Het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije LEIDSCH DAGBLAD - Derde B!ad Woensdag 31 Augustus 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME De uilkomsten van den oogst in Haarlemmermeer. Over bet algemeen een rijk oogstjaar voor de boeren. In alle deelen van Haarlemmermeer wordt thans aan het binnenhalen van de verschillende landbouwgewassen de laatste hand gelegd. Met uitzondering van enkele ia'ere stukken en van de bieten en win teraardappelen. leveren de landerijen in dezen polder (een oppervlakte van onge veer 4000 H A.) weder een kalen aanblik op. De door den regenval ondervonden stag natie in den korenbouw, deed aanvankelijk wel de verwachting koesteren, dat hgt dit jaar een latertje zou worden met den oogst, doch het is den verbouwers daar mede dank zij het droge weder der laat ste dagen nogal meegeloopen. Hier en daar is reeds met de najaarswerkzaamhe- oen. zooals ploegen, eggen en bemesten, ten begin gemaakt, teneinde het bouwland weder voor den uitzaai van de wintertarwe enz. in gereedheid te brengen. Op vele boerderijen hoort men nu het gebrom van de dorschmachlnes en worden thans de verkregen resultaten opgeteekend. Omtrent de uitkomsten van den oogst, die de goede verwachtingen (behoudens enkele uitzonderingeni niet hebben be schaamd, werden ons van betrouwbare zijde de volgende gegevens verstrekt. Met de teelt der gewassen is het den boe ren dit jaar wel bijzonder voorspoedig ge gaan; een droge winter, een bij uitstek ge zonde structuur van het. land; een droog voorjaar, waardoor het land uitstekend en goedkoop kon worden bewerkt; veel zonnig weer; weinig Insectenbeschadiging en ten slotte toch nog ideaal oogstweer, waar door de zelfblnder door de stevigheid van het koren, vooral van de tarwe waarin legeren zoo goed als niet voorkwam ge regeld kon doorwerken. Ook kon met blijd schap geconstateerd worden dat het z.g. ..schot", dat zoo enorm veel schade kan berokkenen, zich door het uitblijven van broeierig weer zoo goed als niet had voor gedaan. Altegader belangrijke factoren, die rr ruimschoots toe medegewerkt hebben, dat de meeste gewassen in prima toestand binnengehaald of direct van het land kon den worden afgedorscht en 1938 over het algemeen als een rijk oogstjaar voor de boeren kan worden aangemerkt; al is het dan ook dat zij naast de vele gunstige re sultaten ook dit jaar weer belangrijke te genvallers o.a. met de bij den grooten- dcels mislukten gerstoogst geleden schade hadden te boeken. De kwantitatieve opbrengst van sommige producten is ook nog al varieerend. Zeer uiteenloopende cijfers kwamen ons hier omtrent ter oore. Zoo bleek b.v. op enkele boerderijen bij het dorschen van de tarwe de opbrengst te bedragen ongeveer 60 a 65 zak per bunder (in een paar gevallen zelfs 65 a701 en op andere plaatsen 40 a 45. In het eene geval alzöo een buitengewoon hoog en in het andere geval hoewel nog zeer bevredigend toch belangrijk min der. Dit geldt ln meerdere of mindere mate ook ten aanzien van de verbouwde erwten Veider kunnen we omtrent de opbrengst an de verschillende gewassen nog het vol lende mededeelen. Karwij De eersteling onzer velden. Dit zoo speculatieve gewas, dat van de zoo ge vreesde insectenbeschadiging weinig te lij den heeft gehad, heeft thans weder gun stige resultaten opgeleverd. Gemiddeld 40 45 balen per H.L., hetgeen zeer bevre digend is. Tarwe De vroeg gezaaide en veel ge- 'colde wintertarwe (ongeveer 4500 H.A.) gaf een zeer hooge opbrengst; 50 a 55 H.L. is geen zeldzaamheid. Er werd zelfs gespro ken van 65 a 70 H.L. Met het oog op de nogal varieerende uitkomsten is de gemid delde opbrengst van dit gewas echter niet hooger te schaten dan op 45 a 50 H.L. per H A., hetgeen echter nog wel zoo hoog is, dat van een rijken oogst gesproken kan worden. De opbrengst der zomertarwe ls naar evenredigheid. Haver Dit gewas ls ook meegevallen da jaar. De opbrengst gemiddeld 60 65 H.L. (we hoorden zelfs van meer dan 100 H L. per H.A. met een zeer hoog natuurge dicht) ls voor dezen polder uitstekend te noemen. Gerst Wintergerst werd weinig ver bouwd. De zomergerst deed het aanvanke lijk vrij goed. Dit gewas heeft van storm achtig weer echter zóóveel te lijden ge had, dat door het uitwaaien van de korrels de opbrengst in alle deelen van dezen pol der zeer teleurstellend was. Op vele boer derijen is de oogst van dit gewas voor een zeer groot gedeelte op een mislukking uit- Seloopen. In sommige gevallen ging er naar schatting bijna 80»/» van verloren. Erwten De uitkomsten (gemiddeld 45 15 a 50 H.L. per H.A.; in enkele gevallen zelfs 55 a 60) van dit minder dan ln 1937 verbouwde gewas dat zoo bijzonder mooi Ie velde stond, van den knopworm nage noeg is vrijgebleven en waarvan de stand reeds vroeg in den zomer een lust was om tc zien waren al even schitterend als 'an de tarwe. Oliezaden. Radijs en Mosterdzaad van deze weinig geteelde gewassen liet de op brengst weinig te wenschen over. Spinazie, blauwmaanzaad en andere han delsgewassen geven een bevredigende op brengst. Vlas De opbrengst van dit gewas le verde bevredigende resultaten op. Het werd troctendeels voor verder vervoer gereden daar in de Ringvaart liggende schepen. Boor.en Ook van dit gewas kan de op brengst bevredigend genoemd worden. Aardappelen Voor zoover ze reeds ge rooid zijn, viel de opbrengst hoewel nog al verschillend hier en daar niet tegen. Door den regenval, die op de langdurige droogte volgde, is op vele plaatsen de uiit- Etoei van dit. gewas plotseling zóó sterk loegenomen, dat de ranken als het ware doorschoten, hetgeen aan de verdere ont wikkeling van de knollen niet ten goede is Kkomen. Ook werd op sommige aardappel- ,e>den e „aardappelziekte" geconstateerd. ïfn en ander wel teleurstellend, doch ge- 'dkkig niet in die mate. dat er van een Hecht gewas sprake zou zijn. Bieten Staan prachtig te velde en be- '"•ven een ruime opbrengst. Dc Engelschc kabinetsraad. Na de ministerieele besprekingen te Lon den is een communiqué uitgegeven, waar- In wordt medegedeeld, dat de aanwezige ministers zich volledig accoord hebben verklaard met de reeds ondernomen actie en met de in de toekomst te volgen poli tiek. De politiek, die in het communiqué wordt bedoeld, bestaat, naar men ge looft, uit een verder streven naar ver zoening, gepaard gaande met waak zaamheid ten aanzien van een even- tueele plotselinge verergering van den toestand. Er is niets overeengekomen omtrent een nieuwe bijeenkomst der ministers, doch oeze blijven in de buurt van Londen. Daar de geneesheeren zeer tevreden zijn over zijn vooruitgang, is Chamberlain naar Balmoral vertrokken. Het is steeds in tijden van nationaal en internationaal belang de gewoonte, dat de eerste minister persoonlijk aan den koning verslag uitbrengt. Reuter verneemt nog dat-de Britsche regeerlng alle pogingen in het werk wil stellen, om het Tsjechische probleem op vreedzame wijze op te lossen, terwijl in Tsjecho-Slowakije zelf Runciman aJs deel van Engeland, zijn best doet bemiddelend naar beide zijden op te treden. Na de rede van Sir John Simon. Zater dag J.l. en het communiqué van gisteren, zal de Britsche regeering geen verdere ver klaringen afleggen, zoolang er een kans bestaat op een regeling. De Britsche re geering hoopt en gelooft, dat deze kans nog bestaat Deze kans hangt evenwel op de eerste plaats af van de concessies, wel ke de Tsjechische regeering wil doen en op de tweede plaats van den invloed, welke van buiten af op de Sudeten-Duitschers wordt uitgeoefend en van de wijze, waar op de Sudeten-Duitschers de Tsjechische voorstellen ontvangen Men wil in Londen den ernst van de be sluiten van beide partijen noch kleiner doen schijnen, noch overdrijven. Men acht het evenwel misdadig en dwaas de span ning te vergrooten. Men verwacht te Londen, dat de regee ring te Praag alles zal doen, wat ln haar macht is, om incidenten te voorkomen en onpartijdig zal Ingrijpen ln eventueele In cidenten. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, zal de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, heden per vliegtuig naar zijn post terugkeeren. De Amerikaansche ambassadeur Ken nedy, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Chamberlain. Nevile Henderson was bij dit onderhoud tegenwoordig. Franscbe ministerraad. De minister van buitenlandsche zaken. Bonnet, heeft tijdens de uiteenzetting door hem in den ministerraad gegeven, alle in ternationale vraagstukken, die thans aan de orde zijn, de revue laten passeeren. In het bijzonder heeft hij zeer uitvoerig ge sproken over de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Het Fransche standpunt blijft on onjuiste wijze. Het contact tusschen Pa rijs en Londen ls permanent. De Fransche regeering gelooft aan de mogelijkheid van een vreedzame regeling en hoopt, dat de Britsche pogingen een vriendschappelijke oplossing van het ge schil te verkrijgen, tot succes zullen leiden. Besprekingen van Runciman. Het secretariaat van Lord Runciman heeft medegedeeld, dat gisterochtend Frans Kauffmann. voorzitter van den Me- taalbewerkersbond te Komotau, Schmidt, de secretaris van den Bond van textiel arbeiders te Reichenberg en Wilhelm Weigl van het Duitsche Vakverbond van Reichenberg door Lord Runciman werden ontvangen. Zij overhandigden een memo randum over den huldigen economischen toestand der industrie in het Sudetenland en over de middelen om hierin verbete ring te brengen. Gisterochtend heeft de Fransche gezant te Praag met Lord Runciman en diens echtgenoote geluncht. De vertegenwoordigers van de autono mistische Russen uit Sub-Karpatisch Rus land hebben ln Hotel Alcron, waar ook Runciman logeert, een Rutheensch propa- gandabureau opgericht. Morgen of over morgen zal Runciman een memorandum inzake de autonomie van Sub-Karpatisch Rusland worden overhandigd. Benesj ontvangt. President Benesj heeft een onder houd gehad met Kundt en Sebekowsky. DADERS VAN DIEFSTALLEN IN IN UTRECHTSCH WARENHUIS VEROORDEELD. Eenigen vroegeren personeelleden van het warenhuis „Galeries Modernes" te Utrecht, die zich aan diefstallen en heling hebben schuldig gemaakt, werden heden door de Utrechtsche rechtbank de volgende straf fen opgelegd: den 24-jarigen magazijnbediende A. N. zes maanden (eisch 81/- maand); den 19- jarigen magazijnbediende A J. B. 6 maan den (8 maanden); den 27-Jarigen maga zijnbediende H. S. 6 maanden <8 maanden); den 35-jarigen controleur J. G. 1 jaar (IV2 jaar); den 43-jarigen magazijnbediende J. A. S 6'maand '8 maanden); den 66-jar winkelbediende K. ter L 6 maanden '8 maanden); den 28-jarigen chauffeur J. F. 8 maanden (1 jaar). Van alle straffen werd de preventieve hechtenis in mindering gebracht. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Kapitein van een motorlogger voor 14 dagen geschorst. De raad voor de scheepvaart heeft van morgen uitspraak gedaan inzake de stran ding tijdens mist op de Nederlandsche kust ter hoogte van Wassenaar van den motorlogger „Vier gebroeders" KW. 18 op 12 Maart 1938. Tegen den kapitein van dit vaartuig had de inspecteur-generaal voor de scheepvaart een klacht ingediend wegens het feit, dat hij de scheepvaart-inspectie van de stranding niet in kennis had gesteld. De raad is van oordeel, dat dit ongeval geheel is te wijten aan slordige navigatie Over deze besprekingen wordt een die)) van den kapitein. Ook de klacht is ge- stilzwijgen bewaard, doch het is blijk- 2r<>rid, hetgeen de aangeklaagde trouwe baar het begin van een nieuw con- heeft toegegeven tact, dat wellicht een keerpunt in dc Een straf van schorsing de raad ontwikkeling zal zijn. Het onderhoud geboden, zoowel wegetna de schuld tusschen Benesj en Henlein is om on- 1 ttjtt Hl fi bekende reden uitgesteld. Het verluidt, dat de regeering den jong sten tijd een plan uitwerkt, gebaseerd op de Zwitsersche grondwet en het stelsel van kantons, zooals Zwitserland dat kent. Bevestiging van dit bericht werd ver kregen door de omstandigheid, dat Ashton Gwatkin gisteren eenige uren op de Zwit sersche legatie heeft vertoefd. Mussolini en dc vrede. Guyon bericht uit Rome aan ,Je Jour nal" dat de Britsche zaakgelastigde, sir Noel Charles, opdracht heeft ontvangen Mussolini te verzoeken ook bij te dragen aan den vrede in Europa. Naar verluidt zou Mussolini deze gelegenheid hebben af gewacht om in te grijpen; morgen zal men zien of men hiertoe zal besluiten. Guyon gelooft niet, dat men een opzien barende verklaring van den Duce moet verwachten ter gelegenheid van het leg gen van den eersten steen voor het mi nisterie voor Italiaansch Afrika, hetgeen morgen zal geschieden. Chamberlain zou liever een discrete doch krachtige inter ventie verlangen en Mussolini zal zeker zijn bijdrage leveren. Roosevelt spreekt met Huil. Onmiddellijk na zijn terugkeer heeft president 'Roosevelt een bespreking gehad met den minister van buitenlandsche za- veranderd: door een pact met Tsjecho- ken dle ^ch naar het Witte Huis Cl a ntn I. in vrAfkAn rl r> IT ra nlrpnlr hnJ - - - v. Slowakije verbonden, zal Frankrijk het verdrag nakomen. Tijdens het onderhoud, dat hij geduren de zijn bezoek in Duitschland met Duit sche ministers heeft gehad, heeft Vuille- mln dat duidelijk te kennen gegeven. Pa rijs acht dan ook een Franschen stap te Berlijn om te herinneren aan de verplich tingen tegenover Praag overbodig te meer daar men iedere daad wil voorkomen, welke bij den geest, die thans in Duitsch land heerscht, zou worden uitgelegd op een begaf na kennis te hebben genomen van de laatste berichten uit Europa. Men tracht den ernst van den toestand niet te verkleinen. Wel is men min of meer be nieuwd, of de regeering nog tot bijzondere stappen zal overgaan. Men gelooft in het algemeen niet, dat Roosevelt het tot een oorlog in Europa zou laten komen, zonder zijn waarschuwende stem opnieuw ver- li ven te hebben Momenteel zeide Roosevelt echter niets heven te hebben. Gras- en klaverlanden De eerste snede was over het algemeen goed. Ten aanzien van de weilanden was ook de tweede snede niet onbevredigend, zoodat het vee voldoende gras had en niet veel behoefde te worden bijgevoerd. Daar, waar klaver tusschen het graan werd gezaaid, olijkt deze flink tot ontwikkeling te komen, zoodat de opbrengst daarvan ook wel zal meevallen. Boomgaarden Zooals te verwachten was kan 1938 niet worden aangemerkt als een rijk appelen- en perenjaar Wel werd op sommige plaatsen van appelen- en pe- renboomen, die op de erven door beschut ting weinig van de strenge nachtvorsten te lijden hebben gehad, een rijke oogst ver kregen doch overigens hebben in Haar lemmermeer in de boomgaarden de nacht vorsten groote schade aangericht, doordat de vruchtzetting niet tot haar recht kon komen. Tuingronden Aanvankelijk stond het cr met het oog op de langdurige droogte niet zoo best voor met de tuinbouwgewas- scn, doch later is het daarmede nogal mee geloopen, zoodat de opbrengst van sommige producten bevredigend is. Ter voorkoming van misverstand zij nog opgemerkt dat de bovengenoemde enorm hooge opbrengsten zooals van de tarwe en erwten 65 a 70 HL en van den haver meer dan 100 H.L. per HA. slechts werden vermeld als op zichzelf staande bijzonderheden en alzoo niet opdat daaruit de conclusie zou kun nen worden getrokken dat de verdere op brengsten daarmede wel in overeenstem ming zullen zijn. want dit zou niet opgaan, omdat van zulke maar zelden voorkomende hoo-e cijfers de gemiddelde opbrengsten van de verschillende gewassen geenszins afhankelijk zijn te stellen. Deze gemiddelde opbrengsten zijn in verband met bovenstaande beschouwingen en aan de hand van de ons verstrekte ge gevens ten aanzien van de voornaam ste gewassen hierboven aangegeven, in de hoop daarmede de juistheid van de in landbouwkringen van verschillende zijden bekomen inlichtingen, zooveel mogelijk na bij te zijn gekomen. We geven tenslotte gaarne onze hierboven gegeven uiteenzet ting voor oe i betere er willen intusschen met achterblijven om den verbouwers te feliciteeren met de over het algemeen zoo gunstige resultaten, die de oogst 1938 hun heeft gebracht. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. ongeval als terzake van de klacht. De raad straft den aangeklaagde der halve door hem de bevoegdheid om als ka pitein te varen on een schip, te ontnemen voor den tijd van veertien dagen. NED. HERV. KERK. J. F. v. d. Berg. Beroepen te Noordhorn, cand. te Rijswijk (Z.H.) GEREF. KERKEN. Tweetal te Groningen: D. Henstra te Haar lem-N. en K. G. v. Smeden te Enschede. Bedankt voor Barendrecht: C. Smits te Slie- drecht. Aangenomen naar Anna Paulownapolder* Jac v. Nieuwkoop, cand. te Rijnsburg, die be dankte voor Kantens. DOOPSGEZ. Beroepen te Hilversum lingen. BROEDERSCHAP. A. L. Broer te Har- Ds. J. DALLINGA. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Planken diefstal. Toen een arbeider te Leiden mee had geholpen aan het bouwen van een huis, meende hij wel gerechtigd te zijn een hoe veelheid hout. dat hij als ..brandhout" beschouwde, te mogen meenemen. Zulks was echter niet het geval en door zijn handeling maakte hij zich aan diefstal schuldig. De officier vond de handelwijze van verdachte niet te pas komen en vor derde een week gevangenisstraf tegen hem. De politierechter dacht er adders over en legde zeven weken voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. Het schot hielp. Toen een inwoner van Katwijk zonder licht fietste, had een politieman hem be volen te stoppen. Aan dit bevel werd niet voldaan, waarop de politieman een schot had gelost. Dat bracht schrik en de fietser stopte toen wel Voor zijn onwillige houding stond de fietser nu terecht, waarbij de poli tie rechter opmerkte dat hij het schieten eigenlijk wel een beetje gevaarlijk vond onder deze om standigheden. Conform den eisch van den officieT. werd de fietser tot f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld. Inbraak om te slapen. In een kiosk, toebehoorend aan A. Vlie land te Katwijk, had een inwoner van die gemeente ingebroken. Nu zei de dader, dat hij zulks niet deed om te caan stelen, want hij was dronken. Maar hij wilde persé in de kiosk wat gaan' slapen. De officier geloofde er niet zoo heel veel van en eischte tegen verdachte een maand gevangenisstraf. De politierechter veroor deelde tot f. 14 boete. Stomp op zijn maag. Te Oegstgeest had J. J. W. een stomp op zijn maag gekregen van een expediteur uit die gemeente. Dat leverde mishandeling op. De stomp was toegediend, omdat W met een aantal kornuiten aan het voetballen was op land Ds. J. Dallinga, em. predikant te Ant werpen. herdenkt morgen den dag waarop hij een halve eeuw is werkzaam geweest in den arbeid van de Evangelieverkondi ging. Ds. Dallinga was tot zijn 26en jaar werkzaam bij het dir. onderwijs en ver volgens 20 jaar directeur van het Koning Willemshuls te Amsterdam. Van 19081911 was hij voorganger van de Evangelische Gemeente te Vilvoorden in België alsook directeur van de Vlaamsche Opleidingsschool aldaar. Van 1911—1921 werkte de jubilaris te Arnhem hoofdzake lijk in de achterbuurten en onder kinderen en zieken. In 1921 werd hij predikant te Geer aards bergen. Daar heeft hij ook jonge menschen opgeleid voor het Evangelie- werk. waarvan er meerderen in België werkzaam zijn hoofdzakelijk in de door ds. N. de Jonge gestichte Stads- en Lands- evangelisatie. In 1926 bracht de Vrije Evang. Gem. van Den Haag een beroep op hem uit dat ds. Dallinga opvolgde om tot 1932 aldaar werkzaam te zijn, totdat zijn gezondheidstoestand hem dwong emeri taat te nemen. Na zijn herstel is de jubi laris noer 5 jaar als reizend predikant werkzaam geweest. Ds. Dallinga die zich metterwoon te Ant werpen heeft gevestigd, laat ter gelegen heid van zijn gouden ambtsjubileum een boekwerk het licht zien onder den titel: „In 's Meesters dienst". Ook bofin dezer week weer een beduidende daling van de veeprijzen. De slachtveeafdeelingen waren reeds Maan dag weer zeer ruim voorzie»-on wel speciaal te Rotterdam was het aanbod groot. Maandag en van den expediteur. De officier zag wel wat Dinsdag bij elkaar meer dan vijftienhonderd verzachtende omstandigheden en Wilde vol vette koeien en ossen en bovendien nog ruim staan met f. 3 boete suts. 3 dagen hechte- tweehonderd vette stieren. Ook te Amsterdam vonnis werd conform dezen eisch. Groningen en Purmerend waren de aanvoeren boven het normale uit. Deze aanvoeren waren dan ook slechts te plaatsen, ver beneden de prijzen van veertien dagen terug en dc schade door het mond- en klauwzeer door vele boeren geleden is dan ook nu reeds niet gering. De noteering die vóór veertien dagen voor de beste en goede kwaliteiten van 68—72 tot 76 cent p. K.g. kon worden gesteld, is thans tot 60 70 cent gedaald, terwijl zeer vele mindere of derde kwaliteiten gisteren flink beneden de 60 cent werden geruimd. Ook de slachtstieren gingen bijna evenveel in prijs terug. Op de gebruiks- veeafdeelingen houdt men de aanvoeren terug Immers dit is bijna uitsluitend een icoopmans- artikel. vooral om dezen tijd van her jaar en nu de boer zich als kooper terug trekt worden zware verliezen geleden. We constateeren thans Steun-geknoei Er was met de steunopgave geknoeid door een chauffeur uit Leiden. Hij had inkomsten genoten, die niet waren opge geven. De officier van justitie vorderde 14 dagen gevangenisstraf doch de politierech ter achtte he ten laste gelegde niet bewe zen en sprak verdachte vrij. In gevecht. De grondwerker J. van E. uit Nieuwveen was niet bepaald rechtz nnis te werk ge gaan. toen hii het café van de J. te Ter Aar een prijsdaling van f 4050 per stuk. Pinkossen bezocht. Hij maakte zich blijkbaar nogal die momenteel veelal door de teeltboeren voor kwaad en begon me een bierglas naar het de mesterij worden aangekocht zijn ook plotse- hoofd van den kastelein te gooien. Het glas ling niet meer zoo in trek. We noteerden slechts yjQQg door een raampje dat werd vernield. AFSCHEID Ds. L. H. v. d. MEIDEN. In verband met zijn benoeming tot hoog leeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, waar hij de vac. van prof. P. J. M. de Bruin, die in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zal aftreden, gaat bezetten, nam ds. L. H. v. d. Meiden gisteravond in de Eben Haezerkerk onder groote belangstelling afscheid van de Chr. Geref. Gem. van Den Haag-Centrum, die hij ruim 10 iaar heeft mo^en dienen. De scheidende predikant opende den dienst met het doen zingen van Ps. Ill 1 en 2 en het lezen van Deut. 32 112 en Luk. 17 510. waarna hij als tekst voor deze ure koos de woorden uit Deut. 32 4a ..De Rots: volkomen in Zijn werk" en Luk. 17 10b ..Knechten, onnuttigen zijn wij". Sprekende over „Volkomen werk en on nutte knechten", werd de aandacht der gemeente achtereenvolgens bepaald bij le het bezit der gemeente en 2e de troost bij het afscheid. Spr. besloot zijn predicatie met een drin gend vermaan tot de ouderen alsook tot zijn catechisanten om te zien naar de toe komst als het gericht zich haast zetten ^aat en de Rechter voor de deur staat. Maranatha! Maar in de branding mag de strijdende kerk zingen: „Als ik omringd door tegenspoed. Bezwijken moet, Schenkt Gii mij leven" enz. Aan het einde van deze predicatie. waar mede spr. ook in 1917 zijn bediening te Enschede neerlegde, richtte ouderling J. H. Kleijn als praeses van den kerkeraad een hartelijk woord van afscheid tot ds. v. d. Meiden, hem dankend voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan. Staaande zong men daarop ds. v.d. Meiden een zegen bede toe. Namens de classis 's-Gravenhage en het Curatorium van de Theol. School voerde ds. S. v. d. Molen van Rotterdam-Centrum het woord in zijn kwaliteit van praeses van de jongste class:svergadering en als president- curator der Theol. School. Met een enkel woord dankte ds. v. d. Meiden voor de tot hem gesproken vrien delijke woorden, waarna de dienst, die door tal van collega's van den scheidenden predikant benevens door afgevaardigden van de Chr. Geref. Gem. van Den Haag- West en Den Haag-Oost werd bijgewoond, op gebruikelijke wijze gesloten werd. van f. 80130 per stuk. Ook graskalveren veel minder. Veel werd voor de slachtbank ver kocht tegen zeer lage prijzen 45—50 cent per Kg. geslacht gewicht. Nuchtere kalveren ln ver- Vervolgens zeilde een bierflesch tegen de post van de deur aan stukken. De caféhouder vond het toen geraden houding nog redelijk te plaatsen, n.l. f. 8—12 met een groot hakmes op de proppen te per stuk. De v.olveemarkt was evenwel slecht gestemd. Het zijn ook hier de gedwongen groote aan voeren die de prijzen doen kelderen. De varkensmarkt ontkwam niet aan de da ling die we reeds voorzagen. Deze abnormale toestand zal nog wel enkele weken duren, doch wanneer het mond- en klauwzeer zich overal heeft geopenbaard wat nu nog niet het ge val is dan houden d? onevenwichtige aan voeren vanzelf op en zullen de prijzen zich ook weer herstellen. l^e ruggegraal van elk goed reclame-plan komen. De offic er voelde voor dergelijke manie ren n.e's en noemde het wildemanswerk. Hii eisch e 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter vonniste tot f 14 subs. 14 dagen. DE ACTIE TOT VERLAGING DER LEERLINGENSCHALEN. Gemeld wordt: Nadat de samenwerkende onderwijzers- organisaties zich met een adres tot de regeering hadden gericht, waarin gevraagd werd gelden beschikbaar te stellen op de nieuwe begrooting om de leerlingenschalen te verlagen, hebben zij zich tot alle ge meente- en schoolbesturen in ons land gen-end en dezen verzocht hun instemming te betuigen met het gezonden adres Door ongeveer 200 gemeentebesturen en de besturen van plm. 1000 bijzondere scho len is reeds aan dit verzoek voldaan en nog dagelijks blijven de adhaesiebetuigingen binnenkomen. Een gelijk verzoek is of wordt gericht tot hen, die leiding geven on cultureel ge bied en tot organisaties welke het be'ang van goed volksonderwijs op een of andere wijze ter harte gaat. Hout diefstal. Beleedigd. Het hout dat toebehoorde aan J R. te Lelden, was door een timmerman gestolen. De brugwachter C Schijf te Woubrugge Hij ver elde nu dat financieele moeilijk- was op minder vriendelijke wiize beiegend heden hem er oe hadden gebracht het door een inwoner dier gemeente. Een schip- nieuwe hout, dat od een werk lag opgesta- eer was n.l. kwaad omdat de brugwachter veld, mee te nemen I naar zijn meening niet snel genoeg de brug Het rapport over verdachte was gunstig had geopend en met de ruz'° d!e ontr ond, en hierin vond de officier aan'eiding een had verdach'e gemeend zich te moeten I voorwaardelijke straf te vragen van een bemoeien. Het resultaa' was beleediving. maand, met een proeftijd van drie jaar. De De officier vond dat niet te pas komen en politierechter vonnis'e tot drie weken voor. vorderde f. 10 boete subs 10 dagen hechte- J waardeüjk. nis. Het vonnis werd f. 14 subs. 14 dagen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11