Het Oranjefeest te Oegstgeest Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 1 September 1938 Gecosiumeerde kinderoptocht Uit de Rijnstreek THIJS IJS EX DE TOOVERSLAXGEX Foto van Vliet. Moge een ieder de Oranjevereenlglng ook geldelijk steunen, opdat het komende feest schitterend mag slagen! Dank- en Bedestond. In verband met het 40-jarlg Jubileum van H. M. de Koningin zal Maandag 5 Sept. des avonds om 7 uur een dank- en bedestond gehouden worden in de Nieuwe Kerk. Ge sproken zal worden door ds. R P. A. Rut gers. Herv. predikant alhier en ds. Ph. Ing- wersen, Geref. predikant alhier. De Katwijksche Oudheidskamer zal Zaterdag a.s. gesloten worden. Het zeer rijk voorziene programma der Oranje-vereeniging te Oegstgeest bevatte hedenmorgen, na de succesvolle reeks fes tiviteiten van gisteren, een prachtigen. ge- coslumeerden kinderoptocht, die overal loote belangstelling trok. Hierboven een groep kinderen ln blijde feeststemming cuor de Oegstgeester parken trekkend. BIJ de schooljeugd van Oegstgeest waren ook ingedeeld die kinderen, welke te Oegst geest wonen en te Lelden schoolgaan. Modewerking verleende wederom de mu ziek van het 6e Reg. Veld-Artillerie. De schitterende regeling, maar ook de samenstelling overtrof aller verwachtingen. Klke school vormde een aparte voorstel ling. De stoet werd geopend door de kleu ters van de Gevers-Deutzschool, vormende het buitenleven, voorafgegaan door twee herauten, de ooievaar met de onmisbare kikkers, kabouters, elfjes, vlinders, bloemen en boeren. De R.K. school stelde een groep voor met de Ned. Maagd waarbij de omlijstende per sonen waren getooid in de landskieuren. De Herv. school van den Endegeester- straatweg bracht met een schitterenden bloemenpracht (voorgesteld door de kinde ren i hulde aan het „Vorstenhuis". Met wapendragers, de elf provinciën eii een vroolljke bruiloftsstoet vormde dit een prachtig geheel. De groep O.L school Terweeweg stelde met vlaggen de Ned. kleuren voor, waarop de versierde W. J. J. B. en de Kroon vooraf gingen aan een versierden wagen met wa pens der provinciën. Een lange rij gesierde bogen volmaakte deze bijzonder schitterende groep. Bijzijonder geslaagd was ook de groote groep eiders schoolgaande kinderen die achtereenvolgens voorstelden Creoolsche vrouwen en meisjes. Britsch-Indlsche man nen en vrouwen. Een wagen, voorstellende de verbinding tusschen Moederland en Ko loniën werd gevolgd door een heel aardige groep Nederlandschc kleederdrachten. Zeer mooi was ook de groep voorstellende een Koningin met gevolg Een uitstekend denk beeld was het, dat hiertusschen gevoegd was een wagen, voorstellende de luchtver- bindingen van Nederland met Indie Hierop volgde een groep die de diverse Indische ellandenbewoners voorstelde. Voor deze groep trokken de Satrija's met hun tromgeroffel aller aandacht Tusschen de diverse groepen ln waren de versierde rij wielen opgesteld w.o. vele aardige versie ringen opvielen. Ook dit gedeelte waaraan speciaal de schooljeugd deelnam ls als een bijzonder geslaagd onderdeel van het Oegstgeester feest te beschouwen. Hulde Ma ar on: aan onderwijzers en on derwijzeressen. die hieraan zoo krachtdadig medewerkten. HAARLEMMERMEER. DE ORANJEFEESTEN. Vijfhuizen. Dank zij veler medewerking, was het co mité Koninginnedag te Vijfhuizen er in ge slaagd voor de feestelijkheden ter herden king van het 40-jarig Regeringsjubileum Cn den verjaardag van H. M. de Koningin een uitgebreid programma samen te stel len. Nadat 's morgens onder veel belang stelling de optocht van de schoolkinderen was gehouden, had de opening van het feest plaats met een toepasselijk woord van den voorzitter van het comité, den heer H. Borsje, waarna de kinderspelen een aan vang namen. Het door den heer J. C. Geh- els welwillend beschikbaar gestelde, aan den Spieringweg gelegen terrein, leverde een gezelligen aanblik op. Aan den ingang prijkte een keurig versierde eerepoort. In het midden van het terrein was een^ po dium opgesteld voor ..De Eerste Haarlem- che Harmoniekapel" te Haarlem, die met goede en gezellige muziek op verdienste lijke wijze haar medewerking verleende. Na afloop van de kinderspelen had aan de bestuurstent de prijsuitreiking plaats. Ook de volksspelen hadden een gezellig ver loop. Vanaf de openbare school had te on geveer half zeven de opmarsch plaats met muziek van de gymnastiekvereen. Op het terrein hield de voorzitter van deze pas op gerichte vereeniging. de heer Nanninga, ccn toespraak, waarna met een 10-tal mers een demonstratie werd gegeven, die op hoogen prijs werd gesteld. Hierna had ac voortzetting plaats van de volksspelen. Te ongeveer 8 uur volgde een schietwed strijd voor dames en heeren waarna tot slot een vreugdevuur werd ontstoken. Hei comité en verder allen, die aan het wel slagen van dit feest hebben medegewerkt, kunnen daarop met dankbaarheid en vol doening terugzien. Kinderdag bij de Cruquius. Gisteren heeft de buurtver. „Cruquius" een prettigen dag voor de kinderen gege ven. De heer C. van Schooten was zoo wel willend zijn nabij den Cruquiusdijk gele- jen terrein voor het beoogde doel beschik- 1 baar te stellen. Nadat 's middags de in een snthousiaste stemming verkeerenden km- üerschare bij het theehuis „de Cruquius" »'as opgesteld, begaven zij zich met den i'ommelslager voorop in optocht naar bat feestterrein, waar de kinderspelen bank zij mede de over het algemeen gur.- s'ige weersgesteldheid vlot en gezellig Jan stapel liepen. In het theehuis heersch- 's avonds nog een gezellige drukte. Gisteravond werd te Hoofddorp door ne- Fanfaregezelschap ..Excelsior", onder f^unstiging van goed weer en groote be- langstelling. voor het raadhuis te Hoofd- ö°rp een mooi concert gegeven ter eere van jen verjaardag van H. M. de Koningin en *r inzetting van de georganiseerde fees- ^jkheden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het Koninginnefeest. Uit haast alle woningen wapperde gis teren de driekleur met Oranjewimpel, er heerschte groote drukte met een fraaie versiering van straten en woningen en veel levendigheid bij de Jeugd. Deze kwam samen op het kerkplein om onder de vroolijke tonen van de Harmonie Katwijk een rondgang door het dorp te maken en ten slotte aan het eindpunt, het feestterrein te arriveeren waar bij aan komst met begeleiding het Wilhelmus werd gezongen en waarna de Burgemeester de kinderen toesprak. Met een driewerf „hoera" op de Koningin eindigde spreker. Op het feestterrein waren aanwezig de burgemeester en zijn echtgenoote, wethou der Veltkamp, en de heer Tieleman loco secretaris. Nadat de kinderen getracteerd waren begonnen de spelen. Alles had een prach tig verloop. De Harmonie zorgde dat er de stemming steeds ln bleef De uitslag was: lste klas meisjes, hout- jesrapen, lste pr. Lydia Blonk, 2de prijs Corrie Seijsener, 3de pr. Stientje Zwanen burg. Idem ballengoolenlste pr. Kobl v. d. Boon. 2de pr. Betsy van Leeuwen, 3de pr. Grietje van Delft. Tweede kl. meisjes: ballengooien. lste pr. Bep v. Tol, 2de prijs Bep v. Delft, 3de pr. Tina Wiersma. Idem ballengooien: lste pr. Bets v. Leeuwen, 2de pr. Corrie v Leeuwen, 3de pr Annle Aan- haanen. 3de kl. meisjes. lepel ln de flesch: lste pr. Toos Bestebroer, 2de pr. Rie Fen- nes, 3de pr. Lena Zwanenburg Idem waschophangenlste pr. Geertrui v. Rijn, 2de pr. Jootje v. d. Berg, 3de pr. Truus Si- rack. 4de kl. meisjes, muiltjeloopen: lste pr. Annie Ravensberg. 2de pr. Alle Hoge- woning, 3de pr. Liesbet Abblivk Idem bloempotloopenlste pr. Beb. Warmenho- ven. 2de pr. Pietje Brusee 3de pr. Annle de Jong 5de kl .meisjes, ringgooien: lste pr. Jo v. d. Vijver. 2de pr. Ria v. d. Kamp, 3de pr. Marie Grootendorst Idem bloempot loopen. lste pr Sophie Botermans. 2de pr. Tina de Mooy, 3de pr. Mien v Paridon. 9de kl. meisjes, stoelendans: lste pr. Nel Heemskerk. 2de pr. Nel v. d. Perk. 3de pr Dora Meijer. Idem korfbal: lste pr. Bep Boezaard. 2de pr. Irfna v. d Akker, 3de pr. Jaantje Vreebrug. 7de kl. meisjes, korfbal, lste pr. Hanrva Houwer, 2de pr. Marietje v Leeuwen, 3de pr. Dikkie Verhoef. Idem stoelendans: lste j>r. Annie van Rijn, 2de pr. Mlep Hofman, 3de pr. Annie Aan- haanen. lste kl Jongens ballengooien: lste pr Cor v. Klaveren. 2de pr. Cor v. d. Gugten, 3de pr. P Zuyderduin. Idem houtjesrapen: lste pr. Kees v Egmond, 2de pr. Kees de Winter. 3de pr. Ria v. Paridon. 2de kl jon gens, lepel in de flesch: lste pr. Nic. Wijs man. 2de pr. M Castenmiller. 3de pr. Wim v. Klaveren. Idem zakloopen lste pr. A. v. Paridon, 2de pr Kees Haasbroek. 3de pr A v. Leeuwen, 3de kl jongens, naar den trein1 lste Dr. L. Vreeburg, 2de nr. W. v. Paridon, 3de pr. H. v. d Ëijke! Idem pop- dragen: lste pr. S. Abbink, 2de pr. Cor de Vries, 3de pr R. Muller. 4de kl. jongens, popdragen: lste pr. Jaap Kralt. 2de pr Tinus Blonk. 3de pr. B de Ruyter. Idem zakloopen: lste pr. H. Fennes. 2de pr Cor de Vries, 3de pr. Nico Caspers. 5de kl jon gens, hlndernlsbaanlste pr. P. Rietveld, 2de pr G. v. Klaveren. 3de pr. Jan Zand- v,liet. Idem, naar den trein: lste pr K. v. Schie, 2de pr, D Houwer. 3de pr. C. Ra- vensbergen 6de kl. jongens, speerwerpen: lste pr. H Zandvliet, 2de pr. Chr. v. Dijk, 3de pr. K. Schaap Idem hlndernlsbaan: lste pr. H. v. Steij. 2de pr K. van Dijk. 3de pr. Fr. Zwanenburg, 7de kl. jongens, ton- rijden: lste pr. S. Zwaan, 2de pr. D Nas- veld. 3de pr. Joh Freke. Idem speerwer pen: lste pr. T. Caspers. 2de pr. P Spie renburg, 3de pr. G. v. d. Perk. Hierna ging het weer ln optocht en onder begeleiding van muziek naar het plein bij de Bruggestraat waar de stoet werd ont bonden. nadat eenlge rondedansen waren gemaakt. Om 8 uur trok de Harmonie weer door het dorp om op diverse punten een feest nummer te geven Dat de beenen hierbij van de vloei" gingen, spreekt vanzelf! Daar op volgde het tradltioneele hos-concert om de tent dat tot elf uur duurde. De kerk op de Kerklaan was weer door schijnwerpers verlicht, wat een fantastisch gezicht bood. Ook de fontein bij het ge meentehuis deed zijn diensten. Het feest van gisteren ls, dank zij het weer, dat steeds beter werd. zoodat de hon derden lampions langs de straten, niet uit waaiden, uitstekend geslaagd. Het bestuur der Oranjevereeniging kan met voldoening op dezen eersten dag terug zien! KATWIJK AAN ZEE. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. NOORDWIJK BINNEN. De viering van den Koninginnedag. De feestelijkheden werden hier gister morgen onder zeer groote belangstelling geopend met een kinderaubade op het Lindenplein, waarvan de leiding berustte bij den heer de Boer. hoofd der R.K. Jon gensschool. Op ae muziektent wagen aanwezig de bestuursleden der Oranje-vereeniging met hun dames, burgemeester v. d. Mortel en diens echtgenoote, het voltaillge gemeente bestuur en eenige genoodigden. De voorzitter der Oranje-vereeniging dr. Niekerk opende en heette allen hartelijk welkom. Spr. dankte het personeel der scholen voor de medewerking, sprak de kinderen toe over de „Moeder des Vaderlands" en eindigde met de verzoeken een driewerf hoera aan te heffen voor onze geliefde Koningin, Hierna sprak de burgemeester, die even eens hulde bracht aan H. M. de Koningin. Daarna zongen de kinderen op enthou siaste wijze hun liederen. Dr. Niekerk dankte den heer de Boer voor zijne goede leiding en deed mededee- ling van de verzending van een geluks telegram aan Koningin Wilhelmina. Hierna volgde de rondwandeling met het bestuur der O.V. en gemeentebestuur met medewerking der beide muziekverenigin gen „Crescendo" en ..Excelsior", waarna een tractatie op alle scholen volgde. Op het Sportpark. 's Middags volgden de kinderspelen op het Sportpark. Te ruim half vier had een fraaie poppen- kastvertooning plaats van den heer Devilé uit Leiden. Des avonds van 7 tot 8 uur werd op het terrein bij de OL. School aan de van Pan- huijsstraat een demonstratie gegeven door de gymnastiek-vereeniging D. O. S. alhier, aangeboden aan de Oranje-vereeni- gingen Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Als altijd had deze turndemon- stratie zeer veel belangstelling. Er werd mooi gewerkt. Vandaar begaven wij ons wederom naar het Sport.perk. waar als laatste attractie een openlucht filmvoorstelling wachtte van de fa. Roeleveld alhier. De belangstel ling hiervoor was enorm. De voorzitter der O.V. dr. Niekerk richtte nog eenlge Woorden tot het publiek. Het was een geslaagde feestviering. AARLANDERVEEN. Gisteravond gaf de muziekver. „Ex celsior" een concert in de muziektent met een programma dat samengesteld was ter eere van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin. Het weer was uit stekend, zoodat het publiek dat zeer tal rijk was. heeft kunnen genieten van het zoo uitstekend geslaagde concert. ALPHEN. NOORDWIJK AAN ZEE. Het Oranjefeest. „De Echo der Duinen" gaf gisteravond een concert op den Boulevard, terwijl ook een vreugdeboom werd ontstoken. Ook is een aardige lampionoptocht ge houden, maar toch was duidelijk het ver trek der vele badgasten te merken. Er heerschte evenwel een prettige en feeste lijke stemming. De Oranjevereenlglng heeft thans alleen een avondfeest georganiseerd, maar zal de volgende week bij de herdenking vaif het Regeeringsjubileum een grooter feest geven. ZEVENHOVEN. De burgemeester heeft den heer L. J. Bos aangewezen, om namens de ge meente deel te nemen aan de huldebe- tooging op 6 Sept. a.s. op den Dam te Amsterdam. Het feestcomité schonk f. 50 voor een tractatie voor de schoolkinderen. Doodelijke aanrijding. 11-jarig jongetje verongelukt. Hedenmorgen te kwart over elf heeft in den Hoorn langs den Rijksstraat weg Alphen-Leiden een ernstig ver keersongeval plaats gehad, waarbij een 11-J. jongetje op slag werd ge dood. Omstreeks genoemd tijdstip reed het 11-j. zoontje van de wed. Hofland van Zwanendrift op zijn rijwiel langs dezen weg en was aan het rondcirkelen. Toen er een woonwagen aankwam, maakte hij een ronde om dezen wagen. Dit had tot noodlottig gevolg dat de jongen werd ge grepen door een personenauto van de P. T.T. De jongen werd enkele meters om hoog geslingerd en toen op den grond ge smakt. Hij werd binnengedragen bij den land bouwer Regeer waar een lid. van de E.H. B.O.. de heer Blom en de Inmiddels geroe pen dr. Munting constateerden dat hy een ernstige schedel-basisfractuur had beko men en de dood reeds was ingetreden. Ook het gezicht van het jongetje was to taal verminkt. De politie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Volgens oog getuigen treft den bestuurder van de auto geen schuld. LEIDERDORP. De verjaardag van H. M. de Koningin. De feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, die hier als regel, telken jare door de Chr. Oranjevereeniging worden georganiseerd, bepaalden zich ditmaal tot het feest voor de schoolkinderen, zulks vanwege de feest viering op 6 Sept. a.s. Te halftwee 's middags trokken de kin deren in optocht naar het gemeentehuls. De voorzitter van de Chr. Oranjever., de heer A J. v. d. Wijngaard, sprak hier den burgemeester toe, welke toespraak door dezen werd beantwoord. Nadat het Wil helmus was gezongen, trok de kinderstoet met muziek langs de mooi versierde stra ten naar het terrein bij de Chr. school, dat voor de te houden kinderspelen in ge reedheid was gebracht. De spelen hadden een vlot verloop en er was hiervoor veel belangstelling. De jongens en meisjes kampten fel om een prijsje te bemachtigen. De Chr Harmoniever „Devote zorgde op verdienstelijke wijze voor muzikale op- "luistering. Na afloop werden aan de kinderen de behaalde prijzen uitgereikt. De vooratter dei Chr Oranjevereeniging bedankte leid sters en leiders voor de verleende mede werking. Raadsagenda. De raad komt hedenavond te 7.45 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mededeehngen en Ingekomen stukken; 4. Voorloopige vast stelling rekening 1937 van het Grondbe drijf: 5. Idem van de gemeenterekening 37; 6. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O.-wet 1320 voor de bijzondere scholen over 1936; 7. Vaststelling 3-jaarl. afrekening met de Ned Herv. School over 1933 t/m 1935; 8. Vaststelling 3-jaarl. afrekening met den School m. d. Bijbel over 1934 t/m 1936: 9. Opnieuw vaststelling van de gemeenschap pelijke regeling tot onderlinge hulpverlee- n.ng in geval van brand; 10. Verzoek om subsidie van de Chr. Oranjevereeniging voor het Kinderfeest; 11. Aanbieding gemeente- begrooting en begrooting grondbedrijf voor het jaar 1939; 12 Benoeming begrotings commissie; 13 Reclames schoolgeld en hon denbelasting; 14. Wijziging begrooting 1938; 15. Hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht; 16. Rondvraag; 17. Sluiting. Een opgewekte drukte. Sinds eeuwen heeft steeds de bevolking langs de Noordzeestranden gegloeid van liefde voor het Oranjehuis! En in het bijzonder de inwoners van ons zeedorp! Geen wonder, dat gistermid dag tegen half éën de straten als verla ten lagen, want een ieder wilde aan de radio naar de Landsvrouwe luisteren en in menig hulsgezin werd het Wilhelmus bewogen meegezongen! Des middags bezichtigden velen de straatversieringen Druk werd overal ge vlagd Door het dorp trok de muzlekauto van den heer H. P. Bloot, ter aanbeveling van de collecte voor de Oranjevereeniging. ,.U. N. I." gaf een concert op den Boule vard, waarbij vroolljke rondedansen ge maakt werden. Op het Koningin Emmaplein was Intus- schen opgesteld de Vreugdevuurboom met zijn ruim 70 toortsen. Dicht aaneen stond men op het plein om het vuur te zien uitbranden, wat bij den krachtigen wind helaas nogal vlug geschiedde. Dc illuminatie in enkele straten was al I schitterendEen gedeelte van Duinoord lag rustig in het licht van oranjelam- I pions. Ook de Voorstraat mag onder de mooi verlichte straten genoemd worden. En zoo zijn er vele andere, die met lampion verlichting of met electrisehe lampjes reeds ccn lust voor het oog zijn. Katwijk aan Zee zal ook het 40-jarig j ubileum vieren. 26. De heks Hatasaka voerde iets ernstigs in haar schild, want nadat zij eerst woedend armen Thijs en Paddekwist bedreigingen had toegegild, wierp zij, met 'n booze glinst'ring in haar oog, haar toover- staf omhoog Thijs en Paddekwist begrepen niet zóó gauw wat er nu wel ge beuren zou; voor vluchten hadden zij geen tijd en zij waren wel op alles voorbereid. Zoo stonden zij, verlamd van schrik dit gebeurde allemaal in 'n enkel oogemblik. En ja je begrijpt het al misschien, want wat gr nu gebeurde kan je op het plaatje zien terwijl het tooverstafje door de lucht werd voortbewogen, veranderde het zienderoogen: 't ging bewegen, het ging leven, 't werd heel groothet werd een reuzenslang en Thijs en Paddekwistje zaten nu in grooten nood! Terwijl het monster naar hen toe kwam sluipen, voelde Thijs door wanhoop zich bekruipen de héks keek toe met 'n valschen lach. maar Paddekwistje haalde, angstig, vlug het tooverf luitje voor den dag 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7