Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Augustus 1938 Derde Blad No. 24042 Noodweer teistert ons land ZIJ HEEFT VEELTE DANKEN AAN PALMOLIVE, de oli/'/blce ke&fv 79ste Jaargang Vooral Brabant en Gelderland getroffen Het brandde overal LUCHTVAART NIETS EVENAART PALMOLIVE, DE OLIJFOLIE-ZEEP il4 Boven vele deelen van ons land heeft gisteren noodweer gewoed. Het zwaarst van alle werd eehtcr het .Maaskantgebied in Noord-Brabant ge troffen, speciaal het land van Ravenstein. Omstreeks drie uur knetterde de donder en flitste de bliksem onophoudelijk door elkaar, gepaard met hevige regen- en hagelbuien. Vele boerderijen zijn in vlammen opgegaan. Vee werd gedood, oogsten gingen verloren. Het vreeselijk onweer was nauwelijks los gebroken of de bliksem sloeg in de kapitale boerderij van den heer Jac. Peeters, land bouwer en expediteur te Deursen, gemeen te Ravenstein. Het geheele boerderijbedrijf stond weldra in lichter' laaie. Aan blus- schen viel niet meer te denken. De ge heele inboedel werd een prooi der vlam men, alsmede de nieuwe oogst, welke pas een paar dagen geleden was binnenge bracht, en waardevolle landbouwgereed schappen. De plaatselijke brandweer moest zich beperken tot het beschermen van de omliggende boerderijen, welke zij na veel moeite wist te behouden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Inmiddels luidde ook te Herpen de brandklok. Hier was de bliksem geslagen in een viertal boerderijen, waarvan drie lichte schade opliepen, doch de vierde, die van den heer N. van Santen, aan de Broekstraat, in brand geraakte en kort daarna in lichterlaaie stond. De plaatse lijke brandweer stond machteloos bij ge brek aan water. Behalve de inboedel ging ook hier een kostbare voorraad haver, rogge en hooi verloren, alsmede eenige karren, dorschmachines en andere land bouwwerktuigen. Een groot aantal boomen werd door het hemelvuur geveld. In het nabijgelegen Huisseling werd de veertienjarige jongen van den landbouwer Stoots door den bliksem getroffen en ter aarde geslagen. Aanvankelijk vreesde men, dat hij op slag was gedood, doch den on middellijk gewaarschuwden geneesheer, dr. Huiter uit Ravenstein, gelukte het met veel moeite de levensgeesten op te wek ken. De toestand van den jongen is naar om.s'andigheden vrij goed. Te Wychen ging de landbouwerswoning van de weduwe Thonens. na door den bliksem getroffen te zijn, geheel in vlam men op. De inboedel, de inventaris van de stallen en de nieuwe oogst gingen ver loren. Van een landbouwer, die met een ge- 1 (pan onder Wychen op den weg reed. werd j let paard door den bliksem getroffen en adood. Te Overasselts loeg de bliksem met zulk een hevigheid in de boerderij van den landh-uwer C. van Uden, dat in een oog wenk de vlammen aan alle kanten uit sloegen en het gezin ijlings een goed heen komen moest zoeken. De voorraad hooi, rogge en gerst ging met den inboedel ver loren. Te Steenderen sloeg de bliksem in de boerderij van de weduwe H. Wijers, be woond door de familie Hissink. Boerderij en inboedel werden een prooi der vlam men. Wegens gebrek aan Water kon men niet blusschen. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Beek (gem. Bergh), is de bliksem ge slagen in de groote boerderij, eigendom van douairière Van Keppel en bewoond door het gezin B. Verhoeven. Van de var kens kwamen er tien in de vlammen om. Ook de oogst ging gedeeltelijk verloren. Te Stokkum sloeg de bliksem in een hooischuur bij de groote boerderij van den heer P. Krebber, In deze schuur was de geheele oogst geborgen. In het kantoor van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Lengel sloeg de bliksem bet electrisch licht defect. Ook op verschillende andere plaatsen geraakte door blikseminslag het licht on klaar, zonder dat brand ontstond. Bliksem in watertoren te Eindhoven geslagen. Een hevig onweer, vergezeld van zwaren regenval en hagelslag, ontlastte zich gis teravond boven Eindhoven, waar het he melvuur zich mededeelde aan den circa 30 meter hoogen watertoren staande op het fabrieksemplacement van de N.V. J. Ellsas' stoomlinnenfabriek. In het isolatiemate riaal van de bekleeding in het bovenge deelte, vond het vuur zoo gretig voedsel, dat de toren weldra in lichter laaie stond. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kon uitbreiding van den brand tot de weverij worden voorkomen en na eenige uren spuiten was men het vuur in den onttakelden watertoren meester, zoodat het bedrijf voortgang kan vinden. Verzekering dekt de schade. In Gelderland. Terwijl het in de benedenstad van Arn hem nauwelijks regende, ontlastte zich gis termiddag boven het noordwestelijk ge deelte van de Geldersche hoofdstad een ontzettend noodweer, waarbij hevige ha gelslag groote schade aanrichtte. De tram baan van lijn 2 op den Bakenbergschen weg werd onderspoeld, zoodat het tramver keer moest worden gestaakt. In tal van tuinen sloegen bloemen en planten kapot of plat en op rijwegen en voetpaden moest het plaveisel het ontgelden. In het restaurant De Waterberg aan den Schelmschenweg waren juist een 500 kin deren met hun geleiders in den speeltuin, toen het noodweeer losbrak. De bliksem sloeg hier in de lichtleiding, waardoor alle lampen werden stuk geslagen, wat ten ge volge had. dat onder de kinderen even een paniek ontstond en een aantal hunner wegrenden en bij bewoners in de buurt hun toevlucht zochten. Het gelukte den leiders spoedig, de kinderen terug te bren gen en de rust te doen weerkeeren. Een groepje menschen had een schuil plaats gezocht In de grot op Sonsbeek, doch al spoedig moest men een goed heen komen zoeken, daar door het buiten de oevers treden van den vijver een oogen- blik later het water ln de grot meer dan een halven meter hoog stond. Ook in andere hooggelegen gedeelten van de stad heeft men met het noodweer kennis gemaakt. Om hall drie gistermiddag sloeg <ie bliksem in het boerderijtje bewoond door de wed. Veldhoen in den Wilpschen Ach terhoek bij Twello. Het perceel brandde geheel af. De inboedel, alsmede de rogge en hooioogst, gingen verloren. Het vee kon gered worden. De schade, die onge veer vijfduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. In Overijaek Gisteravond omstreeks zeven uur ont lastte zich een hevig onweer boven Olde- markt (O.i. De bliksem sloeg in de groote boerderij, bewoond door en eigendom van den landbouwer W. van Beek. Het geheele complex brandde tot den grond toe af. Bij een poging om nog iets uit de vlammen te redden, werd de heer Van Beek zooda nig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Heerenveen moest worden opgenomen. De geheele inboedel, landbouwgereed schappen en opslag gingen verloren. Ver zekering dekt de schade. In Drenthe. Gistermiddag sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Hiemstra, aan de Nieuwe Vaart te Appelscha. De boerderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. In Friesland. Tijdens een kort, hevig onweer, dat bo ven het Oosten van Friesland woedde, werd gisteravond de woning van den heer R. Boonstra te Frieschepalen, gemeente Op- sterland, door het hemelvuur getroffen. Het perceel brandde tot den grond toe af. Er kon niets gered worden. In Zuid-Holland. Gisteravond om ruim kwart voor zeven is vermoedelijk ten gevolge van bliksem inslag een draad van de electrische bo venleiding van de spoorlijn tusschen Delft en Schiedam afgebroken. Tengevolge hier van moest het treinverkeer in beide rich tingen over één spoor geleid worden, het geen op dit drukke traject een vrij aan zienlijke vertraging met zich medebracht. Onmiddellijk werd een ploeg uitgezonden om den breuk te herstellen, waarmede, naar men verwachtte, eenige uren zouden zijn gemoeid. Ongeveer 5 uur is te Bergschenhoek een zwaar onweer losgekomen, hetwelk ge paard ging met een hevigen hagelslag. Het land was bedekt met hagelsteenen, die wel 10 m.M. in doorsnee waren. Aan de tuin derij is veel schade toegebracht, aldus de „N.R.Ct." Tegen vijveii heeft boven Zevenhuizen een hier ongekend heftig noodweer gewoed. Zeer groote hagelsteenen sloe gen met groote kracht tegen de hui zen. Honderden ruiten werden ver nield, waaronder zware vensterruiten. De Dorpsstraat werd herschapen in een stroom en daarin dreven stukken ijs. Alleen over een afstand van 50 meter in de Dorpsstraat zijn 45 ruiten vernield. Op de hagelbui volgde een hevig onweer. De tarwe-oogst zou, voorzoover ze nog niet binnen was, grootendeels zijn vernield. Op Rozenburg is een koe van den land bouwer B. Versteeg in de weide door den bliksem getroffen en gedood. De „Condor" te New-York. Oceaanvlucht e«n verrassing! Reis duurde ongeveer 25 uur. Het Duitsche viermotorige Focke Wulf vliegtuig F. W. 200 Condor" is op zijn r.on-stopvlucht van Berlijn naar Amerika gisteren om 19 uur 54 G.M.T. op het vlieg veld van New York geland. Het was, ge lijk gemeld, Woensdagavond opgestegen. Deze succesvolle vlucht was voor de Ame- rikaansche openbare meening een volko men verrassing, daar wel het plan tot de vlucht, doch niet het tijdstip van het ver trek bekend was. Volgens niet officieele gegevens heeft de .Condor" de vlucht over den oceaan ge maakt In ongeveer 25 uur. met een gemid delde uursnelheid van 157.68 mijlen over den afstand van 3942 mijl De oflicieele tijd tusschen het vertrek uit Berlijn en het oogenblik dat de „Condor" den eersten keer boven het vliegveld Floyd Bennet ver- 5647 (Ingez. Med.) scheen ls berekend op 24 uur 54 minuten. Het vliegtuig is pas 7 minuten na aan komst boven het vliegveld gedaald. In een onderhoud met den vertegenwoor diger van het D.N.B. te New York heeft de bestuurder van het „Condor"-vliegtuig, Henke, verklaard, dat hij zijn opdracht heeft vervuld. Het weer boven de oceaan was goed, doch bij New Foundland kreeg men tegenwind. Het toestel he->ft den tocht zonder moeilijkheden doorstaan. Op het 6397 K.M. lange traject is 9000 liter brand stof verbruikt. Kort na de landing te New York heb ben kapitein Henke en kapitein von Mo- reau. de beide leiders van de vlucht, zich onmiddellijk in verbinding gesteld met ge neraal Udet. den chef van het technische bureau van het Ministerie van Luchtvaart. Zij deelden mede, dat zij nog brandstof genoeg hadden voor drie uur vliegen. Zij waren verheugd over de hartelijke ont vangst door de Amerikanen en deelden ver der mede, dat Duitsche en Amerikaansche mecaniciens het vliegtuig nauwkeurig ver zorgen en van brandstof voorzien, voor den terugtocht. De luchtvaart in Indië. Directeur van den luchtvaartdienst, de heer Ede van der Pais, zeer voldaan. Met het K.L.M.-vliegtuig „Gier", bestuurd door gezagvoerder Moll, is gistermiddag de directeur van den luchtvaartdienst, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais van een kort verblijf in Nederlandsch-Indië op Schiphol teruggekeerd. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de directeur en de onder-directeur alsmede de secretaris der directie van de K.L.M., de heeren A. Plesman. H. Martin en mr. Slotemaker, de directeur van het natio naal luchtvaartlaboratorium dr. ir. E. B. Wolff en dr. ir. H. J. van der Maas van dit laboratorium, de heer J. Blackstone van den raad van bestuur van de K.N.I. L.M., de inspecteur van den luchtvaart dienst S. L. Hof en de ingenieur van dezen dienst ir. von Baumhauer, alsmede ver scheidene andere ambtenaren van dezen dienst en verdere belangstellenden. Doel van deze reis. waarvoor hij op 23 Juni j.l. naar Indië was vertrokken, aidus vertelde ons de heer Van Ede van der Pais, was kennis te maken met het Indi sche bedrijf van de K.L.M. en inzicht te krijgen in het werk van de K.N.I.L.M.. als mede contact te zoeken met de Indische luchtvaartautoriteiten. Wat de algemeene indruk van deze reis betreft meende de directeur van den luchtvaartdienst, dat in Indië de grond slagen van het luchtverkeer, de zorg voor de veiligheid, voor de service van de pas sagiers enz. zeker niet onder doen voor vat wij in Nederland op dit gebied gewend zijn. De toestand van de vliegvelden ten opzichte van de thans in gebruik zijnde vliegtuigtypen is in het algemeen zeer goed t.e noemen en het Indische departement van verkeer en waterstaat streeft er voort durend naar, wenschen, die ter kennis van het departement worden gebracht, zooveel mogelijk te verwezenlijken. Wat de route tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië betreft, voldoet de or ganisatie, die de K.L.M. heeft opgebouwd, zoowel uit technisch oogpunt aLs voor de passagiers aan de hoogste eischen. Ook aan de niet-Nederlandsche vliegvelden wordt met kracht gewerkt om deze aan de eischen van het moderne luchtverkeer te laten voldoen en om gereed te zijn met de noodige outillage voor toekomstig nacht- verkeer op deze lijn. Met bij zonderen lof liet de heer Van Ede van der Pais zich uit over het werk van de K.N.I.L.M. in Nederlandsch Indië, die zich bewust is van de groote waarde van veiligheid, regelmaat en service voor de ontwikkeling van het luchtverkeer. Zij doet hierin niet onder voor de K.L.M., waarover men zich niet behoeft te verba zen, als men in het oog houdt, dat het loten zijn van denzelfden stam. De in drukken, die wel gewekt worden over het bestaan van ernstige tegenstellingen tus schen K.L.M. en K.N.I.L.M., zijn in zoo verre onjuist, dat er van persoonlijke te genstellingen geen sprake Ls men heeft de grootste waardeering voor elkanders werk terwijl de zakelijke tegenstelling veel minder groot is dan men door som mige publicaties wel eens zou denken. JOHAN HEESTERS IN „GASPARONE". iw landgenoot Johan Heesters verkrijgt j™ steeds beteren naam als filmacteur, r®* »eek is hij hier te zien en te hooren i™ sPamiende film „Gasparone", met als senspeelster Marika Rökk, Leo Slezak e.a., «rvan wij hierboven een scène in beeld brengen. ZWAH LEANDER NIET ALLEEN MEER CHANSONNIÈRE. zingt tevens Bach en Gluck. teFF1 reander heeft bereikt, dat zii in Minimum van tijd over de geheele wereld bekend staat als een der meest be gaafde sterren van het witte doek. komt zelden langs geleidelijken weg. Garbo en Dietrich werden na eenig experimen teeren door één enkele film een wereld beroemdheid. Zoo ook Leander. Een goed jaar geleden kende bijna niemand haar nog. Wel vierde ze triomfen op de planken in Zweden en maakte enkele tournee's in het buitenland, maar in het middelpunt van de Dublieke belangstelling, zooals nu overal, stond Zii toen nog niet. Zii werd ontdekt, toen ze Op het Weensche tooneel stond, waar zii op onnavolgbare wijze voor een enthousiaste zaal haar chansons bracht. De film maakte zich van haar meester, de gramofoonplaten gingen bij duizenden de wereld in. Haar films hadden succes, haar platen bereikten een record verkoop. Haar songs werden populair. ,.Ich v.ar vielleicht noch nie verliebt"; ,,Ich steh' im Regen"; „Kinostar"; „Yes sir" en „Tlefe Sehnsucht" hoort men geregeld in café's en in den aether. De groote vraag was, of Zarah Leander, die als chansonnicrc en cabaretière op de planken der schouwbur gen weergaloos veTmocht te boeien, opge wassen zou ziin tegen de groote moeilijk heden van het spel voor de camera. Film ls nu eenmaal film. Daar is alles mee ge zegd. Voor de film is het niet voldoende een mooie stem en een knap gezicht te hebben, Hoe belangrijk dat od zichzelf ook mag zijn. Maar ze bleek er tegen opgewas sen. In „Première" werden weinig eischen aan haar ..schauspielerische" capaciteiten gesteld. In „Verbannenal direct veel meer en in ..La Habanera" zong zii slechts een enkel lied Haar verschijnen en haar spel boeiden daar al zeer. Doch zij bleef de vrouw, die met haar weemoedig, droeve stem enkele Schlagers bracht. Thans is haar nieuwste Ufafilm ..Onverbreekbare banden", vrij naar Sudermann's ..Heimat" gereed gekomen. Zii werd gemaakt onder regie van den regisseur van onvergetelijke films als Meisjes in Uniform" proL Carl Froelich. Zarah Leander schijnt in hem den regis seur gevonden te hebben, die haar volko men begrijpt, die weet. wat ze kan en wat ze niet kan. die haar mogelijkheden ziet, Hij heeft in een interview verklaard, dat haar spel zijn verwachtingen verre heeft overtroffen Aangemoedigd door dit succes, heeft hij besloten nog dit. jaar een „Maria Stuart-fiim" met haar te maken, die de Ufa onder den titel „De tragedie van een koningin" zal uitbrengen. Doch niet alleen door haar sterk spel valt Zarah Leander in deze film op. Zii bepaalt zich ditmaal niet slechts tot populaire songs. Behalve de twee Schlagers „Eir.c Frau wird erst schön durch die Liebe" en „Drel Sterne sah ich scheinen" van Theo Maekeben, zingt zii Bach en Gluck. Behalve cabaretière en chansonnière is zij ditmaal tevens een zangeres, die voor zeer moeilijke opgaven is gesteld. Zoo zingt Zarah Leander aan het slot van de film een partij uit Bach's Matthauspassion. Ze wordt daarbij op cembalo begeleid Deze opnamen werden in een der grootste Berlijnsche kerken ge maakt met volledig koor en solisten. Zarah Leander. die als dochter van een Zweedsch predikant het levenslicht aan schouwde en vaak bij het orgel in de kerk van haar vader, zonder dat Iemand het hoorde, voor zichzelf zong, ziet de historie zich herhalen. Zij het thans ln de film. En nu als een beroemdheid. Bovendien zingt zij nog een aria uit Gluck's Orpheus und Eurydike „Ich habe sie verloren Het is daarom om verschillende redenen, dat haar nieuwe film ..Onverbreekbare Banden" van de Ufa meer dan gewone be langstelling verdient. Irene Dunne in „The Joy of Living". .She's a lady" zegt de Amerikaan van Irene Dunne, wat wil zeggen als „Zij is od en top een dame", en met deze simpele verklaring geeft hij een afdoende persoons. beschrijving van deze actrice. Of zii nu een aangrijpende, dramatische scène speelt of een humoristische óf dat zii haar typische, bekoorlijke zangstem de volle vrijheid geeft. Miss Dunne is een actrice van top tot teen. Maar tusschen de bedrijven door en vooral in haar privé leven, herkent men niets van de actrice in deze bescheiden, onopvallende jonge vrouw. Altijd rustig, voorkomend en innemend, is zii het voorbeeld van een vrouw van goede opvoeding. Haar reeds langdurig huwelijk met dr. Francis Griffin, een vooraanstaand tand arts te New York. wordt dikwijls aange haald om praa'jes over ongelukkige Holly- wood-huwelijken te weerleggen. Waarschijnlijk heeft Irene Dunnels af komst veel te maken met haar gedragin gen en haar ongekunsteldheid. Zii stamt uit en is groot gebracht volgens de traditie \an een bekende familie uit old Kentucky. Beschaving en goede manieren zijn trou wens immer de bijzondere kenmerken ge weest dezer conservatieve society en de slanke filmster draagt deze kenmerken ais iets vanzelfsprekends, hetzij dat zri gastvrouw speelt in haar eigen huis of dat zii met de artistieke en technische krach ten in de filmstudio samenwerkt. Men waardeert talent, zelfs in den tem- peramentvolsten en moeilijk-in-den-om- gang zijnden speler maar niemand was zóó verheugd en er zóó op gespitst om aan een film mee te werken als haar mede spelers, toen Miss Dunne aan het hoofd der rolverdeeling prijkte in ..The Joy of Living". En als zóó de houding tegenover een film ster is, dan is zii werkelijk populair, „ENKELE REIS HOLLYWOOD". Hierboven Jack Haley en Rosina Lawrence, die deze week optreden in de film „Enkele reis Hollywood (Pick a Stari, waar ook Laurel en Oliver Hardy, de bekende komie- Stan Laurel en Oliver Hardy, de bekende komieken, hun bekenden humor ten toon spreiden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9