Grootsche huldiging van H.M. de Koningin LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 September 1938 Derde Blad No. 24059 19ste Jaargang Haagsche trouw en demonstratie van aanhankelijkheid tot het Vredespaleis De tocht naar het Vredespaleis De aaneengesloten serie huldigingen voor H. M. de Koningin is gistermiddag te Den Haag voortgezet met een grootsche demonstratie, waaraan de geheele burgerij haar medewerking heeft verleend. Het was een huldiging in twee gedeelten: de eerste door vereenigingen, welke met hare duizenden leden langs den weg stonden geschaard en een optocht waarvan wij hieronder een beschrijving geven. Deze twee grootsche demon straties van aanhankelijkheid en trouw aan H. M. de Koningin werden in den namiddag samengevoegd tot één geheel, zoodat het feest zich voortplantte door de geheele stad van Oost naar West en van Noord tot Zuid. Van het Vredespaleis naar Scheveningen stonden de vereeni gingen langs den weg geschaard in 18 groote groepen. Wan neer men van het Gevers Deynootpl. langs den Ouden Scheve- ningscheweg naar het Vredespaleis reed zag men een enorme menschenmassa. welke gereed stond om de Koningin te huldi gen. Een indrukwekkend gezicht, deze duizenden, die geschaard stonden, ontelbare rijen dik, met hun vaandels en banieren, in afwachting van het moment waarop de Koninklijke stoet zou passeeren. Op het Gevers Deynootplein, langs den Gevers Deynootweg en in de Jurriaan Kokstraat, stonden in hoofdzaak de Scheveningsche Oranjevereenigingen, waarvan de leden voor het meerendeel in Scheveningsche kleederdracht gekleed waren. Van de daken en balcons van de Scheveningsche hotels puilden de menschen, die althans nog een glimp van de Koningin wilden opvangen. De tijd werd gekort door muziek van de vele af en aan marcheerende corpsen. Daarna ging het weer verder met een groot aantal praalwagens, nl. van het Groe ne Kruis, de gemeentelijke schoolklndertui- nen, van den Chr, Turnkring, Gymnasüek- ,er. Tovido, R.K. Vereen. De Volksbond, Le ger des Heils (een zeer mooie groep), Ver. Oranje, Kerk en Vaderland, Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, afd. ci Scheveningen (een van de meest de aan- Ontzaglijke menschenmassa van Scheveningen dacht trekkende en m verschillende wa gens weergevend het geheele visscherij'oe- drijf), Ned. Ver. de Reddingsmedaille, van de Loosduinsche groentenveilingen en den Bond Westland (door verschillende soorten groenten en fruit gevormde tableaux, waar op de Nederlandsche vlag en een gekroon de W). terwijl deze afdeelingen besloten werden door wagens van Pulchri Studio, voorstellend wetenschap en kunst. Al deze wagens waren omgeven door vele in loc- passelijke kleeding gestoken deelnemers. Het vijfde gedeelte was de Indische afd., die wel het hoogtepunt in den stoet vorm de. Ruim 900 personen namen hieraan deel, bijna allen gekleed in inheemsche cos- tuums. Voorafgegaan door praalwagens voorstellend de rijkseenheid, Neptunus en de verbinding tusschen moederland en overzeesche gewesten, volgde een kleurrijke stoet, waarin wagens met symbolen van de luchtverbinding. radio, posterijen, ei%z. Stram marcheerden hierin de afdeeling welke het oude Indische leger en de ma rine voorstelde. Gekleed in de oude unifor men boekte deze afdeeling een groot succes. Ook de andere afdeelingen van deze groep trokken echter ten zeerste de aandacht. De verschillende inheemsche costuums, de prachtige wagen met de ceremonieels dan seressen. en zoovele anderen, ontlokten tel kens uitroepen van bewondering. Ook een fiaaie wagen van de vreemde oosterlingen verdient vermelding. Nadat nog de verschillende bevolkings groepen van Oost- en West-Indië hadden gedefileerd, waarbij ook diverse Indische producten werden meegedragen, sloot deze afdeeling met een praalwagen van de Kon. Petroleum M., in beeld brengend de aard olie industrie. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer veertig minuten. De Koningin. Prinses Juliana en Prins Bern hard hebben na afloop nog eenigen tijd ge sproken met den burgemeester, kapitein Lagerwerf! en den voorzitter en secretaris \an het comité. De Koningin zeide tot generaal Wag ner, dat zij diep onder den indruk was van hetgeen zij gezien had. „Ik ben er stil van", zeide Hare Majesteit letter lijk. De Koningin verzocht generaal Wagner aan de verschillende vereeni gingen, die aan den optjocht hebben me- degeholpen. Haar bijzonderen dank over te brengen. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren ook zeer getrof fen door deze hulde. Onder daverende toejuichingen vertrok de Koninklijke familie naar den Ruigen- hoek. Groote drukte in het Noordeinde. Het spreekt vanzelf, dat een geweldige menschenmassa het défilé der praalwagens voor de Koningin heeft meegemaakt, maar er bleven toch nog altijd vele duizenden over,.die zich niet in de drukte langs de route waagden en er de voorkeur aan ga ven een wandeling te maken door de bin nenstad, waar de feestvreugde langzaam aan begon. Vele duizenden richtten bovendien hun schreden naar het paleis in het Noordeinde en de toevloed van men schen op die plaate was zoo groot, dat de politie genoodzaakt was eenrich tingsverkeer in te stellen en wel op deze wijze, dat men het paleis alleen kon bereiken via een touwafzetting naar de Paleisstraat ofwel door het Noordeinde in de richting van de bin nenstad. Openluchtvertooning „Uit het leven der Oranjes". Om 6 uur had op het Binnenhof een openluchtvertooning plaats van het histo rische spel „Uit het leven der Oranjes", dat indertijd door Ben van Eysselstein geschre ven is ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De op- Het spreekt vanzelf dat het hoogtepunt van dezen middag bij het Vredespaleis lag. waar de Koningin het voorbijtrekken van oen stoet zou gadeslaan. Ter weerszijden van het Koninklijk Pa viljoen had een groot aantal genoodlg- ajn een plaats gekregen. Onder hen waren de ministers Gosellng en Welter, de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Jhr. van Karnebeek, oud-minister jhr. De Geer. oud- gouverneur-generaal Fock, verschillende leden van de Koninklijke hofhouding, bur gemeester en wethouders van 's Graven- ha^e enz. Ook de Indische vorsten waren onder de aanwezigen. Om kwart over drie kwamen H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard op het Gevers Deynootplein aan. De Vorstelijke familie reed in een open ca lèche. geëscorteerd door den adjudant, jhr. de Jonge van EUemeet en den ordonnance- officler, jhr. van Lawick van Pabst. die beiden ln ceremonieel tenue gekleed waren. Het gevolg, dat eveneens ln open caleches reed. bestónd uit mevrouw Snouck Hur- gronjevan Tets, dame du patlais, freule Schimmelpennlnck van der Oye, hofdame, graaf Dumonceau, grootmeester, baron van Heemstra, particulier secretaris, jhr. Ver- heyen, eerste stalmeester en graaf van Zuylen van Nijevelt, kamerheer van H.M. de Koningin. HM. de Koningin was gekleed in een donker-violetten mantel, die bijna geheel schuil ging onder licht-blauwe strulsveeren en had een licht strooien hoed op, getooid met bloemen. De Prinses droeg een zeegroen toilet met een groote bont over de schouders en een zijden toque op. Prins Bernhard was gekleed in de uni form van kapitein der grenadiers. Nadat de Koninklijke familie door de leden van het comité was begroet, bracht de vereen. ..De Princevlag" als eerste in de rij van de tallooze langs den weg opge stelde vereenigingen hulde aan H.M. door overhandiging van een bouquet rozen Het aanbieden van een bouquet bloemen iou langs den weg van Scheveningen naar het Vredespaleis nog zeventien maal ge schieden doch daar de talrijke bouquetten gedurende het défilé van den optocht in het rijtuig van H.M. zouden moeten blijven liggen en daardoor veel van haar fleur zou den moeten verliezen, had H.M. het beter geoordeeld de bloemen niet in ontvangst te nemen, doch ze te laten verzamelen door een specialen wagen der fa. Houweininge en Usselsteijn. welke langs de route reed en de bouquetten onmiddellijk naar den Ruigenhoek bracht. Stapvoets reed de stoet verder langs den »eg. waar de vele vereenigingen waren op gesteld Tweemaal werd nog halt gehouden om Hare Majesteit gelegenheid te geven een aanghulde in ontvangst te nemen. Het 'aren allereerst „Die Haghesangers", die °P den Scheveningscheweg bij Frankenslag. om. het Dankt, dankt nu allen God" ten gehoore brachten. H.M heeft voor deze hulde persoonlijk den dirigent, Jos. Vran- hen, en den voorzitter. W. K. Poulus, voor deze hulde bedankt. Ook de Kon Na tionale Zangschool bracht een zanghulde fh wel door het zingen van een danklied Un J. p, wierts. Ook den dirigent van de hegschool, den heer A. J. Beyersbergen ton Henegouwen bracht H.M. persoonlijk Daarna reed de stoet zonder stilhou dt doch langzaam verder naar het Vre- «spalels. Dm precies half vier was bij het Vredes- Meis reeds het gejuich hoorbaar, dat op klonk van de rijen menschen op den Sche veningscheweg er enkele oogenblikken uaarna reed de Koninklijke calèche het Carnegieplein op tot vlak voor het balda kijn. Bij het baldakijn werd de Vorstelijke Familie ontvangen door den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, die achter de Koningin onder het balda kijn plaats nam terwijl een enorme mand met oranje bloemen op een klein tafeltje -.oor de vorstelijke familie werd gezet. Voortdurend Juichten de menschen, wuifden met hoeden, zakdoeken en pro gramma's en op verschillende plaatsen te gelijk zette men het Wilhelmus ln. Het défilé der praalwagens. Toen nam het défilé der praalwagens een aanvang. Een zeer fraaie wagen, voorstellend de Haagsche stedemaagd opende de groote rij. Hierop volgden, met telkens muziekcorpsen en groepen van loopende deelnemers, praal wagens van de Haagsche Wlnkeliersver- eeniging, 's-Gravenhaagsche ambachts scholen. Jong Hervormden koor. Christe lijk Nationalen Bouwvakarbeidersbond, Na tionaal Jongeren Verbond, Oranje vereeni- ging Prins Bernhard en een hulde van Ne- acrland's Zwemwereld. belichaamd in een praalwagen van den Kon. Ned. Zwembond. De tweede afdeeling. die hierop volgde, werd gevormd door de leden van de Prin cevlag, dragende de wagens van de ver schillende Oranjevorsten, geflankeerd door twee pages ieder en gevolgd door leden der vereeniging met vlaggen. Hierop volgde het wapen van Prinses Ju liana, geflankeerd door een roode kruissol- aaat en een verpleegster, terwijl dit ge deelte werd besloten door het wapen van Prinses Beatrix, geflankeerd door twee in het wit gekleede meisjes en gevolgd door een groot aantal zeer jeugdige meisjes en jongens, leden van de Princevlag voering geschiedde door de stichting „De Vereenlgde Haagsche spelers" (directie Pierre Balleduxi en werd uitgevoerd voor leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs. Hoewel het spel uiteraard reeds vele malen is vertoond, was het gister avond de eerste keer, dat een opvoering in de open lucht plaats had. De achtergrond van de statige ridderzaal, waar tegen aan een sober, doch passend tooneel was opge bouwd, deed het buitengewoon goed en bracht spelers en publiek dadelijk in de goede sfeer. Ofschoon de geheele entourage dus een historischen indruk vestigde, had men ook de moderne techniek te baat ge nomen, want het gesproken woord, dat na tuurlijk niet over het geheele Binnenhof verstaanbaar was, werd verspreid door mid del van luidsprekers. De regie was in han den van Jan van der Linden, terwijl voorts de harmonie van het Leger des Heils muzi kale medewerking verleende. Er werden vier tafereelen opgevoerd, te weten „Lei- dens ontzet". „De Moeder Oranjes". „Je Malntiendrai" en „Scheveningen 1813" De opvoering, welke ruim twee uur duurde, oogstte veel succes. Het spel zal eiken dag gedurende de feestweek om zes uur 's namiddags op het Binnenhof worden gespeeld. Eereavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Het Haagsche gemeentebestuur bood gis teravond een eere-avond aan H.M. de Koningin aan in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Tusschen half acht en acht uur vulde de zaal zich met een uitge lezen gezelschap van geüniformeerde of ge rokte heeren met dames in kostbare avond- tollletten. Precies te acht uur nam de voorstelling een aanvang. Het symphonie-orkest van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein dr. C. L. Walther Boer, speel de de ouverture Egmont van L. von Beet hoven. Onmiddellijk daarna begon de voor stelling van „1813" een tooneelspel in vier bedrijven door Bets Ranucci-Beckman en Johan de Meester, dat leden van het gezel schap „Het Resldentietooneel" opveerden. Het tooneelstuk „1813" speelt zich af ten huize van Gijsbert Karei van Hogendorp tusschen 17 Juni en 30 November 1813 en behandelt de bevrijding van Nederland van de Fransche overheerschlng. Het eerste be drijf toont het verzet van Willem, den oud sten zoon van Gijsbert Karei om met de gardes d'honneur te vertrekken. In het tweede bedrijf komen de eerste berichten over den opstand tegen het Fransche gezag binnen. Van Hogendorp neemt het voorloo- pig bestuur in handen. In het derde bedrijf komt het driemanschap (van Hogendorp, van der Duyn van Maasdam en van Lim burg Stirum) tot stand en in het vierde bedrijf herneemt het vaderland zijn onaf hankelijkheid. Na het eerste bedrijf, te tien minuten over negen, betraden H. M. de Konin gin, Prinses Juliana en Prins Bernhard de hofloge. De burgemeester en de wethouders hadden de vorstelijke personen in de hall van het gebouw ontvangen. Een kleindochter van den burgemeester bood de Koningin een ruiker orchi deeën aan, en een kleindochter van prof. van der Bilt, den wethouder van onderwijs, bood Prinses Jniiana een ruiker anjelieren aan. Toen de Vorstelijke personen hun loge binnenkwamen, zette de kapel het Wilhel mus in en de aanwezigen zongen het volks, lied staande mede. H. M de Koningin was gekleed in een blauw brocaat robe, waarover H. M. het grootkruis van de orde van den Nederland- schen Leeuw droeg. De Koningin had een diadeem in het haar. De Prinses droeg een blauwe fluweelen japon en eveneens het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, alsmede een diadeem. Prins Bernhard was gekleed in het groot- tenue van ritmeester van de rijdende ar tillerie en droeg eveneens het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw Nadat de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard en de leden van het ge volg hun plaatsen hadden ingenomen, werd het tweede bedrijf en daarna het derde bedrijf van het tooneelstuk opge voerd. Na het derde bedrijf was er een pauze van ongeveer 20 minuten, geduren de welken tijd de Vorstelijke personen in hun loge ververschingen gebruikten Tijdens de pauze heeft H. M. de Konin gin in haar loge ontvangen mevr. Betsy RanucciBeekman en Johan de Meester, de schrijvers van het stuk, en ook Dirk Verheek, die de hoofdrol van Gijshert Gisteravond woonde H. M. de Koningin in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard de gala-opvoering bij van het tooneelstuk „1813", geschreven door Mevr. RanucciBeekman en Johan de Meester, opgevoerd door het „Residentie-Tooneel", in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De Koninklijke Familie in de loge. Karei van Hogendorp in „1813" speelt De Koningin heeft hun Haar groote inge» nomenheid met den inhoud van het spél uitgesproken. Tegen half twaalf was de voorstelling, welke met het Wilhelmus gesloten werd, ten einde. De zaal bracht den Vorstelijke personen eenlge langdurige ovaties. B. en W. en de secretaris van Den Haag deden de Ko ningin en het Prinselijk paar uitgeleide. Precies half twaalf reed de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard weg, toegejuicht door honderden en honderden die op straat stonden opgesteld. Rijtoer Prinselijk Paar, De Prins en de Prinses vergezelden H. M. de Koningin naar den Ruigen hoek en daarna begaven zij zich op weg om de verlichting in de residentie in oogenschouw te nemen. In snelle vaart reden de auto's, waar bij er twee waren met het gevolg van Prinses Juliana en Prins Bernhard, de Gravestraat door, waarna een ronde werd gemaakt om het prachtig ver lichte en feestelijk versierde stadhuis. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren hiermede echter nog niet tevre den en zij zwenkten van de Groen markt af de Veenestraat in, om door de Spuistraat en over den Hofweg het Binnenhof te bereiken. De route voer de hen over het Plein, door de Lange Houtstraat over het Lange Voorhout en den Kneuterdijk naar het Tour- noolveld en daarna begaf het Prinse lijk Paar zich wederom naar den Rui- venhoek In Rotterdam. Intocht van Piet Hein. Rotterdam heeft gistermiddag den in tocht van Piet Hein beleefd. De drukte concentreerde zich voornamelijk om den Coolsingel en den Schiedamsche dijk. Op het bordes van het stadhuis aan den Coolsingel had zich het gemeentebe stuur met de leden van den gemeenteraad en hun dames opgesteld om den beroem den admiraal, later schepen van Rotter dam, te ontvangen. Te ongeveer half vijf stelde Piet Hein zich aan het gemeentebestuur voor met een korte rede, welke door den burgemees ter werdr beantwoord. Hierna trok de op tocht voorbij. Deze werd gevormd door de geheele be manning van de vloot van den roemruch- ten admiraal, met allegorische wagens, welke de macht van Neptunus en de zil vervloot voorstelden. Een uitstekende kapel speelde op de trappen van het stadhuis verschillende populaire liederen. In Rotterdam heeft men zich verder bezig gehouden met sportwedstrijden en een volksfeest in het Feyenoordstadion. Lichtfestijn van zeldzame allure. Het avondfeest stelde alles in de scha duw wat de Maasstad op dit gebied tot dusver had laten zien. Rotterdam baadde in een zee van feestelijk lampion- en flak kerend gasvlammenlicht. Op den Coolsin gel. op den Schiedamschen singel, op dt Blaak, langs de Schie en de Jonkerfrans- straat en overal, waar in het hartje van de oude stad de ballon-verlichting was ontstoken, bewogen zich vele duizenden, doch verreweg de grootste drukte concen treerde zich langs de boorden van de Maas en op den Schiedamschedijk. Langs den Dijk, gemetamorfoseerd tot den luchtweg naar Indië, van de K.L.M. met zijn tallooze tempeltjes, moskeeën en minarets, die alle feestelijk stonden te gloeien in een overvloed van veelkleurig licht, trokken tienduizenden naar de ri vier, naar de Maas. De volte van de duizendvoudige massa was zoo dicht, dat er bijna geen door komen aan was voor de trams, bussen en auto's. De politie had echter zeer uitgebreide verkeersmaatregelen geno men, zoodat tenslotte ook al ging het vaak voetje voor voetje een ieder kwam waar hij wilde zijn: bij de ri vier, die een waarlijk sprookjesachtl- gen aanblik bood. Van de Willemsbrug, waar uit 30 gasflambouwen de vlam men sloegen, tot aan het eind van de Parkkade, was het een lichtfestijn van zeldzame allure. In een vloed van licht praalden elevators, kranen, knijpers en bunkermachines. Daar lagen ook ongeveer 80 meter uit den wal acht groote oorlogsschepen uit de 16e en 17e eeuw. Een op groote aken gebouwde gevelrij, waarin men de oude beurs, voorzien van de oude hoofdpoort en eenige typische oud-Hollandsche huis jes, met trapgeveltjes en ophaalbrug getje kon terugvinden, vormde het decor. Hiernaast was opgetrokken een vlaggenstelling, afgewerkt met fijn groen. De huizenrij werd van den wal af verlicht met sterke schijnwerpers, ter wijl de vlaggenstelling werd besche nen door lampen op de aken zelf, het geen een imponeerend beeld opleverde. De grootste belangstelling ging wel uit naar de vloot van Piet Hein. Daar lag het admiraalschip van Piet Hein, de „Neptu nus" en verderop „de Roode Leeuw", de ..Zeejager" en de „Hazewind" en nog an dere schepen en objecten, alle overgoten door een stroom van tintelend licht. De wandeling van het begin van de Westerkade, waar ook Mr. Ms. „Gelder land" in het licht gemeerd lag. via de jachthaven, de Willemskade en de Boomp jes tot aan de Willemsbrug, duurde zoo ongeveer twee uur. Men had het er voor over. want er was zoo veel schoons te be wonderen. In Amsterdam. In Amsterdam werden volksfeesten ge houden in het Olympisch en in het Ajax- stadion. Er was groote belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9