BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 31 Augustus 1938 Derde BEad No. 24059 Het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin 19ste Jaargang Ook Prinselijk Paar naar Rotterdam Groote drukte in Den Haag 1 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geschenken der Indische zelfbestuurders. Kostbar*, fraai bewerkt*, gouden voorwerpen. Voor Prinselijk gezin. Gisterochtend hebben de Indische zelf bestuurders aan het Prinselijk Paar ver schillende geschenken overhandigd. De sul jan van Dell bood aan de Prinses en den prins een cassette aan, Inhoudende een «aaler van goud op fluweel, een gouden raas met zilveren sirlhbladen en een gou den bloemtak (zijnde volgens landsgebruik ceremonieele huwelijksattributen). In de cassette is de volgende Inscriptie in zilver aangebracht: „Kehadapan Jang teramat moella H-K H. Prinses Juliana dan jang teramat moella I.K.H. Prins Bernhard tanda peringatan lemasa 6-1-37 daripada sripadoeka toean boe amaloedin sani Perkasa Alamsjah sul tan negrl Delie". (Eerbiedig aangeboden aan H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard als souvenis ter gelegenheid van den 6en Ja nuari 1937 door Z.H. Amaloedin Sani Per kasa Alamsjar, sultan van het landschap Deli). Voorts bood de sultan een geschenk aan roor H K.H. Prinses Beatrix, n.l. een geheel in handwerk vervaardigde goud bestikte diaagdoek (slendang), alsmede een casset te, inhoudende een gouden rammelaar in den vorm van het driedubbele ceremonieele statiezonnescherm (pajong van den zelf bestuurder), gedekt door een kroontje van briljanten en de gebruikelijke franje ver langen door schelletjes, in welke casette in silver een toepasselijke Inscriptie ls aan gebracht. Tevens werden door den sultan van Lang- lat verschillende geschenken aangeboden, al. aan Prinses Juliana een byouterieklstje, geheel vervaardigd van Ivoor, versierd met fraaie ornamenten ln goud. Het kistje heeft ten bekleeding van fluweel en wit satijn. Een bijzonder vak ls aangebracht voor den kostbaren juweelen armband, die ter gele genheid van haar huwelijk door de inge- etenen van Nederl.-Indlë aan H KK, werd sangeboden. De Prins ontving een fllmcassette, waar in een zestal films. Een daarvan geeft het huwelijk weer van de dochter van den sul jan. terwijl de vijf andere folkloristische piamen uit Langkat toonen. De cassette J vervaardigd van Indisch ebbenhout en 'gvoerd met goudkleurig fluweel. Voorts werd nog aangeboden een gouden rd en een gouden lepel voor Prinses Bea- tlx, eveneens ln een cassette van Indisch jbenhout, versierd met het wapen van angkat. De cassettes vallen op door de oudere strakheid van lijn, overeenkom- den wensch van den sultan, dat het i kostbaar, doch eenvoudig geschenk zou n. De Sultan van Pontianak bood de vol- pnde geschenken aan: voor de Prinses een atleke smaragd welke steen vroeger ge hikt ls als kroonjuweel, en enkele gewe- 'en sarongs, doorstikt met goud- en zil- nrdraad, voor Prins Bernhard een gouden hts en voor Prinses Beatrix een gouden «derdoos. De sultan van Boeloengan bood aan trinses Juliana een kralen mandje aan van tijaksch werk, aan Prins Bernhard een tajaksch zwaard en voor Prinses Bea- üi een gouden schotel. Nieuwe arbeidsvoorwaarden spoorwegpersoneel. Naar het akiiten van een accoord. De Nederlandsche vereeniging van "lor- en Tramwegpersoneel heeft giste- In een buitengewone algemeene ver kering het resultaat der onderhandelin- besproken omtrent de nieuwe arbeids waarden van het spoorwegpersoneel, als dat ln overleg tusschén directie en rsoneelraad werd verkregen. Ka zeer uitvoerige discussies besloot het "gres unaniem aannemende, dat n grootere concessies te verkrijgen "en dit resultaat te aanvaarden en hoofdbestuur te machtigen op den ge- oden grondslag een accoord met de di lle te sluiten. 'ZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM ..STELLING VAN AMSTERDAM" Herdenking 40-jarig regeeringsjubileum. Disteravond heeft de stelling Amsterdam de gewestelijke landstormcommissie der -andere vrijwillige landstorm ln hotel hsnapolsky te Amsterdam een bijeen- st gehouden, ter herdenking van het "'Ugjarig regeeringsjubileum van H. M. Koningin. Nadat de voorzitter van de •estelijke landstormcommissie en lid der 'tfde Kamer. dr. J. H. J. Vos een ope- -Sswoord had gesproken, sprak prof. jhr. 8 C. de Savornin Lohman. hoogleeraar "'recht, een herdenkingsrede uit. CONTINGENTEER ING VAN KNOOPEN. Jf'Miend is een wetsontwerp tot bc- 'Chtiging van het Kon. besluit, waarbij d'igang van morgen de contingentee- vsn linnen en/of katoenen knoopen het tijdvak van 7 maanden ls ver- U h de afgeloopen periode heeft de si- 16 in de desbetreffende Nederlandsche Wrie eenige verbetering ondergaan. verbetering zal echter, gezien den ■;janden drang tot invoer uit het bui- led, naar de meening van den mi- voorshands niet benouden kunnen zonder een, zij het bescheiden, op de blnnenlandsche markt. minister acht, op grond van het bo- ■aanti evoortzetting van deze contin- yt'tag voorshands noodzakelijk. haslstijdvak werden gehandhaafd de 1D35, 1936 en 1937. Het percentage wederom vastgesteld op 40 van het 1 grossen. P. N. L. STAAL. Afscheid van den onderdirecteur der Philipsfabrieken. Op Zaterdag 3 Sept. a s zal ln het ont spanningsgebouw der Philipsfabrieken te Eindhoven de huldiging door directie en personeel plaats hebben van den heer P. N. L. Staal, onderdirecteur der N V. Philips gloeilampenfabrieken, ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstjubileum. Deze hul diging draagt een bijzonder karakter, om dat het tevens het afscheid van den heer Staal van genoemde N.V. beteekent. De plechtigheid zal gevolgd worden door een receptie. De heer Staal trad op 2 Sept. 1898 bij de firma Philips en Co later de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, ln dienst. Aanvan kelijk als assistent bedrijfsleider van dr. ir. D. L. F. Philips werkzaam, werd hem op 1 Aug. 1921 procuratie verleend, waarna op 29 Sept. 1922 zijn benoeming als onderdi recteur volgde. De scheidende onderdirecteur bekleedt nog tal van sociale functies. Hij werd in den loop der jaren vele malen onderschel den. AFSCHEID VAN MR. LODDER ALS VICE- PRESIDENT VAN HET IIAAGSCHE GERECHTSHOF. In een buitengewone zitting van het Haagsche Gerechtshof heeft dit college gistermiddag afscheid ger.omen van mr. D. Lodder, den scheidenden vice-president en gedurende de laatste vier Jaren pre sident van de strafkamer. Niet alleen H.M. de Koningin maar ook Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen Vrijdagavond a.s. naar Rot terdam komen om het his torisch lichtfeest op dc Maas gade te slaan. CONTINGENTEERING VAN GRESBUIZEN. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon. besluit, waarbij met ingang van 1 Augustus j.l. de con- tingenteering van gresbulzen voor het tijdvak van 12 maanden Ls verlengd. De ervaring, welke in het eerste half jaar van 1938 is opgedaan met de op grond van de Oslo-overeenkomst voor den invoer van dit artikel verleende facilitei ten, heeft doen zien, dat bij opheffing der contingenteering nog steeds een overmati ge invoer zou zijn te vreezen. Hiervan zou de Nederlandsche industrie, welke sedert kort na langdurige onderhandelingen we derom tot een samenwerking op de Ne derlandsche markt is gekomen, de nadee- llge gevolgen ondervinden. De minister heeft dan ook gemeend, dat de beperking van den invoer verlengd diende te worden. Het percentage werd wederom vastge steld op 50 van het brutogewicht. Als ba sistijdvak werden gehandhaafd de jaren 1933 en 1934. 10.000STE SCHIP IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Het Duitsche s.s. „Coburg" van de Nord- deutsche Lloyd te Bremen, dat gisteren te Rotterdam aankwam, was het tienduizend ste schip, dat ln 1938 de Rotterdamsche haven binnenliep. Het was op weg van Oost-Azië naar Hamburg. Gistermorgen tegen twaalf uur heeft het 7400 bruto ton metende schip ligplaaas genomen in de Merwehaven voor loods 2 van W. Muller en Co.. de agente voor Rot terdam van de Norddeutsche Lloyd. Zooals gebruikelijk is, is ook dit schip met een korte plechtigheid ontvangen. AFSCHEID K. A. VAN SCHELVEN. Na een 17-jarige ambtsperiode heeft reserve-majoor K. A. van Schelven, te Den Haag, sceretaris bij de nationale nood hulp organisatie, afscheid genomen van deze functie, bij welke gelegenheid de na tionale landstormcommLssie hem gisteren op ondubbelzinnige wijze getoond heeft hoe men zijn persoon en zijn werk gewaar deerd heeft. De voorzitter van de nationale land stormcommissie, luitenant-generaal C. F. Duymaer van Twist was aanwezig, zoo mede öe heeren G. F. Boulogne, secretaris N.L.C., G. van Sitteren en kolonel H. Eg- gink. administrateurs van de N.L.C., mr. H. de Boer. de heer D J. Karres, secreta ris van Zuid-Holland West en de dames en heeren van dit bureau bij de N.L.C. Nadat majoor van Schelven en mevr. Van Schelven plaats genomen hadden, heeft generaal Duymaer van Twist den scheidenden secretarLs op bijzonder har telijke wijze toegesproken. Hij bood den heer Van Schelven een gouden potlood en mevrouw Van Schel ven een bloemstuk van rozen aan. Mr. De Boer sprak namens de dames en a De feestelijkheden ln de Residentie ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en van Haar ver jaardag hebben ook gisteravond weer groote belangstelling getrokken. Al wa9 slechts hier en daar de feestver lichting ontstoken, al regende het af en toe, dit was geen beletsel voor duizenden en duizenden om een wandeling te maken. Groot was de belangstelling voor een muzi kale uitvoering op Plein 1813 rondom het door schijnwerpers verlichte monument van onze onafhankelijkheid. Aan dit massa-concert werkten 12 vereenigingen mede. die na afloop van de uitvoering op het Plein 1813 de stad al spelende Introk ken omstuwd door een uitgelaten schare hossende jongens en meisjes. Op het Voorhout hebben in den namiddag de oranje-ballonnetjes, die de gemeente de afgeloopen dagen tusschen de boomen heeft laten ophangen, even gebrand. Zelfs ln den schemer bewonderden allen, die deze verlichting zagen, het kleurige effect. Later op den avond hebben zij nog eens gebrand, maar slechts korten tijd. In het Noordeinde kon de flaneerende menigte slechts voetje voor voetje vooruit komen, omdat er telkens een opstopping voor het paleis was. Wie echter het paleis genaderd was, begreep, waarom de men- schen hier den pas Inhielden. Hel verlicht door schijnwerpers, was de aanblik van het rijk met bloemen en groen versierde witte gebouw bijzonder mooi. En de politie liet toe, dat men eenige oogen- blikken stil stond. In de nauwe winkelstraten, zooals de Veenestraat en de Spuistraat was het een voortdurend geschuifel van honderden en honderden kijkers. Op den Vijverdam hebben de electrische zuilen haar oranje-blauw-wit licht ultge- Nederl-and en België. straald maar de gasvlammen waren nog niet aan. De parlementsgebouwen, besche nen door een batterij zoeklichten van den Hofvijver uit, toonden hun oude, eerbied waardige contouren, maar tot het Binnen hof had niemand toegang. Daar hielden .,de Vereenigde Haagsche Spelers" generale repetitie van het historische spel „Uit het leven der Oranjes" van Ben van Eyssel- steins hand, dat hedennamiddag wordt op gevoerd. Op den Vijverberg hadden de kramen grooten toeloop en de poffertjes, op het Plein en Lange Voorhout verkrijgbaar, vonden hun weg ook al. Een enkele particuliere instelling had de gevelverlichting al aan. Heden zal de heele stad feestelijk verlicht zijn en zal het on getwijfeld veel drukker zijn. De Duitsche pers over het Regeeringsjubileum. Naar aanleiding van het veertigjarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina bevatten alle Duitsche bladen ln har- telijken toon geschreven artikelen, deels voorzien van foto's, waarin hulde wordt gebracht aan de verdienste van H. M, de Koningin voor Nederland. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Het Duitsche vojk neemt oprecht deel aan de vreugde van het Nederlandsche volk tij dens deze dagen. De niet vertroebelde vriendschap tusschen beide staten heeft niets aan beteekenis ingeboet, doch eerder gewonnen door de gelukkige wijziging, welke door de verklaring van onafhanke lijkheid van Koning Leopold is gekomen in de betrekkingen tusschen Duitschland en België. Goede nabuurschap verbindt het nationaal-socialistlsche Duitschland met De menschelijke sympathie voor H. M. Koningin Wilhelmina, welke ook Prinses Juliana geniet in Duitschland, geldt de in drukwekkende persoonlijkheid van vrouwe lijke waardigheid van een Koningin, die in Haar regeering traditie wist te vereenigen met een modernen geest. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat H. M. Koningin Wilhelmina in de veertig jaar van Haar regeering voor opgaven is gesteld, welke niet gemakke lijker waren dan die, welke Haar voorva deren moesten oplossen. De moeilijkheid hiervan is alleen daarom niet tot het be wustzijn van allen doorgedrongen, omdat Zij onder leiding van de Koningin werden opgelost. Ook als heerscheres was Zij een voorbeeld van moederlijke en huisvrouwe- lijke deugden. Bij Haar jubileum zal de Koningin kunnen zien hoezeer Zij door Haar volk wordt bemind en door het bui tenland geacht Gelukwenschen van den gemeenteraad van Parijs De voorzitter van den gemeenteraad van Parijs heeft een telegram van gelukwensch gezonden aan H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van Haar regeeringsjubi leum. Het telegram luidt: .Parijs, dat de eer had Uwe Majesteit op het stadhuis te mo gen ontvangen, gevoelt zich dezen verjaar dag vereend in vreugde met het geheele volk, dat de vorstin huldigt, die in 40 jaar zijn hart heeft gewonnen. Uit naam van de gekozenen en de bevolking geef ik uit drukking aan de vurige wenschen, dat Uwe Majestelts regeering, welke zooveel luister heeft geworpen op het Huis van Oranje, en voor de Nederlandsche natie een bron was van welvaart en grootheid, nog lang moge voortduren. Dc verzoek Uwe Majesteit mijn zeer eer biedige hulde te willen aanvaarden". Mr. P. Rink. Als een merkwaardige bijzonderheid kan worden gemeld, dat mr. P. Rink, die 13 Au gustus Jl. 87 jaar is geworden, de eenige nog levende ls van de toenmalige Tweede- Kamerleden, die op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam deelgeno men hebben aan de inhuldiging van H.M. de Koningin en Haar trouw gezworen hebben. heeren bij dit bureau. Als aandenken we*4 een Delftsch jubileumbord aangeboden. Kapitein G. F. Boulonge sprak namens de staf bij de N.L.C., waarna majoor van Schelven dankte voor de vriendelijke woorden en voor de geschenken. KEURING VAN AUTOMOBIELEN Ingevolge de Wegenverkeerswet van 13 Sept. 1935, die binnenkort in werking zal treden, dient een motorrijtuig in de naas- ste toekomst voorzien te zijn van een ,rij- tuigbewijs". Afgifte van een dergelijk be wijs kan worden voorafgegaan door de keu ring van het motorrijtuig. Blijkens de bij dc behandeling van die wet gewisselde stukken, ligt het niet in de bedoeling bij de afgifte van het bewijs voor elk voertuig een bepaalde keuring te eischen, omdat dit zeker zeer veel moeite kosten en oponthoud zou veroorzaken. Ech ter diende de mogelijkheid van een zooda nige keuring in de wet te worden openge houden, opdat bij eenigen twijfel ten aan zien van de geschiktheid van een motorrij tuig een onderzoek zou kunnen worden ge last. terwijl zoonoodig onderzoeken op den eg door opsporingsambtenaren voldoende preventief zuilen werken t. a. v. motorrij tuigen, welke ln minder goeden staat ver- keeren. Ondanks deze positieve mededeelingen schijnt er onder de weggebruikers groote ongerustheid te heerschen, omdat blijkbaar toch beoogd wordt een andere vorm van keuring, nl. een algemeene, resp. perio dieke keuring voor alle motorrijtuigen in het leven te roepen. De A. N. W B. en de K N. A. C. hebben zich thans gezamenlijk in een adres tot den Minister van Waterstaat gewend, waarin zij betoogen, dat een algemeene keuring van hoogst ingrijpen aard is voor dc belangen der motorweggebruikers. Aan een zoodanigen maatregel zullen verstrek kende consequenties voor de betrokkenen verbonden zijn. De gevolgen zullen niet aileen van financieelen aard zijn. doch te vens zal veel verlies van tijd en een aan merkelijke overlast bij de voortdurende controle ondervonden worden. Bij periodie ke keuring zullen ook de kosten bij her haling wederkeeren. De A. N. W. B. en de K. N A. C. zijn tot dusverre geenszins overtuigd, dat de be staande materiaal-toestanden een derge lijk ingrijpen noodzakelijk maken, te min der, daar hun inziens reeds aan de hand van bestaande voorschriften voldoende voor excessen kan worden gewaakt. Tenslotte verzoeken genoemde vereeni gingen met eventueele ontwerpen tot re geling dezer materie in kennis te mogen worden gesteld en daarop, als erkende ver tegenwoordigers van het motorwegverkeer, van advies te mogen dienen. VERTRAGING IN TRANSFEREERING VAN MARKEN. Het Tweede Kamerlid Woudenberg heeft aan de ministers van sociale zaken, van financiën en van economische zaken de volgende vragen gesteld. Hebben de ministers kennis genomen van de aanzienlijke vertraging in de trans fereering der marken-bedragen, welke de met volle medewerking van de regeering in Duitschland te werk gestelde Nederland sche arbeiders stortten ter overmaking aan hun familieleden in Nederland? Zijn de ministers bereid zoodanige maat regelen te treffen, dat de achtergebleven gezinnen van de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders wekelijks en zon der eenige vertraging in het volle bezit komen van de te hunnen bate gestorte bedragen? VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen zal morgen niet plaats hebben. Meer reclame voor de Levers Bros Unilever N.V. leverde record- verkoopen. Blijkens het laatste jaarverslag der Levers Bros Unilever N.V. be reikte de verkoop in 1937 het record cijfer van f. 1.700.000.000, d.i. 12 meer dan het hoogste cijfer, ooit behaald. „Dit gunstige resultaat", zoo lezen wij in het verslag, „is ongetwijfeld mede toe te schrijven aan de inten sieve reclame, welke voor onze artikelen is gevoerd. Onze totale reclame-uitgaven bedroegen ruim f. 2.250.000 meer dan ln eenig vorig jaar". Een wereld-concern als Levers moet millioenen besteden voor zijn reclame over de heele wereld; een kleinbedrijf, met een gewestelijken of localen afnemerskring, kan in zijn district met enkele honderden gul dens in de plaatselijke dagbladpers naar verhouding vaak nog meer be reiken dan het wereld,bedrijf. 6473 Te Rotterdam heeft men de oude Piet Hein-vloot gereconstrueerd. Vrijdag zal zij op de Maas door het Koninklijk Gezin worden bezichtigd. - Eenige schepen dezer vloot ziet men op bovenstaande foto. GEBOREN: Aloysius Johannes Theodorus. Z. van G. L. v. d. Roe en H. v. Kerkhoff Marijke. D. van C. v. d. Zeeuw en J. G. Koene. ONDERTROUWD: J. W. C. A. Muijs jm. 26 j. en A. M. van Vliet jd. 25 j. OVERLEDEN: W. Kloet, hsvr. feji »Y. Nieuwdorp 36 j. -• N. Nanning, Z. 9 J. - L. Erades, M. 61 J.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9