BUITENLAND SPROOKJESTOCHT LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 September 1938 OFFICIEELE KENNISGEVING VIS5CHERIJ-BERICHTEN PERZISCHE TAPIJTEN ELTAX 660 Onderscheiding van den heer Klaas Staring SPORT VEREEN I GD E WA55CH ERIJ E N VITTE -SINCEL-13- LEIDEN. PEREZ Ook reparaties en schoonmaken De Vebo. Een technische beschouwing. Een deskundige medewerker schrijft ons: „Wederom is ditmaal de vee- en zuivel- tentoonstelling gehouden vanwege de „Vebo", de vereen voor het houden van tentoonstellingen, in het bijzonder van vee. paarden, zuivel en bodemproducten. Verle den jaar is deze tentoonstelling niet door gegaan wegens het toen nogal veel heer- rchende mond- en klauwzeer, waarvoor men toen omdat het een paar jaren slechts weinig was voorgekomen meer vrees koesterde dan thans het geval was. Thans immers ging de tentoonstelling wel door. terwijl toch verschillende stallen af wezig bleven, mogelijk uit vrees voor, maar ook wel omdat de ziekte er reeds heérschte. De aanvoer was daardoor nogal aanzien lijk beperkt, verschillende bekende stallen schitterden door afwezigheid waartoe ook utillteitsoverwegingen het hunne bij droegen het geheele district uit Aflilas- serwaard en Vijfheerenlanden mankeerde op het appèl. Het spreekt vanzelf dat de strijd in de verschillepde rubrieken daar door niet aan spanning won. Soms zelfs was dè zege ihadr al te gemakkelijk omdat er geen tegenstanders waren. Niet alleen echter waren fokkers uit andere deelen van dë provincie afwezig, ook uit de Rijnstreek zelve was de aanvoer nogai beperkt en de rubrieken vertoonden soms groote gapingen, vanwege de dieren, die wel aangegeven, unaar niet opgekomen wa ren. De belangstelling was zoo ongeveer evenredig aan den aanvoer van vee. d. w z. ook het bezoek had grooter kunnen ztjn. Wel was er een flink contingent autoritei ten. dat gedurende eenigen tijd. vergezeld door bestuurs- en commissieleden, over het terrein paradeerde, maar van de zijde van de direct-belangiiebbenden had er wel wat meer belangstelling betoond kunnen zijn. Vooral de boeren uit de Rijnstreek had den zich wel terdege op de hoogte dienen re stellen van den stand van de rundvee- fokkerij in hun naaste en verdere omgeving. Hier toch heeft lange jaren nogal wat aan de fokkerij van het rund vee. alsook vooral aan den opfok en de verzorging, ontbroken. Gelukkig is hierin de laatste jaren een aanzienlijke verande ring ten goede ingetreden, waartoe vooral ook het werken van den Inspecteur van het Nederl Rundvee Stamboek 1N. R. S. de heer J. Heidema, te Zoeterwoude, het zijne heeft bijgedragen. Zooals de toestand t. a. v. aanvoer en bezoek thans was was de ruimte op het veemarktterrein voldoende. Waren echter alle of de meeste rubrieken goed bezet ge weest, het zou er wel wat benauwd zijn ge worden Ook nu weer waren er inzendingen zwartblaar-rundvee. zwartbont Uit de om geving en zwartbont uit de heele provinc- cie. slachtvee, handelsvee, schapen, var kens, geiten, enz Te veel om alles te zien. aithans behoorlijk na te komen. We zullen ons daarom in onze beschou wing beperken, voornamelijk tot het ge registreerde vee. De Zwartblaarden. Onmiskenbaar is iri de Rijnstreek een aanzienlijke verbetering van het zwart- ciaar-vee te constateeren. dat zich de laat ste jaren in opgaande lijn beweegt. Zon der iets aan anderen te willen tekort doen, meenen we toch dat'in déze verbetering de stier Macchinus 1359 S V. Jodocus, een rol van groote beteekenis speelt. De groote groep van de fokver. ..Alphen a. d. Rijn en omstreken" telde aan het einde vier zo nen van Marchinus, vier anderhalfjarigen, die ook 1. 2, 3 en 4 waren in hun rubriek. Goedsoortige stieren. Zoo kunnen .we meer voorbeelden noemen. Het kampioenschap der stieren werd toe gekend aan de 4' Harige Albertus 1310 S V. Julius, van L. v. Leeuwen. Alphen a. d. Rijn. Een sterk.gebouwde stier, gelijnd, met adel, die iets robuuster kon zijn.-De meeste concurrentie, ondervond hij van zijh l'/i- jarige collega, de Marchlnus-zoon Franco 1709 S van H. Voorbij, te Alphen a. d. Rijn. Nog wat te Jong. om kampioen te worden, volgens de jury. Maar op het oogenblik van bouw minstens zoo goed als Albertus: ge blokt en zeer solide Kop en horens echter niet zoo fraai als Albertus. No. 1 der 2 a 3-jarige stieren, Klaas, 1512 S van M. v. Zwieten te Alphen a. d. Rijn is goed behangen, doch niet steeds over- sterk, terwijl hij achter wat' hangt. Kan nog wel eens door zijn halfbroer tbeide-zijn van Marchines) Leendert 1577 S van Wed. J. v. Noort en W. de Wit te Lisse. worden voorbij gestreefd. Deze stond nu op de twee de plaats. Kampioene der koeien werd Corry 4296 S V. Oscar, van Stal v. d. Kloot Meyburg, Al phen a. d. Rijn. Gesloten en zeer solide ge bouwd. breed en vlak, met goed uier. Ze had een geduchte concurrente, aan de kam pioene van 1936. Noortje 4290 S. V. Cor, van G. v. Dorp te Hazerswoude. Noortje is nog ja zoo evenredig van diepte en in haar achterhand beter, maar ze was wat minder in conditie, terwijl haar lendenen eventjes rierker konden zijn. Toch zouden wij Door- tje geprefereerd hebben! Er waren verschillende zwartblaarden, die deze twee koeien niet zoo heel veel toe gaven. De collectie-keuringen leveren een eigen aardig bezwaar op. Gevraagd worden b.v.: grootste en beste groep uit één vereeni- ging. In dit geval was de grootste groep die van de fokver. Alphen a. d. Rijn en omstreken, tevens de beste (tegen de fok- vereen Vooruit te Rijnzaterwoude), zoodat de keuze niet moeilijk was. Maar wat zou anders de doorslag moeten geven: de groot te of de kwaliteit? Beter is het de grootte te bepalen naar de grootte der vereeniging. Dan waren er groepen: 5 koeien van 3 j. en ouder uit één ver. of van één eigenaar, gefokt in de vereeniging. Zooiets kan een zeer ongelijke strijd opleveren: de 5 beste koeien uit een heele vereeniging tegen 5 van één eigenaar bijv. Ditmaal was er een groep van 5 van 3 verschillende eigenaren, van de fokver. te Rijnsaterwoude, die twee de werd, trouwens een goed vijftal: maar het vijftal van G. v. Dorp te Hazerswoude, was bijna even goed. en dat was var. één eigenaar. Bovenaan kwam verdiend de groep van Stel v. d. Kloot Meyburg: Een zeer goed vijftal, mecrendeels breede en vlakke dieren. Van de grootste en beste groepen uit één bedrijf (beter ook te regelen naar de HEDEN, ZATERDAG 3, MAANDAG 5 en DINSDAG 6 SEPTEMBER. Schitterende avondtour naar Den Haag en Rotterdam. - Feërieke verlichting, impo sante tafereelen, o.a. 1 K.M. langs de rivier de Maas en den omgetooverden Schicdani- sche Dijk. Copie Piet Heinvloot, Zilver vloot en K. L. M. route. PRIJS PER PERSOON f. 1.50. Vertrek 7.30 n.m. vanaf Beestenmarkt. Plaatsbespfeken gratis. STATIONSWEG 47 A. 6496 (Ingez. Med.) OPHALEN HUISVUIL. Op Zaterdag 3 Sept. a.s. zal geen huis vuil worden afgehaald, zoodat beleefd ver zocht wordt op dien dag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 6635 Het ophalen van huisvuil zal nu plaats vfnden op Maandag 5 Sept. a.s. DE DIRECTEUR GEM. REINIGING grootte van het bedrijf i werd eerste de geer goede en groote groep van Stal v. d. Kloot Meyburg: 11 koeien. 3 pinken. 1 stier. Deze groep telde één dier te veel. welke koè min der sterk en iets platribbig was, waardoor hij aan het géheel afbreuk deed. Het tientpl van G. v. Doirp te Hazers woude. was even goed maar iets kleiner groep. Een goede tweede. De derde groep van M v. Zwieten. was ook goed: wat ma gerder koeien, wel vrij uniform. Met zijn groep afstammelingen min stens 7 stuks kwam Oscar 1665 S van Stal v. d. Kloot Meyburg. met een zeer goede groep behangen en goedsoortige bree de koeien, verdiend op de eerste plaats. De groep van Janus 1593 G B. R S, van M. en N. v. Zwieten en L. de Wit. bestaande ook uit goede dieren, werd tweede. Deze groep kan uniformer. Sjeik 1182 S. via Kazan uit de Baron v. Groeve-lijn. die derde werden (eig M. v Zwieten) had wat armer, ge spierde dochters. De Zwartbonten De aanvoer van de fokkers buiten de Rijnstreek was zeer beperkt; de fokvereen .Ontensie" te Nleuw-Helvoet was er met een aantal aeer goede ruime en edele ge- biuiksdieren. meerendeels met' beste pro ductie. die als groep zeer verdiend een eer sten prijs kreeg. Ook de beide vijftallen uit deze vereeni ging zonder tegenstanders kregen wel iswaar verdiend den lsten en den 2den prijs, maar zonder tegenstanders ls er toch óe rechte aardigheid niet aan. Beste dieren waren hier bij. Kampioene werd de breede en vlakke Froukje H-85228 S. V. Janke's Piet 14152 F.R.S. Kampioen van de stieren werd Hans 12895 S de David-zoon van A. Tol te He kelingen. Een iets lichtbonte stier, goed diep en sterk gebouwd, met een kleinere bemerking in de schouderpartij. Zijn zoon de 2'/i-jarlge Verwachting 15262 S van W. Parmentier te Bleiswijk ls goed gelijnd doch nog wat luchtig en niet overbreed. De bee- nen kunnen beter. Als hij nog wat zwelt kan het wel een goede worden. De strijd tusschen de dieren uit de Rijn streek hebben we niet kunnen volgen, zoo- t we over de groepen weinig kunnen vertellen. De 2'/i-Jarige stier Koning Alexander 15150 S,. V. Koning Willem 3. uit een R- jnoeder met niet te hoog vetgehalte, 'is een rechte lichtbonte stier met goeden bo venbouw. doch wat ondiep. Werd eerste, zonder mededinging. De l'/Harige Iwanus 16530, V. Iwan (Groninger Heridon-lijn) is een evenredig gebouwde stier van Bonda's Proefboerderij ..Bellesteyn" te Wassenaar, met niet te fraaie kop en horens, en ook niet oversterk. No 2, Weerdenbrasser 2-16550 uit de Gro ninger Martinns-lijn. kan op den duur wel eens beter worden. De jaarling Egon, V Klelnwiefummer Fokko. van M. Oppenheim, Den Haag. is een goed gebeend stiertje met goede ach terhand. Zit wel toekomst in. Metharius, V. Annette's kleinzoon, van Bonda's Proef- bóerderij Bellesteyn te Wassenaar ls vrij recht, doch voor niet overdiep. Het kalf Hasdrubaleriqs (le prijs), van Bonda mag zich wel in een moolen naam verheugen. Het had nog mooier gekund, al thans langer: Hasdrubalerianus! Over het geheel zagen we ook ln deze af- aceling goede koelen. Het was echter niet meer doenlijk de prijswinster te beschrij den, daar de prijskaarten reeds werden in genomen. Een groep zagen we nog opgesteld staan: Maartje 3-83883 R, V ftans Willem, van Jos. C Wesselingh te Zoeterwoude: een goede evenredig gebouwde koe met drie goede dochters, die als groep moeder en afstammelingen den lsten prijs kreeg. De dochters zondigen lets ln hun lendenen. De pink was goed. Dus Jos. C. Wesselingh heeft blijkbaar nogal furore gemaakt met zijn diverse groepen-inzendingen Helaas konden we niet overal tegelijk zijn". Na afloop van de tentoonstelling en het Ruiterfeest werd gisteravond ln „Zomer- zorg" gedineerd, waarna den deelnemers een feestelijke avond werd aangeboden in een speciale tent achter het restaurant. De voorzitter, de heer J. W. Bonda. opende met een kort woord, waarna hij het doel van dezen avond uiteenzette, n.l. het berei ken van een geslaagde sluiting van de ge beurtenissen op dezen dag. Onder de aanwezigen merkten wij op het voltallig college van B. en W. De leiding van dezen feestavond waarop een geani meerde stemming heerschte, berustte bij den heer C. Spaanderman Jr.. bijgestaan door een goochelaar en met medewerking van „The Dutch Players", die er met hun muziek de vroolijke stemming inhielden. Men bleef geruimen tijd gezellig bijeen en vermaakte zich uitstekend met het gebo- óene. VAN DAKLIJST GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 33- jarige schilder J. S. uit de Hansenstraat, in dienst bij den schilder M tijdens werk zaamheden aan een perceel op de Hooge- i woerd van een 3 M. hooge daklijst geval len. Hij werd opgenomen met een linker- i enkelbreuk en ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: De Jong's Machinefabriek N.V. Hooge Morschweg 136, Lelden. Nieuwe Commissa ris: H. M. Boscht Barendreeht. ONVOORZICHTIG GEREDEN. Gistermorgen om 9 uur kwam de wielrij der R. A. D. alhier met groote snelheid uit de Vrouwensteeg. met de bedoeling de Kip- penbrug over te gaan. Terzelfder tijd naderde echter over de Aalmarkt ln de richting Boommarkt een auto, bestuur door den 26-j. W. F. K. uit Lisse. Een botsing wa~, onvermijdelijk en de wielrijder bekwam behalve ontvellingen ook nog een lichte hersenschudding en werd I dientengevolge naar Set Aoad. Ziekenhuis l overgebracht. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: 'baggerlieden 3. behangers 25. betonvlechters 22» betonwerkers 60. fundee- ringwerkers 1. glazenmakers 1. glazenwasschers 15. granietwerkers 9. grondwerkers 75, heiers 1. metselaars 86. opperlieden 85, schilders 99. sloo- pers 7. steenhouwers 1. straatmakers 5. hulp- straatmakers 13. stucadoors, witters 27, timmer lieden 148. uitvoerders 7. voegers 23. ongesch. bouwvakarb. 10. totaal 723. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 19. blee- kers 18. vellenblooters 7, vuurwerkmakers 1, steenfabr.-arb. 105. zeeplabr.-arb. 4. ongesch. fabr -arb. 41, totaal 195. Kantoorpersoneel: kantoorpers. 64, reizigers, colp. 44. winkelbedienden 31. etaleurs 2, incas seerders 15, musici 7. onderwijzers 1, overheids personeel 9, verplegers 3. totaal 176. Hdtel-café-personeel: huispersoneel 7. kellners 40. koks 6, totaal 53. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbewer kers 46, kistenmakers 2. kuipers 5. lijstenmakers 4. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 3, meu belmakers 33. polltoerders 2, ongesch. fabr.arb. 35. totaal 134. Kleermakers: kleermakers 88. kappers 5. schoenmakers 12. totaal 105. Land- en tulnarb.: bloemisten 30. landarbei ders 31. tuinlieden 33. warmoèzlers 11, ongesch. landarb. 9. totaal. 114. Metaalbewerkers: bankwerkers 68, blikbewer- kers 28. burgersmeden 35. electrlclens 52, gas fitters 16. gasmetermakers 1. gereedschapmakers 1. Instrumentmakers 4, isoleerders 1. kernma kers 1. kettingsmeden 15. klinkers 11, kopersla gers 3. lab. bedienden 2. lasschers 10. loodgieters 47. machinisten 12. metaalboorders 7. metaal- draaiers 3. metaalslijpers 2 metaalzagers 1. mo delmakers 2. monteurs 24. pianostemmers 5. po lijsters 1. ponsers 5. rijwielherstellers 19 rijtuig schilders 6, stokers 21. tegenhouders 13. hulp- verw.-monteurs 14, voorslaanders 9. voorwar- mers 3, vuurwerkers 8. wagenmakers 2, ijzerwer kers 48. zandspulters 4. zandvormers 4. zilver smeden 1, ongesch. arbeiders 46. totaal 556. Sigarenmakers: sigarenmakers 15. slg. sorteer ders 1. sig. strippers 2. totaal 18 Technici, opzichters: bedrijfsleiders 4. inge nieurs 1. teekenaars 11, werkmeesters 14. tot. 30. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoendrukkers 21 kluwers e.a. 8. lulkers 15. plaatsnijders 17. schrobbelaars 1. spinners 45. spoelers 3. staal draaddraaiers 2. sterkers 2. strijkers 2, wevers 87. wolbewerkers 45. ongesch. textlelarb. 66, totaal 321. Transportarbeiders: emballeurs 6. chauffeurs 126. exp knechten 25. koetsiers 11, loopknechten 4f. magazijnknechten 53. schippers 76. spoor- en trampers 20, wakers 8. transportarbeiders 72. losse arbeiders 456. totaal 894. Typografen: bOMffonders 25, boekdrukkers 12, fotografen 4. hulp-Vakarbeiders 5. letterzetters 31, steendrukkers 2, totaal 79. Voedingsmlddelenarbbakkers 88. molenaars 1, ovenlsten 3. slagers 74, poeliers 1. suikerwer kers 18, wijnkoopersknechten 10. zuivelbereiders 5.-ongesch. fabr arb. 45. totaal 245. Vrouwen: analysten 1. apoth. ass. 1. kapsters 2. naaisters 7. winkeljuffrouwen 7. linnenjuffr 1. kantoorbedienden 35, verpleegsters 4. biologen 1. bedrijfsleidsters 1. teekenaressen 1. onderwij zeressen 3. ass. en hulshoudsters 9. dagmeisjes 6, dienstboden 3, kinderjuffrouwen 2, werksters 39 fabr -arbeidsters 4, AVO .7, totaal 134. Alg. totaal 3777 2 Sept. 1937 4055 3 Sept. 1936 .-4390 Ben. 65 ged. werkloozen. Klaas Staring. Gisteren herdacht de heer Klaas Staring, eerste knecht bij de firma K. Wezelenburg en Zoon, Boomkweekerljen en Tuinarchi tectuur te Hazerswoude. het feit. dat hij veertig jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad Op het kantoor werd hij in zeer waardeerende bewoordingen toege sproken door den heer T. Wezelenburg, on der aanbieding van een geschenk onder couvert. Ook de burgemeester van Hazers woude de heer A. Warnaar, sprak hem in hartelijke bewoordingen toe en deed den jubilaris de heugelijke mededeeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem we gens zijn trouwe plichtsvervulling te ver- leenen: de eeremedallle in brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer J. G. Ballego, Voorzitter van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, overhandigde den jubilaris namens deze MIJ. een zilveren medaille met oorkonde Nadat de heer A. van Rijssel, mede namens het personeel zijn gelukwenschen had uitgesproken, on der aanbieding van een rooktafel, werd de jubilaris ln de gelegenheid gesteld het verdere gedeelte van den dag in den hui- selijken kring door te brengen. Sinds gisteren treedt in café-restau rant „Zomerzorg" het Zwitsersehe ensem ble DBuure vom Bielersee op, dat voor het eerst in ons land een tournée maakt. Dit u'.t 5 heeren bestaande ensemble speelde te ongeveer 7 uur eenigen tijd op den molen .De Valk", waar hun typische muziek een treffenden Indruk maakte. In „Zomerzorg" treden zij op met een fraai gletscherdecor als achtergrond en hun Zwitsersehe melo dieën verrukken het hart. Ook geven zij verschillende „shows", Dit wel zeer van de gebruikelijke strijkjesmuziek afwijkende genre zal in de komende weken zeker veel aandacht trekken. Mej. J. C. C. de Hertogh alhier ls benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school. 6594 (Ingez. Med.) WIELRENNEN. De Ronde van Leiden. Er zijn 52 deelnemers. Om tien uur zal morgenochtend het startschot worden gelost voor de Ronde van Leiden, waarvoor momenteel 52 renners, allen leden van Leidsche vereenlgtngeni staan ingeschreven, liet parcours ls dit maal uitgezet langs Witte Rozenstraat, Jan van Goyenkade en Witte Singel en be draagt ongeveer 1100 M. Gestart wordt op de Witte Rozenstraat bij perceel 45 ln de richting van de Jan van Goyenkade. Voor af wordt echter omstreeks kwart voor tien een zoogenaamd voorstelllngsronde gere den. De renners stellen zich daarna weer op hun nummer op, waarna direct erop het startschot zal worden gelost. De renners zijn ln drie groepen verdeeld De A-klasse draagt roode, de B-klasse bruine en de C- klasse groene rugnummers. Omdat men niet voldoende tijd heeft om de wedstrijden na elkaar te houden zal er gelijktijdig wor den gestart, niettegenstaande de A. en B - klasse 55 en de C.-klasse 35 ronden heett af te leggen. Men zal nu gebruik maken van twee ronde-telborden. De eene geldt dus voor A. en B-klassers en andere voor de C-klassers. Verdeeld over de klassen luidt het aantal deelnemers: A. 12. B. 20 en C. eveneens 20. Behalve Van Amsterdam, die te Valkenburg deelneemt aan den weg wedstrijd om het wereldkampioenschap zijn alle Leidsche renners vrijwel van de partij, zoodat een interessante strijd kan worden tegemoet gezien, temeer waar een groot aantal premies zal worden beschik baar gesteld. Naar men ons verzocht mede te deelen ls verzorging der renners op den weg verboden. Tal van controleurs der com missie zullen daarop een wakend oog houden. De Commissaris van Politie deelt ons, ln verband met het bovenstaande het na volgende mede: Van halftlen tot na afloop van de ronde ls alle rijverkeer van en naar het gedeelte omsloten door de Witte Singel, de Witte Rozenstraat, en de Jan van Goyenkade, verboden. Wat betreft het voetgangersver keer, is het alleen ln noodzakelijke geval len geoorloofd bedoeld stadsgedeelte te verlaten of daar binnen te komen, echter uitsluitend vla de oversteekplaats Witte Singel tegenover de Vreewijkbrug. Dit over steken door voetgangers wordt geregeld door de politie en geschiedt alleen, wanneer de veiligheid het toelaat. Het publiek mag vanzelfsprekend niet op de rijbaan gaan staan, doch moet zich een plaatsje verzekeren op de trottoirs. Ook het talud op den Witte Singel en de gras kant Jan van Goyenkade zijn verboden. Belangstellenden kunnen dus den wedstrijd zeer goed volgen vanaf de Schelpenkade. Met bootjes mag men evenmin een lig plaats kiezen aan de zijde der Jan van Goyenkade. Wie zeker van een plaatsje wil wezen, zorge er voor om voor half tien binnen het gedeelte omsloten door de wedstrijdroute te zijn. Gedurende den wedstrijd kan men daar niet meer komen. Het publiek wordt verzocht alle mede werking te verleenen en de politiemaatre gelen zooveel mogelijk tn de hand te wer ken teneinde een vlot en goed verloop van den wedstrijd te bevorderen. Men dlene er bovendien rekening mee te houden, dat de winnaars na afloop een eereronde rijden, zoodat het parcours tot zoolang gesloten I blijft. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 2 Sept. 1938. Tarbot f. 0.88—9.72; Tong f. 1 65—0.98 per kg.; Zetschol f.1715; Kleinschol f. 144.90; Schar f. 8.501.60; Groote schelvisch f.21; Middel schelvisch f.13; Kleinmiddel schelvisch f.12 9.50; Kleine schelvisch f. 8.506; Groote gul f. 5.50-^1.90; Kleine gul f. 5.70—2.80; Wijting f. 3.50—0.90; Makreel f. 6.50—4.80; Versche ha- ring 13.20—2.70 per 50 kg.; Groote hake f.71 Middel hake f.62 per 125 kg.; Kleinmiddel hake f. 18; Kleine hake f. 12.509.50 per 50 kg.; Kabeljauw f.3018 per 125 kg.; Vleet f.1 per stuk; Rog f. 7.50 per koop. Aangevoerd: 2396 kisten versche haring, 100 kantjes steurharing f. 8.507.50 per kantje. Besomming trawlers: R.O. 16 225 manden f.1700; Norma Maria IJm. 6 1500 manden f.4330; Utrecht IJm. 73 1350 manden f.3500; Cath. Duyvis IJm. 60 40 manden f.200; Kotter Ostende 247 f.800. VLAARDINGEN. 2 September. Aangevoerd en verkocht 630 kantjes. Maat- j jesharing f. 16.5017.10; maatjesharing gewoon f. 12.70—14.10; volle haring f. 13.40—14.10; ijle I haring f. 12.60. Stemming goed. DUITSCHLAND. Interview met den Fuehrer. De Journal publiceert verklaringen, welke Hitier heeft afgelegd tegenover Alphonse de Chateaubria-nt tijdens een onderhoud, dat hij dezen te Berchtesgaden heeft toe gestaan. De rijkskanselier heeft met name ver klaard: het grootste gevaar voor Europa, zooals dat voor Duitschland bestond, was, dat Duitschland bolsjewistisch zou worden De Europeesche cultuur zou de vernielin gen van dezen moloch niet hebben kunnen doorstaan. Europa zou verloren zijn gegaan. Thans geloof ik niet meer aan een bolsjewiseering van landen, zooals Nederland, België of Frankrijk. Het Russisch-Aziatische communisme dezer landen is overwonnen. Er kunnen zich nog binnenlandsche crises voordoen, maar bijv. Frankrijk zal niet de prooi worden van dit verslindend principe. Ten aanzien van den oeconomischen toestand in Europa verklaarde Hitier: deze toestand zal de bron van verdeeldheid blijven, zoolang ieder der staten bij de be handeling van zijn eigen aangelegenheden slechts met zichzelf zal rekening houden. De toestand zal pas op een harmo nieuze wijze opgelost worden, wanneer alle Europeesche landen weloverwogen zullen deelnemen aan een actief stel sel van samenwerking. De Europeesche naties zijn gevormd om samen te wer ken aan het werk van haar gemeen schappelijke welvaart. Oorlogen, en vooral d? laatste, welke willekeurig beschikte over grondgebieden en volken, moeten op objectieve wijze wor den bezien als funeste dwalingen, door deze naties zelve begaan. De volken moeten, zoowel oeconomisch als op ieder ander ge bied, er slechts aan denken voort te gaan met een werk van vruchtbare samenwer king. Ten aanzien van Frankrijk zeide Hitier: We hebben wel onmin gehad in den loop der geschiedenis, maar wij zijn toch volken van dezelfde familie. Dat heb ik in geheel Duitschland gezegd. Wij hebben minder reden elkander te haten dan elkander wederzijds te bewonderen. Ten slotte betoogde Hitier, dat een langdurige en innige vrede noodzake lijk is cm de geesten aan te rasc^n aan het nationaa'-socialisme, „de nieuwe wereldopvatting". Van Duitsche zijde wordt dit interview een jaar oud genoemd! Het nationaal-socialistische orgaan van het Saargebied „Rhelnfront" heeft mede gedeeld dat de synagoge van Kaiserslau- tern, de belangrijkste van de Pfaltz, plaats zal moeten maken voor een ander gebouw of voor een plantsoen. •S-G R A V E N H A G E KOORDEINDE 140 C 0584 (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN. Vlootconcentratie in den Atlantischen Oceaan. Het ministerie van marine heeft mede gedeeld. dat een tijdelijk escader van de Amerikaansche vloot is gevormd voor den dienst in den Atlantischen Oceaan Het escader telt zeven nieuwe kruisers en zeven nieuwe torpedojagers. Naar verluidt is de voornaamste reden van het oprichten van dit tijdelijk escader het verlangen de „sterren en strepen" te toonen langs de kust van Zuid-Amerika op het oogenblik. dat sommige Europeescne mogendheden, vooral Duitschland, bier haar propaganda versterken. MEXICO. Rede van Cardenas. In het parlement heeft president Car denas een rede gehouden, waarin hij nee: geantwoord op de Amerikaansche nota jjj- zake de onteigening van gronden, *'elKe aan Amerikanen behoorden. Hli zeioe dat Mexico niet kan toes' emmen >n j>' van te voren deponeeren van een achafla' loosstelling. Ook kan het zich niet vertin den ln de toekomst geen gronden 'na Amerikanen meer te onteigenen. Cardenas zeide verder, dat Mexico ge® 1 verdere polemiek wil voeren en zich ro de eVreenigde Stater wenscht 'e verstaaa Hli drong er op aan dat de buTenlanac die op Mexicaansch gebied werken op S lijke wijze behandeld zullen worden aB Mexicanen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2