fiS PRACHTIGE ZILVERVOSSEN PALMOLI VE VOSSENJACHT moeien gewonnen woraen m ae Schitterende Oranjefeesten te Oegstgeest T LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag f September 1938 élk Rondgang 6 R.V.A. - Prachtig Openluchtspel en vuurwerk Zilveren jubileum te Noordwijkerhout Opening der Alphensche Feestweek T schitterende hoofdpmzen van deze groote Palmolive wedstrijd zijn gemakkelijk te winnenOok morgen moet iemand winnen Dit is alles wat U te doen heeft IMaak slechts deze zin af (maximum 2. Haal bij Uw winkelier vijf stukken Palmolive zeep van 12 \'2 cent. U ontvangt van hem een ïnschrijf-formulier 3. Stuur het ingevulde formulier aan Palmolive, Postbus 635, Amsterdam C., met 5 zwarte Palmolive-bandjes. 4. Elke inzender die twee postzegels van 5 cent bijvoegt, ontvangt behalve zijn kans op de hoofdprijzen het dertig woorden) Ik geef de voorkeur aan Palmolive zeep omdatin kleuren gedrukte Uitkmpbock Er wordt niet gelet op mooi proza. van de Vijfling Dionne, me Vertel het ons in Uw eigen woorden. uitgave (waarde 25 cent). Wacht nu nietHaal. vandaag nog Uw inachrijf-formulier 6653 (Ingez. Med.) Oegstgeest heeft gisteren en ook vandaag nog een prachtig georganiseerd Oranje feest gevierd, dat aan menig andere gemeente in den lande ten voorbeeld gesteld kan worden! - Hierboven een aardige groep kabouters uit het op het A. S. C.-terrein opge voerde openluchtspel, waarop de Oranjever eeniging, evenals op de andere enthousiast verloopen festiviteiten, met zeer groote voldoening kan terugzien! 40-jarig regeeringsperiode de groote waarde daarvan is uitgekomen. Hier uit is voortgekomen de groote eenheid van het volk met Oranje-Nassau. Spr. besloot met de woorden: „Wij kunnen Haar niet missen en zullen Haar en Haar huis getrouw blijven". Deze herhaaldelijk door applaus onder broken rede werd besloten met het zingen van het eers'e en zesde couplet van het Wilhelmus. Het volgend gedeelte werd afgewisseld met. vroolijkc muziek en volkszang van Juliana" en Volendammer dansen. Na een taptoe en nationale muziek sprak de voor- zit ter der O.V. namens de Oegstgeester be volking hartelijk dank aan .Juliana" voor het gebodene. Het avondfeest werd besloten met een schitterend vuurwerk met als slotnummer ..Leve de Koningin". De enorme menschenmenigte betuigde zich zeer ingenomen met dit vuurwerk. Dit zeldzaam geslaagde feest van dezen dag dat in vergelijking met die van omliggende gemeenten zeer zeker aan de spits staat, is naar alier wensch verloopen! Geen enkele wanklank is gehoord. De organisatie was dan ook zóó schitterend dat op de minuut af alles volgens het programma in regel matig tempo is afgewerkt waarvoor het bestuur der Oranje Vereeniging een bijzondere hulde toekomt! Nog langen tijd bleef het dru.< in de ge meente, speciaal in de de Kempenaerstraat waar de middeleeuwsche versieringen de grootste aandacht blijven trekken, ook van scharen belangstellenden, die daarvoor speciaal uit Leiden overkomen. Ook diverse particulieren In de parken hadden voor aardige illuminaties zorg ge dragen. Van mej. P. A. Berghout. In vervol? oo ons verslae van eii teren vermelden wij over het Oranjefeest te Oegstgeest nog het volgende: Na aflooo van de overhandiging van de beeltenis van HM. de Koningin en de trac- tatie der kinderen arriveerde omstreeks 12 uur het 6e Regiment Veld Artillerie met muziekcorps te paard om een rondgang door het centrum der gemeente Oegstgeest te maken. Bij „Het Witte Huis" defileerde de troep voor den burgemeester die. met het dag. bestuur der gemeente en den gemeente secretaris alsmede het volledig bestuur der Oranje Vereeniging. daar aanwezig was. Hierna werd halt gehouden en nadat Overste de Iongh en zijn staf van hoofd en andere officieren waren voorgesteld en plaats hadden genomen op het terras, sprak de burgemeester den staf toe. zijn oprechten dank uitsprekende voor den zeer gewaar- deerden rondgang in de gemeente met het regiment ter gelegenheid van he. 40-jarig jubileum van H.M. de Koningin Spr. bracht o.m. naar voren dat mocht de tijd aanbreken dat het regiment handelend zal moetenop treden ter verdediging van de aloude Nederlandsche rechten, hetgeen God verhoede, allen van hoog tot laag ge trouw zullen blijven en pal zullen staan voor Oranje en Nederland. Met de aanbie ding van den eerewijn od het welzijn van Oranje. Weermacht en het Nederlandsche volk besloot spr. zijn rede. Overste de Iongh zeide dat. toen hem het verzoek bereikte om na afloop van de parade te Leiden een rondgang met zijn regiment door de gemeente te maken be reikte, hij daaraan met, bijzonder veel ge noegen gevolg heeft willen geven Hi,i heeft daaruit gezien een blijk van goede verstand houding tusschen burgerij en weermacht. Spr. dankte recht hartelijk voor de het regiment betoonde hulde en ontvangst en gaf daarbij de verzekering, dat deze zeer gewaardeerde hulde bij allen in dankbare herinnering zal blijven. Hij bracht met zijn staf een dronk van oprechte hulde uit op den burgemeester en zijn gemeente. De rondgang werd hierna voortgezet on der groote belangstelling der inwoners. IHet middagfeest. Ten aanschouwe van een enorme men schenmenigte is vervolgens op het AS.C- terrein het middagfeest gehouden Bijzon dere maatregelen waren ge'roffen om het geheele speelveld vrij te houden waaraan het politiecorps zeer gewaardeerde mede werking verleende. Verschillende burgerlijke zoowel als militaire autoriteiten waren aanwezig. Een tweetal wedstrijden was georgani seerd. Aan het einde daarvan reikte de burgemeester met een toepasselijk woord de prijzen uit als volgt: Kuipsteken: le pr. A. Juffermans: 2e pr. W. Jansen; 3e pr. S. Zijlstra; 4e pr. H. Doornik; 5e pr. N. Jansen; 6e pr. B v. d. Berg Ringsteken: le or. mej. W. v. d. Kraan; 2e pr. mej. G. Hakker; 3e pr. mej. T. Hak ker; 4e pr mej. M. Molenkamp: 5e pr. mej. I. Molenkamp; 6e pr mej. D. Lips; 7e pr. mej. P. Vies; 8e pr. mej. M. Maat. Keurig op tijd gelijk het geheele pro gramma werd uitgevoerd, werd daarop ge geven het Landsspel: „Oranje zij ons aller Woord". Als eerste deelnemers verscheen een groep kabouters lO.GA.V.) om het terrein af te zetten, waarop zou worden voorge steld het nijvere Nederlandsche volk in zijn vollen dageüjkschen arbeid. Vanuit alle hoeken kwamen de arbei dersisters i uit verschillende provinciën van ons land om oo karakteristieke wijze hun dagelijksch werk uit te beelden. Zoo de Groninger dorschers 1H.B.S.1. de Friesche hooiers (S.C.O.), de Veluwsche eierboeren 1O.G.A.V.1. de Alkmaarsche kaasdragers lO.S.V.), de Volendammers (St. Jozef Ge zellen en Congregatie 1. de Zuid-Holland- sche veehouderij IB.V.LI. de Schevening- sche visschers 1 Maria en Martha), de Rot- terdamsche havenarbeiders 1 Burgerwacht 1, de Zeeuwsche korenmaaiers (Burgerwacht), de Limburgsche mijnwerkers enz enz. Midden in hun arbeid wordt klokgelui gehoord ten teeken. dat er iets bijzonders gaat gebeuren. Een groep kleine meisjes 1 Driehoeksmeisjes 1 brengt met groote let ters onder de aandacht den datum van 6 September 1898. den dag waarop vóór 40 iaren H.M. de Koningin Haar ambt aan vaardde. De arbeid wordt gestaakt en allen ver zamelen zich op het middenveld om dit heugelijke feit te herdenken. Voorafgegaan door groote vlaggengroepen gevormd door leden van de Satrya's, Jong Oegstgeest en de Kruisvaart betreedt het 110 man sterke Chr. Tamboers en Pijpers corps „Juliana" uit Amersfoort het terrein en wordt door herauten te paard de aan komst aangekondigd van de Nederlandsche Maagd (mevr. A. Driessen-Hoffman 1zit tende op een door 6 paarden getrokken zegewagen, zy brengt de gevoelens van het Nederlandsche volk onder woorden en her innert aan de vreugde die alom heerscht en getuigt daarbij van de groote aanhan- kelykheid van het Nederlandsche volk aan het Oranjehuis. Met vreugde en dans wordt dit alles begroet waaraan de Volen dammers met hun dans en .Juliana" met 1 passende muziek in gepaste stemming medewerkten. Bij het hijschen van het Oranjedoek Mej. P. A. Berghout. 25 jaren geleden, werd mej. P. A. Berg hout te Noordwykerhout op 1 Sept. aan gesteld als assistente bij wijlen haar va der, den kantoorhouder C. Berghout. Tot nu toe vervult ze nog steeds opgewekt haar taak. Vandaag is zy namens de geheele bur- gery gehuldigd en werden haar verschil lende cadeaux aangeboden. Juffrouw „Pleuntje" is te Noordwyker- hout een zeer geziene persoonlijkheid, die steeds voor een ieder klaar staat en een lieve hulp is voor de „Ouden van Dagen", die wekelyks hun rente komen halen en vaak moeite hebben met pen en inkt. brengen de vlaggendragers hun groet. Tot slot werd onder plechtige stilte gespeeld het koraal: ..Blijft Licht beschijnen al uw paan. Moog steeds de Heer U gadeslaan". waarop alle aanwezigen instemden met den zang van „Mijn schild ende betrouwen". Sterk onder den indruk van dit laatste gedeelte sprak de Burgemeester zijn bijzondere tevredenheid uit over het opgevoerde Landsspel, dat vérre zijn verwachtingen had overtroffen! Namens het gemeentebestuur sprak hij o.m. een woord van hartelijken dank tot allen die tot het welslagen van dit imposante spel hebben medegewerkt. Zich speciaal richtende tot het be stuur van de Oranje Vereeniging bracht hij oprechte hulde voor hetgeen hier is tot stand gebracht en spoorde alle aanwezigen aan de O. V. in alle op zichten te blijven steunen, opdat een waardig feest kan worden gevierd. Hi.i bracht tevens dank aan de diverse arbeiderspers) der provinciën die met noesten vlijt zijn werkzaam geweest en daar. van de resultaten, voor zoovc- mogelijk aan autoriteiten hebben aangeboden. Na aflooo van dit spel is door alle deel nemers (sters) een optocht gehouden door het centrum der gemeente. In den vooravond maakte het Tamboers en Pijperscorps een muzikale rondwande ling waarbij ook het oude Dorp niet is ver. geten. Het avondfeest concentreerde zich in hoofdzaak op het A.S.C.-terrein. hoewel in de de Kempenaerstraat de oud-Holland- sche versiering ook talrijke belangstel lenden van ver uit de omgeving den ge il eelen avond naar hier trok. De trams waren regelmatig vol. Door het geluidstechnisch bureau ..Elra" dat ae geheele installatie verzorgde, werd de avond ingezet met een openingsmarsch waarop de Oegstgeester Satrya's eenige demonstraties ten beste gaven. Hierop sprak de burgemeester een her denkingsrede uit. waarin hij de groote be- teekenis van de regeering van HM. de Ko ningin voor land en volk schetste en waar voor Zij recht heeft verkregen op de aan hankelijkheid en liefde van het gansche volk. Opvoering van „Wilhelmus van Nassouwe". Hierboven een der mooie versieringen in Alpheneen eerepoort in de Toussaintstraat. Alphen in Oranjestemming! Ja, hier mede is niet teveel gezegd en een ieder zal dit beamen die gisteravond een rondgang door onze gemeente heeft ge maakt. Alles overtreft ruimschoots de vorige feestelijkheden. De versiering, illuminatie en verlichting: alles is schitterend en lijkt veel op een sprookje. Niet alleen aan de buitenverlichting doch ook aan de binnenhuisverlichting is bij zonder veel aandacht besteed. Wij twijfelen dan ook niet, of de komende week zullen zeer velen uit de omgeving een bezoek aan onze gemeente brengen om het mooie licht spel te komen bezichtigen. Uitvoerie herinnerde spr aan de Ook de Middenstand is weer paraat en i lono w u- heeft deze gelegenheid aangegrepen om ge- dagen van 1898 ten tijde waarop Zij bij üj^tijdig een winkelweek te organiseeren de aanvaarding van Haar ambt den eed uitsluitend voor het Nederl. fabrikaat. Aan van trouw aflegde en waarvan in Haar een en ander is tevens een étalagewedstrijd verbonden, de jury bestaat uit de resp. voorzitters der Middenstandsvereenigingen en een gedelegeerde van het Ned. fabrikaat, die heden een rondgang langs de winkels zullen maken ter beoordeeling van de tal rijke mooie etalages. Ook voor het publiek is aan een en ander een wedstrijd verbon den. Kortom: Alphen viert met groot en thousiasme het jubileumfeest van onze dier bare Landsvrouwe. Hedenavond wordt een autotocht voor ouden van dagen gehouden door de versierde straten, waarvoor even eens veel belangstelling bestaat. Gisteravond was de opening van de feestweek en winkelweek op het IJsclub- terrein. Reeds lang voor den aanvang togen duizenden naar dit terrein, terwijl weer an deren eerst een rondgang door de versierde straten maakten. Ook een tweetal muziek corpsen maakten een muzikale rondgang, zoodat en op terrein en op straat, overal een gezellige drukte heerschte. De officieele opening werd verricht door den heer W. A. Lam en den Burgemeester, resp. voorzitter en eere-voorzitter van de Feestcommissie. Helaas waren geen geluid versterkers op het terrein opgesteld, wat een groot gemis bleek, zoodat het gespro kene voor het publiek aanvankelijk groo- tendeels onverstaanbaar was. Ook van de volgende sprekers n.l. de heer G. J. v. d. Kolk. die de opening der winkelweek ver richtte en den heer Groeneveld, regisseur van het op te voeren spel was weinig of niets te verstaan. Later is dit gelukkig be ter geworden. Na de sprekers zette de mu ziek in en werd het Wilhelmus door duizen den keelen spontaan meegezongen. Nadat de hoornblazers van de Oranje Garde voor het voetlicht waren versche nen, traden de spelers op het podium van het op te voeren spel „Wilhelmina van Nas souwe". auteur de heer J. J. C Böckling Het decor bestond uit een raadhuis met bordes in oud-Hollandschen trant, met links daar van een molen en bij het raadhuis een deur naar het cachot en op het bordes een in gang naar het Raadhuis. Rechts op den achtergrond bevond zich een kerkje en ter rechterzijde een herberg, het geheel op een typisch Hollandsch pleintje. Décor, costU" meering en verlichting was zeer mooi. Ook het spel der dilettanten was zeer goed. De voornaamste personen waren wel de burge meester, omroeper en veldwachter. Aller eerst werd een hulde gebracht aan H. ro de Koningin, waarbij de muziek speeiae ..Wilt heden nu treden". Het zeer groot werk waarvan de opvoering enkele uren vorderde, gaf zeer getrouw weer de voor-j naamste gebeurtenissen uit het leven en tijdens het 40-j. regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Allereerst haar kroning' voorts de geboorte v. H.K.H. Prinses JU"aJr de mobilisatie jaren en tal van andere o langrijke gebeurtenissen. Het slot y°rnJ een treffende hulde aan H. M. de Hom gin, waarbij de spelers de handen omn° strekten naar de figuur van Oranje en muziek plechtig het Wilhelmus speelde, u op straat heerschte nog langen tija zeer groote drukte.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12