BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 23 Augustus 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje YISSCHERIJ-BERICHTEN Luchtaanvallen! Tocht naar MOOI-NEDERLAND BONTE ELTAX-TOCHT ELTAX 666 - Stationsweg 47a ELTAX 666 Stationsweg 47a FAILLISSEMENTEN DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransche kabinetscrisis opRelost - De reacties op het antwoord van Franco - Conferentie te Mariënbad over 't Tsjecho- Slowaaksche rTaagstuk - Het proces tegen de vroegere Oostenrijksehe machthebbers. Gelukkig is de gedeeltelijke Fransche kabinetscrisis door het krachtige ontreden van Daladier. die na de ontslagaanvragen var. de ministers Frossard en Ramadler on middellijk twee nieuwe ministers. n.l. De Monzie en Pommaret in het kabinet op nam. thans weer opgelost Door niet te treuzelen, heeft hij ongetwijfeld Frankrijk voor zeer ernstige gevolgen weten te be hoeden. zoodat de situatie voor dit land zich thans voorloopig weer iets hoopvoller laat beoordeelen. Men zie hiervoor elders in dit blad. Inzake het antwoord van Franco over het terugtrekken der buitenland- sche vrijwilligers wordt uit Londen nog gemeld, dat de algemeene indruk der gezaghebbende Engelsche kringen pes simistisch is. Men wijst erop, dat het antwoord ge lijkwaardig is aan een weigering, waar door een volledige herziening van het plan tot terugtrekking der buitenland- sche vrijwilligers noodig worden zal. De voorzitter der niet-inmengingscom- missie Lord Plymouth is gistermorgen te Londen aangekomen en heeft zich naar het Departement van Buitenlandsche Za ken begeven, waar hij, te zamen met de deskundigen van dit departement, het ant. woord van Franco bestudeerde. Waarschijnlijk zal hij overleg Diegen met Chamberlain die eveneens in Londen ge arriveerd is en in ieder geval zal hij de minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, bezoeken. In den loop van de week zal Lord Plymouth ook beraadslagen met de leden der niet-inmengingscommissie De Duitsehe pers begroet Franco's ant woord met instemming. De .Berliner Börsen Zeitung" verklaart dat de leider van het rechtsche Spanje tot aan de grens van het mogelijke tege moet is gekomen en de ..Völkische Beobach- ter" schrijft, dat het antwoord een bijdrage van beteekenis voor den vrede in Europa is en een bewijs van goeden wil van de regeering van het rechtsche Spanje. De „Berliner Lokalanzeiger'' is van oordeel „nor? f001? wijzigingen op politiek en' militair terrein m Spanje welke door Franco tot stand zijn gekomen, zijn eischen niet alleen begrijpelijk maken, doch ook dwingend doen zijn De meening, dat Franco weinig te win nen en veel te verliezen heeft met zijn antwoord, wordt openlijk uitgesproken in kringen te Londen, die in nauw contact staan met de nlet-inmengingscommlisie. In Fransche en Sovjet-Russische kringen legt men er den nadruk op, dat de toe kenning van de rechten van oorlogvoeren den niet toegestaan kan worden alvorens een substantieele terugtrekking van buiten landsche vrijwilligers is geschied. Boven- dien moet, wil men tegenover beide par- tijen rechtvaardig zijn. de basis voor de terugtrekking verhoudingsgewijs bepaald worden. Voorts wordt er op gewezen, dat de meest beteekenisvolle trek van het ant woord het leit is, dat Franco hetzelfde plan reeds aanvaard had in zijn nota van IS November van het vorige Jaar. welke aanvaarding toen slechts begeleid ging van opmerkingen en niet van reserves. In bevoegde Fransche en Russische krin gen aarzelt men niet opnieuw te bevesti gen, dat Frankrijk en de U.R.S.S. nog steeds bereid zijn een laatste poging te doen, om een voor allen aanvaardbare formule te vinden, welke het principe van werkelijke r.iet-lnmenging zou belichamen en tot re sultaat zou hebben een beperking van den strijd tot Spaanschen bodem en Spaan- sche onderdanen. De moeilijkheden van het plan tot terugtrekking der buitenland sche vrijwilligers waar Franco de aandacht op vestigt, zooals de aanwezigheid van Amerikaansche vrijwilligers aan regee- ringszijde, worden op haar waarde geschat, doch men wijst er op, dat geen van deze moeilijkheden onoverkomelijk zijn en dat de aanstelling van een commissie, onder leiding van hooggeplaatste personen uit neutrale landen, ten doel had billijkheid te verzekeren bij de verwijdering van vrij willigers. 9 9 Gistermiddag is te Mariënbad een con ferentie gehouden tusschen Henlein en de delegatie van de vijf leden der Sudeten- duitsche partij, die belast zijn met het voeren der onderhandelingen met de re geering. Dit zijn Kundt, Sebekowsky. Schlcketanz, Gustav Peters en Alfred Rosche. Bovendien is aan deze conferentie deelgenomen door prins von Hohenlohe, bij wien Henlein zijn eerste ontmoeting heeft gehad met Runciman, mgr. Gilvert Helmer, de prior van het Norbertynenklooster te Tetel, en Ludwig Frank, de districtlelder van de Sudetenduitsche partij voor Marien, bad. Het doel der bijeenkomst was de ge volmachtigde delegatie der Sudetenduit sche partij op de hoogte te brengen van het onderhoud, dat Runciman op 18 Augus tus gehad heeft met Henlein, en besprekin gen te voeren over den nieuwen toestand, zooals die door dat onderhoud is geworden. De aanwezigheid van den prior van het klooster der Norbertijnen op deze tij een komst heeft sterk de aandacht getrokken. Het klooster bezit groote gebieden in de buurt van Mariënbad o m. de bronnen. Na den oorlog werden deze bezittingen onder toezicht van een staatscommissarls ge plaatst Het is vrijwel zeker, dat deze aan gelegenheid besproken is. Volgens uit goed Ingelichte bron te Praag vernomen mededeelingen zou Lord Runciman thans de laatste hand leggen aan een rapport, waarin alle door hem verkregen gegevens zijn verwerkt. Het eerste verslag zou nóch raadgevin gen, nóch concrete voorstellen bevatten. Het zou ten doel hebben den toestand op te klaren en het vraagstuk op te lossen en aan beide belanghebbende partijen worden medegedeeld. Heinlein, aldus het D.N.B.. zal van mor gen af tot Maandag een tocht ondernemen door de kieskring Böhmisch, Leipas en Teplitz. De „Völkischer Beobachter schrijft in zijn Weensche uitgave, dat de vroegere Oosten rijksehe machthebbers, die voor het hoogge rechtshof zullen worden gedaagd, beschul digd worden van „Separatisme". Indien deze beschuldiging wordt staande gehouden aldus Havas, zal zij belangwekkende vooruitzich ten openen voor alle lieden van Duitschen oorsprong die bulten het rijk wonen en in geval voor een Duitsehe rechtbank zouden kunnen worden gedaagd, wegens verzet tegen de inlijving van hun land bi) het rijk. Het blad schrijft: .Namens de geheele Duitsehe natie en onze Duitsehe geschie denis zal het hooggerechtshof hen, die politiek verraad pleegden door op onbe schaamde wijze den roep van het Duitsehe bloed door den modder te halen, dagvaar den". 9^9 De publicatie van een slotcommuniqué van de conferentie der Kleine Entente is uitgesteld in afwachting van het Hongaar- sche antwoord op de voorstellen van den Permanenten Raad. DUITSCHLAND. Vlootschouw te Kiel voor Horthy en Hitier Razzia onder Joden in een badgelegenheid Kendrick in Londen. Geheime radiozender te Danzig. Aan boord van de „Aviso Grille" hebben Hitier en de Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy een schouw van vrijwel de geheele Duitsehe vloot bijgewoond Meer dan 110 eenheden voeren in kiellinie langs de „Grille". De parade duurde bijna een uur. Achtereenvolgens voeren het slagschip „Gneisenau", de gepantserde schepen, de kruisers, de artillerie-opleidingsschepen, de torpedobootjagers en torpedobooten, mijn- vegers. duikbooten en andere vaartuigen voorbij. Tijdens de oefeningen deden de onder zeeërs aanvallen en de zware luchtdoel- artillerie van de oorlogsbodems trad in werking. Vervolgens werd een nachtoefening gehouden, waarbij torpedo-motorbooten aanvielen en geschoten werd met de ar tillerie van de kruisers en torpedojagers. Horthy zal morgenochtend te zamen met Hitier te Hamburg aankomen, waar zij aan boord van het staatsjacht „Hamburg" een tocht door de havens zullen maken, 's Middags wordt dan op het stadhuis een receptie gehouden, waarna Horthy en Hitier naar Berlijn zullen terugkeeren. FRANKRIJK. De ministerieele moeilijkheden opgelost. In een badgelegenheid aan de Stoep- chensee bij Berlijn, die, naar men had waargenomen aldus meldt het D.N.B. bijzonder veelvuldig bezocht werd door so ciale en op crimineel gebied verdachte elementen, is een razzia door de politie ten uitvoer gelegd. Daarbij werden elf vreemdelingen aangetroffen, die zich niet konden legitimeeren. 99 Duitsehe Joden, die evenmin legitimatiepapieren bij zich hadden en die crinimeel verdacht leken, werden voorloopig in arrest gesteld. 9 De wegens spionnage gearresteerde en uitgewezen Engelsche kapitein Kendrick, is op het vliegveld Croydon aangekomen. Hij weigerde verklaringen af te leggen, zeggende, dat hij eerst het Departement van Buitenlandsche Zaken moest raad plegen. De geheime politie te Danzig zoekt in gespannen naar een geheimen anti-natlo- naal-soclalistlschen radiozender, welke in de omgeving van Danzig werkt. Het station werkt op een golflengte van 23 tot 21 roeter en zendt regelmatig in den nacht van Zon dag op Maandag berichten uit. Men veronderstelt, dat deze uitzendingen worden georganiseerd door communisten en dat het station óf wel in Polen aan de grens van Danzig ligt, óf wel aan boord van een schip is. dat in genoemden nacht voor de kust vaart- Het station kondigt zich aan met de woorden: „Hier vrijheids zender Danzig". BELGIË. De manoeuvres beëindigd. De Koning woont troepenrevue bij. Begunstigd door schitterend weer heb ben de Koning en de eerste minister Spaak benevens de militaire attaché's gistermor gen te Spa een troepenschouw bijgewoond, die ruim twee uur duurde en waarmee de manoeuvres beëindigd zijn. Aan het défilé werd deelgenomen door de troepen, die de manoeuvres in .de Ardennen hadden mee gemaakt. Geestdriftig werden de koning en de troepen door de duizenden belangstellen den toegejuicht. PALESTINA. Aanslagen op Joodsche autobussen. Ten Zuiden van Tel Aviv en bij Ness Ziona hebben onbekend gebleven personen twee Joodsche autobussen beschoten. Er zijn twee Joden gedood. Drie Arabieren werden op den weg tusschen Akko er. Sa fari vermoord aangetroffen. Zes bandieten hebben een overval ge pleegd op een bureau van de Mohamme- daansche gemeente te Hebron Bij Beisan zijn tijdens een gevecht met de politie vier bandieten neergelegd. TS JECHO-SLO W A KI JE. Ligniet-mljnen aan Skoda verkocht. Het orgaan van de Sudetenduitsche par tij „Die Zeit" meldt, dat de Joodsche groot industrieel, Hans Weinmann uit Usti-Aus- sig, zijn iignietmijnen aan de „Skoda"- fabriekcr. heeft verkocht. Weinmann zou voornemens zijn met zijn geheele familie naar Engeland te etnigreeren. Benoeming van twee nieuwe ministers Beschouwing over de veertig uren-week. Op snelle wijze zijn gelukkig de mi nisterieele moeilijkheden door Daladier opgelost en is de ontslagaanvrage van de ministers Frossard en Ramadler niet op een algemeene regeciingscrisls uit- geloopen! Minister-president Daladier heeft nl. de benoeming van De Monzie als mi nister van Openbare Werken, en Po- maret als minister van Arbeid, in de plaats van de afgetreden ministers ter goedkeuring voorgelegd aan den pre sident der republiek, Lebrun. In Fransche politieke kringen merkt men op. dat hiermee de gedeeltelijke regeeringscrisis is opgelost en dat deze kabinetshervorming geenerlei wijziging tengevolge heeft in de politieke samen stelling van het kabinet, aangezien de nieuwe ministers tot dezelfde partij be- hooren als de afgetredenen, nl. de Re- publikeinsch-Socialistische linie. De nieuwe minister van Arbeid, Pomaret, heeft tijdens een tusschenlanding van zijn vliegtuig te Rome in een telefonisch ge sprek medegedeeld, dat hij zijn benoeming aanvaardt. Hij wordt vandaag te Le Bour- get verwacht De Monzie, die zich in de 1 provincie bevindt, zal morgen te Parijs zijn. Morgen of Donderdag komt de kabinets raad bijeen. De ministerraad zal vandaag over een week vergaderen. Minister-president Daladier heeft in een verklaring bevestigd, dat inderdaad de passage zijner redevoering betreffende de 40-uren-week oorzaak is geweest van het aftreden van Frossard en Ramadler. De premier bracht hulde aan de loyauteit van het gebaar zijner beide medewerkers, die slechts gebruik hebben gemaakt van hun recht op een persoonlijke meaning ten aanzien daarvan. Wat hem, Daladier, betreft, hij hand haaft de opvatting, welke hij heeft uiteengezet: hij is van meening, dat het land slechts gered kan worden door normaal te werken, terwijl het het eenige land in Europa is, dat de 40- uren-week toepast. Ten slotte herhaalde de premier, dat hij niet vijandig staat tegenover het principe der 40-uren-week en dat er geen sprake van is, dat tot afschaffing zal worden overgegaan, evenmin als van eenige andere sociale wet. De premier is echter van mee ning, dat de fabriekep normaal moeten kunnen werken om den economischen toe stand te herstellen en het hoofd te bieden aan de behoeften der nationale defensie. De bestuurscommissie der C.G.T. heeft beraadslaagd over de houding, die moet worden aangenomen ten aanzien van de redevoering van Daladier. Racamond, de secretaris der C.G.T., ver klaarde na afloop der bijeenkomst: „De bestuurscommissie heeft den indruk be sproken, die teweeggebracht is door de redevoering van Daladier en heeft nota ge nomen van de levendige protesten van het meerendeel der gedelegeerden. Zij ver klaarde eensgezind, dat het in die rede voering ingenomen standpunt het land ge varen doet loopen. De bestuurscommissie vraagt alle organisaties der C.G.T. waak zaam te blijven zonder haar koelbloedig heid te verliezen, met het oog op iedere actie, waartoe zou kunnen worden besloten ter verdediging van de 40-uren-week en de sociale wetten". In verband met de redevoering van Da ladier heeft Jacques Duclos, de vice-presi dent van de Kamer en de secretaris-gene raal van de communistische Kamerfractie, een schrijven gericht tot den secretaris generaal van de z.g. Déiégation des Gau- ches, dr. Crutel, waarin hij zoo spoedig mo gelijk bijeenroeping van deze delegatie vraagt, aangezien naar zijn meening „het hoofd der regeering de bedoeling te kennen heeft gegeven in feite de 40-uren-week af te schaffen". De Fransche pers spreekt vanochtend vanzelfsprekend over weinig anders dan de wijziging van de regeering. De ..Matin", de „Journal", de „Jour", de „Ordre" en de Petit Journal" verheugen zich over het krachtige optreden van den minister-presi dent en sporen hem aan op den ingeslagen weg voort te gaan. „L'Oeuvre" Is meer gereserveerd en van i meening, dat zij, die vreezen dat de uitleg, welke door de afgetreden ministers aan j de rede van Daladier is gegeven juist is, ge rustgesteld moeten worden. Het blad is verder van meening, dat de rede van Dala dier moet worden verstaan als een beroep, zooals men in'andere tijden een beroep doet op het leger en niet als een bedrei ging van de rechten, welke de arbeiders klasse heeft verworven. Oud-minister-president Leon Blum schrijft in de „Populaire" o.a.: dat de so cialisten niet zullen pogen de moeilijk heden, welke Daladier zichzelf op denhals heeft gehaald, tegen hem uit te spelen. Het uur is hiervoor te ernstig. Doch Dala dier moet gewaarschuwd worden, als hij niet alreeds gewaarschuwd is. Hij moet niet op de socialistische partij rekenen bij een terugtrekken op den weg der sociale wetgeving, bij een wijziging van het gedrag ten aanzien van de arbeidersklasse Dit moet hij niet doen, of hij moet het doen zonder ons". Japansch offensief aan het Jangtsc-gebied Joeitsjang eerste doel van den aanval Ontscheping van Japanschc troepen De Japanners hebben een offensief ontketend ten Zuiden van de Jangste. Zij trachten door de Chineeschc linie's heen te breken, welke hun opmarsch in de richting van Hankau stuiten. Volgens de te Hankau ontvangen be richten woedt de strijd over een front van 40 mijl, dat zich uitstrekt van de Jangtse tot aan de westelijke oevers van het Pojang-meer. De hoofdaanval der Japanners wordt uit Kioekiang ge richt op Joeitsjang. ROEMENIË. Vestiging van ambassades. Uit Bied wordt vernomen, dat Roemenië zijn gezantschappen te Ankara en Bel grado en bij den Heiligen Stoel tot ambas sades zal verheffen. Deze stad wordt tevens uit het Oosten en Noorden aangevallen Tegelijkertijd banen de Japansche troepen, die aan land gezet zijn op den oever van het meer Pojangzich een weg door de heuvels ten noordwesten van Singtse, dat Zaterdag in hun handen is gevallen. Tien Japansche vliegtuigen hebben een luchtaanval gepleegd op Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. De Japansche troepen, die Poetsjau had den genomen, hebben thans Hanjangtsjen veroverd, dat vier kilometer zuidelijker ligt en rukken op naar Fenglingtsjen aan den Noordelijken oever van de gele rivier. Uit Kioekiang wordt gemeld, dat de Ja pansche vloot thans controle oefent op den westelijken oever van het Pojangmeer. Japansche autoriteiten hebben maatrege. len genomen ter bescherming van 300 bui tenlanders te Koeling, een vacar.tieplaats in de bergen. De guerilla Het Chineesche persbureau meldt, dat de guerilla thans doorgedrongen is tot Sjits- jiatsjwang, het belangrijke centrum aan den spoorweg in Zuid-Hopei. De guerilla- troepen zijn op verscheidene plaatsen tus schen Peiping en Pauting verschenen, ter wijl zij ook optreden langs den spoorweg Tientsin-Poekau. Een hevige strijd is ontbrand ten Noor den van Sintse aan het Pojangmeer. toen een Japansch detachement overging tot een aanval op de Chineesche stellingen langs den spoorweg Nantsjang-Kioekiang. Twintig oorlogsschepen namen den ge- heelen dag Singtse onder vuur blijkbaar om een landing te dekken. Singtse werd ook door vliegtuigen gebombardeerd; een Ja pansche landingspoging ten Zuidwesten van Hoekau werd verijdeld. De Japansche rechtervleugel heeft een of fensief ingezet langs den oostelijken en noor delijken oever. De Japansche hoofdmacht, ruim 2.000 man sterk, heeft haar basis te Hoetsjia Tang gevestigd. De aanval, die ge steund werd door artillerie, scheepsgeschut en twintig bombardementsvliegtuigen had geen succes. Tegenover Kioekiang leggen de Japanners is groote haast een vliegveld aan. Twintig oorlogsschepen, 70 kleine transportschepen en honderd Jonken zijn in de richting van Kioekiang opgevaren. De Japanners in Soeseng en Taihoe zijn ver sterkt tot ongeveer een kwart divisie. De geheele Japansche macht ten noorden van den Jangtse wordt op 150.000 man geschat. De Britsch-Japansche besprekingen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heelt toespelingen gemaakt op de besprekingen, die hij verleden week heeft gevoerd met den Britschen ambahssadeur. sir Robert Craigie. waarbij ook generaal Oegaki en Horenoetsjl betrokken waren, over de be hartiging van de Britsche belangen ln Chi na. o.m. in Sjanghai. De woordvoerder ver klaarde, dat Japan geen enkele wijziging zal brengen ln zijn buitenlandsche politiek betreffende de eerbiediging van de belan gen van derde mogendheden. De woord voerder sprak als zijn meening uit, dat In de meeste gevallen de opgeworpen kwesties ter plaatse zullen worden geregeld. De ambtenaren van de Japansche con sulaten te Chabarowsk en Blagowestsjenk zijn voorloopig vandaar vertrokken en in Japan aangekomen ln verband met de door de plaatselijke Russische autoriteiten ge nomen maatregelen, die hun officieel op treden onmogelijk maakten. De diploma tieke onderhandelingen over deze consu laten, welker sluiting Rusland wenscht, worden nog voortgezet. MET LUXE TOURINGCAR op DONDERDAG 25 AUGUSTUS e.k. over Utrecht - Austerlltz - Ede - Arnhem - Nijmegen, bezoek aan Beek. Berg en Dal, H. Landstichting, mooi-Nederland, Wester Meerwijk, terug over Arnhem - Rhenen - Doorn met bezoek aan het Rosarium, Zeist - Utrecht - Leiden. Vertrek om 7.30 van de Beestenmarkt. Plaatsbespreken gratis, doch noodzakelijk, f. 2.75 p. persoon, f. 2.kind. t.m. 15 jaar. 5999 MET LUXE TOURINGCAR op VRIJDAG 26 AUGUSTUS e.k. over Noordwijk - De Ztlk - Heemstede Kraantjelek - Kopje Bloemendaal - Wester- veld - IJmuider sluizen - Beverwijk - Ber gen - Schoorl - bezoek aan Kaasmarkt te Alkmaar, terug over Heiloo, Castrlcura, Krommenie - Zaandam - daarna 3 uur pauze in Amsterdam. Vertrek om 8.30 van de Beestenmarkt, Plaatsbespreken gratis, doch noodzakelijk, f. 2.p. persoon; f. 1.75 v. kind. t.m. 15 jaar, (Ingez. Med.) Verwoede gevechten. Radio Barcelona heeft gisteravond het volgende communique verspreid: ten Zuid- volgende communiqué verspreid: ten Zuid- alle aanvallen van den vijand afgeslagen. In Estremadura heeft de vijand zijn op marsch in den sector van Fuente del Arze- bispo voortgezet tot Rico Malides bij Cam- pillo, waar verwoed gevochten wordt. 9 Het hoofdkwartier te Salamanca deelt mede, dat de rechtsche troepen in den sec tor van den Ebro belangrijke stellingen hebben bezet. Zij hebben meer dan 1200 gevangenen en een buit van 800 geweren, 34 automatische wapens en 3 tanks ge maakt. In den sector van den Taag werden acht dorpen bezet. De Sierra Estrella werd volkomen gezuiverd. Er zijn 400 gevange nen gemaakt. Uit Barcelona wordt gemeld dat de eer ste onderzeesche postdienst voltrokken is en op volstrekt normale wijze heeft ge werkt. Duizenden brieven zijn met dezen eersten dienst, die uiterst snel werkt, ver zonden. VISCHH ANDELAREN WENDEN ZICH TOT DEN MINISTER. Uitgesproken: W. Mulder, koopman, Leiden, Hooge Morschweg 152, R.c. mr. F. J. de Jong, cur. mr. G. W. van Stapele, Leiden. VEREENIGDE STATEN. Nota aan Mexico. Inzake dc onteigening der landbouw- terreinen. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche zaken heeft een nota ge zonden aan de Mexicaansche ambassade, in antwoord op de nota, welke president Cardenas aan de regeering van de Ver. Staten heeft doen overhandigen, inzake de onteigening van de landbouwterreinen, welke hebben toebehoord aan Amerikaan sche onderdanen. In officieele kringen be waart men een streng stilzwijgen over den inhoud van deze nota. Deze mag eerst ge publiceerd worden, wanneer zij door de Mexicaansche regeering zal zijn ontvan gen. In verband met het Belgische besluit. De Nederlandsche bond van kleinhandelaren, in het visch- en haringbedryf heeft het vol gende telegram gezonden aan den minister van Economische Zaken: „Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf deelt Uwe Excellentie mede, dat door het besluit van 10 Augustus j.l. der Belgische regeering veel visch-klein handelaren zijn gedupeerd. Verzoeke drin gend om bemiddeling in deze". VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoornende voor de Woensdagmarkt „Zwarte Zee" IJm. 77. 30 m. grove schol: m. kl. schol: 36 m. schelvisch; 25 m. braad- schel visch; 44 m. gul; 110 m. wyting; 10 m. makreel. Totaal 300 m.; 60 heele en 65 halve stijve kabeljauwen. Walrus" IJm. 24. 2000 manden haring: 25 m. diversen. „Erin" IJm. 12. 1800 m. haring en 60 kantjei steurharing. IJMUIDEN, 23 Augustus. Tarbot f. 1,10 per K.G.; Tong f. 2,00—1.30 id.; Heilbot f. 1,25—1,10 idem; Zetschol f. 26 per 50 K.G.; Kleinschol f. 24—15 idem; Bot f. 16-* idem; Schar f. 64.50 idem; Kleinmlddel schel visch f. 14 idem: Kleine schelvisch f. 11.50— 8,80 idem; Groote gul f. 15,50 idem; Kl B111 f. 11—6,50 idem; Wijting f. 7—5.60 idem: Makreel f. 1412 idem; Versche haring f. 3.SW —2,90 idem; Groote heek f. 48 per 125 K.G.; Middel heek f. 4541 idem; Kleinmlddel heeic f. 16—16.50 per 50 K.G.; Kleine heek 1. 12- 8,50 idem; Kabeljauw f. 65—35 per 125 KG.. Leng 56 ct. per stuk; Koolvisrh 8815 ct. idem. Aangevoerd 2173 kisten versche haring Aan den afslag 3 trawlers: IJM. 91 njrt f. 1580; IJM. 25 met f. 3220; IJM. 17 met f. en 1 logger KW. 62 met f, 510. VLAARDINGEN, 23 Aug. Afgeslagen werd het restant van gisteren en 2 partijtjes uit Scheveningen. Maatjesharing jeugdig f. 14.40—15.60; maatjesharing gewoon f. 11.10—12.90 Beschermt U tegen de gevolgen vCtn Bescherming daartegen is alleen mogellik als ieder zelf daadweb kelljk meehelnt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Lelden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewilw Boerhaavelaan 37, Lelden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2