HET WEERBERICHT Q. BLEUS ZONEN 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Augustus 1938 Derde Blad No. 24043 BUITENL WEEKOVERZICHT verdere vooruitzichtenweinig verandering, behoudens kans op onweer GEMENGD NIEUWS DAGBLADRECLAME ZUIVERAARS Noordeinde 1/ - Leiden Telefoon 1078 voelt zeer wel, dat het zóó niet langer kan en niet-ingrijpen op een of andere wijze de ernstigste gevolgen moet hebben. Dit „Arabische" vraagstuk is zóó veel omvattend en voor een koloniale mogend heid als Engeland zóó belangrijk, dat het volkomen begrijpelijk is, indien het thans vóór alles de Engelsche regeering bezig houdt. Een krachtiger optreden wordt door ve len, die reeds lang de heerschende onrust als een knak voor Engeland's prestige be schouwen dringend gewenscht. voordat nog grooter moeilijkheden zich gaan opstape len. Vele anderen meenen, dat het moge lijk is, den middenweg te blijven bewan delen en achten het onnoodig, zich voor of tegen de Arabieren te stellen. Wij zijn belangstellend, hoe de Engelschen deze voor hen allerneteligste kwestie, met de oplossing waarvan uiteindelijk hun uit muntende naam als kolonisators op de weegschaal staat, zullen regelen Het ls stellig een eerste eisch, dat de orde spoe dig hersteld wordt. De kunde, het overleg en de tact waarmede Engeland veelal is opgetreden, schenken echter in dit opzicht vertrouwen. Het Britsche rijk heeft door de eeuwen met succes gewerkt aan ae handhaving van zijn Imperium en heeft even moeilijke tijden gekend als de huidige. Het kan ook, wanneer de noodzaak daartoe dwingt, met hevigheid ingrijpen. De handhaving van zijn Imperium en het daartoe uitbreiden van zijn bondge nootschappen is zoo juist gebleken, door de sluiting van overeenkomsten met Turkije en Portugal, hetgeen in de gebruikelijke, betrekkelijke stilte geschiedde. Dit is al weer een teeken van Engeland's diploma tiek overleg, dat ook inzake de hierboven genoemde kwesties vruchtdragend moge werken! Twee ongelukken op onbewaakte overwegen. Landbouwer levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag, te half drie, is op een on- bewaalcten overweg te Wildervank een ernstig ongeluk gebeurd. De 62-jarige land bouwer P. de Jonge, uit Wildervank, was bezig graan te halen. Hij kwam met twee leege wagens waarvoor twee paarden wa ren gespannen, van de boerderij om naar het veld te gaan. Daar de landweggetjes allemaal den spoorweg snijden, is oppas sen zeer noodzakelijk. Hoewel het uitzicht vrij is, heeft de landbouwer toch nog voor den spoorweg halt gehouden. Juist echter, toen de trein uit de richting Groningen naderde, zette het span zich plotseling in beweging. De voorste wipkar werd door de locomotief gegrepen, terwijl de landbouwer over een afstand van 160 meter werd mee gesleurd en ernstig gewond werd. Twee ge- neesheeren waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer had een ernstige schedelbreuk, een wonde aan den linkerslaap en een bloeduitstorting achter het linkeroog beko men. In hoogst zorgwekkenden toestand is Alsmede wat betreft het zoeken, ondanks tegenslagen en teleurstellingen, naar uit eindelijk tóch meerdere overeenstemming met Duitschland en Italië, hetgeen ons eveneens een der hoofddoeleinden der huidige Engelsche regeeringspolitiek lijkt te blijven, zulks mede in het belang van den vrede in Europa. hij naar het diaconessenhuis te Groningen vervoerd. De paarden bleven ongedeerd en liepen na het ongeluk rustig in een wei land. De trein naar Stadskanaal had een kwar tier vertraging. Span paarden door motortrein gegrepen. Gistermiddag is een span paarden, dat een ploeg trok. onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense, bij het passeeren van een onbewaakten overweg nabij Lewedorp (Zeeland) door een mo tortrein, komende uit de richting Middel burg, gegrepen. Een paard werd ongeveer 150 meter meegesleurd en totaal verminkt, het an dere brak een poot en moest worden af gemaakt. De motortrein werd totaal ont zet en kon op eigen kracht niet meer ver der; het treinverkeer tusschen Roosendaal en Vlissingen moest tijdens het oprui- mingswerk, dat verscheidene uren in be slag nam, van Goes tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg dat het veel vertraging ondervond De trein, die om 13.58 uur uit Middelburg kwam en reeds te Arnemuiden was gear riveerd, moest terug naar Middelburg en passeerde zoodoende met een uur vertra ging Lewedorp. Het uitzicht op den overweg is vrij goed. Zooals men zich zal herinneren heeft on langs de Bataafsche Petroleum Maatsch., als schuldeischers van de Mexican Eagle, met verlof van den president van de arron- dissements-rechtbank te Middelburg beslag gelegd op Mexicaansche benzine die aan hare schuldeischers zou toebehooren. Van de toen door den president gegeven uitspraak is, naar wij vernemen, de Bataaf sche Petroleum Maatschappij in beroep ge komen. Thans heeft, zooals ons ter oore komt. de Mexican Eagle zelve met verlof van den president van de arrondissements-recht- bank te Dordrecht, beslag gelegd op een partij van 1000 ton benzine die zich aldaar bevindt in twee tanklichters. op grond dat zij nog eigenares van deze lading is. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODWEER IN ENGELAND. Gisterenmiddag werd Londen opn'euw bezocht door een hevigen storm, welke schade heeft aangericht en tal van huizen en verschillende straten heeft onder water gezet. Leeds en andere plaatsen hebben eveneens schade ereleden. In verschillende deelen van het land zijn in het geheel drie personen door den bliksem gedood. VALSCHE-MUNTERSBENDE TE PARIJS ONTMASKERD. Een belangrijke arrestatie. Na langdurigen opsporingsarbeid is de Fransche Veiligheidspolitie er in geslaagd, een einde te maken aan de werkzaamhe den van gevaarlijke internationale verval- schers en te Parijs een groote geheime werkplaats op te sporen, waar valsche bankbiljetten en zegels van alle landen werden vervaardigd. De eigenaar van de werkplaats was een Roemeen. Iliescu genaamd; deze heeft reeds een bekentenis afgelegd. DOODELIJKE VAL UIT EEN RAAM. Gisteravond omstreeks tien uur is een verpleegde van het St. Franciscus gesticht te Oudewater de 80-jarige heer H. Ver hoeven toen hfi een raam openschoof, naar buiten gevallen. De man was op slag dood. ruggegraat van elk goed reclame-plan NETELIGE KWESTIES EN BRITSCHE DIPLOMATIE. Het groote feit van deze week is dc wa penstilstand tusschen Rusland en Japan. Hiermee is aan de reeks incidenten, die de ituatie in het Verre Oosten reeds sinds lang kenmerkt, een verheugend einde ge komen Althans voorloopig. Niemand toch, zal willen gelooven, dat thans plotseling alles in kannen en kruiken is. Daarvoor zijn de aspecten te talrijk en veelomvattend. Zooais gebruikelijk en al naar den aard der opvatting van beide partijen, luiden de berichten, die met deze kwestie verband houden, zöo tegenstrijdig, dat het haast een onmogelijkheid ls, zich een objectief oordeel te vormen. Indien men hoort beweren, dat Rusland geen oorlog wil en Japan deze niet kan voeren, zijn er precies evenzoo velen, die volkomen het omgekeerde zeggen. Maar dan vraagt men zich toch af, waarom zij zulke geweldige risico's nemen. Dat Japan geen oorlog met Rusland wil voeren, komt ons plausibel voor, gezien het feit, dat een strijd aan twee fronten een uitermate zware opgave is en dit land ondanks zijn veroveringen en zijn vertrouwen binnen kort ook Hankau te zullen inpalmen, een dergelijke gevaarlijke onderneming, al thans voorloopig, niet zal aandurven. Men vergete daarbij niet, dat dc Japansche si tuatie nog allerminst gunstig Ls. Want de Chineezen bieden hardnekkigen tegenstand bereiken eveneens meerdere successen en kunnen hun gevaarlijken tegenstander nog tal van moeilijkheden berokkenen. Afge zien van het feit, dat de ontzaglijke uit gestrektheid van China aan de waarde der Japansche veroveringen en aan die van hun ontzaglijke krachtsinspanning ge tuige de verschrikkelijke bombardemen ten, waarmede zij de noodige angst po gen te verwekken, een problematisch karakter geeft. Ook wat Rusland betreft, verkeert men lr het onzekere. Want in hoeverre de Sovjets op hun leger kunnen bouwen, valt moeilijk te beoordeelen, terwijl men over de betrouwbaar heid van het oorlogsmateriaal te weinig positieve gegevens heeft, al worden volgens de cijfers der jongste Russische begrooting daarvoor ontzaglijke sommen gevoteerd. Eén ding staat echter voor ons vrij vast: nl. dat het er Rusland om te doen is, Ja pan de noodige tegenwerking te berokke nen bij zijn actie in China. En dat, zoodra de Sovjets daartoe weer een gelegenheid vinden, speciaal in den winter, zij deze niet zullen laten voorbij gaan. Dat intusschen Japan blij is, dit maal nog door de .mazen van het „oorlogsnet" heengekropen te zijn is eveneens wel duidelijk gebleken. De wapenstilstand beteekent overigens niet, dat men er nu is! Integendeel: de 'moeilijkheden beginnen eerst thans! Het Ls niet de eerste maal, dat een regeling van grensgeschillen door middel van di plomatieke besprekingen een langdurige procedure gevorderd heeft, met de daar aan verbonden onaangenaamheden. Daar om houden wij ons op iedere eventualiteit voorbereid, vooral wanneer het Japan in China te veel naar den vleeze zou gaan. Mag men zich dus over het oogenblik- kelijke resultaat van de Japansch-Russi- sche verhouding verheugen, minder voor spoedig is tot nu toe het verloop der be sprekingen van Lord Runciman inzake het Sudeten-Duitsche probleem. Men kan ove rigens verwachten, dat het hem langza merhand gelukt is, zich een eigen meening te vormen over deze netelige kwestie. Een voornaam ding is, dat hij er zich zelf nog niet pessimistisch over heeft uitgelaten en zulks doet ons hopen, dat uiteindelijk een oplossing of althans opheldering gevonden mag worden. Natuurlijk tracht men pressie op hem uit te oefenen, terwijl bovendien zeer beden kelijk blijft dat men bij voorbaat zelfs poogt zijn zending te torpedeeren. Men zal echter goed doen, de campagnes te dien opzichte niet te zwaar aan te slaan, ondanks het feit, dat de eischen soms zóó scherp gesteld worden, dat me nigeen deze thans als onvervulbaar ken schetst, wil tenminste de voorwaarde tot het doen van concessie's gehandhaafd blijven. Het is de uitermate moeilijke taak van den bemiddelaar, de eischen zoo te schif ten en te plooien, dat zij tóch voor vervul ling in aanmerking komen. Een Engelsch diplomaat is daarvoor bij uitnemendheid geschikt, temeer daar men in Engeland reeds menigmaal bewezen heeft, het hoofd koel te kunnen houden daar. waar de hartstochten het hoogst zijn opgelaaid. Dit is gelukkig, omdat juist Engeland, worste lend met veel ernstige problemen, een zeer groot belang heeft bij handhaving van den vrede in Europa. Dat dus de verzoeningspogingen van Lord Runciman binnenkort mogen leiden tot rechtstreeksche onderhandelingen tus schen de vertegenwoordigers der betrokken partijen en hij niet verward moge raken in de netelige Sudeten-Duitsche, Slowaak- sche, Hongaarsche en Poolsche proble men, die ongetwijfeld bestaan, is onze op rechte wensch. Tot een der ernstigste problemen voor Engeland, waarover wij zoo even spraken, behoort ontegenzeggelijk ook de toestand in Palestina. Hierop heeft zoo juist de En gelsche minister van Koloniën Macdonald, de aandacht gevestigd. Het terrorisme heeft daar enorme afme tingen aangenomen en daarmede staat in direct verband het gansche Engelsche ko loniale vraagstuk, alsmede het prestige van het Engelsche Rijk. Dat deze kwestie groote onrust verwekt, beeft wel Macdonald's onverwachte en overhaaste reis naar Palestina bewezen. Het gaat thans om de vraag, of Engeland een krachtiger houding zal aannemen, dan tot nu toe In hoeverre het den Britten gelukken zal. de tegenstelling tusschen de Joden en de Arabieren, die gelijk Macdo nald het uitdrukte „er ten langen leste bun nationaal huis bouwen" en „wier aan spraken op hun geboorteland onbetwist baar zijn" te overbruggen en ieder op ba sis van rechtvaardigheid het zijne te ge- Verb is vooralsnog een open vraag. Men Heistelling op stroomdraad gevallen. Bovenleiding bij Waardenburg vernield. Groote vertraging in het treinverkeer Tusschen Zaltbommel en Geldermal- sen, in de nabijheid van Waardenburg, is gisteravond omstreeks 6 uur, de bliksem geslagen in een heistelling, die langs de spoorlijn stond. De stelling viel om en kwam op de bovenleiding van de spoorlijn terecht, welke werd vernield. Het gevolg hiervan was. dat het verkeer met de electrische treinen niet meer mo gelijk was. Om den dienst zooveel mogelijk gaande te houden werden enkele Diesel- treinen ingelegd, maar hierdoor kon men niet voorkomen, dat het treinverkeer een zeer aanmerkelijke vertraging ondervond. Een deel van de treinen van "en naar den Bosch werd over Arnhem en Amersfoort geleid. De D-trein No. 197, die om 7.03 in Utrecht moest aankomen is over Amersfoort en verder over Hilversum naar Amsterdam vervoerd. De trein had ongeveer 2*/i uur vertraging. De gewone uurtreinen hadden eveneens zeer groote vertraging. Direct na het- ongeval is men met alle macht en met veel materiaal aan het werk gegaan om de bovenleiding te herstellen. Om half elf was men hiermede zooveel ge vorderd. dat weer met electrisch materiaal over één lijn kon worden gereden, waar door de vertraging in den treinenloop aan merkelijk kon worden verminderd. AUTO TE WATER. Inzittenden konden zich met moeite redden. Eergisteren begaven zich de Delftenaren. P. Kouwenhoven, J. Grabijn en J. N. Kro nenburg per auto naar Terheyde, waar hun familieleden met vacantie vertoeven. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de auto onder Wateringen en kwam ondersteboven in de lang den weg loopen- de, vrij diepe vaart terecht. Alleen de wie len van den wagen staken nog boven wa ter uit. Door het inslaan van de ruiten wisten ae inzittenden zich ternauwernood te red den. De heer Kronenburg, die chauffeur- de. zat achter het stuur bekneld en kon slechts met grootste moeite gered worden. De heer Kouwenhoven liep vrij ernstige verwondingen aan hoofd en armen op. De wagen van den heer Kronenburg was zwaar beschadigd. Met passeerende auto's keerden de heeren naar hun woonplaats terug. DOODELIJKE VAL. In het ziekenhuis te Hardenberg is de heer H. J. Tusveld. die Maandagavond aan dc Kerkstraat te Stad-Hardenberg van het dak viel. toen hij bezig was de dakgoot van het huis van zijn buurman schoon te ma ken, overleden OPNIEUW BESLAG GELEGD OP MEXICAANSCHE BENZINE.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9