IMENEXCO Antoon Brinks PERMANENTE TENTOONSTELLING UJ ndushPiG - ho'oÖRM LEIDSCH JUWELIERSBEDRIJE LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 30 Augustus 1938 „KUPPERSBUSCH" HOLLINDU „SUPER-COLD „E. M. JAARSMA" VIN: Sanitaire artikelen als baden, geisers, wasdilafels, eni. Bezoekt de Tentoonstelling „LEYDS GOEDT99 9n „Küppersbusch99 Gasfornuis /a\ HAARLEMMERSTRAAT 263 - TELEF. 1555 Breestraat 114c - Leiden - Telefoon 3147 Wij exposeeren Oud-Hollandsch Zilverwerk met de „Leyds Goedt" artikelen Ijarmhartlgheld zonder weerga ln goede en vooral in de helaas te talrijke hoogst moei lijke rampspoedige jaren. Zoo één van de vier Oranjes die Nederland als Koning of Koningin regeerden het hechtst het ko ningschap in de overtuiging van ons volk heelt doen wortelen als de juiste en ze- genrijkste regeeringsvorm. dan is dat Wil- helmina, wier vlekkeloos leven van de eer ste jeugd af gewijd is geweest aan de na leving van een eed gezworen tegenover en te midden van Haar Volk op 6 Sept. 1898: „Ik zweer aan het Nederlandsche Volk, „dat Ik de Grondwet steeds zal onder houden en handhaven. „Ik zweer, dat Ik de onafhankelijkheid „cn het grondgebied van den Staat met „ai Mijn vermogen zal verdedigen en be svaren; dat Ik de algemeene en bijzon - „dere vrijheid en de rechten van alle „Mijne onderdanen zal beschermen, en „tot instandhouding en bevordering van „de algemeene en bijzondere welvaart „alle middelen zal aanwenden, welke de „wetten te Mijner beschikking stellen, „zooals een goed Koning schuldig is te „doen. „Zoo waarlijk helpe Mij God almachtig" Wie zou ook maar een spoor van twijfel bij zich kunnen voelen opkomen of onze Vorstin is deze eed nagekomen, ten volle niet alleen maar zóó, dat Zij oneindig meer gegeven heeft dan gevraagd mocht worden, door de groote liefde en overgave des harte als die van een moeder voor haar kinderen, waarmede Zij die uitoefening van Hare plichten gepaard deed gaan. Een zuivere liefde voor een Volk, als mij dunkt, ter wereld alleen Oranjes gevoeld hebben. Niet ijdel was Haar belijdenis in die dagen, dat ook Zij het gevoelt, dat Oranje nooit ge noeg voor Nederland kan doen. Die zoo sterk sprekende en zoo diep ge voelde band van Nederland en Oranje is gesmeed ln de 16e en 17e eeuw, vooral toen ons land in wording was en na zich los gemaakt te hebben van een monarchalen regeeringsvorm, die. hadden wij hem kun nen blijven handhaven, ons land gewis veel grooter en machtiger gemaakt zou hebben Groote brokken grondgebied met belangrijke ons na verwante bevolkingen werden toen vererfd, vergeven, gewonnen en weer verloren als waren het zoovele roerende goederen en gewis ware onder een machtig vorst daaruit ten slotte een veel grooter rijk ontstaan dan onze 80-jarlge oorlog smeedde. Wij hebben die ons vTeemde souverelniteit. die Vader Wil lem zoo lang getrouw bleef en die op ge biedsuitbreiding bij voortduring bedacht was, niet kunnen blijven dragen, wij heb ben die mogelijke grootheid van gebied niet verworven, omdat het gegaan zou zijn ■m koste van ons hoogste goed, onze vrij heid. geestelijk en politiek Dc strijd die daardoor en daarvoor ons -erd opgedrongen is dank der trouwe zorg I der Oranjevorsten doorstaan en ten slotte beëindigd in den terugkeer tot de monar chic maar nu onder dat vorstenhuis, dat Isich die Souvereiniteit had waardig ge naakt. Dezelfde gevoelens die ons den strijd legen Spanje. Frankrijk en anderen deden Iroeren ter wille van onze onafhankelijkheid ('rebben ons in die 17e en 18e eeuw een Iregeeringsvorm gegeven, die Innerlijke posi- I lieve kracht ontbeerde en den naam van leen republiek niet eens verdiende, een re- Ireeringsvorm, die alleen dan weer blijvend I tuchtig werd, dan weer eensgezindheid Wonde, wanneer een Oranje leiding kreeg. Toen dan ook uit den heksenketel, waarin I Napoleons heerschappij het vaste land van lijropa gestort had, het koninkrijk der I Nederlanden onder souvereiniteit toen na- I tuurllik van een Oranje ontstond, werd liwrmede een tijdvak van onze geschiede- Iris afgesloten, waarin ons land weliswaar I tot grooten bloei gekomen, maar ook ln dieo verval was geraakt. Deze merkwaardige revolutie die in 1813 I too algemeen aanvaard werd. Is van onbe rekenbare beteekenls geweest, doordat zij Itoor het eerst de mogelijkheid schiep om INederland, hoe klein dan ook en zijn be- I talking tot een eenheid te doen worden. I Die eenheid die nu dezer dagen zoo merk- Ibaar Is en zoo luisterrijk middenpunt voor Idler oogen vertoont, danken wii aan het beleid van ons Vorstenhuis, dat. zoo ergens. Iturvoor moest en ook kon zorgen 1 Het koninklijk centrale gezag moest ech- Ita nog in het geheele gebied doordringen l'a zich verankeren en wanneer wij nu eens nagaan of dit geschied is, of inder daad Noord, Zuid, Oost en West zich deel gevoelen van een eenheid en wij mogen dat afmeten naar de lielde en vereering, die het staatshoofd wordt toegedragen van Delfzijl tot Maastricht, van Den Helder tot in Zeeuwsch Vlaanderen, dan moeten wij vaststellen, dat het bovenal onze te genwoordige Koningin ls geweest die van het Nederlandsche Volk. vroeger verdeeld in evenveel eigenzinnige, kunstmatig sa menhangende republieken, een krachtig en machtig eensgezind volk gemaakt heeft. Ook voor deze Oranjevorstln zou Marnlx van St. Aldegonde gedicht hebben: Die vroom begheert te leven Bidt Godt, nacht ende dach Dat HIJ mij cracht. wil gheven Dat ick U helpen mag. Haar volk dienen, steunen en leiden, dat is in drie woorden het 40-jarig bestuur van Koningin Wllhelmlna. En zoo een van de Oranjevorsten de liefde van het volk tot dat Huis heeft ver stevigd en Geve God voor alle tijden, bevestigd, dan Ls dat ongetwijfeld Zij on der wier zegenrijk bestuur wij ons rustig en veilig gevoelen Moge Zij ln die algemeene waardeering en vereering van Haar Volk eenige beloo ning gevoelen voor de groote en vele ga ven die Zij ons Volk schonk. Als laatste spreker werd het woord ge voerd door den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter der Kamer van Koophandel, aan wiens rede het volgende is ontleend; Rede van den heer ten Cate Brouwer. Ieder, die het goed meent met de toe komst van de stad Leiden, moet zich over de totstandkoming van deze tentoonstel ling van harte verheugen en met groote dankbaarheid vervuld zijn jegens diegenen, die, voor geen moeilijkheden terugdein zend, hun kostbaren tijd, hun kennis, hun energie gaven aan de voorbereiding ervan. Zij, die in hun leven wel eens aan een der gelijke actie hebben medegewerkt, weten bij ervaring welk een enorme arbeid aan de voorbereiding van een tentoonstelling als deze, is verbonden. Het doel, het Leidsche industrieele product, in de consumptie we derom de plaats te doen innemen, die het kwalitatief verdient, teneinde daardoor de algemeene welvaart van de stad Leiden te verhoogen, is. wie zal het tegenspreken, wel zeer prijzenswaardig; de organisatoren toonden hier burgerzin van de beste soort. Aan het bestuur, in het bijzonder aan de heeren Landman en Ir. Fehmers, betuig ik hierbij namens de Kamer mijn hartelijken dank. Gezien de strekking van deze tentoonstel ling. zou het naar buiten, op zijn zachtst uitgedrukt, verwondering hebben gewekt, wanneer de Rijnlandsche Kamer van Koop handel aan deze tentoonstelling niet haar daadwerkelijken en moreelen steun zou heb ben gegeven. Wanneer er een officieele in stantie is, die elke poging om tot een be teren gang van zaken in het bedrijfsleven te komen, van harte toejuicht en steunt, is het wel de Kamer van Koophandel. Ik bedoel hiermede geenszins, dat de waardee ring van het Stadsbestuur in deze bij de Kamer zou achterstaan. De rede van den Burgemeester spreekt in dit opzicht duide lijke taal. Zelfs geloof ik niet. dat alle col lega's van mij in Nederland, wanneer het geldt de behartiging van de belangen van handel en industrie bij voorbaat zoozeer verzekerd zijn van den steun van het be- stuur van de gemeente, waar de zetel van de Kamer is gevestigd, als ik. Het Gemeen tebestuur van Lelden is er van doordron gen, dat de toekomst van de stad en de welvaart van de burgerij onverbrekelijk verbonden zijn met een goeden gang van zaken ln het bedrijfsleven. De actie van de Kamer, ten doel hebbend de aandacht te vestigen op het district Rijnland als een bijzonder geschikte streek voor vestiging van nieuwe industrieën, op grond eerstens van de natuurlijke voordee- len, die dit district biedt door zijne lig ging in het dichtst bevolkte centrum van Nederland, tweedens door zijne uitstekende verbindingen te water en te land naar alle richtingen van ons vaderland, werd dan ook. het zal niemand verwonderen, op krachtdadige wijze gesteund door het col lege van B. en W. van Leiden. Inderdaad is het district der Kamer een ideaal vestigingsgebied voor nieuwe in dustrieën. Wanneer men uit het middel punt van het district Rijnland een cirkel trekt met een straal van 40 K.M. en wat ls tegenwoordig een afstand van 40 K.M., met moderne verkeersmiddelen! dan omvat deze cirkel een gebied. Inhou dende circa twee en een half millioen In woners. Door de Kamer ls op deze ten toonstelling die bijzonder gunstige ligging op aanschouwelijke wijze voorgesteld. Prachtig centraal gelegen, ln een dicht net van uitstekende wegen te water en te land, dit moet de conclusie zijn waartoe Iedere aandachtige beschouwer komt. De Kamer is er voorts trotsch op, dat ln geen enkele gemeente van haar district de industrie zwaarder belast wordt dan hoog noodig is. Een zakelijke bedrijfsbelasting wordt nergens geheven. In dit opzicht zijn wij er beter aan toe dan industrieën in Delft, Dordrecht, Zwolle, Haarlem, Schie dam. om maar eenige plaatsen te noemen, waar deze belasting wel wordt geheven. In dustrieën, welke zich ln Lelden vestigen, behoeven een dergelijke belasting niet te vreezen, evenmin zijn andere belastingen hier hooger dan elders. Lelden is altijd geweest en moet dat ook blijven, een belangrijke industriestad. Ruim 100 Jaar geleden bezat Lelden, blijkens c-en beschrijving van de stad. uitgegeven door de Fa Gebr. v. d. Hoek alhier, nog 8 laken fabrieken. 26 dekenfabrieken, 12 vachten- blooters, 4 fabrikanten van greinen, 15 sa- jetfabrieken, 12 wollengarenfabrieken, 6 boezelfabrieken, 3 fabrieken van vlagge- dock. 7 ververijen, 7 leerlooiers, enz., enz. Lelden moge veel up and downs ge kend hebben, maar haar bestemming als Industrieplaats heeft zij nooit verloren. Zoo moge dan deze tentoonstelling er toe bijdragen, dat Leiden weer terugkeert ln de rij van de belangrijkste industrieplaat sen in ons land. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer van Koophandel van harte hoopt, dat deze ten toonstelling moge slagen. Moge slagen voorloopig in dezen zin, dat het uitstekende product, dat te Leiden gemaakt wordt, een ruimeren afzet zal vinden binnen en bulten 's lands grenzen. De toestand, waar- In de industrie te Leiden verkeert, is niet zoo gunstig. Wanneer wij objectief zien en dus niet zien, wat wij gaarne zouden willen zien. dan moeten wij erkennen, dat de in dustrie. een paar uitzonderingen daargela ten. nog geen reden geeft tot tevredenheid. Van meerdere Leidsche producten van uitstekende kwaliteit, is in den loop der laatste jaren de afzet in ons land en ln het buitenland, teruggeloopen. De concur rentie met producten van mindere kwali teit, is moeilijk te weerstaan. Het lijkt als of door den minder gunstigen economl- schen toestand in ons land, het goedkoo- pere, kwalitatief mindere, in de consump tie blijvend de plaats zal gaan innemen van het betere. Ik wanhoop er echter niet aan, dat uiteindelijk het betere product toch weer de voorkeur zal krijgen. Voorts is het een feit, dat voor verschil lende producten een totaal ongemotiveer de voorliefde voor het buitenlandsch fabri kaat bestaat, welke schadelijke voorliefde de werkgelegenheid hier in belangrijke ma le belemmert. Wanneer wij even eensgezind als conse quent nationaal handelen, als wij nationaal denken, dan zou de werkloosheid in ons land in één slag met vele procenten dalen, zouden meerdere tientallen fabrieksschool'- steenen opnieuw gaan rooken. De smaak en de wensch van het groote publiek moe ten in nationalen zin worden omgebogen De openbare meening dient in dit opzicht gemobiliseerd te worden. Gelukkig is er eenige verbetering te be speuren en Juist daarom is deze tentoon stelling zoozeer nuttig en is de tijd. waarop ze plaats vindt, zoo juist gekozen. Hoeden we ons echter onze verwachtin gen te hoog te spannen. Zonder export ko men we er niet en deze export loopt, blij kens officieele cijfers, meer achteruit dan de teruggang van de in andere landen In getreden malaise wettigt. Deze omstandig heid kan, voor zoover nog vrije invoer mo gelijk is, twee oorzaken hebben. Of wij pas sen ons product niet voldoende aan, aan den smaak van het buitenland, of wij zijn met onze producten nog te duur. Aan belde mogelijkheden dient dan ook ernstige aan dacht geschonken te worden. Foto Van Vliet. GEBOUW „IMENEXCO" HOOGE RIJNDIJK 25. LEIDEN Onze toonzalen Hooge Rijndijk 25 zijn te allen tijde zonder eenige verplichting te bezichtigen - Geopend van 96 uur, des Zaterdags tot 1 uur. gecomb. fornuizen voor gas en kolen, kolenfornuizen, gascomforen en grootkookinstallaties li koperen gashaarden koelinstallaties 3^" Levering uitsluitend door tusschenkomst van Uw installateur "TpE en U heeft kans gratis in het bezit te komen van li N.V. INTERNATIONALE HANDELMAATSCHAPPIJ 6417 TELEFOON 1698 (2 lijnen) b. g. g. No. 3259. :Qr= '6 <-0'^ i -vT 7 v kJ JillllHIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllliliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinniiiiiniiiim Diamant - Goud - Zilver - Horloges 1 Aparte afdeeling Gero-artikelen 6420 Een deel van den Lichtenden Sprookjestuin in den foyer, een der grootste attracties van deze tentoonstelling. IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llf'llllllllllllllllllllllllllllllllllllltiliillllilllllillllliiltllllllllllllllllllllllllililllil 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15