BUITENLAND DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 No. 24053 STADSNIEUWS „Leyds Goedt" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79ste Jaargang De Jubileum-feesten Het bezoek van Horthy Dit nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht 1938 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week f.008 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Het officieele programma verschenen. In opdracht van de Jubileumcommissie 1938 en van de Tentoonstellingscommissie .Leyds Goedt" is door de N V Alg Boek en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terp etra alhier een officieele feestwijzer uitge geven welke een volledig overzicht bevat van alle feestelijkheden, welke ln verband met het regeeringsjubileum van H M. de Koningin gedurende het tijdvak 30 Aug.— C Sept. hier ter stede worden georganiseerd. Reeds eerder heeft men ln dit Blad kun nen lezen, dat ernaar gestreefd ls om dc geheele bevolking ln dit feestelijk gebeuren te betrekken en het mag om die reden van de beide commissies een goede gedachte worden genoemd om dit programma in een zeer groote oplage gratis te doen ver spreiden. In geheel Leiden en een groot deel van Oegsdgeest en Leiderdorp wo'-'t dit programma huis aan huis gratis be- bezorgd, ongetwijfeld een .feestge schenk, dat door velen op hoogen prijs zal worden gesteld. Het voorste gedeelte van den feestwijzer !s gedrukt op Oranjepapier en bevat alle gewenschte details over de eigenlijke Jubi leumfeesten met vermelding van toegangs prijzen, aanvangsuren der onderscheiden cnderdeelen, muziekprogramma's e. d„ kort om, alles wat ieder dienaangaande moet weten. In dit gedeelte vindt men verder een foto van H.M. de Koningin, een voorwoord van den burgemeester en van den voorzit ter der Jubileumcommissie. Ir. P. C. van Llndenbergh, een toelichting van den heer P. T. de Jong op de Jublleumronde. de route van den reclame-optocht en het Bloemencorso, enz., enz. Het tweede gedeelte, dat gedrukt ls op wit papier, is geheel gewijd aan de Ten toonstelling .Leyds Goedt" in de Gehoor zaal. Ook hiervoor schreef de burgemees ter een inleiding, terwijl wij voorts nog bijdragen aantreffen van den voorzitter, den heer D. L. Landman, dr. ir. P. Fehmers over het tentoonstelllngsembleem, ir. J. J. G. van Hoek over de Ver. „Vakopleiding" en den heer B J. Huurman Jr. over het Modelhuis der Vakpatroons. Een tweetal plattegronden van de ten toonstellingszalen en een lijst van expo santen geeft nu reeds een vagen indruk van hetgeen „Leyds Goedt" worden gaat. WONINGBOUWVER. „ONS BELANG" DE ALC-EMEENE TOESTAND. Rond het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije. Tsjecho-Slowaklje staat momenteel weer op den voorgrond Eensdeels komen daar over pessimistische klanken, anderdeels echter optimistische Als de waarheid in het midden ligt, schijnt het dus niet zoo slecht te staan Tijdens een diner, dat lord en lady Run- eiman Dinsdagavond den premier Hodza hebben aangeboden en dat ook door den assistent van Runciman, Ashton Watkin, werd bijgewoond, is lang geconfereerd. Het diner heeft tot laat ln den avond geduurd, daar Runciman en Hodza tijdens en na den maaltijd niet minder dan 3'/s uur met elkaar hebben geconfereerd over de nieuwe basis der onderhandelingen en de te volgen procedure Hodza heeft gistermiddag pre sident Benesj op de hoogte gesteld van zijn onderhoud met Runciman. De conferentie tusschen leden der Run- ciman-missie en vertegenwoordigers der zes regeeringspartljen heeft drie uur geduurd en werd ook bijgewoond door Heidrich, permanent gedelegeerde van Tsjecho-Slo- wakije bij den Volkenbond, en een des kundige op het gebied van minderheden vraagstukken en internationale verdragen. Gistermiddag hebben drie gedelegeerden der Duitsche sociaal-democraten, op ver zoek van Runciman, inlichtingen verstrekt over het memorandum, dat zij 10 Augus tus aan Runciman hebben overhandigd en waarin zij zich bereid hadden verklaard, een concreet plan op democratische basis ter regeling van de Sudeten-kwestie ln te dienen. Gistermiddag is de Engelsche gedelegeer de Watkin per vliegtuig naar Londen ge gaan. waar hij 's avonds een onderhoud had met Chamberlain, lord Halifax, sir John Simon en Horace Wilson Bij geruchte verluidt nu eenerzijds. dat een bevredigende basis zou zijn gevonden voor verdere onderhandelingen, anderzijds heet hei echter, dat de berichten, die Wat kin bracht, niet geruststellend zijn. Waar echter Chamberlain weer met va- cantie naar Zuld-Engeland is gegaan, zien wij geen reden voor ongerustheid. Maan dag gaat hij naar Schotland, om dan op Leidenaars, ge weet nu goed In de Stadstaal komt 6161 (Ingez. Med.) Buitengewone ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond ln Prediker" een buitengewone '.edenvergadering welke niet druk bezocht was. De 2e voorzitter, de heer H. van Don selaar, opende bij verhindering van den len voorzitter, den heer Gerritsen, de bij eenkomst met een woord van welkom tot de leden en enkele heeren van den raad ran commissarissen De 2de secretaris, de heer Joh. van den Bos, las de notulen der vorige ledenver- Sadering. welke onveranderd werden goed gekeurd. Nadat nog eenige mededeeltngen waren sedaan. waarbii natuurlijk ook het a s. 25- iarig jubileum der vereen, ter sprake kwam. deed het lid der kascommissie. de heer J. d. Bosch verslag over de gehouden kas controle en rapporteerde dat alles in orde was bevonden. Hli maakte de opmerking dat er nog leden met een redelijk inkomen, met huurachterstand in de boeken voor komen. wat z i. niet moest voorkomen Hij verzocht hiertegen zoo streng mogelijk op Ie treden. Hierna kwam het voorstel van het bestuur ter orake tot verhooging van de 2e hypo theek der woningen voor ouden van dagen. Zeer uitvoerig werd deze zaak door den voorzitter uiteengezet, waardoor de leden een duldellik inzicht ln deze kwestie kregen, uit de vergadering werden nog verschillen de vragen gesteld, die weer oo uitvoerige Wjze werden beantwoord door den voor ster Tenslotte werd het voorstel van het bestuur met algemeene stemmen aange zien. Vervolgens werden 13 nieuwe leden als td aangenomen terwijl een I'd van de ledenlijst werd afgevoerd. Hierna volgde nog een korte rondvraag: het was nog geen tien uur, toen de voor later deze prettig verloopen vergadering met een woord van dank kon slu' en RONDLEIDING STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Aan belangstellenden wordt medegedeeld dat Zaterdag a.s. weder een rondleiding zal plaats hebben. Men wordt beleefd verzocht te twee uur precies aanwezig te zijn. doorreis nog even in Londen te vertoeven. De „Daily Mail" bericht, dat Engeland binnen enkele dagen opnieuw zijn houding ten aanzien van hetgeen zich op het oogen- blik In Europa afspeelt zal laten weten. Volgens de ..Daily Mail" zal deze verklaring zeer duidelijk zijn en aan Frankrijk steun belooven Indien het in een conflict wordt betrokken overeenkomstig zijn verplichtin gen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije. De „Daily Express" meent, dat de Brit- sche regeering besloten heeft maatregelen te nemen om een einde te maken aan de aanvallen van d" Duitsche pers op Tsie- cho-Slowakije. Het blad gelooft ook. dat Watkin, de medehelper van Runciman. gis teren den minister van buitenlandsche za ken een ontwerp van lord Runciman heeft voorgelegd, dat deze aan de beide nartijen in Tsjecho-Slowaklje v;il voorleggen. De ..News Chronicle" schrijft, dat het duidelijk is. dat de regeering waakt tegen de gevaren, welke den vrede in midden- Europa bedreigen. Tsjecho-Slowakije zal het slachtoffer zijn van een aanval, wan neer de aanvaller meent te kunnen han delen zonder dat de groote mogendheden turschenbeide zullen komen. Wanneer Lon den duidelijk te verstaan geeft. dat. indien Tsjecho-Slowakije zou worden aangevallen Engeland Frankrijk zou steunen, dan zal de Tsjechische democratie niet vermoord worden. Het Tsjechische Kamerlid Ostry. lid van de handwerkerspartij en lid van de com missie van zes heeft in de „Narodni Streri" geschreven, dat het gebied van Tsjecho- Slowakije niet kan worder. verdeeld vol gens de nationaliteiten. Het Duitsche volk moet weten, dat Tsiecho-Slowakije geen Oostenrijk is en dat geen duimbreed van den Tsjecho-Slowaakschen staat vrijwillig zal worden prijsgegeven. Het volk is be reid zich met geweld te verzetten. In een democratischen staat als Tsjecho-Slowaklie beslist de meerderheid en zal altijd de meerderheid beslissen. Naar gemeld wordt, zullen Henlein en eenige zijner partijleiders op uitnoodiging van Hitler den partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg bijwonen. DUITSCHLAND. jarige banden van belangengemeenschap, vriendschap en wederzijdsehe achting met elkander verbonden. Bij de herinneringen aan de tezamen schouder aan schouder gevoerde gevechten en aan de trouwe kameraadschap gedu rende den grootsten oorlog der wereld geschiedenis komt thans de gemeenschap pelijke wil tot een rechtvaardigen vrede en de gemeenschappelijke vriendschap met Italië. De wensch naar het vreedzame opbou wende werk, dat ons en onze vrienden be zielt, is er een zekere waarborg voor, dat onze volken het hooge doel van een op rechtvaardigheid en wederzijdschen goe den wil gebaseerden vrede ook verder in nauwe samenwerking en met succes na streven en daarmede hun eigen belangen en co ook de belangen der overige wereld, op de beste wijze zullen dienen. In „Der Stiirmer" richt Julius Streicher opnieuw een krachtigen aanval op den Paus. Onder het opschrift ,X>e Paus tegen de Goddelijke wet" keert Streicher zich tegen de gelijkheid der rassen. Hij schrijft: ,.I>e Paus maakt de onjuiste opvatting van de gelijkheid der rassen, welke door de I;l wordt gepropageerd, tezamen met marxisten en vrijmetselaren, tot de zijne". Het artikel wordt begeleid door een carica- tuur op de eerste pagina, welke een katho lieken priester voorstelt, achter wien een Jood zich verbergt. FRANKRIJK. ROND DE 40-URIGE WERKWEEK. Uitbreiding der havenstaking. Streicher tegen den Paus. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy is te half zeven gisteravond met een spe- cialen trein op het Lehrter-station te Ber lijn aangekomen- De rijkskanselier die tegelijkertijd arriveerde begroette den zwenking, noch als een aanwijzing van een rijksbestuurder en diens echtgenotoe Goe- oolitieke verzwakking, omdat noch in het Het bureau van het dagelijksch bestuur der socialistische-radicale partij heeft in een onder voorzitterschap van Daladier gehouden vergadering een motie aangeno men, waarin het volledig vertrouwen wordt uitgesproken in het door Daladier onder nomen werk, waarvan de premier in zijn radiorede v?n Zondag de groote. lijnen heeft uitgestinneld. In d° motie wórdt er aan herinnerd. dat Frankrijk op alle kri tieke ©ogenblikken van zijn geschiedenis gered werd door de gezamenlijke kracht inspanning van alle krachten der natie. Deze krack^osoanning dringt zich thans meer dan ooit op. Zij moet zich voltrekken met eerbiediging van alle sociale wetten, welke door de reoublikelnsche meerderheid in het parlement zijn aanvaard. Zij wordt geëischt door de internationale realiteit, welke thans een -aanzienlijke wanverhou ding heeft teweeggebracht tusschen de oro- ductie van Frankrijk en die van zekere landen, welke groote militaire, oeconomi- sche en moreele toebereidselen treffen. Fc~> aannassing van de wet on de 40-urige arbeidsweek aan de noodzakelijkheden van het nationane leven en aan de voorwaarden van de internationale samenleving kan niet beschouwd worden als een sociale BINNENLAND. Het jaarverslag van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers. (3e Blad). Koning Leopold zal waarschijnlijk langer dan één dag in ons land blijven. (Bin nenland, 3e Blad). De Engelsche coureur Eyston rijdt 558 K.M. per uur. (Sport, 3e Blad). De strijd tusschen spoor en bus; organi satie der „wilde" autobusdiensten? (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Pessimistische en optimistische klanken over het vraagstuk van Tsjecho-Slowa kije. (Buitenland, le Blad). Horthy te Berlijn. (Buitenland, le Blad). De radicaal-socialisten achter Daladier. Het gerucht om de 40-urige werkweek. (Buitenland, le Blad). Bisschop uit Wuertemberg verbannen. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Het fraaie zomerweer zal hier aanhouden en de Oostelijke de pressie zal het weer in onze om geving niet of zeer zwak beïn vloeden. zijn wij bereid iedere situatie te bestudee- riiig, vele ministers en de opperbevelheb- inte-nationale arbeidsh"r»a-!. noch ot> de ren en in onderhandelingen te treden. - "onferentie van de s<vii!istische arbeiders Over de vraag, wat de democratieën i: HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Fa. J van Gylik en Zonen, Nieuwe Rijn 60. Lelden, heerenkleeding- magazijn. Wijzigingen: Messcher's Modehuis. Bree- straat 175 Leiden, dameshoedenwinkel. Vestiging filiaal: Haarlemmerstraat 139, o/d naam „Maison Henny". d.d. 1 Sept. C. Roosen en Zoon, fa. A. Mulder, Kort Galgewater 1, optiek en medische instru menten. Wijziging handelsnaam in: C. Roosen en Zoon. Gebr v. d Lee. Hoofdstraat 64. Leider dorp. kaashandel Overleden mede-eige naar T. van der Lee. d.d. 14 Juli 1938. DESKUNDIGEN APOTHEKERSEXAMEN. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn, '°or het tijdvak van 19 Sept. a.s. tot en 17 Sept. 1939, aangewezen als deskun digen bij het afnemen van het apothekers- Tuinen aan de Rijksuniversiteit alhier, de "teren dr, Ph A Coppens te Rotterdam: "r- J. J. van Eek: mej. dr. A. Harmsma: "te! dr. L. van Itallie; dr T. Potjewijd; A. ®- 8chrlm, 's-Gravenhage en mej. dr. A. 8teenhauer. Waar geen plaatsnaam ls tenneld, is deze Lelden." DESKUNDIGEN ARTSEXAMEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K en W. zijn, voor het tijdvak van 19 Sept. a.s. tot en met 17 Sept. 1939, aangewezen als deskundigen bij het af nemen van het artsexamen aan de Rijks universiteit alhier, de heeren A. H. Forta- nier. dr. J J. de Jong, dr. P. J. Kooreman, nr. J Munk. dr. T. Potjewijd en dr. J. F. Touw. allen alhier en dT. H. P. A Smit tc 's- Gravenhage. Geslaagd zijn voor het diploma B. der Leidsche Reddingsbrigade de dames R. Kukler en C. Hofman, en de heeren M. van Hilten en N. Laman. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft de 58-jarige M. M. S.van P. in haar woning in den Tollensstraat den in houd van een waschketel kokend water over armen en beenen gekregen, waardoor zij vrij ernstige brandwonden bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Bil mlnisterieele beschikking is dr. J. P. Duyverman alhier benoemd tot lid van de subcomm'ssie belast met het afnemen van de rv-mens n de theorie van onderwijs en oirvoe-itng hoofdzakelük in be'rekking in het Middelbaar Onderwijs van hen die bers van leger er marine waren ter ver welkoming aanwezig. interationaal. noeh in de linden welke on- Bii het verlaten van het Lehrter-station derworoen zijn aan een uiterst links poli- werden Hitier en Horthv door een reus- Hek en sociaal regime, de 40-urige werk achtige menigte met geestdriftig gejuich week kon worden aanvaard of toegeoast begroet Nadat de eere-compagnie gein- De soclalistisch-ridicale partij, welke zich specteerd was, reden de staatshoofden inst?e<?s verzet heeft tegen lederen vorm van een auto naar het huis van den rijkspre- arbeidsexploitatie en die niet opgehouden sident, overal stormachtig toegejuicht. i heeft te strijden voor wettelijke besc' De führer heeft mevrouw Horthy als be- mmg van den arbeid, meent onder de ge- wijs van zijn hoogachting voor haar veel-, "even binnen- en buitenlandsche onrstan- zijdige, zegenrijke werkzaamheid in dienst digheden te moeten rekenen op de samen- van de welvaart en de menschelijke naas- werking en steun van alle krachten en alle tenliefde het vrouwenkruis van het Duit- partijen, die het heil en de vrijheid van het sche Roode Kruis verleend en persoonlijk I vaderland beoogen. overhandigd De motie werd eenstemmig door alle aan- Omtrent het bezoek van Hbrthy aan wezlSe Ieden met één onthouding aange- Hamburg kan nog worden gemeld, dat de nomen- rijksbesturder omstreeks het middaguur oficieel op het raadhuis is ontvangen, waar hem een dejeuner werd aangeboden. De militaire parade, die vanochtend in tegenwoordigheid van rijksbestuurder Hor thy plaats heeft gehad, is een van de meest imposante manifestaties van dat genre, die de hoofdstad van het Derde Rijk ooit heeft aanschouwd. Meer dan zestienduizend manschappen defileerden Vierhonderd gevechtswagens, dertienhonderd kanonnen en honderdveer tig vliegtuigen namen aan deze militaire demonstratie deel. Admiraal Horthy heeft vanochtend een krans gelegd op het monument voor de ge vallenen Unter den Linden. Na het eere bataljon te hebben geïnspecteerd, legde Horthy zijn krans neer, waarna 't bataljon defileerde. Tijdens een banket, dat Hitier heeft aangericht ter eere van den Hongaarschen rijksbestuurder en mevrouw Horthy, heeft commgn™n,,é van de Waisrh" hij hen m de hoofdstad van het Duitsche rijk welkom geheeten en herinnerd aan de betrekkingen, door belde landen seden eeuwen met elkander onderhouden. Deze hechte, op wederzijdsch onwrikbaar ver trouwen berustende gemeenschap zal voor al nu nadat wij, aldus Hitier, door de his torische gebeurtenissen als buren onze defi nitieve historische grenzen hebben gevon den. voor beide volken van bijzonder waarde zijn. Hitier zeide ervan overtuigd te zijn dat zij niet alleen de belangen der beide landen dient, doch ook in nauwe samenwerking met het bevriende Italië een onderpand ls voor een waardigen en rechtvaardigen al- gemeenen vrede het belang van den wereldvrede tegenover net fascisme kunnen doen. zeide Jouhaux, dat de tegenwoordige kracht der totalitaire staten uitsluitend het gevolg is van de ver deeldheid der democratieën en hun gebrek aan aaneensluiting voor een vastomlijnde politiek. Volgens Jouhaux zou een demo- heeft te strijden voor wettelijke bescher- cratisch front moeten worden georgani seerd tegen het offensief van het fascisme. Voor hij zijn reis naar Mexico zal voort zetten, zal Jouhaux nog een bezoek bren gen aan president Roosevelt. Gemeld wordt, dat de havenarbeiders hebben besloten, hun actie uit te breiden tot de havens van Corsica, Algiers, Tunis en Marokko. In deze havens zal dus geen arbeid meer worden verricht op Zondag en des nachts, terwijl geen overwerk zal worden verricht. In Port de Bouc en Port Saint Louis du Het comité van het Volksfront in het dis trict Parijs heeft daarentegen in een ge houden vergadering een motie aangeno- Rhone, de voornaamste bijhavens van Mar- men, waarin gezegd wordt, dat de commis- seille. wordt met ingang van heden ge- sie blijk wil geven van de groote ontstem- staakt. ming welke zich van de Parijsche arbeiders Naar verluidt, zal de Compagnie Gene- heeft meester gemaakt in verband met ds rale Transatlantique de uren van aan- rede van Daladier. Hieraan wordt toege- komst en vertrek van haar schepen wijzi- voegd. dat de sociale wetten verkregen zijn gen. dank zij het Volksfront en dat men niet door een aanval te doen op de veertigurige week werk zal kunnen geven aan de velen, die thans geen werk hebben en de huidige fi- nancieele moeilijkheden, die verwekt zijn door de machten van het geld. niet zal kunnen overwinnen. De motie doet een be roep op de Parijsche arbeiders om hun een heid te versterken en zich aan te sluiten bij alle protesten, die zich zullen doen hooren. De commissie zal audiëntie aanvragen bij Daladier, ten einde hem in .kennis te stel- ITALIË. Jayansche onderscheiding voor Mussolini. Geen Joodsche onderwijzers meer. De Japansche ambassadeur, Hotta heeft in opdracht van den Japanschen keizer de hoogs e Jaoansche onderscheiding, de Chrysanthemum-orde, aan Mussolini over handigd Een communiqué van de Fransche con federatie van christelijke arbeiders ver klaart, dat het comité van waakzaamheid der organisatie „bijeen Is gekomen, om den toestand te bestudeeren die het gevolg is van de plannen tot het brengen van wijzi ging in het wettelijke regime van den ar beidsduur. Eens te meer heeft het comité zijn volstrekte trouw uitgesproken aan het beginsel van de werkweek van veertig uur". De secretaris generaal van het Fransche Vakverbond, Jouhaux, heeft tegenover Amerikaansche journalisten naar aanlei ding van de redevoering van Daladier ver klaard, dat de tekst van de wet op de veertig uren week zekere concessies toe- In zijn antwoord herinnerde admiraal staat. Tot nu toe hebben de kapitalisten Horthy er aan dat beide landen dikwijls daar niet hun toevlucht toe genomen. Wij Ivoor gemeenschappelijke idealen hebben -eggen hun, aldus Jouhaux. doet eerst uw een acte M.O Staathuishoudkunde en Sta- gestreden en gemeenschappelijken arbeidvoordeel met de concessies, welke de wet tistlek of Staats inrichting verlangen. hebben verricht. Zij zijn door duizend-1 biedt. Indien nieuwe concessies noodig zijn, Met ingang van 1 October a.s. zullen alle Joodsche onderwijzers, leeraren en profes soren uit het Italiaansche onderwijs worden uitgeschakeld, oo enkele uitzonderingen na, waarover de minister van onderwijs, Bottai persoonlijk zal beslissen Alleen Joden van buitengewone verdienste zullen gehand haafd blijven. BRAZILIË. Oprichting van een concentratiekamp. De regeer* ns heeft beslopen op het eiland Fernando No'onha een concentra iekamp in te richten voor personen, die van ex tremisme verdach* worden en de openbare orde in eevaar breneen Het kamp zal den vorm van een landbouwkolonie hebben.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1