Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 31 Augusfus 1938 Gemeenteraad Voorschoten Afscheid E. Ch. Muiholland - Rekeningen bedrij ven en gemeente - Reorganisatie brandweer - Geen winkelsluiting voor kappers - Adhaesie- betuiging adres onderw. organisaties aangenomen WEERBERICHT. AGENDA Onder leiding van burgemeester M. F Berkhout kwam de raad in openbare zit- tine bijeen. Afwezie waren wethouder J. A. Mens en de heeren VV. A A. J. Baron Schimmelpenninek v d. Oye en E. Qh. Mulholland met kennisgeving. Allereerst herdenkt de voorzitter aan den vooravond van het 40-jarig Regeerings- jubileum van HM de Koningin dit feit met een enkel woord van gevoelens van dankbaarheid. Spr. hoopt dat het God mag ibehagen het Oranjehuis met het Hoofd nog vele jaren te begunstigen met Zijn Genade. Vervolgens dankt hij den heer E Ch. Mulholland voor hetgeen hij gemeend heeft te moeien doen in het belang van de ge meente en wenscht hij hem een rusngen levensavond in zijn nieuwen woonplaats. Ten slotte wenscht hy den heer J. Brag- gaar geluk met zijn jubileum en doet het spr. genoegen dat hy dezen dag in goeden gezondheid heeft mogen herdenken. Een aan'al ingekomen stukken en mede- deellngen worden voor kennisgeving aan genomen. Hieronder waren een schrijven van Ged. S'aten waarby het raadsbesluit tot verkoop van de voorm o. 1. school aan den Rynditk wordt goedgekeurd; idem dat de beslissing op het raadsbesluit tot aankoop van grond van den heer P. M. Hooymans c.s., benoodigd voor de verbree- dine van den Leidscheweg is verdaagd; een mededeeling van B. en W. dat zü be- slo'en hebben de bruikbare steenen, welke vrykomen by vernieuwing van een gedeelte van de Schoolstraat en by de bestrating van de Duivenvoordestraat en Hendrik straat te bezigen voor verharding van het open gedeelte achter het Burgemeester Vernèdepark, voor zoover de voorraad stee nen daartoe zal blijken te strekken; een schrijven van den heer E. Ch. Mulholland. waarin hy mededeelt dat hy ontslag neemt als lid van den raad; een schryven van den voorzitter van het centraal stembureau begeleidende een afschrift van diens besluit waarby de heer A J. van Hilten. te Ma- lang N.Ibenoemd wordt verklaard tot lid van den raad. Aangezien in de hondenbelastingverorde ning enkele wijzigingen moeten worden aangebracht stellen B. en W. een nieuwe verordening voor om vast te stellen, waar door een betere naleving van die veror dening mogelyk zal zyn. O.a mogen geen honden op den openbaren weg worden aangetroffen waarvoor de belasting niet op tyd is voldaan of niet zyn aangegeven. Aldus vastgesteld. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 761. Hedenmiddag 2 uur; 765. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door net Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. De depressie .in Duitschland trekt naar Noordwest af en wordt niet dieper. In het Zuiden en Zuidwesten blijft de luchtdruk be trekkelijk laag. Het gebied van hoogen lucht druk in Finland nam nog in beteekenls toe en ae hoogste barometerstanden worden ver in het Noordoosten gevonden. Het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan is door een langgerekte voor van lagen luchtdruk van de Golf van Blscaye tot de Zuid punt van Groenland in tweeën gesplitst. Het Noordelijke maximum is een uitbreiding van een uitgestrekt gebied van hoogen luchtdruk over Groenland en de Poolzee. Zoowel dit ge bied als de uitgestrekte depressie op de Noor- sche Zee zyn beide zeer zwak. In Duitschland. het Oostzeegebied en in Scandinavië blijft de continentale warmte aanhouden. Daarentegen was de nacht op de Britsche eilanden zeer koud. In West-Frankrijk iets minder koud. De polaire luchtmassa's dringen met een Weste lijke strooming in het Zuidelijk deel van Cen- traal-Europa door. De zware regens hielden op. Berlijn meldde gisteren nog onweer. Te Maas tricht viel nog 11 m M. regen; te Toulouse gis teren overdag 13 m.M. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. &4 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 14 gr. C. <57 gr. F.). TOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. 7.EE Voor Donderdag. Voorm. te 8 u. 04 min.; nam. te 20 u. 23 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 17 gr. C. Zweminrichting .De Zijl", 's Middags 12 uur: 17 gr. C. Licni OP VOOR FIETSERS e.» Woensdag: 8.22 n.m. tot 5.39 v.m. MAANg- OP. EN ONDERGANG. 31 Augs. op: 13 u. 34: onder: 22 u. 18. Onder intrekking van het raadsbesluit van 1 Mei 1935. wordt besloten toe te tre den tot de zemeenschappeiyke regeling tot onderlinge hulpverleening Ingeval van brand. De kosten zün begroot voor één keer op f. 50. Het adres van den Ned. bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slyters, inzake apverboden en sluitingsuren enz., wordt op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen Besloten wordt nu de centrale boekhou ding van de bedryven in het gemeentehuis is overgebracht, de centra'e boekhouding een vergoeding te laten betalen van f 400 per jaar voor gebruik van kantoorruimte, verlich'ing verwarming enz. Een aantal schoolmeubelen. die niet meer voor het onderwys konden worden gebruikt hebben B. en W spoedshalve doen ver- koooen hetgeen heeft opgebracht f.12 60. Dit besluit word' goedgekeurd. Afwüzend wordt beschikt op het verzoek van den heer D. W. J. de Rük, alhier, die een tegemoe koming had verzocht in de vervoerkosten van ziin zoon naar een u.l.o. school te Leiden. De afstand bedroeg nog geen 4 K.M. van de school. Een gelijklui dend verzoek van den heer A Th. Wohr- mann, alhier, wordt ingewilligd en de ver goeding bepaald op f .0 0007 per K M zoo lang deze zoon leerplichtig ls. Eveneens wordt een tegemoetkoming In de vervoerkosten verleend van f0.0035 per K.M. aan den heer M. de Beer en den heer D. Teske beiden alhier. Ook deze vergoedin gen vervallen zoodra de leerplichtige leef- tüd of de school vroeger wordt verlaten. Sedert 1921 geniet de vrijwillige burger wacht een subsidie van f 150. B. en W stellen nu voor aan het verieenen van de subsidie de voorwaarde te verbinden dat het plaatselijk politiecorps kosteloos als lid wordt ingeschreven van de burgerwacht De heer D Limburg merkt op dat alle leden gra'is lid zyn en aan eigen beleefd heid wordt overgelaten of men iets wil by- dragen. De heer J. Braggaar maakt bezwaar tegen het verplicht worden van een ge deelte van het gemeentepersoneel en acht het ln strijd met de gedachte „vrijwillige burgerwacht". De voorzitter merkt op dat door inschrijving als lid de burgerwacht grootere rijkssubsidie ontvangt. Dit is geen zaak van personen maar van de politie, een gemeentezaak, waarby het oefenen in hét schieten een belang is Nadat de heer D. Limburg zyn voorstem men heeft gemotiveerd, wordt het voorstel aangenomen met 6 tegen 2 stemmen (de heeren Bakker en Braggaar). Vervolgens worden de navolgende reke ningen dienstjaar 1937. voorlooplg vastge steld. Electriciteitsbedrijf. In ontvangsten en uitgaven f. 149.587.84 (V. j. f. 179.31051). Winst f. 19 145.57 (V. j. f. 21.074.06). Gasbedryf. In ontvangsten en uitgaven f 90 973.58'/! (v. j. f. 212 145.53'/i). Verlies f. 2450.99'/! <v. j. winst f. 957.56'/i). Deze verliespost gaat van de reserve af, waar door overblijft f8351 15'/i. Waterbedryf. In ontvangsten en uitgaven f. 88.807.10 (v. j. 144 964 84). Winst f. 5104.74 tv. j. f. 4827.56'. Badhuisbedriif. In ontvangsten en uit gaven f. 11.778.16 iv. j. 13 624.72). Verlies f. 1756.38 (v. j. verlies f. 1593.56'/i). Woningbedrijf. In ontvangsten en uit gaven f 306 410.73. Verlies f 4187.48. Openbare werken. In ontvangsten en uit. gaven f. 28.167.28. Winst f.3180. En ten slotte de rekening der gemeente, dienstjaar 1937. Blykens de rekening 1936 bedroeg het batig saldo over dat jaar f30.825.74. dit is een iets te gunstig beeld, omdat nog een rekening binnen kwam, waardoor dit batig saldo is teruggebracht tot f.30 297 94. Het batig slot van 1937 is f 7991.75 of f 22.306 19 minder B. en W. wüzen er op dat bil' bestudeering van de onderhavige rekening blükt. dat verschil lende oorzaken hun invloed op de finan- cieele resultaten van den dienst 1937 heb ben doen gelden. O.a. moest op verlangen van Ged, Staten f. 10000 worden gereser veerd. terwyi de reserve ln 1936 slechts f. 2250 bedroeg. Van het rijk zyn nog subsidies te vorde ren tot een bedrag van f 4090. de bedragen aan andere gemeenten inzake het middel baar en gymnasiaal onderwüs hadden in 1937 over twee jaren plaats ook moest het bedrag vooruit betaald worden hetgeen be draagt f. 4253.83; wegens conversie van geldleeningen kwam ten laste van dezen dienst f. 3868.20; van de N.V. Kunsthoorn- fabriek Hollandia" moest een vordering wegens electricteitslevering als oninvorder- baar worden afgeschreven lot een bedrag van f. 1909.39: de schoolgelden van de u.l.o school van het instituut „Bijdorp" werden sedert 1937 niet meer door de gemeente, maar door het schoolbestuur ge. het schoolbestuur genomen, nadat deze ind. Het besluit biertoe werd eerst door schoolgelden op de begroottng waren ge raamd en het voorschot over dat Jaar reeds was vastgesteld, zoodat eerst met de perio dieke afrekening, vermoedelyk in 1939 aan de gemeente ten goede komt f. 2556.75. De rekening sluit ln ontvangsten en uitgaven, gewone dienst, met f. 338.680 75. voordeelig saldo f. 7991.75 en kapitaaldienst f .549 862 29. nadeelig saldo f. 32.555.73 Reorganisatie brandweer. Op verzoek van den raad heeft de Zuid Hollandsche Pro vinciale brandweerbond een rapport uitge bracht omtrent de organisatie van de plaatselyke brandweer Blykens dat rapport zyn er bij de brand, weer verschillende zaken die verbetering behoeven. B. en W. vragen den raad een crediet van f4000 voor deze reorganisatie, aankoop slangen en slangenwagen, gas maskers, het aanbrengen van een geluids installatie sirene Phillpsfabrieken enz De heer J. Braggaar informeert, nu be sloten is bit de gemeenschappelyke rege ling aan te sluiten of er vrijheid bestaat in de aanschaffing. Indien de kosten on dragelijk zouden worden, zou hy zijn s'em niet aan dit voorstel kunnen geven. Het aanschaffen van een ladderwagen juicht hii toe. De voorzitter merkt op dat geen wagen zal worden aangeschaft vanwege de kosten, maar dat B. en W. zich nog nader zullen beraden. De heer O R. I. Viveen vraagt of in deze som de geluidsins'allatle is begrepen De heer A. Verboon wijst op een sirene bti zyn woning, die gebruikt zou worden maar weigerde op dat oogenblik en vraagt of deze nu wel noodig is De voorzitter ant- woTdt dat deze sirene klein en bescheiden is. De tegenwoordige alarmeering kost ook geld aan de P.T.T Men komt door de sirene weer tot den ouden toestand terug van klokluiden bti brand maar er ls ook gedacht aan luchtbescherming De heer O. R I. Viveen vult aan met klokluiden om 12 uur. Het voorstel wordt vervolgens aan genomen. Op het verzoek van een aantal kappers ter plaatse om een verordening ln het leven te roepen dat de kacsalops en -win kels op Maandagmiddag na 1 uur gesloten moeten zyn wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Besloten wordt medewerking te verieenen aan het verzoek van de vereenigtng van de H. Catharina van Senen om gelden beschikbaar te stellen tot een bedrag van f. 230.40 voor de aanschaffing van een aan tal" schoolboeken. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwys wordt herko zen de heer dr. M R. J. Brinkgreve. Aan A. Q Docsvéyk wordt vergunning verleend tot het aanleggen van 4 straten tegenover Beresteyn. De eerste 'ermyn f. 500 ls in de gemeentekas gestort. Het adres van de onderwyzersorganisaties inzake leerlingenschaal komt hierna aan de orde. De heer W, G Duinisveld kan zich met het voorstel van B. en W. om dit adres voor kennisgeving aan te nemen niet ver eenigen en vraagt of dit voorstel van de meerderheid is. De voorzitter deelt mede dat wethouder J. A. Mens hieraan zyn stem niet heeft kunnen geven De heer D. Limburg ls het volkomen eens met B. en W. dat men als lager orgaan nooit druk moet uitoefenen op hoogere organen, In dit geval de Regeering De heer O R I. Viveen zegt dat waar ls hetgeen in het voorstel staat, maar de nood waarover het adres spreekt is zeer gT00t en de gemeente heeft toch ook de belangen te behartigen van de kinderen die dagelijks met de verslechtering in aanra king komen. Verschillende burgemeesters hebben de regeering onder het oog ge bracht dat het met de weermacht indertyd zóó niet ging en dat ls toegejuicht. De heer J Braggaar juicht het toe dat alle organisaties zich achter deze ernstige zaak hebben gezet en dringt er bil den raad op aan te doen, hetgeen het adres verzoekt. Tenslo te wordt het verzoek van de on derwyzersorganisaties aangenomen met 5 tegen 3 stemmen i tegen de heeren weth. C. Eggink, D. Limburg en A. Verboon). De uitzending van weikloozen naar een rykswerkversch.kamp werd aangevangen 25 Juli j.l. en momenteel zyn voor de derde maal 8 weikloozen in de centrale werkver schaffing werkzaam. B. en W. zyn voor nemens, zulks in verband met het aantal werkloozen gedurende de maand September 6 werkloozen per 14 dagen uit 'e zenden. De eerste ploeg zal vertrekken op 7 Sep tember en de tweede ploeg op 19 Septem ber a.s. Ten slot'e achten zij het ge- wenscht. mede ln verband met het gevor derde seizoen na 1 Oc ober a s. voorloopig geen werkloozen meer uit te zenden. B en W. verzoeken machtiging om de noodige stappen te doen om daartoe te geraken. De heer D. Limburg heeft een klacht vernomen dat het broodgeld ad f. 1.50 te laag ls en vraag" of hieraan ie's te doen is. De voorzitter deelt mede dat aan den voorzitter is verzocht de toelage te verhoo- gen. maar er ls nog geen antwoord ont vangen. De heer J. Braggaar heeft den vorigen keer zyn s ent aan het voorstel gegeven, omdat hii dacht dat het zoo zou worden uitge voerd hetgeen niet is geschied. De voorzitter verdedigt dit voorstel het geen een verbetering ls omda' slechts 6 lnplaats van 8 menschen worden uitgezon den. De bewilzen zijn er, al zal hij ze ln de openbare zitting niet noemen, dat men werk had gevonden wanneer men uitgezon den zou worden Het ls het moreele voor deel dat de menschen naar het vrije be drijf worden teruggevoerd. Men heeft 40 7 cent per uur ontvangen en over het vlugger bereiken van Steenwijk zou ook te praten zyn. Tenslotte wordt het voorstel aan genomen In handen van B. en W voor praeadvles wordt een adres gesteld van de Gebr. de Graaf f alhier, voor het aanleggen van een straat. Bij den rondvraag zegt de heer J. Brag gaar dat hij bij de paardenmarkt de kraampjes niet wil missen. Het ls hem op gevallen dat één ingezetene geen vergun ning had vart den Commissaris der Konin gin om levenswaren te verkoopen. Terwyl voor een gevestigde yshandel geen rekening werd gehouden en vreemde ijsverkoopers aanwezig waren. Hij verzoekt hiermede in het vervolg rekening te willen houden Hierna sluiting. Den Burcht: L.C.O.V. „Tien ure heit de klok" 8 uur nam. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 1 5% en 7—11 uur. O egst geest: W. de Zwijgerkerk. broeder v. d. Woude. 8 uur nam. Donderdag. H. Ryndyk: Concours hippique, 2%—5% uur namiddag. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 1%—5% en 7—11 uur. Vrijdag. Den Burcht: L.C.O.V. „Tien ure heit de klok", 8 urn* nam. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 10—12%, 1%—5% en 7—11 uur. Zaterdag. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 10—12%, 1%—5% cn 7—11 uur. BIOSCOOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam* „Legioen van Eer". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Rainbow on the river". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Het meisje in de taxi". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 27 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Bleeke Bet". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Dagelijks 2—6 uur nam.: „40 jaar Koningin". Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam, en 8 uur nam.: „Suikerfreule". DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22"). Inenting tegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. AALSMEER. Zwemdiploma's. In „De Blauwe Beugel" slaagden voor het diploma als geoefend zwemmer (ster): N. Joore, L. Spaargaren, P. Eveleens, C Lang- hout, K. v. Dam. N. Willeme, M. Groene- weg, A. Spaargaren, C. Langhout, L. P. Timmers en A. Onas. In „Het Oosterbad" de dames: C. Le- varth, A. Kofoed, G de Jongh, L. M Ko renstra. E. v d. Heuvel. C. T. J. Heering, H. Brouwer en de heerenA. Vreeken, P. v. d. Spoel, H. J. Geurts. W Alderden, L. Kroes, J. Dresscher, A. Pellicaan, P. Esther. J. Joren. T. Helsloot, H. Werhens, F. Muller, C. D. Schuddeboom, J. Korenstra, J. Knoop, A. Maarse en H. Heesterman. BENTHUIZEN. Doodelijk ongeluk. Hedenmorgen om kwart voor negen reed de 14-jarige Klaas Verwey als bestuurder I van een boerenwagen, bespannen met 2 I paarden in het land by J. v. d.Berg. Door onbekende oorzaak zyn de paarden in het land op hol geslagen. ZU vlogen den weg op en kwamen tegen een drlepoot-licht- paal terecht. Hierbij ls Verwey tusschen wagen en paal bekneld geraakt. In bewus- teloozen toestand is hij een nabij gelegen woning binnengedragen waar hij eenige oogenblikken later overleed Dr. Steur te Zoetermeer verleende rste hulp. HAARLEMMERMEER. DE ORANJEFEESTEN. Abbenes. Ondanks de minder gunstige weersge steldheid is gisteren het Oranjefeest op het landgoed van den heer D. v. Wleringen aan den Hoofdweg te Abbenes goed geslaagd Dat klein en groot zich hierby kostclyk vermaakten, behoeft geen nader betoog. Hoofddorp. Door het Fanfaregezelschap „Ecelsior" zal hedenavond voor het raadhuis te Hoofd dorp een concert worden gegeven. Verder vermeldt het thans definitief vastgestel de programma: Vrijdag 2 Sept.: feest avond ln de Beurs; Zaterdag 3 Sept op het gemeenteiyk sportterrein: 's middags volks spelen en 's avonds opvoering van het spel „40 jaar onder Oranje" en na afloop daar van ontsteking van een vuurwerk; Maan dagavond 5 Sept. ontsteking van een groot vreugdevuur op den genledyk; Dinsdag 6 Sept.: 's morgens aubade door de school kinderen voor het raadhuis, kinderspelen op het gemeenteiyk sportterrein en op- 'ucht met versierde fietsen, 's middags gioote gecostumeerde optocht door het dorp en 's avonds kanowedstrijd ln de Hoofd vaart; Woensdag 7 Sept. 's morgens voort zetting der kinderspelen op het concours terrein en 's avonds Gondelvaart in de Hoofdvaart. Vijfhuizen. Het door het Oranje-comité te Vijfhuizen georganiseerde Oranjefeest ls hedenmorgen aangevangen met een optocht met muziek door het dorp van de kinderen van de ver schillende scholen, waarvan de opstelling plaats had bij de openbare school. Op het door den heer Gehrels beschikbaar gestel- de terrein aangekomen, had de opening van het feest plaats en namen de kinderspelen i cn aanvang, 's Middags voortzetting der kinderspelen en daarna volksspelen. De Oranjever. .Beatrix" te Nieuw Vep- I nep zal met een keurig programma uitko men op 7 en 8 Sept. Verscheidene nieuwe spelen zijn gekomen ln plaats van oude afgezaagde Op beido dagen beginnen de spelen om 12.30 uur. 7 Sept. begint met een opening door den voorz dr. A. van Hae- ringen. waarna optocht der schoolkinde ren. Nu kinderzang en tractatie, gevolgd volgd door kinderspelen. Dan treden op goochelaars en buiksprekers, 's Avonds ju- oileumfllm, teekenfilm en humoristische 2- acter. 6 Sept begint met optocht van versier de fietsen, kinderwagens, aapjes, enz. enz. Aclitereenvolgens komen dan stoelendans, zakslaan, rlngrijden, vogelschieten, kinder wagenrace, hinderniswedstrijd, tobbetje 'keken, ringsteken op motorfietsen, vroo- lijk werpspel. Om 10.30 schitterend vuur werk. In verband met den aanbouw van ver- sclieidne nieuwe woonhuizen werd het elec- Irisch net ook over de Verlengde Gele- vinkstraat te Nieuw Vennep uitgebreid. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Aug. t/m Vrydag 2 September a.s. waarge- I nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; G. F. Reyst, Steen straat 35. Tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestache Apotheek, Wil- helminapark 8, Tel. 274. HILLEGOM. De werkloosheid neemt af. Volgens de laatste werkstaat ls de werk loosheid alhier weer wat verminderd en gedaald1 van 79 op 69 Ingeschreven werk loozen. Concert H.H.K. Gisteravond gaf de Hillegomsche Har monie Kapel een concert in de muziektent met een programma dat samengesteld was ter eere van den Koninginnedag. Het weer was helaas niet aanlokkelijk voor een con cert ln de buitenlucht. De heer G. J. Kerkhof, assistent by den dienst der directe belastingen wordt pier 16 September a.s overgeplaatst naar Arnhem, om daar werkzaam te zijn bij de controle der directe belastingen. Na den Uitvaartdienst in de St. Martinuskerk is gistermorgen het stoffeiyk overschot ter aarde besteld van den heer P. IA. Zeestraten, die verleden week bij een motorongeval ln Haarlemmermeer het leven verloor. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Volkszangavond prachtig geslaagd. Gisteravond zijn de feestelijkheden inge zet met den aangekondigden volkszangavond die ln alle opzichten uitstekend geslaagd ls. Niet alleen, dat er buitengewoon groote be langstelling was, maar ook de zang kwam goed tot zijn recht, dank zy het Chr. Dames koor „Echo der Duinen" met zyn kranigen directeur, den heer Han Zirkzee, van Leiden, die de leiding in handen had en zich uitste kend van zyn lang niet gemakkelyke taak gekweten heeft. Een woord van lof is zeker niet misplaatst. Het zou ons niet verwonde ren als ln de toekomst méér zulke avonden werden georganiseerd. Onder de talrijke aanwezigen merkten wy ookop onzen burge meester en wethouder J. Dubbeldam. Een schitterende verlichting. Gisteravond heeft ook de verlichting met schynwerpers van de Ned. Herv. Kerk, door gemeentewerken aangebracht, voor het eerst gebrand. Het effect is, dank zij het geboomte werkelijk verrassend. Niemand verzuime de volgende avonden van dit prachtige schouw spel te genieten. Een begin, dat een belofte Inhoudt voor de volgende feestdagen. Een ten bate van de K.R.V. gehouden speldjesdag bracht f. 20.46 op. Het feit dat ds H. Meijering ls be noemd geworden tot Ridder in de orde van Oranje Nassau was voor de Dames Zang- vereenigtng „Echo der Du'nen" een aanlei ding om ds. Meyering gisteravond een zanghulde te brengen. KATWIJK AAN ZEE. De versieringen. Druk wordt ln verschillende gedeelten van onze gemeente gewerkt aan verslerin gen en eerepoorten. Tydeiyke buurtver- eenigmgen zijn ln het leven geroepen, die met de ingezamelde gelden lamplonverllch- tlngen en vlaggentooi aanbrengen. Ook tal van particulieren geven met dennengroen cn anderzyds hun woningen een feestelyk aanzien. Katwyk aan Zee zal tijdens de jubileum feesten met eere voor den dag komen! J. J. v. H. wonende in de Vinkelaan te Noordwijk-Blnnen slipte gistermiddag op zyn rijwiel, beladen met matten op de tramrails in Duinoord hoek Wyborgh- straat. Hij viel op straat en bleef gewond aan het hoofd liggen. Dr. J. C. A, Cleve- ringa en dr. H. M Hueting verleenden de eerste hulp. Per ziekenauto werd hij naar zUn woning te Noord wijk overgebracht. NOORDWIJKERHOUT. Burgemeester van Iersel vertoeft thans met verlof buiten de gemeente. De heer E. Oostdam ls aangewezen als loco-burge meester. Alhier deed zich het eerste geval van mond- en klauwzeer voor onder het vee en wel van den landbouwer P. J. Warmerdam, Voor de Zending werd in de Ned -Herv, Kerk nog een na-collecte ontvangen van f.8 50. OEGSTGEEST. De Oranjefeesten. Hedenmorgen ls het feest Ingezet, met de aanbieding van een schilderij van HM. Koningin Wilhelmlna. Hiertoe waren op het bordes van het nieuwe gemeentehuis te zamen gekomen Burgemeester en Wethouders, de raadsle den, het bestuur van de Oranjevereeniging en de verschillende besturen van vereeni- gingen en corporaties, de laatsten als ge- zameniyke schenkers van het schilderij. De voorzitter van de Oranjevereeniging. de heer D. G. Sanders riep allen een Hartelijk welkom toe, ln het byzonder de Burge meester en zyn echtgenoote, het gemeente bestuur en de besturen van de vereeni- gi.ngen. Speciaal richtte spr. zich tot de schooljeugd voor wie deze dag als een dag van herinnering zal biyven. Spr. herdacht daarop ln zyn rede het byzondere van dezen dag als een mijlpaal in het leven van ons Nederlanders, nu wu met den verjaardag ook herdenken het 40- jarig jubileum vaa HM. de Koningin. Spr. schetste uitvoerig de groote beteekenis van de regeerlngsperiode van onze geliefde Vorstin. Hierna bood spr. het portret aan san het Gemeentebestuur. Hij verzocht dit portret als een daad van oprechte Oranjegc#ndhetd wel te willen aanvaarden en verzocht daarop een drie werf hoera te willen aanheffen op H.M. de Koningin, waaraan spontaan werd gevolg gegeven. Terwyi met d* vaandels een eere- saluut werd gebracht, overhandigde een drietal afgevaardigden vin Jong Oegstgeesj de Satrya's en de Kruisvaarders het portret terwyl een aardige groep kleine meisjes het album met de handtekeningen aan bood, en zongen de scho" 'kinderen, die allen stoyden opgesteld bulten het hek, het eerste en 8e couplet van het Wilhelmus- Hierna sprak de Burgemeester, de heer A. J. van Gerrevink: 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6