Uit de Rijnstreek [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag Tl Augustus 1933 Gemeenteraad van Noord wijk Gemeenteraad Sassenheim tri Aanbieding van diverse rekeningen. De op merkingen van Ged. Staten inzake de begrooting. iNGEZIMÊN /TUKKIN De heer Bader gehuldigd Rumoer om een benoeming Begrooting 1938 goedgekeurd Protestant of katholiek THIJS IJS EN DE TOO VER SLANGEN Gistermiddag te vier uur vergaderde de raad van Noordwijk. Bi.i de ingekomen stukken was ditmaal voor ieder raadslid een forsch pakket chocolade, als nieuwig heid vervaardigd door een plaatselijken banketbakker. Dit werd onder dankzegging aanvaard. Besloten werd op 5 September namens den raad een telegrafischen geluk- vensch aan H.M. de Koningin te zenden, gen kleine wijziging werd aangebracht in het weeshuisreglement teneinde te voorzien in uitkeeringen van weesgelden in het ge val een der ouders van halfweezen weder om een huwelijk aangaat. Van Horecaf was een verzoek ingekomen om bij de a.s. jubileumfeesten eventueele tapverboden en sluitingsuren niet toe te passen, alsmede vrijstelling van vermakelheidsbelasttng te willen verleenen. Aangezien het tapverbod voor jubileumfeesten niet van toepassing ls is opheffing niet noodig. terwijl er geen reden is om de gewaagde vrijstelling te verleenen. Aldus besloten. Daarna volgden eenige jaariijksche benoemingen. Als com missaris der Noordwij ksche Spaarbank werd herkozen de heer A. W. van Eeden (aftr.de aftr. commissie van personeels aangelegenheden bestaande uit de raads leden A. Casper; d. van der Niet en D. Wassenaar werden herkozen Eveneens werd de commissie voor Openbare Werken de leden J. de Monije, G. Vogelaar en W. p de Vreede opnieuw ongewijzigd gehand haafd. De aanbieding der gemeente- en bedrijf;, rekeningen over 1937 vond plaats, waarbij wij vernamen dat bi) den gewonen dien;t een nadeelig slot is van f. 78.818 62. terwijl de kapit-aalsdienst een batig saldo aanwijst van f. 13.127.07. De winst uit electricteits-, gas- en waterleidingsbedrijf bedroegen resp. f. 14.866.45. f. 13.388 04 en f. 16 799.46. het- seen de geraamde winst overschreed met resp. f. 1079.64, f. 8869.32 en f. 159.54. Ter naziening der rekening, alsmede ter onder, zoek der nieuwe begrooting voor 1939 werd een nieuwe commissie gekozen bestaande uit de heeren van der Wiel. de Vreede en Liefferink. welke allen de benoeming aan namen. Voorstel tot het instellen van beroep bij de Kroon tegen onthouding van de goed keuring door Ged. Staten van de gemeen- te-begrooting over 1938. Men maakte in Den Haag bezwaren tegesn de keurloonen woals deze geraamd waren over 1938, welke een geraamde winst overlaten van f, 1376.56 Door de keurloonen in overeenstemming met Katwijk te breingen, zou er veel meer uit te halen zijn. maar de Baad wil deze ioonen niet verhoogen. Ook tegen het gratis verstrekken van koffie aan de ambtenaren ter secretarie blijven Ged. Staten bezwaar maken. Er gingen eesnige stemmen op om wat de koffie aangaat het hoofd maar in de schoot te leggen en de ambtenaren niet od kosten der gemeente op de koffie te laten komen. Met 10 tegen 5 st werd het voorstel van B. en W. om de Kroon in beide gevallen te laten beslissen, aange nomen. Een volgend punt ging over de personeele belasting van café's en biljarten. Nu de eemeenteflnanciën er zoo ongunstig voor staan. zullen de opcenten op de personeele belastingen meer dan 55 bedragen; hier toe krijgt men eerst toestemming indien de andere belastingen tot redelijke hoogte zijn opgevoerd. Volgens een oud raadsbesluit werden heffingen op biliartep verlaagd van f. 20 op f. 8 terwijl de huurwaarden van café's e c. slechts voor 2/3 werden belast. Een van deze beide verlagingen moet nu ongedaan gemaakt worden, anders bestaat groote kans. dat de verhoogde opcenten niet worden goedgekeurd, waardoor de ge meente 11 mille derft. B en W willen een gokje wagen dat Ged. Staten alsnog bij handhaving van beide verlagingen de ver hoogde opcenten zullen goedkeuren, maar met 10 st. tegen en 5 st. vóór was de raad het hiermede niet eens. Volgde de vraag of de biljarten dan wel de caféhouders het loodje moesten leggen. Aangezien het laat ste voor de gemeente het voordeeltgst is. werd na zeer uitvoerige discussie besloten, dat dan maar over de volle huurwaarde personeele belasting zal worden geheven. Een doorslaggevend argument was wel de opmerking van den voorzitter, dat er, hoe zeer hu het ook betreurde, meer geld in het laad je moet komen waarbii hij over de komende begrooting weinig opwekkende illusies koesterde. Derhalve besloot de raad met 9 tegen 6 stemmen de vrijstelling voor café's te laten vervallen op initiatief van den heer Vogelaar, welke in deze dan wgl het zwarte schaap wilde wezen. De Vinken, laan tusschen Plckéstraat en Losplaatsweg zal worden veranderd. De. oude boomen gaan er uit. de rijweg wordt verbreed van 4.57 M. tot 5 53 M., de trottoirs versmald en jonge 'boomen opnieuw aangeplant waar voor een crediet van f. 435 werd toege staan. Ook zal de Oude Zeeweg vanaf het e'ndpunt der Beeklaan tot aan het perceel der Gebr, van der Putten worden verbreed tot een rijstraat van 5 M. door zeven oude boomen te rooien en smallere trottoirs aan te leggen. De kosten ad f. 270 zullen uit de normale onderhoudskosten voor wegen en pleinen kunnen worden bestreden. Tot nu toe gold, dat aansluitingen voor gas en stroom tot 15 M. uit het hart van de straat voor rekening van de gemeente kwamen, terwijl vpor water deze gratis lengte maar 7'It M. bedroeg Teneinde uniformiteit aan te brengen werd ook voor waterleiding 15 M. toegestaan als tegemoetkoming aan een wensch bil de behandeling der vorige be grooting geuit door den heer Vogelaar. De heer Liefferink was er tegen, daar dit maar weer geld kost aan de gemeente, maar hij bleef in deze alleen. Bij de rondvraag merkte de heer Voge laar op, dat het onjuist is te vinden dat de heer Teunissen, tijdelijk ambtenaar bij Openbare Werken door B. en W. was aan gesteld als schatter voor de belastingen voor de huurwaarden. Er zijn menschen genoeg buiten de ambtenaren, die in deze volkomen competent zijn. B. en W. hadden dit niet aangevoeld bil het benoemen. De heer van der Meer was er ook weinig mee ingenomen, maar daar de raad in deze geen zeggingskracht heeft, valt er niets aan te veranderen en hoopte spr. dat in de toe komst met de gemaakte opmerkingen reke ning zou worden gehouden. Daarna ging men over in besloten zitting. Gaarne nam hij het geschenk der bur gerij in ontvangst, waarvoor hij allen, die dit mogelijk maakte, dank bracht. Dit ge schenk vooraet in een behoefte, vooral nu blijkt, hoezeer het Huis van Oranje Nassau staat in het brandpunt der belangstelling van geheel ons volk. Ook spr. gaf uiting aan zijn diepe vereering voor onze Koningin. Wij vermelden hierbij dat de keurige beeltenis is vervaardigd door Gotfried de Groot, Amsterdam. De schitterende lijst is geleverd door de fa. Questro, Leiden en het album is ver zorgd door den heer Kramer uit Amersfoort. Na deze plechtigheid heeft de Burge meester aan drie jeugdige vertegenwoordi gers van Jong Oegstgeest. de Satrya's en de Kruisvaarders de gemeentevlag over handigd, welke zal worden uitgereikt bij de a.s. huldebetooging te Amsterdam. Spr. vees daarbij op de groote beteekenis daar voor te zijn uitverkoren. Na afloop trokken de schoolkinderen in optocht naar het AS C.-terrein en werden aldaar feestelijk onthaald. Op het vervolg van de feesten komen wij morgen terug. SASSENHEIM. Voor het examen coupeuse slaagde te Den Haag mej. G. Klljn. Zij werd opgeleid door de zusters van het St. Annagestlcht alhier. VOORHOUT. Een monument voor Boerhaave. Het Comité opgericht om den beroemden geneesheer dr. Herman Boerhaave te hul digen, heeft besloten zulks te doen door de oprichting van een monument, dat op 8 September aan het gemeentebestuur zal worden aangeboden. VOORSCHOTEN. Aanbesteding. Ten overstaan van het Gemeentebestuur h*d in het Raadhuis de aanbesteding plaats ton het aanleggen van rioleering met be strating ter lengte van ongeveer 625 meter ®Jt bijkomende werken langs den Leid- scheweg nabij de R.K. Kerk alhier. Ingeleverd waren 16 biljetten. De uitslag was: Gebrs. Schouls, Leider- J0rP, f.21887; v. Halem en Doornik, Leiden, 123775; Gebrs. G. en P. Niersman, alhier, 23944; p. j. en H. Visser, Wassenaar, 23990; p. c. Langeveld, Hardinxveld, 1-24100; L. p. v. d. Geer en H. Th. Stuif- tond, Leiden, f.24444; A. J. Verjaal, Drei- scnor, f.24500; Gebr. Brand, Dubbeldam, d 24984de Geus en Strampraat, Leidschen- ?ato f.26666; A. Mooten, Moordrecht, 27300; D. Dwarswaard. Zwijndrecht, •27500; Sanders en Co., Gouda, f.23823; Kruyf en Co. alhier, f.29125; P. C. de tog. Oegstgeest, f.29270; P. Groeneweg, y^erdam. f.29900; Joh. Visser, Voorburg. 30300. gunning van het werk is aangehouden a tol later worden bekend gemaakt. WARMOND. De a.s. Jeugdhulde. Ook uit deze gemeente zal een zestal per sonen naar Amsterdam gaan, teneinde de Warmondsche Jeugd te vertegenwoordigen bij de aan H.M. de Koningin te brengen Jeugdhulde. Als zoodanig zijn aangewezen: mej. S. Zwaan (Chr. Meisjesver.); mej. J. Beugelsdijk (Graal) en de heeren K. Bree- dijk (Chr. Jongel.ver.)Th. Kerkvliet (Sportver. SMC); G. Beugelsdijk (KJC) en J. van Stijn (Jozefgezellen). De officieele gemeente-vlag zal vanaf het Raadhuis worden uitgereikt. Afscheid van kapelaan ten Hengel. In verband met de benoeming van kape laan ten Hengel te Zandvoort zal morgen te 8 uur een bijeenkomst plaats hebben in de Burcht alhier, waar de vertegenwoordi gers van de in deze gemeente georganiseer de katholieke vereenlgingen. namens die versenigingen afscheid van den kapelaan zullen nemen. De hier gdhouden collecte ten bate van het Chr. Militair Tehuis heeft f. 30.95 opgebracht. WASSENAAR. De jubileum-feestweek. Rede van jhr. ir. van Lidth de Jeud. Gisteren was het de laatste dag van de jubileumfeesten. Te 4 uur werd de wedstrijd gehouden voor versierde kano's, booten, mo torbooten, enz. De uitslag was: ie pr. Zus jes de Haan; 2e pr. mevr. v d. Berg; 3e pr. Teddy Grevers; 4e ,pr. Gebr. Oosterbaan; 5e pr. Jan Swart en Jan Metselaar; 6e pr. Bob Moree. Te 8 uur 's avonds ving de groote natio nale feestavond aan. Hieraan werkten mede het Tyroler Septet, een Xylophone-gezel- schaj), dat zeer vaak met applaus werd be loond. daarna de heer H. Leber met goo cheltrucs. Den geheelen avond was er een gezellige stemming en te 12 uur betrad jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude het podium om een rede uit te spreken. Spr. ving aan met de herinnering hoe vroeger tn zijn jeugd lede ren nacht werd gehoord „De klok heeft 12, 12 uur heeft de klok", een omroep, die ve len zich nog zullen herinneren, sedert lang hoort men dit niet meer, omdat er geen behoefte meer aan bestaat. Toch evenwel slaat dagelijks de klok te middernacht haar 12 slagen, zonder dat hieraan aandacht wordt geschonken en toch is deze 12 uurslag steeds weer het teeken, dat een nieuwe dag is aangebroken. Ditmaal zijn wij hier samen om die 12 uurslag te beluisteren, omdat deze iets bijzonders aankondigt. Hiermede wordt de dag ingezet dat voor 58 jaren de saluut schoten verkondigden, dat er een prinses was geboren en is het 40 jaar geleden dat deze prinses als Koningin werd gekroond. Spr. herinnerde o.a. aan de woorden ,,L1- bertas, Liberté en Freiheit"; al deze woor den beteekenen in onze taal „Vrijheid". Deze woorden hebben alle echter een ganscli andere beteekenis; elk soort van vrijheid is een afzonderlijk begrip van ge hoorzaamheid aan anderen. Spr. zegt, dat de „ware vrijheid" gebonden is aan ande ren en dat die vrijheid nimmer zal mogen ontaarden. Spr. vraagt zich af wie wij als Nederlandsch staatsburger beter gehoor zaamheid kunnen opdragen dan aan het gezag van Hare Majesteit, bij de Gratie God's, Koningin der Nederlanden. In de 40 jaren, die achter ons liggen, is de liefde voor ons Vorstenhuis uitgegroeid tot een machtigen jubeltoon en ons volk legt een daverende getuigenis daarvan af in deze dagen. Tegenover deze onweerstaan bare klanken verstemmen de geluiden van extremisten en dictators, die zij daarvoor in de plaats zouden willen stellen. Spr. vraagt zich af of de landen die zonder Ko ningschap zijn, zooveel gelukkiger zijn dan wij. Wanneer men vergelijkt leert men eerst de waarde beseffen van hetgeen wij hebben. Op het congres van de Internat. Parle mentaire Unie, waarin 25 landen vertegen woordigd waren, mccht men als uit één mond vernemen „Gij zijt wel een bevoor recht land" en dit was lang geen beleefd heidsfrase maar de waarheid met oordeel uitgesproken. Intusschen gaan ook wij gebukt onder materieele zorgen en velen zijn niet in staat zelfstandig in het levensonderhoud te voor zien. Men moet evenwel niet de oppervlak kige meening zijn toegedaan dat anderen daaraan niet lijden: spr. kan zeggen, dat anderen zwaarder lijden.^gn wij. Spr. eindigde met den wensch dat ons Koninklijk Huis weldadige warmte zal blij ven uitstralen. Laat ons nimmer beïnvloe den door stroomingen van buiten, dat wij ons zelf zullen zijn en blijven; God spare onze Koningin en Haar Huis. Hierop werd door allen spontaan het Wilhelmus gezongen. De voorzitter van W.V.V., de heer Zee dijk. dankte tenslotte hartelijk degenen, die hadden medegewerkt om deze feestda gen te doen slagen. De uitslag van den etalagewedstrijd van de winkelweek Ned. Fabrikaat zijn als volgt bekend gemaakt. Deelname 87 winkeliers. Ie pr. M. I. de Witt, Langstraat; 2e pr. J. Wegenswijs, Langstraat; 3e pr. J. W. v. d. Velde. Schoolstraat, terwijl aan de heeren F. J. van Breukelen. II. v. d. Gugter, Firma Peereboom en J. W. van der Zaal een di ploma werd toegekend. De Koningin Wilhelminafeesten zijn gisteravond ingeluid met een taptoe gege ven op het Dorpsplein door de muziekver. Excelsior. Hiervoor was groote belang stelling. In deze gemeente hebben zich twee eerste gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan en wel bij het vee van de land bouwers R. W. I. en A. van S. Op 6 September zullen de winkels in deze gemeente geopend mogen blijven tot des nachts 12 uur. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DRIE SEPTEMBER EEN SPELDJESDAG. Alweer een speldje? Ja het kan niet anders, het moet. De Commissie voor Kinderbescherming doet een beroep op U, op U allen. Komt, gij zijt in feeststemming. Die stemming maakt U royaal, goedgeefsch. Zoudt ge dan den jongen, het meisje, kunnen weigeren, als ze U vriendelijk het kussentje aanbieden? Eén speldje één klein geldstukje. Het zal U niet armer maken. Integendeel. Ge kent immers het prachtige doel? Ja. Juist. Bescherming van het arme verlaten kind. Welnu dan. allen een speldje en.... Kinder bescherming kan haar mooie taak voortzetten. Zoo profiteert nog het arme kind van de feestvreugde in jubileerend Nederland. DE COMMISSIE. In de gisteravond gehouden Raadsverga dering herinnerde de voorzitter aan den verjaardag van H.M. de Koningin en het Regeeringsjubileum. Naast groote vreugde is bij ons groote dankbaarheid aldus spr. Hij stelde voor een telegram van geluk- wensch te zenden waartoe de Raad onder applaus besloot. Vervolgens deelde de voorz. mede dat 1 Sept. de heer Bader 35 jaar in den Raad „zit". „Zitten" duidt op rust, doch dit is bij den heer Bader niet het geval; hij is steeds actief geweest; 35 jaar afgevaar digde van de kiezers te zijn is een compli ment waard. Hij heeft in dien tijd de ge meente zien uitbreiden. Om een bollen- term te bezigen: „Hij heeft de gemeente over de kop zien groeien; van 2350 inwo ners steeg zij tot 6100. Ook het uiterlijk is zeer veranderd Spr. wenschte den heer Bader namens den Raad nog vele jaren als raadslid toe. I De heer Bader dankt voor de hartelijke woorden voor het in hem gestelde ver trouwen. ook de raadsleden die hem reeds 13 jaar tot wethouder kiezen. Hij heeft steeds zoo veel mogelijk de on partijdigheid betracht. De heeren Denijs, Bisschops en van Breda feliciteerden den heer Bader. Onder de ingekomen stukken was de mededeeling dat de begrooting voor 1938 was goedgekeurd. De uitgaafposten mogen evenwel niet overschreden worden. Verder de mededeeling dat in verband met het zielental de gemeente 1 klasse hooger komt en de salarissen van Burg., Secr. en Wethouders verhoogd moeten worden met ingang van 1 Jan. 1938. De burgemeester krijgt f. 150 meer, de secretaris f.125 en de wethouders ieder f. 60 per jaar meer. Een verzoek van de bewoners van de Iepenlaan tot verbetering van den weg wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W, aldus de voorz., kunnen niet alles tegelijk aanpakken en er is ook geen geld. T. z. t. zal ook deze weg onderhanden ge nomen worden. De Havengeldverodening werd ongewij zigd vastgesteld. Als de nieuwe vaart ge reed is. komt er een algeheele herziening. Goedgekeurd werden de beheersverorde- ning, de legesverordening. De rekening over 1936 werd voorloopig vastgesteld, evenals de bedrijfsrekeningen over 1937. De balans, winst- en verliesrekening van de Woningbouwvereeniging, werd goed gekeurd. Het kohier hondenbelasting vast gesteld op f. 729.50. Het punt ioonen en werktijden los per soneel en werktijden vast personeel, werd op verzoek van de heer Schrama aange houden. daar er te weinig tijd is geweest om er kennis van te nemen Bij de benoeming chef-fitter zeide de heer v Breda, dat in de aanvang der ver gadering er op gewezen is. dat de verhou dingen hier zoo goed zijn. Dit beaamt hij en spr. is dankbaar dat de kath. van hun macht geen misbruik maken. Nu hoort hij, dat de R.K. fractie beslist een kath. zal stemmen. Hij betreurt dit; de verhouding was gelijk li Kath. en 11 Prot. ambtena ren en bsambten. Hij zal er niet veel meer van zeggen, doch het heeft hem pijnlijk aangedaan. De heer Bisschops weet niet hoever deze zaak in kannen en kruiken was. toen zij in de fractievergadering besproken is. Wanneer een Prot. dezelfde capaciteiten heeft, dan twijfelt spr. niet of deze was no. 1 geworden. Weth. Warnaar: „Bij benoemingen moe ten wij zoeken naar de bekwaamste en dan zien naar de religie. Was het anders, dan zou de gemeente schade lijden. Wat deze benoeming betreft merkt spr. op. dat wan neer iemand iets ontnomen wordt, hij het een volgende maal wel terug krijgt. Hij ad viseert over deze zaak niet verder te spre ken en geeft de raad in overweging dat de fracties in het vervolg overleg plegen. De heer Vogelaar zegt: Van te voren stond reeds vast. dat een katholiek be noemd zou worden. De heer Schrama zegt. dat tevoren ter dege overwogen is, of wij ten deze misbruik van onze macht maakten ais wij, om het zoo eens te zeggen, een kath. eischen. We meenen, dat dit niet het geval is. Weth. Bader: No. 1 is de beste. De voor dracht is opgemaakt door den directeur van het gasbedrijf te Lisse. De heer v. Breda zegt wel dat wij misbruik van onze macht maken, maar dit ia niet zoo. De Chr. Hist hebben bij 295 stemmen 6 ambtena ren met f. 10.192 salaris, de A.R. met 565 st. 6 ambtenaren met f. 12.149 salaris en de Kath. met 1091 stemmen 11 ambtenaren met f. 19.971 salaris. Hij vertrouwt dat de heer van Breda deze woorden zal terugnemen De heer v. Breda handhaaft zijn bezwa ren Na discussie werd overgegaan tot stemming. De heer N. H. Breedeveld te Leiden werd benoemd met 7 stemmen, de heer Ouwe hand verkreeg 2 stemmen. Bij de rondvraag vroeg de heer Schrama voor de feestelijkheden vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting. waarvan de voorzitter niets wilde weten. Hierna geheime zitting. ALPHEN. Alphen in een zee van licht. Hedenavond opening der Feestweek. Na weken van voorbereiding; en in spanning; waren gisteravond de meeste versieringen in onze gemeente gereed. Werd bij de vorige feestelijkheden on ze gemeente als „de mooiste uit het land" genoemd wat de versiering be treft, ook thans is dit zeker een aan sporing geweest om opnieuw goed voor den dag te komen. Algemeen was de medewerking spontaan en zeer eens gezind werd door alle mogelijke buurt- vereenigingen beslag gelegd op ver schillende lokaliteiten waar de leden afwisselend met hamer, zaag en andere gereedschappen hun kunnen hebben beproefd. En waarlijk, het mag ge zegd: de resultaten zijn in één woord schitterend en zeer prijzenswaardig. De vindingrijkheid van sommige vereeni- gingen is groot en men treft de meest mooie schakeeringen aan. Ook van ge meentewege en door de feestcommissie zijn tal van zeer mooie versieringen aange bracht. Bijzonder mooi zijn wel de van Mandersloostraat. Hooftstraat, Raadhuis straat, Toussaintplein en omgeving, het Bloemhofkwartier, terwijl ook de Wilhel- minastraat en verschillende zijstraten en pleinen opvallen. De verlichting van de vijvers met vetpotjes, de Chr. H.B.S. en de omgeving van het Hazeveld en de gasillu- minatie, alsmede de versiering van het Gemeentehuis zijn zeer mooi. Als het weer nu maar medewerkt, zal dit duizenden op de been brengen, om een rondwandeling te maken. Vooral bij avond zal het een grootsch en kleurrijk schouwspel zijn. Reeds gisteravond bij het proefbranden werden wij door de talrijke fraaie verlich tingen getroffen. Hedenavond 8 u. zullen de feestweek en winkelweek officieel worden _geopend, terwijl daarna het Openluchtspel op het IJsbaanterrein zal worden opge voerd. waarvoor eveneens zeer groote be langstelling wordt verwacht. AFSCHEID EN INSTALLATIE AAN DE CHR. SCHOOL GOUWSLUIS. 26. Je begrijpt wel. dat, toen heks Hatasaka zoo onverwacht de tooverkeuken binnen holde. Thijs zoowel als Paddekwist van schrik ondersteboven rolde! Zij werden door de heks zeer woedend aangekeken en schrik deed hen verbleeken. En toen Hatasaka nu zag, welke schade 't tweetal in haar toover- middelen had aangericht, kneep zij van bousbeid beide oogen dicht! „O wee!" riep zij; „wat is hier nu gebeurd? Dit is een ramp je maakte ai mijn medicijn kapot doch let eens op; nu wacht je een zeer droevig lot, want dit kan ik nog wreken Terwijl zij bezig was om zoo te spreken, nam zij een tooverstaf, die in haar rokzak zat dat was het laatste tooverding wat zij nog had en wierp het in de lucht Thijs en Paddekwistje wisten niet wat er nu wel gebeuren zou, maar vreesden het geducht.... Van de heeren Nijhoff en Tollenaar. Gisteravond hadden het afscheid en de in stallatie plaats van resp. den heer Nijhoff en den heer Tollenaar, als hoofd der Chr. school te Gouwsluis. De voorzitter van de Ver. v. Chr. Onderwijs, ds. Johs. Stehou- wer, opende met het laten zingen van Ps. 95 1, waarna hij voorging in gebed. Hier na werd gelezen 1 Kronieken 29 van vers 10 tot en met 28. Deze avond aldus spr. is van bijzondere beteekenis en heeft een dubbele beteekenis. Wel voelen wij dat Gods werk altijd wordt doorgezet en dat dit niet van menschen afhangt. Vervol gens stond spr. stil bij wat van David staat beschreven. David, de oude koning, geeft zijn taak over aan zijn zoon Salomo. Zij zijn de scheidende en de komende en daarbij stond het volk. David dankt bij dit scheiden God voor de hem bewezen wel daden. Maar aan den anderen kant staat een andere, een jongere. En dit is het mooie bij Salomo: hij staat er bij maar hij zegt niets. Maar wel zal Salomo gebe den hebben wat we in een ander hoofdstuk kunnen lezen. De oude koning David zegt dan tegen het volk „Geeft deze uw hand en staat onder hem". Daarna geeft spr. een toepassing Vandaag zijn wij aldus spr., samen gekomen als voorstanders en vrienden van het Chr. onderwijs. Wij wil len eerst God danken dat Hij ons een school met den Bijbel gegeven heeft. Spr wees op het feit, dat ook David 40 Jaren regeerde, evenals onze Koningin thans en ook den heer Nijhoff die 40 jaren lang het christelijk onderwijs heeft gediend. Na het geven van een biografie van het leven van den heer Nijhoff zegt spreker dat nu de veertig jaren vol zijn en hij heen moet gaan. Spr. gelooft, dat het de wijsheid 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7