Ons Kort Verhaal De Derde route van onze Prijsvr LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 13 Augustus 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht De dollar plotseling in het middelpunt J Koop eerst een andere tandpasta Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Wijziging van het monetair Drie-Landen-accoord En de eventueele ge volgen van den gulden Het oude record LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Onze telefoonnummers 'Van onsen financieelen- medewerker). Het economisch en financieel - leven gaat snel. Enkele maanden geleden nog heerschte er alom vrees, dat Roosevelt door de economische depressie in den hoek gcdreven, zich genoodzaakt zou zien den dollar verder te devalueeren en moésten de Amerikaansche autori teiten om dén anderen dag dementi's de wereld insturen, waardoor slechts met groote moeite een aanzienlijke de preciatie van den dollar kon worden voorkomen. En thans zijn plotseling de rollen omgekeerd en is de dollar het middelpunt van een hausse-belangstel ling geworden, die gedurende eenigen tijd grooter onrust op de' wissel- en goudmarkten heelt teweeggebracht. De oorzaken van dezen plotselingen om mekeer zijn velerlei. Politieke factoren spelen natuurlijk een groote rol: Het Su deten-vraagstuk kan toch waarlijk nog niet als opgelost worden- beschouwd en blijft, haast onverminderd, een gevaar voor den Europeeschen vrede opleveren; al hebben Japan en- Sovjet-Rusland wel wat beters te doen dan een nieuwen Russisch-Japari- schen oorlog te ontketenen, de strijd om Tsjangkoefeng kan toch een haard van ernstige conflicten scheppen, waarin zelfs Europeesche belangen zouden kunnen worden gemengd; de strijd in Spanje is nog verre van uitgestreden en de politiek van theoretische non-interventie heeft nog weinig of geen practische baten gescha pen. Geen wonder dat velen, uit vrees voor een aanwakkering van het vuur in deze gevaarlijke Europeesche en Aziatische haarden, hun heil in het rustiger en prac- tisch gesproken onaantastbare Amerika zoeken en de Europeesche valuta's trach ten te ontvluchten. Van semi-politieken aard Ls ook de hernieuwde vlucht van Joodsch kapitaal, nu Duitschland meedoo- gcnloos en onbarmhartig voortgaat op den wee van pariahseering der Joden en nu Italië ..geheel zelfstandig" dezelfde rich ting uitwandelt. Daarnaast ontwikkelt zich de economisch-financieele en politieke toe stand in Frankrijk weer in minder gunsti ger! zin. Er is in de industrieele productie wei eenige vooruitgang te bespeuren, doch het zooveel belovende Daladier-program heeft bij lange na niet de doeleinden be reikt. die men er van verwacht had Bo vendien beginnen de linksche partijen weer haar voorloopig op den zolder opge borgen programeischen voor den dag te halen en op te poetsen en het is te vree zen, dat zoodra in den herfst het parle ment weer bijeenkomt, de politieke pop pen weer beginnen te dansen. Voor de zoo- veelste maal is dan ook weer een kapi- taalvlucht uit den franc gaande, die van het Fransche Egalisatiefonds vrij groote of fers vraagt. Het fonds kan deze offers voor loopig zeer zeker nog wel brengen, doch indien deze vlucht (die natuurlijk mede verband houdt met de vrees, dat Frank rijk in het centraal-Europeesch conflict zou kunnen worden betrokken) aanhoudt, is het toch te duchten, dat andere maat regelen, met name wellicht een scherpe wisselkoers-controle, noodzakelijk zullen worden. Wij bevinden ons bovendien in een tijd waarin groote buitenlandsche oogstaan- koopen in Amerika in voorbereiding zijn. een periode, waarin uit dien hoofde steeds een opwaartsche druk tegen den dollar aan den dag treedt (indien deze althans niet door andere factoren wordt gecompen seerd). Daarnaast heeft de opleving in de Ver Staten, gepaard aan verwachtingen van een verder herstel in den herfst, zoo dra de uitgavenpolitiek haar invloed eerst recht zal doen gelden, de belangstelling van beleggers en speculanten (voor zoover aanwezig' op de Amerikaansche markt geconcentreerd. Den voornaamsten factor, welke den koers van den dollar en het verloop der wisselmarkt de laatste twee weken heeft beheerscht, hebben wij tot het laatst bewaard. Het zijn de wel zeer hardnekkige en door geen tegenspraak tot zwijgen te brengen geruchten, reeds in ons vorig overzicht vermeld, dat er binnenkort een herziening van het mo netair Drielanden Accoord zal plaats vinden. Omtrent den aard dier herzie ning doen alle mogelijke versies de ronde, waarvan de quintessens neer komt op een algemeene verdere deva luatie met gelijktijdige stabilisatie-de jure en herziening van de verhouding pond-dollar op basis van oude pariteit van 4.86 2/3. Inderdaad lijkt een wij ziging in laatstgenoemde verhouding waarschijnlijk. Reeds lang schijnt het financieelen kringen een uitgemaakte zaak, dat het pond tegenover den dollar overgewaardeerd is. De buitenlandsche handel van Engeland ontwikkelt zich in minder gunstigen zin, Daarentegen vertoonde de Amerikaansche handelsbalans in de twaalf maanden per 30 Juni een klein overschot tegenover een zwaar deficit een jaar geleden. Een wijzi ging in de verhouding tusschen de Brit- sche en Amerikaansche ruilmiddelen ligt dus in den aard der economische ontwik keling en het feit, dat het Britsch Egali satiefonds heeft toegelaten, cfat de dollar koers de oude pariteit weer benadert, duidt er op, dat den officieelen instanties een diling van het pond niet onwelgevallig is. Toch is er geen enkele reden om aan te némen, dat Engeland plotseling bereid zou zijn (alvorens het BritSch-Amérikaansch handelsverdrag is afgesloten, alvorens een régeling is getroffen ten aanzien der oor logsschulden en alvorens de algemeene po litieke situatie is opgehelderd)., zich de jure op een bepaalden koers vast te leg gen. terwijl wij niet inzien, waarom men zich thans blind staart op den ouden koers van 4.86 2/3 nu de onderlinge vechoudin- gen zoo geheel gewijzigd zijn. Evenmin kunnen wij begrijpen, waarom de mogendheden van het Drielanden-Ac coord tot een verdere gezamenlijke deva luatie zouden overgaan. Zeker, de goede- renprijzen zouden op den duur stijgen, doch de schok, dien de internationale fi nancieele en economische structuur door zulk een devaluatie zou te verduren heb ben. zou naar onze méening meer dan een tegenwicht vormen tegen deze stijging op dé goederenmarkten. Wij vragen: wat voor werkelijk permanente voordeelen heeft de devaluatie van het pond in 1931, van den dollar in 1933 en van het goudbloc in 1936 opgeleverd? Dit alles neemt niet weg, dat al deze geruchten naast een sterke vraag naar dollars, een hevigen drük pp het pond en, daarmede in verband staand, een drin gende vraag naar goud in het leven heb ben geroepen. Groote omzetten in goud hebben op de Londensche goudmarkt plaats gevonden en de goudprijs is tot een recordhoogte gestegen. Speciaal richt de vraag zich ook op gouden munt, zoodat „sovereigns" en „eagles" (de Britsche resp. Amerikaansche munt), waarvan het aan bod zeer schaarsch is, met een groot agio worden verhandeld. Ook Nederland heeft zich hierbij niet on betuigd gelaten: gedurende de vier weken, geëindigd 8 Augustus, heeft de Nederland- sche Bank gouden tientjes ter waarde van f. 4.550.000 (gerekend tegen de oude goud- pariteit) verkocht. De vraag naar deze gou den munt komt echter niet zoozeer voor binnenlandsche, dan wel voor buitenland sche rekening. Het grootste deel van deze munt zal dan ook zijn weg vinden, naar buitenlandsche kluizen. Het is waarschijn lijk deze toenemende goudexport in kleine posten geweest, die de Hederlandsche Bank er toe heeft geleid, bij de regeering aan te dringen tot opheffing van het formeel nog bestaande goudembargo, een verzoek, dat de regeering (hetgeen wij de vorige week nog juist hebben kunnen aankondigen) ter stond heeft ingewilligd. Het embargo, dat 26 September 1936 was ingesteld, doch sinds Juni 1937 (toen de gulden ruimschoots blijk had gegeven van een vaste tendentie, toen Hét goud bleef toestfoomen en de geld- en kapitaalmarkt in overvloed zwommen) practisch was opgeheven, bleek immers sindsdien slechts een noodelooze bemoeilij king van goudhandel en gouduitvoer op te leveren. Waar immers alle verzoeken om uitvoerlicenties werden toegestaan, kon men toch evengoed de tijdroovende formalitei ten, aan de aanvraag der licenties verbon den, door middel van opheffing van het embargo te eenenmale afschaffen. Aldus is dan ook geschied: het embargo is opge heven en tegelijkertijd zal de regeering be voegdheid worden verleend, het, zonder voorafgaande raadpleging van het parle ment, weer in te stellen, zoodra dit noodig mocht blijken. Wij mogen derhalve uit het simpele feit van de opheffing van het em bargo geen enkele vérstrekkende conse quentie trekken. Zij is nauwelijks meer dan een, formaliteit en is zeer zeker niet een eerste stap tot het herstel van den gouden standaard. Wellicht zal het eenige practi sche gevolg zijn. dat de goudhandel te Am sterdam een grootere beteekenis zal kunnen krijgen dan tot dusver het geval is geweest. Tenslotte rijst in verband met het boven staande de vraag, wat de positie van den gulden is, indien werkelijk de geruchten van een algemeenq verdere devaluatie en van herziening der verhouding pond-dollar waarheid mochten bevatten. Wij gelooven, dat het antwoord zal zijn, dat de gulden zoo dicht mogelijk in de buurt van het pond zal worden gehouden, hetgeen dus met zich zou meebrengen, dat de min of meer kunst matige depreciatie van den gulden nog verder zou worden geaccentueerd. Gedurende de laatste twee weken heeft de gulden het pond bijna op den voet ge volgd; het Egalisatiefonds heeft slechts een geringe daling van het pond toegestaan, waartegenover de dollar niet onbelangrijk is gestegen. Naar onze meening zal dit ook in de toekomst de eenig juiste politiek zijn. Nu we eenmaal in het ranke vaartuig van een zwevende valuta zitten, is het ook ge- wenscht, zoo groot mogelijke voordeelen uit deze situatie te trekken. Onze aanzienlijke belangen in de. Ver. Staten impliceeren, dat wij, zoo eenigszins mogelijk, niet mogen toelaten, dat hun waarde door een daling van den dollar tegenover den gulden ^al dalen. Tegelijkertijd stellen de groote pro- ductenbelangen van Ned.-Indië in verband met het feit, dat de productenmarkten grootendeels door het pond worden be heerscht, den eisch>. dat de gulden zooveel mogelijk de huidige pariteit met het pond handhaaft. Vergissen wij ons niet. dan zal ten aanzien der toekomstige monetaire po litiek door onze autoriteiten deze richtlijn worden gevolgd. De effectenbeurzen hebben deze week zulk een zomersche stilte en lusteloosheid aan den dag gelégd, dat wij er ons ditmaal toe zullen beperken deZé te constateeren. Het wachten is op dq^ontwikkeling in de Ver. Staten. Waarschijnlijk zullen te dien aanzien de eersle weken van September pas definitieve aanwijzingen geven. Wij blijven gelooven, dat -die aanwijzingen gunstig zul len zijiv (Nadruk verboden (LENGTE 25 KJWi) Ditmaal starten wij bij een gebouw, waar de juiste oplossing van deze derde en laatste prijsvraag bekend was. voordat de opgave in de courant gepubliceerd werd. Ons devies luidt: „Naar Buiten" en dus doen wij dat zoo spoedig mogelijk. Wij gaan daartoe langs „Rijnoever" rechtuit en slaan pas rechtsaf bij een reclame van een Koninklijke onderneming met drie verschillende zetels. BIJ telefoon-nummer 4700 gaan wij links. Een verouderd verkeersbord wijst ons later den verderen weg en daarna kiezen wij een wilgenlaantjc, aan het einde waarvan wij eenige centen moeten offeren, tot ons pad. En nu? Een thermometer gaan wij voorbij en als wij dan - rechtdoor rijdende - een klok zien houden wij deze voortdurend links van ons. totdat wij een geheelen boog beschreven hebben. Bij ons uitgangspunt teruggekeerd, gaan wij verder met den thermometer in den rug, terwijl A.N.W.B.-paal 3209 beteekent: „Naar links". Aan een verzoek der V.V.V. geven wij gevolg, zoodat de route duidelijk aangegeven als zij overal ls voorloopig geen moeilijkheden oplevert. „Fran- cientje" stuurt ons echter uit den koers! Even daarna gaan wij in Westelijke richting. Een klok op een fraai gebouw laten wij rechts, en kort daarop een voetbalveld links liggen. Wanneer wij een blauw bord met witte letters en het cijfer 1106 aantreffen, veranderen wij weer van richting en aangezien het reeds in den middag ls (4 uur) krijgen wij nu de zon precies in den rug. Dit ls echter maar voor kort, want dra gaan wij verder met de afbeelding van een rijwiel achter ons. Tot telefoonnummer 240 is vrij ver. Hier gaan wij naar links, totdat een prachtig vergezicht ons treft, om vervolgens af te slaan in de richting van hulsnummer 58. Tenslotte moeten wij noodgedwongen omlaag. Zoodra zich daartoe de gelegenheid voordoet gaan wij stroomopwaarts tot een rood kruis, dat ons, eenige tientallen meters verder, voorbij een schoorsteen brengt. Den pijl volgen wij niet. De riohting, welke dit blauwwitte bord ons wijst, gaan wij pas na oftgeveer 800 meter langs een verhard pad te hebben afgelegd. Om een bordje „Eigen weg" draaien wij hierna heen. Bij handwijzer 3764 manoeuvreeren wij zoodanig, dat de ingang van het tramhuisje recht achter ons komt te liggen en bij het vol gende kruispunt gaan wij rechts. Pas op, een onbewaakte overweg volgtEen roode hand wijst ons den verderen weg. terwijl hand wijzer 2244 ons een brug doet passeeren. Hoeveel kilo's zij dragen kan, noteere men even. Een winkelier, die zich noch aan De Vries en Te Winkel, noch aan Marchant of aan welken taalregelaar ook, stoort, stuurt ons naar links.' Zoodra wij een bruggetje passeeren. dat iets sterker is dan dat van daareven, gaan wij langs het water. Dan roepen wij Persll te hulp. Zij zendt ons eerst links en dan rechts en op een driesprong bepalen wij onze richting met medewerking van een groote P. Tevergeefs poogt een pijl ons, wielrijders, later een weg met vijf bij elkaar staande boomen in te sturen en de weg naar rechts is ons te stoffig. Den grooten verkeersweg steken wij aanvankelijk niet over. De eerstvolgende handwijzer brengt ons echter op een zijweg, waar wij W. 1.00 S. rechts laten liggen. Dan nemen wij een weg, genoemd naar een dichter-staatsman. Toen hij vier jaar oud was vond bij Nieuwpoort een veldslag plaats! Als wij weer afslaan krijgen wij fraaie bloemperken te bewonderen: eerst links van ons, dan rechts en tenslotte links en rechts. Ons eindpunt nadert. Eenmaal gaan wij nog links en dan zijn wij spoedig bij de finish: het gebouw van een bekende Leidsche sportvereeniging, welke een zwaan in haar wapen voert. en liefst de duurste die er is en probeer daarna ïvorol neemt U waar hoe Ivorol ln reinigend, witriiakend 5696 andere verre overtreft. (volgens Nieuw recept). Dan en schuimend vermogen alle (Ingez Med.) door J. B. BALJÉ. „Het is onbegrijpelijk", zei Bram de Haas. toen we over sport in het algemeen en over records in het bijzonder spraken, „dat het record van dien bekenden Franschen weg wedstrijd maar nooit verbeterd wordt. De oude Pierre Fossé heeft dat vijf en dertig jaar geleden gevestigd. lederen dag sneuve len er massa's records in alle takken van sport, of het zwemmen, wielrennen, athle- tiek of wat anders is, maar het oude record van Pierre Fossé blijft maar onaangetast, welke pogingen er ook gedaan worden En wat het gekste is. het wordt zelfs niet be naderd. De beste tijd na dien van Pierre Possé is altijd nog 20 minuten hooger! Het is een fabelachtige, maar onbegrijpelijke prestatie geweest Ik dacht aan die woorden, toen ik in een gezellig, klein Fransch badplaatsje van mijn vacantie genoot en mij te binnen schoot, dat Pierre Fossé hier in dé buurt moest-wonen. Ik had het in een of andere sportblad ge lezen. dat men hem kortgeleden bij zijn vijf-en-zestigsten verjaardag gehuldigd had en toen gezien, dat hij in een visschers- dorpje in de buurt verblijf hield. Het was een mooie dag. en ik besloot de flinke wan deling naar dat visschersdorpje te maken en tegelijk Pierre Fossé eens op te zoeken. Ik wou hem eens over dat record spreken. Het kostte mij heel weinig moeite, het huisje van den ouden Pierre te vinden. Iedereen in het dorp kende hem. en een echt Fransch straatjochie bracht me bij dien vroegeren reus van den weg. Hii rookte een pijpje, maar toen ik hem een Hollandsche sigaar aanbood, klopte hij het met een breeden glimlach uit en bij de eerste haaltjes snoof hij goedkeurend de geur op. „Nog altijd even goed, die Hollandsche sigaren" zei hij. „ik ben één keer in Hol land geweest. Wegwedstrijden heb ie daar niet. maar ik heb eens in Amsterdam ge reden Dat is al weer een kleine 35 iaar geleden, want het was vlak na mi1n weg- ecord „Daar wou ik je nu juist eens over spre ken, Pierre viel ik hem in de rede. ..dat record bestaat nu al viif-en-dertig iaar. terwijl alle andere records al lang ver beterd zijn. Er moet wat bijzonders mee wezen. Dat praat niemand me uit mijn hoofd. Was ie dien dag zoo geweldig ln vorm. of hoe zit dat? Vertel me eens. Pierre Fossé!" ..Nooit'heb ik'er over gesproken, meneer", zei Pierre, .jen ik weet niet. of ik eigenlijk wel „Is er iets geheimzinnigs mee?" Weer dié züdélingsche blik. „Ik ben bang. dat dé menschen me voor een ideoot of voor een ongeloovigen dwaas zullen aanzien En tóch geef ik u de heilige verzekering dat ik me niet vergist heb. Wat ik gezien heb. heb jk gezien.,v" „Ik twijlel er niet aan. Pierre, dat je wat gezien hebt, maar je zou me beter eens kunnen vertellen, wat dat dan wel geweest is. Dat het iets heel bijzonders was. geloof ik zeker, want je record wiist daar wel op". Pierre knikte. De goede sigaar had hem blijkbaar in zijn hjumeur gebracht. iOch ja' mompelde hij. „waarom ook niet. het is nu al zoo heel lang geleden HU staarde naar de overzijde van de straat, waar eenvrouw bU» de pomp een emmer, water tapte. Een paar kleine kin deren speelden op de stoep, verderop hin gen netten te droger en 1n de lucht hing een geur van teer. Alles ademde rust en vrede ln dit kleine vlsschersdorp en niets wees er op, dat Pierre Fossé met een gru welverhaal voor den dag zou komen. En toch was het verhaal heel ongewoon, dat de oude Pierre mij deed .Het was mijn oude rivaal Omer Trévaux, die me de overwinning en het record be zorgde". begon Pierre, „ik reed tegen Omer Tkévaux in dien wedstrijd, hoewel hii toen al twee jaar dood was!" Ik was een beetje teleurgesteld Ik had gedacht een interessant verhaal te hooren en de oude Pierre bégon met me dergelijken onzin wijs te maken Blijkbaar zag hij aan mijn gezicht, dat ik hem niet au serieux nam. want hij schudde zijn hoofd, en zei: Zie ie wel. u gelooft me niet. En toch is het zoo. ik verzeker het u. Laat u me nou eens vertellen. Het was hondenweer, dien dag. het re gende herhaaldeluk en dat maakt het nog onverklaarbaarder, dat ik zooïi geweldig record maakte In het begin had ik het dan ook heelemaal niet gedacht. Het hcele peleton bleef lang bijeen, maar toen we een paar uur gereden hadden, gingen we er met vUf man vandoor en we liepen een minuut of drie uit. Er was misschien nog een honderd kilometer te rijden, toen ik met Féllcien Gardou ontsnapte en we een paar honderd meter op de drie anderen voor kwamen. Ik zag. dat Gardou niet al te fit meer was en ik waagde mijn kans. Ook hem schudde ik van mijn wieltje en - Pe.nzend keek Pierre naar de blauwe alleen ging ik verder. Ik dacht al gewon- d.w.z. het deficit op de handelsbalans rookwolkjes, die van zijn sigaar opstegen, nen te hebben toen ik plotseling nog neemt een steeds grooter omvang aan. het- jan wjerD hii een zlidelingschen blik op iemand voor me zag. Dat verwonderde me, geen noodzakelijkerwijs de betalingsbalans my en m zyn pientere oogjes glinsterde want ik meende zeker aan den kop te én dus indirect den wisselkoers beïnvloedt. wa{ liggen. Ik trapte wat ik kon, maar het lukte me niet, mijn tegenstander in te halen. Die gele trui daar voor me hinderde me vreeselijk Ik was eerzuchtig, ik had nog nooit een grooten wegwedstrijd ge wonnen en daarom zette ik er alles op. Ik trapte als en duivel, maar de gele scheen het altijd nog een beetje harder te kunnen. Nog twintig kilometer. Ik waagde een laatste poging. Als een wilde stond Ik od de pedalen, ik naderde de gele tot op vijf meter, toen zette die knaap weer aan en hii bleef dat stukje voor In een ra zend tempo vlogen we op het einddoel af. Ik had een stille hoop, dat ik hem mis schien op het laatste stukje zou kunnen kloppen. Ik had altijd een goede eind spurt gehad, dus was het te probeeren De finish kwam in het gezicht. Ik klemde de tanden op elkaar. Duizenden menschen stonden in het schemerdonker aan het eindpunt Nog altijd motregende het. Ik klemde mijn tanden op elkaar en ik begon op driehonderd meter mijn eindspurt. Het was of de gele het voelde, wan' ook hij zette aaii. Ik trapte, trapte, tot ik biina niet meer kon, maar het lukte niet Hii was me te sterk. Twee meter voor me vloog hij als eerste over de streep en toen toen keek hij om De oude Pierre zoog aan zijn sigaar en keek me weer schuins aan „Ik moet een gil gegeven hebben, me neer. want de man vóór me was.Omer Trévoux, mijn oude vijand, die twee laar tevoren aan een schedelbreuk gestorven was! Omer Trévoux. die altijd een hekel aan me had gehad en die er altijd een eer in stelde mij te verslaan, ook al ging het maar om de twintigste en één-en-twin- tigste plaats. Het publiek juichte als waanzinnig En pas toen men mij een krans op den hals hing en men zei, dat ik een fabelachtig record had gemaakt, besefte ik. dat ik het was, die gewonnen had. Maar Omer Tré voux had me toch weer eens geklopt, zoo als hii al zoo vaak had gedaan! Kük. meneer, ik heb er niets van verteld, want de menschen zouden het niet ge loofd hebben. Maar ik heb later nooit meer een dergelijke prestatie kunnen verrichten en dat ik toen zoo hard gereden heb komt alleen, omdat ik tegen een geest reed. u kunt het gelooven of niet. maar het ls waarachtig waar Met een mistroostig gebaar wierp Pierre Fossé het peukje sigaar weg en zijn gezicht klaarde op, toen ik hem een nieuwe of freerde. ..Dank je wel voor ie verhaal. Pierre", zei ik. „tia er moest wel iets heel eigenaardigs mee ziln. want dat record stond zóó scherp. Kom. laten wit er nog ééntje nemen op dat oude record, kerel" En door het zonnige, stoffige, oude kronkelstraatje van het stille visschers dorpje liepen we naar een heel klein, ge zellig Fransch kroegje, waar ze goeden wijn schonken en waar de geesten geen toegang hadden Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. HET CONDOR-VLIEGTUIG MORGEN TERUGVERWACHT. Het ..Condor"-vliegtuig wordt morgen uifr New York te Berlin terugverwacht. DE POSTVLUCHTEN. De ..Ibis" ls vanmorgen van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toestel vervoert 235 K G. post. 15 K.G. pakket- post en 45 K.Cf. vracht. Voor tusschentraiecten werden 16 passagiers geboekt, terwijl 1 passa gier wegens plaatsgebrek moest worden ge weigerd. Hedenmorgen om 6 uur vertrok van Schiphol de ..Torenvalk" met gezagvoerder Steinbeck, naar Indlë. 7 passagiers maken de reis mede: 2 voor Budapest. 4 voor Karachi en 1 passagier voor Batavia. Voor de tusschentrajecten heb ben nog 5 passagiers geboekt. Aan boord van, dit vliegtuig bevindt zich 411 K.G. vracht. 405 K.G. briefpost en 17 K.G. pakketpost. GEBOREN: Petrus z. van P. Westerhoven en M. Hols- wilder Meta d. van H. D. F. Meijer en H. M. Blom Margaretha Janny Corry d. van J. A. Kok en G. J. Dorgeloos Theo z. van D. Car- i ree en L. G. v. Poelgeest Jan z. van A. F. Waasdorp en M. Bergman Marcus Johannes z. van M. du Prie en E. Kapaan Anna Maria d. van H. v. d. Veen en J. Burgersdifk Willy Frits z. van W. G. Weenlnk en G. M. Neumann Johannes Bastiaan z. van B. Soet en Ph. H. v. d. Kwaak Maggertje d. van A. P. Hage en D. Vink. ONDERTROUWD: J. G. de Lang jm 22 jaar en S. C. v. Bran denburg jd. 25 jaar B. C. Ie Nobel Jm. 24 Jaar en J. v. Zeijl jd. 27 jaar H C Vogelaar jm. 26 jaar en M. J. S. Paats jd. 25 jaar. OVERLEDEN: G. Engelen wed. van W. Draaier 86 jaar S. v. d. Hoonaard z. 37 jaar A. D. de Ruiter wedn. 81 jaar P. Slagter vr. 71 jaar. 2—3 (op 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10