STADSNIEUWS BUITENLAND Waterhoos rondom Hindeloopen ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 No. 24043 .NAAR BUITEN' EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over boord geslagen. „Leyds Goedt". IM. NOOMEN Cor Kint Kampioene van Europa Het stadje zelf door hagelslag geteisterd Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Twee kinderen door trein gegrepen en gedood LE1DSCH DAGBLAD PRIJSDER ADVERTENTIES 30 cts.'jjer regel voor aflvertentles uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van cms BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mrrdj Ernstige verkeersongevallen. Drie personen gewond, waarvan één ernstig. Gisteravond te ruim halfnegen heeft op het kruispunt PlantsoenLevendaal een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Op genoemd tijdstip reed daar met haar ver loofde de 20-jarige mej. E. P. M. van V., wonende aan den Haarlemmerweg alhier, beiden op de flets, komende van de Plan tage en gaande door het Plantsoen. Bij de kruising met het Levendaal hield zij ln om een motorrijder J. du P- uit Zoeterwoude, die van rechts kwam en dus voorrang had, te laten passeeren. De motorrijder wilde evenwel de wielrijders voor laten gaan en minderde eveneens vaart. Toen hij zag, dat de wielrijders hem het recht van den weg wilden verleenen, gaf hij weer gas, doch op hetzelfde oogenblik staken ook me]van V. en haar verloofde den weg over. Het gevolg was, dat ondanks aller goede bedoelingen, de wielrijdster, die aan de rechterzijde reed, werd aangereden door den motorrijder met de droevige conse quentie, dat zij met het hoofd tegen de str;:"itsteenen geslingerd werd en vermoe delijk een schedelbasisfractuur bekwam Zij werd in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Hedenmorgen was haar toestand redelijk wel; direct gevaar voor haar leven werd niet. aanwezig geacht. De motorrijder en de verloofde van mej. van V. bleven ongedeerd; het motorrijwiel bekwam weinig, de beide fietsen veel schade. Volgens ooggetuigen treft den motor- iijder geen schuld. Gisteravond omstreeks tien uur is op den Rijksweg te Oegstgeest eveneens een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een drlewielige bakfiets met bloemen, bestuurd door den 30-jarigen J. G. M. J. uit Den Haag ging in de richting naar die stad, toen achter hem met groote snelheid een motorrijwiel, bestuurd door den heer M. J van O., adjunct-directeur van de Overdekte Zweminrichting alhier, met op de duo de 28-jarige mej. A. E, V., eveneens van hier naderde- De motorrijder zag de bakfiets te laat en reed haar in volle vaart van achteren aan. Beide personen sloegen van de motor tegen den weg en ook de bakfietsbestuur der ging tegen den grond. Motorrijder en duopassagiere werden met hoofd- en schaafwonden naar het Acade misch ziekenhuis alhier overgebracht. De heer van O. kon, na verbonden te rijn. naar zijn woning worden overgebracht, mej. V. werd na de behandeling naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de bakfiets kreeg ver wondingen aan de beenen, doch kon na ter plaatse door een geneesheer te zijn verbonden, naar zijn woning te Den Haag worden overgebracht. Een vierde persoon, die op de bakfiets tusschen de bloemen zat. belandde met deze bloemen op den weg, doch liep daar bij geen letsel op. Volgens den motorrijder voerde de bak fiets geen brandend achterlicht, waardoor hij het voertuig te laat opmerkte. De politie onderzoekt de schuldvraag. k_ Op de 2e pagina van het 3e Blad plaatsen wij vandaag nogmaals de route van onze derde prijsvraag „Naar Bui ten", waarin, zooals reeds is medegedeeld een kleine ver duidelijking is aangebracht. Goede oplossingen moeten vóór Maandag 22 Augustus 5 uur nam. onder het motto „Naar Buiten" worden gezon den aan de Redactie van ons Blad. De goede oplossingen en de namen der prijswinnaars wederom stellen wij 13 geld prijzen of in totaal f. 100. beschikbaar zullen worden gepubliceerd in ons Blad van Zaterdag 27 Augustus a.s. Leidsche schipper verdronken. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over vier is de 25-jarige gehuwde sleep bootkapitein W. V.. wonende aan het Utr. Jaagpad alhier, door de gladheid van het dek over boord geslagen en in de Vliet na bij Leldschendam verdronken. De man was in dienst van het Baggerbedrijf Schoon- boom te Warmond. Zijn kameraad sprong hem na, doch slaagde er niet in hem te redden. Het stoffelijk overschot is heden-, -norgen om 11 uur opgehaald. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Tijdens het uur orgelspel, dat de heer Feike Asma as. Maandagavond van 8 uur 15 tot 9 u. 15 in de Hooglandsche Kerk geeft, wordt een programma uitgevoerd, samengesteld uit alleen verzoeknummers, w.o. fragmenten uit concerto's van Handel, met het bekende Koekoek- en Nachtegaal allegro; Praeludium und Fuga van Böhm; Scherzo van Widor; Toccata van Dubois; Doodenmarsch en Engelenzang van Guil- mant en Variaties over het Gebed des Hee- ren van Mendelssohn. De toegang Is geheel vrij. Gisteravond heeft de 9-jarige G. K. bij een kinderruzie ln de Doelensteeg een steen tegen het achterhoofd gekregen, waardoor een gapende wonde ontstond. De E.H.D. bracht den knaap ter behan deling naar het Academisch Ziekenhuis. Het gas- en electriciteitsvak op de tentoonstelling. Men schrijft ons: In vergelijking met sommige andere Leidsche industrieën is het gas- en electri citeitsvak nog van betrekkelijk jongen datum, al bestaat de gasfabriek reeds on- veer 90 jaar. Dit neemt niet weg. dat ook in dit vak gestreefd wordt naar het hand haven van de traditie, dat Leiden kwali teitswaren levert en verhandelt. Het spreekt dus vanzelf, dat dit vak op de aanstaande tentoonstelling vertegenwoor digd zal zijn om een indruk van zijn kun nen te geven. Dit kunnen is veelzijdig. Want gas en electriciteit (dikwijls samen gevat onder den naam: energiei komen practisch in elk huis en in elke fabriek. De inzending wordt gezamenlijk verzorgd door de Lichtfabrieken en de installateurs. De Lichtfabrieken krijgen de beschikking over het podium, terwijl men de installa teurs zai vinden in de kleine zaal en op het balcon- Er wordt naar gestreefd den bezoekers een volledig beeld te geven zoowel van de productie en distributie der energie, als van de veelzijdigheid der toepassingen voor woning en bedrijf. Zoo krijgt men b.v. een glazen model van een gasfabriek in werking te zien. De fabricage van electriciteit wordt aan de hand van modellen en schema duidelijk gemaakt. Wat de toepassingen betreft, deze zijn zoo talrijk, dat een keuze moet worden gemaakt Daardoor wordt echter bereikt, dat wat getoond wordt, de moeite van het bekijken ook ten volle waard is. Men zal verbaasd zijn over alles wat met gas en electriciteit kan worden gedaan! De bedoeling Is verder, dat de Lichtfa brieken de principes der verschillende toe passingen laten zien, terwijl men bij de installateurs die toepassingen zelf zal kun nen bewonderen. Het ware geluk vinden wij niet in vervulde wensen, maar in vervulde plichten. Eén van onze vele plichten is het sluiten van een levensverzekering. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Teïef. 302 - Na 6 uur 2479. 5689 (Ineez. Med.) Een prachtig succes is gister avond te Londen geboekt bij de Europeesche zwemkam- pioenschappen, waar Neder land een dubbele zege be haalde over Denemarken. Immers op de 100 M. rugslag won onze landgenoote Cor Kint den kampioenstitel, ter wijl Iet van Feggelen tweede werd. De Deensche zwemsters eindigden op de derde en vierde plaats. Bij de heeren werd Stans Scheffer derde, eveneens op de 100 M. rugslag. DE ALGEMEENE TOESTAND. Overeenkomsten tusschen Japansche en Russische onderhandelaars - Nieuw grensincident - Het Tsjecho-Slo- waaksche vraagstuk Hongarije en de herbewapening. De wapenstilstand tusschen Rusland en Japan heeft aangetoond, dat geen van beide partijen de verantwoordelijkheid voor een werkelijken oorlog gelukkig nog geens zins durft, wil of kan dragen. Datzelfde feit constateert men in den huidigen tijd ook in Europa: er heerscht in ons werelddeel helaas groote spanning, doch tot een uit barsting komt het niet, omdat leder land te zeer overtuigd is van de alles-vemieti- gende gevolgen daarvan. I'ITREIKING ZILVEREN MEDAILLE AAN SERGEANT BOOGERT. Gisteren werd, voor het front van de beep, de zilveren medaille voor 24 jaar trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant 1ste klasse Boogert van 4 R. I. Na voorle- jjng van het desbetreffende besluit hechtte <te wnd. bataljons-commandant kapitein "elgraver, het eeremetaal op de borst van «n jubilaris. De plechtigheid werd opgeluisterd door net muziekcorps 6 R.V.A.. waarvan de ju bilaris een ijverig medewerker is. Kapi tein Beleraver schetste den jubilaris als iemand, die ten voorbeeld gesteld kan en Worden aan de Jongere militairen en nschte hem geluk met deze onderschel- iwF',?a de aanbieding van gelukwenschen be officieren en collega's was de offi- .p:e Plechtigheid afgeloopen, waarna ln -e onderofficierscantine, bij monde van en sergeant-majoor-admlnlstrateur De SÏÏ'. be jubilaris werd gecomplimenteerd, ™iil hem tevens een blijvend aandenken f aangeboden. Namens het muziekcorps rt„ sprak de fourier 1ste kl. Vermeer jiïs u'swensch uit en bood hierbij mevr. do k rt Pen fraaie bloemenmand aan. Ook 2>™*r Eolderdiik directeur van het mu- corps, was bij' deze huldie-'ng aanwezig. zee' op prijs werd gesteld, lig b" b eef '1'erna nog eenigen tijd gezel- MILITARIA. Kon, besluit is eervol ontslag uit den l,L" rto dienst verleend aan den reserve "'tenant s. W. A. Hamel van het 4de o'roent infanterie. T\ T&nVSw*® luitenant J. C. Haimsen JL A- 15 benoemd tot reserve 1ste tenant bij dat regiment. Een ongekend noodweer heeft gister middag Hindeloopen en omgeving ge teisterd. Tegen het eind van den mid dag kwam uit het Usselmeer een wer velwind opzetten, welke rondom het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kol kende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas, dat onder den oostenwind lag, vernield. Omstreeks half vijf kwam met een dreigend zwarte lucht de hoos uit het IJsselmeer uit de richting Molkwerum aanwervelen. Zij nam haar weg over het schiereiland, waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles omhoog, wat zij tegenkwam: het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten barte, een soort draai brug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden dan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, von den bij hun terugkomst kruiwagens, hout en gereedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wer velend verdween zij, na nog een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard gebleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, tezelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevig heid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren. Hagelsteenen als dui veneieren sloegen met woedende kracht alle vensters, die op den Oostenwind lagen, in stukken. Van de openbare school gingen meer dan honderd rui ten aan scherven en van een zevental gemcentewoningen bleef geen glas heel. Tal van particuliere woningen moesten het evenzeer ontgelden. Niet één wo ning, die een raam op den Oostenwind had, is gespaard. De groote regenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aangericht. Bij alle materieel verlies is het geluk kig te constateeren, dat geen persoon lijke ongelukken bij dit noodweer zijn te betreuren. Om vijf uur klaarde het weer op. (Men zie voor verdere berichten be treffende het noodweer pag. 3 van het 3e Blad). Nu de wapenstilstand gesloten is, gaat men met regelmaat verder. Dit blijkt uit de mededeeling van het Japansche ministerie van Oorlog, dat de Sovjetrussisehe en Japansche onder handelaars overeen zijn gekomen, dat: 1. Nauwkeurige berichten over den huidigen toestand aan het front van Tsjangkoefeng zullen worden verstrekt aan beide regeeringen. 2. Beide commando's maatregelen zullen nemen, om nieuwe moeilijkheden te voorkomen. 3. Met ingang van 12 Augustus acht uur des avonds zullen aan beide zijden de troepen ongeveer 80 meter terugge trokken worden. Beide partijen zullen de nieuwe stellingen in kaart brengen. Een gemeenschappelijk vaststellen van de frontlijn heeft aangetoond, dat de hoogten van Tsjangkoefeng bij het in gaan van den wapenstilstand in han den van de Japanneezen waren. Dat het aan de Japansch-Russische grens intusscnen nog niet rustig is, blijkt uit een telefonisch uit Tsjitsjika od Zuid-Sochalin ontvangen bericht, aldus Domei, dat Russische grenswachten gister middag om 3 uur schoten hebben gelost op Kyikitsji Tasjionski, lid van het Japan sche Lagerhuis, en verscheidene andere per sonen. die een reis maakten in het gebied van Handazawa, een district gelegen aan de grens van het Sowjetgebied. Twee poli tiemannen werden hierbij ernstig gewond. Japansche gendarmes stellen ter plaatse een onderzoek in. Lord Runciman heeft o.a. de Hongaarsche autonomisten ontvangen, die over hun be zoek zeer voldaan waren. De bond van Tsjecho Slowaaksche offi cieren publiceert den volgenden oproep tot het publiek: „In het volle besef van onze verantwoor delijkheid verheffen wij, Tsjech-Slowaak- sche officieren, die het eerst aan doodsge vaar blootgesteld zijn en die bereid zijn het testament van Masaryk te verdedigen, onze stem om te verklaren, dat het staats gezag onder géén omstandigheid vermin derd of ondermijnd mag worden door een woord of een gebaar. Van dit standpunt mogen wij niet wijken. Wij kunnen leven, werken, strijden sterven, maar wij kunnen niet terugwijken. Geen stap, geen duim gronds". De redactie van het „Blad der Tsjeeho- Slowaaksche officieren", dat bovenstaande „oproep" heeft gepubliceerd, heeft mede gedeeld, dat het artikel alleen is gepubli ceerd om uiting te geven aan de viees. welke bij de officieren van Tsjecho Slowa kije is gerezen over de weinig strenge cen suur, waaraan het orgaan van Henlein, de „Rundschau" is onderworpen. Zij vreezen. dat hierdoor de afgrond, welke Tsjechen en Duitschers scheidt, dieper zal worden. BINNENLAND. Het noodweer: één doode en eenlge gewon den (3e Blad). Het eerste steunpunt van „Nationaal Cen trum" geopend (Binnenland, 4e Blad). Het tournooi om de Europeesche zwem- kampioenschappen (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Overeenkomsten tusschen Japansche en Russische onderhandelaars; een nieuw grensincident (1ste Blad). Anthony Eden schrijft over „Groot-Brit- tannië en het Vrijheidsstreven" (4e BI.) Fransch-Italiaansch geschil over pas-visa (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Ook voor morgen wordt voor onze omgeving nog een zwaar bewolkte lucht verwacht, met plaatselijk eenigen regen of onweersbuien. De wind zal zwak tot matig uit het Noordwesten waaien. De tempera tuur zal vermoedelijk iets dalen. Twee kinderen van de familie Vruggink, wonende in wacht post 22 langs de spoorlijn nabij Gorssel, zijn hedenmor gen door den trein, die uit Zutphen onderweg was naar Deventer, overreden en ge dood. Omstreeks tien uur speelde de twee-jarige Hendrik op den zandweg, waar deze den spoorweg kruist, welke over weg niet bewaakt is. Zijn negenjarig broertje Willem wilde hem van de baan ha len. Op dat oogenblik pas seerde de trein. De kinderen werden gegrepen en op slag gedood. De trein had vijftien minuten vertraging. Het orgaan van het Tsjecho-Slowaaksche legioen, de ..Osvobozeni Narodni" schrijft, dat dit artikel door de oppositie is ge bruikt om aan te toonen, dat de militaire kringen het niet eens waren met de poli tiek van de regeering. Er is evenwel geen sprake van een dergelijke houding in mi litaire kringen en derhalve is het artikel geen officieele ..oproep" van de officie ren tot de bevolking. Gister-en zijn weer twee Duitsche vlieg tuigen van een luchtvaartschool te Trebic in Moravië gedaald. De bestuurders ver klaarden tengevolge van hét onweder ver dwaald te zijn. Zij zijn naar een hotel ge leid en staan onder bewaking van de politie. Er is een onderzoek ingesteld en als geen verzwarende omstandigheden aan het licht komen, zullen de bestuurders in vrijheid gesteld worden. Ook is een Duitsch vliegtuig over het Tsjecho-Slowaaksche grondgebied gevlogen tijdens de begrafenis van Bayerle te Gla- serwald. De Tsjecho-Slowaaksche legatie heeft hiertegen geprotesteerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1