TRIUMPH LAATSTE BERICHTEN ROOK KWALITEIT EN PRIJS! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 Augustus 1938 De strijd in Spanje 'N TRIOMF IN SMAAK VISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten Binnenland Waarschuwing, die door Lloyd George werd uitgesproken toen eveneens minister van financiën in het Mansion House tijdens de Agadir-crisls. De tekst van de rede zou ziin goedge keurd tijdens de bijeenkomst in het Foreign Office van Sir John Simon. Lord Halifax en den eersten minister". Tijdens een bespreking, welke de gede legeerden der Sudetendui'sche partij, Kundt en Rosche, met Hodza hebben ge had, hebben zij den minister-president een protest overhandigd tegen de beslis sing der stedelijke overheid van Warns- dorff. waarbij verboden wordt in in- dustrieele ondernemingen politiek te voe ren De afgevaardigden bleven meer dan 20 mlnu'en bi) Hodza, die toezegde de aangelegenheid te zullen bestudeeren Bevoegde kringen beweren, dat de ministers het eens zijn geworden over nieuwe richtlijnen voor de onderhan delingen met dc Duitschers en zij geven te kennen, dat daarbij rekening wordt gehouden met de opvatting, door de laatsten voorgestaan. Dus verdere concessies! 6195 (ïng-ez. Med.) FRANKRIJK. Rond de 40-uren-week. Het politieke bureau der communistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin alle democraten worden opgeroepen „zich krachtiger dan ooit aaneen te slui ten om eerbied voor de republiketnsche wet af te dwingen" en waarin o.m. bijeen roeping van het parlement wordt gevraagd. Voorts wil de resolutie een plechtige be vestiging van de onaantastbaarheid der wet op de veertigurenweek en van de so ciale wetten en een veroordeeling van iedere neiging tot persoonlijke macht. De resolutie eindigt met een oproep ten gunste van versteviging van het Volksfront Heden zal Daiadier nogmaals een uiteen zetting van zijn beleid geven en wel voor de parlementaire fractie der radicaal- socialistische partij. Het schijnt nu reeds vast te staan, dat de radicaal-socialistische partijleiders zich vierkant zullen verklaren tegen elk voor' stel tot vervroegde bijeenroeping van de Kamers, hidien dit zou worden gedaan tij dens de bijeenkomst van de Délégation des Gauches van vanmiddag. Het nationaal Volksfrontcomité is gister middag bijeengekomen. Na de vergadering las Victor Basch. de voorzitter van de Liga voor de rechten van den mensch, het vol gende communiqué voor: .De besprekingen, die zoojuist plaats ge vonden hebben, hebben doen blijken, dat 't nationale comité eensgezind blijft in zijn wil tot handhaving van het Volksfront tegen de reactie en tegen het fascisme. Het wil de onaantastbaarheid handhaven van de sociale wetten die aangenomen zijn door de republikeinsche meerderheid en voorzien in de behoeften der landsverde diging en der onafhankelijkheid des lands. Het nationaal comité heeft bovendien be sloten. een delegatie te zenden naar den minister-president". DUITSCHLAND. Een rede vcm Horthy. Wet op de vreemdelingen. De verbanning van Mgr. Sproll. Het proces tegen Schuschnigg. Na de vlootrevue heeft admiraal Horthy een hartelijke toespraak gehouden, waarin hij herinnerde aan de daden der Duitsche vloot, om dan o.m. te vervolgen: Reeds voor het tweede Jaar bloedt Spanje in burgeroorlog en toch zijn daar geen oorlogvoerenden. Wanneer men een nade renden taifoen wil tegengaan, niet door hem als zoodanig te erkennen, maar voor te stellen als een abnormale atmosferische depressie, zal de wervelstorm zijn alles ver nielende baan trekken, onverschillig hoe men hem noemt. Wil de wereld den vrede, dan moet zij de rechtvaardigheid open in dc oogen zien en de vrije baan kunnen betreden van de oprechtheid. Zij moet er kennen, dat er onder de volkeren op het gebied van het recht geen bevoorrechten kunnen zijn." In het „Reichsgezetzblatt" wordt een „politieverordening voor buitenlanders" ge publiceerd, die eenheid brengt in het po litierecht betreffende buitenlanders en alle nog bestaande regelingen der Duitsche lan den afschaft Het verblijf op rijksgebied is buitenlanders toegestaan, die in per soonlijkheid en doel van hun verblijf den waarborg bieden, dat zij de hun verleende gastvrijheid waardig zijn. De nieuwe regeling, die op 1 October van kracht wordt, moet de politie in staat stellen, maatregelen te nemen tegen de buitenlanders, die aan die voorwaarden niet voldoen Een speciale verblijfsvergun ning der politie is noodlg voor buitenlan ders, die langer dan drie maanden blijven en voor hen, die speciale werkzaamheden willen verrichten. Gezaghebbende kringen in Vaticaanstad hebben tot nu toe geweigerd zich over het geval van mgr. Sproll, uit te laten, aange zien zij nog niet voldoende over de zaak zijn ingelicht. Mgr. Sproll staat reeds elf jaar aan het hoofd van zijn diocees. In religieuze krin gen. die zich minder voorbehoud opleggen, verhc-elt men niet dat de maatregel, welke feitelijk gelijkstaat met een afzetting van den bisschop, beroering heeft gewekt. Men doet uitkomen, dat er een gespannen ver houding bestaat tusschen het nationaal- sociallstische Duitschland en den heiligen stoel. De beslissing aangaande den bisschop van Rotnenburg is inderdaad naar den vorm in strijd met ietter en geest van het concordaat, dat nog steeds van kracht is tl' schen het Vaticaan en het rijk. Volgens hooge kerkelijke kringen is de tegen mgr. Sproll genomen maatregel slechts een der kanten van de geloofsver volging en don strijd van het nationaal- soclallsme om het katholieke geloof in Duitschland te doen verdwijnen. Volgens een officieel woordvoerder wordt het proces tegen Schuschnigg en de overige leden van de vroegere re geering van Oostenrijk in de tweede helft van de volgende maand, na het congres van Neurenberg, verwacht. De aanklacht zal luiden: overtreding van de grondwet, schending van de wet en handelen tegen het algemeen belang. Men verwacht niet, dat een aanklacht wegens hoogverraad zal worden ingediend. Er is nog geen besluit genomen of het proces openbaar zal zijn of niet. Schuschnigg zelf bevindt zich nog te Weenen. Officieel wordt verklaard, dat hij goed wordt behandeld, doch men zegt niet, waar hij zich ophoudt. Hij mag zijn vrouw niet zien en naar verluidt, heeft hij zijn baard laten staan. Verder wordt officieel medegedeeld, dat sedert Maart 40.000 Joden uit Oostenrijk zijn vertrokken. Naar offlcleele schatting bevinden zich 600.000 niet-ariërs in Oos tenrijk. Onlangs zijn ongeveer 60 of 70 leden van de vroegere sociaal-democratische par tij gearresteerd, o.a, Heinrich Allina, voor malig socialistisch parlementslid en Franz Hollubek. een bekend vakvereenigingslei- der. De vroegere socialistische burgemees ter van Weenen. dr. Karl Seltz, bevindt zich nog in vrijheid. (Ingez. Med.) BELGIË. Maatregelen tegen heimelijke immigratie. Het ministerie van Justitie deelt mede: Men heeft geconstateerd, dat, niettegen staande het verscherpte toezicht aan de grens, waartoe de regeering in verband met de stijgende immigratie van vreemde lingen had besloten, deze immigratie nog langzaam maar regelmatig en als het ware georganiseerd aan de oostelijke grens blijft voortduren. Internationale conferenties organiseeren thans de stelselmatige immigratie van de genen, die gedwongen zijn het land, waar zij gevestigd waren, te verlaten. De Bel gische regeering kan niet toestaan, dat bui ter. en in weerwil van de in gemeenschap pelijk overleg door de betreffende staten getroffen maatregelen, een heimelijke im migratie voortduurt. Zij heeft de noodlge maatregelen genomen, om aan die immi gratie een einde te maken en alle vreem delingen, die onder onwettige omstandig heden in België zullen komen, naar de grens terug te leiden. Die maatregelen zul len van heden af in werking treden. De regeering zal geen immigratie toe staan dan onder de voorwaarden en in de vormen, die door het internationale comité, dat te Londen zetelt, vastgesteld zijn. DANZIG. De molesteering van Poolsche Staatsburgers. In verband met de jongste incidenten, waarbij Polen op het grondgebied der vrije stad werden mishandeld, heeft de commis saris-generaal van Polen zich tot den Se naat van de vrije stad gewend en geëischl, dat de schuldigen zullen worden gestraft, schadevergoeding zal worden gegeven aan de slachtoffers en dat de Poolsche bevol king in Dantzig een veiligheid zal worden verzekerd, welke de basis zal vormen voor een gunstige ontwikkeling der Poolsch- Dantzigsche betrekkingen. ZUID-AFRIKA. Rede van Smuts. Generaal Smuts heeft in het parlement een rede uitgesproken waarin hij o.m. zei- de. dat naar zijn meening Zuid-Afrika En geland zou bijstaan, wanneer dit in gevaar verkeerde of werd aangevallen in tijd van oorlog Smuts voegde hieraan toe, dat het een aanslag op eigen leven zou zijn, wan neer men toestond, dat Engeland ten on der ging, zoolang het nog de behoede* is der onafhankelijkheid der unie. Wanneer hij. generaal Smuts, lid was der regeering, die het parlement van ad vies moest dienen in dergelijke omstan digheden, zou hij er met klem bij Zuid- Afrika op aandringen samen te gaan met Engeland. Voorts heeft Morris Kentridge er bij Hertzog op aangedrongen actieve stappen te ondernemen om het optreden te beteu gelen van de nationaal-soclalistlsche agen ten in Zuid-West-Afrika. Spr. verklaarde, dat zich daar een toestand aan het ont wikkelen is, welke gelijk is aan dien m Tsjecho-SIowakije. PALESTINA. De terreur. Vanochtend is in de Arabische wijk van Jaffa weer op de groentenmarkt, een bom geworpen temidden van een menigte men- schen. Volgens de eerste berichten zijn twintig Arabieren gedood en zestig gewond. Tengevolge van moord op den districts commissaris Moffat, hebben de autoritei ten maatregelen genomen om Jenin te zui veren van alle verdachte elementen. Uit een groot aantal huizen werden de bewo ners verwijderd; de hulzen, welke aan ver dachte elementen of aan personen, die met de rebellen sympathlseeren, behooren. wer den vernield De toegang tot de stad is streng verboden. Geen frontnieuws. Van het front blijft nog altijd weinig of niets te vermelden. De rechtsche luchtmacht heeft bommen geworpen en mitrailleurvuur gericht op het kustplaatsje Torrevieja, dat op 40 k m. ten Zuid-Westen van Alicante is gelegen. Er vielen 12 dooden en 54 gewonden; 10 hulzen werden vernield. Geschoten op Italiaanschen gezant. Te San Sebastian is geschoten op de auto van den Italiaanschen gezant. Twee leden van de civiele garde gaven een teeken, dat de wagen moest stoppen.de ambassadeur reed echter door. ervan over tuigd ,dat het teeken niet voor hem be stemd was. omdat de auto het kenmerk van het diplomatieke corps droeg. De beambten losten daarop verscheidene schoten en de ambassadeur en zijn echtge noote liepen lichte verwondingen op door glasscherven. De kwestie der terugtrekking van vrijwilligers. De ambassadeur van Barcelona heeft op het Foreign Officie een nota overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de goedkeu ring van het plan inzake de terugtrekking van vrijwilligers door de Spaansche regee ring berust op de basis van wederkeerlg- heid en alle buitenlanders betreft, die in het leger der regeering strijden, om het even of zij behooren tot landen, die in de nlet-lnmengingscommissie zijn vertegen woordigd of niet. (Ingez. Med.) DE SCHOTSCHE HARING VISSCHER1J. Gedurende de vorige week heeft deze vis- schery slechts geringe resultaten opgeleverd. Gezouten werd een hoeveelheid van 23.363 vaten. Gelukkig mocht evenwel worden vast gesteld, dat de vangst voor een gedeelte uit groote volle haring bestond, maar ook liepen er yle onder. In „Crown Fulls" kon nog steeds minder worden gestempeld dan verleden Jaar, n.l. 7493 vaten tegen 8261 in 1937. „Crown Matfulls" daarentegen werden meer gestempeld en wel 6758 vaten, tegenover 3737 ln 1937. De cijfers zijn nu als volgt: Crown Fillings 527 vaten t.o. 224 ln 1937; Mediums 32.985 va ten t.o. 25.498 in 1937; Matties 50.533 vaten t.o. 23.862 ln 1937. Er zijn verscheept 322.919 vaten t.o. 290.814 in 1937. Nadat de temperatuur in het vasteland is omgeslagen bestaat er een levendige vraag en alle soorten worden verhandeld tegen onge veer onveranderde prijzen. Small Matties in alle categorieën, t.w. Ie en 2c trademarks, zoowel als „doorsneekwaliteit" zijn zoo goed als geruimd. DE DRIJFNETHARINGVISSCHERIJ. Ook Duitschland constateert een betere vraag. De drijfnetharingvisschers voerden aan 217.361 kantjes t.o. 342.612 in 1937. De prijzen zijn onveranderd. Ook de haring uit den voor raad 1937 vindt successievelijk zijn weg. De „Danziger Heringfischerei G.m.b.H., 'die dit seizoen voor het eerst aan de drljfnet- haringvisscherij deelneemt, heeft haar eerste schip binnen gekregen met 550 vaten haring, waarvan een gedeelte direct naar Polen en Pommerellen is verscheept. De visscherij-maat schappij wordt financieel gesteund door den staat Danzig. Werklooze Danziger visschers maken een gedeelte van de bemanning uit. Aan den Deutsche Fischwirtschaft ontleenen wij dat Polen groote plannen heeft ten aan zien van de drijfnetharingvlsscherlj. Men wil een vloot in de vaart brengen van niet minder dan 110 haringloggers, 50 trawlers en 30 kust- visscherijschepen. IJMUIDEN, 26 Augustus 1938. Tarbot f. 0.98—0.88; Tong f. 2.25—1.22; Heil bot f. 1.12—1 per kg.; Griet f.36—20; Groote schol f.33; Middel schol f.24—21; Zetschol f.28 —21; Kleinschol f. 18—6.60; Schar f. 4.60—3.30; Tongschar f.38—24; Klelnmiddel schelvisch f.15—12.50; Kleine schelvisch f.11—5.50; Groo te gul f. 10.50—8; Kleine gul f. 8.50—4.70; Wij ting f.3 80—2.40; Makreel f. 10.50—2.20; Versche haring f. 3.953.15 per 50 kg.; Kabeljauw f,48 27 per 125 kg.; Koolvlsch f. 0.33—0.25 per stuk. Aangevoerd aan den afslag 925 kisten versche haring. Besommingen trawlers: IJm. 98 350 manden f. 1770; IJm. 167 600 manden f. 1640; IJm. 86 160 manden f. 1280; IJm. 73 1270 man den f.3480. VLAARDINGEN, 38 Aug. Van de haringvisscherb kwamen heden ochtend binnen: VL. 196, C. v. d. Lely, met 33 last; KW. 67. A. Nijgh, met 29 last en SCH. 261, P. den Meyer, met 29 last. VEREENIGDE STATEN. De nota aan Mexico, Het departement van buitenlandsche zaken heeft den tekst van de nota gepubli ceerd welke de regeering der Vereenigde Staten 22 Augustus j.l. heeft gezonden aan de regeering van Mexico inzake de ont eigening van de landbouwterreinen. welke het eigendom waren van Amerikaansche staatsburgers. In deze nota ontzenuwt Cordell Huil van internationaal standpunt gezien de argu- VEREÊNICDE -WA55CHERIJEN VITTE-SINGEL-13 -LEIDEN. 6203 (Ingez. Med.) menten, welke in de nota van Mexico naar voren werden gebracht. Vervolgens stelt hij voor door een gemengde commissie de hoogte van de schadeloosstellingen te doen schatten. In geval van meeningsverschil moet de zaak worden voorgelegd aan een onpartijdig scheidsgerecht, overeenkomstig het verdrag van Gondra. Nog lang geen einde. De woordvoerder van het Japansche departement van blnnenlandsche zaken heeft th een conferentie van provinciale politle-commissarissen van Oost-Japan een toespraak gehouden, waarin hfj zeide: Het is volstrekt onmogelijk, het Chinee sche Incident te beëindigen, nu de ver overing van Hankau ieder oogenblik ge schieden kan. Het is mogelijk, dat de ver overing van deze stad een definitief stadium in de militaire operaties beteekent, doch zoowel op politiek als economisch gebied zal een langdurig herstel- en op bouwwerk noodzakelijk zijn. De woordvoerder keurde het af. dat er over gesproken wordt, dat wellicht vrede zal kunnen komen na de verovering van Hankau. De vooruitzichten voor een einde van het Chineesche incident zijn nog ver af en het is noodzakelijk een vlot werken te verzekeren van de gecontroleerde econo mie door een drastische controle op campagnes van communistische en volks frontzijde en door onderdrukking van op standige of opruiende literatuur, evenals van rechtstreeksche actie van welke soort ook. Van het front. Japansche militaire kringen zijn van meening, dat na den val van Joe-Tsjang Iedere verbinding is afgesneden tusschen de Chineesche divisies, die opgesteld liggen langs den spoorweg Nan-Sjang-Tsje- Kiang en de Chineesche troepen, die een deel van den Noordwestelijken sector be zetten, ln het bijzonder de steden Oe-Su (Ingez. Med.) en Koe-Pang-Tsl aan den noordelijken oever van de Jangtse. Verder meldt men, dat de Japansche troepen linies bezetten, die van Joel- Tsjang naar Ma-Tao-Tsjan loopen, welke laatste plaats tegenover Oe-Seh ligt, hal verwege tusschen Kloe-Klang en Hwang- Si-Kang, Ten gevolge van de overstroomingen en het bezwijken der dijken te Hwa-Joean- Koe ls de loop van de Gele Rivier veran derd. De rivier stroomt op dit punt thans naar het Zuiden. Ten oosten van de stad ls de rivier zoo ondiep, dat men haar te voet kan oversteken. Vliegtuig-dreigement De Japansche woordvoerder heeft be kend gemaakt, dat leder vliegtuig, met inbegrip van toestellen der Imperial Air ways en der Panamerlcan Airways, dat boven China vliegt om welke oorzaak ook en tracht te ontsnappen, de kans loopt neergeschoten te worden. Zoodra de Amerik. minister Huil daar van hoorde, heeft hij een bespreking ge houden met deskundigen van de afdeeling voor het Verre Oosten van het departe ment van staat, Waarschijnlijk zullen te Tokio stappen worden ondernomen; er is een verklaring van Hull over deze aangelegenheid te ver wachten. Brltsch protest. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft bij den Japanechen ambassadeur te Sjan ghai Tanl, geprotesteerd tegen het vast houden van telegrammen van Reuter door de Japansche censuur Woensdag J.l. De Japansche censuur heeft, zooals ge meld, dien dag gepoogd de berichten over het neerschieten van een Chlneesch post vliegtuig in de Kantondelta tegen te houden. Toch gifgassen? De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond heeft den secretaris generaal ter Inlichting van den leden van Volkenbondsraad en -vergadering een nota gezonden, van gelijken Inhoud als een, welke door den Londenschen ambassadeur aan Hallfax Ls verstrekt betreffende het gebruik van gifgassen door de Japanners in Kiangsi. De gedelegeerde herinnerde aan de resolutie van den Volkenbondsraad, welke de leden ultnoodigt, alle inlichtingen te verstrekken, die zij zouden bezitten over het gebruik van gifgassen ln het Chl- neesch-Japansohe conflict. De zuinigheidscampagne. De door de Japanners gelelde campagne voor zuinigheid in Mandsjoerije, die reeds van kracht was geworden voor de studen ten te Moekden, wordt thans uitgebreid tot alle inwoners. De bedoeling ls spaar zaamheid te verzekeren en verkwisting te voorkomen. De studenten hebben aan schrijving gekregen, dat zij geen nieuwe kleeren mogen laten maken, wanneer het (Ingez. Med.) koude weer komt; hun zomerpakjes moe ten dan maar met flanel of katoen worden gevoerd. Voorts ls hun meegedeeld, dat zij hebben te loopen op zeildoekschoenen, zij moeten een milltare pet dragen van khaki en de knoopen van hun goed mogen niet van metaal zijn. Voor het overige ls hun verboden polshorloges te dragen of gebruik te maken van dure vulpennen en -pot lood en. De spoorwegen en het busvervoer. „wilde" Een communiqué der Spoorwegen. Gisteren ls een bericht verschenen om trent de oprichting eener N V-, die ten doel zou hebben, de „wilde" busverbinding te vervangen door een georganiseerd verkeer en het bereiken van overeenstemming met de spoorwegen. Naar aanleiding hiervan wijst de directie der Nederlandsche Spoor wegen er op, dat zij binnen het kader der door de regeering getrokken richtlijnen in zake de verkeers-coordinatie steeds heeft gestreefd naar een juiste taakverdeeling tusschen spoorwegen en autobus en naar samenwerking met deze laatste. Eerst de centralisatie in de verleening der vergun ningen bood hiervoor een grondslag en heeft in een aantal gevallen reeds tot goede resultaten geleld. Zoolang echter geen sluitend ver gunningstelsel ter beschikking staat, is een rechtstreeksche samenwerking met particuliere N.V.'s, aLs waarop bovengenoemd persbericht doelt, on mogelijk. Elke overeenkomst van heden kan mor gen omver geworpen worden door het op komen van een nieuwen „wilden" concur rent. De aangekondigde poging, te komen tot eenstemmigheid tusschen spoor en bus „over een rationalisatie onder overkapping van beide partijen" staat dan ook gelijk met een poging, de Zuiderzee droog te leg gen zonder afsluitdijk. Voor het overige wil de directie er nog eens op wijzen, dat men de ontplooiing van het busverkeer volstrekt niet zonder meer mag aanmerken als een verbetering ln de economie van de vervoersvoorziening van Nederland. Vast staat, dat elke buspassa gier, die met den trein had kunnen worden vervoerd, aan een busbedrijf meer kost, dan hij aan de Spoorwegen zou hebben gedaan. Gezien vanuit het standpunt der volkshuishouding beteekent een verdere toeneming van het busvervoer ten korte van het spoorwegvervoer, verspilling van economische volkskracht- GEVAARLIJK KINDERVERMAAK. 12-jarige jongen door vrachtauto gedood. Hedenochtend, even na tien uur, waren twee Jongens, de 12-jarige H. A. R. en de 11-jarige H. J, E., beiden wonende in de Jac. Catsstraat te Den Haag met een zelf van een oude kist en vier wieltjes vervaar digd wagentje aan het rijden op het vrij smalle voetpad van de Koningstraat. Eerst genoemde zat ln het karretje, terwijl zijn vriendje het vehikel bestuurde. Toen deze plotseling voor een voetganger moest uit wijken, schoot het wagentje van het trot toir af en kwam de inzittende Jongen op den rijweg terecht, Juist op het oogenblik, dat een vrachtauto, bestuurd door J. A. M. uit Delft, passeerde. Een wiel van den wagen ging den II- jarigen knaap over bet hoofd, waardoor hij op slag werd gedood. Het lijkje ls naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE 34e CONFERENTIE DER INTER PARLEMENTAIRE UNIE. Over internationale unificatie van de wetgeving betreffende auteursrechten. De 34e oonferentle der interparlemen taire unie heeft heden in plenaire zitting de internationale unificatie van de wet geving betreffende auteursrechten bespro ken. De volgende resolutie is voorgesteld: De conferentie spreekt in deze resolutie ln de eerste plaats haar groote waardee ring uit voor het besluit van de Belgische regeering om. op Initiatief van het inter nationaal instituut voor intellectueele sa menwerking. binnenkort te Brussel een diplomatieke conferentie te beleggen ter gelegenheid van de revisie van de Benier conventie, welke conferentie tot doel heel' een unlverseele conventie te ontwerpen over de auteursrechten. De conferentie spreekt den wensch uit. dat de aandacht van de regeeringen en parlementen der verschillende landen op deze conferentie gevestigd zal zijn. Dat. hoe ook de fomuleertng van ae unlverseele bescherming van de auteurs rechten moge luiden, zij geenszins ne' effect zal hebben de beginselen die reeas te dezen aanzien door het meerendeel ae staten zijn aanvaard, prijs te geven en ac Internationaal erkende garanties aan a auteurs te verminderen. Dat dc auteur door bemiddeling van hun vakvereenig®- gen, nauw betrokken zullen worden W o stappen ter verzekering van hun rechten- De conferentie stelt de bslangrijkne' en verscheidenheid vast van de vraagsru' ken, die zich voordoen bij de bescherming van het moreele recht van litteraire artistieke werken en spreekt den wensu uit, dat deze bescherming tot uitdruk»™ zal komen in de toekomstige Internationa conventies niet alleen ter garandeeruj» van de rechten der auteurs en hun rees hebbenden, maar ook in het hoozere- lang van de gemeenschap voor wat betre werken, die het intellectueel eigendom de menschheld zijn. rt.n Dat voor alles maatregelen getron worden ter bescherming van dergeiu werken zoowel ter voorkoming van ge-ne vem'-tiglng als tegen stljlveranderingtu van Jundamenteelen aard. 1)3 KINDERVERLAMMING. In verband met de thans ook te A.p' heerschende kinderverlamming te- onder Gemengd zijn vandaag in aie meente ook de openbare scholen geslote- 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2