LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 Augustus 1938 De maatregelen tegen Joodsche artsen in Duitschland De strijd in het Verre Oosten nstanflne Zullen de jonge „rein arische" doktoren hun ervaren collega's kunnen vervangen? LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW Als je wakker wordt! RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME DANZIG. Twee jonge Polen gemolesteerd. Het PooLsche dagblad Ifcc verneemt uit Danzig, dat een zestigtal geüniformeerde nationaal-soelallsten twee jong Polen van 15 en 17 jaar heeft afgeranseld, omdat ztj de haakkruisvlag niet hadden gegroet. LETLAND. Het land zonder werkloozen. Alle staats- en gemeente-ambtenaren die zelf land bezitten, of familieleden wil len helpen bij het binnenhalen van den oogst, krijgen extra-vacantie, aangezien er een tekort aan werkkrachten is. Letland kent geen werkloosheid en ieder jaar komen duizenden landarbeiders uit Polen en Lithauen in den zomer naar Letland om op het land te werken. De moreele steun uit Italië, I Zooals bekend, heeft men aan alle Joodsche geneeskundigen over heel VEREENIGDE STATEN. Nieuwe arbeidsmoeilijkheden. De spoorwegarbeiders hebben besloten, het werk neer te leggen, uit protest tegen een salaris-vermindering van 15 procent. Onmiddellijk na de stemming werd het ver keer stopgezet op de lijn ChicagoMilwau kee, waarlangs dagelijks 14.000 reizigers worden vervoerd. Chineesche successen. De Chineesche linies trekken zich thans, naar het Chineesche persbureau meldt, uit van Sjaho. ten Zuiden van Kloe Kiang, naar het Westen tot Joei Tsjang en Ma Toe Tsjen. Maan Sjan, een strategisch punt, dat eenige dagen geleden door de Japanners was genomen, is door de Chineezen her overd. De Chineesche troepen blijven vorderen ln de richting van Kioe Kiang. Zij hebben gisteravond in het maanlicht een verras senden aanval ondernomen op de Japan- sche stellingen ten Noorden van Sjaho. De vijand vluchtte in alle richtingen en liet vijfhonderd kisten kranaten. twee machi ne-geweren en voorraden achter. De Chineesche luchtmacht heeft de vlootconcentraties bij Kioe Kiang opnieuw gebombardeerd. Twee Japansche oorlogs schepen zijn gezonken, terwijl er verschei dene ernstig beschadigd werden. Ten Noorden van de Jang Tse wordt de Japansche opmarsch door de overstroomin gen onmogelijk gemaakt. De steden Hwang Mei, Woe Soeh en Soe Soeng staan rondom in het water, waardoor de Japansche ge mechaniseerde afdeelingen tot werkloos heid gedoend zijn. Ook rondom Tal Hoe en Wang Kiang is het land overstroomd. In het Zuiden van Anhwei zijn de Chi neezen op 13 Augustus uit vijf richtingen tot een aanval op Woehoe overgegaan en rukken naar de stad op. De spoorwegver bindingen tusschen Woehoe en Win Tsji zijn reeds verbroken, terwijl de „Tijger"- heuvel door de Chineezen heroverd is. Doordat de Chineesche troepen Loe Wang Fen heroverd hebben, is het spoor wegverkeer op het Noordelijke traject van den spoorweg PeipingHankau gestremd. De Japanners hebben hier zware verliezen geleden. De Chineesche militaire woordvoerder bevestigt het bericht, dat de guerlllalroe- pen Foe Jang. 40 kilometer ten Zuid- Westen van Hang Tsjau, hebben heroverd. De woordvoerder zeide verder, dat de hoofdmacht der Japanners thans gecon centreerd is ln Midden—Anhwei. Het. is echter nog te vroeg, om te zeggen, wat het eerstvolgende doel der Japansche troepen zal zijn. Gemeld wordt nog, dat de Chineezen bij de verovering van Foe Jang vele gevange nen hebben gemaakt. De meesten dezer gevangenen blijken bewoners der Noord- Oostelijke provinciën te zijn die gedwon gen waren, dienst te nemen in het Japan sche leger. Zes-èn-vijftig Japansche bommenwerpers hebben boven Hankau, Han Jang en Woe Tsjang bommen omlaag geworpen. Er ont stonden eenige branden Tachtig burgers zijn gedood en tweehonderd gewond. Kanton en omgeving zijn viermaal ge bombardeerd. Epidemieën. Onder de Japansche troepen aan de Jang Tse ls een cholera- en malaria-epidemie uitgebroken, welke de operaties tegen Hankau dreigt te belemmeren Een waarnemer, die juist uit Kioe Kiang ls teruggekeerd, schat, dat 5000 man Japansche troepen door ziekte zijn aange tast. Van andere, zeer goed Ingelichte zijde wordt het aantal Japanners, dat ln heel China aan cholera of malaria lijdt, op 20.000 geschat. Geruchten. Van Japansohe zijde verluidt, dat de sovjets Tsjang Kai Sjek diverse eischen zouden hebben gesteld voor verderen steun, neerkomend op grooter invloed van het communisme maar het zal ook onnoodig zijn te zeggen, dat wij deze geruchten niet au sérieux nemen. GEZINSVERVOER DOOR DE LUCHT. Op een der eerstvolgende dagen heeft een gezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, passage geboekt op het K.L.M.- vliegtulg. dat het traject Haamstede—Rotter dam vliegt. Door de K.L.M. is voor deze vlucht een stewardess ingedeeld, die zich gedurende de reis met de zorg voor de jongste kinderen zal belasten. DE POSTVLUCHTEN. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: De practische beteekenis van de as Rome- Berlijn begint zich te manifesteeren op een wijze welke aan duidelijkheid vrijwel niets meer te wenschen overlaat. Zij wordt niet slechts demonstratief onderstreept door het afleggen van min of meer officieele bezoeken, zij beperkt zich niet langer tot het uitwisselen van hartelijke telegrammen bij elke gelegenheid, welke hiertoe direct of indirect aanleiding schijnt te geven zij komt thans ook in de gelijktijdigheid tot uiting, waarmee door beide staten een probleem in behandeling genomen wordt, waarbij vrijwel de gansche overige we reld betrokken is: het Jodenvraagstuk. Met dikke letters kon men het een week geleden op de voorpagina der kranten ge waar worden: De Joden worden in Italië geteld! En de opgetogenheid, waarmee men dit bericht bracht, onthult als het ware de verzuchting: we krijgen dus tóch gelijk! Want in de felheid, de hardnekkigheid en de doortastendheid van ziir» «ntv^mi^ti- sche beweging stond het nationaal-socla- listische Duitschland tot dusver vrijwel al leen. Maar nu kwam Duitschland's eerste en belangrijkst© bondgenoot sedert den oorlog maatregelen aankondigen, welke op het Vaticaan weliswaar geen weerklank vonden, maar met te meer instemming in de Wilhelmstrasse werden begroet. „Toevallige gelijktijdigheid" Nu ja. men moet toegeven, dat het in dit geval hoogstens om 44.000 mannen en vrouwen van het uitverkoren volk gaat en men verwacht niet, dat Rome hierbij de zelfde doortastendheid zal demonstreeren weike Berlijn voor de Joden in het Derde Rijk als onvermijdelijk schijnt te beschou wen. maar de moreele beteekenis van Mussolini's aangekondigde actie wordt on derstreept en men herinnert eraan, dat de Duce reeds in 1919 het Jodenvraagstuk heeft aangesneden. Het bleef weliswaar sedertdien in de lucht zweven, omdat er belangrijke problemen waren, welke om oplossing riepen, doch thans, negentien jaar later, zijn ook in Italië de Joden aan de beurt gekomen. Wij weten niet, of wij hier met een „toevallige gelijktijdigheid" te doen hebben, maar in ieder geval frappeer de ons het feit, dat reeds enkele dagen later ook te Berlijn een nieuwe actie tegen de Joden werd aangekondigd. Duitschland, dus ook over het voorma lige Oostenrijk de approbatie, dat wil zeggen de vergunning tot het uitoefe nen van het beroep, definitief 1 ont nomen. In het gansche Rijk worden door deze plotselinge en opvallend snel doorgevoerde verordening 4220 professoren, deskundigen en geneesheeren getroffen, ongeveer 8 pro cent van het totale aantal doktoren. Alleen te Berlijn telden wij nog 1561 particuliere Joodsche artsen en 816 busdokters, die we gens hun verdiensten tijdens den oorlog waren gehandhaafd. Maar ook zij moeten er thans aan gelooven. want, zoo vertelt dr. Grote ons in het „Deutsche Aerzteblatt", Joden mogert zich in géén geval meer arts noemen, dus ook de weinigen niet, die in de groot© steden hun zieke rasgenootcn in behandeling mogen nemen. En deze uit schakeling van het Jodendom, aldus dr. Grote, wordt voor alle tijden gegarandeerd! Moeilijke vragen. De Joodsche arts. die zijn approbatie ver liest. mag ook niet als heelmeester of won derdokter optreden, zoodat er vooral voor den bejaarden geneesheer vrijwel geen mo gelijkheid meer overblijft om ook maar een bescheiden stukje brood te verdienen Door deze verordeningen worden in de eerste plaats de Joodsche bnsdokters zwaar ge troffen, want zij hadden hun exceptioneele positie voornamelijk te danken aan het feit. dat zij als frontstrijders of geneesheer in een hospitaal hun persoonlijken moed bewezen hadden. Verschillende van hen dragen het IJzeren Kruis eerste klasse in hun knoopsgat en het moet hen. die geen kans hebben gezien Duitschland bijtijds tc verlaten, bitter stemmen, wanneer zij zich thans als overbodig en onbruikbaar be handeld gevoelen. Het plotseling uitschakelen van alle Joodsche geneesheeren en deskundigen leidt tot het stellen van de vTaag, of er niet een groot gebrek aan ervaren doktoren zal ofttstaan en of het volk, speciaal de bevolking der groote ste den, voorshands niet aangewezen zal zijn op de medische hulp van opvallend jeugdige en dus weinig ervaren medici? Voornoemde dr. Grote schijnt het stellen van zulke en soortgelijke vragen voorzien te hebben, want in een krantenartikel legt hij ongevraagd de plechtige verklaring af, „dat de geneeskundige verzorging der be volking absoluut toereikend gegarandeerd wordt". Hij herinnert aan een teveel van jonge artsen en verzekert, dat de opvolgers der thans uitgeschakelde Joden over vol doende ervaring beschikken. Een nauw keurige principieele regeling omtrent de aanvulling der thans ontstane leemten geeft hij echter niet en wij vragen ons af. of de patiëntqn, die sedert eenige jaren gewend waren aan de behandeling van een ervaren Jocdschen arts, erg in hun schik zullen zijn, als deze plotseling vervangen wordt door een jeugdigen arts. die eerst elk lastig geval moet nagaan, wil hij de be handeling van zijn Joodschen voorganger begrijpen! Gebrek aan ervaring. De Vereeniging van Busdokters denkt daar anders over. Zij begroet de kans, wel ke plotseling aan zoovele jonge artsen wordt geboden, met vreugde en zij ver klaart zich bereid, om hen bij het inrich ten van hun woning financieel bc^ilpzaam te zijn. Zoo heeft men bij voorbr>J alleen te Weenen sedert den AnschlusS reeds 150 „cieutschblütlge" dokters aan een vaste praktijk geholpen. Met hetzelfde systeem zal men nu ook wel in het „Altreich" aan het werk gaan. Voor arme, jeugdige artsen, die veelal als assistent in een of andere particuliere kliniek voor weinig geld veel .verk moesten doen, ls dat een prettige ver rassing. want geheel onverwacht worden zij zelfstandig, kunnen zij hun talent ont plooien en bovendien hun individueele nei gingen eindelijk verder ontwikkelen. Maar voortreffelijk talent, goede wil en ijverige studie leveren rog geen ervaren dokter op. Deze is op per soonlijke rijpheid aangewezen en wie de uitwerking van den „Umsturz" van 1933 in de groote ziekenhuizen te Ber lijn heeft meegemaakt die weet, dat vele ervaren Joodsche geneeskundigen vervangen werden door jonge Duitsche collega's, die wel over den goeden wil, maar niet over het practische initiatief konden beschikken, dat in zulke groo te ondernemingen op een gegeven mo ment voor de patiënten den doorslag geeft In het nationaal-socialistische Duitsch land zoo verzekert dr. Grote ons, wil iedere Duitscher door een Duitschen dok ter behandeld worden. Maar zoo mee- nen wij te weten een belangrijk deel van dit volk is ook vijf, zes jaar na de om-, wenteling nog steeds niet gewonnen voor het rassenvraagstuk. Het gezonde volksge voel erkent, dat er ook onder de Joden waardevolle menschen zijn en dat er spe ciaal onder de Joodsche geneesheeren vele humane mannen waren, wier gevoel van verantwoordelijkheid en bereidwilligheid om anderen met hun ervaring van dienst te zijn in geen enkel opzicht onderdeed voor het plichtsbesef van zijn „reln-arischen vakgenoot. (Nadruk verboden) De „Zilverreiger" is gisteren, van Indlë ko mend, om 4 uur op Schiphol geland. Een belangrijke beslissing inzake het contractloon in land- en tuinbouw. We hebben al meerdere malen een en ander gemeld omtrent hetgeen al eenigen tijd een punt van bespreking uitmaakte in de werknemersorganisaties in land en tuin bouw. n.l. over het arbeidsgeschil. In meer dere vergaderingen is dit besproken doch nimmer is men tot overeenstemming kun nen komen totdat ten slotte de Minister van Economische Zaken tot arbiter in deze kwestie heelt benoemd de heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer. Aan de uitspraak van den heer Drees moesten en werkgevers, en werknemers zich onderwerpen. Die werkgevers zijm de bij de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale en de Nederl. Sierteelt centrale aangesloten tuinders en bloe misten te Rijnsburg, Katwijk, Leiden en Valkenburg. Dit zijn er in totaal pl.m. 240 waarvan slechts 37 aan de vroegere uitnoo- digingen tot een bespreking over deze aan gelegenheid hebben gevolg gegeven. De partijen in dit geding waren eenerzijds de Nederl. R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Haarlem, de Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw-Tuinbouw en Zuivelbedrijf te Utrecht en de Nederl. Christ. Landarbeidersbond te Utrecht. Par tij anderzijds wordt gevormd door de bloe misten en tuinders individueel. De voornaamste bepalingen die zullen moeten worden nagekomen volgens de ge dane uitspraak zijn wel de volgende: Den werkgevers wordt de verplichting opgelegd met de arbeidersbonden overleg te plegen over de arbeidsvoorwaarden van bij hen werkzame arbeiders. Voor de volwaardige arbeiders van 22 Jaar en ouder, zal het loon bedragen: Van 1 April tot 30 November ten minste f. 17.— per week of f- 3,per dag. Van 1 Dec. tot 31 Maart ten minste f. 16,per week of f. 2,75 per dag. Bij gelijkblijvende dlenstprestatie worden de loonen van hen. die thans reeds meer verdienen dan de onder 1 genoemde bedra gen, niet verlaagd. De werktijd loopt van 's voormiddags 6 tot 's namiddags 6 uur. voorzoover het daglicht zulks toelaat, met inbegrip van een schafttijd van 2 uur per dag. 's Zater dags wordt om 4 uur geëindigd. Voor bloembollentrekken en peenwas- schen geldt niet de bepaling, dat slechts bij daglicht wordt gewerkt. Eenige verschuiving van den werktijd is toegestaan, mits ten hoogste uur per dag. Het tarief voor overwerk is 40 cent per uur. Deze beslissing geldt vanaf 4 Augustus 1938 tot en met 30 April 1939 Deze beslissing is genomen nadat meer dere besprekingen hadden plaats gehad. GetraciU ls b.v. door de arbeidersorganisa ties met de land- en tuinbouworganisaties 5852 en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan help» Instantine. Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Inge/. Mcd.) voeling te krijgen. Dit is slechts gedeeltelijk gelukt doch ook met vertegenwoordigers van L.T.B. en N.T.B. kon men niet tot overeenstemming komen. De arbeidersbon den eischten een zomerloon van f. 19,en een winterloon van f. 18, De N.T.B. heeft een aanbod gedaan van resp. f. 16,en f. 14,Ten slotte zijn voorstellen gedaan van resp. f. 17,en f. 15,f. 16,en f. 15,— per week, terwijl ten slotte van verschillende zijden f. 16,50 en f. 14,— reeds te hoog werd geacht. Ook over den werktijd is men het niet eens kunnen worden. Bij deze bespreking bleek in ieder geval, dat, als gevolg van het ontbreken van elke regeling bij collectief contract, een chaotische toestand op het gebied van de loonen heerscht, die groote moeilijkheden oplevert, nu voor de eerste maal een voor alle bedrijven geldende minimumregeling moet worden getroffen De arbiter zegt van meening te zijn dat de door de arbeidersorganisaties voorge stelde loonein ongetwijfeld kunnen worden verdedigd als sociaal wenschelijk. gezien de kosten van levensonderhoud en als niet te hoog in verhouding tot de loonen, gel dende in de bollenstreek, en tot loonen die lil sommige tuinbouwstreken worden be taald. Daartegenover staat. dat. indien de loonen thans ineens over de geheele linie op de voorgestelde bedragen zouden worden vastgesteld dit voor vele bedrijven een in grijpende verandering zou beteekenen, die met het oog op den bedrljfstoestand in een aantal gevallen bezwaarlijk zou zijn te dragen en ook tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. 0.a. zou b.v. te vreezen zijn, dat in nog sterkere mate dan reeds geschiedt de voorkeur zou worden gegeven aan jeugdige arbeiders, niet vallende onder de regeling voor volwaardige volwassenen. Om dit te voorkomen, zou gedacht kunnen worden aan een uitgewerkte regeling ook voor jeugdige krachten. Ofschoon het tref fen van een dergelijke aanvullende regeling in de toekomst aanbeveling zal verdienen, is het niet wenschelijk, hiertoe reeds nu te besluiten. De heer Drees meent, nu voor de eerste maal voor deze streek een regeling wordt getroffen, zich te moeten bepalen, tot de vaststelling van een minimumloon voor volvaardige volwassen arbeiders. HU is hiermede van oordeel dat in het alge meen de werktijd kan worden vastgesteld overeenkomstig de voorstellen der arbei dersorganisaties, doch dat het redelijk Is, wat betreft de bepaling inzake werken bU j I daglicht een uitzondering gemaakt moet I HET DIEVENCOMPLOT IN DE GALERIES MODERNES TE UTRECHT. Een zevental vroegere geëmployeerden van de N.V. Galeries Modemes te Utrecht heeft gistermiddag voor de rechtbank al daar terecht gestaan, verdacht ten nadeele van de N.V. tal van goederen te hebben ge stolen. Deze diefstallen geschiedden in on derling overleg en na afspraak. Achtereenvolgens werden vier magazijn bedienden, een winkelbediende, een portier controleur en een chauffeur voorgeleid, die allen volmondig toegaven zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Sommigen van hen hadden het wegnemen van een fiets lantaarn of huishoudelijke artikelen niet zoo ernstig opgenomen en kwamen eerst nu tot de ontdekking, welke de gevolgen van hun ondoordachte daad waren. De officier eischte tegen resp. den 24-ja rigen A. N„ den 19-jarigen A. J. B., den 27-jarigen H. S. en den 43-jarigen J. A. S. ieder een gevangenisstraf van acht maan den. Tegen den portier-controleur, den 35-jarigen J. G., door wiens toedoen de andere verdachten gemakkelijk tot deze diefstallen waren gebracht, luidde de eisch 1 jaar en 6 maanden, en tegen den 28-ja- rigen chauffeur 1 jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 30 Aug. a.s. Halcyon L(jn STAD MAASSLUIS, 15 Aug. van Vlaardingen te Narvik ROZENBURG, Vlaardingen naar Bilbao, 16 Aug. uit den N. Waterweg FLENSBURG. 14 Aug. van Vlaardingen te Narvik. VREDENBURG. Vlaardingen n. Wabana. 16 Aug. uit den N. Waterweg STAD ZWOLLE naar Bilbao, pass. 16 Aug. Ouessant. Kon. Ned. Stoomb. M(j. DOURO, 13 Aug, v. Puerto Barrios naar Curacao DIDO, 14 Aug. van Curacao naar Dominicaansche Havens ARIADNE, 15 Aug. van Oran te Genua ORPHEUS, 16 Aug. van Aarhuus naar Gothenburg STELLA, 16 Aug. van Istanboul te Rososto ORION, 15 Aug. n.m. van Algiers naar Amsterdam. AURORA, 16 Aug. van Livorno n. Napels OBERON. 16 Aug. van Constanza n. Kimassi PERSEUS. 16 Aug. van Odense te Stettin TITUS, 16 Aug. van Thessaloniki n. Izmir JUNO, 17 Aug. van Middl. Zee te Adam EUTERPE. 16 Aug. van A'dam te Bordeaux NEREUS, R'dam naar Patras, pass. 15 Aug. Ouessant TELAMON. 15 Aug. van W. Indie te New York. Holland-Australië L(jn ENGGANO, thuisreis 15 Aug. te Pasaloi. ALMKERK, thuisreis, 16 Aug. van Le Verdon. Holland-West Afrika Ljjn AMSTELKERK. 15 Aug. van Port Bouet naar Takoradl. Rott. Lloyd BALOERAN, 16 Aug. v. Batavia te Rotterdam DEMPO. uitreis. 16 Aug. van Singapore INDRAPOERA, uitreis 16 Aug. van Gibraltar. BLITAR, thuisreis, pass. 15 Aug. Perim KOTA RADJA, thuisreis, 21 Aug. v.m. 6 uur te Genua verwacht SIANTAR, thuisreis, 16 Aug. n.m. 8 uur van Havre SITOE- BONDO, uitreis, pass. 15 Aug. n.m. 9 uur Point de Galle SIBAJAK, thuisreis. 17 Aug. van Colombo. Holland-Afrika Ljjn MELISKERK. 16 Aug. v.m. van Lorenzo Marques te Beira BLOEMFONTEIN, uitreis, 16 Aug. v.m. 6 u. te Kaapstad. BSCHFONTEIN. uitr. 17 Aug. v.m. 5 u. te Antwerpen RANDFONTEIN, thuisreis, 15 Aug. van Beira. Kon. IIoll. Lloyd WATERLAND, uitreis, 15 Aug. te Rio Janeiro MONTFERLAND, thuisreis, 16 Aug. v.m. 2 uur van Rio Janeiro. Mü Oceaan POLYDORUS, A dam naar Java was 15 Aug. 9 uur 40 v.m. 105 myien Z. van Lands End. Holland-O. Azië Lijn MEERKERK, thuisreis, 15 Aug. te Genua. Holland-West Afrika Lijn JAARSTROOM. thuisreis, pass. 15 Aug. n.m. 9 uur Las Palmas MAASKERK, thuisreis, was 16 Aug. 11 u. 30 v.m. ca. 300 mijlen Z. van Lands End. Mij. Nederland TJIKANDI, uitreis, 17 Aug. te Antwerpen POELAU BRAS, thuisreis, pass. 16 Aug. Ouessant. Holland-Amerika Lijn BEEMSTERDIJK, 17 Aug. van New Orleans te R'dam BUR- GERDIJK. 15 Aug. van Tampico naar New Orleans BLOMMERSDIJK, 15 Aug. van R'dam te New Orleans BREEDIJK, 15 Aug. van New Orleans naar R'dam: is 16 Aug. op de Mississippi aan den grond gevaren BOSCHDIJK, thuisreis, pass. 16 Aug. Dungeness NIEUW AMSTERDAM. 16 Aug. van New York naar R'dam DAMSTER- DIJK, Pacific Kust naar R'dam. 16 Aug. van Glasgow DELFTDIJKR'dam n. Pacific Kust, 15 Aug. van San Francisco. Rotterdam-Z. Amerika Lijn ALHENA. 18 Aug. v.m. 5 uur van B. Aires te R'dam verw. ALWAKI, 18 Aug. n.m. 9 uur van Ham burg naar R'dam ALUDRA, thuisreis, 15 Aug. van Montevideo ALCYONE, 16 Aug. van R'dam te B. Aires. Kon. Paketv. Mij. BOISSEVAIN, 16 Aug. van Kohsichang te Kaapstad RIJYS, 16 Aug. van Belawan naar Singapore TEGEL BERG. 15 Aug. van Hongkong te Kohsichang. Silver-Java-Pacific Lijn SAPAROEA, 16 Aug. van Penang naar Singapore. Java-New York Lijn WELTEVREDEN. 16 Aug. van New York te Penang KOTA INTEN. 15 Aug. van New York naar Phili* delphla. Diverse Stoomvaartberichten NIEUWLAND, 15 Aug. van Blvth naar Bremen ST, PHILIPSLAND, 15 Aug. van Lelth te Stock holm THEANO, 16 Aug. van Dublin te Belfast JONGE ANTHONY, 15 Aug. van Rufisque naar Nice JONGE JOHANNA, 15 Aug van Beyrouth naar Morphoubaai IJssel, 15 Aug. van R'dam te Susak MIDS- LAND, 15 Aug. van de Tyne naar Hamburg EEM, 15 Aug. van Stocke te Ornskjoldvik. CYMBULA, Purfleet n. St. Kitts v.o.. pass. 16 Aug. Dover PERNA. 14 Aug. van Ham burg te Rouaan RAPANA, Pauillac naar Rouaan, pass. 16 Aug. Ouessant HERMES 12 Aug. van Malta naar Constanza APOLLONIA, naar Constanza, pass. 15 Aug. Istanboul PHOBOS, 13 Aug. van Perama te Constanza ELUSA, 14 Aug. van Las Palmas naar Curacao MALVTNA. 14 Aug. van Dakar naar Barbados v.o. OMALA, 16 Aug. van Calcutta naar Soesoe ANGELINA 15 Aug. van Telok Anson naar Soesoe PAULA. 15 Aug. van Pladjoe te Singapore JOSEFINA, arr. 15 Aug. te Singapore PETRONELLA, 15 Aug. van Singapore naar Pladjoe AN ASTASIA, 15 Aug. van Singa pore naar Pladjoe JUNO. 13 Aug. van Batavia naar Pladjoe MANVANTARA. 10 Aug. v. Ceram naar Balik Pappan Mar- ?ESSA, 11 Aug. van Soerabaja te Balik Pap- pan ALETTA, 13 Aug. van Yokohama n. .-Cobe GENOTA. 13 Aug. van Las Palmas te Trinidad MURENA, 11 Aug. van Colon te Curacao ONOBA. 12 Aug. van Curacao naar R'dam ETREMA, 12 Aug. v. Curacao verm, naar Engeland MAJA, 14 Aug. van Curacao naar Pauillac CARELIA, 18 Aug. van Gothenburg te Baytown verw. OCANA 12 Aug. van Baltown naar Nederland MERULA. 12 Aug. van Haymark Terminal naar Montreal BATAVIER V. 17 Aug. van R'dam te Gravesend KATWIJK. Bilbao n. R'dam, pass. 16 Aug. Wight OOSTPLEIN. Melilla naar R'dam, pass. 16 Aug. Finisterre VEENENBURGH. 16 Aug. van Middlesbro te Aberdeen OOTMARSUM R'dam naar B. Aires, pass. 16 Aug. Kaap Frio i-^e ruggograat van elk goed reclame-plan worden voor bepaalde werkzaamheden als bollentrekken en peenwasschen, zoodat deze, overigens binnen de vastgestelde werktijden, ook bij kunstlicht kunnen wor den verricht, zonder dat daarvoor overuren behoeven te worden betaald. Dit zijn dan de voornaamste bepalingen uit het eerste arbeidscontract in deze streek, welk contract weer afloopt op 30 April 1939, doch waarvoor tijdig een nieuw contract zal moeten worden vastgesteld voor de daarop volgende periode. „Ik ga nu naar bed, maar denk er ont jongeman, dat het licht om tien uur uit- gaat!" 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2