LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 29 Augustus 1938 S AZUN van Vergadering Bloembollencultuur FAILLISSEMENTEN Iedere beurs E B IJ T O n rizen zonder zorgen AGENDA Rede van dr. Verhage Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De slachtveeafdeelingen worden wat overvoerd 1 In verband met het toenemende Mond- en Klauwzeer waren de slachtveeafdeelingen in de afgeloopen week beduidend ruimer bezet. Men ruimt zooveel mogelijk op, doch dit heeft een zeer nadeeligen invloed op de prijzen. Leeuwen dwalen in Sittard Over de geheele linie had de slacht veehandel dan ook een zeer traag verloop en wij noteerden van 24 cent per K.G. lagere prijzen dan de vorige week. Er zijn evenwel ook welders, die er anders over denken cn juist, nu het vee vast houden in de gedachte, dat het straks duur zal worden en men neemt daarvoor het risico. De schade aan slachtvee is door de ziekte nimmer zoo groot als aan het gebruiksvee. De kooplust hiervoor is momenteel zeer slecht en alleen tot lagere prijzen was dan ook deze week het handelsvee gedeeltelijk te plaatsen. Ook gust-weide vee en jong fokvee ging flink in prijs naar omlaag. Op de Goudsche jaarlijksche vee tentoonstelling j.l. Donderdag viel het aantal inzendingen erg mee en ook de conditie van het vee was best. terwijl er een behoorlijke be langstelling was. doch weinig handel. Ook de ingezouten varkens werden slecht verkocht. De verhoogde graanheffing oefent vooral op den handel in Mestvarkens een zeer nadeeligen in vloed uit. De prijzen zijn met minstens f. 3—5 per stuk teruggeloopen sedert de laatste 2 heffingverhoogingen. De vette varkensmarkt. was echter deze week nog duur. doch de afloop was slecht. Vrijdag hier op de Leidsche markt waar gewoonlijk veel op levering van den boer af wordt verhandeld, kwamen nu weinig zaken tot stand, aangezien de geslachte markt deze weer heel slecht is verloopen. De grossiers leden verliezen van soms meer dan f. 5.per stuk: met het gevolg dat nu niet meer dan 27% cent werd geboden. We verwachten vandaag ook weer lagere prij zen. De wolveemarkt liep zeer matig, doch wel prijshoudend. Voor de Lloyd werden meer dan 300 stuks gekocht en zooals de comraissionaris ons mededeelde is men thans voorzien. De aan voerders zijn dus weer aangewezen op den ge wonen handel en van de Fransche export is voorloopig niet veel te verwachten. Het con tingent voor het 3de kwartaal bedraagt slechts 31 ton, tegen 217 ton in het 2de kwartaal. Een van hen liep de St, Michielskerk in tijdens de H. Mis. Groote consternatie. ZeHs de *-e kunnen HAAS' verdraqen 1279 (tngez. Med.) In Sittard wordt op het oogenblik kermis gehouden, de St. Rosakermis. zoodat de Markt uit den aard der zaak vol met kramen staat. Hier is ook het circus „Frisio" opgesteld. Het waren twee uit dit circus ontsnapte leeuwen, die gisterochtend groote consternatie teweeg hebben gebracht. Om half ach1 was een temmer van het circus bezig het hok van twee leeuwen schoon te maken. Hij had hierbij het hek in de tralies op een kier laten staan. Hier door wisten beide leeuwen te ontsnappen. Een van de leeuwen liep het circus in. vervolgens kroop hij onder het doek door naar bu ten en wandelde op het bui'en- terrein rond steeds achtervolgd door den temmer. De leeuw sprong over een schommel en kroop onder wagens door waarna men hem tenslotte met touwen kon grijpen en naar zijn hok terug kon brengen De tweede leeuw is regelrecht de St. Michielskerk, die op de Markt staat, ingeloopen. In deze kerk, die stampvol was, werd juist de Hoogmis gecele breerd. De leeuw stootte met zijn kop de mcnschen opzij, liep eerst naar het middenschip, toen even naar rechts naar den kant den den biechtstoel, ver volgens naar het middenschip terug en zoo naar het altaar het koor op. waar hij eenige kandelaars en kaarsen om stootte. Begrijpelijkerwijs bracht deze vreemde bezoeker een groote consternatie te weeg. De menschen vluchtten de kerk uit. Ondertusschen hadden menschen van het circus ook naar dezen leeuw een achter volging ingezet en men slaagde er in het dier met touwen te grijpen en het zoo uit de kerk te sleepen. iets wat de vluchtel:ng gewillig toeliet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor Slechts zijn eenige personen van schrik flauw gevallen. In de week van 22 t/m. 27 Augustus werden Ir. Nederland 45 faillissementen uitgesproken. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 760. BINNENLANDSCH ÏVEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De DUU Hoogste stand 767,3 te Vestmanoer. Laagste stand 754,8 te Perpignan. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Mees» zwakke later matig toenemende Oostelijke tot Noordelijke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Aanvankelijk regen, later opklarend. Aanvankeiyk weinig verandering in tempera tuur. Later koeler. De kinderverlamming. Nieuwe gevallen re Alphen. Gisteren zijn weer twee gevallen van kin derverlamming te Alphen geconstateerd nj. bij een 9-j. jongen van de familie v. S. uit de Rozenstraat en een 4-J. kind van de familie T. uit de Van Boetzelaerstraat. Beide patiënten zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Leiden. Ook de Zondagsscho len te Alphen zijn gisteren gesloten ge bleven. terwijl het Alphen's zwembad is gesloten. Te Schoonhoven is het eerste geval van kinderverlamming geconstateerd en wel bij de 8-jarlge Adrlana Bons. Het kind wordt nog in de ouderlijke woning verpleegd. Haar toestand laat zich op het oogen blik vrij gunstig aanzien. Ook te Nijverdal heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Een jongetje van 15 maanden is in het R.-K. Ziekenhuis te Almelo opgenomen. Te Giesendam is kinderverlamming ge constateerd bij het 2-jarig zoontje van de familie D Sluimer. Het kind is naar een ziekenhuis te Dordrecht overgebracht en aldaar opgenomen. WIELRUDSTER DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. Een ernstig gewonde bij Laren. Gisteravond te kwart over acht is op den Rijksweg ter hoogte van Laren een botsing ontstaan tusschen een wielxijdster en een motorrijder. Mej. van der Hooo uit Laren wilde dichtbij de Drift per fiets der Rijksweg overs eken Tegelijkertijd naderde uit de richting Baarn een motorrijwiel, bestuurd door den 26-jarigen H C. Hoyer uit Rijs wijk. De motorrijder kon de wielrljdster niet meer ontwijken waardoor een botsing ontstond Be den vielen tegen den grond. De motorrijder slóeg eers* tegen een kilo- meterpaal en bleef bewusteloos liggen. Een passeerende geneesheer uit Overijssel en een medicus uit Laren verleenden de eer ste hulp en lieten de slachtoffers over brengen naar het Sint Jansziekenhuis te Laren. Hier bleek dat de wlelrijdster nie's mankeerde, terwijl de motorrijder een bloe dende hoofdwonde en schedelbasisfractuur had opgeloopen. De toestand van het slachtoffer ls zorgwekkend kan een CEBUTO Reis betalen. U hebt keus uit tientallen bui- tenlandsche reizen van f 15. tot f150— Door de giootscheep- sche organisatie heelt CEBUTO voorrang in alle landen van Europa. Met welk gezelschap ook meegaat, U reist uitsluitend eerste klas. inlichtingen en Reisgids by: CEBUTO-AGENTSCHAP sigarenmagazijn h. heestermans LEIDEN. Steenstr 24 (h. Beestenmarkt) Telefoon 1532 Dinsdag. Den Burcht: L.C.O.V. „Tien ure hélt de klok", 8 uur nam. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt", 1H—5*4 en 7—11 uur. Woensdag. Den Burcht: L.C.O.V. „Tien ure helt de klok". 8 uur nam. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt". tH514 en 7—1» uur. BIOSCOOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg':: 8 uur nam.; .Legioen van Eer". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Thcater, Breestrgat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Rainbow on the river". oondag van 2—7 uur Öoorl. voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Het meisje in de taxi". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ..Bleeke Bet". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, ITaarlstraat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Suikerfreule". 6347 (Ingez Med.) JONGEN WAS OP EEN VRACHTAUTO GEKLOMMEN. Hij sloeg tegen den rand van een viaduct. Zaterdag ls op den Nieuwen Rijksweg 's-GravenhageRotterdam onder Delft een ongeluk gebeurd, waarvan een 14-Jarlge jongen uit Rotterdam het slachtoffer is ge worden. De jongen was boven op een vrachtauto geklommen. Toen de auto, die in de rich ting Rotterdam reed. het viaduct bij de Brasserkade passeerde, kwam de jongen vermoedelijk met den rand van het viaduct in aanraking, zoodat hij tegen den grond werd geslingerd De val was zóó hevig, dat de jongen vrijwel op slag dood was. VERKEERSONGEVAL TE KOEDIJK. Wielrijder ernstig gewond. Gisteravond orrts reeks acht uur is op den rijksweg Alkmaar-Schoorldam, juist tegen over Koedijk, een ernstig ongeluk gebeurd. In de richting Schoorldam fietste de familie Kemper uit Amsterdam; de heer en mevrouw K. op een tandem, een zoon en dochter elk od een rliwiel, toen uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde welke od dat oogenblik werd ge passeerd door een personenauto De bestuurder van laatstgenoemde auto haalde daarbil te veel naar Inks uit. met het gevolg, dat dé 17-jange André K. door deze auto gegrepen werd en tegen den grond geslingerd Zijn zuster kon door tijdig van haar fiets te springen een botsing voorkomen. De Jongeman b'eek er erg aan toe te zijn en onmiddellijk werd genees kundige hulp lngeroecen welke door dr. den Hartog uit Koedijk werd verleend. De gewonde is per ziekenauto naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK OP SNELWEG DEN HAAG—AMSTERDAM. 45-jarige motorrijder zwaar gewond. Gistermiddag oms'reeks 12 uur passeerde op den nieuwen Rijksweg in Haarlemmer meer nabij Abbenes met gTOote snelheid een motorrijwiel bestuurd door den 45- jarlgen heer S. uit Amsterdam; od de duo daarvan zat de heer G. Plotseling raakte een band defect, met het gevolg, dat S het stuur niet meer meester kon blijven, de motor over den kop sloeg en de berijders tegen den grond werden geslingerd. De be stuurder S. kwam verschillende hoofdwon den en een hersenschudding. Hij werd hevig bloedend opgenomen en na door dr. B voorloopig verbonden te zijn ln ernstigen toestand met de ziekenauto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst over gebracht naar het Wllhelmtna Gasthuis ln Amsterdam De duorlider G. liep ook op verschillende plaatsen verwondingen op, die echter niet van ernstigen aard waren. Het motorrijw'el werd zwaar beschadigd. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. JONGEMAN SCHIET OP ZIJN MOEDER. Gisteravond omstreeks half zes heeft de 31-jarige A. van der V. te Reuver, eenige schoten op zijn moeder gelost, waardoor de vrouw ernstig werd gewond. De 58-jarige weduwe Van der V. heeft zich eenige dagen geleden in pnderlropw begeven met een 31-jarigen jongëman, het geen den zoon niet welgevallig was. Gisteravond was de vrouw alleen op weg naar haar kosthuis. Op den Keulscheweg heeft de jongen zijn moeder opgewacht en eenige Schoten op haar gelast. Ernstig ge- i wond viel het slachtoffer neer. Omwonen- BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door net Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Sinds Zaterdag heeft de luchtdrukverdeeling zich geheel gewijzigd. De depressie in het Oosten, die in Centraal Europa en daarna in Scandinavië zoo overvloedige regens veroor zaakte, is thans verdwenen en opgelost in het groote vlakke gebied van lagen luchtdruk over de Noorsche zee en het Oosteiyke deel der Poolzee. Iriplaats daarvan kwam boven de Bal- tische staten een gebied van hoogen luchtdruk tot. ontwikkeling. Het machtige gebied van hoogen .luchtdruk in het westen, reikt tot over Ierland en IJsland. Langs den oostiand beweegt zich een strooming van polaire lucht naar het Zuiden en Zuid-Westen, die over de golf van Biscaje reeds in West-Frankrijk is doorgedron gen. In Engeland, om het Kanaal en West- Frankryk vielen zware regens. In Frankrijk begon de luchtdruk gisteren regelmatig te dalen en over Centraal Eilropa vormde zich een uitgestrekte vlakke depressie. Over Duitschland beweegt zich een corttlnéntale luchtstroom naar het Westen. Te Weenen viel'bij onweer 47 m.m. regen. De Alpentoppen melden helder weer en wolkehdekken met boven-oppervlakte "van 2000 meter hoogte. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. f61 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 18% gr. C. (66 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEI Voor Dinsdag. Voorm. te 6 u. 33 min.; nana, te 19 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zjjl". 'sMiddags 12 uur: 17% gr. C. Licm op Voor FIETSERS e.a. Maandag: 8.26 nam. tot 5.36 voorm. Het bedrijf kan het niet zonder maatregelen stellen. De 188e (buitengewone) algemeene verga dering der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur ls heden te Haarlem door den voorzitter, dr. A. J. Verhage. geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen. Hoewel de maand Augustus een zeer drukke maand is in het bloembollenbe- drijf, heeft het hoofdbestuur gemeengd toch in deze maand een algemeene ver gadering bijeen te moeteh roepen al dus spreker omdat het juist in dit handelsseizoen gebleken is, dat de om standigheden zóó zijn. dat een bedrijf als het onze het nog niet zonder maat regelen kan stellen. Ik zal niet dieper ingaan op de uitvoerige toelichting van het hoofdbestuur op zijn standpunt ten aanzien van bedrijfsmaatregelen, wel ke voor zich zelf spreekt. Maar wel wil ik er op wijzen, dat het noodzakelijk is, dat de vereeniging met den meest mo gelijken spoed een uitspraak doét. Niet alleen, omdat het hoofdbestuur bij een goedkeuring van zijn standpunt, ook weer zelf initiatief kan ontplooien en aan alle kanten kan meewerken om het uit een oogpunt van vakbelang beste na te streven. Maar obk vergete mén niet, dat het toch dwaas zou zijn, ais onder omstandigheden, dat de meer derheid voelt, het niet zonder maat regelen te kunnen stellen, het hoofd bestuur tegen zijn eigen overtuiging in. gebonden zon zijn aan een vorig jaar voor 1937/38 gevallen uitspraak. Men zegge dus niet, dat deze vergadering even goed later in het najaar of in den winter gebouden had kunnen worden. Men moet rekening houden met alle omstandigheden en factoren en wan neer mén dat doet, dan zal men toe geven, dat het dit jaar nu het juiste moment is, om bijeen te komen en te beslissen over dit voor een ieder onzer vakgenooten zoo belangrijke probleem. Dit handelsseizoen valt overigens wel ln een tijd van politieke spanningen en van een scherp tot uiting komen van omstan digheden, die er duidelijker dan ooit op wijzen, dat de structuur der maatschappij zich aan het wijzigen is. Het is dan ook niet alléén de groote oogst, die ons doet beseffen, dat het ontbreken van regelen tot zware verliezen zou leiden; het zijn ook de wijzigingen ln de geestesgesteldheid en in de economie der volkeren, waardoor af- zetultbrelding op een bepaald moment zoo veel moeilijker en gevaarlijker wordt dan vroeger. Dit zijn structureele wijzigingen, waarover men niet alleen moet praten, maar die men ook moet erkennen door er het eigen bedrijfsleven zoo goed mogelijk bij aan te passen. Zou men dat nalaten en zich baseeren op het verleden, toen de om standigheden geheel anders waren, dan zou hieruit uiteindelijk zeker nog meer schade ontstaan. Men begrijpe goed. dat ik hiermede niet wil zeggen aldus dr. Verhage dat de toestanden, zooals zij groeien, zullen lelden tot de grootst mogelijke welvaart. Het te gendeel is, althans op het gebied der bo- demDroductie, naar mijn meening het ge val. Een vrijere wereldhandel in agrarische producten zou niet alleen ln het belang van het bloembollenbedrijf zijn en nu noo- dige maatregelen kunnen doen missen; ook de welvaart der volkeren zou er door ver groot worden. Maar we hebben er rekening mede te houden, dat wij alleen den we reldhandel niet vrijer kunnen maken en de geestesgesteldheid, waaruit afwerende maatregelen volgen of dreigen, niet kun nen veranderen door te doen. alsof de wij- zieingen waarover lk sprak, niet bestaan. Wij hebben ons aan te passen bi) de om standigheden. zooals zij zich ontwikkelen; in het endere geval zouden wij tegen een zóó sterken stroom'moeten onroelen dat croot krachtverlles daarvan het gevob zou i z(jn. Ook wil lk hiermede niet zeggcr, dat de h"rd°l in ons product steeds meer be- 'terkt zal worden. Mep- vdi moeten ervoor waker d**t we i de buitenlandsehe r-zrkten. niet overprlk- I kelen, door tegen te gaan, dat tegen prij zen, die de buitenlander dumpingprijzen zal hcémen, onze bloembollen verkocht zul- len worden. Helpen wij niet zorgen voor een zekere stabiliteit, dan wordt de kans. dat het streven naar afwerende maatre gelen zich nog meer tegen ons richt, veel grooter. Wij zien het dit setzoen; het zou niet mogelijk zijn een zoo groote oogst op de buitenlandsehe markt te plaatsen, zonder de prijsverhoudingen volkomen te versto ren; en daardoor zouden wij afwerende maatregelen uitlokken. Onze taak is om ln de wereld, zooals zij de laatste jaren groeit, dit zooveel mogelijk te voorkomen, daar hieruit blijvend schadelijke gevolgen zouden kunnen voortvloeien. De uitvoering der maatregelen ls dit jaar, bij een abnormaal grooten oogst van tulpen, moeilijker dan ooit. Alle mogelijke maatregelen zijn getroffen om de uitbeta ling door het Surplusfonds zeker te stellen; hierdoor is voorkomen, dat de markt ver der Inzakte dan de minimumprijzen. Hierdoor waren echter noodlg een kor ting van 24"/o van de nota's en een moge lijkheid om tot een zware inlevering te ko men. Alhoewel men door deze maatregelen uiteindelijk meer zal besommen, dan zon der maatregelen het geval geweest zou zijn. moge men zich ln de kringen der Over heid toch reali.seeren, welke strenge maat regelen in en door het bloembollenbedrijf worden toegepast Zoowel bij mogelijkheden om den afzet te vergrooten, als ln het geval dat de om standigheden hulp van de Regeering ëischen. bedenke men. dat nagenoeg geen enkele bedrijfstak financieel zoo zelfstan dig blijft stan. In het bijzonder bedenke men dat, wan neer onderhandelingen gevoerd worden met het buitenland. Ik ben ervan overtuigd, zeide spr., dat hierin vele en groote moei lijkheden schuilen, maar een bedrijfstak, die zelf nagenoeg geheel de maatregelen financiert, die voor dien bedrijfstak getrof fen zijn, verdient toch in de eerste plaats, dat de export van zijn artikel zooveel mo gelijk verruimd wordt. Vooral omdat ex port-verruiming het eenige middel ls om ons bedrijf gezonder te maken, terwijl het bloembollenvak zelf reeds naar verhouding veel middelen beschikbaar stelt om het ar tikel te propageeren. Ik denk in het bij zonder aan het contingent voor export naar Duitschland. De ontwikkeling van de clea- rlnerekenlng is niet gunstig, maar nu deze ontwikkeling juist valt ln een tijd van het jaar. dat de bloembollen worden geëxpor teerd. ls er naar mijn meening toch alle reden, om voor het vierde kwartaal de bloembollenexport daarheen wat te verrui men, temeer, omdat de Duitsche afnemers er op gebrand zijn. om wat meer te ont vangen Aan het slot van zijn betoog drong spr. op kortheid bij de discussies aan. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter, van nam.- 8 uür tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 27 Aug. t/m Vrijdag 2 September a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. Tel. 502; G. P. Reyst. Steen straat 35, Tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wll- helminapark 8, Tel, 274. den waren op het geluld der schoten naar bulten gekomen en vonden de vrouw ln deerniswekkenden toestand. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, is het slachtoffer naar het R.-K. zieken huis te Venlo overgebracht. De dader heeft zich na zijn daad bij de maréchaussee aangemeld. Hij ls Ingesloten. VERDRONKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de gepenslonneerd-machinist van het waterschap de Noordt-, Toren-, Oost- en West- Meerenpolder te Zevenbergen, toen hij over een bruggetje liep, op weg naar zijn woning, misgestapt, te water geraakt en verdronken. Gistermorgen heeft men zijn lijk uit het water opgehaald. GEVALLEN VAN DYSENTERIE IN HEER HUGOWAARD. In de gemeente Heer Hugowaard heerscht sedert Zaterdag groote ongerustheid over een aantal ziekteverschijnselen van zeer ernstigen aard. Een kind uit het gezin T, dat ln den loop der vorige week plotseling ernstig zigk werd. is Zaterdag begraven. Naar vermoed wordt had het kind geleden aan dysenterie. In het laatst van dezelfde,week is een kind uit hetzelfde gezin eveneens ernstig ziek geworden en Zaterdagochtend moes ten er zelfs drie naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd, terwijl gister ochtend de overige drie kinderen uit het zelfde gezin naar het ziekenhuis zijn over gebracht. In den loop van Zaterdag bleken ook twee kinderen uit het gezin van de familie D. uit Heer Hugowaard door een ernstige ziekte te zijn aangetast, zoodat hun opname ln het ziekenhuis noodzake lijk was, terwijl gisteravond uit een derde familie ter plaatse een 17-jarlge longen en een 20-jarig meisje in het ziekenhuis wer den opgenomen. Aan twee van de kin deren der familie T. en een van de famine D. zijn de laatste H.H. Sacramenten toe gediend. Hun toestand is zeer ernstig. M de andere zes patiënten zijn de ziektever schijnselen van minder ernstigen aard en bestaat er geen direct levensgevaar Naar verluidt zou het hjer gevallen van dysen terie betreffen. DOOR EEN VALLEND BLOK STROO GETROFFEN. Het vierjarig zoontje van den arbeider G. Kooistra te Wijnaldum (Fr.), flat bil d« boerderij waar zijn vader werkte ste™ kijken naar het ophijschen van pakken stroo, werd door een rollend blok stroo g troffen en overleed eenige oogenblikken na het ongeval. BUITENLANDSCH GEMENGD. GEVANGENEN ONTVLUCHT Uit de nieuwe modelgevangenis teC&xte in Portugal ziin elf gevangenen ontvlucn De meesten van de gevluchten zijn nl denaars die tot de zwaarste straf. in Portugal mogelijk is. nJ. 28 laar eevan genls, waren veroordeeld. De mannen te ontvlucht ln gevangenlskleedij. STRANDING VAN ZWEEDSCH VRACHTSCHIP. Domei meldt, dat de 26 leden vani de bemanning van het Zweedsche vrachwnv Fermia. dat ter hoogte van kaap Nazatw (Hokaldo in Japan) aan den Ja. des loopen. allen eered werden door een pamch schip, dat er tegen drie uur u«i/ Oi ivfivu «-"V- - jn middags in geslaagd was het vrachtscnv te naderen. De geredden werden f? Nehoero overgebracht. DE RAMP VAN OMORI. De vliegtuigramp, welke zich 24 Augustus j.l. te Omori bil Tokio heeft voorgedaan, heeft 67 dooden geëischt. Talrijke per»" zHn overleden tengevolge van brandwo iden. welke zil hebben opgeloopen, toen,n 1 benz'ne-reservoir van het omlaag L'C vliegtuig ontplofte. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE- Tengevolge van zeer zware regenej™1] zeven dorpen ln Mldden-Anatollë Sé" overstroomd. De hulzen ziin vernield, oogst ls verwoest. Er is veel vee verdrom» 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6