Van der Vijver en Van Vliet wereldkampioenen Het U.V.S.-sportpark officieel geopend LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Augustus 1938 Derde BEad No. 24056 79ste Jaargang Hollandsche successen te Amsterdam Burgemeester verricht de plechtigheid Het tournooi te Amsterdam om de wereldkampioenschappen wielrennen is op schitterende wijze ingezet met twee overwin ningen voor Hollandsche renners, namelijk Van der Vijver en Van Vliet. Bij de amateurs hadden zich Zaterdag drie landgenooten: Van der Vijver, Derksen en Ooms, alsmede de Italiaan Loatti, in den halven eindstrijd geplaatst, terwijl bij de prois de halve finales gevormd werden door Scherens, Van Vliet, Richter en Gerardin. Gisteren werden eindstrijden gehouden, waarbij v. d. Vijver zijn titel prolongeerde en Van Vliet den zesvoudigen kam pioen Scherens wist te onttronen. Gelukkig ben ik amateur gebleven. Het eerste wat Van der Vijver ons zeide, toen hij na den beslissenden rit van zijn (iets stapte, was: wat ben ik blij, dat ik amateur ben gebleven. Inderdaad, men herinnert zich. dat onze landgenoot het vorig (aar te Kopenhagen oo wat onregelma'ige wijze den kampioens titel heett gewonnen, onregelmatig dan al tijd van de zijde van den anderen finalist, den Franschman Georget. Van der Vijver heeft in het afgeloopen jaar zijn kwaliteit moeten bewijzen en toen Loatti hem in het begin van het seizoen regelmatig klopte, vreesde men het ergste. Maar Loatti bleek te vroeg zijn topvorm te hebben bereikt, zoodat hij, toen de Italiaan gistermiddag de finale moest rij den. weer over zijn hoogste kunnen heen was Van den Vijver was het precies andersom: hi) is in de laatste weken steeds meer in vorm gekomen en bleek eerst nu. oo het Juiste moment, zijn topsnelheid te kunnen bereiken. Maar wat menigeen het meest verheugd zal hebben is wel het feit. dat Van der Vijver behalve zijn phyfieke capaciteiten ook zijn verstand in de ritten heeft gebruikt. De Van der Vijver, die Rls- termiddag den wereldtitel won. was een renner, die een klasse hooeer aangeslagen j mag worden dan die van het vorig jaar te Kopenhagen. (Hoe Van den Vijver won. In de eers'e halve finale had Van der Vijver tegen Derksen den kop geloot. Kort voor het ingaan van de laatste bocht echter nam de jeugdige Zwollenaar den kop over en hij maakte er een langen sprint van. Van der Vijver viel aan maar Derksen hield het tempo goed bij. De wereldkampioen haalde steeds meer in, doch Derksen wist zijn wiel nog iets eerder over de eindstreep te krijgen en won met banddikte, Een uit stekende prestatie van den Zwollenaar! Maar in de volgende ritten moest hU toch de meerderheid van Van der Vijver erken nen In den tweeden rit moest Derksen den kop nemen In de bocht wachtte hij den aanval van den wereldkampioen af, maar hij wachtte te lang, want Van der Vijver demarreerde zoo snel, dat Derksen reeds voor het uitkomen van de bocht een ver slagen man was. Zonder moeite won Van der Vijver met anderhalve lengte. In den beslissenden rit, welke'nu noodig was, heeft Derksen opnieuw od overtuigende wijze de meerderheid van Van der Vijver moeten erkennen. Laatstgenoemde nam uit eerste positie het initiatief en In enkele rukken was hij drie lengten voor. Wel zette Derk sen onmiddellijk de achtervolging in, maar in zuivere snelheid is hit zeker niet de meerdere van den wereldkampioen, die dan ook met gemak met 2": lengte won. In den anderen halven eindstrijd kwam Loatti tegen Ooms uit. Loatti moest den kop nemen, maar Ooms nam die in de tweede ronde over. De Nederlandsche kam pioen begon echter te vroeg te sprinten Loatti lang vlak naast onzen landgenoot Door ztjn te lange sprint had Ooms net niet genoeg reserve om den slotaanval van Loatti af te slaan, zoodat de Italiaan met 10 c.M. won. In den tweeden rit moest Ooms den kop nemen, maar nog voor het einde van de eerste ronde werd het een eindeloos gebalanceer, waarbii Ooms tweemaal de balustrade aanraakte Er werd afgebeld en de renners moesten weer beginnen. In de zen overgereden rit ging Ooms voor. Hoog gingen beide renners in de voorlaals e bocht Plotseling dook Loatti onderdoor, nam drie lengten voorsprong, maar hij had dit te vroeg gedaan. Nu kon de Nederland sche kampioen goed bijkomen. Hij lag by het uitkomen van de laatste bocht geiyk en won toen nog met een banddikte. Ook hier was dus een beslis=ingsrit noodig. Ooms nam de leiding, wachtte in de laat ste bocht den aanval af van Loatti maar toch wist deze hem nog te verrassen en reeds voor het uitkomen van de bocht was Ooms verslagen Met een halve lengte voorsprong won de Italiaan gemakkelyk. Ooms en Derksen moestten dus om de derde plaats strijden. Eerstgenoemde nam de leiding spurtte voor de bocht krach ig i weg en nam twee lengten voorsprong. Derksen scheen iets verrast maar toch ge lukte het hem om by het uitgaan van de bocht gelijk te komen. Na feilen stryd wist Ooms met een ruk met slechts banddikte verschil als eerste over de streep te gaan. In den tweeden rit won Derksen overtui gend met 1 lengte voorsprong In den be slissenden rit hetzelfde. Ooms ging te laat achter den uit eerste positie spurtenden Derksen aan en laatstgenoemde ging met een kwart wiel voorsprong als eerste door de finish. De jeugdige Zwollenaar had-op schitterende wijze de derde plaats in dit wereldkampioenschap veroverd De belofte, welke Zaterdag in zijn rijden tegen Astolfi lag besloten, heeft hij vervuld. Dat hy niet van Van der Vijver heeft kunnen winnen kan. gezien den prachtigen vorm van den wereldkampioen, geen teleurstelling wekken. Ongetwijfeld kan Derksen nog meer bereiken en dat hij tot tweemaal toe den Nederlandsehen kampioen heeft kun nen verslaan, is toch wel een teeken in die richting. In den eersten rit der finale had van der Vijver den kop. Loatti wachtte zeer lang met den aanval. Bij het ingaan van de laatste bocht spurtte Van der Vijver weg, log op het laatste rechte eind een lengte voor en het sprongetje van Loatti a la Scherens kwam juist te laat. In den tweeden rit moest Loatti den kop nemen. Van der Vijver volgde hem steeds op 15 meter afstand. Bij de eeretri bune hield de Italiaan in en Van der vyver nam den kop over. Weer wachtte Van der Vijver op den aanval van den Italiaan. Enkele malen trachtte de laatste weg te komen, doch Van der Vijver ving zijn te genstander uitstekend op en by het uit- kSoien van de laatste bocht was Loatti reeds een geslagen man. In twee ritten had Van der Vijver zijn titel geprolongeerd. De beroepsrijders. Bij de beroepsrijders nam Gerardin in de eerste serie den kop tegen Scherens. In de laatste bocht sprong de Franschman weg nam een lengte voorsprong, maar prachtig kwam Scherens bij en won door zijn be raamden sprong met een kwart wiel lengte. In den tweeden rit gingen beide renners hoog de laatste bocht door. Plotseling dook Gerardin onderdoor, nam twee lengten voorsprong, maar op groot- sche wijze liet Scherens toen zien, tot wat hij in staat is. Met enkele rukken kwam hij gelijk en won in schitterenden stijl met een halve wiellengte. In den anderen halven eindstrijd kreeg van Vliet den Duitscher Richter tegenover zich. die wel de gevaarlijkste outsider voor een plaats in den eind strijd was. Eerst kreeg v. Vliet een lekken band. Bij het overrijden moest de Duitscher de leiding nemen. Vlak voor de laatste bocht werd van Vliet door een prach tigen spurt van Richter verrast. On middellijk lag de Duitscher op topsnel heid en toen had onze landgenoot geen kans meer. Uit zijn rijden bleek, dat hij dat zelf ook wel begreep en zoo kon Richter met 2ll: lengte winnen. In den tweeden rit was het voor van Vliet er op of er onder. Als een loerende kat lag hij achter Richter. Plotseling sprong de. Duitscher twee lengten weg, maar van Vliet ging er achter aan en bij het uitkomen van de bocht was het nog maar een halve lengte. In een uiterst feilen sprint ging van Vliet langs Rich ter en won op schitterende wijze met een kwart wiellengte voorsprong. Onze landgenoot had den snelsten tijd gemaakt, welke tot dan toe was genoteerd en naar later bleek, zelfs den snelsten tijd van deze geheele wereldkampioenschappen. Ook hier moest dus een derde rit de be slissing brengen. Richter reed hier zeer onverstandig. Van Vliet ging hoog tegen de balustrade rijden, de Duitscher bleef be neden. Vóór Richter besefte wat er ge beurde. dook van Vliet naar beneden en nam drie lengten voorsprong. Wel zette Richter hem nog achterna, maar van Vliet was zeker van den overwinning en won. met anderhalve lengte Van Vliet's glorie. In den eersten rit van de finale tusschen van Vliet en Scherens moest de Belg den kop nemen. In de voorlaatste bocht, vlak bij de marathontribune, ging Scherens omhoog om te verhinderen, dat van Vliet buitenom passeerde. De wereldkampioen demarreerde niet. wachtte lang. heel lang, te lang. op den aanval van Var. Vliet. Het werd dus een korte sprint. Van Vliet zag zijn kans. schoot plotseling binnendoor, langs zij, demarreerde en lag onmiddellijk op topsnelheid. Scherens was in de laatste bocht reeds verslagen. Met vele lengten won onze landgenoot. In den tweeden rit moest van Vliet den kop nemen. Het werd een lange sprint, waarin Scherens in de laatste bocht schit terend langszij kwam en zoo snél was, op het laatste rechte eind. dat van Vliet met een halve langte geslagen werd. De derde rit moest dus de beslissing brengen. Scherens lootte den kop: men mag met groote waarschijnlijkheid aan nemen- dat deze loting de beslissing voor den titel bracht, evenals verleden jaar in Kopenhagen. De rit verliep precies, zooals verwacht werd. Scherens spurtte voor de marathon tribune van den kop. Razend snel ging de Belg de bocht door met van Vliet aan het wiel. Bij het uitkomen van de bocht kwam onz landgenoot op phenomenale wijze langs Scherens en schoot voorbij om onbe dreigd te winnen. Een verheugde van Vliet maakte na af loop een eereronde. Scherens, doodsbleek, kon niets zeggen. Hij keek slechts treurig voor zich, wellicht gevoelend, dat hier het begin van het einde van een buitengewone sprintcarrièère lag. Zesmaal achter elkaar te arbeiden aan liet groote werk, waarop thans bij de offlcieele openstelling," de kroon wordt gezet. Verder werd het woord nog gevoerd na mens de terreihcommissie. welke het ter rein officieel aan het bestuur overdroeg, door een afgevaardigde van leden en dona teurs, die een album aanbood met de na men van diegenen, die aan het geschenk, de omrastering rond het terrein, hadden bygedragen, een afgevaardigde van de U. V. S.-tooneelclub, die zyn gelukwenschen eveneens vergezeld liet gaan van een stof felijk huldeblijk, Jhr. Feith namens den Ned, Korfbalbond, den heer Sajet namens den Kon. Ned. Voetbalbond en den heer Lolkes de Beer, eere-voorzltter van U. V. S.. die een woord van hulde en waardeering richtte aan het adres van den huidigen voorzitter, den heer Bosboom, voor het vele en goede werk sinds zijn betrekkeiyk kort voorzitterschap voor de vereenlging ver richt. Alvorens tot de offlcieele opening over tc ge.an. wilde ook de burgemeester zyn ge lukwenschen aanbieden, waarby hij den wensch uitsprak, dat U. V. S. op dit terrein veel lauweren mag oogsten om dan na eer- iyke faire wedstrijden de hoop en den wensch van sportief Leiden in vervulling te doen gaan: nameiyk de vestiging van een eerste klasser in de Sleutelstad Hierna ging me: met het U. V. S.-vaandel voorop naar de tribune, waar de openingsplechtig heid zou geschieden. m Inmiddels was om 4 uur de eerste esta- lettelooper met de clubvlag van het oude veld aan den Kanaalweg gèstart en zoo ging het door de heele stad, waar overal tal van belangstellenden stonden opge steld. Op het terrein aangekomen nam de burgemeester de vlag in ontvangst, om deze dan onder een driewerf hoera voor U. V. S. in de vlaggestok te hijschen, waar na direct vier blauw-wit-juniores naar de hoeken van het terrein snelden en daar de hoekvlaggen in dén grond plaatsten. Het nieuwe U.V.S.-terrein was officieel geopend, een daverend applaus en hoera-geroep steeg op, nogmaals werd er gesproken, nu door den voorzitter van den L. V. B., den heer Steenhauer en den heer Koolhaas, voorzitter der vereeniging Ajax, die ter her innering aan deze opening een fraai uitge voerde vlag met de clubkleuren overhan digde, daarbij den wensch voegen U. V. S. spoedig weer eens als tegenstander te mo gen ontmoeten, maar dan in een competi tie-wedstrijd, als eerste klasser. V. V. S.—Ajax 0—3 De wedstryd U. V. S.Ajax, welke hierna een aanvang nam, bood te weinig interes sants, om er een uitvoerige beschouwing aan te wijden. Het is een demonstratie- wedstryd geworden, waarin goed tweede klas spel ten aanschouwe werd gegeven, doch die verder even arm was aan staaltjes fraai voetbal als aan spanning. Het Ajax- elftal maakte zich niet bijster druk. en de Leldenaars, die goeden tegenstand boden, hadden zeker een beter lot verdiend dan de 30 nederlaag. De ruststand 0I. gaf de verhouding al heel slecht weer. Voor het meerendeel der eerste helft, waren het de gastheeren, die in den aanval waren, doch we hebben het jammer genoeg weer moeten constateeren: U.V.S. lijdt nog steeds aan de kwaal van het vorig seizoen, het beslissende schot is nog altijd te zoeken. Corner op corner zagen wij op het Amster- damsche doel nemen, doch telkens beland de de bal naast of over de lat, soms ook recht in de handen van keeper Keyzer, wiens kracht nog steeds in zyn onovertrof fen opstellen schuilt en die Zaterdag ove rigens de eenige uitblinker by de bezoekers was. FluksHaagsch Twaalftal 13 In de pauze van den voetbalwedstryd werd aangevangen met den korfbalwed- stryd FluksHaagsch XII-tal. Jammer was het. dat. de versterking, welke Fluks in deze ontmoeting zou ontvangen, geen verster king bleek. Van de reeds gepubliceerde spelers(sters) verschenen alleen mej. Min- kema iRozenb.) en Dingjan (O. E.i. waar by laatstgenoemde speler tegen zijn club genoot R. Coster vanzelfsprekend niet al te zeer op den voorgrond kon treden, aange zien zijn tegenpartij zyn spel natuurlyk door en door kende. De opengevallen plaat sen werden ingenomen door W. Wassenaar iH.B.S.i en me). Kukler iFluks.) Hoewel het samenspel van deze combinatie dikwijls niet onaardig was. faalde ze toch als aan- valsvak tegen de hechte Haagsche verde diging van de gebroeders Coster uit Ons Eibernest. Daardoor kreeg de strijd aan vankelijk een eenigszins eenzijdig karakter met Den Haag veel meer in het offensief. Hiiter c.s. bleken evenwel volkomen schot- loos, waardoor de eerste helft, waarin voor al le Haagsche dames op den voorgrond traden, eindigde met den stand 00. De tweede helft werd gespeeld voor heel wat minder toeschouwers, dan de eerste. Het late uur zal hieraan voor een deel oor zaak zijn geweest. Hoewel er geen twee doelpunten gemaakt waren, besloot men in de rust een vakwisseling in te voeren. De Fluks-aanval werd middenvak, het mid denvak verdediging en de verdediging aan val. De Haagsche wijziging correspondeer de hiermede, doch vanzelfsprekend in om gekeerde volgorde. Deze omzetting bleek juist gezien. Het spel werd levendiger en het op doelpunten belustte publiek kreeg eveneens zyn zin. Door een misverstand in de Leidsche verdediging kreeg de Haag sche aanvoerder Storm na pl.m. 10 min. een opgelegde kans, welke hij dankbaar be nutte. Weer 10 min later waren het da meshanden. die den Haagschen voorsprong tot 20 opvoerden. Enkele felle attaque's van den nieuwen Fluks-aanval leverden echter een doelpunt van Van Weesel op, waardoor den stand op 1—2 werd gebracht. De Eibernest-speler Coster Sr. maakte evenwel aan alle spanning een einde door kort voor het laatste fluitsignaal opnieuw ■ooi Den Haag te doelpunten '13). Over het geheel genomen speelde het Haagsch Twaalftal een zeer vlotte partij, ■waarvan we het solide spel der dames reeds roemden. Bij Fluks moet vooral het vak Van der Waals-Van Nierop met de dames v. Bemmel en R. Montanus genoemd wor den. terwyi voorts mej Minkema zich van een uitstekende zyde liet zien. Foto Van Vliet. Foto Van Vliet. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van de Sande Bakhuyzen, onder overweldi gende belangstelling, het nieuwe U.V.S-. terrein aan den Wassenaarsche weg offi cieel geopend, waarna de blauw-witten het prachtige speelveld in gebruik namen met ecu wedstrijd tegen het Amsterdamsche Ajax, welke ontmoeting in een 30 over winning voor de gasten, die met een vrij wel volledig elftal in het veld traden, is ge ëindigd. Zou er tot Zaterdag nog een sport- lievend Leidenaar te vinden zijn ge weest, die nog niet op de hoogtewas van een voor de Sleutelstad zoo belangrijk sportgebeuren als de opening van een sportterrein, zooals Leiden er nog nim mer een binnen zijn stadsgrenzen heeft geteld, dan toch moest er op dien dag wel een eind komen aan die onwetend heid, immers, trams, bussen en taxi's, zij alle waren getooid met vlaggen in in de blauw-witte kleuren, vlaggen, die het in de stad eri ver daarbuiten heb ben uitgedragen, het feest der groote U.V.S.-supporterschare, een feest van heel sportief Leiden, de opening van het nieuwe U.V.S.-sportpark aan den Wassenaarsche weg. Reeds lang voor het tijdstip der officieele opening, heerschte er op en naby den Rijnsburgerweg een drukte, die daar. zoo tiet ongekend, dan toch slechts herinnerde tan de goede dagen van A B.C. Duizenden wilden getuige zyn van de officieele open- liclling, wilden het fraaie veld, waarvan oven reeds zooveel had gelezen en zoo dik wijls over had hooren spreken, bewonderen, wilden de Leidsche tweede klasser aanmoe digen in zijn eerste ontmoeting, een wed strijd nog wel tegen het sterke Ajax, kort om wilden dit sportgebeuren niet missen. En men trok dus in drommen op naar het wild aan den Wassenaarscheweg. dat om zoomd van vlaggen reeds van verre was te sien. Toen wy op het terrein aan kwamen en wij nog een onafzienbare rij belangstellen den achter ons hadden, zagen de staan- iribunes, welke rond het veld zijn aange dacht, reeds zwart van de velen, die reeds v'oeg een goed plaatsje hadden veroverd, terwijl de zeer ruime cantlne was gevuld "et een groot aantal officieele personen en Emoodigden. De voorzitter van U.V.S., de "'-er J. Bosboom, trad hier als eerste woord eerder op. In zyn welkomstwoord richtte epr. zich allereerst tot de officieele perso on en deputaties van vereenlgingen, welke Jan de ultnoodiglng, om deze openings- brehtigheld by te wonen gevolg hadden Erven, zooals mr. A. v. d. Sande Bak- ™yaen, burgemeester van Lelden, de wet- jPiders van Stralen en Verwey, de heer H. "■Maas. directeur van het Acad. Zieken- P"5. de heer Sajet namens den K N.V.B.. F" bestuur van den Leidschen Voetbal- "M, jhr. Feith namens den Nederl. Crl- De burgemeester hyscht de clubvlag van U.VB. cketbond, afgevaardigden van den Neder- landschen Korfbalbond en de Leidsche Korfbalvereeniging Fluks en de heer Koolhaas, voorzitter der Amsterdamsche voetbalver Ajax. De lieer Bosboom memo reerde verder de totstandkoming van dit nieuwe sportpark en bracht dank aan allen, die hieraan hebben meegewerkt, in het bij zonder aan het gemeentebestuur, dat een belangrijke partij gruis en koolasch met vervoer naar het terrein aanbod, aan Ir. de Blauw, dir. van Gemeentewerken, aan den heer Lindenbergh. directeur der L. D. M., aan den heer Bosman, van wié de ter reinen gehuurd zyn en niet in het minst aan de vele U.V.S.-leden en donateurs en hun dames, die zich in de afgeloopen maan den zoo beyverd hebben voor het nieuwe teirein en dikwijls hun vacantie in dienst stelden van de vereenlging, om als een uiting van ware clubliefde, dag in dag uit, De opening van het U.V-S.-sportpark Van rechts naar links ziet men o.m.: burgemeester Van de Sande Bakhuyzen, de heer J. Bosboom voorzitter van ü,V&) en de wethouders, de heeren Verwey en Van Stralen. Daarnaast U.V.S -bestuursleden en leden der terreincommissie. alsmede (geheel links) de L.V.B -voorzitter, de heer Steenhauer.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9