f I Schitterende recordvlucht van de „Condor" Gouden priesterfeest van Mgr. H. J. M. Taskin Transpiratie en stukloopen van LEIDSCH DAGBLAD - ïweede B'ed Maandag 15 Augustus 1938 New York-Berlijn binnen twintig uur H.M.'s „Gelderland" bestaat 40 jaar Geestdriftige ontvangst De vier Duitsche Oceaanvliegers die den tocht New YorkBerlijn binnen de 20 uur volhrachten. Boven Henke (linksi en Rudolf Moreau i rechts i, die elkaar aan het stuur aflosten. Beneden Walter Kober (links) en Paul Dierber» (rechts). Het Duitsehe vliegtuig de „Condor", dat Zaterdag te 2 uur van New York is vertrokken, is gisterochtend te 10.01 uur op het vliegveld Tempelhof te Berlijn gedaald. Hoewel het regende, werden de vliegers door een eroote menigte verwelkomd. Hooge officieren van alle wapens waren op het vliegveld aanwezig De vliegers werden be groet door den staatssecretaris voor de luchtvaart, Milch, namens Göring en door den burgemeester van Berlijn Lippert. De volksliederen werden gespeeld Ook de Amerikaansche ambassadeur; Wil- son, was met de militaire attaché's aan wezig. De vier vliegers stapten uit het vlieg, tuig of zij een korte reis achter den rug hadden. Niettemin hebben zij een afstand van 6600 kilometer afgelegd, daar zij wat naar het Zuiden hebben moeten afwijken. De thuisvlucht is in 19 uur 55 minuten volbracht. Milch zeide in zijn toespraak, dat het oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen een vlucht om de wereld te maken, doch daar de Amerikaan Hughes dat reeds had volbracht, wilde de Duitsche vliegers uit een geest van kameraadschap, niet hetzelf de beproeven. Milch zeide verder; „De vlucht Berlijn New York en terug is e*nig in de luchtvaartgeschiedenis. Ge hebt uwe zending op de minuut af volbracht". Vervolgens is de bemanning van de Condor" naar het ,.Haus der Flieger" ge reden. geestdriftig toegejuicht door een dichte menigte. Daar werden de vliegers toegesproken door den voorzitter van de luchtvaartclub. von Gronau. Na afloop deel den zij eenige bijzonderheden mede over de vlucht. Zij verklaarden oa: De door den rijksweerberichtendienst ver strekte gegevens waren zóó goed. dat zij van radio-peiling en andere hulpmiddelen niet dan ter controle gebruik behoefden te ma ken. Zoowel de heen- als de terugreis ver liepen zonder incidenten en de motoren hebben niet de minste moeite gegeven. Er behoefde zelfs geen bougie te worden ver wisseld. In verband met de zware belasting heeft men op de terugreis drie uur lang op 2 kilometer hoogte gevlogen, waarna men tot 3 kilometer, later tot 4 kilometer klom wegens de gunstiger winden op deze hoogte. Met opzet werd de langere zuidelijke route gekozen De gemiddelde snelheid heeft bij den terugtocht 335 kilometer per uur be dragen. De films over de ontvangst te New York heeft men meegebracht! bij de scheepsmacht ln de Caraibische zee o.a. bestond uit een paar schepen van dit type en deze om de beurt demonstreerden voor de Venezolaansche kust. de president de Castro, beweerde dat de Hollanders maar eén schip beschikbaar hadden, waarop zij telkens een anderen naam schilderden. De „Gelderland" heeft haar zusjes ver overleefd. Reeds in 1912 werden de eerste twee van dit type gesloopt; vier hielpen ge durende de mobilisatie nog de neutraliteit handhaven. In 1920 en 1922 vielen er twee in sloopershanden en één. de „Noord Bra bant" werd wachtschip en voor de opleiding van matrozen te VUssingen bestemd. H. Ms. „Gelderland" echter blijkt wel een zeer sterke constitutie te bezitten en zal vermoedelijk nog tot 1940 in de vaart blijven. Het schip heeft een veel-bewogen leven achter den rug en enkele bijzondere pun ten uit zijn bestaan mogen hier in her innering worden gebracht. Wel haast algemeen bekend mag worden verondersteld, dat het schip kort na in dienststelling de eer genoot door Hare Ma jesteit de Koningin te worden aangewezen om den ouden president Kruger na den boerenoorlog van Lorenzo Marques naar Marseille te brengen. De kruiser diende ver volgens in West- en Oost-Indië en ln de Europeesche wateren. In 1911 werd het schip reeds uit de actieve marine afgevoerd en bestemd voor opleidingsschip voor adel borsten en matrozen. In 1912 lag dit op leidingsschip echter te Constantinopei om met buitenlandsche schepen de belangen der vreemdelingen te verdedigen tijdens den Balkan-oorlog. Gedurende de mobili satie patrouilleerde het in de territoriale wateren, een dienst welke in verband met de vele drijvende mijnen niet van gevaar ontbloot was. In 1920 kreeg het schip een andere be wapening, o.m. een eenheidsbatterij van 6 kanonnen van 12 c.M.. en werd het bestemd voor artillerie-instructieschip waarop voort aan de artillerie-officieren, de konstabels en de kanonniers zouden worden opgeleid. In 1927 viel het schip ten offer aan de be zuiniging en werd de artillerie-opleiding gedurende een paar jaar op geheel onvol doende wijze door een pantserboot ver zorgd. In 1930 werd H. Ms. „Gelderland echter weer in dienst gesteld en eerst in 1940 zal het schip worden afgelost door de speciaal als artillerie-instructieschip ge bouwde „Van Kinsbergen", welk schip in Juni 1939 zijn proeftochten zal aanvangen. De lezer meene echter niet dat deze be jaarde kruiser het gemakkelijk heeft als artillerie-instructieschip Van welhaast geen schip in onze marine wordt zooveel ge vergd als van H. Ms. „Gelderland" op zijn ouden dag. Dag en nacht wordt daar ge werkt. om de eene opleiding na de an dere af te leveren. Den geheelen dag en des nachts onder het schijnsel der zoek lichten bulderen de kanonnen of ratelen de mitrailleurs. Soms vele malen per dag wor den de sloepen gestTeken en weer gehe- schen om schijven te sleepen of schoten op te nemen, en wanneer even gepauseerd wordt ratelt de ankerketting uit de kluis, cm brandstof te sparen Bovendien echter moet het schip nog vele andere diensten vervullen als doelschip voor onderzeebooten, voor vlagvertoon, en neemt het ook jaarlijks aan de manoeuvres deel. In 1937 werd het naar West-Indie ge zonden, weliswaar met een opleiding ka nonniers, maaT tevens om dienst te doen ais stationsschip. Zooals men weet is na den oveTval in 1929 in West-Indie voort durend een schip gestationneerd. Op den terugweg werden convooldiensten verricht ln de Straat van Gibraltar. De lezer zal zich van deze reis het verhaal van den Loo- den Verrader herinneren. In het najaar zal het schip wederom naar West Indlë worden gezonden en daar ge durende ongeveer vier maanden vertoeven. In 1937 mocht de „Gelderland' Prinses Ju liana en Prins Bernhard naar Harwich overbrengen ter gelegenheid van de kro ningsfeesten te Londen. Tenslotte moge ver meld worden de merkwaardige bijzonder heid dat de Gelderland in 1909, liggende in het Schottegat te Curagao. een saluut van 51 schoten afgaf bij de geboorte van Prin ses Juliana en in 1938 op de zelfde plaats hetzelfde saluut ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix. Het 40-jarig jubileum zal op 28 Sept. a.s. feestelijk worden herdacht. De voor dit doei ingestelde feestcommissie, heeft gemeend dat ook de oud-officieren, die vroeger op de Gelderland hebben gediend, wellicht aan deze feestelijkheden zouden willen deelne men Het is daarom dat deze oud-officieren verzocht worden hun adressen op te geven vóór 22 Aug. a.s. bij den eersten officier van H. Ms. „Gelderland" te Den Helder. I Warmond in feeststemming. Heden is het vijftig jaar geleden dat mgr. H. J. M. Taskin. president van het Theo- logicum te Warmond, Proost van het kathe drale kapittel, tot priester werd gewijd De Warmondsche burgerij heeft deze zeldzame Mgr. Taskin. gelegenheid aangegrepen om mgr. Taskin op werkelijk grootsche en treffende wijze te huldigen. Met grooten luister is de jubi laris gisteravond aan het Warmonderhek binnengehaald Hij werd vergezeld door den bisschop van Haarlem. Aan het Warmon- derhek hadden zich de besturen van alle Warmondsche R.K. organisaties en vereeni- gingen opgesteld, met vlaggen en vaandels terwijl de muziekvereeniging St. Mattias het muzikale gedeelte voor haar rekening nam. Te ongeveer halfzeven arriveerde de jubila ris in gezelschap van den Bisschop. Nadat hem door de honderden aanwezigen een welkomstlied was toegezongen nam de bur gemeester A. J. L, Ketelaar het woord om den jublaris als volgt toe te spreken. Toespraak van den burgemeester. Het is mij een voorrecht u aan de grens dezer gemeente te mogen begroeten en u te danken voor uw welwillendheid om door uwe tegenwoordigheid gTOoten luister bij te zetten aan den feestelijken intocht van mgr. H. J. M. Taskin in de gemeente War mond. Als ik mij thans tot u mag richten, gaan mijn gedachten eenige jaren terug, toen ik u ook van deze plaats mocht wel kom heeten aan den vooravond van den dag dat gij uw 25 jarig jubileum als presi dent van het Groote Seminarie zoudt vie ren. Groot was toen de vreugde in War mond, ook omdat onze gemeente de eer ge noot u 25 Jaar onder haar inwoners te mogen rekenen. Gij hebt toen de sympathie en het medeleven van de burgerij mogen ondervinden. Ook thans is Warmond weer ln uw jubileum betrokken. Het is nJ. 50 jaar geleden dat gij uit Warmond zijt ge gaan. Het was toen geen droef afscheid Als student hadt gil hier eenige jaren door gebracht en uw gTootste wensch was ver vuld. Gij waart priester gewijd. Voor u was dit afscheid het begin van een nieuw leven. Gij zijt vertrokken, het hart vol idealen, een priester, een strijder voor God te wor den. Gij zult op dat oogenblik niet gedacht hebben dat gij eens naar Warmond zoudt terug keeren om als president van het Groot Seminarie niet alleen uw priester roeping te volgen maar ook om hen die roeping tot dit verheven ambt hebben te leeren en voor te bereiden. Hiermede hebt gij een ontzaglijk groot werk op u genomen, waaraan gij uwe geheele persoonlijkheid hebt moeten geven, maar thans ziet gii ook terug op een 50-jarig priesterleven, zoo rijk en verdienstelijk als slechts voor weinigen is weggelegd. Van harte wenschen wij u geluk bij dit zeldzame gouden jubileum en wij danken God voor al hetgeen Hij door u voor ons heeft gedaan en bidden dat Hij uw werk blijft zegenen en dat gii de kracht moogt behouden uw zware en moeilijke taak op de wijze zooals gij die opvat voort te zetten. De jubilaris dankte den burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Hierna wer den door het zoontje van den burgemeester bloemen aangeboden, waarna de stoet zich in beweging zette. Behalve het met vier paarden bespannen rijtuig waarin de Bis schop en de jubilaris hadden plaats geno men was er nog een vijftal volgrijtuigen waarin o.m. zaten de feestcommissie, de professoren van het Theologicum en Phtlo- sophicum, de pastoor, de burgemeester en het R.K. Kerkbestuur. Bii het St. Liduina- gesticht werd even gepauzeerd en werd het woord gevoerd door den pastoor. Bit de R.K school hadden zich de kinderen dezer school opgesteld die den jubilaris een zanghulde brachten, terwijl hem eveneens bloemen werden aangeboden. Na een rondgang gemaakt te hebben door het dorp arriveerde men ten slotte aan het Seminarie, waar mgr. Taskin als volgt weid toegesproken door prof. de Korte. Rede van prof. de Korte. Nu gij tot besluit van uw zegentocht al dus spr. aan den vooravond van uw gouden priesterfeest de trappen hebt betreden van uw huis, roepen wij u met geestdrift het welkom toe. Wij allen, uw familieleden, uw vrienden en huisgenooten, uw studenten. Welkom namens uw familieleden die sinds zij voor 50 jaren aan uw voeten de eerste maal door u gezegend werden in u de glorie hebben geëerd van uw stam. Zit die ln 's levens wederwaardigheden zoo menij- maal in dit huis het hart hebben gevonden dat meeleeft met hun liefde en leed. Wel kom namens uw vrienden en huisgenooten, die zoo gaarne getuigen dat de sfeer van huiselijkheid welke in dit Seminarie zooh goede naam heeft, haar bezieling dankt aan uw persoon. Welkom namens de studenten die na elke vacantie door u worden welkom geheeten en daarom de zeldzame kans heb ben aangegrepen nu ln het Seminarie u een welkom toe te roepen. Praeses een halve eeuw geleden is u ook als feesteling ons Seminarie binnen gegaan. Nauwelijks over den drempel hebt ei1 uw eerste zegen uit gesproken: „Benedictio Dei omnipotentis decendat super vos et maneat semper Hoe is onder de stuwende kracht van Gods voor zienigheid de eerste zegenbede een profetie geworden BH deze triomfeerende weder komst ontmoet gil als de vrucht van dien zegenwensch niet alleen dezen machtigen materieelen uitbouw maar dank zij uw meer dan 30 jarig zwoegen ook een burcht van geestelijke grootheid. Gii hebt uw priester wijding ontvangen en herdenkt haar op het hoogfeest van Maria's opneming naar den Hemel. Behalve dit zijt gij als de oudste onder ons toch al meer vertrouwd met de gedachte aan den Hemel. Daarom ziet ut oog in deze ure achter deze aardsche apo theose de apotheose van uw vrienden, uv leerlingen en bloedverwanten in den Hemel, uw talrijke priestervrienden die u met he: teeken des geloofs zijn voorgegaan zoo vaak uw memento nostricum in beslag namen en die thans instemmen met ons Te Deum. Uw leerlingen die de eerste trekken van het priesterlijk karakter danken aan uw zekere en vaste hand en die hun eeuwigdurend merkteeken voort dragen, tot glorie ook van u, uw bloedverwanten en onder hen dege nen die u op aarde lief waren, die hun dankgebed van voor 50 jaar weder opnemen en het juichend herhalen dicht bij God. „Welkom namens ons allen, welkom na mens hen" allen. Salve. Na deze met be zieling uitgesproken rede werd de jubilaris spontaan door de studenten en honderden belangstellenden toegejuicht, waarna het „Io vivat" werd ingezet. En hiermede was de offlcieele huldiging beëindigd nadat mgr. nog in hartelijke woorden allen dank had gebracht voor deze schitterende hul diging. huid en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 cent. y765 (Ingez. Med.) 28 Sept. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat H. Ms. „Gelderland" van stapel liep van de helling van de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw Fei.jenoord te Rotterdam. Het schip maakte deel uit van een serie van zes kruisers die alle provin cie-namen droegen. De mooie lijnen van deze schepen wek ten destijds de algemeene bewondering en I ook als zeeschepen voldeden zij zeer goed, wat o.m. bleek toen H. Ms. .Holland", in liet hartje van een typhoon in de Chinee- sche zee terecht kwam, waarbij alle sloe- ucn werden weggeslagen, doch het sphip aan de woedende elementen weerstand bood. De zes schepen waren vrijwel gelijk en een aardige anecdote vertelt, dat, toen i tijdens de troebelen met Venezuela, waar Halcyon Lijn MAASBURG, 12 Aug. van Narvik naar R'dam ROZENBURG, 13 Aug. van Bilbao te Vlaardingen STAD SCHIE DAM, naar Pepel, pass. 12 Aug. Ouessant. Mij. Nederland JAN PZ. COEN, toeristen- reis. 13 Aug. van A'dam naar Madeira. M«. Oceaan POLYDORUS, 13 Aug. van A'dam naar Java. Holland-Amerika Hjn STATENDAM. 13 Aug. n.m. van New York te R'dam. Kon. Ned. Stoomb. Mij. MARS. 13 Aug. van Middl. Zee te Adam SOCRATES, uitreis, 12 Aug. te Callao. Diverse Stoomvaartbcrichten EMM AP LEIN, 12 Aug. van Narvik naar R'dam COLYTTO 12 Aug. van Port Talbot te Montreal JONGE JOHANNA. 12 Aug. van Alexandrië naar Beyrouth KERKPLEIN. R'dam naar Wabana, pass. 13 Aug. Scilly KELBERGEN 12 Aug. van Wallaroo via Durban n. Dakar MARK. 13 Aug. van Helsingfors te Trang- sund NAALDWIJK. 13 Aug. van Thame- havn naar R'dam PRINS WILLEM VAN ORANJE. Hamburg n. Montreal pass. 13 Aug. Portland Firth PRINS MAURITS, R'dam naar Dakar, pass. 13 Aug. Las Palmas RIJN, 11 Aug. van Jacobstad te Raumö SLIEDRECHT. 12 Aug. van Abadan te Isle of Crain STOLWIJK. 12 Aug. van R'dam te Bilbao SCHIELAND, 13 Aug. van Marly naar Middlesbro SPAR. 12 Aug. van Las Palmas naar Liverpool WINTERSWIJK. 13 Aug. van St. John (N.B.) n. Memel WOENSDRECHT. 13 Aug. van Curacao te Londen OMALA. 10 Aug. van Madras n. Calcutta SUNETTA, 12 Aug. van Trinidad te Pur fleet ENA, 19 Aug. van Zeebrugge te Curacao verw. Kasteel „Nyenhuis" te Heino, het derde steunpunt der stichting „Nationaal Centrum

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8