Luisterrijke inzet der Jubileumfeesten ELTAX 666 Buitenhnul LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 31 Augustus 1938 De strijd in het Verre Oosten De verjaardag van Koningin Wilhèlmina. Een prgchtige en eensgezinde stemming SPROOKJESTOCHT VRAGENRUBRIEK Zooals ieder jaar, biedt ook ditmaal de Sleutelstad op den verjaardag van H M. de Koningin een feestelijk aanzien en een ieder voelt zich in dè goede en eensgezinde stemming om dit heuglijk gebeuren met een blij en dankbaar gestemd hart mede te vieren! Te meer nu wij tevens mogen gaan herdenken het 40-jarig Regeeringsjubileum van onze geliefde Koningin Wilhèlmina Er werd vandaag reeds druk gevlagd, ter wijl ook vele straten versieringen vertoo- nen. die alle goeds voor de komende dagen beloven! Het Regeeringsjubileum zal ook in onze gemeente op waardige wijze herdacht worden en men maakt zich op voor een week. die getuigen zal van onwankelbaren trouw aan H. M. de Koningin, ja. aan het gansche Huis van Oranje en waarin groote Eendracht en Vaderlandsliefde gedemon streerd zullen worden! Feest der Chr. Oranjevereeniging. Op wel zeer feestelijke wijze zijn gisteravond in de groote zaal van „Den Burcht" de feesten ter gelegenheid van het veertig-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin ingezet. Dank zij een welwillende beslissing van de Jubileum-commissie was het de Leidsche Chr. Oranjevereeniging, die de hooge eer te beurt viel de rij der feestelijkheden te ope nen met een openbare feestvergadering. Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging, dat zeer goed begrepen had, dat aan den inzet van een feest zeer veel gelegen was. had voor dezen avond naar een aantrekkelijk pro gramma uitgezien, waarvoor het zich de medewerking verzekerd had van de Tim- delerclub en het Léidsche Salon-orkest. Als een algeheelc verrassing, die dan ook niet op het programma stond, maar waardoor juist aan dezen avond zulk een bijzonder karakter werd gegeven, viel in deze samenkomst de rede van den burgemeester, mr. A. van de Sandc Bakhuyzen. te beschouwen. Op tref fende wijze bracht de burgemeester hier in zijn - toespraak hulde aan Koningin Wilhèlmina. De zaal. die tot op de laatste plaats bezet was, bood, dank zij een kwistige versiering van vlaggendoek en planten, een zeer feestelijken aanblik. Onder de aanwezigen merkten wij oan. op het bestuur van de Contact-commissie, de Jubileum-Commissie en verder vele afgevaardigden van zustervereenigingen. Opgewekte muziek van het salonorkest onder leiding vqn den heer J. Plu zorgde reeds lang voor den aanvang voor een feestelijk? sfeer Ook verder op den avond en vooral bij de vaderlandsche liederen- potpourri's, die dooi allen werd medege- zongen, vervulde dit orkest uitstekende diensten. De voorzitter van de Chr. Oranjevereeni ging mr dr. N. G. Geelkerken riep allen een hartelijk welkom toe en wees er op. dat thans de vreugdevolle dagen zijn aange broken. Spr. achtte het voor de Chr. Oranie-vereeniglng een groote eer, om bij den aanvang der feestelijkheden als gast- vrouwe te mogen optreden. Hartelijk dank te hij de Jubileum-Commissie voor dit be wijs van het in de vereeniging gestelde ver trouwen. Zich speciaal tot den burgemeester rich tende. zeide hij, dat mt. Van de Sande Bakhuyzen het hedenavond toonde, niet alleen de eerste burger der stad te zijn, maar ook de eerste feestvierende Leidenaar i applaus Onder luiden bijval deelde spr. hierop mede, dat de burgemeester, daartoe uitge- noodigd. gaarne de gelegenheid aangegre pen had om hier een rede uit te spreken, waartoe hij hem thans verzocht over te gaan. Rede van den burgemeester. Wij zijn hier samen, aldus de burge meester. om het feest te vieren, dat God ons Wilhèlmina tot Koninginne stelde en dat Hij in Zijn algoedheid ons nu reeds 40 jaren dien zegen deelachtig deed blij ven. Hooit is in Nederland die zegen zoo al gemeen en zoo diep gevoeld, nooit heeft het volk. zoo veelvuldig en zoo veelzijdig voorgelicht zich een zoo goed oordeel kun- nen vormen over den aard zijner Regee ring en de persoon van den Vorst, die er het hoofd van is. Die overal in den Lande en onder alle kringen broeiende zucht om met dit feest mee te doen, die behoefte van individuen en groepeen om te getuigen, geven, nu wij weten dat die gevoelens niet kunstmatig opgewekt werden, maar wellen uit een op waargenomen feiten berustende overtui ging, aan deze feestelijke stemming een ongekende, een hoogst indrukwekkende beteekenis en waarde. Kenschetsend en verheugend is dat vooral onder de jonge ren, die uitingsdrang zoo sterk is. Zij toch kannen hun blikken niet laten gaan over het geheel dier 40 jaren, kunnen zeker niet zich herinneren de omstandigheden uit het leven van Koningin Wilhèlmina, die ons ouderen nog helder voor den geest staan en die onze liefde en bewondering voor Haar deden geboren worden en uit groeien tot een diep gevoelde innige ver eering Kan het anders dan dat wij ouderen door geschriften, door woorden en onbewust soms voortdurend deze. onze overtuiging op onze kinderen hebben over gedragen. dat zij die aanvaard en over genomen hebben. De toekomst behoort der jeugd, maar die jeugd is toch ook geestelijk rechtstreeks gevormd door ons ouderen, zij is toch ons vleesch en bloed en zoo wordt de Oranje-gedachte door gevoerd. door ons geheele volksbestaan Zoo kan' dan hu het geheele volk, dat de oogen voor de feiten niet gesloten wil houden, in roerende eensgezindheid uiting geven aan zyn dankbare vreugde, een ieder naar zijn aard of gezindheid, maar allen het oog gericht naar den troon, waar wij weten, dat zetelt een zoo hooge. edele vrouw als onze geschiedenis niet kende. Naar dien troon wenden wij onze blikken telkenmale als de zorgen over heden en toekomst ons doen uitzien naar leiding, naar bezieling, omdat wij uit ervaring weten, dat hetgeen ons veronrusten kwam en ons deed gevoelen, dat het oogenblik weer daar is om ons deel van geheel 't volk te gevoelen en daarmede samen op te gaan óm, de ons allen dreigende gevaren te weerstaan, aan onze Koningin reeds het hart ontroerd had. Wij weten, dat alles wat Neerlands Volk raakt dag er.de nacht getrokken is in de zorgende gedachten van onze Koningin. Wij weten, dat Zij onze zorgen in het hart draagt en dat Haar helder verstand en Haar Christelijke ziel zich voortdurend over ons volk ontfermen. Lijdt U. mijn ondersaten Die oprecht, zijt van aert Godt sal U niet verlaten. Ai zijt Ghij nu beswaert. Die vroom begheert te leven Bidt Godt, nacht ende dach Dat Hij mij cracht wil gheven Dat lek U helpen magh. Oranje kan nooit genoeg voor Neder land doen. Zij nam die woorden van Haren Vader over, toen Zij in 1898 die zware verantwoordelijkheid aanvaardde, die Zij zoo zwaar liet wegen en die Zij zoo voor beeldig te allen tijde droeg. Diepe ernst is van Haar jeugd af een der meest kenmerkende eigenschappen van die schoone jonge Prinses, van die jonge Ko ningin. van die nu Koninklijke Moeder van het Nederlandsche Volk geweest. En met dien diepen ernst heeft Koningin Wilhèlmina veertig jaren lang. bltjmoedig en getrouw den zwaren last getorst zonder ooit te versagen. Gezegend is wel het Volk, hetwelk zoo een Vorstinne zich tot plicht rekent te regeeren. Versta mij wel. ik zeg „regeeren", maar bedenk wel. dat dit woord niet ver staan moet worden in de meest gewone beteekenis van bestuursdaden verrichten er. wetten maken. Wie God dankt, dat Koningin Wilhèlmina ons regeért, zal nu na de 40 jaren zeker niet in de eerste plaats denken aan Haat toch ook zoo be langrijk aandeel in hét bestuur en de wetgeving, neen hij zal in innige dank bare vereering gedenken de moederlijke zorg en bezorgdheid van een Hooge Vrouwe met edel karakter voor een geheel volk. waarmede Zij zich een voelt en waarmede Zij door banden van Haar bloed zoo innig verbonden is. Hij zal in. Haar zien een waardige Oranje, èèn van dat schitterend geslacht,dat door onze geheele geschie denis heen goéd én bloed voor ons Volk offerde en steeds weer redding bracht in rampspoed. Lijf end goed al te samen Heb ick U niet verschoont, Mijn broeders, hooch van namen Hebbent U oock vertoont. Graaf Adolf is ghebleven, In Friesland in den slagh, Sijn siel in 't eeuwich leven Verwacht den jongsten dagh. Het schoone lied door Marnix van St. Aldegonde gedicht voor Vader Willem tee- kent die grootste figuur uit onze geschie denis en verwonderlijk is het, dat hetgeen daarin gezegd wordt, in zooveel opzichten geheel, van toepassing is op zijn nazaat, die in 'zijn regiment is weergekeerd. Van vele Oranjes loven wij terecht den persoonlijken moed, 't militaire of 't staat kundig genie, van Wilhèlmina treffen ons het meest het edel gemoed en hart., de ernstige plichtsbetrachting en de overgave aan God. door Wien Zij zich laat regee ren als een goed instrument en eindelijk niet het minst de groote liefde, die uit al Haar woorden en daden uitstraalt voor Haar volk, waaraan Haar edel leven ge wijd is. Geve God Haar rijkelijk het loon, dat Haar daarvoor toekomt en bevelen wij Haar met dankbare erkentelijkheid aan in Zijn machtige bescherming. Na 't saier zal ick ontfanghen Van Godt, Mijn Heer, dat soet; Daer na so doet verlanghen Mijn vorstelik ghemoet; Dat is, dat lek mach sterven Met eeren in het velt. Een eeuwich rijck verwerven Als een ghetrouwe heldt. Met eere heeft onze Koningin ons 40 jaren gediend en geleid; mogen wij die schoone gave, die wij in Haar ontvingen weten te waardeeren en mogen wij Haar daarvopr danken door onzerzijds Haar trouw te blijven en Haar troon te schragen! Telegram aan de Koningin. Nadat mr, Geelkerken den burgemeester voor het uitspreken van zijn rede had be dankt, stelde hij, onder daverend applaus der aanwezigen, voor het navolgende tele gram aan H. M. de Koningin te zenden; H. M. de Koningin: De Leidsche Chr Oranje-Vereenlging, met vele feestgenooten in blijde samen komst bijeen, biedt Uwe Majesteit haar eerbiedige gelukwenschen aan. God bc- vestige bij voortduring Zijn trouw en schrage Uw bewind tot in verre toekomst w.g. N. G. Geelkerken, Voorz. L, Boekkooi, Voorz. Staande werden hierop twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Vervolgens werd nu een aanvang ge maakt met een opvoering van het kom' historisch spel in vier bedrijven: „Tien ure heit de klok". De Chr. Oranje-Vereenlging, dié, als reeds zoovele maien, ook ditmaal de Timdeler- glub weer om haar medewerking had ver zocht, had hiermede geen betere keus kun nen doen. Ook nu kregen wij weer knap, gaaf spel te zien met een dictie en élan, waar menig gezelschap jaloersch op kan zijn. Noemen wij enkele namen van spelers isters) die zich op dezen avond speciaal hebben onderscheiden, dan kost het ons moeite om ze niet allen te noemen Want terecht verdienen zij allen een pluim op den hoed Toch zal men het ons niet ten .kwade duiden, als wij hier een enkele uit zondering maken en dan is dit allereerst voor den klepperman (Boumanl, die door zijn dporvoeld spel en zijn zich volkomen geven een uitbeelding over het voetlicht bracht, die het geheple stuk droeg en waar door de gang er in gehouden werd. Naast hem noemen wij de beide luitenants (Kres en OudshoornDlederik Bartellng (S. van Bgmondi en den vrooltjken dichter Pleter van den Arontsheuvel lOverduin). Van de damesrollen verdienen zeer zeker een aparte vermelding Anna Llze (G. v. Kampl en Bernardlna (M. Anes). Rest ons tenslotte nog een woord van hulde voor de fraaie decors en verdere aan kleeding van het stuk. dat op rekening komt van den heer Kres. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zuilen de gelegenheid (heden- en Vrijdag avond! nog aangrijpen om dit stuk van echte vaderlandsliefde, sprankelend van humor, te gaan zien. Vermelden wij hog, dat de voorzitter der Jubileumcommissie, ir. P C. Lindenbergh, de Chr. Oranjevereeniging hartelijk heeft bedankt voor dezen avond, dien hij zag als een waardigen inzet der jubileumfeesten. Een mooi kinderfeest. Vanmorgen om half tien reeds, heerschte er een groote drukte op het bevlagde feest terrein aan den Zoeterw Singel, waar het feest var. de kinderen der lagere scholen plaats vond. De schare leerlingen werd hier welkom geheeten door den voorzitter der Feestcommissie, den heer W. Koops Azn„ div er op wees, dat het een goede gewoonte is. feest te vieren ter eere van H. M. de Ko ningin op Haar verjaardag. Dit Jaar heeft dit feest wel een bijzondere beteekenis en wel in verband met het 40-jarig Regee ringsjubileum H. M. de Koningin is de woorden van Haar Vader „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen" steeds stipt nagekomen. Daarbij heeft Zij zich steeds een zorgzame Moeder voor Haar volk be toond, getuige Haar hulp en steun bij wa tersnood of stormrampen Spr. prees Haar wijs beleid gedurende de oorlogsjaren. Nederland en Oranje voelen zich gansch één. Daaróm worden langs de grenzen de vreugdevuren ontstoken, daar om heerscht in Nederland een „feeststem ming". Besloten werd een telegram van den vol genden inhoud aan H. M. de Koningin te verzenden: „Feestvierende kinderen van de hoogste Iciassen der Leidsche lagere scholen, ver- cenigd op het sportterrein N. B. L. O. aan den Zoeterwoudschen Singel bieden Uwe Majesteit hun hartelijke gelukwenschen aan." (w.g.) W. KOOPS Apn., Voorzitter Het feest werd bijgewoond door mr. Tepc, wethouder van Onderwijs, de heeren Vriend gem. inspecteur L. O., v. Julsingha, Rijks inspecteur L. O dr. Horst, dir. Gem. Gen. Dienst, meerdere leden van schoolbesturen, w.o. rector Reynen en pastoor Beukers en den heer Vreedendaal, voorzitter der Gercf. Schoolvereen. en diverse andere autoritei ten op onderwijsgebied, die allen hartelijk welkom geheeten werden. Na het openingswoord van den voorzit ter werden staande twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarop de kinderen nog eenige Vaderlandsche liederen ten ge- hoore brachtén. Hierop werd een aanvang gemaakt met oe opvoering van het historisch openlucht spel „De mislukte aanslag op Lochem" dat in de konienèe dagen nog verschillen de malen te zien zal zijn. Dit stuk, geschre ven door den heer D, de Jong uit Rijnsburg is in de omgeving reeds meerdere malen met succes uitgevoerd en reeds toen met eere in ons blad besproken. Ook nu heeft het oog en oor geboeid en al zou men wat meer actie wenschen, het heeft niet nage laten veel indruk te maken en het is voor een feestweek als deze bij uitstek geschikt. Het speelt in den zomer van 1590 en be handelt een bekende episode uit den 80- jarigen oorlog, in eenvoudigen trant ge houden, opdat het door Jong en oud goed begrepen kan worden. Meer ki1k- dan hoorspel, waarbij het ge sprokene in zuiver oud-Hollandsch wordt weergegeven, heeft het spel, tevens door de fraaie costuums en een schilderachtig vestingdecor als achtergrond veel aandacht getrokken en tot veelvuldig applaus aan leiding gegeven. Dit snél van „Vaderlandsliefde en Trouw" stond onder de persoonlijke leiding van den auteur, die op deze weergave zeker weer met veel genoegen terug kan zien. Door middel van luidsprekers was het gespro kene uitstekend verstaanbaar. Dat hieraan ook talrijke ruiters en rul- teressen medewerkten, die op hun paarden een kranigen indruk maakten, verhoogde niet weinig het welslagen van dit fraaie spel Er is in dat stuk een uitstekende cli max zoodat het succes tenslo'te zeer groot was. De heer Koops heeft de medewerken den ziln hartelljken dank betuigd, ln het bijzonder de heer de Jong, den gymnastiek leraar den heer de Bruin, de medewer kende muziekcorpsen en de helpers en helpsters voor de kindertractatles en de padvinders. De kinderen hebben van een en ander stellig eeno en ook van de ver rassingen. d*e hun in ruime ma'e ten deel zijn gevallen Den leden der Feestcommissie die weer zoo uitstekend voor de organisa tie zorgdroegen komt hiervoor alle hulde toe! Inmiddels vond op het Schuttersveld om halfelf de Parade van het Leidsche garnizoen plaats, waar voor eveneens veel belangstelling bestond. Hieraan namen deel 4 R.I. en 6 R.V.A., be nevens de muziek van het 6 R V A. Als paradecommandant fungeerde majoor P. C, Taconis. terwijl als inspecteur optrad de garnizoenscommandant Overste De Iongh, aan wien was toegevoegd de kapi tein Luitwieler. De troepen maakten een uitstekenden in druk. Onder de autoriteiten bevond zioh de burgemeester. Vanmiddag trokken wederpm talrijke ongeveer 3000 kinderen uit de 4e, 5e en 6e klasse der lagere scholen, die niet aan het ochtendfeest hadden deelgenomen, naar het feestterein aan den Zoeterwoudsche Singel, om te genieten van het openlucht spel. dat ook vanavond voor het publiek opgevoerd zal worden. Ook vanmiddag heerschte er een vroolijke stemming en een uitmuntende geest, zoodat wij kunnen ver klaren: „de inzet der Jubileumfeesten is een uitnemende geweest!" Telegrammen en gelukwenschen aan H. M. de Koningin zijn o.a. gezonden namens den gemeenteraad, alsmede door de Oranje- Garde, vendel Lelden, luidende als volgt: „H. M. Koningin Wilhèlmina, Den Haag Eerbiedig en met Innige dankbaarheid brengt het vendel Leiden van de Oranje- Garde op dezen gedenkdag Uwe Maje steit hulde; biddend dat God na veertig Jaren zegenrijke regeering U blijvend Zijn almachtige bescherming biede ELsgeest, Voorzitter. Beekenkamp, Secretaris." op Donderdag: 1, Vrijdag: 2, Zaterdag 3. Maandag 5 en Dinsdag 6 September. Schitterende avondtour naar Den Haag en Rotterdam. - Feeërieke verlichting, impo sante tafreeien, o.a. 1 K.M. langs de rivier de Maas en den omgetooverden Schiedam- sche Dijk. Ccple Piet Heinvloot, Zilveren vloot en K. L. M. route. PRIJS PER PERSOON f. 1.50. Vertrek 7.30 n.m. vanaf Beestenmarkt. Plaatsbespreken gratis. STATIONSWEG 47 A. 6496 TENTOONSTELLING „LF.YDS GOEDT". Druk bezoek, op den eersten dag. Naar wij vernemen is de Tentoonstelling „Leyds Goedt" gistermiddag en -avond door ruim 2500 betalende bezoekers be zocht. Er ging over de expositie slechts één roep uit: prachtig Ook de bedrijfsfilms inden Foyer trok ken veel belangstelling, zóó zelfs, dat de voorstelling af en toe moest worden onder broken, daar de bezoekers rustig bleven zitten om alles nogmaals te aanschouwen! REGELING DOKTOREN EN APOTHEKERS. De Leidsche huisartsen houden op 3 en op 6 September geen spreekuur, terwijl de apotheken dan gesloten zijn met uitzonde ring van apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, welke op 3 September, en apotheek Boekwijt, Breestraat 74 welke op 6 Sep tember voor spoedelschende pharmaceu- tische hulp geopend zijn. VERBETERING OP DE LIJN UTRECHT—LEIDEN. In verband dat reizigers uit Utrecht bi) vertraging meermalen de. aansluiting op de treinen, naar Lelden te Woerden (die aldaar maar 5 min. wachttijd hebben! missen, heeft de directie der Ned. Spoor wegen bepaald, dat vanaf morgen als be kend is, dat de aansluitende electrische trein met mee» dan 5 min. vertraging te Utrecht zal aankomen, de stoomtrein Utrecht-Leiden op den tijd van den elec trische trein, dat is 14 min. later van Utrecht zal vertrekken, zoodat de reizigers naar Leiden geen last van de vertraging meer zullen hebben daar de trein dan van Woerden op tijd kan vertrekken. Indien de elec. trein te Utrecht wel op tijd Is, maar aldaar op andere aansluiten de treinen moet wachten, wordt het voor ste elec. treinstel afgekoppeld dat dan pre cies op tijd van Utrecht naar Woerden vertrekt, zoodat de reizigers voor Leiden de aansluiting te Woerden niet meer missen. LEIDSCHE BELASTING OPH.AALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 12.283.73 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1399 23 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. Mej. D. v. Galen alhier zal morgen 25 jaar in betrekking zijn bij de firma Vroom en Dreesmann, waar zij chef is van de afdeellng klnderconfectle. Op Woensdag 7 September 1938, des namiddags 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waar in is gevestigd het bureau van den Genees kundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken, uitslui tend voor kinderen beneden de twee jaar. De aanval op Hankau, Tusschen de Japansche en Chineesche berichten blijft groote tegenstelling be staan. Van Japansche zijde wordt gemeld: Verdere successen zijn door de Japanners behaald ln wat de nijptangbeweging om Hankau wordt genoemd. Deze beweging wordt ten uitvoer gelegd ln de vijf provin cies Sjansi, Honan, Anhwei, Kiangsl en Hoepeh. In Zuid-Sjansi zijn alle sleutel posities aan den noordelijken oever bezet. Na da verovering van Feng-Llng-Toé bombardeeren de Japanners thans Toeng- kwan, waarmede practisch de Loenghai- spoorweg is afgesneden. In Noord-Honan wordt thans Heng-Kien aan den noordelijken oever van de Gele Rivier bestookt, tegenover Tie-Hsie-Tsoe, een veerpont nabij Lo-Yang. Een Japansche colonne heeft Hwo-Sjan op 50 K.M. ten Zuid-Westen van Lloe-An genomen. Een tweede colonne veroverde Toe-Sjan-Tsjen op ongeveer 32 K.M. ten Zuid-Westen van Lioe-An. De troepen, die de bergketen Loe-Sjan aanvallen hebben Koeng-Tsoen genomen, een der laatste sterkten der Chineesche troepen, terwijl de Japanners, die westelijk van Joel-Tsjang oprukken, vorderingen hebben gemaakt en thans de grens over steken tusschen Kisngl en Hoepeh. De Chineezen melden, dat aan den Jangtse heftig wordt gestreden, nadat de Chineesche troepen versterking hadden ge kregen. Ten westen van Joeltsjang en ten oosten van Matoetsjen liggen de Chinee sche en de Japansche troepen tegenover elkaar. De Japansche troepen te Joeltsjang worden op 25.000 man geschat. Zij hebben gepoogd langs vijf verschillende wegen naar het Westen op te rukken, doch zij werden afgeslagen; de Chineezen hebben Hoe- loengsjan, een strategische hoogte nabij Matoetsjen, heroverd. Verder wordt gemeld, dat ongeveer 60.000 Japanners Loean aanvallen. De Chineezen zijn tot nu toe nog niet geweken. De Chineesche troepen rukken op naar Hangmei: reeds zijn verscheidene strategi sche stellingen bulten de stad heroverd. Het schijnt, dat de Japansche bezetting van de stad op SJiautsjlkoe terugtrekt. De Chineesche artillerie heeft gisteren Tsjlaloe onder vuur genomen, doch de Ja pansche artillerie heeft niet geantwoord. De Japansche hoofdmacht trekt naar het zuiden. Tsjlaloe is bezet door 3000 Japan ners met zware artillerie, licht geschut en pantserwagens. Het dorp Tsjautsoen is ln Japansche handen gevallen en wordt krachtig versterkt. Het Chineesche ministerie van bulten- landsche zaken heeft aan de Chineesche ambassade te Londen geseind, dat Japan sche vliegtuigen 200 bommen hebben laten vallen op Kingsian, 160 km. ten noordwesten van Hankau. Hierbii werden ongeveer dui zend burgers gedood of gewond. FRANKRIJK. Toestand te Marseille wordt kritiek. Minister De Monzie besluit tot requisitie van de haven. De havenarbeiders van Marseille hebben op een bijeenkomst besloten, hun actie voort te zetten. De C.G.T. heeft lntusschen gisteravond van de vakvereeniging van havenarbeiders te Marseille het volgende telegram ontvan gen: „Hedennamiddag heeft De Monzie, de voorgenomen geweldmaatregelen ln toepas sing brengend, besloten morgen, Woensdag, de haven van Marseille te requireeren. De vakvereeniging van havenarbeiders doet een beroep op de C.G.T. om de verdediging van hun belangen ln handen te nemen." RUSLAND. Geruchten over Stalin. De Poolsche pers maakt melding van sensationeele geruchten, volgens welke bij Moskou een aanslag zou zijn gepleegd op Stalin, toen deze zich in zijn pantserauto naar zijn villa begaf. Stalin zou ernstig ge wond zijn en verscheidene personen uit zijn omgeving zouden zijn gedood door het ont ploffen van een bom. Een andere lezing van het gebeurde, welke zoogenaamd geïnspireerd is door regeerlngs- kringen, spreekt van een ongeval, waarbij Stalin betrokken zou zijn geweest. Officieel geeft Moskou echter een de menti. DANZIG. P. van E. te L. - De voorzitter van de Optocht-Commissie der 3 October-Vereeniging is de heer B. de Koning, Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg. De inschrijving voor de deelnemers heeft reeds plaats gevonden. Deur van Joodsch bedehuis ingedrukt. Het Poolsche Telegraaf-agentschap meldt dat onbekend gebleven personen de deur van een Joodsch bedehuis te Dantzig heb ben geforceerd, de ruiten vernield, het meu bilair hebben beschadigd en de lokalen van een Zionistische jeugdorganisatie, die op de eerste verdieping van hetzelfde gebouw waren gevestigd, zijn binnengedrongen, waar zij de bibliotheek hebben vernietigd. Deze aanval houdt, naar men veronder stelt, verband met een incident, dat door een uit Weenen aangekomen Jood was ver oorzaakt, die een lid van de Hitlerjeugd juist voor het Joodsche bedehuis zou heb ben aangesproken en mishandeld. ITALIK. De fascistische partij en de katholieke actie. De overeenkomst tusschen den secretaris der fascistische partij en den voorzitter der katholieke actie schijnt geen einde te heb ben gemaakt aan het meeningsverschll over de rassenkwestie tusschen zekere fascisti sche kringen en de katholieke actie. De „Regime Fascista" schrijft in een hoofd artikel: „men heeft gezegd, dat wij, indien wij ware roomsch-katholieken zijn. zonder bespreking 'moeten aanvaarden, wat de Paus over het rassenvraagstuk zegt. Wij her halen, dat dit vraagstuk "niet religieus maar politiek is en in politieke zaken gehoorza men wij den Duce. die een voortdurend® verantwoordelijkheid en een gezag heeft,da» anderen niet bezitten." 2-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2