Waar de Vrouw belang in stelt Wie handwerkt er mee? Het paard achter den wagen! LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Augustus 1938 Derde Blad No. 24053 79sfe Jaargang Een praatje over moderne en „ouderwetsche" woninginrichting Ditmaal een smaakvol boekomslag Geschiedenis van den zakdoek DAGBLADRECLAME GRAPJES Kleine wenken voor de huisvrouw Comform is heel veel, maar niet alles. Miek was een paar maanden geleden ge- tiouwd en ik had wonderen gehoord van ae volmaakte inrichting van haar woning. Daaraan ontbrak nu letterlijk niets, vertel de me haar beste vriendin verrukt. Alles, wat aan comfort te bedenken viel, was er te vinden. Centrale verwarming in alle ka mers, een volledig ingerichte badkamer met ingebouwd bad, in de keuken een electciscli fornuis, vanzelfsprekend warm en koud lótroomend water en boven den gootsteen, vuilnis afvoer, een slobzink om groenten te wasschen, een doorgeefluikje naar de eet kamer. kortom het was ideaal. In de eet kamer bevond zich een afzonderlijk dressoir aiet een vijfvoudig stopcontact voor een Niectrisch waterketeltje, een broodrooster, i warmplaat. een melkkoker, overal wa- jien stopcontacten voor electrische klokken, I Toeten warmer, kacheltjes (die heb je toch Isoodig in ons klimaat, want de verwar ming wordt gemeenlijk uiterlijk half Mei hop gezet en ln Juli.laten we over dat nlijke punt liever zwijgen!), last not t stofzuiger en wrijf apparaat. Ik ver- t nog het scheertoestel van Dick en haar fectrisch krulijzer en föhn. Kinderen wa- 'y.Ti er nog niet, dus ontbrak de electrische wurm and! De vriendin was verrukt en natuurlijk ja- itoersch op zooveel heerlijkheid, als ze dacht lun de primitieve inrichting van haar wo- ung. die ze tot nu toe altijd teeder had lismind. Het was een klein huisje aan den rand der stad trouwens, Miek's flat lag wk niet bepaald in het centrum, het dal: ging schuil onder witte bruidssluier, maar er was waterleiding, noch gas, en zelfs «iectriciteit was er nog niet doorgedrongen. Cp den hoek, naast de straatdeur, stond een geweldige, groene regenton, de dakgoot was goed verzorgd, in de keuken stond een (litreer opgesteld en tegen de thee, die er beschonken werd, had zelfs de theeproever tan Lyons geen aanmerking kunnen maken jVoor "de verlichting van de ruime huiska mer tde vloer was groen geverfd, hier cn daar lag een enkel kleedje) zorgde een om vangrijke scheepslantaarn en het zacht- llouden petroleumlicht bracht rust en kalm te zelfs aan de meest verhitte gemoederen, als er 's avonds bij de gesprekken der vrien den de stukken afvlogen. Maar toch Er gaat niets van af, het is gemakkelijk de kraan open te zetten en hét water zon der bezuiniging te laten vloeien, petroleum lampen schoonmaken is geen pretje, even min als het aanmaken van kachels en for nuizen Bruidssluier, regenwater en gouden lichtschijnsels zijn romantiek, zijn uit den 'ijd. We doen niet meer aan romantiek, we nouden ons aan realiteit, aan moderne za kelijkheid. En dus aan de electriciteit, de waterleiding, de electrische fornuizen, de stofzuigers en de frigidaire. Ik wilde het wonder ook wel eens aan schouwen, trouwens Miek zelf liet me ook met heelemaal koud. En zoo toog ik op een ïomerschen namiddag naar den buitenkant der stad, waar het flat zich bevond. Een ketje overdreven, van hèt flat te spreken, fr waren er minstens eenige honderden van t-eselfde soort, tenminste van buiten. Het was geen opwekkend gezicht, honderd smaal dezelfde straatdeur, driehonderd maal dezelfde erker. Maar je moet wat over heb- toor het ideaal. Het gaat er mee als met «menschen; als het hart maar in orde is! Ofschoon, wat mij aangaat, het uiterlijk is met heelemaal quantité-négligeable. Als dal niet zoo was. hoe zouden dan de 'Schoonheidsinstituten kunnen bestaan! •■laar dat is een ander chapiter, ik dwaal te ver af. Ik bel aan. Miek zelf doet open, in een keurige huis- lJPon, daar niet van, maar.... het was d"e uur, een uur, waarop je, naar mijn be reiden meening, tenminste met de elec- Ihciteit en zoo, wel „gekleed" kunt zijn. 2e inviteert me hartelijk binnen te ko pen, misschien een ietsje gereserveerd, ik 1 erin komen, de huisjapon en drie uur p! niet te vergeten de wonderen der elec- lr'citeitMaar daaraan denken we Natuurlijk niet meer in den loop van ons fcsprek, ze is best te aanvaarden in haar Jorgenjurk. Thee is gauw gezet, het war- water kookt in een ommezien, het is J zitten in den erker. Zelfs al zijn er «tehonderd. Miek ziet er wat moe uit, ik prwonder me, zeg het niet hard op, maar fn dienstmeisje schijnt er niet te zijn. Bij thuis waren er twee en Dick heeft /jjpede positie, werd me verteld. Natuur- IgJ ^kijken we het huis en ik ben in eer- bewondering voor het comfort. Ik JP'jP' dat ze het op die manier best zon- dienstmeisje af kan, eenmaal in de week een werkster lijkt me ruim voldoen de. „Ja. dat denk je", merkt Miep ineens min of meer schamper, op, „dat denk je, dat dacht ik, dat denken we allemaal dat met comfort de huishouding een sinecure wordt. Maar heusch, ik ben er achter, daar in zit het hem niet. Kijk het zit zóó. Ik heb een stofzuiger, een behoorlijk merk, niet zoo heel duur, dat liep teveel in de papieren, maar de verkooper stond er voor in, hij zoog alles. In theorie! Maar er zijn pluisjes en draadjes, die niet willen! Ge woon niet opgezogen worden. Wat moetje dan doen? Doodgewoon ouderwetsch met stoffer en blik navegen! Trouwens, stof blijft er met centrale verwarming, zonder kachels. En ik zie geen kans het anders af te nemen dan met een stofdoek. Dat neemt tijd, daarvan gaat niets af. En het goed gebruik van een stofzuiger kost ook lijd. vooral als je in zit- en eetkamer ge spijkerde kleeden hebt. Ze zijn wel- niet vastgespijkerd, ze liggen los, maar het zijn me oppervlakten! Ik geef het je te'dóen, met de stofzuiger. En dan de zeilwrijver. Ik geef toe. je wordt er niet zoo doodmoe van aks wan-, neer je op je knieën rondkruipt, maar tijd j kost die zeilwrijverijtoch. Kóken op een clcctrisch fornuis gaat heerlijk, weinig kans I van aanbranden. Het koken lijkt geen kunst meer! Maar.... we leven in den tijd van de nieuwe groente, ze moet schoongemaakt worden; hoeveel keer moet spinazie worden gewasschen, voor er geen griebeltje zand meer tusschen je tanden komt? En sla? En hoeveel erwten en tuinboonen moeten wor den gedopt, voor een maaltje klaar is? Om neg niet te spreken van aardappelen, die gekrabd, carbonades, die gepaneerd, beslag, dat moet worden aangemaakt! Het kost allemaal tijd, net zooveel tijd als vroeger. Dan, de vaat! De altijd weer terugko mende vaat 's ochtends, 's middags, en 's avonds. En het koffiekopje van 's och tends, de theekopjes van vier en acht uur, misschien ook nog de koffie- of bouillon koppen van 's avonds 11 uur! Een afwaschmachlne? Alleen geschikt voor borden! We zijn met z'n tweeën. Dat zijn vier, hoogstens zes borden per maal!.. Nee, in het comfort zit het niet, de ver eenvoudiging van de hulshouding. Goedkoop is het evenmin, al dat com fort, zelfs met de verlaagde tarieven, waar van we hier en daar de voordeelen genie ten. Electriciteit kost geld altijd nog meer dan petroleum. Het is zoo gemakkelijk, zoo verleidelijk even de stofzuiger en éven de zeilwrijver. En de electrische douche, kost haast niets en de föhn, kost haast niets. Maar naar den kapper moet ik toch! Cen trale verwarming, een vast bedrag in de maand op de huur! Maar 's zomers staat de verwarming stop en wij betalen door! Hoe je het keert of wendt, het is schijnbaar gemakkelijker, maar de huishouding eischt heusch niet zooveel minder tijd, als je toch niet van een kok of een centrale keuken eet. Of wanneer je aan kleeden, tapijten, gestoffeerde meubelen vasthoudt. En nu niet zóó dol bent op stalen stoelen dat je niets anders meer in huis wilt heb ben. Trouwens, die eischen ook onderhoud, ai is het minder. De aanschaffing is nog altijd kostbaar. Nee, een volledige dienst bode kan er heusch niet op overschieten en voor het overige: Goethe heeft het al ge zegd: Grau, teurer Freunde ist alle Theorie und grün des Lebens goldner Baum!" Den dag daarop ging ik naar de beste vriendin, in het huisje met de bruidssluier, de petroleum en den regenton. Ze zat in zak en asch. „Als het niet gauw gaat regenen, zitten we zonder water en die petroleum, ik ga er nu al jaren mee om, maar er aan wen nen kan ik niet. Aan mijn meisje durf ik het niet overlaten, dan wordt het heele maal onmogelijk. En een stofboel als dat fornuis brengt, daar kan ik niet tegen op. Zoo is de keuken gedaan, of alles is weer volgestoven. Om nog te zwijgen van de vuile pannen. Uren duurt het voor je kokend wa ter hebt, In den zomer kun je onmogelijk den heelen dag de kachel aan hebben. Dan smelten we weg. Nee, dan Mies! Misschien minder poëtisch, zoo'n huis-in-de-rij, maar het gemak dat je ervan hebt! Jij bent er geweest, is het niet je dè.t?!" Het is ermee als met alle dingen, het is niet het een, het is" niet het ander! Ver eenvoudiging van de huishouding krijgen we niet alleen door toepassing van de nieuwste snufjes. Een ijskast van een paar honderd gulden, als je in het heele jaar misschien voor twee honderd centen kliek jes hebt. is een onding, overbodige luxe; centrale verwarming in een flat, dat niet grooter is dan een flinke boerendeel, is* luxe, als het heele jaar door de huur met f.10 f.12 per maand wordt verhoogd; een föhn, als je toch naar den kapper moet.luxe. Gespijkerde kleeden en een halfbakken stofzuiger luxe, neem dan liever een be- beitste, geschilderde^ of met linoleum be- kleede vloer, met een paar aor.-iige losse kleedjes en een doodgewone zellzwabber. Heusch veel practischer en beter in over eenstemming met de financiën van den gemiddelden Hollander en even aesthetisch. Van veel meer belang dan comfort is organisatie en gevoel voor sfeer. Wat heb ben we aan comfort, als we toch tijd en rust missen om een goed boek te lezen, naar een tentoonstelling, een concert te gaan, muziek te maken, een waardevol ge sprek te voeren met onze bezoekers, een viaagbaak te zijn voor de kinderen, een be grijpende echtgenoot? Maar.we hebben er evenmin wat aan, als we onze petroleumlamp ondeskun dig schoonmaken of onze pannen op het kolenvuur laten zwart branden! Dat is on smakelijk en kost ook tijd! Voor alles moe ien we spaarzaam omgaan met onzen tijd. Het leven is voorbij, voor. we er erg in heb ben. Spaarzaam met onzen tijd, spaarzaam met onze geldmiddelen, soberheid zonder verarming. Dat is de remedie. Dan span nen we het paard vóór den wagen! RO VAN OVEN Zijn er op handwerkgebied dankbaarder materialen te bedenken dan raffia en jute ziin? Wat kan er al niet voor aardigs van een enkel lapje jute te voorschijn getooverd worden en wat kunnen enkele draden raffia niet reeds wonderen verrichten! Zoo'n eenvoudige be- en Verwerking brengt weer een korten werktijd mede. het geen voor vele dames een belangrijke fac tor inhoudt. Groote handwerken, och, daar komen wij zoo gauw niet aan toe, maar een leuk karweitje, dat in een paar uren af is zonder teveel inspanning, daar zijn wii allemaal nog wel ouderwetsch gevoelig voor in dezen nuchteren zakelijke® tijd. Hoe lijkt u deze boekomslag in oranje me' naturel? De decoratieve moderne let ter en de simpele lijnen maken het tot een s'erk uitgesproken geheel. Eenvoud, welke de ware schoonheid 'n de tegenwoordige handwerken uitmaakt, vooral geen ingewik kelde tierelantijntjes, zij passen immers niet meer bij ons? De maten van den omslag zijn 26 bij 52 c.M.. zonder naden. De letter, welke in een rechthoek staat, die 46 draden hoog, 40 draden breed en vanaf den bovenkant 24 draden verwijderd is, wordt allereerst met potlood of krijt op de jute geteekend. Elk mooi duidelijk lettertype kunnen wij ervoor nemen Wanheer wii den rechthoek uitgeteekend hebben, worden de schuine lijnen getrok ken, die den grondslag vormen van de doorgestapte draden raffia, wélke op hun beurt de entourage van den letter uitma ken. Deze versieringen zijn steeds 10 weef seldraden van elkaar verwijderd, terwijl zij om beurten uit één of twee draden raffia bestaan; deze verspringen dan onderling weer één draad Het kan niet uitblijven of dit eenvoudige en smaakvolle ontwerp zal u zeker nog op tal van aardige en origineele vondsten brengen, welke u in eigen omgeving weet toe te passen. NORA HANA. Pijnlijk toiletprobleem in de Middeleeuwen. Ook de zakdoek heeft zijn eigenaardige, deels vermakende, geschiedenis. Laten we er enkele hoofdmomenten uit aanstippen. In den loop der tijden heeft de zakdoek „geluisterd" naar zeer verschillende namen, waarvan Koketteerlapje" en „neusdoek" wel de meest gebruikelijke waren, om van minder welluidende namen maar niet te reppen. Er was een tijd, dat de zakdoek een hoogst gewichtig- en kostbaar onderdeel van het toilet vormde, dat niet in de eerste plaats zooals thans een nuchter-practische. doch vooral een romantische en zelfs van tijd tot tijd symbolische beteekenis had. Het is bekend, dat koning Hendrik IV van Frankrijk, die zijn uitverkorene een zak doekje had geschonken, dit na haar dood terugeischte. niet alleen als souvenir, maar vooral omdat dit lapje.... tweeduizend daalders had gekost! De zakdoek was overi gens in de middeleeuwen een algemeen gebruikt „pand van liefde en trouw". Denkt u maar aan Shakespeare's drama „Othello", waarin een zakdoek, als liefdeblijk geschon ken, een beslissende rol speelt. De „Othello" speelt overigens in Italië, vanwaar de zak doekenmode uitging. Van Maria de Medici, de moeder van Lodewijk XIII van Frank rijk. wordt verteld, dat zij de eerste Ita- liaansche was, die een kostbaar kanten zakdoekje droeg. Behalve een romantische, had de zakdoek in die vervlogen tijden ook dikwijls een politieke beteekenis. Hij stond bovenaan op de lijst der geliefkoosde vorstelijke ge schenken en werd vooral door de Spaansche koningen met voorliefde aan de andere vorsten geschonken. Lil Engeland droeg de romantische aan bidder het zakdoekje van zijn dame aan den hoed, terwijl in Duitschland nog om streeks honderd jaar geleden, geen bouquet aan een geliefde dame kon worden aan geboden, zonder dat de stelen omwikkeld waren met het geurige doekje, symbool van genegenheid 1 Liefde zonder woorden. Merkwaardig is het wel, dat in den eer sten tijd van den zakdoek de neus erbij tekort kwam. Wie in de middeleeuwen zijn neus wilde snuiten, moest eenvoudig ziin hand hiervoor gebruiken ofhet tafel laken. We weten dit uit uitnoodigingen van vorsten aan hun gasten (plm. 16251, waar, in men o.a. kon lezen:vriendelijk ver" zocht, zich aan tafel niet de vingers af të likken, op de borden te spuwen of in het tafellaken te snuiten". In dien tijd verschenen vele boekjes met regels van welgemanierdheid, waarin aan het neussnuiten vele bladzijden waren ge wijd. Het probleem of het netter was in de mouwen, den zoom van rok of mantel of in de baret te snuiten werd uitvoerig bespro ken en eindigde gelukkig met het algemeen gebruik van den zakdoek als „neusdoek". De zakdoek is niet altijd vierkant ge weest. dezen vorm heeft hij eerst in 1775 gekregen. Vroeger had men zakdoeken in allerlei fantastische modellen als harten, cirkels, ovalen, driehoeken enz Niemand minder dan de Fransche ko ningin Marie Antoinette schijnt zich hier aan te hebben geërgerd. Zij wist tenminste haar gemaal Lodewijk XVI, over te halen, aan de fabricage van die verschillende vor men een eind te maken. Van dien dag af moesten de zakdoeken zoowel die" als gebruiksvoorwerpen werden benut als de sierzakdoekjes vierkant zijn. In Duitschland heeft men een tijdlang getracht waarom toch eigenlijk? aan de zakdoekenmode Daal en perk te stellen Zoo verbood een wet, die in 1595 te Dresden werd gegeven, den goeden burgers, elkander zakdoeken cadeau te geven. Van Napoleon is bekend, dat hij zijn vriendin gravin Walewska een zakdoekje van 600 francs ten geschenke gaf, van Hendrik n van Frank rijk, dat men na zijn dood in ziin linnen kast vijf zakdoeken vond. Karei II van En geland moet. in zijn heele leven slechts 'wee van deze nuttige voorwerpen hebben bezeten. En Lodewijk XIV gebruikte steeds zak- loekjes van 20 bij 20 c.M. oncentreer op het krachtigste reclame-middel ZONDAG: Paddestoelenschotel van eieren tomaat en mayonnaise, Ossenhaas, Slaboo- nen. Aardappelen. Slagroom met vruchten b.v, perziken of abrikozen. MAANDAG: Ronde ossenhaas. Andijvie, Aardappelen, Broodschotel. DINSDAG: Varkenslappen, Bloemkool, Aardappelen. Citroenrijst met vanillevla. WOENSDAG: Blinke vinken, Smijboonen, Aardappelen. Vruchtengruel. DONDERDAG: Baklaopen. Gestoofde to maten, Aardappelen, Caramelvla. VRIJDAG: Magere tomatensoep. Gestoof de visch. Aardappelen. Kropsla. Vanillerijst. ZATERDAG: Biefstuk, Aardappelen, Pos telein, Griesmeelschoteltje. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gevulde tomaten met roerei. Gestoofde sla. Aardappelen, Bruine boter, Yoghurt met beschuit en suiker. 2. Rijstrand met spinazie en roereieren. Sla van komkommer en tomaten Gebakken aardappelen, vruchten. 3. Havarmoutlapjes, Sijboorlen, Aard appelen, Appelsneeuw. 4. Kaascroquetten. Chineesche kool. Aard appelen, Bruine boter, Gestoofde peren. RECEPTEN. Appelsneeuw. Per persoon: 1 groote zure appel, 1 thee lepel citroensap, 1 eiwit. eetlepel honing of suiker naar smaak. Bereiding: De appel schillen en raspen zóó, dat het klokhuis overblijft. Het citroen, sap en de honing of de suiker er bij doen en met een goed vertinde garde of zilveren vork kloppen tot men een schuimige massa heeft. Het eiwit ook goed stijf kloppen en luchtig met de appelmassa vermengen. Het gerecht opdienen in vlaschaaltje of in wijde, platte glazen. Appelcrème. Benoodigdheden: 6 groote appelen, 2 a 2'/s ons suiker. 3 eiwitten. 50 gr. amandelen, vantilemerg. Bereiding; De appelen wasschen, in vie ren snijden en gaarkoken met een klein beetje water. De massa door een haren zeef wrijven. De eiwitten stijfkloppen. de suiker en de zaadjes uit een vanillestokje er door klopen en bij kleine gedeelten tegelijk on der voortdurend kloppen de appelmoes toe voegen en ten slotte de gemalen amandelen er door roeren. De crème overdoen in een vlaschaal en biscuits of bitterkoekjes er bij geven. Appelmoes met schuimkop. (appel méringuet. Op 1 eiwit 50 gr. suiker. In een vuurvas ten schotel een laag koude appelmoes doen. De eiwitten zeer stijf kloppen, vermengen met de suiker en de taaie, schuimige massa over de appelmoes uitspreiden. 1 lepel sui ker er over strooien en den schotel in een lauwen oven plm. 1 uur laten staan, tot het schuim bros is en lichtgeel gekleurd. Warm of koud opdienen. Bisschopsbrood. Benoodigdheden: 4 eieren, het gewicht van de eieren aan bloem, het gewicht van de eieren aan suiker. 60 gr. rozijnen, 60 gr. krenten, 30 gr. sucade, 25 gr. amandelen Bereiding: De heele eieren met de suiker lo minuten kloppen met een garde, zoodat de massa licht van kleur en dik is ge worden. De gewasschen. goed afgedroogde krenten en rozijnen, de gesnipperde sucade en de gepelde, iopgekookte! gehakte amandelen er door roeren. Het laatst zoo luchtig mogelijk de gezeefde bloem er doorroeren Het. beslag overdoen in een met boter hL gesmeerd broodblik of cakevorm en hierin net brood in een matig warmen oven, met goede ondenvarmte lichtbruin en gaar bak ken (1 uur). Probeeren of het gaar is. dooi er met een breinaald in te prikken die er droog uit moet komen. i Fet i>rood °b «en rooster keeren en uit laten dampen. Huisvrouw (tot langdradig bezoek)„Bent u bang om in donker naar huis te gaan?" „Neen, dat kan ik niet zeggen. Waarom vraagt u dat?" „O. ik dacht, dat u misschien de morgen schemering wilde afwachten". Hij:., Ik heb Frans uitgenoodigd voor vanavond Ik heb hem gezegd dat hij zich voor ons niet hoeft te verkleeden: hij kan gewoon in zijn werkpakje komen". Zij.; „Net weer zooiets doms voor jou! Weet je dan niet, dat hij zweminetruc- teur is?" Oude dame: „Dit huis bevalt me goed, ik zal het huren. Maar vertelt u me eens, wat dat voor een toestel is, daar aan den gevel". Makelaar: Dat is een zonnewijzer, me vrouw. Ziet u die schaduw? Het is nu precies 12 uur, net als op mijn horloge. Een zeer betrouwbare tijdmeter". „Och, och, wat een geraffineerde dingen vinden ze tegenwoordig toch uit!" Hulp in nood. Er komen plotseling gasten en u wilt nog een vlaatje maken. Het is echter op het nippertje en u bent bang, dat u er niet meer in zult slagen, het ijskoud op te die nen. Probeert u dan eens het volgende: zet de schaal met het vlaatje in een bak koud water, waarin u een flinke hand zout hebt gedaan. De temperatuur zal verbluffend snel dalen! Dat lastige brood, dat in verschen toestand zou moeilijk te snijden is. behoeft u geen hoofdbreken meer te bezorgen. U dompelt eenvoudig, bet lemmet van het. mes bij voor'keui dar een dun lemmet» eenige oogenblikken in neet water, veegt het af en begint vlug te snij den. Is het mes koud geworden is, doopt u het nogmaals in. Op deze wijze krijgt u keurige sneedjes.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9