Buitenland DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 No. 24047 STADSNIEUWS „Leyds Goedt" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. OFFICIEELE KENNISGEVING 79sfe Jaargang Di) nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Het Prinselijk Paar te Venetië. verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. MILITARIA. Iedre Leidsche burger moet streven, werken voor 5886 (Ineez. Med Opkomst van hen. die uitstel kregen. Degenen, die dit jaar voor herhalings oefeningen onder de wapenen hadden moe ten komen en voor zakelijke of andere reden uitstel van deze oefeningen hebben verzocht en verkregen, mogen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, thans deze oefeningen vervullen, in de plaatsen en tüivakken. zooals hier aangegeven: Lichting 1927 en 1928 van de Regimenten Infanterie, behoorende tot de Ie Divisie, zijnde Regiment Grenadiers, Regiment Ja gers. 4 R. I„ 10 R. I.. 15 R. I., 22 R.Ivan 9 Februari tot en met 18 Februari 1939 De onderofficieren administrateur van 6 ot en niet 22 Februari 1939. Lichting 1932 en 1934 behoorende to' de Ie Divisie van 9 tot en met 25 Februari 1939. De onder-officieren van 2 tot en met 25 Februari 1939. De onderofficieren admi nistrateurs van 6 Februari tot fri met j Maart 1939. Voor allen is de plaats van opkomstEde. Aan de wapenschouw op 29 Aug. ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin zal door het 6e regiment veldartillerie alhier worden deelgenomen met een batterij ter sterkte van 4 stuk ken. Het geheel staat onder commando van den kapitein Enklaar. De reserve kapitein jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein van het regiment lazers is benoemd tot reserve-majoor bij het 4de regiment infanterie alhier De reserve-eerste luitenants dr. G J. Otten en C. Dekker van 4 R I. zijn benoemd tot res-rve-kapiteins bil dat regiment. Kapitein M. Verhoeven van 10 R. I. toe gevoegd aan den Indeellngsdistrictscom- mandant te Haarlem, is met ingang van 18 .iug overgeplaatst bij het I Batafjon van 4 R. I. De res. kapitein Pauw van het 6e regi ment veldartillerie is gedurende twee maan den bij genoemd regiment onder de wape nen gekomen. De sergt. kok Schrama van het 6e regi ment veldartillerie wordt op 20 Aug. over geplaatst bij het 2e regiment veldartillerie 'c den Haag. De sergt. kok Snoek van het vaste deta chement ..Harskamp" wordt op 20 Aug. ovei geplaatst bij het 6e regiment veldar tillerie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. i Wijzigingral: N V. Automobielhandel Vreeken en Schu il. Papenstraat 4 en 5 b. Leiden. Uittre dend directeur: jhr. W. H. v. d. Poli. N. V. ,,de Zaanlandsche Zilversmederij", Leidscheweg 219, Voorschoten. Overleden commissaris: L. Schoorl. •Jlverda". w. Verver, Burg. de Kempe- nnerstraat 9. Voorschoten. Bakelite-ptrse- T1J. De zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: „N. V. II- Urda" (Bijv. Ned. St.crt.: Donderdag 11 ™B. 1938. nr. 155/1202). Dir.: W Verver, Voorschoten. Maatsch. kap.: f. 6.000.—ge heel geplaatst en volgestort. DE ALGEMEENE TOESTAND. Waarom onrust gekweekt? Het bezoek van generaal Vuillemin aan Duitschland waar hij o.a. onderscheidin gen uitreikte aan de vier Condor-vliegers d,e den tocht over den Oceaan volbrachten helpt niet weinig mede om de alarmee- rende berichten over dc Duitsche manoeu vres te doen bedaren. Hij wordt overal in Duitschland hartelijk ontvangen. Intusschen werden andere alarmeerende geruchten de wereld ingeslingerd n.l. dat de besprekingen in Tsjecho-Slowakije vol komen mislukt waren, doch gelukkig zijn deze terstond achterhaald. Wil men de we reld dan beslist in onrust houden voor er werkelijk reden voor ls? Hull's redevoering vindt begrijpelijker wijs in Engeland en Frankrijk warme in stemming. Men stelt de zoo herhaaldelijk door de Amerikaansche leidende figuren onder het presidentschap van Roosevelt be tuigde solidariteit jegens de democratische mogendheden in het bijzonder jegens Groot-Brittannië en Frankrijk, in hun strijd voor de stabilisatie van den vrede, op vol len prijs. Vooral waardeert men de duide lijkheid waarmede Huil aangegeven heeft dat de Vereenigde Staten niet kunnen ver wachten onberoerd te blijven door de in het buitenland ontstane wanorde. Men merkt op. dat deze waarschuwing niet zon der gelijkenis is met die. welke Chamber lain uitsprak, tijdens de Tsjecho-Slowaak- sche crisis, toen hij verklaarde, dat Groot- Srittannlë moeilijk terzijde zou kunnen blijven staan bij een algemeen Europeesch conflict. Tenslotte erkent men, met Huil, het ka pitale belang van den economischen factor in de kwestie van de politieke kalmeering der wereld en wenscht men zich geluk met de goede vooruitzichten in dit verband van een EngelschAmerikaanse!) handeisac- coord, waarvan de invloed, hoe beperkt ook, slechts gunstig kan zijn voor de uit voering van het door Huil aan de wereld voorgestelde program. Het secretariaat van den Volkenbond heeft de voorloopige agenda gepubliceerd van de 102de zitting van den Volkenbonds raad, die op 9 Sept. te Genève geopend zal worden, d. w. z. drie dagen voor het begin van de vergadering der assemblee. De agenda behelst tot dusverre slechts één politieke kwestie: het beroep van de Chineesche regeering dat reeds in Mei be studeerd is, maar dat op de agenda ge handhaafd is op uitdrukkelijken wensch van de Chineesche regeering. De zeventien andere kwesties, die in de agenda opgenomen zijn. hebben betrekking op het beheer van den Volkenbond en rap porten van commissies en technische co- mi té's. De heer J. G Noorlandt alhier slaagde e Den Haag voor het examen hoofdak'e. Te Den Haag slaagde voor het Lingerie- examen mej. R Dirkse, leerlinge van mej. J Pouw. Atjehstraat 25, alhier. Bij K. B. is de heer T. Stelma. die on- «ngs hier ter stede tot arts werd bcvor- cerd, met ingang van 26 Aug. a.s. benoemd ;«t officier van gezondheid 2de klasse bij *e Koninklijke Marine. Met een viertal autobussen heeft een xantal leden van de afd. Leiden van de A. R O. gisteren een uitstapje gemaakt daar de studio te Hilversum. Op de terug- e's werd een bezoek aan Schiphol gebracht. Wegens zeer druk reizigersvervoer tus- ^oen Leiden en Utrecht zullen vanaf he- n aHe treinen op dat baanvak versterkt korden. De Speeltuinver. „OosterkwaTtier" "oiidt as. Zaterdagmiddag haar jaar- t jcl? tomertuinfeest, dat wordt opgeluis- ttd door de Harmonie ,,De Post". De N. V. Nederlandsche Spoorwegen «vestigd te Utrecht heeft de uitvoering jao de werken betreffende het vaardigen, (veren en stellen van het ijzerwerk voor oen onderdoorgang Amstcllaan in den ver- Joolden spoorweg AmsterdamUtrecht J? het Amstelstation, te Amsterdam, ge- j;1' aan de Nederlandsche Electrolasch "Mtschappij N.V. alhier voor en bedrag 'ln t. 60.234.—. BELGIË. Fransche vlaggen te Spa? De ..Standaard" meldt, dat het gemeen- iebestuur van Spa. waar de koning a.s. Maandag de troepen, die aan de manoeu vres in de Ardennen deelnemen, zal schou wen. op verschillende plaatsen Fransche vlaggen naast de Belgische heeft doen hij- schen. Zoo zijn vóór de tribune, waar de koning zal plaats nemen, masten opgericht, die afwisselend met Belgische en Fransche vlaggen getooid zijn. TSJECHO-SLOWAKIJE. Hlinka's opvolger. Bevestigd wordt, dat de leiding van de Slowaaksche volkspartij toevertrouwd zal worden aan een directorium, bestaande uit vier afgevaardigden en twee senatoren. De voorzittersplaats zou worden opengelaten. Deze oplossing is. naar het schijnt, in ge meenschappelijk overleg aangenomen, om een scheuring te voorkomen tusschen de oudere, gematigde elementen en de radicaie jongeren. Het directorium zal vandaag in een con- stitueerende vergadering bijeenkomen, waar het politieke testament van mgr. Hlinka zal worden voorgelezen. Het stoffelijk over schot van mgr. Hlinka zal Zondagmiddag ten grave gedragen worden. De stad Roezomberok belast zich met de plechtigheid. Vijftigduizend menschen wor den bij de uitvaart verwacht. Ook minister president Hodza. alle Slowaaksche minis ters en vertegenwoordigers uit Polen en Roemenië zullen, naar men verwacht, aan wezig zijn. President Benesj heeft een te legram van rouwbeklag gezonden aan de nicht van den overledene en aan den bur gemeester van Roezomberok, benevens aan ae Slowaaksche volkspartij. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijns per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J BINNENLAND. Versiering Koninklijk Paleis in Den Haag door Boskoopsche kweekers. (Binnen land, 3e Blad). Het reisseizoen 1938; cijfers van den A.N. W.B. (Binnenland, 3e Blad). De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, bij auto-otage- lnk ernstig gewond. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten le Blad). Hedenmiddag is te Amsterdam de nieuwe flottieljeleider der Koninklijke marine Tromp", die gisteren zonder eenige formaliteit door de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij acm de marine werd overgedragen, officieel in dienst gesteld. Men meldt ons van offi- cieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard op hun reis in Vene tië zijn aangekomen en af gestapt zijn in het Grand Hotel aldaar. DUITSCHLAND. Hitier confereert. De partijdag te Neurenberg. Bisschop-conferentie te Fulda. Versterking der vloot. Hitier heeft gisteren langdurig van gedachten gewisseld met Goering en de betrokken ministers over den finan- cieelen en economischen toestand, ten einde een program van actie op te stel len voor de eerstvolgende maanden. Naar het D.N.B. meldt, heeft Hitier voorts een bezoek gebracht aan de infanterie- school te Döberitz, waar hij een bataljons oefening van het infanterie-opleidingsregi- ment bijwoonde. Het algemeene thema van het congres te Neurenberg, dat van 5 tot 12 Sep tember bijeen zal komen, zal zijn: „Groot-Duitschland". Het nationaal-socialistische bewind zal daarmede tegelijkertijd kunnen verheerlij ken, wat het tot dusverre heeft gedaan voor de vereeniging der in Europa levende Duitschers, vooral dank zij den Anschluss en tevens aangeven, wat nog te doen blijft. Naar alle waarschijnlijkheid zal de ko loniale kwestie eveneens dit jaar op het program staan en zal in verband daarmede een beroep gedaan worden op de rechts gelijkheid voor Duitschland. De materieele voorbereidingen voor het congres worden met koortsachtige haast voortgezet. Men verwacht 800.000 congres gangers. Uiteraard zal de deelneming uit Oostenrijk zeer groot zijn. Zoo verwacht men 6500 Oostenrijksche S.A.-mannen en 50.000 politieke leiders der Oostenrijksche partij. De plaquette van het congres zal dit jaar worden uitgevoerd in electron en een symbolische voorstelling geven van Duitschland: een G-ermaansch krijgsman, j staande, met in de rechterhand een ha- kenkruisvlag en met de linkerhand uitge strekt naar een Oostenrijker, ten einde dien behulpzaam té zijn met naar boven klimmen. De synagoge, die op het Hans-Sachsplein stond, wordt, zooals men weet, thans af gebroken. Het gebouw zal verdwenen zijn, wanneer het congres begint. De conferentie der Duitsche bisschoppen is te Fulda bijeengekomen. Zij zal zich in het bijzonder op diep gaande wijze bezig houden met de kwestie der confessioneele school. Volgens een ge loofwaardig zegsman zal dit probleem uit voerig ter sprake gebracht worden in een herderlijk schrijven, dat de bisschoppen zullen doen voorlezen van den kansel, kor ten tijd na de conferentie. Ito de „Wehrmacht" heeft vice-admiraal Guse een volledig overzicht gegeven van de versterking van de Duitsche vloot. Op het oogenblik worden twee slagschepen van 35000 ton gebouwd. Twee schepen van 26.000 ton, de ..Goeisenau" en de „Seharn- horst", zijn bijna gereed. Deze schepen voeren elk negen stukken van 28 c m. Wat betreft den onderzeedienst wordt medegedeeld, dat op het oogenblik reeds 24 schepen van 250 ton en 13 van 500 tot 700 ton in dienst zijn, terwijl nog 31 schepen op stapel staan, waarmede de limiet van het Britsch-Duitsche verdrag is bereikt. Twee vliegtuigmoederschepen staan even eens op stapel. Deze schepen zullen een waterverplaatsing van 19.250 ton hebben. Verder zijn twee kruisers van 10.000 ton. de ..Bluecher" en de „Admiral Hipper" reeds van stapel geloopen en zullen binnen kort in dienst worden gesteld. Deze sche pen voeren kanonnen van 20,3 c.m. Een derde kruiser van dit type staat nog op stapel. Bovendien staan twee lichte kruisers van 10.000 ton met stukken van 15.5 c.m. op stapel, terwijl plannen zijn gemaakt voor drie kruisers van 7000 ton Zestien nieuwe torpedojagers van 1625 ton elk met stukken van 12,7 c.m. zijn reeds in dienst gesteld, zes jagers van 1811 ton staan op stapel en vier andere sche pen staan op het programma voor het vol gende jaar. Bovendien staan vier torpedo- booten op stapel, terwijl ook 24 mijnenve gers worden gebouwd Verder wordt gemeld, dat binnenkort de vroegere marinewerf „Vulkan te Stettin weer ln dienst zal worden gesteld. Deze werf was gesloten overeenkomstig het ver drag van Versailles. De evangelische persdienst geeft nadere bijzonderheden over het afleggen van den eed door de Duitsche predikanten. De synode had hun toegestaan den eed af te leggen, doch maakte het volgende voorbe houd: De verplichting de eedsformule, welke door den competenten kerkelijke® raad werd uitgewerkt, ter kennis van den Fuehrer te brengen. De autoriteiten, welke belast zijn met het afnemen van den eed hebben deze formule aanvaard Hierin werd gezegd, dat de eed geen belofte inhoudt iets te doen, strijdig met den wil van God, noch erkening van het huidige kerkelijk bestuur, dat in tegenspraak ts met de leer van de Kerk. De beëedigde predikanten blijven in de uitoefening aan hun ambt alleen ge bonden door den eed aan de Kerk De synode heeft verder de parochies aan gespoord zich te blijven verzetten tegen iedere poging om in de Kerk het totalitaire beginsel door te voeren. BUITENLAND. De besprekingen in Tsjecho-Slowakije (le Blad). Nieuwe Japansche actie tegen Hankau zon der veel resultaat, (le Blad). Geen verdeeling van Palestina? (Buiten land, le Blad). De uitbreiding der Duitsche vloot. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen mag een lichte tem peratuurstijging worden verwacht. De regenkansen zijn klein, de wind blijft echter nog matig tot krachtig uit West tot Zuidwest. Gisteravond seinde de Bilt aan alle posten Attentiesein neer. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst voor het aanvragen van Orthopaedische apparaten e.d. zal op 19 en 26 Augustus a.s. niet worden gehouden. 5897 FRANKRIJK. Havenstaking te Marseille. In verband met een staking der haven arbeiders te Marseille verklaart men in ge zaghebbende kringen, dat. wanneer het lang zou duren voor een overeenstemming tot stand kwam, men maatregelen onder oogen zou zien, welke zelfs zoo ver zouden kunnen gaan. dat eefi mobilisatie van de haven werd afgekondigd, d.wr. dat de havencontrole en de functionneering der diensten in handen gelegd zou worden van een militaire commissie. SCANDINAVIË. Rede van Noorschen minister. „Geen mogendheid zal er op kunnen rekenen ons aan haar zijde of ons tegenover zich te vinden. Wij hebben slechts één doel: den vrede van het Noorden te bewaren". Aldus de Noorsche minister van buiten - landsche zaken Mowinckel, in een rede te Stockholm voor gedelegeerden van de Scandinavische sectie der interparlemen taire unie. De minister constateerde, dat de Volken bond niet in staat is de integriteit van ^ijn leden te garandeeren. De machtigste leden van den Bond houden geen rekening meer met verplichtingen inzake de collec tieve veiligheid. De zeven Oslo-staten wil len daarom wel den arbeid in den Volken bond voortzetten, maar zij wijzen elke ver plichting tegenover dat deel van het Pact, dat er toe zou kunnen leiden, dat zij in een oorlog betrokken werden, van zich af. Van bepaalde zijde wordt dit als afvallig heid beschouwd, maar wanneer men al van afvalligheid kan spreken, dan is niet onze politiek, maar die van de groote mogend heden er de oorzaak van. Mowinckel herhaalde zijn voorstel om pogingen in het werk te stellen teneinde een luchtpact tusschen de Scandinavische landen, Rusland, Duitschland. Engeland en Frankrijk te krijgen, waarbij het bombar deeren van open plaatsen verboden wordt. Hij verklaarde tenslotte, dat het niet voldoende is, dat de wil der zeven sta ten tot neutraliteit door het commu niqué van Kopenhagen gedeclareerd is, hij moet officieel bij de andere staten en bij den Volkenbond genotificeerd worden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1