STADSNIEUWS Het Nationaal huldebetoon Noodlanding van Lesvliegtuig te Schellingwoude DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 No. 24051 Tentoonstelling „Leyds Goedt" „Leyds Goedt" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Op 6 September te Amsterdam Drie en veertig Leidenaars nemen er aan deel LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts.^ porto te. betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507.' Postcheque*'en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week .4'. 0.1 per 3 maanden -fit porto 6: (voor Binnenland f. 0.80 per 3 Franco ^per postf.2:35 _L Geen persoonlijke ongelukken. Vanochtend omstreeks kwart voor negen moest nabij de Oranjesluizen te Schelling- zoude het lesvliegtuig L. 1, bestuurd door den matroos-leerlingvlieger Wassenberg, een noodlanding maken, waartoe een mo torstoring dwong. De bestuurder kwam er zonder letsel af. Het toestel werd ernstig beschadigd. Bij het oefenen in de nabijheid van het marine-vliegkamp Schellingwoude vond dit ongeval, dat nog betrekkelijk zeer goed is algeloopen, plaats. Het toestel, een van het Fokker C. 7 W.-type, dat bij onze marine gebruikt wordt als lesvliegtuig, vloog reeds eenigen tijd boven Schellingwoude. Bij een poging om op het Buiten-LJ te landen vóór het kamp, bemerkte de leer ling-vlieger, dat zijn toestel te ver voorbij het vliegkamp en te dicht bij de Oranje sluizen op het water zou komen. Hij gaf gas, om andermaal op te stijgen, doch wij hoorden op het kamp. zoo vertelde ons de officier-vlieger tweede klasse, de heer Faarzon Morel, belast met de lesoefeningen op het vliegkamp, dat de motor slecht be gon te Ioopen en tenslotte weigerde. Wij sagen, dat Wassenberg moeite deed zijn toestel zoo goed mogelijk neer te zetten op oen IJdijk, de scheiding tusschen Blnnen- en Buiten-IJ. doch hij slaagde hierin slechts gedeeltelijk. Wel raakte het toestel den dijk en haalde in zijn vaart een lan taarnpaal omver, dooh door de vrij groote snelheid schoot het tenslotte over den dijk en de bestuurder kon niet verhinderen, dat ae L1 terecht kwam in een houten opslag plaats, behoorende bij het stoomgemaal van de Oranjesluizen. Van alle kanten kwam hulp opdagen, zoowel van het marinevliegkamp als van de Oranjesluizen. De bestuurder was ech ter inmiddels reeds uit het toestel geklom men. zonder ook maar eenig letsel bekomen te hebben en kon rustig de situatie over zien. Terstond kroop hij weer in de be stuurdersplaats, om alle benzine- en olie leidingen af te sluiten, en zoodoende brand te voorkomen, Wassenberg vloog reeds eenigen tijd al leen Hij was werkzaam op het vliegkamp Schellingwoude. Vlak nabij de plaats, waar het vliegtuig zijn gedwongen landing maakte, waren enkele arbeiders aan het werk. Zij konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Het toestel is zwaar beschadigd. Het kwam met den kop in de opslagplaats te recht. waardoor het voorstel geheel werd vernield, evenals de rechtcr-vleugel. De officier-vlieger was terstond aanwe zig om een onderzoek in te stellen. Reeds een half uur later behoorde Was senberg tot degenen, die met benzine-vaten en slangen van het marine-vliegkamp naar het verongelukte toestel kwamen om de benzine af te tappen. DE A.S. FEESTELIJKHEDEN. De aideeling „Vakopleiding". De heer G. E. E. Kuyntjes, secretaris der »w. „Vakopleiding" schrijft ons: De afd. Leiden van de „Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor f. ndwerkslieden in Nederland" nam het initiatief om op de tentoonstellig .Leyds Goedt" de bezoekers een Indruk te geven ïan de vakopleiding, zoowel voor jongens a'S meisjes, in Lelden en omgeving. .De vereeniging, hierboven genoemd, stelt J.-eh ten doel de vakopleiding voor jonge lieden te bevorderen in den meest ruimen bn. Zij brengt hiervoor de belanghebben den uit de industrie en de bedrijven en die ïan het Nijverheidsonderwijs bijeen, houdt ■Dgaderingen en besprekingen over vakop- Mingsvraagstukken en maakt excursies laar bouwwerken en bedrijven. Teneinde op de tentoonstelling de vak- leiding te Leiden in al haar gelederen vertegenwoordigd te doen zijn, kwamen op een hiertoe gedaan verzoek de directeuren 'n directrices van de volgende onderwijsin- «entingen bijeen: a. de Leidsche Instru- nientmakersschool, verbonden aan het Ka- yeningh Onnes Laboratorium; b. de A'ondschool van het Koninklijk Genoot- ,r'0p „Mathesis Scientiarum Genitrix": c. Ambachtsschool en daaraan verbonden 'ondscholen; d. de Avondteekenschool "J den Ned. R.K. Volksbond: e. de Vak- 001 foor Meisjes aan het Rapenburg; f. de R.K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater. Al deze inrichtingen zullen op de ten toonstelling exposeeren met het oefenwerk van de leerlingen en daarnaast diverse leer middelen en onderwijs-hulpmiddelen de- monstreeren. Er is een aangename samenwerking tus schen besturen en directies van alle Leid sche Nijverheidsscholen, waardoor' een goe de aansluiting der scholen bestaat. Op de tentoonstelling zullen voortdurend leeraren of leeraressen aanwezig zijn, die belangstellenden en belanghebbenden over het onderwijs kunnen inlichten. F. J. LANDZAAT 90 JAAR. Vandaag is de heer F. J. Landzaat, die jarenlang, eerst bii notaris Meinderts, later bil diens opvolger, notaris Versluys en daarna nog eenigen tijd bii notaris Mar- kusse kantoorlooper was. negentig jaar. Ongetwijfeld zullen velen den hoog be jaarden jubilaris die thans gepensioimeerd is. vandaag van hun belangstelling zullen doen blijken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Leidsche Houthandel Kater en Wiethoff, Mare 55 en 57. Leiden, handel in houtwaren in den ruimsten zin genomen Door het overlijden van den heer W. Wiethoff. dd. 29 Nov. 1937 is de vennootschaD onder firma ontbonden Het bedrijf wordt thans voortgezet door den overgebleven vennoot J. A. W. Kater, als eenig eigenaar, onder den naam: Leid sche Houthandel. Procuratie: G. A. Kater, Oegstgeest. Men voorkome brandgevaar. In verband met de a.s. feestelijkheden ter gelegenheid van het regeeringsjublleum van H.M. de Koningin vestigt de Commis saris van Politie er de aandacht op, dat het aanbrengen van versieringen, vooral in gebouwen, ernstig brandgevaar kan veroor zaken. Vooral in inrichtingen, waar veel publiek pleegt samen te komen, zooals café-restau rants, dansgelegenheden, hotels, vergader en feestlokalen, theaters, winkels, waren huizen. e.d. kan het in brand geraken van versieringen, welke samengesteld zijn uit licht-brandbare materialen en welke op een onoordeelkundige wijze zijn aange bracht. zeer ernstige gevolgen hebben. Teneinde te voorkomen, dat door onwe tendheid in gebouwen versieringen worden aangebracht, welke voor de aldaar aanwe zige personen door hun samenstelling en/ of door de wijze van aanbrenging ernstige gevaren opleveren, worden onderstaand de noodige aanwijzigingen gegeven, waaraan men zich in het belang voor de veiligheid zal dienen te houden: 1. Versieringen mogen niet lager aanvan gen dan 2.50 M. boven den vloer om te voorkomen, dat deze onder het onmiddel lijke bereik zijn van het publiek en in aan raking kunnen komen met brandende ta bak, lucifers e.d. 2. Versieringen mogen niet als een aan eengesloten geheel zijn aangebracht, om te voorkomen, dat bij het vlamvatten van eenig deel de brand zich over een groote oppervlakte of lengte zal uitbreiden. Ver sieringen dienen daarom zoo te worden aangebracht, dat deze bestaan uit op zich zelf staande onderdeelen, tussohen welke ten minste 1 meter tusschenruimte zonder versiering wordt opengelaten. 3e. Versieringen moeten op een afstand van ten minste 0.30 meter zijn aangebracht van verlichtingsinrichtingen. 4e. Het gebruik van versieringen van brandbaar materiaal, zooals papier, katoen e.d. moet in het algemeen beperkt blijven tot kleine op zichzelf staande en niet on derling verbonden- .partijen. 5e. Het aanbrengen van plafondversie ringen door horizontaal of schuinhangende doeken, vlaggen e.d. moet worden verme den. Dergelijke versieringen zijn zeer ge vaarlijk bij het in brand geraken, omdat zij met grootere of kleinere brandende opper vlakten op het publiek kunnen vallen. In dien zoodanige versieringen worden aan gebracht, dienen deze te bestaan uit brand vrij materiaal en dient de bevestiging met de grootst mogelijke zorg te geschieden. 6e. Versieringen, welke niet bestaan uit onbrandbare stoffen, mogen niet worden aangebracht in, boven of nabij uitgangen en nooduitgangen. 7e. Versieringen mogen de uitgangen, nooduitgangen, gangen en trappen niet versperren of versmallen. 8e. Het gebruik van: a. versieringen van celluloid, in welken vorm ook. ballons daaronder inbe grepen, b. met gas gevulde gummi ballons, c. kunstbloemen, die bestreken zijn met paraffine of andere brandbare stoffen d. lampions met brandende kaarsen in besloten ruimten en boven publiek, e. brandbare versiering op tooneelen en podiums, is verboden. 9e. Versieringen in schouwburg, biosco pen, theaters, feest- en vereenigingslokalen mogen slechts met toestemming van den Commissaris van Politie worden aange bracht. Voor versieringen in warenhuizen, groote winkels e.d. is het gewenscht vooraf overleg te plegen met den Commissaris van Politie (afd. Brandweer). Het verdient aan beveling zooveel mogelijk gebruik te maken van versieringen van onbrandbaar materi aal of van materiaal, dat door impregnee- ring moeilijk ontvlambaar is gemaakt. In dit verband wordt er op gewezen, dat in den handel worden gebracht geïmpregneer de papieren versieringen, als bloemen guir landes. crêpepapier, serpentines, geïmpreg neerde stoffen, zoomede, dat de meeste ge weven stoffen op eenvoudige wijze door impregneering (b.v. door onderdompeling in een oplossing van 20°/o ammoniumfosfaat of ammomiumsulfaat) moeiiijk ontvlam baar kunnen worden gemaakt. Nadere voorlichting kan bij de Politie (Afd. Brandweer) worden verkregen. In de Leidsche Feestweek moet Ook gij, lezer, naar 6067 (Ingez. Med.) 40 JAAR REGEERINGSBELEID KONINGIN WILHELMTNA. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 11- jarige C. van V.. wonende op het Levendaal, bil het onvoorzichtig oversteken van den rij wei aldaar, aangereden door een wiel rijder. waardoor de knaap met het hoofd tegen de straat sloeg en een hersenschud ding bekwam. In vrij emstigen toestand is hii naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht ALLE GOEDE DINGEN BESTAAN UIT DRIEÉN. Ook de versiering van de Haarl.straat Nadat reeds eerder besloten was om het voorste en achterste gedeelte van de Haar lemmerstraat tijdens de a.s. Jubileumfees ten te versieren, hebben nu ook de win keliers op het deel tusschen Hartebrugs- kerk en Pelikaanstraat het besluit genomen Uit straatgedeelte een feestelijk aanzien te geven. De uitvoering van het ontwerp van den heer Arn. H. Bergers is opgedragen aan het Reclamebureau Joop Visser. 1 Documentaire Polygoonfilm. De N.V. Filmfabriek Polygoon te Haar lem heeft ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een film samengesteld, welke een beeld bedoelt te geven van deze periode. Hier ter stede zal deze film vertoond worden in het L.do- en Casino-theater, waar de vertoo ningen a„s. Vrijdag een aanvang nemen. Vanmorgen werd in Lido voor een klein aantal genoodigden de première gedraaid. De film vangt aan met beelden van een groep bezoekers aan een museum. De lei der van het gezelschap geeft naar aan leiding van een schilderij van Ten Kate, voorstellende de eedsaflegging op de grondwet door H. M. de Koningin op 6 September 1898 een toelichting, waarin hij doet uitkomen van „hoe groote beteekenis voor de welvaart van ons land dit geze gende tijdperk" is geweest. Er verschijnen dan de portretten op het doek van vooraanstaande politici in dit tijdvak; er wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling van ons staatkundig stel sel, blijkende o.m. uit de tot standkoming van tal van sociale wetten; zoomede van den technischen groei op schier elk ge- hied; wegenbouw, tractie, brandweer, sluis- werken bij Umuiden, Vreeswijk, de inpol dering van het IJsselmeer enz. Foto's van Nederlandsche Nobelprijs winnaars en vooraanstaande kunstenaars, bewijzen de eervolle plaats, welke ons land inneemt op het gebied van kunsten en we tenschappen: belangrijke industrieën pas- seeren de revue, zoowel die der radio- en luchtverbinding m.et de gebiedsdeelen Ir. Oost en West, waaraan ook afzonderlijk aandacht wordt geschonken. Tusschen al deze beelden door, die met groote liefde voor de aanvaarde taak zijn verzameld, verschijnt telkens de minzame figuur van onze Landsvrouwe, die in tijden van voor- en tegenspoed met Haar volk medeleefde. Wederkeerig beleeft het Nederlandsche volk opnieuw het lief en leed van ons Vor stenhuis in de laatste jaren bij het aan schouwen van de meest recente belangrijke gebeurtenissen in het Oranjegezin. De film besluit met een reeks foto's van H. M., waarbij een koor het volkslied zingt. Een imposant slot van een interessante film. waarvan de vertooningsduur precies een half uur bedraagt. De muzikale illustratie werd verzorgd door een symphonisch orkest onder leiding van Max Tak. terwijl de toelichtende tekst werd uitgesproken door Kommer Kleyn. BINNENLAND. Ook het Prinselijk Paar zal op 29 Augustus te Den Haag het défilé der Weermacht bijwonen (Binnenland, 3de Blad). Ingediend is een voor-ontwerp drukvaten- besluit (Binnenland, 3de Blad). Auto te Rotterdam een gebouwtje binnen gereden (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. De Fransche kabinetsmoeilijkheden opge lost; benoeming van twee nieuwe mi nisters (1ste Blad). Conferentie van Sudeten-Duitschers te Mariënbad (1ste Blad). London acht Franco's antwoord practisch gelijk aan een weigering (1ste Blad). Japansch offensief in het Jangtsegebied. (lste Blad). Vliegtuigongelukken in Duitschland en Frankrijk; meerdere dooden en gewon den (Luchtvaart, 2de Blad). Botsing in een New-Yorksche Métro (Bui- tenl. Gemengd, 3de Blad). MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de muziektent in den Leidschen Hout niet iz opgebouwd door de jeugdige werkloozen van de Centrale Werkplaats, doch door den heer W. v. d. Heyden, alhier. Abusievelijk is Zaterdag j l. in het overzicht der feesten gemeld: Op 3 September van 34.30 uur tocht van sterritdeelnemers od motoren. Dit moet zijn 5 uur vertrek van Sterritdeelnemers op motoren uit Oud Hortuszicht. Voor morgen wordt droog vrij zonnig weer verwacht met eenige stijging van temperatuur. Onze stadgenoot, de heer K. C. Schin kel, onderwijzer aan de Chr. Kooipark- school alhier, is in gelijke betrekking be noemd aan de Chr. Uloschool te Delft. Tot onderwijzer aan de Kooiparkschooi is benoemd onze stadgenoot, de heer A. de Lange, en tot onderwijzeres Me). H. Huis man, eveneens alhier. Naar wij vernemen wordt aan het Nationaal Huldebetoon op 6 September te Amsterdam in totaal door 9.600 per sonen deelgenomen, gescheiden in pro vinciale groepen, die weer zijn onder gebracht in kleinere goepen. De groep Zuid-Holland telt in totaal 1050 personen of, daar er in rijen van negen geloopen wordt, 122 rijen. Zij bestaat uit de navolgende gToepen. vermeld in de volgorde waarin geloopen wordt: Rotterdam, Alphen, Delft, Dordrecht, Gorichem, Gouda, Den Haag, Leiden, Naaldwijk en Schiedam. De groep Leiden omvat de gemeenten: Leiden, Hillegom, Noordwijkerhout, Lis se, Noordwijk, Voorhout, Sassenheim Warmond, Oegstgeest, Rijnsburg, Kat wijk (9 pers.). Valkenburg, Wassenaar, Voorschoten. Leidschendam, in totaal 102 personen. De heer W. ven der Laan de voorzitter der 3 October Vereeniging heeft de leiding dezer groep. Elke Zuid- Hollandsche gemeente zendt één afge vaardigd e per 1748 inwoners, zoodat Leiden 43 vertegenwoordigers telt. Deze vertegenwoordigers zullen worden aangewezen uit de navolgende kringen: Gemeente Leiden, Academie, Studen- tencorpora, handel en industrie en 3 October Vereeniging. De groep Zuid-Holland, waarbij een Haagsch en een Rotterdamsch muziek corps zijn ingedeeld, wordt voorafge gaan door de provincievlag en een bord met den provincie naam. Hierachter volgen de comité-leden: Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, voorzitter; jhr. mr. W. C. Six, chef van het kabinet van den burge meester van Den Haag, secretaris en de burgemeesters van Dordrecht, Go- rinchem, Gouda, Leiden, Naaldwijk en Schiedam. De deelnemers zijn verplicht zoowel de heen- als de terugreis per trein af te leggen. Tot dit doel rijden er twee extra treinen van Dordrecht, een over Den Haag, Leiden en een over Gouda. De opstelling geschiedt op het Beurs plein te Amsterdam: afmarsch naar het Paleis te halftwee. Omstreeks 3 uur zal H.M. de Koningin het huldebetoon in ontvangst nemen, dat zal bestaan uit het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en een vlaggengroet.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1