LAATSTE BERICHTEN Het wetsontwerp tegen de schijnakteir LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 25 Augustus 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Een groote verantwoordelijkheid zal op den notaris rusten SPORT Binnenland De strijd tusschen spoor en bus d9 Bl lRE RECHTZAKEN HONGARIJE. Tegen het nationaal-socialisme. De DOÜtle heeft vier nationaal-soclahsten. gearresteerd, die er van beschuldigd wor den de aanstichters te zijn van de symbo lische staking van autobuschauffeurs op 19 Augustus. Bovendien ztin 32 beambten der busmaatschappij ontslagen. De regeering Imredy. die er naar streeft de nationaal-sociallstische beweging krach tig te onderdrukken stelt zich niettemin, voor zekere nations al-socialistische of fas cistische Instellingen aan den binnenland- schen toestand aan te passen. Zoo onder neemt de onderstaatssecretaris van propa ganda, Antal. op het oogenblik een studie reis in Duitschland en Italië, alvorens hij begint aan de organisatie van een propa- dandabureau. Het regeeringsprogram wil verder een soort Hongaarsche ..dopolavoro", een corporaetlef stelsel enz. De Hongaar sche binnenlandsche politiek zal dus nader komen tot die van Duitschland en Italië, doch de regeering wil zelf de maatregelen en het rhythme voor deze aanpassing be palen. RUSLAND. De „zuivering". De Poolsche pers bericht, dat naar aan leiding van de debatten in de laatste zit ting van den oppersten raad der sovjet unie 70 leden van dezen raad zijn gearres teerd. niettegenstaande zij de parlementaire immuniteit genieten. Deze arrestaties heb. ben veel opzien gebaard. VEREENIGDE STATEN. Green niet naar Mexico. De voorzitter van het Amerikaansche vakverbond. Green, heeft de uitnoodiging van het Mexicaansche vakverbond om deel te nemen aan de conferentie, welke 5 Sep tember te Mexico wordt gehouden en waar. aan de leiders van de vakvereenigingen uit Noord- en Zuid-Amerika zouden deelnemen, van de hand gewezen. Hij heeft zijn weige ring gemotiveerd met de verklaring, dat de conferentie bijeen is geroepen om het „communisme in Latijnsch Amerika te be vorderen". ZUID-AFRIKA. Het volkslied-vraagstuk. Na een vergadering, welke den geheelen nacht heeft geduurd, heeft het parlement vanochtend vroeg een verklaring van Hert_ zog aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de Unie van Zuid-Afrika geen officieel volkslied heeft, zoolang de Engelschen en Afrikaanders geen overeenstemming zullen hebben bereikt. De mazen in dit ontwerp zijn echter te groot. De strijd om Hankau. Volgens berichten van het front heeft de Noordelijke Japansche colonne uit het Ho-Fei-gebied haar opmarsch in Westelijke richting naar de spoorlijn HankauEin- JangPeiping ingezet. Daarmede is een nieuwe phase ingetreden in de operaties van den Japan6Chen opmarsch naar Han kau. In militaire kringen alhier vermoedt men, dat het eerstvolgende doel der Noor delijke colonne Lioe-An zal zijn, op 75 K.M. ten Westen van Ho-Fei. In het gebied aan den Noordelijken oever van de Jangtse is het tot kleine Chineesche aanvallen gekomen op de Japanners tus- schen Tai-Ho en Soe-Soeng. De aanvallen werden afgeslagen. Joei-Tsjing moet door de Japanners zijn bezet, waarmee een gat geslagen zou zijn In de Chineesche verdedigingslinie. De drukkende zomerhitte belemmert de operaties. Men verwacht, dat eerst weer een sneller tempo zal worden ingezet, wan neer het weer zal zijn afgekoeld. Een communiqué der Japansche marine bevestigt, dat de spoorlijn Kanton-Hankau verbroken is door een Japansch luchtbom bardement. Het communiqué meldt, dat de stalen bruggen bij Ji-Tsjang-Jao en Wong- Tsoen, welke door de luchtstrijdkrachten der vloot vernield zijn, niet worden her steld, zoodat de spoorwegdienst Kanton Hankau geheel stopgezet is. Berichten in de bladen uit Hongkong melden, dat de vliegtuigen der Japansche marine den spoorweg KantonHankau en de lijn KantonKauloen gisteren acht malen bestookt hebben. Een stroom van vluchtelingen begeeft zich uit het gebied, dat door de Japansche luchtmacht gebombardeerd wordt, naar het platteland. Te Hankau ziet men dui zenden vluchtelingen, die des nachts op de straten bivakkeeren. In Woe-Tsjang zijn vrijwel alle zaken gesloten; de banken zijn naar Hankau overgebracht. Te Han-Jang is de bevolking werkloos, doordat de bedrijven den arbeid gestaakt hebben. In Hankau zelf treft men maat regelen voor het wegleiden van den stroom van vluchtelingen. Het neergeschoten vliegtuig. In totaal zijn er nog 5 overlevenden van het neergeschoten Chineesche verkeers vliegtuig. Een paar zijn echter ernstig ge wond Het heet. dat de Japansche censuur getracht heeft het bericht tegen te hou den. Grensincident op Sachalin. Verscifcidene Russische grenswachten, aldus meldt het Japansche telegraafagent- schap, hebben de grens gepasseerd en zijn op 22 Augustus des middags 4 uur op Ja pansch gebied doorgedrongen nabij Anbet- soe, aan de Oostkust van Zuid-Sachalin. E-n desb-treffend telefonisch uit Toyo- hsra, de hoofdstad van Zuid-Sachalir., ontvangen bericht, voegt hieraan nog toe, dat de Russische grenswachten haastig naar Russisch gebied terugkeerden, toen zij door Japansche grenswachten ontdekt werden, Door mr. W. Hugenholtz, te Leiden. Het op 7 Juli jJ. ingediende wetsontwerp tot bestrijding van schjjnakten door aan vulling van art. 667 B.W. en wijziging van de artt. 43 en 45 F.W. verdient wel bij uit stek de algemeene aandacht. Zooals in de Memorie van Toelichting terecht wordt op gemerkt, moet men onder een schijnakte verstaan „een akte, waarbij iemand fingeert zijn roerende goederen, die hij overigens, als houder voor den verkrijger, onder zich houdt, aan een ander „constitute posses- sorio" in eigendom te hebben overge dragen, ten einde deze goederen aldus te onttrekken aan het algemeene verhaals recht, dat zijn schuldeischers krachtens artikel 1177 B.W. daarop hebben". Inderdaad komen dergelijke akten in de praktijk hoe langer hoe meer voor ten na- óeele van crediteuren. Wil de deurwaarder beslag leggen bij een debiteur A. dan toont deze hem veelal een akte, waaTin vermeld staat: A verkoopt hierbij aan B zijn meu bilaire goederen voor b.v. f. 1000,terwijl A het recht van wederinkoop heeft. Tege lijk geeft B die goederen weer aan A in bruikleen. Om te voorkomen dat A eerst aan B moet leveren en dan B weer aan A. levert A door „constitutum possessorium", d. w. z. dat hij verklaart voortaan geen eigenaar meer te zullen zijn, doch houder voor den nieuwen eigenaar B. In werkelijkheid is geen dezer transacties gemeend. Het ls eeii) afkeurenswaadige manoeuvre om de goe deren op naam van een ander te zetten. Die f. 1000.worden natuurlijk ook nooit door B aan A betaald. De post komt in bei der boekhouding niet voor. Tegen dergelijke akten wil het wets ontwerp nu te velde trekken. Een zoo danige akte zal voortaan, om geldig te zijn, authentiek moeten zijn dus slechts door een notaris opgemaakt kunnen worden, gelijk blijkt uit art. 1 Wet op het Notarisambt. Een advocaat noch cenig ander zal daartoe meer bevoegd zijn. Een deurwaarder, ofschoon open baar ambtenaar, evenmin, gelijk o.a. volgt uit art. 7 van het Deurw. regle ment 1934. Wel zal bij een minnelijke schikking in een procedure de rechter een levering „constitute possessorio" in het proces-verbaal mogen opnemen. Een groote verantwoordelijkheid zal dus voortaan op den notaris rusten. Hij zal hebben te onderzoeken of de transactie eerlijk bedoeld is, dan wel of deze slechts schijn is. Vertrouwt hij de zaak niet. zijn er .gegronde redenen", dan zal hij volgens art. 6 Not. wet zijn diensten niet mogen verleenen en moeten weigeren. Wee echter den schuldeischers, als de notaris zich ver gist heeft en er toch simulatie was, want dan staan die crediteuren tegenover de no- tarieele akte, welke een zeer groote bewijs kracht bezit, vrijwel machteloos! Dit is de schaduwzijde. Overigens zal deze nieuwe taak van den notaris in notarieele kringen zeer worden toegejuicht. Notarissen heb ben de laatste jaren al heel wat terrein moeten afstaan aan b.v. accountants, assu- rantiebezorgers, zaakwaarnemers. Toch is het wetsontwerp m. i. veel te laat gekomen. Sinds de malaise haar in trede deed is n.l. het aantal schijnaktes hoe langer hoe meer toegenomen, dus spe ciaal sinds 1929. Vrijwel alles is al overge heveld! Vaak is B op papier eigenaar van de goederen van A, maar meestal is het ook omgekeerd zoo! Vroeger werden dagvaardingen en be- slagexploiten opgemaakt en zond de deurwaarder deze terug, indien hem bleek dat er een „akte" was. Nu wordt voor de veiligheid eerst bij den deurwaaTder ge ïnformeerd of er ook een akte is. zoo neen, dan wordt pas het exploit opgesteld! Deze veranderde werkwijze spreekt boekdeelen! Volgens de Memorie van Toelichting wordt het risisco van den beslagleggenden deurwaarder door het nieuwe ontwerp ver minderd. Deze stelling is evenwel onjuist sinds een arrest van den Hoogen Raad. op 16 Dec 1937 gewezen. Een deurwaarder had beslag gelegd op goederen van een de biteur. Een derde waarschuwde hem die goederen niet te verkoopen, omdat deze niet aan den debiteur zouden toebehoo- ren, doch aan hem, den derde. laatstge noemde liet ook werkelijk een akte zien. waaruit die eigendomsovergang zou blij ken. De deurwaarder stoorde zich niet aan een en ander en ging de goederen gewoon verkoopen. Daarna werd hij echter zelf door dien derde gedagvaard tot terugbe taling van een som gelds, gelijkstaande aan de waarde van de verkochte goede ren. De derde stelde, dat de deurwaarder een onrechtmatige daad had gepleegd en derhalve schade moest vergoeden. De Rechtbank had wel ooren naar hetgeen de derde had gesteld, ofschoon zij toch ook overwoog, dat aan een dergelijke akte geen volkomen bewijskracht kon worden toegekend, onder meer „omdat dergelijke akten, zooals van algemeene bekendheid is, veelal als schijnakten zijn aan te merken". Het Hof wees de vordering geheel af. De derde had maar verzet tegen de executie moeten doen. als geregeld in art. 456 W. v. Burg. Rechtsv. Daar hij dit niet gedaan had. was het voor zijn risico geweest en ging de deurwaarder vrijuit. Het tegen dit arrest ingestelde cassatieberoep werd door den Hoogen Raad terecht verworpen. Hieruit volgt, dat een deurwaarder zich niet behoeft te storen aan het feit. dat een derde beweert eigenaar te zijn, zelfs al laat men hem de ..akte" zien. Er zijn tenslotte momenteel in de wet wel andere wegen om de gevreesde schijn aktes te bestrijden. B.v. de actie van art. 1377 B.W., terwijl ook met vrucht een be roep kan worden gedaan op simulatie. De bewijslast is echter zwaar en een wet als de pas voorgestelde is beter, althans als deze afdoende is. Is dit zoo? M. i. is dit niet het geval! De wet kan al gemakkelijk door voor niets terugdeinzende debiteuren wor den ontdoken! De mazen zijn zelfs zoo groot, dat een leek ze moet zien. Beter er nu op te wijzen, dan wanneer de wet tot stand is gekomen. Het ont werp moet de Kamers nog passeeren. Daar steppe men dus het lek.! Men voorkomt dan, dan de wet op groote schaal wordt ontdoken, waardoor zij weldra een doode letter zou zijn! Niet gedacht is n.l. aan het doodgewone geval, dat A verklaart de roerende goede ren (meestal meubeleni werkelijk aan B te hebben geleverd, terwijl B verklaart ze werkelijk in feite te hebben teruggeleverd. Men denke b.v. aan het geval, dat A aan B diverse gouden sieraden in handen stelt (dus werkelijk levert), terwijl B aan A, deze nauwelijks ontvangen hebbende, ze weer direct in bruikleen teruglevert aan A. Dan is het nieuwe wetsartikel niet toe passelijk, omdat de levering niet consti tute possessorio is geschied! Door een comediespel van over en weer ieveren kan de nieuwe wetsbepaling dus heel gemakkelijk ontdoken worden. Deze mogelijkheid moet dus in de wet worden uitgesloten. Nu is het daartoe nog tijd! Er zijn voorts nog andere gebreken en leem ten in het ontwerp, die ik hier niet verder zal bespreken. Voor crediteuren is het te hopen, dat de nieuwe wet hun belangen afdoende zal beveiligen. Tenslotte zij nog gewezen op het feit, dat bij faillissement wetenschap van benaaee- iing der crediteuren zal worden vermoed en aangenomen bij den gefailleerde, indien onder hem goederen worden aangetroffen, die na levering aan derden onder hem zijn gebleven. Ook hier liggen nog voetangels en klemmen, waarop ik niet verder in kan gaan. De wetgever zal aan het onderhavige ontwerp wel terdege zijn volle aandacht moeten wijden. Van het front. Nog steeds blijft de strijd aan de Ebro en Estremadura op en neer golven met Franco in het voordeel, doch belangrijke beslissin gen laten nog op zich wachten. Wij zullen onze lezers niet vermoeien een opsomming te geven van alle legerberlchten over deze operaties. De commissie tot uitwisseling van gevangenen. De Britsche commissie voor de uitwisse ling van gevangenen in Spanje, bestaande uit veldmaarschalk sir Philip Chetwode, kol. Hay en den heer Dick, zal 31 Aug. in haar hoofdkwartier te Londen aanko men. Daar zal de commissie wachten op de uitwisseling der voorstellen aan de strij dende Spaansche partijen, welke zullen worden ingediend door tusschenkomst van Italiaansche verbindingsofficieren, Cowan en kol. Moseley, die reeds te Barcelona en Burgos vertoeven. Een grensincident. De Fransche nationale veiligheidspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar aan leiding van den dood van een Franschen toerist, die bij het zwemmen in de Bidas- soa door Spaansche grenswachten was be schoten, omdat deze dachten met een de serteur te doen te hebben. Uit Spaansche bron wordt medegedeeld, dat vijf soldaten in den sector van Irun— Fontarabie geprobeerd zouden hebben te deserteeren. De vrouw van den toerist bevond zich met haar zoontje op het strand, toen het drama zich voltrok. De onderprefect van Bayonne heeft krachtig geprotesteerd bij kolonel Sanzero, den bevelhebber der Spaansche grenstroepen. De vrijwilligers. Ten aanzien van de Spaansche kwestie zouden de Engelsche ministers het er over eens zijn geworden, dat te Burgos een stap worden worden ondernomen vóór de niet- inmengingscommissie bijeenkomt, om na te gaan of de tegenvoorstellen van Franco niet zouden kunnen worden herzien. Hali fax heeft Plymouth ontvangen. Men meent, dat deze zijn besprekingen met de verte genwoordigers der voornaamste landen der nlet-inmengingscommissie zal voortzetten. Een vennootschap in oprichting om de „wilde" verbindingen te vervangen door georganiseerd verkeer. Een werkkapitaal van driehonderdduizend gulden. In den bijna eindeloozen strijd tusschen spoor en bus schijnt een nieuw stadium te zullen aanbreken, zoo meldt men ons En naar men van de zijde van belangheb benden meent een stadium waarin niet meer van strijd, maar van samenwerking, of tenminste van overleg, sprake zal zijn. Een naamiooze vennootschap is na melijk in wording, welke ten doel heeft busdiensten te organiseeren. Het uit eindelijk doel, dat misschien nog wat veraf gelegen is, is een uitgebreid net over het gehceie land, natuurlijk zon der aantasting van die rechten, welke reeds zijn toegekend. Hiervoor zuilen de benoodigde concessies worden aange vraagd. In hef kort gezegid, is dus de be doeling: vervanging van de „wilde" ver bindingen, welke thans bestaan, door een georganiseerd verkeer. Zooals niemand in den lande, ontkennen ook de Initiatiefnemers niet dat er een te genstrijdigheid van belangen althans op dit oogenblik bestaat tusschen spoor en bus. Zij meenen dat dit bij een goea-ge- outilleerd bedrijf niet noodig behoeft te zijn, indien slechts zoowel spoor als bus (gemakshalve blijven wij deze korte en duidelijke benaming aanhouden! doordron gen zijn van de taak welk aan elk der par tijen is toebedeeld. Reeds eenigen tijd, zoo meenen de oprich ters van de vennootschap, richt de spoor zich meer en meer op het vervoer over lan gere trajecten, met uitschakeling van het oponthoud voor het aandoen van stations welke onderbreking financieel nauwelijks oe moeite loont of zelfs verlies oplevert. Do opheffing van een groot aantal stopplaat sen is hiervan een sprekend bewijs. Het ls juist voor dit kort-trajeet-verkeer dat de autobus zich uitermate leent. Men zai kunnen zeggen dat verschillende aan een geschakelde korte trajecten weer een lang traject vormen, doch aan deze con sequenties is nu eenmaal niet te ontkomen. Hoofdzaak ls dat spoor en bus het eens worden over een rationalisatie onder over kapping van beide partijen. De trek naar de bus, welke zich dage lijks duidelijker demonstreert (en spoor- autoriteiten ontkennen die trek allerminst) heeft voldoende aangetoond dat een com plete uitschakeling van de bus een onbe gonnen werk is. Op het gebied van vervoer hebben de toestanden zich gewijzigd en liet is zaak de huidige situatie met sen koel hoofd te beoordeelen en tijdig dc ba kens te verzetten. Het scheppen van ten anachronisme, zoo als mogelijk, zou zicli mettertijd toch wreken. Er zijn Buure wonende midden in de Alpen en Zwitserland te Bielersee Biel. Ze zijn zeer humoristisch en mu zikaal ontwikkeld, hebben zich veree- nigd en zich genoemd d'Buure vom BielerseeBiel. Origineele Schweizer Bauernkapelle. Voor het eerst in Holland komen ze den Leidenaars vertier en vermaak brengen. Vanaf 1 Sept. in „Zomerzorg". Wij zullen een plaats voor U vrij houden. De Directie A. B. BATENBURG. 6X69 (Ingez. Med.) WATERPOLO. OOSTERBAD—OUDERKERK 2—4. De tusschen Oosterbad en Ouderkerk ge speelde wedstrijd had tot uitslag, dat eerst genoemde club van de gasten verloor met 24. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN TE AALSMEER. De bad- en zwemvereeniging „De Blauwe Beugel" organiseert op Zaterdagavond a.s. ver schillende zwemwedstrijden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn gemeld: H. v. D., Nieuwer-Amstel, overtr. motor- en rijwielwet f.20 of 10 d.; I. v. D. Katwijk, loo- pen op verboden grond, f. 2 of 1 d.; A. H. idem Idem f.2 of 1 d.; P. J. P. Oegstgeest. idem f. 2.50 of 2 d.; M. W. F. gedurende de maanden Mei tot en met October loopen op eenig wei land, f. 2.50 of 2 d.; P. S. idem f. 2.50 of 2 d.; A. K. Gouda met een motorrijtuig rijden over een gesloten verklaarden weg f.4 of 2 d.; H. J. V. den Haag idem f.4 of 2 d.; N. B. Roelof- arendsveen, overtr. wapen-wet, f.4 of 2 d.; C. P. R. Sassenheim, overtr. motor- en rijwielwet f.4 of 2 d.; P C. v. H. Oegstgeest, idem f.6 of 4 d.; I. D. overtreding motor- en rijwielregl. f. 2.50 of 2 d.; G. J. idem f. 2.50 of 2 d.; P. H. v. R. Oegstgeest, idem f.5 of 3 d.; C. B. Noord- wijkerhout. wielrijden zonder licht f. 2.50 of 2 d.; J. M. J. Voorschoten, idem f.2.50 of 2 d.; P. A. v. D. Noordwijkerhout. wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; E D. idem idem, f.2 of 1 d.; J. F. den Haag, idem f.2 of 1 d.; C. M. J. de V. Amsterdam, idem. f.2 of 1 d.; H. de R.. te Leiden afval op openbaren weg werpen f.3 of 2 d.; Th. J. G. den Haag, te Leiden met een motorrijtuig te snel rijden, f.4 of 1 d.; F. J. P. idem f.6 of 3 d.; J. v. Z. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede over den openbaren weg een persoon vervoeren, f. 1.50 of 1 d.; H. R. den Haag, overtr. kampeerverord. Warmond f.2 of 1 d.; W. v. d. W. overtreding verkeersverord. Oegstgeest, f.2.50 of 2 d.; M. J. K. overtreding motor- en rijwielregl., f. 15 of 5 d.; J. A. V. Hilversum, idem f.10 of 2 d.; J. B. overtreding vleeschkeuringswet f. 75 of 1 maand; W. M. v. S. Oude Wetering, overtre ding vuurwapenwet, f. 10 of 5 d. met verbeurd verklaring buks. Aldus het standpunt van de oprichters der Naamiooze Vennootschap, die samen werking en onderling begrijpen wenschen en die reeds stappen namen om tot een coödinatie van de standpunten van spoor en bus te komen Ook hebben de oprichters zich reeds tot den minister van waterstaat gewend, onder uiteenzetting van hun bedoelingen, zooals wij die hierboven weergaven. Reeds hebben zij concessie aange vraagd voor de verbindingen van Am sterdam met Hilversum, via Laren, Bussum en Weesp en voorts met Hui zen, Blaricum en Baarn. Verder is het de bedoeling een verbinding Amster- dam-IJmuiden In het leven te roepen. Een voldoend werkkapitaal voor het inzetten van goed-georganiseerde dien sten op deze lijnen, is bijeen. Het werk kapitaal bedraagt drie-honderd-dui- zend gulden. Waar de, hierboven genoemde, verbin dingen met het Gooi het terrein bestrijken van de Gooische Tramweg-Mij. zal ook overeenkomst met die maatschappij noodig zijn, waarbij de bedoeling voorzit om, zoo veel doenlijk, het personeel van de Gooi sche stoomtram over te nemen. Een verdere uitbreiding van 't diensten- net is nog geen zaak van de onmiddellijke toekomst, alhoewel zooals gezegd de blik gevestigd is op een uitgebreide organi satie in verschillende deelen van het land. De eerste zaak, welke echter voor het welslagen der plannen aan de orde komt is: een overeenstemming tusschen beide par tijen, met de bedoeling het belang van alle betrokkenen, dus ook van het publiek, dat zich ten aanzien van zijn wenschen door zijn houdig voldoende heeft uitgesproken, te dienen. INDISCHE VORSTEN ONTVANGEN. Door ministers Colijn en Weiter. Vanochtend hebben de ministers van al gemeene zaken en van koloniën verschei dene Indische vorsten, die ter gelegenheid van het regeeringsjubileum hier te lande vertoeven, op hun departementen in audiëntie ontvangen. Minister Colijn ontving achtereenvolgens de sultans van Boeloengan, Deli, Langkat en Pontianak. Alleen de sultan van Deli was in In- landsch costuum gekleed, de andere vor sten droegen een zwart Europeesch costuum. De besprekingen van de Inlandsche vorsten met minister Colijn duurden on geveer een half uur. Minister Weiter heeft hedenochtend eveneens den sultan van Deli. alsmede de pangeran van Solo ontvangen. AANKOMST VAN DEPUTATIES UIT DE JAVAANSCHE VORSTENLANDEN. Voor het 40-jarig jubileum onzer Kotningin. Met den boottrein uit Genua zijn van ochtend op het station Staatsspoor in Den Haag aangekomen officieel verwelkomd eenige deputaties uit de Javaansche Vorstenlanden, die de jubileumfeesten hier te lande zullen bijwonen. Zoo arriveerden Pangeran Hangabehi en Raden Mas Do- rodjatoen, zoons van Z. H. Hamengkoe Boewono VIII. sultan van Djokjakarta, als afgevaardigden van den sultan. Pangeran Hangabehi was gekleed in de uniform van majoor bij den generalen staf van het Ko ninklijk Indisch leger. Verder kwam aan Pangeran Hario Soerjosoemarno als verte genwoordiger van Z, H. Pangeran Adipati Mangkoe Nagoro VII. Pangeran Hario Soer josoemarno droeg de uniform van luite- nan-kolonel bij het Indisch leger. Voorts kwam aan Pangeran Hario Soerjoatmodjo als afgevaardigde van Pangeran Adipan Ario Praboe Soerjodilogo, hoofd van het Pakoealamsche huis te Djokjakarta. Dez0 laatste was gekleed in de uniform van ma joor bij den generalen staf van het In®* sche leger. EXCURSIE NAAR ROTTERDAM. De gedelegeerden der Interparlementaire Unie hebben hedenmiddag een excursie naar Rotterdam gemaakt ter bezichtiging van de havens. Het gemeentebestuur z°u hen om vijf uur in het museum Boyrnans ontvangen. AUTOBUS TEGEN TRAM. Drie gewonden. Gisteravond omstreeks half tien is hoogte van den Schelsberg, op den weg van Heerlen naar Sittard, een autobus met bedevaartgangers, afkomstig uit Noorbeek, tegen een tramwagen van de L.T.M. ge botst. Drie der inzittenden werden gewond- Het gezelschap, leden van een zangkoor, had een bedevaart gemaakt en was °P de thuisreis, toen het ongeluk gebeurde. De chauffeur, O. uit Gulpen, reed links van. den weg en botste tegen de tram- D® gevolgen lieten zich zeer ernstig aanzien. De autobus werd ongeveer twintig meter meegesleurd, voordat de tram tot staan kwam. Het tumult, dat deze botsing veroor zaakte, werd nog overstemd door het ge" gil van de inzittenden, die het ongeluk hadden zien aankomen. De bus maakte ten slotte een halven draai om en kwam in tegenovergestelde richting te staan De gevolgen bleken intusschen minder ernstig dan men aanvankelijk vermoedde- Drie passagiers van de bus, die ern5[l° werd beschadigd, kregen verwondingen, jx veertienjarige J. H. had een ernstige hoofd wonde opgeloopen. de 67-jarige L. F. IkP eveneens een hoofdwonde op. De chaufieu verwondde zijn lip. De geestelijke, die jj*' gezelschap vergezelde, kreeg eenige onoe- duidende verwondingen- Geneesk1" hulp was spoedig ter plaatse 'n gewonden hulp was verkend kon het zeischap de reis naar huis voortzetten. De politie heeft de bus in beslag 8e* nomen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2