BINNENLAND LEIOSCH DAGKI M Zesde Blad Dinsdag 30 Augustus 1938 Hoe de situatie in Tsjecho-Slowakije zich ontwikkelt De winkelweek Nederlandsch fabrikaat. Een Koningin jubileert. Kritieke dagen 3'6 Hei regeeringsjubileum van H.M. de Koningin» Uitgaand? van den Bond van Christe- lijKe Oranjevereenlgingen in Nederland, werd ter gelegenheid van het regeerings jubileum van H M de Koningin in de Domkerk te Utrecht gisteravond een her denkingsdienst gehouden. Tal van kerke lijke. militaire en burgerlijke autoriteiten luisterden aeze plechtigheid door hun te genwoordigheid op. Gesproken werd door ds I. Voorsteegh. minister De Wilde en prof. mr. B. C. de Savornln Lohman. Rede van minister Steenberghe. De Minister van Economische Zaken, mr L. P M. Steenberghe. heeft gisteravond een radiorede gehouden over de winkel week van de Vereeniging Nederlandsen Fabrikaat. Spr wees er o.a op dat deze winkelweek een bepaald doel beoogt steunverleening aan de Nederlandsche industrie Nog nim mer tevoren heeft de Nederlandsche detailhandel op zoo indrukwekkende wijze f* Koninklijke oratoriumvereeniging d" ^edwlandsche industrie zijn >oli- ..Kerkgezang" te Utrecht en het muziek corps ..De Oranje-Harmonie" uit Hilversum en de organist van de Domkerk de heer Stoffel van Vliegen, zorgden voor een mu zikale illustratie. Waardeerend buiteniandsch oordeel. ..Svenska Dagbladet" te Stockholf publi ceert een artikel onder het opschrift .Ken Koningin Jubileert" waarin het blad o.m. schrijft Nauwelijks een vrouw ter wereld geniet op dit oogenblik zoo diepe achting en eer bied als de verstandige en succesrijke Koningin van Nederland. Misschien ook de Koningin-moeder van Groot Brittannië, maar die heeft nooit de lasten der regee ring gedragen of haar land ongedeerd door buitengewone moeilljkheöen geleid als Ko ningin Wilhelmina dat heeft gedaan Zich krachtig bewust van de tradities •van Haar vorstenhuis, gevoelt de Koningin in hooge mate Hare verantwoordelijkheid als regeerend vorstin. Hoe zij die verant woordelijkheid heeft gedragen, weet een ieder die Haar bestuur tijdens de afgeloo- oen veertig Jaren heeft waargenomen. De vuurproef heeft Zij doorstaan tijdens de oorlogsjaren, doch Zij heeft ook verschei dene gevaarlijke klippen op binnenlandsch politiek gebied omzeild met een diploma tiek tactgevoel, dat ondubbelzinnig getuigt van Haar aangeboren intelligentie en van Haar scherpen blik. Steeds heeft Zij zich met zorg geïnteresseerd voor alle actueele problemen, welke Haar eigen land betref fen zoowel als de bultenlandsche politiek. Tijdens den oorlog beraadslaagde Zij tot diep in den nacht met Hare ministers. Toen Zij eens een bezoek bracht aan Lap land waren steeds koeriers tusschen Den Haag en Abisko onderweg om de Koningin in staat te stellen staatsstukken te onder teekenen. De wereld heeft zich gedurende de laat ste jaren vrij diepgaand bezig gehouden met de Nederlandsche Koningin en Haar gezin Van Haar zelf weet men ongeveer zooveel als Zij de buitenwereld heeft wil len laten weten, of wat de buitenwereld ondanks Haar afkeer van openbaarheid bekend geworden is. Haar persoonlijke een voud. Haar afschuw van pose en opschik er. In verband daarmede van fotografee ren is ook bekend. Men gevoelt hoogach ting voor Haar wegens Haar groot familie gevoel de diepe liefde l^gens Haar moeder, de flinke er. lieflijke Koningin Emma. die enkele jaren geleden in hoogen ouderdom overleden is. en wegens de voortreffelijke opvoeding, die Zij Haar dochter, de troon opvolgster, gegeven heeft. Men bewondert Haar geestelijke een lichamelijk kracht, Haar geestelijke en lichamelijke kracht, werkkracht, In Haar persoon ziet men het zegel van den materieelen en geestelijken welvaart in Nederland, die langzaam maar zeker tijdens den veertigjarigen regeenngs- tijd van Wilhelmina gegroeid is. De Koningin en het land zullen in deze dagen in het bewustzijn der Ne derlanders op een of andere wijze met elkander vereenzelvigd worden en zoo zal ook Koningih Wilhelmina het waar schijnlijk gewild hebben. dariteit betoond. Dit feit alleen al stempelt deze demonstratie tot een bijzondere ge beurtenis Voorts wees spr. op de omstan digheid, dat de winkelweek plaats heeft binner. de omlijsting van de feesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings jubileum van H. M. de Koningin. Dit zal aan de Nederlandsch fabrikaat-demonstra tie een glans vcrlcenen, welke haar de belangstelling van het Nederlandsche publiek verzekert Spr achtte de Inscha keling van deze actie in de nationale jubileumfeesten een bijzonder gelukkige greep. 8pr. ziet hierin een zinrijke hulde van den winkelstand aan de Koningin. De nationale gedachte raakt elk terrein van het Nederlandsche geestelijke en maat schappelijke leven. Ieder kan op zijn ter rein het noodige er toe bijdragen, dat onze Nederlandsche gemeenschap een bloeiende en gelukkige wordt, leder heeft zijn taak bij het oplossen van de problemen, waar mee worstelt. De propaganda voor het ons Nederlandschp volk op het oogenblik Nederlandsch fabrikaat vertegenwoordigt de specifieke manifestatie van de natio nale gedachte op economisch terrein. Door zich in dienst van deze propaganda te stellen, aldus de minister, verricht de winkelstand dus zijn eigen nationale taak Hoe belangrijk een dergelijke actie juist thans is. behoeft spr. nauwelijks te zeggen. De bestrijding van het werkloosheids euvel heeft nog niets van haar urgentie verloren. De Staat doet veel, zeer veel zelfs, maar hij kan niet alles doen Het volk kan op een zeer eenvoudige en doel treffende wijze zijn bfjdrage leveren tot bestrijding van de werkloosheid door zoo veel mogelijk de voorkeur te geven aan producten uit eigen land. De Nederland sche Industrie kent den weg naar de groote reserves aan werkgelegenheid, welke ook thans nog beschikbaar zijn; het Neder landsche volk alleen kan de industrie in staat stellen dezen weg ook inderdaad te betreden. Iedere Nederlandsche geleding in de kolom, welke loopt van den eersten pro ducent naar den uitelndelljken consument, kan invloed uitoefenen op het gebruik van Nederlandsche producten. Heel kort sa menvattende kan men zeggen, zoo zeide de Minister, dat de verschillende catego rieën van fabrikanten dit doel kunnen nastreven door het produceeren van goede en goedkoope artikelen in voldoende ver- scheldenheid van soorten en kwaliteiten. De tuaschenhandel kan het zijne doen door zich goed rekenschap te geven van de pro ductiemogelijkheden van de Nederlandsche industrie, deze zoo noodig attent te maken op de behoeften van het Nederlandsche publiek en op zijn beurt het Nederlandsche product bil zijn afnemers naar voren te brengen. De detailhandel is de schakel, die den consument het naast staat, het best dien; behoeften kent en een sterken directen Invloed op diens aankoopen bezit De winkelier die zich de beteekenis van de Nederlandsch fabrikaatgedachte bewust is, kan er veel toe bijdragen om zoowel zijn leveranciers als zijn afnemers in de goede lichting te leiden De positie van den win kelier is dus eigenlijk strategisch, de voor lichting. die hij geeft, is een van de facto ren. die het debiet van Nederlandsche producten helpt bepalen. Van de houding van het publiek zal het resultaat voor de Nederlandsche industrie tenslotte afhangen. Op allen wil ik een beroep doen, zoo besloot minister Steen berghe. als u in deze dagen langs een van de duizenden étalages gaat, waarop het affiche van de Nederlandsch fabrikaat demonstratie is aangebracht, sta dan even stil. Bedenk, dat de in deze étalage uit gestalde artikelen Nederlandsche produc ten zijn en Nederlandschen arbeid ver tegenwoordigen Bedenk dat de verkoop van deze producten mannen en vrouwen aan den arbeid houdt en wellicht werke- loozen weer aan den slag brengt. Bedenk voorts wat dit voor u zelf en voor ons gehcelc volk kan betoekenen. Vier het nationale feest daarom ook door het koo- pen van nationale producten. Daarmee verricht gij uw nationale daad. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE. Het kenmerk van de te Leipzig geopende herfstbeurs is een ruime toetreding van exposanten, vooral in de textiel- cn con- feclle-afdeellng, welke ongeveer de helft grooter is dan een jaar geleden. Alles bijeen nemen 5837 firma'.; aan deze Nn- jaars-Messe deel. tegen 5531 in Augustus 1937. Er zijn 270 buitenlandsche inzenders 1172 uit het vroegere Oostenrijk niet medegerekend ihetgeen 34 meer is dan toen. De vorige Najaars-Messe werd door 92 453 Duitschers en 6174 buitenlandera be zocht. welk. laatste cijfer nu vermoedelijk lager zal zijn. Van de inzendingen uit den vreemde maakt de Nederlandsche, georganiseerd door den Economische Voorlichtingsdienst van het Ministerie van Economische Za ken, een bij uitstek fraaien indruk en er is werkelijk gegronde reden om van een jubileum-tentoonstelling te spreken. De onder leiding van den heer Pieck geheel opnieuw cn zeer modern ingerichte stand, waarin een groot borstbeeld van H. M. de Koningin prijkt, geeft in beknopt bestek een overzicht van hetgeen ons land in ver schillend opzicht beteekent. terwijl ook een flinke plaats Is ingeruimd aan de Overzeesche gebledsdeelen. Men vindt er bijzonderheden en voorstellingen van de Nederlandsche nijverheidsproductlc. van land- en tuinbouw, veeteelt en vlsseherl). Voor het eerst is tevens een beeld gegeven van onze binnen- en zeesluizen, van den aanleg van kanalen, dijken en havens, van bruggenbouw, baggerwerken, enz. De K L M. vestigt de aandacht op de luchtverbingen Amsterdam-Batavia en Batavia-Sydney. De AN.V V. wekt op tot een bezichtiging van ons land, hetgeen door een serie-prachtfoto's van stad en landschap wel heel aantrekkelijk wordt gemaakt. De Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs vraagt de belangstelling van deelnemers en bezoekers voor het groote gebeuren van de halfjaarlijksche beurzen in Utrecht. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland in Den Haag is vertegenwoordigd tot het geven van in- ZILVEREN JUBILEUM VAN HET VREDESPALEIS. Eergisteren was het 25 laar geleden, dat het Vredespaleis officieel in gebruik werd genomen. Hoewel het bestuur gemeend had, geen offcieele herdenking van dien dag te moe- ten doen plaat-s hebben, is het sister och- tend toch in het paleis in buitengewone vergadering bijeengekomen voor de huldi ging van eenige ambtenaren en beambten. Eenigen hunner zijn gedurende of nagenoeg 25 laar. andeven zelfs langer in dienst van de Carnegle-stichting. De voorzitter van de stichting, jhr. van Xamebeek heeft de jubilarissen op zeer waardeerende wijze toegesproken en roem de de plichtsgetrouwheid waarmede zij ge durende zoovele jaren de stichting hebben gediend. Hii deelde mede dat het H M. de Konin. gin had behaagd dv J. ter Meulen. direc teur van de bibliotheek, te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau en voorts de heeren L. H. Intres. bureau-chef en J Scherpenhuijzen, technisch-opzichter. beiden tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Ook de beambten A. J. Knopper' en H A. van Gulik. portiers. A. H. Luijendijk en J. Losie, resp. machinist-stoker en stoker. P. van Kleeff en L. M Bakker tuinlieden werden in de huldiging betrokken. Aan allen werd een geschenk onder couvert aan geboden. DRUK WERK BU FOKKER. Gisteren werd bij de Fokker fabrieken aan de overzijde van het IJ te Amsterdam de 1500ste man in dienst gesteld. Te zamen met de 517 arbeiders d e in andere fabrie ken in Nederland aan den bouw van Fok- kervlieg uigen werken, bestaat het geheele personeel thans uit 2017 personen Dit is de grootste bezetting, welke de Fokkerfa brieken sedert haar oprichting te Amster dam heeft gekend. PRAAG, 29 Aug. Ongetwijfeld: de internationale toestand is verscherpt. Nadat de vertegenwoordi gers der Henlein-partlj het nationaliteiten- statuut der Tsjechoslowaaksche regeering zonder discussie van de hand hadden ge wezen, zijn de onderhandelingen te Praag op een dood punt gekomen, en velen zijn van meening, dat er een wonder zou moe ten gebeuren, om ze weer op gang te bren gen. In den huldigen tijd valt het moeilijk aan wonderen te gelooven Runclmans medewerker Ashworth Gwatkln vliegt naar Londen, om daar tijdens zijn bezoek, dat volgens het bureau van Lord Runciman van absoluut particulieren aard is. van het eene ministerie naar het andere te loopen. Op den vooravond van de rede van Simon zendt de Duitsche radio een proclamatie van de Henleinpartij uit, die de ondertee kenaars, wanneer wij hier. wat de Henlei- ners betreft al niet in een ex-lex-toestand leefden, ongetwijfeld achter sk>t en gren del zou hebben gebracht, en waarin rond uit tot geweldpleging tegenover andersden kenden wordt geanimeerd. De Praagsche regeering geeft een antwoord dat ook in Berlijn mag worden gehoord. Duitschland zelf laat hier en daar zijn gezanten ver klaren, dat, wanneer er niet gauw een op lossing van het Sudetenduitsch probleem wordt gevonden lees: wanneer Praag niet gauw voor de nazistische elschen der Henlelners capituleert het „met alle middelen" dien eischen kracht bij zal zet ten. Simon legt een verklaring af, die een onmiskenbare waarschuwing aan Berlijn zoowel als aan Asch beduidt; op zijn kritiek op de houding der Budetenduitschers ant woorden dezen, dat men voor het pellen van die houding een anderen maatstaf moet nemen, dan die welke men bij politieke petroleum-transacties pleegt toe te pas sen De internationale toestand is verscherpt. Maar. sinds maanden aan spanning ge wend en wie is zich hier niet bewust, dat er een strijd om de sterkste zenuwen wordt uitgevochten? heeft men toch niet het gevoel, dat de toestand daarmee ook slech ter is geworden. Eerder Is het tegendeel het geval Want dat de toestand is verscherpt beduidt, dat men uit de periode van af wachten, van dreigementen en diploma tieke gedachtenwisseling. In het stadium der beslissing is gekomen. Dat er een hoog tepunt is bereikt en dat er een wending moet komen hetzij ten goede, dan wel ten kwade En daar men zich verder be wust is. op den aanstaanden „kritieken September" goed voorbereid te zijn, is deze zekerheid al eenigszlns een opluchting. In dit stadium der beslissing, en daarin ook volkomen passend omdat het de uiter ste grens ls, waartoe zij wil en kén gaan, ls de Tsjechoslowaaksche regeering voorne men; een nieuw plan voor een schikking met de Sudetenduitschers aan te bieden. Men kan veilig aannemen dat dit plan, het welk de reorganisatie van het openbaar bestuur voorziet, deel uitmaakte van Gwat- kins diplomatieke bagage, toen hij naar Londen vloog Dit plan en nog iets: de mededeeling, dat de regeering te Praag in zag, dat Duitsche en Tsjechische taal moesten worden gelijkgesteld, zonder dat de taalrechten gelijk totnogtoe, door locale, ethnische grenzen zouden zijn beperkt. Bij de reorganisatie van het openbaar bestuur wil men teruggaan tot de indee ling, die men zich eigenlijk al in 1919 had voorgesteld, doch waartoe de tijd toen, blijkens de lotgevallen van het project, rog niet rijp was. Begin 1920 werd een wet aangenomen, die den nieuwen staat in 21 gouwen, zjoepi, verdeelde, waarvan er twee die respectieve lijk Karlsbad en Böhmttch Lefpa tot cen trum hadden, een overwegend Duitsche meerderheid bezaten. Deze gouwen werden de bestuurseenheid in tweede instantie, en het lichaam waardoor de -gouw werd ver tegenwoordigd, bezat bevoegdheid op soci aal, oeconomlsch en cultureel gebied, het kon bijzondere bepalingen uitvaardigen ten aanzien van de ten uitvoerlegging der alge. meen geldende landswetten en eigen ver ordeningen vaststellen. Tenslotte had de gouw een advtseerende stem ln alle kwes ties van openbaar bestuur, voorzoover deze ook op haar gebied, betrekking hadden. De landen of provincies verdwenen als be- stuurseenheid en zouden een zuiver aard rijkskundig begrip worden. Voor de behar tiging der gemeenschappelijke belangen van alle gouwen uit één land, was een „gouwvergadering" voorzien. Doch deze wet is, zooals gezegd, nooit van kracht geworden. De Slowaken. en onder hen de huidige minister-president Hodzja in de eerste plaats, waren er tegen; zij achtten een dergelijk decentralisatie-plan met het oog op de Hongaren onder hen, niet in het belang van de hechtheid van Slowakije. In Boheme weer. waren het een aantal kortzichtige Tsjechische nationalis ten, die geen eclatanter bewijs van hun averechtsche vaderlandsliefde meenden te kunnen geven, dan door handenwringend het uiteenvallen van den nieuwen staat aan te kondigen bi) de gedachte, dat de Duitschers in twee gouwen zelfbestuur zou den krijgen. Deze chauvinisten, die niet inzagen, hoe voordeelig zij deze concessies aan de Duitsche minderheid toen nog had den kunnen verkoopen, zijn door den tijd ln het ongelijk gesteld, en het beste bewijs daarvoor ls, dat men thans op de gouw- indeeling terug wil komen. In 1927 ver klaarde de toenmalige burgerlijke coalitie de gouw-wet definitief voor vervallen: van kracht werd de tot op heden bestaande Indeeling ln de drie boheemsche kroonlan den in het land Slowakije en, afzonderlijk, het als autonoom gedachte Karpathen- land. Het zelfbestuur dezer provincies ls een fictie en hun landdag niet veel anders dan een representatief lichaam gebleven, want één derde der leden werd door de regeering benoemd, en een stroever en bu- reaucratlscher bestuursmachlne dan die der landen was wel nergens te vinden tengevolge van haar omvang was zij van een spreekwoordelijke logheid geworden. In theorie nu ziet de Instelling van gou wen, waarvan er ook nu weer twee of drie Duitsch zouden zijn, er niet zoo moeilijk uit. In werkelijkheid echter zal het veel minder eenvoudig zijn. De geringste moei lijkheid zal daarbij nog de noodzakelijk heid meebrengen, om de minderheden ln de gouwen zekere nationale waarborgen te geven, om den Duitsche minoriteiten ln de Tsjechische en den Tsjechischen in de Duitsche gouwen recht te laten wederva ren. Moeilijker echter zal het zijn, het gou wen-beginsel voor Slowakije aanvaardbaar te maken, daar het eigenlijk indruischt te gen de autonomistische tendenzen, wélke daar sterk voelbaar zijn, doch weer een ander karakter dragen dan het autonomis tisch streven der Duitschers. De laatsten willen de zelfbeschikking Inderdaad voor de Duitschers, die zü, gezamenlijk, als rechts persoon beschouwd willen zien; den Slo waken echter ls het niet om de autonomie der Slowaken. doch om die van het land Slowakije te doen. Dezen Slowaakschen wensch had men tegemoet willen komen, door de bevoegdheid van den landdag te verruimen. De Instelling van gouwen haalt door dit plan een streep. Van Tsjecho- slowaaksch standpunt beschouwd wordt hier dus inderdaad een offer gebracht Iets anders en hiermee stellen wij ons fictief op het Duitsche standpunt zal het zijn, hoe men de grenzen van deze gou wen zal trekken. Men zou zich kunnen voorstellen, dat daarbij een zekere politieke geometrie kon worden toegepast, die men bij analoge gelegenheden ook elders wel beoefend Toen de dictatuur van 1929 in Zuidslavië het al te hard te kwaad kreeg met de centrifugale, lndividueele en na tionale tendenzen van de stammen, decen traliseerde zij het. bestuur door instelling van baanderschappen, waarvan de poli tieke grenzen dwars door ethnlsch gesloten gebieden der stammen heenliepen. Zooiets, zeggen de Henlelners, zou men ook hier kunnen doen; door het handig uitstippelen der gouw-grenzen „corrlger la fortune" ln dien zin, dat men bijvoorbeeld uit één com pacte Duitsche nederzetting een zooge naamd Duitsch taaleiland zou kunnen ne men twee betrekkelijk onbeduidende minderheden maakte door ze over twee gouwen te verdeden. Doch hiermee loopen wij al op de ont wikkeling der dingen vooruit. Immers vóór men aan de debatten over de indeellngs- i techniek toe ls zal eerst het wonder moeten gebeuren, waarvan wij hierboven zelden, dat velen het noodig achtten, al vorens men aan de groene tafel zal kunnen plaats nemen. Dit wonder zal daarin heb ben te bestaan, dat Henlein afstand doet van den eisch, dat men het eerst over het beginsel der bestuursorganisatie eens wordt dat wil zeggen van den eisch, dat men water met vuur mengt. Want zijn beginsel, vastgelegd in zijn programma van Karls bad luidt: herbouwing van den staat op grondslag van de volksgroepen, en voor deze laatsten volkomen autonomie. De Duit sche volksgroep wordt echter niet gevormd door alle Duitschers, maar, volgens de Hen- leinlstlsche opvatting, uitsluitend de aan hangers der Sudetenduitsche Partij. Die „volksgroep" zou haar leven ln haar woon gebied dan inrichten volgens de nazistische wereldbeschouwing een eisch die in een staat met democratische grondwet en de mocratische bevolkingsmeerderheid na tuurlijk onaanvaardbaar ls. Ook na de waarschuwing van Simon ver klaart de 8.D.P. dat er van haar program ma van Karlsbad niets af kan. Zij houdt aan de voorstelling vast, dat zij slechts haar objectief recht elscht. Zeker, aan recht kan niet worden getornd, zonder dat er onrecht uit wordt. Maar ln werkelijk heid ls niet dit de reden, waarom de Henlelners geen concessies zouden kunnen doen. In werkelijkheid Is het Sudeten duitsch probleem van een rechts- steeds meer een machtskwestie, en de Henlein- partlj steeds meer gevangene van haar eigen conceptie geworden. Wanneer Hen lein een nazlstlschen staat binnen de gren zen eener democratische republiek wil, dan heeft hfj die noodig om de totalitaire macht over alle Duitschers uit te oefenen, om een herdemocratiseering te kunnen ver hinderen en om de uitvoerende macht te bezitten in strategisch belangrijke grens districten. die ideologisch al niet meer tot Tsjechoslowakije behooren. Van over de grens forceert Duitschland met behulp van zijn politiek en propagan distisch arsenaal een oplossing, die met Hitiers programma zie Meln Kampf strookt. Over het hoofd van Heinleln, over de S.d.P., komt het conflict Praag Ber lijn ln een beslissend stadium. Het ant woord op de brandende vraag, hoe het zal afloopen, valt alleen te geven, wanneer men weet, hoe hoog Duitschland het risico van een wereldoorlog taxeert. Slechts daarop komt het aan niet op de krasheid cier dreigementen. Wat zal voor Duitschland zwaarder wegen: dit risico, of het prestige verlies dat het moet lijden, wanneer het, na de spanning tot een ondraaglijke hoogte te hebben opgevoerd, plotseling opgeeft? Dat is de vraag die men zich in Praag stelt. Tegen dreigementen en groote woorden heeft men een harde huid en bocrsche ze nuwen. Was het niet Masaryk. die eens zeide dat opwinding geen programma is? Daarnaar richt zijn volk zich ook heden. Als vanzelf zich laten bluffen ligt niet in zijn aard. Nadruk verboden. 6411 lichtingen, die betrekking hebben op den handel tusschen de beide landen De Eco nomische Voorlichtingsdienst zelf heeft een uitstekend verzorgden Informatie dienst, die ln dit milieu ongetwijfeld van veel nut kan zijn. Hetzelfde geldt voor het geen door het Handelsmuseum van het Kon Koloniaal Instituut ln opdracht van het Ministerie van Koloniën ls verricht. Er zijn hier monsters in groote verscheiden heid van de voornaamste Oost-Indische producten, met een afzonderlijke groep voor Java-kapok en de doeleinden, waar toe dit materiaal dienst kan doen. Hierbij valt aan te teekenen, dat de wereldexport van dit artikel voor ongeveer 77 pet. uit Nederlandsch-Indië komt. Het ls juist gezien, dat de voortbrengselen uit onze West-Indische bezittingen afzonder lijk en op duidelijke wijze zijn behandeld, waardoor dit onderdeel beter opvalt. De persoonlijke voorlichting, die namens het Koloniaal Instituut gegeven wordt, zal strekken tot meerdere bekendheid van hetgeen wij kunnen aanbieden uit Oost en West. In vergelijking met de andere buiten landsche exposities maakt de Nederland sche collectieve tentoonstelling een voor treffelijk figuur Zij staat-, het ia niet te sterk uitgedrukt aan de spits en ons land komt er op waardige wijze door naar voren. VOOR WOENSDAG 31 AUGGUSTUS. Hilversum I, 1875 M. VARA.-Ultzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8 00 VPRO. 8.00 Gr.muz. (Om 8.16 Berichten) 10.00 Mor- wijding 10.20 Declamatie 10.40 Gr.muz. 11.00 VARA.-orkest en solist 12.00 Zang en orgel. (Om 12.15 Berichten) 12.45 Esme- ralda-septet 1.151.45 Gram.muz. 2.00 Gram .muziek 3.00 Voor de kinderen 5.30 Esmeralda-septet 8.15 Or.muz. 6.40— 7.00 Sportreportage 7.05 Gr.muz. 7.10 Cau serie ..40 Jaar democratische ontwikkeling" 7.30 Causerie ..De Nederlandsche cultuur in 40 jaar" 8.00 Herhaling SOS-Bcrichten 8.03 Berichten ANP. 8.16 VARA.-Kinderkoor „De Krekeltjes" 8.40 VARA.-orkest en solist 9.15 Radiotooneel 10.15 Berichten ANP. 10.20 VARA.-orkest 11.00—12.00 Gr.muz. Hilversum II, 301.5 en 415.5 M. NCRV.-Ult- zendlng 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gr.muz. 8.25 Zang-Aubade m, m. v. de Rotterdamsche Harmonie, vooraf gegaan door redevoeringen 9.00 Gr.muz. (9.309.45 Gelukwenschen10.30 Morgen dienst 11.00 Gr.muz. 11.20 Planovoor dracht en gr.muz. 12.00 Berichten 12.15 Gr.muz. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gr. muz. 2.00 Carillonbespeling m. m. v. een Le ger des Hells-orkest 3.00 Reportage 4.30 Meisjeskoor 4.45 Felicitaties 5.00 Voor de kinderen 5.45 Vervolg koorooncert en gr. muz. 6.10 Gr.muz. 6.30 Taalles en cau serie over het Binnenaanvaringsreglcment 7.00 Berichten 7.15 Fragmenten uit de Natio nale Film 7.45 Reportage, eventueel Gr.muz, 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-Berich- ten 8.15 Wijdingswoord 8.45 Grjnuz. 9.00 NCRV.-orkest, gemengd koor en solisten. In de pauze: Reportage (10.00—10.05 Be richten ANP.) 10.45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg concert 11.30 Gr.muz. c.a. 11.50— 12.00 Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.20 Kamermuziek 12 05 Orgelspel 12.35 Uit Stockholm: Septi- manensemble 1.20 Sportreportage 1.50 BBC.-Midland-orkest 2.35 Vedel met piano begeleiding 2.50 Het Glasgow-strijkorkest en soliste 3.50 Dansmuz. (gr.pl.) 4.20—5.10 Vesper 5.20 Gr.muz. 5.50 Sportreportage 6.20 Berichten 6.45 Zang en orgel 7.20 Het Serge Krish-septet 7.50 Dave Frost en zijn Band 8.20 B.B.C.-Symphonie-orkest en solisten 9.10 Vroolijke voordracht 9.20 Variété-programma 10.00 Berichten 10.25 Het Menges Strijkkwartet en solis ten 11.15 Jack White and hls Collegians en Alex Freer en zijn Band 11.5012.20 Jazz muziek (gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M. 8.10. 9.00 en 10.10 Gr.muz. 12.35 Staf muziek van de Garde Ré- publlcaine 2.25 Grjnuz. 3.05 Zang 3.20 Gr.muz. 4.20 Zang 4.35 Gr.muz. 520 Giardino-orkest 6.20 Pianovoordracht 6.35 Gr.muz. 7.20 Zang 7.35 Gr.muz. 8.50 Planovoordracht 9.20 Variété-programma 10.5011.05 Gr.muz. Keulen, 456 M. 6.50 Omroep-Amusements orkest 8.50 Omroepschrammelensemble 12.20 Fabrieksorkest 1.35 Gr.muz. 230 VroolUk concert 4.20 Kurorkest Bad Mün- ster am Steln m. m. v. Solisten 6.50 Cello en piano 7.20 Omroeporkest en solist 8.30 Stedelijk orkest Bonn m. m. v. solisten 10.50 Gr.muz. 11.05 Paul von Beky's orkest 12.20 3.20 Gr.muz. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr. muz. 12.50 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 Gr.muz. 5.20 Omroepdansorkest 5.50 Piano voordracht 6.20 Omroepkleinorkest 7-20 Vioolvoordracht 8.20 Vroolljk concert 9.20 Concert m. m. v. soliste 11.00—11.20 Omroep dansorkest 484 M.: 12.20 Gr.muz. 12-50 Omroepsalonorkest 1.50—2.20 Gr.muz. 520 en 6.00 Omroepsalonorkest 6.35 en 7.35 Gr. muz. 8.20 Omroeporkest. M. Burton's Musette ensemble en solisten 10.3011.20 Gr.muz. Deutsehlandsender, 1571 M. 7.35 Enunl Goedel—Drelsing's Kinderkoor en solisten 8.20 Berichten 8.35 Het Breronel-kwartet 9.35 Radiotooneel 10.20 Berichten 10.40 Po litiek maandoverzicht 11.00 Berichten 11-JJ Omroeporkest en solist (gr.opn.) 12.20—2.20 Nachtconcert 1.151.26 Tijdsein. GEM, RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF CN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VOOR WOENSDAG 31 AUGUSTUS. lste Programma: lederen dag van 8—24 uurJ Avro. Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10,20 Parijs Radio 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Brus sel VI. 13,35 Keulen 15,20 Parijs Radio- 16.05 Droitwich 17.20 Parijs Radio 18-2° London Reg. 19,20 Keulen 20.05 Parjg Radio of dlv. 20.20 Keulen 21.20 Parus Radio 22,50 Keulen. 4é Programma: 8,09 Brussel VI. 9.20 Dh'er* sen 10,35 London Reg. 12,05 Droitwich 13.06 London Reg. 17,20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 22