De j aarlij ksche Vebo-tentoonstelling DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 No. 240S9 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mond- en klauwzeer is oorzaak van gering aantgl inzendingen Bericht voor onze adverteerders Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Rijtoer van H.M. de Koningin LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 -ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fljTE per 3 maanden f. 2.35 per week £.0.19 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> Foto Van Vliet. Autoriteiten op de Vebo. de heeren L. A. Men nes, D L Landman. Leignes Bakhoven, burgemeester K Brug van Leiderriorr, de Sande Bakhuyzen, Th. M. W. Bergers, mr. P. E. Briët, J. W. Bonda en mr. dr. C. E. v. Strijen Van links naar rechts de heeren L. A. Men nes, D van Het actieve Vebo-bestuur is niet ge lukkig met zijn tentoonstellingen. Het is reeds herhaalde malen voorge komen, dat ondanks minutieuze voor bereidingen zich op het allerlaatste oogenblik omstandigheden voordeden, volkomen onafhankelijk van den wil en den wensch van het tentoonstelling^ - bestuur, welke den geheelen degelijken opbouw, soms in letterlijken, meestal in figuurlijken zin, in duigen deden vallen. Het eerste geschiedde eenige jaren geleden, toen een booze najaarsstorm een groot gedeelte van den opbouw op het Schuttersveld verwoestte; het twee de het vorige jaar, toen kort voor de expositiedata de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer uitbrak en het bestuur noodzaakte de tentoonstelling af te lasten. Helaas is het in 1938 weinig beter ge gaan. Het bestuur had zich met verdubbel de energie op de voorbereiding gewor pen: de Vebo 1938 zou belangrijker worden dan ooit te voren. Doch ziet: opnieuw teistert het mond- en klauwzeer de veestapels in de omgeving en vele veehouders, die aanvankelijk hadden toegezegd hun dieren vandaag naar de Leidsche ten toonstelling te sturen, zagen zich ge noodzaakt dat besluit te herroepen. Zij durfden begrijpelijkerwijze het risico niet loopen, dat hun mooiste dieren zouden kunnen worden besmet. Het bestuur heeft schier meer gedaan dan in zijn vermogen lag om het aantal inzendingen zoo groot mogelijk te doen doch het resultaat heeft niet meer toogen zijn dan dat ongeveer één vierde Tau de ingeschreven dieren werkelijk kf markt is aangevoerd. Vanzelfsprekend is dit ook van grooten nadeeligen invloed op het bezoek, dat verre j^ien den omvang van vorige jaren Hedenmorgen om 11 uur had op het Jjfrtterrein de officieele ontvangst der n?^igden door het Veb°-bestuur plaats. hen merkten wij o.m. op het col- £e van B. en W., uitgezonderd wethou- n Splinter; den gemeentesecretaris, mr. Man Strijen, den heer Leignes Bakhoven, rjfceteur van de veeteelt en het zuivel- p^n, den garnizoenscommandant overste JjIongh en andere leden van het eere- de leden van de Jubileum- en Ten- ^sfellingscommissie, burgemeester K. van Leiderdorp, wethouder Koemans, wethouder voor het marktwezen te Gouda, den heer D. Jas, voorzitter van den Bond van Fokvee-vereenigingen en vele anderen. Groote belangstelling bestond er voor den vee-beoordeelingswedstrijd en den melk wedstrijd, zoomede voor de bereiding van Goudsche en Leidsche kaas op de bovenverdieping van het Zuivelgebouw op het Marktterrein. De rijkszuivelconsulent, ir. W. J. Huisman leidde hier de autoriteiten rond. De bekroningen werden als volgt toege kend De bekroningen. RUBRIEK GEREGISTREERD FOKVEE Afd. Groninger Zwartblaar Veebeslag. Klasse 1: Stieren van 3 jaar en ouder, geb. voor 1 Oct. 1935, Kampioen: L. v. Leeu wen. Alphen a. d. Rijn. Klasse 2: 2-j. stieren geb. tusschen 30 Sept. '35 en 1 Oct. '36: le prijs. M. van Zwieten. Alphen a. d. Rijn: 2e prijs. Wed. J. van Noort, Lisse en W. de Wit: 3e prijs, Gebr. M. en H. C. de Rijk, Haarl.meer. Klasse 3: 1-j. stieren, geb. na 30 Sept. 1936: le prijs. Res. kampioen: H. Voorbij, Alphen a. d. Rijn; 2e prijs, N. v. Zwieten en M. van Gaaien, Hazerswoude; 3e prijs, J. Wassenaar, Alphen a. d. Rijn; 4de prij- Viering van den Koninginnedag. De versiering van de Diefsteeg. De viering van den Koninginnedag in onze stad is dit jaar zeer sober geweest. Zij bleef nagenoeg beperkt tot de parade, het schoolkinderfeest, de opvoering van het openluchtspel ,,De mislukte aanslag op Lochem" en in de avonduren een con cert van het muziekkorps 6 R.VA. op het parkeerterrein aan de Steenstraat. Blijk baar concentreert men alle krachten op den Lcicischen natlonalen feestdag van, Zaterdag a.s. De opvoering van het openluchtspel, welke gisteravond werd gegevèn, genoot slechts matige belangstelling. Vermoedelijk zal het a.s. Zaterdagavond bij de gala voorstelling met de Gorsselsche dansers en de vendelzwaaiers wel drukker zijn. De groote trek was gisteravond be halve naar de tentoonstelling „Leyds Goedt" naar Oegstgeest, waar onze buren een aantrekkelijk feestprogramma in elkaar hadden gezet, dat werd besloten door een mooi vuurwerk. Met de straatversiering gaat het nog niet bijzonder vlot. Hier en daar zijn aar dige versieringen aangebracht, zooals in de Koddesteeg en de Groenesteeg, doch zulke fraaie eerepoorten als op meerdere plaatsen 'bij de Inhuldigingsfeesten in 1898 in onze stad zijn gebouwd, hebben wij nergens kunnen ontdekken. De commissie voor de Hooigracht schrijft ons: De commissie uit de Buurtvereeniging „Hooigracht" heeft gisteravond bij monde van haar voorzitter, dr. J. G. v Es. de versiering en verlichting officieel aan de bewoners overgedragen. Nadat eerst de secretaris, de heer A. v. Duyn met eenige waardeerende woorden het werk der commissie en speciaal van haar voorzitter had gememoreerd, nam dr. Van Es het woord. Spr. bracht dank aan allen, die tot de totstandkoming van de mooie versiering hadden medegewerkt. Hij herinnerde er aan hoe 40 jaar geleden, bij de troonsbestijging, in tegenstelling met vele andere Leidsche straten, de Hooi gracht niet versierd was. Des te meer ver heugde het spr., dat thans, dank zij de medewerking en offervaardigheid der be woners. een zoo mooi resultaat was be reikt. Spr, hoopte, dat allen zouden mede werken aan het welslagen van deze feest- week en eindigde zijn toespraak met een driewerf: Leve de Koningin! Onder de luide instemming van de vrij talrijke aanwezigen steldt spr. voor het volgende telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin te zenden: Aan H. M. de Koningin, De gezamenlijke bewoners van de ver sierde Hooigracht te Leiden brengen met den meesten eerbied aan Uwe Ma jesteit hun gelukwenschen met den ver jaardag en met het 40-jarig regeerings- jubileum van Uwe Majesteit. w.g. J. G. van Hls, voorzitter. A. van Duyn, secretaris. Nadat door alle aanwezigen het Wilhel mus gezongen was, werd een wandeling door de mooi versierde straat gemaakt, terwijl vroolijke muziek er voor zorgde, dat de stemming er in bleef. Het ligt in het voornemen, dat ook de volgende avonden gramofoonmuziek ten gehoore zal worden gebracht, waaraan nog eenige attracties verbonden zullen zijn. Daar ons Blad Zaterdag 3 dezer in verband met de feestelijkheden te Leiden, vroe ger verschijnt, kunnen adver tenties voor ons Blad van dien dag (dus ook kleine adver tenties) Zaterdagochtend niet meer worden aangenomen. Tot uiterlijk Vrijdagmiddag half zes bestaat gelegenheid advertenties op te geven. DE DIRECTIE. zen: Stal v. d Kloot Meijburg, Alphen: M. J. N. v. d. Weijden. Langeraar en N. P. Kap- tein. Hazerswoude. Klasse 4: Kalfstieren geb. na 30 Sept. '37 le prijs. W. de Wit, Lisse. Klasse 5: Kalfstieren geb. na 31 Jan. 193S le prijs, M. v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn; Ie prijs, idem Klasse 6: Melkkoeien van 4 jaar. Afge kalfd hebbende na 1 Oct.: '37: le pr., Stal van der Kloot Meijburg. Alphen a. d Rijn; 2e pr.. J. Wassenaar, Alphen a. d. Rijn; 3e pr., G. v. Dorp, Hazerswoude. Klasse 7a: Melkkoeien van 5 jaar en ouder. Afgekalfd hebbende na 1 Oct. 1937: le prijs, Stal van der Kloot Meijburg, Al phen a. d. Rijn; 2e pr., M. v. Zwieten, Al phen a. d. Rijn; 3e pr.. Stal van der Kloot Meijburg, Alphen a. d. Rijn, Klasse 7b. Melkkoeien van 5 jaar en ouder. Afgekalfd hebbende na 1 October 1937. le prijs. Res. kampioen: G. v. Dorp, Hazerswoude; 2e pr. Stal v. d. Kloot Meij- boom. Alphen a. d- Rijn; 3e pr W. Nell, De Kaag. Eervolle vermelding: G. v. Dorp Hazerswoude; M. v. Zwieten, Alphen; W Nell. De Kaag. Klasse 8. Droogst, drachtige koeien, geb. vóór 1 Oct 1935. le pr. G H Rotteveel. O. Wetering; 2e pr Stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen a. d. Rijn. Klasse 9. Melkschotten. geb. vóór 1 Sept. 1935. Afgekalfd hebbende na 1 Oct- 1937. le pr. G. H. Rotteveel. Oude Wetering; 2e pr. M. v. Zwieten. Alphen a. d. Rijn; 3e pr. G. v. Dorp, Hazerswoude. Klasse 10. Melkvaarzen, geb. vóór 1 Sept. 1936. Afgekalfd hebbende na 1 Oct. 1937, 2e pr. Stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen a. d Rijn; 3e pr. S. J. Visser, Rijnsater- woude- Klasse 11. Drachtige vaarzen, geb. na 30 September 1935. le pr- Stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen a. d. Rijn; 2e pr. id.; 3e pr. W. de Wit, Lisse. Klasse 12. Pihkvaarzen, geb. na 30 Sept. 1936 (3 stuks van één eigenaar of vijf stuks van meer eigenaren) afst. van één vader, le pr. G. v. Dorp, Hazerswoude: 2e pr. G. H. Rotteveel, Oude Wetering; 3e pr. W. Nell, De Kaag. Klasse *13. Kuiskalveren, geb. na 30 Sept. 1937. le pr. P. J. Visser. Rijnsaterwoude; 2e pr. idem. Klasse 14- Kuiskalveren, geb na 31 Jan. 1938. le pr- W. de Wit. Lis^e; 2e pr. M .v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn; 3e pr. idem Klasse 15: Moeder met 3 directe afstam melingen: Stal v. d. Kloot Meijburg, Al phen aan den Rijn. le prijs; G. den Her tog, Alphen a. d. Rijn. 2e prijs. BINNENLAND. Grootsche huldiging van H.M. de Koningin in Den Haag. (3e Blad). De Vebo-tentoonstelling te Leiden (Stads nieuws, le Blad). Twee dooden bij familiedrama te Slie- drecht. (Gemengd, 3e Blad). Bijzonderheden omtrent het drama te Amsterdam. (Gemengd, 3e Blad). Schip vergaan bij Den Helder; de opva renden aan wal gebracht. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. Iets meer optimisme inzake Tsjecho-Slo- wakije. (le Blad). De strijd om Hankau. (2e Blad). Daladier voor de legercommissie der Fran- sche Kamer. (Buitenland, 2e Blad). Cycloon teistert Japan. (Buitenlandsch Ge mengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is te voorzien, dat het weer in onze omgeving droog en koel zal blijven, met heldere nachten en op het midden van den dag gedeeltelijk bewolkt. H. M. de Koningin zal heden te Den Haag tweemaal een rijtoer maken. Allereerst van middag van hallvijl tot hall zeven en daarna hedenavond van halfnegen tot halftien. De Koningin zal bij de tweede route rijden langs de volgende straten: Ruigenhoek. Pompstationswcg, Waals- dorperweg. Oostduinlaan, Carel van Byiandtlaan, Laan Copes van Catten- burch. Nassauplein. Nassaulaan, Sophia- laan. Plein 1813, Alexanderstraat, Mau- ritskade. Schevenlngsche Veer. Noord einde, Heulstraat, Lange Voorhout (rij weg rechts van schelpenpad). Tour- nooiveld, Lange Vijverberg, Buitenhof, Gravenstraat. Groenmarkt. Veenestr.. Spuistraat, Spui, Groote Marktstraat, Groote Markt (midden rijweg), Boek horststraat, Koningstraat, Hoefkade. Vaillantlaan, overkluizing Vaillantplein Zuid Binnensingel, Lijnbaan, N.W. Bin nensingel, Waldeck Pyrmontkade, Eland straat, Zoutmanstraat, Prins Hendrik plein. Laan van Meerdervoort, Valken- boschplein, Ieplaan, Houtrustweg. Plu vierstraat, Tesselscheplcin, Tesselsche- straat, Nieboerweg, Westduinweg, Bad huisstraat, Marcelisstraat. Neptunus- straat, Stevinstraat. Hasseltschestraat, Harstenhoekweg. Klasse 16: 5 koeien van 3 jaar en ouder uit 1 vereen, of van 1 eigenaar gefokt in de vereen.: Stal v. d. Kloot Meijburg. Al phen a. d. Rijn, le prijs; Fokver. Vooruit, Rijnzaterwoude 2e prijs; G. van Dorp. Ha zerswoude 3e prijs. Klasse 17: Ten minste 7 afstammelingen van 1 vader minstens 1 maal gekalfd heb bende: le prijs Stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen a. d. Rijn; 2e prijzen: M. v. Zwie ten, N. van Zwieten en L. de Wit, Alphen a. d. Rijn; 3e prijs M. van Zwieten idem. Klasse 18: Grootste en beste groep uit één bedrijf: le prijs: Stal v. d. Kloot Meij burg, Alphen a. d. Rijn; 2e prijs G. v. Dorp, Hazerswoude: 2e prijs M. v. Zwieten Alphen a. d. Rijn. Klasse 19: Grootste en beste groep uit één vereen.: le prijs Fokver. Alphen a. d. Rijn; 2e prijs Fokver. Vooruit, Rijnzater woude. Klasse 3. afd. B: 1-jarige stieren geb. na 30 Sept. 1936: le prijs J. v. Rijn. Bode graven; 2e prijs J. v. Rijn, Bodegraven. Afd. Zwartbont vee v. fokkers in de Rijn streek. Klasse 2. 2 jar. stieren geb. tusschen 30 Sept. '35 en 1 Oct. 16: le prijs N. J. Kap- tein, Hazerswoude. Klasse 3. 1 jar. stieren geb. na 30 Sept. 1936: le prijs Bonda's Proefboerderij Belle- steijn. Wassenaar: 2e prijs Jos. C. Wesse- llngh, Zoeterwoude. Klasse 4. kalfstieren geb. na 30 Sept. 1937: le prijs M. Oppenheim, den Haag; 2e pr. Bonda's Proefboerderij Bellesteijn, Wasse naar. Klasse 5. kalfstieren geb. na 31 Jan. 1938, le prijs Bonda's Proefboerderij Bellesteijn, Wassenaar; 2e prijs idem. Klasse 6, melkkoeien v. 4 jaar, afgekalfd hebbende na 1 Oct. 17: le prijs M. Oppen heim, den Haag; 2e prijs idem; 3e pr. Bon da's Proefboerderij Bellesteijn. Wassenaar. Klasse 7a. melkkoeien v. 5 jaar en ouder, afgek. hebbende na 1 Oct. '37, le pr. Jos. C. Wesselingh, Zoeterwoude; 2e pr. Bonda's 1 Proefboerderij Wassenaar; 3e prijzen a. id.; en b. J. v. Zijtveld, Alphen a .d. Rijn. Klasse 7b, melkkoeien v. 5 jaar en ouder, afgekalfd hebbende na 1 Oct. '37. le prijs Jos. C. Wesselingh, Zoeterwoude; 2e pr. id,; 3e pr. J. van Zijtveld, Alphen a. d. Rijn. Klasse 9. melkschotten geb. v. 1 Sept. 1935, afgek. hebbende na 1 Oct. 1937: le pr. Jos. C. Wesselingh. Zoeterwoude: 2e pr. idem; 3e pr. idem; 3e pr. J. v. Zijtveld, Alphen aan den Rijn. Klasse 10, melkvaarzen geb. voor 1 Sept.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1