De Koningin spreekt tot haar volk Concours Hippique 79s»e Jaargang WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 No. 24058 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD 3D Cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd ztfn. Voor alle andere adveflenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrdbht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen.- - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fijn: per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mn&> Foto Godfried de Groot, A'dam Onze jubileerende Vorstin H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de hierna volgende rede gehouden, welke door alle Nederlandsche zenders is uitgezonden: Op den dag, waarop Ik voor 40 jaar krachtens de Grondwet, na volbrenging van Mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van Mijne dierbare Moeder, die als regentes tijdens Mijne min derjarigheid met zooveel staatsmansschap en wijsheid het schip van staat gestuurd had, gevoel Ik Mij gedrongen Mij recht streeks tot Mijn geheele Volk te wenden, teneinde het te danken voor het vertrou wen, dat het Mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds °ver nieuw betoonde liefde en aanhanke- lijkheid. Beide zijn Mij een bron van kracht ge weest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning- Zonder deze ware het Mij niet mogelijk geweest, Mijn taak te volbrengen. Na het overlijden van Mijnen onvergete- 'ijken vader, toen Ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig Mijne oogen open voor de groote verant woordelijkheid en de veel omvattende PÜchten, die Mij wachtten en voor dc hooge eischen, die aan Mijn ambt gesteld Worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer ■t°or Mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kttk in Amsterdam, alwaar Ik beëedigd tn ingehuldigd werd, was Ik diep doordron- ?fn van het tekort schieten van mensche- tijke wijsheid en van menschelijk willen en bunnen, en overtuigd dat in dit tekort niet anders dan door Cod zelf kon worden voorzien. Het zij ons gegeven de 40 jaar die thans achter ons liggen, in het licht van Zijn leiding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons be spaard bleef, naast het goede dat ons deel werd. Op een dag als deze denk Ik meer dan ooit met dankbaarheid en weemoed terug aan den steun, welken Ik tijdens Ons hu welijk van de zijde van Mijn geliefden echt genoot bij de vervulling van Mijn taak mocht ondervinden, en tevens aan de har telijke en onverflauwde belangstelling van Mijne moeder, en Haar begrijpen van Mij met Mijne plichten en moeilijkheden, in één woord, van al wat Ik tot Haar bracht Met erkentelijkheid en waardeering ge denk ik de bekwaamheid en toewijding van de raadslieden der Kroon, die in ernstige, ji soms benarde tijden tot het bewind wer den geroepen, die zich voor zulk een moei lijke en veel omvattende taak geplaatst za^en en ook heden nog zien. Ook gaat Mijn dank uit naar allen, die in trouwe plichtsbetrachting het moederland of Ne derland onder de keerkringen dienen of eertijds hun krachten aan dien dienst ga ven. Onverschillig of zij een vooraanstaan de dan wel een meer bescheiden plaats in den staatsdienst hebben ingenomen of nog innemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit dc verte Mijn medewerkers en heb ben, ieder op zijne wijze, bijgedragen tot het welzijn van den staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder Mijne toehoorders de rust en den toenemenden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het regentschap Mijner Moeder kenmerkten, gunstige om standigheden, die voortduurden tot het uit breken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waarvan ons gebied onzijdige maar daarom niet onbedreigde eilanden vormde, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd ondervinden de volken de gevolgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch leven, dat met zooveel be zwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onover- komelijken hinderpaal, die niet in de toe komst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrou wen terugkeeren en economische ont plooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier ge duld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is het niemand gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil Mij hier dan ook beperken tot een woord, dat Ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijd perk op ieder gebied der maatschappij op bouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust; want I van hun karakter, flinkheid, voortvarend- j heid, aanpassingsvermogen en helder in- j zicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waar schijnlijk een zeldzame kans geboden wor den te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemd baar eigendom van ons Volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toe komst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of af gesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erf deel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten, die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de be hoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu Ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift, die het jongere ge slacht bezielen voor de groote taak, die het wacht. I Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie Ik in ge dachten Mijne kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijdgvnooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. I Moge het Mijne dochter gegeven zijn, wanneer Zij eenmaal tot den troon geroe pen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen I gedragen. Mijn geliefd Volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voor spoedige toekomst leiden. U allen dankend voor Uw medeleven met >Iij op dit hoogtij, onverschillig of .gij in het moederland, in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curacao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit Ik met den wensch, dat deze herdenking het besef van ons aller samenhoorigheid moge verleven digen en dat wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offervaar digheid waar het geldt de hoogste belan gen van volk en rijk. Dat God daartoe Uw en Mijn gemeenschappelijk streven met I Zijr# Zegen krone. 1 SEPTEMBER van V-l*51/t uur op de Gemeentelijke Sportterreinen, H. Rijndijk. Springconcours, Schoolpaarden, Rennen. 100 Paarden. - Prijzen f. 1.25, f. 0.7S, f. 0.50. Voorverkoop Sig. magazijn ZIERIKZEE, Nieuwe Rijn. 6409 (Ingez. Med.) AFSCHEID BIJ DE N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Van den heer P. Marijnis. Gisteren heeft de heer P. Marijnis. na ruim dertig jaar als machinedrijver-bank- werker en later nog als magazijnmeester bij de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij te Katwijk aan den Rijn werk zaam te zijn geweest, den dienst dezer Maatschappij met pensioen verlaten. Daartoe afgehaald van zijn woning, heeft hij In een der vertrekken van den Water toren van de Directie en zijn collega's af scheid genomen. Het voltallige Katwijksche personeel was aanwezig toen de directeur, ir. P. C. Lin- denbergh, allereerst de vrouw van den heer Marijnis, die voor deze gelegenheid was meegekomen, een bouquet bloemen aan bood en daarna den scheidende toesprak Hij zeide Marijnis te hebben leeren ken nen als een zeer ijverig en plichtsgetrouw werker, die door zijn opgeruimd humeur niet alleen bij zijn superieuren, doch ook bij zijn collega's buitengewoon goed gezien was. Onder het uitspreken van den wensch, dat Marijnis en zijn vrouw nog zeer lang van een welverdiende rust zullen mogen genieten, bood hij hem een ingelijste foto aan voorstellende de heer Marijnis bezig aan zijn laatste werkstuk. Hiema werd het woord gevoerd door den chef-machinist, den heer G. Rückert. die „Piet" namens het geheele personeel dank bracht voor de kameraadschap, die hij ge durende zijn langen diensttijd in zoo ruime mate aan allen heeft geschonken terwijl hij hem voorts hulde bracht voor zijn ijver en vakbekwaamheid. Ais blijk van waar deering bood spreker hem namens alle le den van het personeel een spiegel en tabakspijp aan. Na nog te zijn toegesproken aoor de heeren Bouman en van der Horst, respec tievelijk namens het'Leidsche fitters- en meterwerkplaats personeel en het kantoor personeel. dankte de heer Marijnis in wel gekozen bewoordingen directie en collega's voor het gesprokene en de hem aangebo den cadaux. BINNENLAND. De feestelijkheden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum en den verjaardag van H.M. de Koningin. (3e en le Blad). Geschenken van Indische zelf bestuurders voor het Prinselijk Paar. (Binnenland, 3e Blad). De kinderverlamming breidt zich nog uit, (Gemengd, 3e Blad). BWTENLAND. De kwestie van Tsjecho-Slowakije nog onveranderd. (3e Bladt. Engelecbe en Fransche kabinetsraad. <3o Blad). De strijd om Hankau. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Matige tot zwakke, Noordweste lijke tot Westelijken of Zuidwes telijken wind, gedeeltelijk bewolkt weinig of geen regen, koude nacht; overdag zelfde tempera tuur. Het Koninklijk Gezin op het balcon, luisterend naar de aubade, gebracht door 2000 zangers en zangeressen van Haagsche zangvereenigihgen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1