LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 2 September 1938 De strijd in Spanje Ontspanning in Tsjecho-Slowakije De strijd in het Verre Oosten Henlein bij Hitier Binnenland Buitenland BEURSOVERZICHT ITALIË. Maatregelen tegen de loden. Ambtenaren moeten huwen. Reorganisatie in Afrika. De Italiaansche ministerraad is gis teren bijeengekomen en heeft een reeks besluiten aangenomen, waarbij o.m. de positie is geregeld van buitenlan ders van Joodsch ras. die zich na 1 Ja nuari 1919 in Italië of zijn koloniën hebben gevestigd. Na het afkondigen van dit decreetmogen zich geen Joodsche vreemdelingen meer vestigen in Italië of zijn koloniën. Als Jood wordt beschouwd ieder, die geboren is uit twee Joodsche ouders, ook indien hij een anderen godsdienst belijdt. Naturalisatiën van Joden na 1919 wor den herroepen. Joodsche vreemdelingen, die zich na 1919 in Italië of zijn kolo niën hebben gevestigd, moeten binnen zes maanden vertrekken. Aan het ministerie van binnenlandsche faken is een opperste raad voor demografie m ras verbonden. Deze zal tot taak heb ben, adviezen uit te brengen over aange legenheden betreffende de ontwikkeling van de bevolking en de verdediging van bet ras. De ministerraad heeft verder de volgen de maatregelen genomen: Het huwelijk is noodzakelijk voor promotie voor de hoo- gere ambtenaren. Het aantal vrouwen in overheidsdienst mag niet hooger zijn dan 10 pet. van het totale personeel. Voor het mannelijke personeel in overheidsdienst is een uniform ingesteld. Verder is een decreet aangenomen, waar bij do regeering wordt gemachtigd, in ge val van geheele of gedeeltelijke mobilisatie, geheel of gedeeltelijk die instellingen te militariseeren, welke voor het leger ge bruikt kunnen worden. Bovendien is een permanente raadgevende commissie voor corlogsredht Ingesteld. Over het algemeen betreurt de Brltsohe pers de Italiaansche maatregelen tegbn de Joden. De „Times" noemt de maatregelen draconisch en middeleeuwsch en het blad wijst erop, dat men niet heeft gehoord, dat de Italiaansche Joden tekort zijn ge- .choten in loyaliteit jegens het fascistische bewind. De „Times" zoekt de reden van de maat- I regelen in het verlangen van de Italiaan- I sche regeering om de Duitsche Joden, die in Italië een toevlucht hebben gezocht na hit Duitschland en Oostenrijk te zijn ver- dreven, eveneens te verdrijven. Indien nu de Italiaansche regeering het I voorbeeld van Duitschland gaat volgen en de bezittingen van de Joden in beslag gaat Isemen, zal zij een nieuw kwaad bij het |bestaande voegen. De ministerraad heeft een decreet goed- rekeurd, waarhij de regeering te Addis libeh i wordt vervangen door de regeering Ivan Tsjoa, waaronder behalve het oude I gebied van Addis Abeba ook ressorteeren I een deel van Amhara, Galla en Sldama. De l.tgeering van Tsjoa is het zesde Italiaan- tche bestuur in Oost-Afrika De regeering heeft verder besloten tot de Inrichting van een fascistische academie Ivoor Italiaansch-Afrika. ter opleiding van Ismbtenaren van verschillende soort, be- litemd voor den dienst in het keizerrijk. |De academie heeft een militair karakter. Het bombardeeren van steden. De Engel sche commissie, die een onder- I foek heeft ingesteld naar den aard der I 'wmbardementen op open steden en hun I effect op de burgerlijke bevolking heeft I gisteren haar rapport, kenbaar gemaakt, I dat vrijwel een veroordeeling vormt van de Idoor Franco gevolgde methoden. De com- I missie heeft 46 bombardementen op Ali- lcante onderzocht. Zij verklaart, dat deze I stad geen enkel militair objectief bezit. Er |üJn geen arsenalen, geen fabrieken van I oorlogstuig en de geheele bezetting bestaat 1 'sit nog niet ten volle 100 soldaten, die poli- lüediensten verrichten. In de haven liggen I Seen mijnen noch oorlogsschepen en de I «enige handel is de invoer van levensmid- I delen. Niettemin is dit stadje 46 maal ge- Iwmbardeerd en ofschoon in 41 gevallen I ^et spoorwegstation of de havenkaden Slacht konden worden het bijzondere oog- I merk te zijn geweest, waren er dan nog 5 I invallen geweest, die niet anders konden 1% dan tot intimidatie eener weerlooze 1 burgerlijke bevolking van welke er bij een I fjfer bombardementen dan ook niet minder I tan 437 personen waren gewond 1 Van Barcelona erkent de commissie, dat Itaar wel oorlogsindustrie bestaat, bene- [tans arsenalen en munitievoorrad en, die I *hter uit de lucht niet te ontdekken zijn. Ito 18 bombardementen die de commissie 1 taar onderzocht had, waren meestal op de I omgeving van het havenkwartier gericht I ?eweest maar er waren ook bommen mid- 1 tan in woonwijken gevallen en deze aan- I Va''?n konden niet anders dan als moed- gekwalificeerd worden. Een Italiaansche aanval op Blum. ton speciale verslaggever van de ,.Po- Mo d'Italia" in het Spanje van Franco -cbrijft over leveringen van Fransche ben- Ijjte aan de regeering te Barcelona. De I tanzine, aldus deze verslaggever, wordt in [tat bijzonder over Perthus vervoerd. Tank- l^iens nemen lading in te La Nouvelle, |taar aanzienlijke voorraden zijn opgesla- I 'ta door een groote Fransche maat- IfftaDpu, die speciaal is opgericht voor de I beringen aan Barcelona. J* naam van de maatschappij is „Blum, ■Jontel en Co." en de voornaamste aan- I ^houder is oud-ministerpresident Leon Blum, l.toze omstandigheid, aidus vervolgt de l^kaansche verslaggever, verklaart, waar- I de Joodsche milfionair Blum voorstan- I is van inmenging, zelfs van oorlog, 11? daarvan gjoote winsten voor zijn 1 '-"tarneming verwacht. Heniein is gisteren per auto naar Berchtesgaden gereisd en heeft daar een onderhoud van drie uur met den Fueh rer gehad. Ook Goering en Hess waren aanwezig. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat het bezoek van Henlein aan Hitier plaats heeft op verzoek van Runei- man zelf. die vertrouwend stellend in het werkelijk verlangen van den rijkskanselier naar vrede. Henlein verzocht heeft, hem een boodschap te Overhandigen in de hoop. dat hij een voortzetting van detegenwoor dige onderhandelingen zal goedkeuren. Vanochtend zal de Fuehrer wederom Henlein ontvangen. De minister Van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, die elk oogenblik te Berchtesgaden wordt verwacht zal dit onderhoud bijwonen. De nieuwe voorstellen. Naar te Berlijn verluidt, hebben de ver tegenwoordigers van de Sudeten-Duitschers zonder de nationaliteiten-voorstellen van de Tsjechische regeering geheel te verwer pen, deze toch niet aanvaardbaar ver klaard. Hieruit blijkt, dat men op het oogenblik nog geen verbreken van de on derhandelingen wenscht. Men schijnt te Berlijn te hopen, dat de regeering te Praag nieuwe voorstellen zal doen. Volgens inlichtingen in Berlijnsche kringen zou men het voorstel van de Tsjechische regeering aanvaarden als een wapenstilstand van drie maanden, gedurende welken tijd de Tsjechische autoriteiten en de leiders van de Su deten maatregelen, welke den toestand meer gespannen zouden kunnen ma ken, zullen vermijden. Praag meldt: Het is thans nog niet mogelijk iets po sitiefs te zeggen over het resultaat der on derhandelingen. Een welslagen dezer werk zaamheden, die de moeilijkste en meest de licate zijn, welke in den loop der laatste Jaren moesten worden opgelost, vereischt het uiterste geduld en een absoluut ver trouwen in de politieke en grondwettige factoren, die de onderhandelingen voort zetten. De inspanning van alle bij de on derhandelingen belang hebbende elemen ten en ook de tusschenkomst der Britsche regeering hebben dit gelukkig resultaat gehad, dat de onderhandelingen voortdu ren en dat de mogelijkheid het vraagstuk met vreedzame middelen te regelen niet uitgesloten is. Runciman confereert. Lord Runciman heeft gisteren een be zoek gebracht aan president Benesj. In tegenstelling met door de bultenland- sche pers verspreide berichten, aldus meldt Havas, verklaart men in bevoegde kringen te Praag, dat de president der republiek heden geen verklaring zal afleggen om trent de nieuwe voorstellen der Tsjechi sche regeering. De Poledni List schrijft naar aanleiding hiervan: „Alle berichten omtrent een verklaring van president Benesj zijn voorbarig, aangezien de onder handelingen met de Sudeten-Duitsche par tij nog niet beëindigd zijn". Intusschen wordt bekend, dat Benesj he den een delegatie van de Henleinpartij zal ontvangen. De missie-Runciman heeft gisteren uit Londen een kist ontvangen met gasmaskers van het laatste model, dat ln Engeland ge bruikt wordt. Aansporing tot kalmte. De Prager Presse publiceert een oproep van den Tsjecho-Slowaakschen nationalen raad en de organisaties tot bescherming der Tsjechen in de grensgebieden, waarin de bevolking wordt aangespoord, onder alle omstandigheden haar kalmte te bewaren. Polen eischen gelijkheid met de Duitschers. Het orgaan der Poolsche bevolking, de Dziennik Polski, verklaart, dat de in Silezie en Teschen wonende Poolsche bevolking nooit zal gedoogen. dat aan haar eischen in mindere mate zal worden voldaan dan aan die van de Sudeten-Duitsche bevol king De Poolsche bevolking, zoo verklaart het blad, zal dezelfde rechten moeter, ver krijgen als de Sudeten-Duitsche bevolking. Duitsche ambassadeur Welczek door Bonnet ontvangen. De Duitsche ambassadeur te Parijs graaf Welczek is door den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Bonnet, ontvan gen. Bonnet betuigde zijn dank voor de schitterende ontvangst, welke generaal Vuillemin bij zijn bezoek aan- Berlijn ten deel is gevallen. In aansluiting daarop be sprak de minister met den ambassadeur grondig den internationalen toestand Het bezoek had geen buitengewoon ka rakter en ging niet uit boven de. normale besprekingen, welke de minister met de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers voert. Beide staatslieden hebben den internationalen toestand besproken en ook het Tsjechische vraagstuk is ter sprake ge komen. Bonnet gaf uiting aan de hoop dat dit vraagstuk op vreedzame wijze zal wor den geregeld. De strijd om Hankau. Van Japansche zijde blijft men vorderin gen melden. Zoo verluidt: De wig. door de Japansche troepen ge dreven tusschen de Chineesche verdedi gingslinies van Hankau, aan de grens tus schen Hoepeh en Ankwei, is breeder gewor den doordat een afdeeling Tao-Li-Miao. 28 kilometer ten westen van Lioe-An bezet heeft na een gevecht van twee uur. De vijand verloor ongeveer 360 dooden. Een andere Japansche afdeeling heeft Si-Kao- Tien veroverd. Van verschillende zijden naderen de Ja pansche troepen het strategisch belangrijke Tei-An, aan den spoorweg Kioe-fclang- Nan-Tsjang. Chineesche pogingen tot herovering van Hsao-Jang-Poe zijn verijdeld. De Chinee sche troepen zijn verdreven uit hun stel lingen te Itze-Sjan en Toeng-Koe-Ling. De Japanners zijn overgegaan tot een alge- meenen aanval op Tsjien-Sjan. De Chineesche strijdkrachten hebben, naar Reuter uit Hankou verneemt, Woens dag een grote overwinning behaald op de Japanners bij Joeitsjang. De Japansche troepen werden zes kilometer teruggedre ven. zij verloren vierduizend man. ortder wie de regiments-commandant. Dit is de grootste Chineesche overwin ning sinds Taiertsjwang. De Chlneezen hebben zevenhonderd geweren en tiental len mitrailleurs buitgemaakt, Buitenlandsche ooggetuigen te Joeitsjang bevestigen de berichten over een Chinee- sChe overwinning. Guerilla bij Sjanghai. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Chl neezen Tsjoetsjako, een stad 20 KM. ten westen van Sjanghai, hebben heroverd. De troepen zijn verder doorgenikt en zijn Sjanghai tot 15 K.M. genaderd. In den strijd leden de Japansche troepen zware verliezen. In het door de Japansche troepen bezet te gebied in Noord China zjjn de Chinee sche guerillabenden zeer actief. Teneinde dc aanhangers van de benden te beletten Peking binnen te kcvmen, stempelen de Ja pansche schildwachten aan de poorten der stad de bewoners, die de stad willen ver iaten. met een rubber stempel op de han den. Zonder een dergelijk stempel kan men de stad niet meer binnengaan. Nieuw Chineesch beroep. Gisteren heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, den Chineeschen ambassadeur te Londen ont vangen. Deze vestigde de aandacht van lord Halifax erop, dat herhaaldelijk aan de staten, leden van den Volkenbond, daad werkelijke hulp aan China tegen Japan is gevraagd. Men heeft er op gewezen, dat deze staten verplichtingen hebben over eenkomstig het handvest en er op aange drongen, dat het verzoek van China in overweging zou worden genomen. De am bassadeur verlangde, dat in de komende vergadering van den Volkenbond en den raad dit vraagstuk in studie zal worden genomen. Beperking aflevering spijsvettenrior Inwerkingtreding vetcontract. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede. Wegens de onbevredigende verhoudingen bij den afzet van spijswetten voor consump tiedoeleinden zijn belanghebbenden reeds geruimen tijd doende geweest om tot een onderlinge regeling van dien afeet te ge raken. Onlangs is tuschen de overgroote meerderheid van de belanghebbenden over eenstemming omtrent een regeling bereikt en zij hebben een ontwerp-vetcontract aan den minister van economische zaken voor gelegd met het verzoek, daaraan een wet- telijken grondslag te verleenen, waartoe artikel 21a van het crisis^-zuivelbesluit 1935 de mogelijkheid biedt. Daar derhalve de wensch om door middel van een onder linge conttagenteeringsregellng te trachten voor het vetbedrijf meer geregelde ver houdingen te scheppen bij de overgroote meerderheid van belanghebbenden aan wezig was gebleken, heeft de minister ge meend zijn medewerking daaraam niet te mogen onthouden. Hij heeft daartoe te minder aanleiding gevonden omdat een meer geregelde toestand in het vetbedrijf voor juiste verhoudingen in den afeet der verschillende consumptievetten van be- teekenis is. Ieder, die aan het vetcontract deelneemt, zal wan 5 September a s. af in zijn afleve ring van spijsvet beperkt zijn op basis van de in dat contract vervatte regeling. De afleveringen van spijsvet van hen. die het contract niet hebben geteekend, zijn van genoemden datum af per jaar beperkt tot 80 °/o van hun omzet in 1936. Voor zoover daartoe aanleiding bestaat kan de minister hun daarboven een bijzon dere toewijzing verstrekken. Nadere bijzon derheden daaromtrent zullen zij, die daar voor in aanmerking komen, zeer binnen kort ontvangen. Uiteraard zal door deze regeling van den afzet in het vetbedrijf aan de concurren- tlemethoden. welke tot aanbod van vetten tegen zeer lage prijzen hebben geleid, een einde komen. Ten gevolge hiervan kan der. halve eenige prijsstijging worden verwacht. De minister heeft echter maatregelen ge nomen, dat deze stijging tot een gering bedrag beperkt blijft. Geruchten over een Britsche leening ad 1 millioen pst. vragen om bevestiging. Hooge zee-officieren bij vliegongeluk omgekomen. Naar het ministerie van marine mede deelt, is een Japansch marinevliegtulg, dat van een vlucht naar het front terugkeer de, op 40 K.M. ten Z.W. van Anking ten gevolge van motorstoring neergestort. Daarbij zijn vice-admiraal Kato en drie andere hooge zee-officieren gedood. Kinderverlamming te Valkenswaard. Te Valkenswaard zijn eenige gevallen van kinderverlamming geconstateerd en wel bij een vierjarig meisje en een zesjarig jonge tje uit verschillende gezinnen. In verband hiermede zijn op advies van den inspec teur voor de volksgezondheid te Nijmegen de bewaarscholen aldaar gesloten. De ge vallen zijn niet van ernstigen aard. Mr. dr. I. A. van Royen overleden. Oud-burgemeester van Zwolle. in den afgeloopen nacht is te Zwolle in den ouderdom van 79 jaar overleden mr. dr. I A. van Royen, oud-burgemeester van Zwolle. De heer van Royen werd 18 Juni 1859 te Zwolle geboren. Hij bezooht de lagere school en het gymnasium en studeerde vervolgens te Groningen, waar hij 3 Octo ber 1885 cum laude promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen en op stellingen tot meester in de rechten. Hierna keerde de heer van Royen naar Zwolle terug, waar hij zich vestigde als advocaat en procureur, In 1896 werd hij in den raad van Zwolle gekozen Op 30 Augustus 1897 werd hij tot burge meester van Zwolle benoemd, als opvolger van jhr. W. van Nahuys. Bijna zesendertig jaar heeft de overle dene aan het hoofd der gemeente Zwolle gestaan, waar hij een beminde en hoog geachte figuur is geweest Op 1 Februari 1933 trad hij als burgemeester af. De Burgemeester van Royen-bank. hem aangeboden door de burgerij bij zijn 25- jarig ambtsjubileum, en de burgemeester van Royensingel, zoo genoemd na zijn af treden, zullen de herinnering aan dezen eminenten Zwolschen burgemeester voor het nageslacht bewaren. De overledene maakte van 1902 tot 1905 o.m. deel uit van de Eerste Kamer. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. VIERHONDERDJARIG BESTAAN VAN HET GEREFORMEERD COLLEGE VAN DEBRECEN. Uit Boedapest wordt gemeld: Het gereformeerd college van Debre cen waaruit zich de Stefan Tisza univer siteit heeft ontwikkeld, viert op 4 en 5 Oct. a.s. zijn vierhonderdjarig bestaan Tijdens de feestén zullen vier Nederlanders promo- veeren tot doctor honoris causa en wel: minister-president dr. H. Colijn, die zal pro- moveeren tot doctor in rechts- en staats wetenschappen. minister van onderwijs, dr. J R Slotemaker de Bruine, die zal promo- veeren tot doctor in de philosophie en de professoren H. Obbink en Severyn, beiden tot doctor in de theologie. FEESTELIJKE INGEBRUIKNEMING VAN DE NIEUWE ALEXANDERKAZERNE TE DEN HAAG. Hedenochtend is het nieuwe gebouwen complex van de Alexanderkazerne aan de van Alkemadelaan te Den Haag feestelijk in gebruik genomen Opgemerkt zij. dat een veertiental dagen geleden de huzaren deze fraaie en ruime gebouwen reeds hebben betrokken, doch de eigenlijke plechtigheid bleef tot heden uitgesteld.. Tegen half elf is het halve regiment huzaren, onder com mando van den luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge. geïnspecteerd door den kolo nel H. F. M. baror. van Voorst tot Voorst, inspecteur der cavalerie, tevens comman dant van de lichte brigade Daarna bracht de generaal majooT Alting von Geusau een eere-saluut aan den standaard van het regiment, terwijl het Wilhelmus ten ge- hoore werd gebracht. Kolonel van Voorst tot Voorst heeft ver volgens de kazerne voor geopend verklaard. UIT NED. OOST-INDIË. TRAGISCH GEVAL. Gedecoreerde overlijdt bij huldiging. SEMARANG, 2 September lAneta A.N.P) De hoofdmandoer van de firma Dunlop en Kolff, Hardjosemito. die reeds vele jaren bij genoemde firma in dienst is, werd ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin onderscheiden. Nadat hij was toegesproken door den chef der firma, ln tegenwoordigheid van het Europeesche en inheemsche personeel, sprak de gedecoreerde een woord van dank Na afloop hiervan zakte hij plotseling in elkaar en overleed na enkele oogenblikken. Een onmiddellijk geroepen arts consta teerde hartverlamming. Het vraagstuk van Tsjecho- Slowakije. In afwachting van Hitier. Het zwaartepunt is verlegd naar Berch tesgaden of Neurenberg. De eindbeslissing over het al of niet voortzetten van de be sprekingen ligt bij Hitier, ongeacht het antwoord, dat de Sudetenduitsche afge vaardigden heden aan president Benesj zullen geven. Hoewel de Sudeten verklaren dat de tegenwoordigheid van Franck in de delegatie een bewijs is voor de eenheid der partij, acht men toch zijn aanwezigheid on heilspellend. Men verwacht niet. dat het antwoord van de Sudeten ontkennend zal luiden, doch van de houding van Hitier zal afhangen of de deur geheel open zal blij ven. Henlein wordt morgen met het ant woord van Hitier terugverwacht: vermoe delijk zal hij dan een nieuw onderhoud met Runcimeri' op Rothemhaus hebben. Vermoedelijk zal eerst na ontvangst van het antwoord van Hitier beslist worden over het publiceeren van de proclamatie van Benesj. Het orgaan der Sudetenduitschers „Die Zeit" is gisteravond opnieuw in beslag ge nomen, voor de tweede keer binnen 48 uur en voor de zesde keer ln een maand tijd. TRAMSTAKING TE RYSSEL. Het personeel van de trams te Ryssel i» in staking gegaan. Sedert enkele dagen verlangden zij loonsverhooging. AMSTERDAM, 2 September. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs. was heden van minimale afmetingen. De laatste weken was men gewend geraakt aan geringe affaire, doch vandaag moesten de omzetten als het ware met een microscoop v/orden gezocht. Niemand wenschte iets te on dernemen, hetgeen met het oog op de komen de feestdagen te verklaren is. vooral omdat ook de beurs te New York Maandag gesloten zal zijn en van een vacantiedag in de Vereenigde Staten van tevoren reeds invloed uitgaat in dien zin. dat de handel in Wallstreet inkrimpt. De belangstelling voor Amerikaansche waarden was niet groot. De stemming was prijshoudend eri bfj de opening bewogen de meeste soorten zich op een weinig veranderd koerspell. Onder beurstijd werd de stemming eenigszlns aarze lend. doch dit gaf toch geen aanleiding tot variaties van beteekenis. Op de locale markt was by na in het geheel niets te doen. Rij de opening was de stemming over het algemeen goed pryshoudend, doch tijdens de middaguren legden de koersen hier en daar een neiging tot reageeren aan den dag. hetgeen op dagen, dat de handel stagneert, een veelvuldig voorkomend verschijnsel is. Koninklijken by de opening iets hooger, waarna middenbeurs een kleine verzwakking viel waar te nemen. De Amerikaansche Petro- leumaandeelen waren onveranderd. In Suiker- aandeelen ging zoo goed als niets meer om. Vorstenlanden bleven op peil. H.V.A.'s werden een kleinigheid boven de vorige slotnoteering ingezet, doch liepen wegens afwezigheid van belangstelling later op den middag eenigszlns achteruit. Scheepvaartpapieren waren geheel verwaarloosd. De tabaksmarkt was stil; waar mutaties vielen waar te nemen, hielden die verband met de technische martkpositie. Rub berfondsen trokken geringe belangstelling. De incouranten waren niet of niet noemenswaardig veranderd. Amsterdam Rubbers lagen onbewo-, gen in de markt. Wanneer zich nu en dan kleine fluctuaties voordeden, sproten die voort uit het toevallige aanbod of de toevallige vraag voor een enkel stukje, Industrleelen hadden een zeer beperkte markt. Philips aandeelen bleven op peil even als Unilevers en Akü's. De beleggingsmarkt was stil. Nederlandsche Staatspapieren konden zich meerendeels gemakkelijk handhaven. Van de Oude Schuld werden de 3 pet! obligatiën iets lager genoteerd. Fransche fondsen waren prijs houdend. WISSELKOERSEN. Londen 8.921/8 <8:92 1/4). Berlijn 73.67" 172 (73.57 1/2). Parijs 5.00 3/8 (5.001/4). Brus- eel 31.06 (30.98 1/2). Zwitserland 41.92 f41.90). Kopenhagen 39.B2 1/2- (39.82 1 2). Stockholm 46.— (46.—). Osló 44.821/2 (44.85). N.-York 1.841/16 (1.833/4). Praag 6.36. Lire bankpapier 7.50. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 30 7/8. Crediet Sperrmarken 91/8. Effectensperrmarken 7 1/8. Reismarken 46 1/2. Bankpapier 24 1/2 Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAiKT LEIDEN. 1 Sept. Bloemenveiling enz. Roode Kool f. 2.60—6.40; Savoye Kool f. 2.90—5.10; Groene Kool f. 3.90—6.20; Prei f. 4.50—6; Kro ten f.24.70; Kroten, gekookt f.710; Uren f. 1.604; Peen f.1.905.90; Aardappelen f 0:80 —2.90; Andijvie f.2; Sla f.2; Druiven f.2638; Snijboonen f.530; Stokboonen f. 11—29; Pronkboonen f.313; Stamboonen f.525; Postelein f.59; Spinazie f.110; Tomaten A f.4—6.20, B f.4—6.40, C f. 4—5.20, CC f. 4—4.20, alles per 100 KG. Andy vie f. 0.502: Komkom mers f.14.50; Bloemkool f. 1.5022.50; Meloe nen f.526; Salade f. 0.502; Perziken f. 0.50- 1, alles per 100 stuks. Kroten f. 1.202.50; Pieterselie f. 0.501; Radys f. 1.902.10; Sel derie f. 0.30—1.70: Bleekselderie f.12—19; Uien f. 0.50; Peen f. 2.50—7.90; Rabarber "f. 0.9(M-4.70, alles per 100 bos. LEIDEN. 2 Sept. Veemarkt. Ter markt aangevoerd 199 runderen, 231 kalveren, 1178 schapen. 555 varkens. 31 stieren, f.230280, per KG. schoon gewicht 5056; 24 Kalf- en melk koeien; 52 varekoeien é.a. f.110175; 92 vette koeien, f. 190270, per KG. schoon gew. 50—70 ct.; 50 graskalveren, f.1836;. 36 vette kalveren, f.5090. per KG. schoon gew. 60 78 ct., zeer traag; 145 nuchtere kalveren f.7 12. matig; 400 vette schapen f.1825. z. m.: 778 weideschapen. f. 1521. z. m.: 201 mestvarkena f. 18—35. z. traag; 334 biggen f.413. z. traag; 2 paarden; 31 veulens, f.60130. tam.; 36 bok ken en geiten, f. 25, stug; 20 Zeugen f. 4570, zeer traag. Aan de kaasmarkt aangevoerd 78 partijen, waarvan 64 goudsch en 14 Leidsche. Zware f.26; 1ste soort Goudsche f. 23—25, 2de soort f.21—22; 1ste soort Leidsche f. 22—24, 2de srt. f. 2021. Alles per 50 K.G. Handel goed. AARLANDERVEEN, 2 Sept. Eierenveiling. Kippeneieren f. 4.305.00; Eendeneieren f,3.30 3.50 per 100 stuks; Kaas 23 ct. per pond; Boter 66 ct. per pond. LEEUWARDEN. 2 Sept. 1938. Zuivel; Sléu- telkaas 16; Nagelkaas 2829; Goudakaas 3538 Edammerkaas 1820. Aanvoer 1237 kg. Veiling- boter 1.29—1.15 per kg. Aanvoer 0 3 2/6 1 12 vaten. Commissie 78.. Eierhandel. Kipeieren aangevoerd 130Q0 kg. Prijs 45uj ct. ptr stuk. Handelsprijs f.0.82l„- tot f. 0.87'.per kg. Eendeneieren aangevoerd 200 kg. Prijs 3Vj tot 3 3/4 ct. per stuk. Handels pas f. 0.500.57 per kg. LEIDSCHENDAM, 1 Sept. Engelsche kom kommers le soort f. 23,20: idem 2e soort f. 1 1.80; idem 3e soort f. 1; Gele komkommers le soort f. 35.80; idem 2e soort f. 23,10; idem 3e soort f. 1—1,80; Kropsla le soort f. 1—2,S0; idem 2e soort f. 0.501; Peen f. 67,20; Toma ten piidd. f. 22,40.; idem groote ronde f. '2 2.60; idem 2e soort f. 22,20; idem 3e soort f. 2; Andy vie per 100 f. 12,20; idem per K.G. 23 ct: Spinazie 4 K.G. 1836 ct; Postelein f. 6.00—8.50. NIEUWVEEN, 1 Sept. Kipeieren, aanvoer 1054 stuk. prijs per 100 st. f4.655. RIJNSBURG. 1 September. Bloemenveiling. Centise gemengd 46: idem blauw 47; Afri kanen 1020; Witte lelies f.35.40; Auratum f. 3.805.60; Rubia f.612; Asters gemengd 20—34: Straalasters rose 70—90; Gladiolen Schwaben f.0.801.20: Polyst 4080; Orange 30—1.40; Maag van Orleans 6080; Gouds bloemen 56.20; Ficales 1820; Pompondah lia's 20—50. RIJNSBURG, 1 September. Groentenveiling. Aardappelen 4070 ct.: Waschpeen f.11.20 per kist: Bloemkool I f.1418: idem II f.5 10 per 100; Kroten f.11.10; Peen f.57 per 100 bos; Prinsesseboonen f. 1317; Uien t. 3.50 per 100 kg. VOORHOUT. 1 Sept. - Slachtkonynen f 0.90 —1.36; jonge konynen f.0.250.40; slachtklp- pen tot f. 0.55; jonge hanen tot f. 0.55; duiven tot f. 0.10; alles per stuk. WOUBRUGGE, 1 Sept. Aanvoer 900 eieren. Pi-ys kipeieren f. 4.70—5, eendeieren f. 3.60. kal koeneieren f. 5.35 per 100 stuks. 2EVENHOVEN, 1 Sept. Eierenyeiling. Aantal 1452 stuks- kippeneieren f.Vfc—4»5 per 100 stuks. Eendeieren f.3. s

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3