Spanning en Ontspanning LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Dinsdag 30 Augustus 1938 De moeilijkheid KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering der Brandwaarborgmaatschappij. De Onderlinge Brandwaarborg-Maat- jchappU ..Hazersv,'oude-Koudekerk geves tigd te Hazerswoude hield haar algemeene jaarvergadering, be vergadering was slechts matig bezocht en werd geleid door den voorzitter den heer R. Dorrepaal. Deze opende en bracht verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Aan het einde van het boekjaar per 30 April 1938, waren ver zekerd 286 posten met een verzekerd kapi taal van f. 3.378.284. De reserve der Mij. be draagt, na toevoeging der winst over het afgeloopen boekjaar f. 82.108 46 en het waarborgkapitaal of inlegpremiën f. 9.512.52 Aan brandschade werd uitgekeerd f 386.50, terwijl de onkosten ln totaal hebben bedra gen f. 2.494.66. Aan interest werd ontvan gen f. 3.341.12 aan omslagpremlën f. 2.457.31 De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden de heeren R. Dorrepaal, N. Koot, M. Maat en K. de Jong Bzn. erden met groote meerderheid van stemmen her kozen. Na een geanimeerde rondvraag volg de sluiting. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Oeborcn: Ludwina Maria, D. van M. Laken en A. J. Waaijer Gijsbertha Geertrulda. D. M. Barreman en M. v. Heusden. Overleden: P. de Ruiter 85 j., weduwe van C. E. de Kok. In onze gemeente is aangifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer. Gevonden: een bos sleutels en een portemonnaie. Inlichtingen ter Secretarie. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Johanna Petronella d. ?an W. Schokker en C. J. M. Jansen. Oehuwd: C. J. Krielen en M. E. Jansen. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. A. Burgmeljer, Nieuwveensche- weg 428; Wed. J. van Loo en gezin, Dorpsstr. 138; C. Vlasman, Dorpstr. 135; E. Verlaan ge- hunwd met A. Brand. Vertrokken: n. Amsterdam. Joh. Verhulstlaan 71, Th. M. van den Heiligenberg. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen W. van S. die, zonder dat een zekere T. daartoe aanleiding had gegeven, hem met een bierglas een slag ln het gelaat toebracht. Door Dr. Stapensea werd T. ver bonden. Hoewel de verwondingen ernstig waren, kon deze na verbond nete zijn naar rijn woning worden vervoerd. De collecte voor uitbouw van het Evangellsatiegebouw te Blijhorn, voorgan ger de heer Eveleens, heeft opgebracht f. 27,98. Voor de kerkvoogdij alhier werd een bankbiljet van f. 10 gecollecteerd. NIEUWKOOP. - De Inspecteur-Generaal van het ver keer heeft aan A. van Rooijen te Woerden de voor een half jaar verleende tijdelijke vergunning voor de uitoefening van een lutobusdlenst tusschen Woerden en Nieuw koop over Kamerik en Noorden weder met een half jaar verlengd en wel tot en met 18 Februari 1939. In deze gemeente heeft zich een eerste geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het vee van J. L. Koole të Noorden. NIEUWVEEN. Winnaar „Metro" prijsvraag. De heer B. Nout alhier behoort tot de 5 gelukkige prijswinnaars van de Jubileum prijsvraag der Metro Goldwyn Mayer, waarbij o.a. de vraag beantwoord moest worden, hoeveel Ned. toeristen in 1937 Frankrijk bezochten. Het officieel getal bleek 59.000 te zijn; de heer B. Nout was er met 58728 niet ver van af. Hij zal in Sep tember een week lang van een „eerste klasse" vacantie in Parijs mogen genieten. NIEUWE-WETERING. De as. Oranje-Feesten. De Oranje-ver. „Eensgezindheid" deelt ons nog het volgende mede over de a.s. leestviering. Morgenochtend om 9 uur rullen alle schoolkinderen, ieder bij zijn flgen school, bijeenkomen en vandaar ge- ramenlijk naar de Ringvaart trekken. Om half 10 zullen zij zich Inschepen in de daar gereedliggende booten om een boottocht te maken naar de Westeinderplassen. 's Mid dags om 2 uur worden op het feestterrein de volgende spelen georganiseerd: Meisjes 'an 6 en 7 jaar: bal en flesschen zetten, 'an 8 en 9 jaar: haasje-rep-je, van 10 en 11 jaar: waschophangen, van 12 en 13 jaar: bardloopen met moeilijkheden. Jongens *an 6 en 7 jaar: vlaggen steke, van 8 en 9 jaar: bloempot-loopen. van 10 en 11 jaar: sprinkhaanloop, van 12 en 13 jaar: ton- krulpen. Donderdag na de optocht met muziek en 'ersierde fietsen, welke vanaf het feestter- reln begint, is er voor de leden ringrljden v?or paren met paard en tilbury. Daarna tngrijden op fietsen. Vervolgens worden Jog andere spelen zooals hardloopen met hindernissen enz. gehouden, waaraan ook "Iet-leden kunnen deelnemen. Na afloop Prijsuitreiking op het feestterrein. verven van niet minder dan 81 woningen, Is uitgegeven f 4852.55, zoodat ten laste van het fonds der vereeniging ook dit jaar meer uitgegeven dan ontvangen is n.l. f 241.55. De huurschuld is iets dalende, maar toch nog veel te groot. In het vorig Jaarverslag was de huurschuld f. 4300, thans is dit met ongeveer f. 700 verminderd. De meeste huurders, zeker wel 80 komen trouw hun verplichtingen na. vaak onder moeilijke omstandigheden De wanbetalers zijn oorzaak dat van verdere huurverlagirvg moet worden afgezien. De vereeniginc ex ploiteert thans in totaal 159 woningen. WOUBRUGGE. Het gemeentebestuur heeft aan den P.T.T.-dienst een stukje grond verkocht van het terrein van de voormalige O.L. school. Voor de automatiseering van den telefoondienst zal daar een gebouwtje ver rijzen. WADDINXVEEN Zilveren Raadsjubileum van den heer J. G. Herfst. Op Zaterdag 3 Sept. a.s. zal het 25 jaar- geleden zijn dat de heer J. G. Herfst zijn intrede deed in den gemeenteraad van Waddlnxveen De burgemeester heeft den gemeenteraad tegen dien dag des middags te drie uren tot een vergadering opgeroe pen. De Jubilaris is sedert 4 Sept. 1917 Ambtenaar van den burgerlijken stand, speciaal belast met de voltrekking van de iiuwelijken en sinds 7 Febr. 1919 wethon- dcr dezer gemeente. Bovendien is hij rra 15 Oct. 1926 onafgebroken voorzitter van net burgerlijk armbestuur. Ook op water staatsgebied is de heer Herfst een bekende figuur. Hij bekleedt tal van jaren het voor zitterschap van twee belangrijke polders, namelijk van den polder Bloemendaal en den Oostpolder ln Schieland. Tenslotte be noemde de algemeene vergadering van de vereeniging voor zlekenhuisverpleging den heer Herfst ln haar laatste bijeenkomst lot voorzitter dier vereeniging. Als gedelegeer de van de gemeente heeft hij vele jaren zitting in het bestuur van de woningbouw vereniging „Waddinxveen". Het zal den heer Herfst a.s. Zaterdag wel niet aan blijken van belangstelling ont breken. Raadsagenda. De Raad komt Zaterdag a.s. des nam t.e drie uur bijeen. 1 Verslag van de vergadering van 3 Aug. 1938; 2. Mededeelingen, ingekomen stukken enz. om daarop zoonoodlg te besluiten. 3. Voorstel tot onttrekking van een gedeelte van de Wilhelminakade aan het openbaar verkeer. 4. Wijziging van de schoolgeldvcr- ordening. 5. Vaststelling van de vergoe ding per leerling voor de bijzondere scho len in deze gemeente over 1935. 6. Aan vraag om subsudle voor de Christelijke Hoogere Burgerschool te Alphen a. c. R-jn over 1937, naar gelang van het aantal leerlingen uit deze gemeente. 7. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening en dc tekeningen der gemeentebedrijven over '37 8. Voorstel tot conversie van een geldlee- ning. 9. Aanwijzing van een gemachtigde voor de verdediging bij den Raad van State van het beroep op de Kroon Inzake de be slissing aangaande de aanvraag om mede werking voor de stichting van een Nederl Hcrv. School. 10. Voorstel om mede to werken aan de overdracht van den grond vóór het postkantoor aan de gemeente. 11. Begrootingswijzigingen. 12. Ontheffing van schoolgeld wegens ziekte of vertrek 13. Voorstel tot oninbaarverklaring van bclas- iingposten. 14. Reclames Inzake hondenbe lasting. Voor de tweede maal is bij het vee van den heer van Vliet in den polder Bloe- ,-nendaal mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot nog toe is dit het eenige geval alhier. Bij den landbouwer O. waren des morgens een twaalftal konijnen verdwe nen. Bij onderzoek kwam men tot de ont dekking dat de dieren door honden waren vermoord en weggesleept. Een dochtertje van den heer de L. had het ongeluk in de Gouwe te vallen, Juist voor de woning van den heer H. Op het hulpgeroep van een broertje kwam de heer H. naar bulten en smaakte het genoegen de kleine te kunnen redden door het toe steken van een stok. door HERMAN ANTONSEN. Voor de derde maal verscheurde het schrille geluid der sirene van den mail- stoomcr de loome stilte van de kleine havenstad aan de Middellandsche Zee en van het kleine strandhotel. „Liefste, dat is nu toch heusoh de derde maal. Je zult weg moeten". „Voor mijn part gaat die boot zonder mij weg!" „Dat is nu net, wat ik gehoopt had, dat je zeggen zou". Maar het gaf niet, of hij dat al zei. Hij móést werkelijk weg. Hij had, toen hij met zijn zaken in Genua eerder klaar was, dan hij gerekend had, een paar rustige dagen genomen in het stille badplaatsje. En zij was er heenge gaan, om wat uit te blazen van het drukke halfjaar, dat ze in Londen gespeeld had, voordat ze weer naar New-York terug keerde. Zoo hadden ze elkaar ontmoet en, misschien voor het leven, gevonden. Maar ze waren het erover eens geworden, dat de kennismaking te kort was voor een zoo ge- wichtigen stap. Hoe konden ze beter te weten komen, of ze werkelijk bij elkaar hoorden, dan door een tijd van elkaar te gaan? Zij had het zelf voorgesteld en hij moest, al had hijzelf het liever anders ge wild, toegeven, dat het verstandig berede neerd was. Ze was een actrice van naam, met een groote toekomst en veel ambitie. Ze kon op eigen beenen staan en zou nooit van hem afhankelijk zijn. Ze had gelijk en juist dat hinderde hem, omdat het op hem den indruk maakte, dat ze het eigen lijk toch ook wel buiten hem zou kunnen stellen. En toch had zij hem voor het eerst van zijn leven het gevoel geschonken van niet alleen in het leven te staan. Bij het afscheid nam hij haar in zijn armen. Hij wilde graag meer zekerheid van haar hebben. Hij verlangde een stellige be lofte van haar kant. „Dus totdat ik in Januari in New-York terugkom. Tot dan toe Maar ze legde haar hand op zijn mond en haar hoofd op zijn schouder. „Liefste, zal ik je vertellen, hoe ik hoop, dat het dan zijn zal? Dan zullen we elkaar ontmoeten; we kijken elkaar aan. Dan kom je met open armen naar me toe en ik krijg het gevoel, dat ik eindelijk veilig thuis ben. Dan zeggen we niets: dat komt pa- later. Veel later, als jij zegt: „En wat doen we nu?" Eigenlijk zal je dat niet eens behoeven te vragen. Want dat weten we al. En juist, omdat het zóó zijn zal. is het dwaasheid om iets te gaan beloven. En als ik nu nog iets verder zeg, dan ga ik hui lenToe. liefste, ga nu.... ga nu met een maar!" Ze waren overeen gekomen, zelfs niet te schrijven. Niets te laten hooren, voordat hij het telegram stuurde, waarin hij de boot melden zou. waarmee hij aankwam Brieven werden immers vaak in zoo heel andere stemming gelezen dan gesohreven? „Bovendien." had hij gezegd, „moeten we ons zelf de gelegenheid geven, elkaar te vergeten. Dan pas blijkt Maar voor zichzelf was ze overtuigd, dat ze hem niet vergeten zou. Ze zou de dagen en uren van zijn afwezigheid tellen. Maar ze wilde zekerheid hebben, dat hij haar óók noodig had. En ze telde ook werkelijk de uren der dagen, dat ze nog op haar eigen boot moest wachten, dat ze op zee was, dat ze het bij haar terugkeer druk had met inter views, bijeenkomsten en besprekingen met impresario's. Een aanbod uit Hollywood sloeg ze zonder het minste verdriet af. om- ZOETERMEER. Alhier is onder het vee het eerste ge val geconstateerd van mond- en klauw zeer. Het is niet te hopen dat deze gevrees de ziekte zich zal uitbreiden. WADDINXVEEN Woningbouwver., „Waddinxveen". Aan het verslag van de woningbouwver. Waddinxveen" over 1937 ontleenen wij Het ledental bedraagt 59 met een aan- deelkapltaal van f. 2500 verdeeld in 100 F-ukken van f. 25 Ieder. Het bestuur is als '"Igt samengesteld; H. Dijs voorzitter; G. 8truit, vice-voorzitter: P. A. Troost, se cretaris; P. Magré, penningmeester; C •"ngenburger, J. C Herfst en A Kreupe- De aftredende bestuursleden P. A. |™ost en J. G. Herfst werden ln 1937 her- reren. De beambte v. d. Berg was tot tevredenheid in 1937 werkzaam, evenals de "«urophaler J. Oskam. Zooals altijd vonden woningen van deze vereeniging gretig p''ek Zeker zal dit zijn oorzaak hebben het goede en eeregelde onderhoud en "e matige prijzen, wat door de bewoners op prils wordt gesteld Met Inbegrip 1 ™n het loon van van der Berg en het i ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad vergaderde. Daar de deskundige inzake waterleiding- zaken ir. Droogendijk aanwezig is. wordt besloten eerst over te gaan tot behandeling van het punt: Bespreking waterleidmgcon- cessie te verleenen aan Bodegraven. De be spreking betreft een nadere door de ge meente Bodegraven gedane aanbieding. Besloten wordt in geheime zitting over te gaan. Na heropening komen enkele ingekomen stukken aan de orde. Goedgekeurd blijkt te zijn een besluit tot verhuur van de v.m. onderwijzerswoning in den Tempelpolder, terwijl Ged. Staten dezer provincie tevens hun goedkeuring hebben gehecht aan dit besluit tot aankoop van de waterleidingbuizen door de gemeente van de N.V. Bodegraafsche Waterleiding voor f. 21 000 en het besluit tot het aan gaan van een regeling inzake tijdelijke watervoorziening door Bodegraven. Een verzoek van de Stichting „Zwembad Bodegraven" te Bodegraven om subsidie, daar ook vele inwoners van Zwammerdam van deze gelegenheid gebruik maken, wordt j in handen gesteld van B. en W. met op dracht met dit verzoek rekening te houden bil het opmaken van de gemeentebegroo- ttng 1939 Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van de samenwerkende on- I derwijzers organisatie 'nzake vermuidering leerlingenschalen. Men acht het niet tuist, dat de raad 'erzake adresseert aan den i Ministerraad Als gevolg van een adres van de Nederl. Bond van Hotel-, koffiehuis-, restaurant houders en slijters te Amsterdam wordt besloten voor vergunningen verleend ln verband met de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum geen rechten te heffen. Als punt 2 komt in behandeling een ver zoek van Jac. Walraven, caféhouder, alhier, om het sluitingsuur voor de café's in Oud- Bodegraven aan te passen bij de te Bode graven geldende regeling. Aldus wordt be sloten. zoodat de café's aldaar in het ver volg steeds tot 23 uur open zullen mogen zijn, uitgezonderd de Zondagen en Christe lijke Feestdagen. Vaststelling verordening heffing van radiorechten. Geheven zal worden een recht van f. 0.25 per strefckenden meter voor ge leidingen gespannen voor dit doel boven ■gemeentegrond. Voor een steunpunt aan een gemeente-eigendom zal worden bere kend f. 1. De voorzitter wijst er op. dat deze verordening wordt voorgesteld omdat de Minister van Binnenlandsche Zaken hierop aandringt. Voorheen werd f 0 50 per aan geslotene ontvangen. In 1937 f. 27.50. De opbrengst na vaststelling der verordening zal zijn f. 9 26 per jaar. De heer Ltnschotem zou heit recht voor een steunpunt wel wat hooger willen stel lair n.l. op f.2. Wanneer weth. v. <L Poll echter opmerkt dat het toch al een slecht floreerend bedrijf betreft, blijft het f. 1 per steunpunt. In verband met den aanleg van den nieuwen rijksweg Den Haag—Utrecht wordt een verhoogde wegkruisine gemaakt in de Goudschestraatweg. De werken zijn reeds geruimen tijd in uitvoering, maar daar de Goudschestraatweg wordt omgelegd, moet een gedeelte aan het verkeer worden ont trokken. Het verkeer wordt dan over het nieuwe weggedeelte geleid. Besloten wordt het betrokken weggedeelte aan het verkeer te onttrekken. Benoeming ambtenaar Burgerl. Stand. Er zijn slechts twee beëedlgde ambtenaren van den Burgerl Stand Dit is te weinig ingeval van ziekte of verlof. B. en W. stellen voor den ambtenaar ter secretarie D. J. van Brammen te benoemen tot plaatsvervan gend ambtenaar v. d Burgerl. Stand. Aldus besloten. De heer Edelman vraagt nog hoe het staat met de watervoorziening voor wijk D. Aan de hand van de gevoerde correspon dentie "eeft de voorzitter nadere inlich tingen Met den deskundige der gemeente zal deze kwestie nader worden onderzocht. Na nog enkele opmerkingen volgt sluiting. dat ze in Januari ln New-York wilde zijn. De schitterende vooorstellen van tooneel- directies en schrijvers lieten haar koud, in afwachting van dien dag van het gehoopte weerzien. Maar ze had nooit kunnen verwachten, dat, voordat die wachttijd verstreken zou zijn, gebeuren zou, waarnaar ze heel haar leven verlangd had, ais naar het toppunt van haar tooneeloopbaan. Dat Max Whaley haar een rol zou aanbieden. Whaley, de grootste regisseur van heel New- York! Iets gewiohtigers Was haar nog nooit overkomen. In een stuk te sjoelen, zooals hij haar nu aanbood, een stuk van kunst waarde, een rol, waarin ze zich geheel geven kon en haar talenten volkomen ont plooien. „Wat een heerlijk stuk!" zei ze tegen Whaley. „Dat loopt maanden lang. U zult eens zien, hoe rijk u nog wordt!" „Vindt u dat ook? Prachtig! Nu hebben we alleen nog maar een goede mannelijke hoofdrol noodig. Ik denk, dat Ik er iemand voor weet.den jongen Lewis Traun. Nooit van gehoord? Dat verwondert me niet. Hij is nog een onbekende. Hij speelt een bijrol in het Prince Theater. Gaat u hem daar eens kijken en vertel me dan, wat u van hem denkt." Toen Traun een minuut op de planken v/as geweest, had ze gevoeld, dat Max gelijk had. Hij was niet bepaald knap. maar uiterst levendig. Hij speelde voortreffelijk. Ze zou In hem een goeden tegenspeler heb ben. Zoo goed ze maar verlangen kon. „Dat is de man, die we hebben moeten." dacht ze. „Hij en ik kunnen van dat stuk iets goeds maken. Iets, dat inslaat. Het publiek zal verrukt zijn! Eindelijk!" dacht ze. „na acht jaar eindelijk kans op succes! Maar ik heb ook hard gewerkt. Ik heb mezelf niet ontzien." Maar toen ze het stuk verder volgde, be gon haar belangstelling voor het spel van Traun niet te verminderen, maar van aard te veranderen. Eerst tegen het einde der derde acte kwam ze tot het besef, dat ze hem niet louter als acteur bekeek, maar ook als man. „Dat is nu een man, tot wien ik me aan getrokken zou kunnen voelen", dacht ze. In gewone omstandigheden zou die ge dachte haar prettig hebben gestemd. Ze wist maar al te goed, van hoeveel betee- ikenis voor een actrice de persoonlijkheid van haar medesjoelers is. Hoe persoonlijke invloed het spel kan verdiepen en natuur lijk maken. En vaak had ze gedacht:: „Als ik. wanneer ik een groote rol te spelen krijg, maar een tegenspeler tref, op wien ik verliefd zou kunnen worden!" Nu had ze die groote rol, nu had ze een tegenspeler, op wien het haar zells moei lijk zou vallen, niet verliefd te worden.. Maar als ze hem als tegenspeler aan vaardde, dan kon ze een zekeren datum van haar kalender wegschrappen! En terwijl op het tooneel het stuk tot zijn ontknooping kwam, trok die eene week aan de Rivièra als een kleurenfilm in al haar heerlijkheid voorbij haar geest, als een achtergrond voor de rijzige gestalte in wit flanel, blootshoofds, met gebruinde armen, die aan een blauw geschilderd rond tafeltje tegenover haar zat; die met haar langs de kust reed; die met haar -zeilde over het diepblauwe water. „Het spijt me", zei ze den volgenden dag tegen Whaley, „hij is een beste speler. Maar ik zou niet met hem kunnen samenspelen. Ik kan er geen uitleg van geven, waarom niet. Ik denk, dat onze karakters niet bij elkaar passen. Het zou beslist niet gaan, dat weet ik wel zeker." Whaley was ontstemd, maar begreep toch ook, dat er niet veel tegen te doen was. „Het spijt mij ook," antwoordde hij. „Ik had een oog op dien jongen man. Ik had gehoopt, dat dit een goede kans voor hem zou zijn". Ze kreeg een anderen tegenspeler. Een die zijn vak verstond. Het werd goed spel, van technisch oogpunt bekeken. Maar het werd niet, wat het met Traun zou gewor den zijn. Dót voelde ze maar al te duidelijk. Het werd niet het groote succes, dat ze gehoopt had. Ondanks de herhaalde open doekjes, ondanks het daverend applaus na iedere acte, ondanks de vele gelukwenschen en bloemen, de vleiende toespraken, de platina sigarettenkoker, die Whaley haar den volgenden morgen vroeg zond. De kranten gaven schitterende kritieken, maar nergens vond ze, wat ze zoo gehoopt had eens te lezen: „Een actrice, die een onver moede en ongekende hoogte heeft be reikt." Ze bleef dien morgen lang in bed liggen, met haar bloemen, telegrammen, brieven en krantenkritieken om zich heen en dacht aan het zonnige Zuiden en stelde zich het oogenblik voor, dat ze elkaar zouden weer zien, als zij zich in zijn armen zou werpen, die zich voor haar in stilzwijgen wijd open den Ze loosde een diepen zucht. „Je kunt niet alles tegelijk hebben", dacht ze. Ze hielden zich aan hun afspraak, elkaar niet te schrijven. „Het eerste, wat ik van je verwacht te hooren, is een telegram met den naam van het schip, waarmee je aan komt". „Je krijgt dat telegram in de eerste week van Januari", had hij beloofd. Het kwam op den morgen van den tweeden. „Kom thuis met Soronla". Ze haalde diep adem, sloot een oogen blik de oogen en begon dan druk met ver schillende scheepsagenten te telefoneeren. Ze had gehoopt, dat het schip in den laten namiddag zou binnenloojoenomdat er dan zoon romantische winterstemming hing op Manhattan met zijn verlichte wol kenkrabbers. „Kwam hij nu maar tegen vier uur bin nen", dacht ze. Maar dat gebeurde niet. Een dichte mist bank hing over den Hudson. Eerst tegen den avond kwam de boot aan De passa giers zouden eerst den volgenden morgen aan land kunnen gaan. Ze pruilde als een koppig kind: „Nu moet ik morgenochtend al zoo vroeg op!" Dien nacht was ze elk half uur wakker en keek op de verlichte wijzerplaat van haar klokje. „Wat.... pas drie uurf..— „Pas half vier?"Nog geen vijf uur?". Ze was te opgewonden om te ontbijten. Met bevende vingers streek ze zich telkens weer de haren glad. Toen de bel van haar flat overging, sloot ze de oogen Een minuut later sloeg ze ze op en zag een grooten, erg deftig en vormelijk ge- kleeden heer voor zich staan, met bleek gelaat en de houding van een president eener aandeelhoudersvergadering. Als ze zijn gezicht niet herkend had. dan zou ze gemeend hebben, een vreemde voor zich te zien. In de kleine badplaats aan de Riviera had ze zich niet kunnen voorstellen, dat haar geliefde een invloedrijk joersoon kon zijn. Nu zag hij er zoo echt zakelijk en def tig uit, dat ze zich niet kon voorstellen, dat hij aan het strand in de zon had lig gen luieren. Ze staarde hem aan, zonder te weten wat ze moest zeggen, zonder te weten, wat ze moest doen, met hetzelfde gevoel, dat ze op het tooneel ondervond, als ze haar rol niet kende. En. zooals ze zich dan verliet op den souffleur, zoo steunde ze nu op haar gemak ln het voeren van beleefde conversatie met menschen, die ze nauwelijks kende. Ze vroeg hem naar zijn reis, naar zijn medepassagiers, naar het weer op zee, waar hij logeerde en meer van dat soort vragen, die men stellen kan zonder een antwoord te verwachten. ..Afschuwelijk!" dacht ze ondertusschen. ..Dit is de man niet, dien ik heb leeren lief hebben En toch, zoo is hij in werkelijkheid. Een stijve, vormelijke persoonlijkheid, die in cijfers en boekhoudtermen denkt. Aan de Rivièra was hij uit den band, met va cantie. Maar zoo is hü niet in werkelijk heid. En voor zoo iemand heb ik een half jaar van mJjn leven bedorven, vrienden verwaarloosd, een filmaanbod afgewezen en mijn beste kans, om op goeden voet met Max Whaley te komen, laten verloren gaan. En wat heeft hij al dien tijd uitgevoerd? Bankdirecteur op vacantie! Ja, ik weet wel, hoe die hun tijd doorbrengen. De Rivièra is slechts een van zijn avontuurtjes ge weest. Nu pas zie ik, wat voor een man hij feitelijk is! En onophoudelijk babbelde ze verder, totdat hij eindelijk vroeg: „En wat heb jij ln dit halfjaar gedaan?" Die vraag had ze verwacht; maar.... o zooveelzooveel later pasZe had er lang over gedacht, wat ze antwoorden zou. ..Niets!" zou ze zeggen. En hem dan uit leggen. dat het nog erger dan niets was geweest. Dat het een leege ruimte, een wijde gaping in haar bestaan was gewor den, waarin ze op hem had zitten wachten. Maar dat had ze willen antwoorden aan haar wilden halfgod, niet aan dien vor- melijken stijven heer, die zijn dagen in bestuurskamers doorbracht. Hem kon ze dat antwoord niet geven! „Ik? Wei, wat veronderstel je, dat ik ge daan het?" „Hoe moet ik dat opvatten?" Ze haalde haar schouders op. „Ik leef hier ln een groote stad. En lk heb erg veel omhanden „Bedoel je, dat je nu weer in je gewone leven terug bent en dat dan zoo'n vacantie- kennismaking Ze keek hem recht in de oogen en glim lachte. „Is dat niet gewoonlijk zoo?" Ze wees met een kort gebaar de kamer rond, alsof die voldoende bewees, dat haar leven hier niet veel anders was, dan een voortzetting van haar leven achter het voetlicht. „Ah ja", zei hij, aarzelde even en stak zijn hand uit „Ik heb het óók erg druk. Ik heb nog veel te doen. Zakencon- ferenties en zoo. Ik zal je in den loop van den dag nog eens opbellen." „Doe dat", zei ze, maar wist meteen uit den toon, waarop hij het gezegd had, dat hij het niet zou doen. Een oogenblik, toen haar hand in de zijne rustte, kreeg ze een opwelling om iets hartelijks te zeggen, iets dat hem ervan zou overtuigen, dat die dagen aan de Rivièra niet slechts een voorbijgaande episode waren geweest. Maar ze bedwong zich. Ze wilde zijn ijdelheid niet streelen. Hij mocht eens sentimenteel wor den en dit samentreffen ook weer als een avontuur beschouwen. Dat nooit! „Ik ben meestal tusschen vijf en zes uur thuis", zei ze. „Dan kun Je met het beste opbellen." ,-Dat is voorbij!" dacht ze, toen de deur zich achter hem sloot Met een somber gezicht stond hij op de lift te wachten. „Ik had verstandiger moeten zijn," dacht hij. „Ze Is tooneelspeelster en ze blijft het, óók buiten den schouwburg. Nooit zichzelf; nooit natuurlijk. Altijd in een of andere lol, In Zuid-Frankrijk heeft ze dus óók een rol gespeeld. De rol van verliefd meisje Nu ze terug is, speelt ze een heel andere. Ik had het moeten bedenken!" Maar zelfs die overdenking verbeterde zijn stemming niet. Hoeveel had hij zich in dat half jaar niet om haar ontzegd. Hoeveel aardige meisjes had hij niet ont moet. „Ik heb geen meisje gekust sedert ons afscheid!" had hij willen, kunnen zeg gen tegen haar. En ondertusschen had zij geen oogenblik meer aan hem gedacht Dat hij zoo dwaas was geweest, op haar te vertrouwen ..De moeilijkheid met vrouwen is, dat je geen woord kunt gelooven van wat ze tegen je^zeggen!" dacht hij bitter in de dalende (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) Dokter: „Ik zal u een recept voorschrij ven, dat ge meer bloed krijgt, mijnheer de graaf." Graaf: „Uitstekend, maar zet u er s.v.p. op het recept bij, dat het blauw bloed moet zijn!" 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7