Corrigan in New York - Souvenirs voor het a.s. regeeringsjubileum T9sie JaargangLEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad SI MARGAGA FEUILLETON is DE AARDEWERKFABRIEK „SPHINX" te Maastricht "wordt druk gewerkt aan de vervaar diging van de herinneringsbekers en wandborden voor het a.s. regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Stapels borden en bekers worden nagezien en gereed gemaakt voor de verzending. ELROPEESCHE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN IN LONDEN. Willy den Ouden (r.) met de Eng. kamp. schoonspringen Betty Slade. DE AMERIKAANSCHE VLIEGER CORRIGAN, die in een oud vliegtuig over den Oceaan vloog, is in New York als een held ingehaald. De vlieger op de schouders van berwonderaars bij aankomst met de „Manhattan". Een avontuurlijk verhaal nit de binnenlanden van Sumatra's Oostkust, door GERT HARTENAU—THIEL. En toen ik hem wat al te lang op ant- ™™Uet wachten, vervolgde hij„U moet m» ^€nken. toean commandant, dat die Zii'ïfufü ^lier s'nds jaren gevestigd zijn. I leoben hier hun toko's en andere elgen- ?nmen. over het algemeen onroerende lm e^en- Z00<Iat ZU steeds bereikbaar zul- lm 21)11wanneer zij voor den rechter zul- b!ï, m,?et'en verschijnen. Aan ontvluchten I tv nle' 1/0 worden gedacht!" I 5°hool inderdaad veel waars in het- rt? Chinees daar opmerkte en in prin- al l wel voor zün voorstel, I muSSi.. m« dan gewenscht er niet on- "TOaelhjt grif op in te gaan. Wij trokken rij?.daarom een oogenblik ter beraadsla- wii in j waarbij al spoedig bleek, dat I deze vrijwel allen dezelfde zienswijze I en Het viel weliswaar niet te ont- 1 a, dat er eenig risico verbonden was omdat 111 "Üheid stellen der Chineezen, den m J^n daarvan zeker gebruik zou- aan eiE bewijs te vernietigen, maar oshmÜÏ. anderen kant mocht geen middel ""eproefd worden gelaten een catastrophe te vermijden. De Chineesche bevolking zou zich stellig minder obstinaat toonen, wan neer zij haar „notabelen" weer in haar midden zag en waar daarmede den inlan- des a.h.w. een wapen uit de hand werd geslagen, zou de controleur deze handel wijze ongetwijfeld goedkeuren. Wij schaarden ons dus weer rond de tafel en terwijl luitenant Van Beek papier en Inkt voor zich nam. wendde ik mij op nieuw tot den consulaatskapitein: „Wij zijn bereid op uw voorstel in te gaan op de volgende voorwaarden, welke wij onmiddellijk schriftelijk zullen vast leggen: le. Elke van heling verdachte arrestant zal onmiddellijk een cautie hebben te stor ten van tweeduizend gulden in bankbiljet ten of door bankchèque. 2e. De verdachten dienen zich ten allen tijde ter beschikking te stellen van den rechtercommissaris en mogen Negri Lama niet verlaten zonder schriftelijke toestem ming van de gerechtelijke autoriteiten en het hoofd der politie. 3e. Indien de onder 2 genoemde verplich ting niet wordt nagekomen, wordt de be trokken verdachte onmiddellijk opnieuw in arrest gesteld en vervalt het bedrag der borgstelling aan den Staat der Neder landen. De beide Ohineezen toonden zich buiten gewoon verheugd met deze oplossing, waardoor hun onderhandelingen met suc ces waren bekroond. De boosheid scheen plotseling vergeten, zij haastten zich hun handteekeningen te plaatsen onder de overeenkomst en met genoeglijk grijnzen de gezichten schudden zij ons een voor een de hand, een dankbaarheidsbetuiging, welke telkens vergezeld ging van een diepe buiging. Op mijn bevel werden vervolgens de ge arresteerde juweliers voorgeleid, die in er kentelijkheid niet voor hun bemiddelaars onderdeden. Ook zij aarzelden geen oogen blik de overeenkomst met hun handteeke- ning te bekrachtigen en nadat zij allen de vereischte borgstelling door middel van een ohèque hadden gedeponeerd, werden zij voorloopig in vrijheid gesteld. Reeds op hun tocht naar het gerechts gebouw waren de Chineesche ambtenaren door vele landgenooten vergezeld, die zich tijdens den duur der onderhandelingen voor het gebouw hadden geposteerd en af en toe door luide en van weinig vriende lijke gezindheid getuigende kreten van hun aanwezigheid hadden blijk gegeven. Thans was deze troep aangegroeid tot een dichte menigte, die door de wacht slechts met moeite op een afstand kon worden ge houden, zoodat af en toe zelfs de gummi stok er aan te pas moest komen. Toen de onderhandelaars echter met de arrestan ten naar buiten traden, zagen de honder den Chineezen geen hindernissen meer. Een oorverdoovend gejuich brak los, men stormde naar voren, nam het gezelschap in zijn midden en zoo ging het in optocht naar de toko's waar de kooplieden thuis behoorden. Nog lang hoorden wij in de verte hun vreugdekreten en het opgewon den gegons van vele stemmen. Ons bleef intusschen de hoop het moge lijke te hebben gedaan om een bloedigen strijd te vermijden. Daarbij gaven wij ons echter niet voldoende rekenschap van de vraag hoe de far.atische moefties en hun Mohammedaansche aanhangers een en ander zouden opnemen, een verzuim, dat ons heel wat reden tot ergernis zou geven. Voor het oogenblik echter was de rust hersteld. Een aantal patrouilles doorkruis ten de straten, er waren slechts weinig inlanders te zien en ook deze begaven zich tenslotte stil en schuw naar hun woningen. Nadat wij den dienst geregeld hadden, aanvaardde ik met de overige officieren en tien soldaten den teruchttocht naar de boot om eindelijk een welverdiende rust te gaan genieten. Zonder verder incidenten bereikten wij de kleine haven en weldra strekten we ons in de beschikbare hutten vermoeid en slaperig op onze legersteden uit. Hari bajaran! Feestdag! Een hoomsignaal wachtte ons in den vroegen ochtend Dof klonk het geroffel van een trommel door de stille straten en pleinen, als een waarschuwing voor den staat van beleg, een herinnering aan den oorlogstoestand. En achter de trommel klonken dreunend de voetstappen der soldaten, de wacht, af lossingen en patrouilles; wapens kletter den. Snel brak de dag aan. De hemel kleurde zich violet, rozeroode wolkensluiers trokken er langs en de Matahari, het oog van den jongen dag, de zon, steeg als een koningin In feestgewaad uit het tropische oerwoud omhoog. Als diamanten met veel kleurige facetten flonkerden en schitter den de dauwdruppels in het gras en aan de groene struiken en als in koor tjilpten de vogels een dankgebed. In de straten der residentie ontwaakte het leven. Niet als gisteren en eergisteren, zorgeloos en vol ondernemingsgeest, met gelach en lawaai en onderlingen strijd, maar schuw en stil en In angstige span ning. Maar het leven eischte zijn rechten, de menschen moesten werken en verdie nen; voor niets doen was ook nu geen tijd. Nochtans was het vandaag alles anders, heel anders dan gewoonlijk na een harl bajaran. Het monotone geluid van de trommel had hen gewekt, soldaten trok ken door de straten, scherpe commando's weerklonken, wapens overal en dat alles vervulde de bevolking met vrees en deed haar het hart sneller kloppen. De atmis- feer was geladen; een zware druk, als bij een dreigend onweer, hing in de lucht. Aarzelend begaven de zonnekinderen zich aan hun dagtaak. Wantrouwend naar hun buurman glurend, openden de koop lieden hun toko's, de ambachtslieden hun werkplaatsen, de marktkooplui hun stalle tjes en de vele anderen gingen schuw en stil naar hun werk. Niemand waagde het luid te spreken; zwijgend of fluisterend ging men zijns weegs. De inlanders meden zorgvuldig de win kels der Chineezen, de Chineezen die der inlanders. Zij gingen elkaar voorbij met vijandige blikken en dreigend gebalde vuisten Zij hielden zich afzijdig, de ras sen klitten te zamen. Mohammed en Boed dha stonden tegenover elkaar en de fana tieke geioovigen stookten het smeulende vuur. Daar dook plotseling een reusachtige Ba taker op en midden op de markt voor de stalletjes der Chineezen richtte hij zich in zijn volle lengte op. Dreigend zwaaide hij een kris, zijn blauw-rood gezicht was ver wrongen van woede en uit zijn mond sij pelde het walgelijk roode sap van een siri-pruim. (Nadruk verboden). .(Wordt vervolgd),. DE JUBILEUM-TENTOONSTELLING IN HET KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM, ,,40 jaar ontwikkeling van Nederland en overzeesche gewesten, onder de regeering van H.M. de Koningin" wordt ingericht. Een overzicht van de werkzaamheden. EEN BELANGRIJKE PROEF IN DE COENHAVEN TE AMSTERDAM. - Het lossen van houtschepen met de hand is te kostbaar en te veel tijdroovend. Men is, daar er een aantal kranen werkloos stond, begonnen met het lossen van het Grieksche schip „Tonis Chandris", met behulp van deze kranen. Een foto tijdens het werk. ZATERDAG A.S. wordt in het Zeister slot de tentoonstelling geopend, „Oranje en Nederland". Ruitergroep, voorstellende de Nassausohe Prinsen, toegeschreven aan P. van Hillegaert,.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5