Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Donderdag 1 September 1938 GEMENGD NIEUWS SPORT RECHTZAKEN dagbladreclame De kinderverlamming. Te Groningen. De kinderverlamming in het noorden des lands, waar gisteren een geval bij een meisje werd gemeld, heeft zich uitge breid. Thans zijn vier nieuwe gevallen bij personen tusschen 27 en 28 jaar gecon stateerd en wel drie in de stad Groningen en een in Oldehove. Allen zijn in de barakken van het Acad. Ziekenhuis te Groningen opgenomen. Uitstel der feestelijkheden te Boskoop. De burgemeester van Boskoop heeft op advies van den Inspecteur van de Volks gezondheid bepaald, dat alle feestelijkhe den. die ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te Boskoop zouden worden gehouden tot een nader te bepalen tijdstip zijn uitge steld. zulks in verband met de voorgeko men gevallen van kinderverlamming. Hoewel te Boskoop sedert verleden week geen nieuwe gevallen van kinderverlam ming zijn geconstateerd, blijven de auto riteiten voorshands van meening. dat voor- loopig verzamelingen van kinderen zoo veel mogelijk dienen te worden vermeden. Ook de scholen zullen vermoedelijk na 3 September as. gesloten blijven. Hoewel zich in Rijnsburg geen enkel geval van kinderverlamming heeft voor gedaan, blijft op advies van dr. Jonker de Kleuterschool in die gemeente voorloopig gesloten. Autobotsing te Roermond. Een doode en een gewonde. Op den rijksweg Roermond-Swalmen. ter hoogte van den zijweg naar kasteel „Wil- ienraedt". heeft zich gistermiddag om streeks één uur een ernstig ongeluk voor gedaan. waarbij een onderwijzer uit Venlo werd gedood en zijn 13-jarige zoon gewond werd. Uit den zijweg van kasteel ..Willenraedt" naderde op dat tijdstip een met kippen geladen vrachtauto van den expediteur Pillaerds uit Herkenbosch. Uit de richting Venio kwam op hetzelfde moment met groote snelheid een Engelsche personen auto aanrijden. Juist op de kruising kwamen de autos met elkander in botsing. De personen: auto vloog van den weg en raakte daarbij een paar boompjes, die geveld werden. Zij kwamen in hun val neer op twee wielrij ders die zich oo het fietspad bevonden, de onderwijzer W. Soiers uit Venlo en zijn 13-jarige zoon Belden vielen tegen den grond De heer Spiers werd met een ver brijzeld been en enkele gebroken ribben in bewusteloozen toestand opgenomen. Zijn zoon had een hoofdwonde opgeloopen De twee slachtoffers werden naar het Sint Laurentius-ziekenhuis te Roermond over gebracht! waar de heer Spiers aan de be komen verwondingen overleed. De vier inzittenden van de personen auto. allen Engelschen. twee dames en twee heeren. kwamen met den schrik vrij. evenals de bestuurder van de vrachtauto. Het drama te Amsterdam. Nadere bijzonderheden omtrent de schietpartij in het politiebureau. Omtrent het drama, dat zich gistermor gen in enkele minuten tijds op het politie bureau in de Pieter Aertszstraat te Amster dam heeft afgespeeld, waarbij een 38-jarige uolitie-agent een brigadier van politie met twee revolverschoten in de borst gedood heeft om daarna te pogen zichzelf van het leven te berooven. kunnen wij aldus de N. R. Crt. nog het volgende meloen: De brigadier v. d. Linde deed reeds gerui- men tijd dienst aan de afdeeling controle op het hoofdbureau. Hem was door den chef der zedenpolitie opgedragen om den 38-jarigen agent van R.. dienstdoende aan het bureau Pieter Aertszstraat. te ombie den op het bureau der zedenpolitie, aange zien er aanwijzingen waren, dat deze agent aan een meisje het adres van een aoor- teuse zou hebben opgegeven. De brigadier stond voor de kamer van den dienstdoenden inspecteur, toen de agent v. R. het bureau binnenkwam. Deze had straatsurveillance, maar schijnt ervan op de hoogte te zijn geweest, althans ver moed te hebben dat het bezoek van den brigadier van controle hem betrof, tenmin ste. toen deze hem verzocht met hem te gaan naar het bureau van den chef der zedenpolitie, werd hij hevig ontsteld. Siechts enkele woorden heeft hij met den brigadier, die overigens met het onderzoek dat tegen hem gaande was, niets te maken had gewisseld. Hij heeft gevraagd waar voor hij komen moest en toen hij hierop geen rechtstreeks antwoord ontving, zijn revolver getrokken en de twee doodeiijke schoten gelost. Tijd om ze te ontwijken, laat staan om zich te verdedigen, heeft het slachtoffer, volkomen onverwacht als de aanval was, niet gehad. Op het hooren van de schoten stormden de inspecteur en de wachtcommandant en de agenten der wacht naar de vestibule, waar het lijk van den brigadier v. d. L„ die onmiddellijk dood geweest moet zijn, op den grond uitgestrekt lag. Van R stond nog met het wapen in de nand* voordat iemand het had kunnen be letten heeft hij een derde schot op zich zelf gelost en wel voor het hofd. Ook hij vieï neer, maar naar spoedig bleek, had het schot, hoewel raak. niet het beoogde doel getroffen De man was wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Zoowel het stoffelijk overschot van den verslagene als de dader zijn per ambulan ce-auto van den geneeskundigen dienst naar een der ziekenhuizen gebracht. Het is gisteren nog niet mogelijk geweest den agent van R. te hooren, aangezien hij nog steeds bewusteloos was. Voorloopig houdt men het voor niet onmogelijk, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft verkeerd op het oogenblik dat hij het feit pleegde, tengevolge van de verdenking, welke hij wist dat op hem rustte. Ook ver onderstelt men mogelijk verband met een zware hersenschudding welke hij onlangs door een aanrijding gehad heeft en waar van de gevolgen nog niet geheel zouden zijn geweken. Familiedrama te Sliedrecht. Twee dooden. In den afgeloopen nacht om half twee werd de hulp van de politie ingeroepen voor een drama dat zich had afgespeeld in een woning in de Dijkstraat Nr. 50 te Slie drecht. Toen de politie ter plaatse ver scheen, vond zij de lijken van den 39-jarl- gen B en diens 18-jarige dochter, die bei den schotwonden vertoonden. Onmiddellijk heeft men het parket uit Dordrecht ge waarschuwd De aanleiding tot dit drama is nog niet met zekerheid bekend. De verhouding in het gezin dat uit man. vrouw en vijf kin deren bestaat, is niet bepaald goed. Het meisje was gisteravond om half twaalf thuis gekomen, hetgeen de vader te laat vond. Vermoedelijk heeft hij zich hierover kwaad gemaakt en zijn dochter neergescho ten. waarna hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. BINNENBRAND IN DE KOCKSTRAAT TE DEN HAAG. Gisteravond om ongeveer half elf is een binnenbrand uitgebroken in de vernikkei- inrichting van C. Nleuwenhuizen. gelegen in de Kockstraat nummer 19 te Den Haag. Toen de melding van brand bij de Haag- sche politie binnenkwam, begaven zich oogenblikkelijk twee motorspuiten naar de plek des onheils. De brandspuit behoefde evenwel geen dienst te doen, terwijl het brandje dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, gebluscht werd met een straal op de waterleiding. De brand was uitgebroken in de boven verdieping van het pand, waarin een bak petroleum, welke voor het vernikkelen noo- dig was, stond naast een kist met zaagsel. De oorzaak van den brand schijnt te zijn, dat een brandende sigaret weggegooid is ln de kist met zaagsel. Het zaagsel en de petroleum vatten hierop vlam. Aanvankelijk was het moeilijk om de vuurhaard te bereiken, omdat men de deur niet kon openen. De brandweer sloeg een raampje in, en bluschte de vlammen na korten tijd. De schade was slechts zeer gering en de eigenaar was tegen brandschade verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Oost-Japan door taifoen geteisterd. De hevigste sinds 36 jaar. Tokio, Yokohama en andere deelen van Oost-Japan, zijn gisterochtend ge teisterd door een taifoen, welke zich met een snelheid van 70 mijlen per uur verplaatste en geweldige schade heeft aangericht aan de te velde staande gewassen. De rivieren wassen voortdurend. Door de wolkbreuken, die den taifoen begeleidden, zijn ruim 30.000 huizen in Tokio onder water gezet, waardoor tal rijke personen dakloos zijn geworden. Bij het instorten van een schoorsteen werden drie personen gedood en negen gewond. Het grootste deel van de stad is geheel ln het duister gehuld. Tegen middernacht was ook Yokohama in duisternis gehuld, terwijl reeds ernstige schade is toegebracht, welke lntusschen tengevolge van de duisternis nog niet te schatten is Tot halftien des morgens (plaatselijken tijdi was het spoorwegverkeer met de hoofdstad nog verbroken. Men kan zelfs nog in het geheel niet bepalen, wanneer het verkeer hervat kan worden. Bij Kot- soe op de lijn Tokio-Kobe. is de spoordijk door overstrooming vernield. In de haven van Yokohama heeft zich het ruim 15 000 ton metende stoomschip ..Chitral" van de Engelsche Peninsula Oriental Line, losge rukt. is stuurloos geworden en op drift geraakt Het schip kwam later in aanva ring met een Japansch vrachtschip. Beide schepen strandden. Voor Yokosoeka, op het schiereiland MLsaki, is een zinkend stoomschip op het strand geloopen. De bemanning is tot dusverre nog niet in vei ligheid gebracht Ook de rijstvelden heb ben zwaar te lijden gehad. De taifoen, welks grootste kracht tegen 4 uur 30 des morgens bereikt werd, is in Noordweste lijke richting verder getrokken. Volgens de ochtendbladen van heden was deze taifoen de ergste sedert 36 jaren. Het was vandaag juist 15 jaren geleden, dat Japan door een groote aardbeving ge teisterd werd welker slachtoffers nog thans in geheel Japan herdacht worden. Later wordt nog gemeld dat het cen trum van den tyfoon Tokio gemist heeft en Noordelijk van de stad passeert. Niet temin wordt de stad nog steeds door den storm geteisterd.' Nader wordt gemeld: Volgens berichten der politie heeft de taifoen drie dooden en negen gewonden geèisoht, 6650 huizen werden overstroomd. 15 huizen volledig vernield, 750 gezinnen zijn dakloos geworden, 3 bruggen zijn door het water meegesleurd, 5 fahrieksschoor- steenen zijn neergestort. Men meent te weten, dat de te velde staande gewassen aanzienlijke schade hebben geleden. GRONDVERSCHUIVING DJ KOREA Zes-en-zestig slachtoffers te betreuren. Te Tsjoeto bij Kainei in het Noord-Oos- teri' van Korea zijn 69 arbeiders, die zich ier ruste hadden begeven, door een grond verschuiving bedolven. Drie hunner kon men redden, de andere 66 zijn- om het le ven gekomen. Bovendien zijn tien personen gewond. GEWELDIGE JUWEELENDIEFSTAL. Drie gewapende gangsters hebben een Jriesten overval gepleegd op een juweliers firma in de Fifth Avenue te New York. Onder de oogen van een half dozijn po litieagenten slaagden zij er in, zich mees ter te maken van juweelen ter waarde van van naar schatting 100.000 dollar en daar mede te ontkomen. TENNIS. De Nederlandsche kampioenschappen. Te Amsterdam zün gisteren de Nederland sche tennis kampioenschappen op de Festina- banen voortgezet. De uitslagen lulden: Heeren enkelspel: Eerste ronde: Verhulst sl. Theunissen 60, 61; mr. Voute sl. J. van der Heyde 61. 61; tweede ronde: Boon sl. Ver hulst 68. 6—1, 75; Bouman sl. ir. Bartelds 62, 62; Lissauer sl. mr. Voüte 62, 63; Rhodius sl. Baanders 60. 6—1; derde ronde: Boon sl. Rinkel 6—2, 46. 61: Jhr. De Brauw sl. Van Olst 6—3. 6—0; Fabius sl. Hoeke 8—6, 62; Wiegers sl. Brouwers 6—3. 46. 61; Leembruggen sl. Bouman 6—0, 6—3; Van Erk sl. Reldt 64, 64; Rhodius sl. Lissauer 16. 64. 60; v. d. Graaff sl. Erdman 6—3. 6—2; kwarteindstrijden: jhr. De Brauw sl. Marin- kelle 26, 61, 6 4, 36, 63; Heynen sl. Fabius 6—2, 7—5. 6-4. Dames-enkelspel. Tweede ronde: mej. Kiek sl. mej. Smits 6—1, 6—3; Derde ronde: mej. Jolles sl. mevr. Van Alfen 6—3, 6—2; mej. Blikslager sl. mevr. Reydon 2—6. 6—3, 6—0; mej. Kiek sl. mej. Rinkel 6—2, 6—4; mej. K. Har tog sl. mej. Kerkhoven 7—5, 8—6. KwarteindstrUdcn. Mej. Rollin Couquerque sl. mei. Jolles 60, 60; mej. Knottenbelt sl. mej. Blikslager 63, 6—3; mej. Mechel sl. mej. Kiek 6—2, 6—2. Gemengd dubbelspel. Eerste ronde: mej. Hartog en Wiegers sl. me vrouw Van Haagen en Boon 8—6. 26. 61. Tweede ronde: mevr. Van Alfen en mr. Feith sl. mej. Birnle en Wisselink 46. 62. 75; mevr. Boutmy en Marinkelle sl. mej. Blikslager en ..Nillema" 62, 61; mej. Kerckhoff en Reidt sl. mevr. Van Tox Guelick en Straus 7—5. 6—0. Heeren-dubbelspol. Tweede ronde: Wiener en Wiegers sl. Rinkel en Van Erk 86. 64; Lijsen en Hoeke sl. Zweedijk en dr. Kellerman 6—2, 86; mr. Feith en Wisselink sl .Eilers en Lissauer 6—2. 6—1. Derde ronde: mr. Peters en Henrlquez sl. De Graaf en v. d. Haar 62, 26. 75; Lijsen en Hoeke sl. Wiegers en Wiener 26, 61. 6—0: mr. Feith en Wisselink sl. Leembruggen en Fabius 62. 36. 63; mr. Rompu en mr. Brouwers sl. v. d. Hewde en Van Olst 6—2. 8—8. Kwarteindstriid: Hughan en Van Swol sl. mr. Peters en Henriquez 64. 63, 60. Dames - dubbelspel. Kwarteindstrijden: mevr. Jonquière en mej. Kerckhoff sl. mej. Jolles en mej. Rinkel 6—2. 6—3; mej. Mechel en mej. Knottenbelt sl. mej. Birnie en mevr. Van Alfen 63, 60; mej. Rollin Couquerque en mevr. Boutmy sl. mevr. Versfeit en mevr. Berk 61, 62. GOLF. DE NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. Voor de Golfbag Cup is de belangstelling te Noordwijk blijkbaar niet meer zoo groot, om dat daarvoor verschillende zeer goede scores zijn ingeleverd, die moeilijk verbeterd nog kunnen worden. Hier staan bovenaan in deze 18 holes tegen bogey mevr. Fumee (14) en A. M. Groskamp (8) beiden met 6 up. Voor den Palace Hotel-Wisselbeker werden de volgende partijen gespeeld: 3de ronde: R. Fischer «9) wint op de 19e hole van D. A. Nederlof (15); N. P. Pel (20) wint met en 2 van D. Montgomery (6); 4de ronde: H. R. Wright wint met 3 en 2 van R. Fischer (9); N. P. Pel (20) (12) wint met 4 en 3 van C. G. Rommenhöller (8); M. A. van Roggen (10) wint met 1 up van J. Ruyys (8>. Voor den Van Heukelom-wisselbeker. 18 holes matchplay voor dames, werden enkele spannende partijen gespeeld: mevr. H. v. Rog gen (18) \yint op de 19de hole van mevr. H. Steenhuis '12); mevr. Nielsen (16) wint op de 19e hole van mevr. Furnee (14>. Hier worden in de halve eindstrijden de volgende partijen gespeeldmevr. Rebelmevr. v. Roggen en mevr. Nielsenmevr. Buma. Nog werd een aanvang gemaakt met het ver spelen van de Cocktail Cup, een wedstrijd vol gens Stapleford-systeem, waarvoor nog de vol gende drie dagen kan worden rondgegaan. Momenteel heeft de leiding dr. H. J. Kessler (7) met 38—1/4. VOETBAL. U.V.S. I—FLUKS I (Dordrecht). Zondag te 2 uur speelt U.V.S. I thuis tegen de nieuwe tweede klasser Fluks uit Dordrecht, vooraf gegaan door den wedstrijd U.V.S. II— H.D.V. I, welke om 12 uur aanvangt L.M.I.—R.K. WERKLOOZEN. Morgen om kwart voor zeven zal de kort geleden opgerichte voetbalvereeniging L.M.I., samengesteld uit personeel der N.V. Leidsche Meubel Industrie, haar eersten wedstrijd spe len tegen R.K. Werkloozen op het terrein aan het Zwarte Pad. MEERBURG I—R.C.L. I. Hedenavond te kwart over zes spelen deze ploegen op het feestterrein te Zoeterwoude ter gelegenheid der jubileumfeesten aldaar, om een beker. Voor dezen wedstrijd is R.C.L. als volgt sa mengesteld Doel: F. Smittenaar; achter: J. Sieval, S. Braat; midden: D. v. Laar, J. Gordijn, H. de Wit; voor: G. Schouls. H. Bloemendaal, P. Ramaker, A. Zitman, C. Boot. R.B.F.—LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN. Dezen wedstrijd, die aan het Zwarte Pad ge speeld is. eindigde in een verdiende 10 over winning voor R.B.F. R.K.W. Morgen te 2 uur speelt RK.W.-veteranen tegen A.A.S.V.-veteranen. BOSCHBRANDEN IN DE SOVJET-UNIE. Volgens telegrammen, welke uit talrijke plaatsjes in Noord Zweden zijn binnenge komen, hangen boven het aangrenzend ge bied der sovjet-Unie dikke rookwolken, die afkomstig zouden zijn van geweldige bosch- branden. Vliegtuigen vlogen zelfs nog bo ven de 3.000 meter in den rook. EEN KWETSEND MONUMENT. De Duitsche consul te Liverpool heeft het gemeentebestuur van Sledmere in Yorkshire een schrijven gezonden, waarin hij wijst op het „betreurenswaardig" ka rakter van het basreliëf op een monument, dat kortgeleden in die plaats is opgericht. Dit basreliëf stelt een Duitschen soldaat voor, die een vrouw het hoofd afsnijdt. ATHLETIEK. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD JH K.M. SNELWANDELEN. Op geheel onverwachte wijze heeft de be kende Rotterdamsche snelwandelaar P. J. En gelman Jr. gistermiddag tijdens wedstrijden, uitgeschreven op het Nenij to-sportveld te Rot terdam, zijn tiende Nederlandsche record ge vestigd. Ditmaal was het het Nederlandsch record op de 3500 meter, dat sedert 25 Aug. 1929 op naam stond van C. A. Gubbels met 15 min. 29.6 sec. Engelman bracht dezen tijd terug tot 15 min. 23,9 sec. Het eerelijstje van Engel man. dat hij voor het meerendeel van Gubbels heeft overgenomen, ziet er thans als volgt uit: 1500 meter: 5 min. 53,4 sec. 2000 meter: 8 min. 31.6 sec. 3500 meter: 15 min. 23.9 sec. 4000 meter: 18 min. 16,8 sec. 5000 meter: 22 min. 36 sec. 'a mijl: 3 min. 11,8 sec. 1 mijl: 6 min. 29.4 sec. 2 mUl: 14 min. 17.4 sec. 3 mijl: 22 min. 56 sec. STER-ESTAFETTE „DE HUTSPOT-RACE". Het bestuur der 3 October-Vereenlging heeft het voornemen als ochtendfeest op den dag van Leiden's Ontzet een ster-estafette te organi- seeren. Daarbij zullen de deelnemende ploegen uit verschillende richtingen starten en voor de laatste wissels uitkomen op een zelfde traject met dezelfde finish voor alle ploegen. De deelneming voor deze ster-estafette is opengesteld voor: a. Schoolploegen van Leidsche openbare en bijzondere lagere scholen. Per school twintig deelnemers der vijfde en zesde klasse, die elk 60 M. moeten loopen. b. Schoolploegen van Leidsche openbare en bijzondere U.L.O. en middelbare scholen, waar van de deelnemers op 3 October 1938 niet ouder zijn dan vijftien jaar. Per school twin tig deelnemers, die elk 60 M. moeten loopen. c. Schoolploegen van Leidsche openbare en bijzondere U.L.O. en middelbare scholen, waar van de deelnemers op 3 October 1938 zestien jaar of ouder zijn. Per school twaalf deelne mers, die elk 100 M. moeten loopen. d. Ploegen van Leidsche sportvereenigingen, met uitzondering van specifieke athletiek- vereenigingen. Per ploeg tien deelnemers, die elk 200 M, moeten loopen. De afdeellngen a, b, c en d zullen afzonder lijk starten. Voor iedere afdeeling worden prijzen beschik baar gesteld. Alle deelnemers zullen voorts een herinneringsmedaille ontvangen. De inschrijving dient, met vermelding van de afdeeling, schriftelijk te geschieden uiterlijk 15 September a.s. bij den secretaris der com missie J. G. A. Janssen, Rijnsburgerweg 47. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FEYENOORD. Ruim 100.000 toeschouwers hebben gisteren de ronde van Feyenoord bijgewoond. Om kwart voor twee vertrokken de 68 profs en onafhan- kelijken voor den 150 K.M. langen wedstrijd. De uitslag luidt: 1. Gommers (Dongen) 3 uur 50 min. 5 sec.; 2. G. van der Ruit (Capelle a. d. IJssel); 3. Van der Zande (Den Haag); 4. Van Amsterdam (Leiden); 5. K. Valentijn (St. Willebrord); 6. Middelkamp «Kieldrecht) 7. Braspenninx (Prinsenhage)8. Stuyts (Hoo- gerheide); 9. De Korver (Willemsdorp) en 10. A. Overweel (Rotterdam). NIEUW SWIFT. Op de Alexanderbaan te Rotterdam reed bovengenoemde vereeniging een club-ontmoe ting tegen de sterke Rotterdamsche vereeni ging „Rotterd. Leeuw". Aan den l-uurs-koppelwedstrijd namen de volgende koppels deel: R. RiethovenJ. Schül- ler, M. C. Segaar—J. de Groot. Er is op zeer sportieve wijze een felle strijd geleverd, waarbij de Nieuw-Swift-koppels het tegenover een overmacht van Rotterdammers zeer zwaar hadden. De sterkste tegenstrevers waren hierbij wel NuyenDe Jong, die her haaldelijk trachtten weg te loopen, maar steeds door Rlethoven-Schüller werden achterhaald. Mede doordat Schtiller bij een uitlooppoging kwam te vallen, ontging het Nleuw-Swift-kop- pel de overwinning, hoewel dit slechts met één punt verschil was. Het tweede Leidsche koppel M. Segaar—J. de Groot reed zeer ver dienstelijk en was geen slechte combinatie, hetgeen met een vierde plaats werd beloond. In den klassement-wedstrijd voor Nieuwe lingen bezette M. Segaar bovendien uit een sterk veld van renners de vierde plaats. De Nieuw-Swift junioren werden in den 30- ronden wedstrijd door een valpartij uitgescha keld. De gehouden trainingsrit gaf den volgenden uitslag: 1. Jac. de Groot; J2. F. v. d. Berg. op 200 meter; Hintzbergen en Laven gaven op. C-klasse: 1. J. Wurzer; 2. B. Kruit; Blom en Rombaut gaven op. Gisteren namen verschillende Nieuw-Swift- leden deel aan een wegwedstrijd te Amster dam en wist M. Segaar zich bij de Nieuwe lingen als achtste te klasseeren, terwijl B. Lo- dewijks vijfde werd. Hedenavond zal wederom voor de compe titie worden gereden, nl. een peleton-wedstrijd voor A- en B-klasse 50 KM,, voor de C-klasse 30 KM. De start vindt plaats te kwart voor zeven. DUIVENSPORT. „REISDUIF". Wedvlucht vanaf Eindhoven met oude en Jonge duiven. In concours 98 duiven, welke om 9.30 uur in vrijheid werden gesteld. De uit slag is als volgt: 1. 2. 15. 16 H. V. de Haas; 3. 13, 19 J. Ligt- voet; 4, 6, 8. 17, 18 Adr. v. Egmond; 5 W. v. d. Wel; 7. 10. 12 P. Gijsman; 9. 11 J. Minke; 14 N. P. Waasdorp; 20 C. W. F. Onvlee. Aankomst eerste duif 10 u. 59 m. 16 s. of 1177.35 M. p. min.; twintigste puntenduif om 11 u. 10 m. 51 s. of 1049.27 M. p. min. Morgen inkorven voor Venlo. DAMMEN. VERGADERING RIJNSBURGSCHE DAMCLUB. De leden van de Rijnsburgsche Damclub kwamen in de zaal achter het Weeshuis in Jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer D. v. d. Mey, opende de goed bezochte bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord en wees op het naderende speelseizoen. De secretaris las de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goed gekeurd. De bestuursverkiezing vacature-C. Zandbergen had tot resultaat, dat na her stemming gekozen werd de heer F. A. Verkuil. De onderlinge wedstrijden zullen 8 September a.s. aanvangen. De contributie blijft op 15 ct. per week gehandhaafd. 12 leden gaven zich op als lid van den Ned. Dambond. Na rondvraag en verloting volgde sluiting. A. W. PULLE t Gisteren is in zij'1 woning te Den Haag overleden de schout-bij-nacht A. W. Puilt, gepensionneerd inspecteur van den genees: kundlgen dienst van de zeemacht. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau, en drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen in Atjeh 1873—1896. De heer Pulle was 82 jaar oud. De crematie is vastgesteld op Zaterdag, na aankomst van trein 11.41 op Westerveld. ALG. NED. VERBOND. De groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond kwam gisterochtend ln hotel Wittebrug in feestvergadering bij een onder voorzitterschap van ds. N. Pat- tlst. Deze leidde met een kort woord den teestredenaar, prof. dr. F. C. Gerretson, in en wenschte namens de vergadering den heer K. E. Oudendijk, hoofdbestuurslid en w.d. secretaris van liet A.N.V., geluk met diens bevordering tot generaal-majoor. Prof. Gerretson hield daarna een rede over het onderwerp „Handhaven". PROTEST VAN DE PLUIMVEEHOUDERS TEGEN DE VERHOOGING DER MONO POLIEHEFFINGEN OP GRAAN. Adres aan den minister. In een schrijven van het comité van ac tie tegen de graanrechten aan den minis ter van economische zaken gericht, hebben de pluimveehouders geprotesteerd tegen de verhooging der monopoliehefflngen op gra nen. Zij wijzen er den minister op, dat de toestand in de pluimveehouderij wel iets verbeterd ls in veroolllkln" m»t de jaren 1934 en 1935, doch- dit mag toch geen aan- aanleiding zijn om de pluimveehouders te nopen de lasten van een andere groep op zich te nemen. Wel ontvangen de pluim veehouders een restitutie, doch deze ver oorzaakt een kunstmatige verhooging van den eierprijs met het gevolg, dat de tain- nenlandsche consumptie van eieren zal af nemen. Inplaats dat de pluimveehouders Jus profiteeren van de lage wereldmarkt prijzen van granen, belemmert de verhoo ging der graanrechten hen in hun bedrijf. Daarbij doen de geruchten de ronde, dat de Engelsche regeering overweegt weder om tot contlngenteering over te gaan, waardoor de Testitutie der graanrechten bij den uitvoer van eieren haar effect geheel zou verliezen. De pluimveehouders verzoeken den mi nister op andere wijze schadeloos gesteld te worden; ln leder geval maatregelen te treffen welke een gunstige verhouding tus schen voer- en eierenprijzen doen ont staan en welke direct in werking kunnen treden. SCHOOLSCHIP „KONINGIN WILHELMINA". Morgen in dienst gesteld. Morgen zal de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine het nieuwe school- schlp van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam, de „Koningin Wilhelmina" officieel ln dienst stellen. De „Koningin Wilhelmina" is een school- schip waarop de eerste dagnijverheids school voor schippersjongens ..Oranje Nas sau" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart wordt gevestigd. HAAGSCHE RECHTBANK. Met geld van zijn patroon op stap. Met geld. dat aan zijn patroon toebe hoorde, had een inwoner van Ltsse een uitstapje naar België gemaakt. Toen het geld op was. had li ij zich aangemeld bij de Nederlandsche politie. Terzake van verduistering van gelden, had de reislustige zich te verantwoorden gehad, waarbij de officier van justitie een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen hem had geëlscht. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Inbraak, Dé zwerver Th. G. P A. had in de wo ning van v. d. Does te Zoeterwoude Inge broken, en de spaarpot van één van de kinderen geledigd De officier van justitie had tegen hem een jaar gevangenisstraf geëlscht. De rechtbank heeft acht maanden ge vangenisstraf opgelegd met aftrek van pre ventief. Dekzeil gestolen. Van den expediteur Weerdenburg te Hazerswoude, had de timmerman G. B, zonder vaste woonplaats, een dekzeil ge stolen. Naar hij zeide. was het de bedoe ling zich ermede te beschutten tegen den regen. De officier had tien maanden gevange nisstraf geëischt, het vonnis der Recht bank werd drie maanden gevangenlsstrar. Oplichting. Terzake oplichting van een costuum en een regenjas ten nadeele van een magazu» te Leiden, heeft terecht gestaan H. S. oe H. aldaar. De officier had tegen hem een Jaar en drie maanden gevangenisstraf geëischt. Het vonnis der rechtbank werd dien overeenkomstig, doch met de bepaling oa de straf wordt doorgebracht in de bijzon dere strafgevangenis. ruggegraai van elk Qoe^ reclame-plcm 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10