LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag f September 1938 Stadsnieuws Buitenland DAGBLADRECLAME LUCHTVAART SPORT Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT s—1 Het Prinselijk paar op den Soester Landbouwdag. Om tien uur hedenmorgen heeft de bur gemeester van Soest, mr. W. A. J. Visser, den landbouwdag aldaar geopend. Om Itwart voor twaalf heeft het Prinselijk paar blijk gegeven van zijn hooge belangstel ling. Ontvangen door den burgemeester fferd allereerst een zestal heeren van het (eestcomité aan hunne koninklijke hoog heden voorgesteld, waarna het gezelschap zich begaf naar een eenvoudig landelijk baldakijn, vanwaar men de voorbijtrekken de prijswlnners van het vee: paarden, koeien en stieren, gade sloeg. Toen het prinselijk paar gereed stond een omgang langs de tentoonstelling te maken, kwam een oud-raadslid, de tach tigjarige P. van der Breemen, aangereden in een sjees, waarin tevens gezeten was Nelly Kok, In Soester costuum, die de prin ses namens het comité van den Soester landbouwdag, een fraai bouquet rose an jers aanbood en vervolgens een mooie pop, ln oud-Soester kleederdracht bestemd voor prinses Beatrix en gemaakt door Nelly van Logtensteyn. De prinses en de prins dank ten vriendelijk voor deze aardige attentie. Zoowei bij aankomst als bij het vertrek verd het Prinselijk paar hartelijk toege juicht, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN AUGUSTUS. Mcdedeeling van liet Kon. Nederl. meteorologisch instituut in De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was In Augustus de ochtendtemperatuur ander halve grstad boven normaal, ln de drie decaden respectievelijk S'/j en l'/i graad boven en eon halve graad beneden nor maal. In de eerste helft der maand wa3 de temperatuur op alle dagen boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 5en en den 23en. respectievelijk 5'/« graad boven en Vh graad beneden nor maal. De gemiddelde dagelijksehe maxi mum temperatuur was Vit graad en het gemiddelde dagelijksehe minimum 2 graden boven normaal. In De Bilt was de maximum temperatuur tot den 16cn alle dagen boven 20 graden, tot den 7en alle dagen boven 25 graden en op drie dagen boven 30 graden. De regenval was in het midden van het land en in het zuidoosten 40 tot 80 pet. boven normaal, overigens normaal tot 50 pet. beneden normaal. De regen viel voor een groot deel in zware onweersbuien en tos onregelmatig verdeeld. Te Bilt werden 158 uren zonneschijn waargenomen tegen 190 uran nomaal. DOODELIJK ONGELUK OP HET STATION TE LICHTENVOORDE. Moeder-overste door trein gegrepen en gedood. Vanochtend is op liet station te Lichten voorde de moeder-overste van het 9t. Vin- centlusgastlhuis ln Groenlo. door een trein gegrepen en gedood. CELUKWENSCH VAN KONING LEOPOLD In verband met het regeerlngsjubiieura neeft Z. M. Leopold m der Belgen, aan H. M. Wilhelmina, het volgende telegram ge zonden: Ter gelegenheid van het 40-Jarlg jubi leum der troonsbestijging van H. M. richt ik tot haar mijne hartelijkste gelukwen- scher en betuig ik tevens mijne oprechte wcnschen, opdat onder hare voorspoedige legeering het Koninkrijk der Nederlanden heil en welvaart moge kennen. de kinderverlamming. Ook ln Haarlem is thans een geval van kinderverlamming voorgekomen. Bovendien ls in een der Haarlemsche ziekenhuizen een kind uit Hoofddorp opgenomen, dat eveneens lijdende ls aan kinderverlamming. MINISTER VAN BUUREN LN DEN HELDER. Vanmorgen heeft de minister van water staat. mr. dr. lr. J. A. N. vaal Buurera. een bezoek gebracht aan den Helder en aan Texel. POGING TOT MOORD. De politie te Enschede heeft aangehou den den 46-jarigen G. J. G., verdacht van poging tot moord op zijn vrouw. De man, die ln onmin met zijn echt- genoote leefde, heeft een dezer dagen zuringzout ln een pan met aardappelen gedaan. Zij heeft even van de aardappelen ge proefd, doch merkte, dat er Iets niet in orde was. Zij zal geen nadeelige gevolgen van een en ander ondervinden. De man heeft het misdrijf toegegeven. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond reed een personenauto, be stuurd door den 27-jarigen A. J. N. van E. uit de Arnhemschestraat, op den hoek van ue Scheldestraat en de Maasstraat te Den Haag De bestuurder verleende vermoede lijk geen voorrang aan een motorrijwiel, Jat bestuurd werd door den 25-jarigen J. K. uit de Ellse de Calcarstraat. Een h'vige botsing was het gevolg. De motor- "ider werd tegen den grond geslingerd en wam dermate ongelukkig terecht, dat hij •a# zware hersenschudding opliep. De auto van den geneeskundigen dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan Jen Zuidwal, waar hij in der. loop van den "acht is overleden. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE TRANSFER-OVEREENKOMST. De regeeringspersdienst meldt: In ver end niet de nog loopende onderhandelin- «n tusschen de Nederlandsche en de Duit- kne regeering over een transfer-ovcreen- wnst werd overeengekomen, dat de be lande transferovereenkomst alsnog tot September a.s. zal gelden. De onderhandelingen worden dezer dagen Duitschland voortgezet. UITBREKER UIT DE GEVANGENIS TB SCHEVENINGEN MELDT ZICH TE PARIJS. Naar men zich zal herinneren ontvlucht te op 6 Augustus uit de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen de 35-Jarlge F- M M. door verbreking van tralies. De man bleef onvindbaar niettegenstaande alle na sporingen van de politie. Een dezer dagen meldde hij zich echter bij de Nederlandche legatie te Parijs, van waar men hem naar Den Haag heeft over gebracht. zoodat hij thans wedeiom ls in gesloten. Te Parijs nam hij dienst in het Vreem delingen-legioen, doch deserteerde. Uit vrees te worden gesnapt, meldde hij zich bij de legatie De Australisch? vliegster Jean Batten zal heden van Schiphol naar Parijs ver trekken. Naar wli vernemen is in het Acad. Ziekenhuis te Leiden ria een ernstige on gesteldheid overleden de heer J. Troost, raadslid van Nieuw Vennep. Ds. J. J. H. Pop te Zevenbergen ls be roepen door de Ned. Herv. Gent, te Zwarn- merdam. UIT NED. OOST-INDIË. De eerste officieele vlucht naar Saigon. BATAVIA, 1 September (Aneta/ANP iDe eerste officieele vlucht van de K.N.I.L.M. naar Saigon had een punctueel verloop, al hoewel deze in sterk afwisselend weer plaats vond. Op alle plaatsen landde men eerder te vroeg dan te laat Na de ontvangst in een hevige regenbul te Palembang volgde als landingsplaats Singapore, waar men de lunch gebruikte. Hier was inmiddels goed weer doorgebro ken, zoodat onder gunstige omstandighe den de verdere reis werd vervolgd. De oversteek van Singapore naar Saigon neemt pl.m. anderhalf uur in beslag. Te 16 48 uur kwam de PK-AFJ aan en liet gezagvoerder van Breemen zijn machine op het vliegveld van Saigon uitloopen, onder een stroomenden regen. De gouverneur-generaal van Indo-China had bij het passeeren van de grens een welkomsttelegram gezonden, evenals de gouverneur van Cochln-China. De officleeel ontvangst droeg een buiten gewoon hartelijk karakter. Behalve de gou verneur-generaal van Indo-China en de gouverneur van Cochln-China waren zeer vele autoriteiten, vertegenwoordigers van de militaire en civiele luchtvaart, en parti culieren aanwezig Des avonds werd een diner gegeven ten paleize van den gouverneur, waarbij we derom verschillende hartelijke redevoerin gen werden uitgesproken. Majoor Versteegh, wd vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M, dankte hierbij voor de bijzondere ontvangst. De gouverneur van Cochin-China deelde nog aan den vertegenwoordiger van Aneta idle met het vliegtuig den tocht meemaakt) mede. dat hij in den loop van 1939 een be zoek aan Nederlandsch-Indlë zal brengen. Ook de gouverneur-generaal van Indo- China zal binnen afzienbaren tijd naar Java komen. Men aanvaardde de terugreis naar Bata via, over Palembang, wederom in stroomen den regen. Te 17.20 arriveerde de PK-AFJ op Tjllllitan. waarmede dus deze officieele openingsvlucht van de nieuwe lijn bevredi gend was besloten. hevige AARDSCHOK. AMBOINA. 1 September. (Aneta/A-NP.) Woensdagnacht te 1 45 uur werd Ambon opgeschrikt door een korte, doch zeer hevige aardbeving, de hevigste welke sinds 30 taai' is waargenomen. De richting was vermoedelijk zuid-oost, de duur was 3 se conden. Het licht ging even uit. de klokken stonden Stil en in de winkels vielen de flesschen uit de rekken. De betonsteigcr is gedeeltelijk ontzet. De wa'trleiding, welke ls aangelegd voor het voorzien van sche pen. is defect geraakt. Van 'z brug is ee t landhoofd verzakt. Hedennacht te ongeveer half drie vond od den hoek Levendaal—Kraalerstraat een botsing plaats tusschen twee personen auto's, die zwaar beschadigd werden, ter wijl een der Inzittenden de 26-larige J. M. J. v. E lichte verwondingen aan neus en lippen bekwam. De oorzaak ligt in het feit. dat de bestuurders elkaar te laat opgemerkt zouden hebben. Een muur van het perceel hoek LevendaalKraaierstraat scheurde tengevolge van deze botsing doordat een der auto's er tegen sloeg. HET BRITSCHE PARLEMENT EN DE OXFORD-GROEP. De groeiende invloed van de Oxfordgroep in het Britsche parlement, komt thans tot uiting ln een verklaring, die achttien le den van het Lagerhuis uit verschillende partijen, conservatieven en labour, aan de pers hebben doen toekomen. Daarin wordt o.m. gezegd: Vanwaar kan de innerlijke bezieling ko men, die zoo bitter noodig is? Zou het antwoord niet te vinden zijn in een weder-opwekking van die grond waarheden. waarop de democratie is ge bouwd: in een her-opvoeding van de men schen tot die eenvoudige deugden van eer lijkheid, onzelfzuchtigheid en liefde, die ve len van ons naar een secundaire plaats hebben doen afzakken, in het onderwer pen van elk aeel van ons wezen aan den dienst van Goqs wil, zooals nog onlangs de minister van buitenlandsche zaken ons voorhield? In een tijdperk, waarin verlaten zedelijke maatstaven een kweekgrond zijn geworden voor vernielende krachten, is het tijd voor de democratie om weer kracht bronnen te zoeken, en om de wereld een demonstratie te geven van de kracht der moreele grondstellingen. Hetgeen Praag den Sudeten biedt. Een federatief stelsel. De Praagsche correspondent van de „Daily Telegraph" doet enkele nadere me- dedeelingen omtrent de plannen der Tsje- cho-Slowaaksche regeering tot verdeeling van het land in kantons. De regeering heeft volgens deze uiteen zetting nog geen definitief besluit genomen omtrent het aantal kantons. Dit zou tus schen de 20 en 23 liggen, doch de voor stellen zijn voor wijziging vatbaar. Ook de grenzen der kantons zijn nog niet vastge steld. In een aantal dezer kantons zouden de Henleinlsten een belangrijke meerderheid hebben, in andere zouden de beide volks- deelen vrijwel van gelijke sterkte zijn, ter wijl in een groot aantal de Tsjechen en andere volksgroepen de controle zouden uitoefenen. Een belangrijk punt ln de plannen der regeering .Js, dat zij de mogelijkheid open laten voor de aaneensluiting van een aan tal kantons, of gouwen, in een z.g. gouw- verband, dat dan bestuurscontrole zou uit oefenen over een zeer groot deel van het Sudeten-Duitsche gebied De regeering staat er echter op, dat voldoende waarbor gen worden gegeven vöbr de bescherming der minderheden De bescherming zou ten voordeele van de Duitschers worden verleend in ieder kanton, waar zij een minderheid vormen. Naar de correspondent verder meldt, zou de regeering reeds direct o.a. de volgende concessies willen verleenen: Evenredige vertegenwoordiging der Duit schers in het bestuur des lands; benoe ming van Duitschers bij iedere voorkomen de gelegenheid totdat volledige evenredig heid is bereikt. Evenredige toewijzing van begrootmgs- ontvangsten, behalve ln aangelegenheden als het leger, die slechts centraal geleid kunnen worden. Volkomen gelijkheid In het officieel gebruik der talen. Vérstrekkende concessies bij benoemin gen bij de politie en ln bestuurszaken. Cultureel zelfbestuur ln alle deelen der republiek. Voorts zou de regeering onmiddellijke uitgifte overwegen van een leening voor den industrieelen wederopbouw van de Su deten-Duitsche gebieden. De gevolgen van den taifoen in Japan. Tengevolge van den taifoen, die Japan en meer in het bijzonder het gebied van Tokio, heeft geteisterd, is de hoofdstad den geheelen nacht van elecriciteit verstoken geweest, terwijl ook de telefonische ver bindingen verbroken waren Vijftigduizend huizen zijn overstroomd. Vijf personen zijn door omgewaaide schoorst-eenen gedood, terwijl talrijke menschen gewond werden. Men telt ongeveer 1000 dakloozen. Tengevolge van den taifoen zijn in het station Kanaghawa twee electrische trei nen op elkaar geloopen, waarbij 29 perso nen gewond werden, poor een grondver schuiving werd de spóqrlijn Minomiya— Kozo versperd. Te Yokohama heeft de taifoen 153 huizen verwoest. Voor de baai van Tokio is het Japansohe s.s. „Aketsji Maroe" (3300 ton) op de rotsen geworpen en gezonken. De hooge zee maakte het onmogelijk de bemanning te redden. Reuter meldt, dat, nu de kracht van den taifoen vermindert, de berichten van steeds grootere verwoesting melding ma ken. Volgens de laatste berichten zijn 10 personen om het leven gekomen en velen gewond, terwijl op den weg, die de taifoen gevolgd heeft, de grond bezaaid ls met ontwortelde boomer, en met de overblijf selen van vernielde huizen Voorts Ocomen te Tokio nog steeds berichten binnen om trent scheepsrampen. Een groot aantal schepen is op de kust geworpen of heeft ernstigs averij opgeloopen. Een nader bericht van Havas meldt, dat het centrum van den taifoen, dat om 4.20 uur Tokio had bereikt, zich op het oogen- blik in de richting van de Japansohe zee verplaatst. Men hoopt, dat de spoorweg verbindingen, die bij het aanbreken van den dag zijn gestaakt, omstreeks het mid daguur weder normaal zullen zijn. bevordering op de vloot. Bij K. B. zijn bevorderd: tot schout-bij nacht, de kapitein ter zee C. e. L. Helfiicli; tot kapitein ter zee. de kapitein-luitenants ter zee H. J. Bueninck en W. A. de Jong; tot kapitein-luitenant ter zee. de luitenants Ier zee der le klasse: P Kronenberg, jhr T. M. van Suchtelen van de Haare. J. B Meijer en J. Houtsmuller. DE BESLAGLEGGING OP MEXICAANSCHE BENZINE. Nadat de presidenten van de rechtban ken te Middelburg en Dordrecht in kort ge ding de vordering tot opheffing van de be slaglegging op een lading benzine, die te Rotterdam uit Mexico was aangevoeld, hadden toegewezen, heeft hedenochtend de waarnemend president van de Rotterdam- sche rechtbank, mr. dr. G. J. van Oosten Slingeland. ln uitspraak in deze kwestie doen blijken, dat hij het in het geheel niet eens is met de uitspraken van zijn ambt- genooten. Hij was van oordeel, dat de be slaglegging gehandhaafd moet blijven. KRIJGSGEVANGENEN VAN FRANCO Volgens een officieele mededeeling be vonden zich op 7 Augustus in het recht- oche gebied 210.113 krijgsgevangenen. Van hen. aldus wordt hieraan toegevoegd, moes ten 3.416 wegens misdaden vonnissen legen zich hooren uitspreken. Of oncintreer op het krachtigste reclame-middel DE POSTVLUCHTEN. De Emoe" is vanmorgen van het vliegveld Tjiiilitan naar Nederland vertrokken. Het toe stel vervoert 177 Kg. post. 8 Kg. pakketpöst en 61 Kg. goederen. Drie passagiers maken de reis rnede tot Amsterdam, terwijl voor cusschon- trajecten nog elf passagiers werden geboekt. Hedenmorgen to 6 uur is de „Ibis"' met ge zagvoerder Tepas van Schiphol naar Indië ver trokken. Meegenomen werd 32,698 KG. vracht. 262.188 KG. briefpost en 9.740 KG. pakketpöst. Negen passagiers maken de reis van Am sterdam af mee. t.w.: 4 naar Budapest. 1 naar Alexandria, 1 naar Karachi. 1 naar Calcutta, 1 naar Singapore en 1 naar Bandoeng, terwijl verder een passagier heeft geboekt van Buda pest naar Alexandrië. MOTORSPORT. NATIONALE PLAQUETTE STERRIT NAAR LEIDEN. Men schrift ons: Gezien de vele verzoeken om nadere inlich tingen omtrent de te volgen handelwijze bij Dovengenoemden sterrit en de vraag of ook Leidenaars eraan kunnen deelnemen., deelt de Sterritcommissie hierby nog hët volgende mede: Het oorspronkelijke doel van dezen Sterrit is. om zooveel mogelijk niet-Leidenaars op Zaterdag 3 Sept. naar Leiden te doen komen. Maar aangezien de commissie zich zeer goed kan indenken, dat motor- en autorijdende Leidenaars ook gaarne in het bezit willen ko men van de fraaie, specifiek Leidsqhe, pla quette, die een waardevol blijvend aandenken is aan de ln 1938 te Leiden gehouden Jubileum feesten. heeft zij besloten, dat ook Leidenaars kunnen deelnemen. Eenig gevaar of risico Is aan dezen rit niet verbonden. Hard rijden is niet noodig. want de finish is geopend van 8 tot 4 uur. Voor in schrijvingen, inschrijfformulieren en verdere inlichtingen e.d. wende men zich tot Johs. Sleg- tenhorst. Lammenschans weg 67. telef. 2894. Tot uiterlijk 2 Sept. 1ste postbestelling be staat er gelegenheid om tegen den geredu- ceerden prijs van 1 gulden in te schrijven; nadien verhoogd met 25 cent. ALPHEN. Aanrijding. Gistermiddag omstreeks halfvier had in de Pr. Hendrikstraat een aanrijding plaats waarbij een tweetal vrachtauto's van A P. uit Zuilen en C. J. O. uit Zoeterwoude be langrijk werd beschadigd, zoodat beiden met een kraanwagen moesten worden weg gesleept. Bovendien werd het verkeer ern stig gestagneerd, hoewel de politie terstond regelend optrad. De e.v. vergadering van den raad on zer gemeente is bepaald op Dinsdag 13 Sep tember a.s. des avonds 7 uur. Tot leeraar ln de geschiedenis aan de Chr. H.B.S. alhier is met ingang van 1 Sep tember benoemd de heer Dr. W. J. Wie- rlnga te Groningen. OUDE-WETERING. Onze oud-plaatsgenoot ir. J. W. Roeloffs, opperhoutvester te Batavia, die thans met verlof bij zijn ouders alhier ver toeft, ls benoemd tot ridder in de Orde van Oranje.-Nassau. AMSTERDAM, 1 September. Tegelyk met het verminderen van de poli tieke spanning in Europa is het gevoel van zenuwachtigheid, dat de Amerikaansche effec tenbeurzen heeft beheerscht. verminderd. Dit heeft echter nog geen aanleiding gegeven tot een behoorlijk koersherstel na de jongste reactie, die zich in Wallstreet heeft voltrokken. Het is dan ook vrijwel onmogelijk zich een voorstelling te vormen van de koersbeweging, omdat in den vloed van berichten omtrent het Amerikaansche zakenleven geen vaste lijn is te vinden. Thans wordt gemeld, dat de bouw contracten. in de maand Augustus belangrijk zijn gestegen. Ook de bedrijvigheid in de fa brieken. welke vliegtuigen fabriceeren. is toe genomen. Door eenige rubbermaatschappijen wordt een grootere productie gemeld, terwijl ook in enkele takken van industrie nog een geringe toeneming van de activiteit valt waar te nemen. Hier staat echter tegenover, dat meer dan een maatschappij genoodzaakt is de winst uitkeering te verminderen. Voor de automobielindustrie, waaromtrent onlangs zul ke optimistische voorspellingen werden ge daan, wordt de productie in het laatste kwar taal van dit jaar thans veel geringer geschat dan aanvankelijk het geval was. Het verloop van zaken bij de spoorwegmaatschappijen schijnt nog allerbedroevendst te zijn. Het feit, dat enkele vooraanstaande gToote spoorweg maatschappijen hun rentelasten niet kunnen vernieuwen spreekt in dit opzicht een zeer duidelijke taal. De verwachtingen omtrent, de vacantieperiode is thans toch ten einde en men zou gaarne duidelijke teekenen willen zien. dat die zoo dikwijls voorspelde opbloei zich aan het verwezeiyken is. Door al die berichten en de nog steeds bestaande oolitieke onzekerheid worden de belanghebbenden bij de Amerikaan sche fondsenmarkt als het ware tusschen hoon en vrees geslingerd en vanzelfsprekend leidt dit tot terughoudendheid. De geringe omzetten dei- laatste dagen vormen hiervan een sprekend voorbeeld. Gisteren was h°t aantal verhand^do aandeelen op de New Vorks^he beurs niet grooter dan 460.000 en hiermede wordt de ge reserveerdheid, die ten oozichte van de ef fectenbeurzen aan den dag wordt gelegd, goed gedemonstreerd. De middagbeurs. De beurshandel had na den vacantiedag van gisteren geen noemenswaardige uitbreiding on dergaan. Over hot algemeen hield men zich op een afstand en de affaire was dan ook van ge ringen omvang. De stemming was echter veel verbeterd en dit hield verband met de hoop voller beoordeeling van de politieke situatie. Dat er op de markt heden nog bijzonder weinig omging werd duidelijk aangetoond door Koninklijken. Bij de opening werd onmiddellijk enkele procenten boven het vorige slot afge daan. doch vervolgens kwam gedurende enkele tapes geen noteering meer tot stand. Daarna kon een verdere verbetering worden waargeno men. doch vervolgens trad opnieuw een stag natie van den handel in. De gunstige beurs- tendenz werd nog het best weergegeven door H.V.A.'s. die zich ten opzichte van de vorige prijzen een tiental procenten konden verbete ren, waarby echter in aanmerking dient te worden genomen, dat. by den aanvang van de» week een verlies van een overeenkomstig aantal punten werd geleden. De overige Suikeraandee- len waren overigens ook goed gedisponeerd. Aandéelen Vorstenlandsche Cultuur Maatschap pij liepen enkele procenten naar boven. De Nivas heeft een afdoening van een kleine 8000 ton Javasuiker bewerkt en de nieuwe maand is in dit opzicht hiermede goed ingeluid. In Rubberaandeelen ging weinig om. Am sterdam Rubbers kwamen iets hooger te liggen; de omzetten waren echter zeer klein. De in- couranten konden zich in verscheidene geval len lichtelijk verbeteren. Tabakken waren ge heel verwaarloosd. Oude Dell liepen een paar punten naar boven. Van Scheepvaartpapieren' was niets bemerken. Op de Industrie-afdee- ling bewogen de Philips-aandeelen zich voor namelijk op het peil van de vorige slotnotee- rlng. Unilevers werden wat. lager ingezet, doch konden zich vrijwel onmiddellijk herstellen. Aku's waren goed prijshoudend. Amerikaansche waarden hadden eén kalm verloop. De koersen waren niet veel veianderd. Doch hier en daar 'iets hooger. terwijl onder beurstijd meeren- óeels een opgaande lijn werd gevolgd. De be- leggingsmarkt was stil. Voor de Ned. Staats- obligatiën bestond een goed prijshoudende stemming. Van de Oude Schuld waren ln bet byzonder de 3% obligatiën vast gestemd. Voor Pransche papieren bestond bijna geen belang stelling. WISSELKOERSEN. Londen 8 92 1/4 Berlijn 73.57 1/2. Parys 5.001/4. Brussel 30.98 1/2. Zwitserland 41.90. Kopenhagen 39.821/2. Stockholm 46. Oslo 44.85 N.-York 1.83 3/4. Praag 6.34 1/2. Lire Bankpapier 7.50. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. Registermar- ken 30 9/16. Crediet Sperrmarken 8. Effec- tensperrmarken 7. Reismarken 461/2. Bankpapier 24 1/4. MAIKÏ BENTHUIZEN, 30 Aug. - Aanvoer 1460 kip eieren, prijs f4.30^-4.80 per 100, BOSKOOP, 31 Augustus - Rozen: Pechtold 37—41 ct Wendland 17—22 ct.; Hadley 55—73 ct.; Claudius Pernet 1924 ct.; Brlarcllf 40—57 ct.; Butterfly 20—28 ct.Steward 15—18; Wilh. Kordes 1216 ct.; Vierlanden 3545 ct.; Ro- salandia 13—23 ct.: Florex 2636 ct.; Phoebe 1G20 ct.; Dorus Rijkers 6294 ct.; Chas. B. Kilham 16—19 ct.: Edith Helen 2'4—32 ct.; Aug. Noack 1417 ct.; Else Poulsen 3248 ct- Gloria Mundi 5484 ct.; Ellen Poulsen 2440 ct.; Paul Grampel 3548 ct.; Rosa Mundi 60 90 ct.; Mevr. v. Straaten van Nes 1827 ct.; Ingar Ohlson 3045 ct.; Queen Mary 2030 ct.; Polyantharozen 5065 ct.. alles per bos van 20 stuks. Chrysanthen, grootbloemig. 10 stuks 6090 ct.; idem tros 1016 ct.; Dahlia's 8—12 ct.; Ligustrum 69 ct.; Asparagus 10—15 ct.: Witte Lelies 6080 ct.; Roode Lelies 70—100 ct.: Gerbera 1520 ct.; Clematis Durandi 10 16 ct.; Clematis Prins Hendrik 5374 ct. GOUDA, 1 Sept. Aan de veemarkt aange voerd totaal 889 stuks, waarvan 40 slachtvar- kens. Vette van 26—27 ct. per pond; levend met 2% korting: 267 magere varkens. Prys f.3040 per stuk; 525 biggen, prijs f. 12—15; Geldersche biggen f.1518; 26 nuchtere kalveren, f.811, 31 bokken en geiten, f. 25, alles per stut:. Handel stug. - Algemeene markt: Aangevoerd 350 partyen .Prys 1ste kwal. met Ryksmerk f. 23—25; 2de kwal. met idem f.21—22.50; zware tot f.27. Handel matig. Crisis aftrek 7.6. - 371 ponden boter. Goeboter van 70—75 per pond; Weiboter 65—70 ct. per pond. Handel vlug. - Aangevoerd 128.000 eieren. Prys kipeleren f4.70 —5; eendeieren f. 3.25—3.60 per 100 Handel: matig. - Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling. Aangevoerd 98.800 kipeieren. Prijzen: 56'58 KG. f. 4.75—4.80; 58 60 f. 4.80—4 85: 60 62 f. 4.85— 4.90; 64 66 f 4.90—5.25; Bruine 58/70 f. 4.85— 5.45; kleine eieren f .4.504.70 per 100. Aanvoer 500 eendeieren, prijs f. 3.20 per 100; hennen- eieren f. 3.104 per 100. HONSELERSDIJK, 31 Aug. - Spectrum f. 1.40 —2.40; Salmon f. 1.50—2.60: lt.rose f. 1.40—3.30; wit f. 1.30—3.00; geel f 1.50—2.30; gemengd f. 1.604.20: Gerbera f. 3.90—4.20; rozen f 1.60 —3.50; Velotes 1217: Am.kelken 67; Jap. Lelie f.4.50—5.80: Zinnia f. 1.40—1.70: Zonalen 6080; Artisjokken 48; Puiling 15: Peach 1217; Yellow 17—20; Rayonanthe 48 per 100; Plumosa 1644; Sprengerie 5—10; Tros- Chrysanthen 5—7; Afrlcanen 1—7; Dahlia 49; Gladiolen 58 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 31 Aug Eigen heimers. groote. 45—85 ct. per 25 KG. Bloem kool I f. 17.80—22.30; idem II f. 12.40—16; Bos- peen f.6—9.80; Sla f. 0.60—3.70 per 100 stuks. Groenekool f. 4.60—5.20: Uien f.34.25: Sny- boonen f. 16—24 per 100 KG. Waspeen f. 1.45— 2; Kroten f. 0.45—0.80 per kist van 20 KG. LEIDSCHENDAM. 31 Aug. - Aangevoerd 2300 kipeieren, prijs f. 5.20—5.70; 1266 hen- eieren. f. 3.20—3.50; 415 eendeieren, f. 3.50—3.80: 40 ganseleren, prys f. 5.50; 341 kippen. 38—35 ct.17 eenden 25—30 ct.; 82 konijnen 20—110 ct.; 20 duiven 1040 ct. LEIDSCHENDAM. 31 Aug. Ehg. Kom kommers le srt. 2.503.60, 2e srt. 1.60—2. 3e srt. 1—1.20; Gele Komkommers 4.905.50, 2e srt. 3.50—4. 3e srt. 2.10—2.80; Kropsla le srt, 0.50—2.30: Stoofsla 2-3: Peen 6.10-7.20; Bloem kool le srt. 10.30—12.40, 2e srt. 4.60—6.90, uit schot 2.50—3: Tomaten: midd. 2—2.50, groote ronde 2.20—2 60. 2e srt. 2—2.30. 3e srt. 2. bon ken 2.30—2.40: Andyvie 0.60—1.80: Spinazie '4 Kg.) 30—40; Postelein 6.50—7.90; Rabarber 3— 4; Snijboonen 2024; Spercieboonen 2428; Selderv 3.50—3.70; Appelen 10—12; Pruimen 2.302.60; Meloenen 720; Druiven 15—18. NAALDWIJK, 31 Aug. - Aardbeien 4075; Champignons 65; Alicante 38-^45; Franken- thaler 37—42; Champion 45—50 per KG.; dubb; boonen z. draad f. 3.35—3.60; dubb. boonen f. 3.15—3.30; tomaten 50—64, B 66—60. C 50—61 per bak; enkele boonen 23—24; sny 1826: Postelein 9; gele pruimen 4245; tafelappelen 8—14; peren 12—29; spinazie 7 ct. per KG.; andyvie f. 1.60—1.80: sla 70—100: peen f.2.50— 6; peterselie f. 1.30; selderie 90; eieren f 5 20— 5.50; komkommers f. 2—2.49 per 100; meloenen 19—26; karbonkel 30—34; perziken 5—16 per stuk; roode kool f. 1.60—1.80; savoye f. 1.90— 2 70. RIJNSBURG, 31 Aug. Groentenveiling Aardappelen 50—70; Waschpeen 1.20—1 50; Kroten 60—75; Bloemkool I 16—22. II 7—14: Peen 7—8.50; Kroten 0.60—1.10; Uien 2.30— 3.10. ROELOFARENDSVEEN. 31 Aug. Aard beien 17; Meloenen 5—20; Tomaten 75—85; Sla 0.502.10: Kas-snijbonnen 2.50: Snijboonen (volle grondt 0 53—2.20; Peulen 3.00 Pri «ce- boonen 1.80; id. z. draad 2 05; Rentegevers L 00; Pronkboonen 67; Augurken: fyn 2 90—4.60. fijn basterd 2.10. basterd 100—1.65. grof 1.40—1.55, bommen 0.95—1.25, stippel 53—56 TERtAAR, 31 Aug. - Centrale veiling. An dyvie 9—26 ct. per 4 KG. Snijboonen f. 0.50 2.15; Prinsesseboonen f 1—2.40: Dubb. Stampr. f. 1.60; Witte Pronkb. 3090 ct.; Spekboonen f.1—1.50. alles per 10 KG Postelein f. -10. Uien f. 1.50-3.20; Roode kool f. 4.70 p. 100 KG. Kroten f. 1.50-2.10; Radys f 1-1.40; Rab^rb 0^0 —2.90;. Peen f. 2.60—7 20 alles oer 100 bo< S^a f.0 50—2.30 per 100 stuks Bloemkool f. 3; Meloenen f 9—17; Komkommers f. 1.704 70: Tomaten A f.2—2.80; Augurken fyn f. 2.49— 4.50: f. b-tst. f 2: Rast f.17- -i aft- <rmf f 1.55 1.70: Stipp. f. 0*0: Komk f. 0.75—0 80. WADDINXVEEN. 31 Aug. - Aangevoerd 210 eieren. Prys kioeieren f. 4.15—4.60: eendeieren f. 2.552.75; kalkoeneieren f. 4.20 per 100.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3