Waar de Vrouw belang in stelt Als het najaar komt fJROOj LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 1 September 1938 De nieuwste mode-snufjes Rechtop, mijn dochter! klinken reeds nieuwe geluiden op modegebied Edelsteenen en beteekenis hun DE DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 Kleine wenken voor de huisvrouw Hoe we van oud nieuw maken Voorbij Hoe we kunnen zorgen dat onze meisjes een goede houding krijgen. Een stopwoord van alle moeders aan het adres van haar opgroeiende dochtertjes: loop rechtop, zit rechtop, loei, je krijgt een heelen krommen rug. enz. enz. Maar verbieden alleen helpt niet! Bij meisjes tusschen vijl en vijftien wor den veelvuldig ruggegraatsafwijkingen ge constateerd en hoe ouder het meisje wordt, hoe moeilijker het euvel te verhelpen blijkt. En is het dan eenmaal erg, dan moet de heilgymnastiek er aan te pas komen. Dit is op zichzelf natuurlijk prachtig, maarin veel gevallen was het niet noodig geweest, als moeder, toen het meis je nog een paar jaartjes jonger was, wat beter had opgelet en van woorden tot da den was overgegaan! Als we voor de eerste keer opmerken, dat ons dochtertje krom loopt, kunnen we het kwaad met een beetje moeite best zelf herstellen. Wit u zeker zijn? Laat het kind dan met ontblooten rug op een stoel gaan zitten, de handen op de knieën. Ziet u, als u den rug bekijkt, geen enkele afwij king naar links of naar rechts? Ls de rug niet wat krom, is het middel, hierbij ver geleken, niet iets te hol? Lichte afwijkingen zijn gemakkelijk te eonstateeren door het volgende proefje: u iaat het kind met de linkerhand een speld in het behang steken, zoo hoog mogelijk. Daarna het zelfde met de rechterhand. Als het resultaat van beide handen niet vol komen gelijk ls, is de welvelkolom niet ge heel en al recht. Een kromme rug en Ingevallen middel is heel gemakkelijk te zien, als u het meisje met den rug tegen de zijkant van een open cieur zet (tegen een muur ziet u niets!) de hielen tegen de deur. Ook bij het meest normale kind, zal het middel een weinig hol zijn. Maar wanneer het om den rug tegen de deur te krijgen, de voeten erg ver naar voren moet brengen, dan is er toch iets met haar houding niet in orde. U moet dan stellig eens met uw huis dokter gaan praten, die u wel goeden raad zal geven of heilgymnastiek al of niet noodzakelijk is. Hebt u daarentegen geconstateerd, dat de houding normaal en het ruggetje nog recht is? Dan rust op u, zorgzame moeder, de taak, het dochtertje haar goede hou ding te laten behouden. U moet zich te alien tijde voorhouden, hoe noodzakelijk dit is voor haar gezondheid en schoonheid en deze gedachte zal u de energie geven om vol te houden, tot de goede houding leen gewoonte geworden ls. I Ten eerste moet u erop letten, dat het I meisje bulten schooltijd niet teveel zit en dat het nooit „opgenomen" in een fauteuil hangt of aan een tafel gebogen zit met het hoofd in de handen. Veel beter is het, haar eraan te wennen, steeds liggende te lezen, b.v. op een bed of divan. Ook moet u op de manier van schrijven I letten. Een platte tafel is minder geschikt, beter is een eenlgszlns schuin oploopend vlak. b.v. door gebruik te maken van een verplaatsbaar lessenaartje. U moet tevens rjrgen, dat de stoel, waarop het schrijven- de kind zit, niet scheef staat. En wat de lighouding betreft: zachte bedden zijn uit den booze. Een springbak met harde matras en een plat kussen zijn Ideaal. Dit zijn betrekkelijk kleinigheden, maar ils u er in het begin even op let, voorkomt n veel narigheid. Tenslotte kunt u het meisje prettig hei- ten, de goede houding te bewaren, door haar enkele eenvoudige oefeningen te la ten doen, waarin ze zeker spoedig schik zal hijgen. Hier volgen er vier, die u 's avonds voor het naar bed gaan kunt laten uitvoeren: Laat het meisje plat voorover liggend met de handen op den rug gevouwen, pro- beeren op den buik vooruit te kruipen zonder de voeten hierbij te gebruiken. Als het voortbewegen door middel van de schouders te moeilijk is, laat haar dan I de armen naar voren strekken en ook de voorarmen gebruiken. 2 M. kruipen, b.v. onder een stoel door, is voldoende. 2. Kruipen op den rug, zonder de hulp van hielen of ellebogen, is veel gemakke lijker. Laat het meisje deze oefening heen tn terug uitvoeren, b.v. onder een stoel door en weer terug. Dit is een uitstekende oefening tegen de kromme-ruggewoonte. 3. Om het holle middeltje tegen te gaan, laat u het meisje op den grond zitten met voldoende ruimte achter haar. Zij trekt de knieën op en vouwt de handen om de knieën. Nu laat zij zich achterover vallen, vat natuurlijk heelemaal geen moeite kost. Maar het moeilijke van deze oefening is, o» weer zonder de handen los te laten of de knieën te strekken in de uitgangshou ding terug te komen. .4. Tenslotte de oefening met de speld, die we reeds boven hebben beschreven. Deze bestrijdt het holle middeltje, strekt de spieren en geeft u tevens iederen dag de felegenheid om den ruggegraat te contro leeren. Een strikte eisch bij deze oefeningen is Mhter. dat er een rustpoos op moet vol len. Ais ze naar behooren zijn uitgevoerd, laat het meisje op haar ruggetje liggen en I 'rekt de knieën op, zoodat. de rug gemak- «üik geheel tegen den grond wordt ge drukt. Daarna strekt ze langzaam de bee- hen en blijft in deze houding, die volko men correct en toch gemakkelijk is, min- "ens vijf minuten uitrusten. FELICITAS. a Deze vier japonnetjes zijn bijzonder ge schikt voor de laatste zomerdagen. De nieuwe modelijn, die zeer slank maakt door zijn verticale beweging, komt er goed in uit. V.l.n.r.Donker japonnetje met zij- plooien, karakteristiek voor het nieuwe seizoen, opgefleurd door een wit kraagje; Japon met verticale strepen, in twee kleu ren vervaardigd; donker jurkje met ver wisselbare geruite shawl; practische ja pon, gemaakt van twee oude dito Denkt er aan dames: voor dezen herfst de verticale lijn. De diamant is hard als staal: hij is het zinnebeeld van den krijgsheld. Karei de Stoute en Napoleon droegen bij voorkeur diamanten als talisman. In oude tijden werden booze geesten met een diamant uitgebannen. Het diamant gruis werd echter als een gif beschouwd en het verhaal gaat, dat de groote geneesheer Paracelsus door zijn vijanden met diamant poeder werd vergiftigd. De robijn fonkelt in het zonlicht als gloeiende kolen: vandaar de naam karbon kel. Zij verdelgt booze geesten en geeft macht tegen toovenarij. Wie een robijn draagt, is tegen verleidingen bestand. Dreigt den bezitter gevaar, dan wordt de steen bij wijze van waarschuwing donker. De saffier is een krachtige steen, die al- leilei kwalen van geest en lichaam geneest. De milde straling maakt de ziel rustig, pantsert het hart tegen aanvechtingen van ontrouw, doodt haatgevoelens en verdrijft angst en schrik. Wie de saffier draagt, moet naar een kulsch leven streven om den steen niet te vertroebelen. Hij is een gewijde steen cn het symbool van de geestelijkheid. De smaragd is de steen der zeelui: zijn kleur is ondoorgrondelijk als de groene diepte van den oceaan. Zijn licht beschijnt ook de achterblijvende vrouwen en kleine kinderen en geeft voorspoedige geboorten en gelukkige kinderjaren. Dc smaragd is een vijand van allen strijd: hij geeft vrede er. rust Hij geeft den onrustigen slaap, verbant booze droomen. versterkt het ge zicht en het geheugen. Hii is ook de steen van het gelukkige huwelijk, geeft voor spoed op reis en beschermt tegen laster praatjes. De opaal werd in de oudheid als aller eerste geluksbrenger geërd. Men geloof de, dat zijn kleur was samengesteld uit dc t.nten van robijn, amethyst en smaragd en dat de opaal dus alle goede eigenschappen 6534 (Ing-ez. Med.) Roestvlekken. Roestvlekken in linnengoed worden vlug Mhrtjderd, wanneer men ze, zoodra ze ont- Mtt zijn, wrijft met een mengsel van cl- 'tnsap en keukenzout. Helpt dit de eer- keer niet direct, dan stellig de tweede Rti. Smakelijke aardappels (cok oude) krijgt u, door een eetlepel azijn in het kookwater te doen. Ze worden dan niet zwart, zien er bijzonder mooi uit en uc smaak is voortreffelijk! Huil niet! Zélfs als u uien schilt, is huilen over bodig. U zorgt maar. dat de ui tijdens het schillen onder water wordt gehouden en hebt dan nergens last van! van deze steenen bezat. Later kwam hij lil dlscrediet, zijn onzekeren glans meende men als ongeluksteeken te moeten opvat ten. Doch de moderne tijd heeft de opaal van dit wantrouwen verlost. Hij is weer zeer geliefd, vooral door menschen me. fantasie en rustige, peinzende naturen, die ln zijn glans een afspiegeling zien van liun schoone zieledroomen. De aquamarijn is de bruilofssteen bij uit nemendheid. Hij geeft vooral aan wie hem draagt een gelukkigen verlovingstijd. Hij verhoogt den moed en schenkt vriendschap tn achting. Sterke genezende krachten te gen oogziekten worden dezen steen toege schreven. Men vertelt van de aquamarijn, dat hij in de handen van valsche getuigen zwart wordt. Evenals het bergkristal diende de aqua marijn (ook beryl genaamd) vroeger om in de toekomst te blikken. Monstransen en relikwieënkastjes waren in de middel eeuwen met stukken beryl bezet, waardoor heen men de hostie en andere heilige voor werpen mocht bekijken. De doorzichtigheid van dezen steen was aanleiding tot het ontstaan van den bril (beryl). De granaat verdrijft zwaarmoedigheid. Verliest hij zijn glans, dan beteekent dit dreigend onheil voor den drager. Hij maakt voorspoedig in processen en beschermt op reis. Als Inwendig middel gebruikt (in poe- lervorm) versterkte hij naar het aige- meene middeleeuwsche geloof het hart. De turkoois is de steen van de jonge meisjes; hij beschermt de deugd. Vrouwen worden door het dragen van dezen steen gelukkig en tevreden; mannen ijverig en voorspoedig in zaken. Wie een turkoois draagt, wint gemakkelijk vriendschap en toewijding. De amethyst is de steen van het gezond verstand: hij bewaart den drager voor dronkenschap en ondoordachte daden, ver drijft sombere gedachten en maakt opge wekt en zachtmoedig. Hij geeft geluk op de jacht en werd in den wereldoorlog door militairen als beschermenden steen ge wagen. Een oude rok dient ais basis voor dit aardige wollen vest! ZONDAG: Nderbroodjes, Blinde vinken, Andijvie, Aardappelen, Pruimencompote. MAANDAG: Gestoofd poulet. Rijst. Ge bakken torna en. Wentelteefjes van be schuit. DINSDAG: Tomatensoep, Kalfsrollade, Postelein. Aardappelen. Vruchten. WOENSDAG: Vleeschschelpen. Kropsla, Eieren, Botersaus, Aardappelen. Rijstebrij DONDERDAGGevulde komkommers Biefstuk. Snijboonen, Aardapoelen, Beschuit met bessensap. VRIJDAG: Gekookte schelvisch. Boter saus. Aardappelen, Wortelen. Appelkoekjes. ZATERDAGGroentesoep. Broodschotel met gember. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Roerei met peterselie. Gebakken brood, Bloemkool met tomatensaus, Aardappelen, Vruchten. 2. Risotto. Kropsla. Pannekoekjes met gestoofde kwetsen. 3. Spiegeleieren. Spinazie, Gebakken aardappelen. Griesmeelpudding. Bessensap- saus. 4. Groentesoep, Rijstrand met gestoofde paddestoelen, Appelmoes met beschuit. RECEPTEN. Appelkoekjes. Benoodigdheden125 gr. zelfrijzend bak meel, 2 dL. melk. 4 mooie zure appelen, zout, suiker en kaneel, boter of slaolie. Bereiding: De appelen schillen, boren en ln plakken snijden van 3/4 c M. dikte. De bloem aanmengen met het grootste deel van de melk tot een dik beslag, het zout toevoegen en alle klontjes er uit roe ren. Dan de rest van de melk er bii doen, maar zorgen dat het beslag niet te dun wordt. De plakjes appel, die er ingedoopt worden moeten goed door het beslag be dekt zijn. het mag er niet te veel afloopen. De schijven appel door het beslag halen, boter of slaolie in de koekepan bruin of goed heet laten worden, de koekjes er in leggen en niet te vlug bruin en gaar bak ken. De appel moet van binnen zacht zijn. Als ze nog warm zijn met kaneel en suker bestrooien Appelmoes met beschuit. Benoodigdheden: 3/4 KG. moesappelen, plm. 90 gr. suiker, 8 beschuiten. 75 gr. boter. Bereiding: De appelen schillen, in vieren snijden, klokhuizen verwijderen, wasschen en opzetten met een klein beetje water. Vlug aan de kook brengen en tot moes laten koken. Dit moes vermengen met 6 gestampte beschuiten, plm. 75 gr. suiker en de grootste helft van de gesmolten boter. Het mengsel overdoen in een vuurvasten schotel de rest van de suiker er over strooien, de rest van de gesmolten boter er op schenken en het schaaltje in den oven doorbakken en bruin laten worden. Risotto i eenvoudig recept) Benoodigdheden Vi pond rijst. 6 a 7 d.L. water, zout, 1 ons boter. 1 groote ui, 1 flinke eetlepel tomatenpuree, 1 ons ge raspte kaas, zout, peper, Bereiding: De ui heel fijn hakken en in de helft van de boter lichtgeel fruiten. De gewasschen rijst er bij doen en meebakken tot ze 'geel begint te worden. Dan het water en wat zout toevoegen en de rijst gaar laten koken (30 minuten). Van het vuur de rijst met een vork omroeren en vermengen met de rest van de boter, de tomaten puree en een lepel van de kaas. De massa nog even goed verwarmen en opdoen met een flinke hoeveelheid geraspte kaas, die op het* bord over de risotto gestrooid wordt. Of met 4 dL, tomatensaus, die op de vol gende manier gemaakt wordt: Benoodigdheden: 1 pond tomaten. 1 lepel boter, maïzena, 4 d.L. water (bouillon), peper, zout, citroensap. BereidingDe tomaten wasschen. in stuk ken snijden en in de boter 10 minuten smoren Het water (bouillon) toevoegen en de tomaten gaar koken. Ze door een haren zeef wrijven en bindeai met wat aangemengde maïzena. Op smaak afmaken met peper, zout en citroensap. Risotto (als vleeschpudding) Benoodigdheden: 2 ons rijst, '/i L bouil lon, 30 gr. boter. 1 ui. 50 gr. geraspte kaas, Vi blikje tomatenpuree. Voor het vulsel: pond ham of 1' t ons ham en 1 ons koud kalfsvleesch, l'/i d.L. bouillon. 15 gr. bloem, 15 gr. boter, zout, peper. noot. citroensap. Bereiding: De fijngehakte ui in boter lichtgeel fruiten, de rijst meebakken tot ze ook geel is, de bouillon toevoegen en de rl)6t gaar koken uur). Ze vermengen met de geraspte kaas en de tomatenpuree tot een samenhangende massa. Alles goed warm houden. Voor het vulsel een saus maken van boter, bloem en bouillon. De klein gesneden ham en het gesnedesn kalfsvleesch er door roeren en alles op smaak afmaken met peper, noot, zout en citroensap. De rijst in een vrij dikke laag tegen bodem en wand van een goed beboterden, gladden, warmen puddingvorm aanleggen. Het vulsel er inleggen tot 1 c.M. onder de rijst, een laag rijst er opleggen en stevig aan de kanten aandrukken. De risotto dadelijk keeren op een verwarmden schotel en tomatensaus (4 dLer bü geven. Helaas! de herfst begint al ln de verte te naderen en onze vacantle ls heelemaal of bijna voorbij. Nu wordt het tijd om te denken aan de warmere kleedingstukken. In onze „oud en nleuw"-rubrlek mag stel lig dit aardige vest, dat een uitkomst voor koele dagen mag heeten, niet ontbreken. Een oude, stevige rok levert hiervoor het geschikte materiaal. Het vest heeft tame lijk breede schouders en kleine binnen- zakjes op de borst. Het wordt met drie knoopen gesloten en heeft twee puntjes van voren, die van achteren gewoon rond doorloopen. Uit de zijnaden komt aan den achterkant een ceintuurtje, dat met eer. gesp gesloten wordt. Beschikt men over wat vrijen tijd, dan kan men het vest heel aardig met helkleurig borduurselwerk ver sieren. Geen Zondagen, geen werkdagen, maar Voor de meesten van ons is de vacantie helaas? alweer voorbij. Ja. waarom eigenlijk helaas? Wisten we niet van tevo ren, dat die heerlijke tijd maar veertien dagen, tien dagen, drie of voor de héél bij zondere gelukkige stervelingen vier weken zou duren? Natuurlijk, het zou al te belachelijk zijn le gaan mopperen en zuchten als school kinderen, die voor het eerst weer binnen geloodst worden in wat ze grimmig en on eerbiedig het .Apenhok" noemen En toch Meestal, als de vacantie voorbij is, voelen we iets van spijt, van wroeging bijna. Waarom? Omdat de kunst van uitrusten, werkelijk uitrusten, een groote, moeilijke kunst is. Een kunst, die levenservaring elscht. Om heelemaal te kunnen uitrusten zonder loom. traag en lui te worden, om heelemaal écht le kunnen genieten zonder zich teveel te vermoeien, daarvoor zijn echter wijsheid en zelfkennis noodig. Want de kunst van vacantiehouden is voor ieder verschillend. En zoolang we deze kunst niet verstaan, zijn we domme vacantiegangers, die tallooze fouten maken, afstanden onderschattend, onszelf en onze krachten overschattend, spijt hebbend van alles wat we ondernemen, tijd te kort ko mend. om dan weer hopeloos vervelend, piecies het verkeerde in den koffer mee- sieepend, enz. enz. Dit komt allemaal omdat onze instelling op de vacantie verkeerd was. Want wist u wel. dat de tijd in de va cantie er een wonderlijk foefje op nahoudt, waarmee hij ons altijd weer bij den neus neemt? Dit tijd speelt verstoppertje: Zóó ligt er nog een lange dag vóór ons en zóó is hij wèg.spoorloos! We denken, als we met vacantie gaan: hmm, veertien dagen, veertien vrije dagen, dus zooveel als veertien Zondagen.halt! dat is om te beginnen al fout. Vacantieda- gen zijn geen Zondagen. Een Zondag is een vrije dag, waarop u zich zes dagen lang veiheugd heeft, maar vacantledagen mis sen deze voorbereiding. Een vacantiedag is.neen, een werk dag is het eigenlijk ook niet. Dat merkt u, als u probeert hem heelemaal vol te prop pen met groote of ongewone daden. Dat gaat eenvoudig niet, want de vacantiedag laat zich niet als werkdag gebruiken. Hij houdt u voor den gek, hij is u tusschen de vingers doorgeglipt, nog vóór u zijn ge zicht hebt gezien.... Zoo ging het telkens weer deze vacantie. Alleen de twee of drie laatste dagen heb ben we gezien, gevoeld, geproefd met den weemoedig-bitteren bijsmaak van het na derend einde. Dit doorleefden we in hun eigen geheimzinnig vacantiewezen. Die lie ten hun levenselixer, dat weer voor een heel jaar genoeg moet zijn, in ons over vloeien Ja, een mensch heeft eigenlijk precies. zijn vacantie noodig om met zijn domme verstand te begrijpen wat vacantie ls! En misschien is dit precies voldoende. '.HEMONDA. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11