STADSNIEUWS Eden en Churchill schrijven voor ons blad VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 No. 24042 Maatschappelijke nood in cijfers HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leiden's kosten voor armenzorg Zéér hoog in vergelijking met andere Zuidhollandsche steden. Dil nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Tan 30. Ineasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te tietalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque»-en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Zijnd per 3 maanden f.2.38 per week .Vti.-.ïïi? to.ia Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f>portokosten.' (voor binnenland f. 3.80 per 3 mnd-fj den zulke éénmalige steunverleeningen in het eerste kwartaal van dit jaar slechts 15 maal plaats. Voor de andere steden wa ren deze aantallen resp.: Delft 73, Dor drecht 639, Gouda 1672 en Schiedam 423 maal. Blijkens de groote onderlinge ver schillen wordt deze wijze van hulpverlee ning in de eene stad op een anderen basis gehanteerd dan ln de andere. De gemiddelde wekelijksche uitkeeringen, die gedaan werden, ontloopen elkander niet veel. In Leiden was het gemiddelde bedrag het laagst. Ze bedroegen. wij rang schikken de vijf steden nu in opklimmende volgorde Leiden f. 6.92 Schiedam 7.27 Dordrecht 7.37 Delft 7.65 Gouda 7.80 Uit deze cijfers blijkt wel, dat de ge middelde uitkeeringen op zich zelf be schouwd niet hoog zijn. Met elkaar ver gen ze niettemin geweldige bedragen. Het volgende staatje geeft daarvan een beeld. De eerste kolom geeft het totaal bedrag aan, dat in het eerste kwartaal voor de ondersteuning der armlastigen is betaald: de tweede kolom geeft aan, hoeveel gul den dit per duizend inwoners ls. Totaal der uitgaven in het eerste kwartaal DE JUBILEUMFEESTEN. De Hooigracht wordt versierd. Naar wij vernemen heeft ook de Buurt- commissie voor de Hooigracht besloten deze straat ter gelegenheid van de aanstaande Jubileumfeesten in een passend feestkleed te steken. „LEYDS GOEDT". Een aardige foto van Prinses Beatrix, genomen tijdens het vacantie-verblijf van het Prinselijk gezin te Heiligendam. Leiden Delft Dordrecht Gouda Schiedam absolute bedragen f. 165.620— 68.885.— 120.185— 50.926— 58.406— per 1000 inwoners f. 2.178— 1.284— 1.964— 1.574— 935— Vooral uit deze cijfers blijkt wel, dat de kosten voor armenzorg in Leiden absoluut zoowel als relatief, zéér hoog zijn! Ten slotte willen wij de uitgekeerde bedragen nog vergelijken met de opbrengst van alle rechtstreeksche gemeente-belastingen. Dan blijkt, dat elk der genoemde steden in het eerste kwartaal van dit jaar van haar ver moedelijke belasting-opbrengst aan armen zorg moest besteden: Delft 26 pCt. Dordrecht 44 Gouda 35 Schiedam 22 Een bijzondere medewerker schrijft ons: Een der eigenaardigheden van onzen Uid is de sterk toegenomen belangstelling Iü°r EeEeveas °P het gebied van de pu- oliekc armenzorg, of zooals tegenwoordig de meest gangbare term luidt, van het Maatschappelijk Hulpbetoon. i wi,, one Verwonderlijk is deze groeiende belang- Dordrecht342 [Selling niet. De tijd. dat de annlastige - Gouda 147 177 Leiden Delft Dordrecht Gouda Schiedam Gemiddeld aantal wekelijks ondersteunde gezinnen per duizend totaal zielen 1286 17 483 9 912 15 355 11 .441 7 Leiden 53 UITSTAPJE VAN N.O.M.A.T.E.G. Gisteren heeft de Ohr. knapen- en meis- jesvereenlging „Nomateg" onder begunsti ging van mooi weer een geslaagd uitstapje naar Rhenen gemaakt. Om 7.30 vertrok ken de knapen en meisjes met een tweetal autobussen van het gebouw 1ste Binnen- vestgraeht 2121a naar Rhenen, waar Oudehand's Dierenpark bezocht werd. Na den inwendigen mensch versterkt te heb ben, ging men naar de mooie Leusder- Uitgifte van een propaganda-zegel. De Tentoonstellingscommissie ..Leyds Goedt" heeft in verband met de aanstaan de industrie- en vaktentoonstelling een propaganda-zegel uitgegeven, dat van nu af aan door alle deelnemende exposanten aan de uitgaande correspondentie zal wor den gehecht en aldus over het geheele land en daarbuiten propaganda zal maken voor „Leyds Goedt". Het zeer fraai uitgevoerde zegel is ont worpen en gedrukt bij de Ned Rotogravure- maatschappij alhier en bestaat uit het ten toonstellingsembleem (leeuw met houwer en gemeentewapen Igeplaatst in een drie hoek, waarvan de top naar boven is ge richt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma P. van Deursem. Molenstraat 20, Sassenheim; het kweeken van- en den handel in bloembollen, planten en aan verwante artikelen en al wat in den ruim- sten zin kan geacht worden daartoe te behooren. Overleden vennoot P W. van Deursen. Nieuwe vennoot M. van DeursenHeems kerk. W, Wildenburg. Langeraar A. 72 Aar; broodbakkerij. Overleden eigenaar W. Wildenburg. C. G. van Vliet, Kerkweg C. 208. Aar; kruideniersbedrijf. Overleden eigenaar C. G. van Vliet. N. V Vereenjgde Schelpkalkfabrieken, (Z.-H.I Valkenburg. De N.V. is met ingang van 18 Juli 1938 in liquidatie getreden. Vereffenaars H. C. M. Dolk. Amsterdam, B. Hofenk. Alphen a. d. Rijn en J. T Th. Stuy, Utrecht. J. Binnendijk. Dorpstraat D. 95, Zoeter- woude; Drogisterij. Overleden eigenaar J. Binnendijk. Ter Ter BINNENLAND. Noodweer teistert ons land. (3e Blad). De heer Van Ede van der Pais over de orga nisatie van de K.N.I.LJVI. (Luchtvaart, 3e Blad). De Europeesche zwemkampioenschappen. (Sport, 3e Blad). Treinbotsing bij Leidschendam; materieele schade. (Laatste Berichten, le Blad). De zetel van de stichting „Nationaal Cen trum" geopend. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Na den wapenstilstand; voldoening, doch ook reserve. (3e Blad). Zware bombardementen der Japanners; bonderden dooden en gewonden (le BI.) Felle redevoeringen bij het graf van Bayerle; de Sudeten-Duitschers klagen aan. (1ste Blad) Het Duitsche vliegtuig de „Condor" in on geveer 25 uur van Berlijn naar N.-York (Luchtvaart, 3de Blad). Ook het aantal alleenwonenden en daar- heide. Menig bosje hei werd meegenomen mede gelijk te stellen personen, dat on- als een herinnering aan dit bezoek. Veel te dersteuning krachtens de Armenwet ge- gauw naar aller zin werd het sein tot noot, was in Leiden hooger dan in de an- vertrek weer gegeven en na een voorspoe- dere genoemde steden. Onderstaand lijstje dige reis arriveerde men om half elf weer geeft daaromtrent inzicht. Gemiddeld aantal onder steunde alleenwonenden. per duizend totaal 555 Leiden Delft een verworpene was. dat de bedeelden een Ueine groep menschen vormden, wier lot jjoeddeels aan eigen maatschappelijke on wrikbaarheid geweten kon worden, is wel Jolkomen voorbij. De crisis heeft gansche «volkingsgroepen doen zakken tot bene den het peil. waarop voorziening in eigen even,onderhoud mogelijk is. Voor de va- Gouda Schiedam zielen 7 4 5 5 2 a 3 aan het gebouw „Nomateg". Nadat allen zich in de zaal vereenigd hadden, bracht de voorzitter hartelijk dank aan allen, die dit uitstapje hadden helpen doen slagen en sloot men dezen dag met dankgebed. CONCERT IN „RHIJNGEEST". Gisteravond werd in het park van het Sanatorium „Rhijngeest" een concert ge- Bovenstaande cijfers hebben alle betrek king op gevallen, die gedurende korteren of langeren tijd voor regelmatige, weke- geven door de R.K Muziekvereeniging lijksche ondersteuning in aanmerking kwa- „Triumph" uit Oegstgeest, dirigent de heer men C. de Haan aldaar. In een vlot tempo werd HL—Daarnaast werd nog in een aantal gevallen het zeer gevarieerd programma afgewerkt, hde werknemers onder hen zijn steunre- incidenteel steun verleend, hetzij door een Het was een mooie avond. De geneesheet- eelingen in het leven geroepen, maar al- éénmalige verstrekking van een grooterdirecteur, dr. F. J. Stuurman, vertolkte in die niet in loondienst plachten te zijn. °e z.g. kleine zelfstandigen bijvoorbeeld, gorden indien zij den strijd om het be slaan niet meer met voldoende succes we len te voeren, door Maatschappelijk Hulp betoon ondersteund. Vooral in de groote Meden zijn er onder hen talloozen, van *>e voorheen niemand. en zij zelf al lerminst! gedacht zal hebben, dat zij noü eens tot de armlastigen zouden ko nen te behooren. Daarnaast is het bedrag, dat met hun ondersteuning gemoeid is. zoo enorm toe- Eenomen, dwingt het vaak in zulk een nate tot meerdere gemeentelijke uitgaven rit dlensvolgens tot meerdere gemeente- ij™belastingheffing, dat ook uit dezen noofde een grootere belangstelling alles- tins verklaarbaar is. Ook voor Leiden geldt dit. Zelfs laat een vergelijking met de andere mid- delgroote steden van Zuid-Holland, ge baseerd op door het Centraal Bureau oor cit' Statistiek verzamelde gegevens "■er het eerste kwartaal van dit jaar een. dat de omvang der armlastigheid en de bedragen, die ter bestrijding van dezen len maatschappelljken nood moe- 1 worden uitgegeven, in Leiden re latief Je. eerste maanden van dit jaar kwa- ïc gemiddeld 1286 Leidsche gezinnen I aanmo6? wekelijkse he ondersteuning in incrking. hetgeen neerkomt op zeven- alle ve8ez'inri0n '5er dazend inwoners. In clt 'erEe'ijkbare steden van onze provin- C,ri&«aandeaopgavê:Ser' Z°°ak geldbedrag, hetzij door delging van huur- zeer waardeerende woorden den dank der achterstand of anderszins. In Leiden von- I verpleegden. Het is ons een bijzonder voorrecht onzen lezers te kunnen mededeelen, dat met ingang van morgen, ons blad exclu sieve artikelen zal publiceeren, geschreven door twee prominente Britsche politici: Anthony Eden, oud-minister van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brittannië, en Win ston Churchill, die zich behalve op politiek gebied ook als iournalist een grooten naam heeft verworven. In ons blad zal men eens per maand een artikel van Eden aantreffen, terwijl een artikel van Churchill eens per 14 dagen zal verschijnen. Nu Engeland in de huidige politieke constellatie zóó op den voorgrond treedt, achten wij het werkelijk een voorrecht, exclusief voor ons land, de visie van deze prominente figuren op de wereldoroblemen in ons land te kunnen publiceeren. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, Afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 21; Betonvlechters 25; Betonwerkers 52; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 1; Glazen- wasschers 11; Granietwerkers 7; Grondwerkers 84; Heiers 1: Metselaars 79; Opperlieden 85; Schilders 68; Sloopers 7: Straatmakers 3; Hulp- Straatmakers 12; Stucadoors. Witters 27; Tim merlieden 146; Uitvoerders 17; Voegers 16; Ong. Bouwvakarb. 12. Totaal 678. FabrieksarbeidersLompensorteerders 19 Bleekers 17; Vellenblooters 9; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 108; Zeepfabr. Arb. 3; On- gesch. Fabr. Arb. 48. Totaal 205. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 64; Rei zigers. Colp. 40; Winkelbedienden 31; Etaleurs 4; Incasseerders 15; Musici 6; Onderwijzers 1; Overheidspersoneel 10; Verplegers 1. Totaal 172. Hotel-Café-Pers. Huispersoneel 5; Kellners 44; Koks 3. Totaal 52. Houtbewerkers: Beddenmakers 3; Houtbe werkers 42; Kistenmakers 8; Kuipers 5; Lijsten makers 4: Meubelstoffeerders 16; Meubelma kers 23. Politoerders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 30. j Totaal 134. Kleermakers: Kleermakers 74; Kappers 4; Schoenmakers 15. Totaal 93. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 28; Landar beiders 37; Tuinlieden 24; Warmoeziers 8; On gesch. Landarb. 7. Totaal 104. Metaalbewerkers: Bankwerkers 77; Blikbe- werkers 30; Burgersmeden 34; Electriciens 58; Gasfitters 15; Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 3; Isoleerders 1: Kernmakers 1; Kettingsmeden 16; Klinkers 9; Koperslagers 5; Lab. Bedienden 2; Lasschers 8; Loodgieters 41; Machinisten 5; Metaalboorders 5; Metaaldraaiers 4; Metaalslijpers 1; Model makers 2; Monteurs 19; Pianostemmers 5; Polijsters 1; Ponsers 5; Rijwielherstellers 15; Rijtuigschilders 1; Scheepstimmerl. 3; Stokers 23; Tegenhouders 9: Hulp Verw. Monteurs 12: Voorslaanders 6; Voorwarmers 3; Vuu-wcrkers 10: Wagenmakers 2; IJzerwerkers 47; Zand- spuiters 3; Zandvormers 4; Zilversmeden 2: Ongesch. Arbeiders 40. Totaal 540. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18; Sig. Sor teerders 2; Sig. Strippers 2. Totaal 22. Technici, Opzichters. Bedrijfsleiders 3; Inge nieurs 1: Teekenaars 8; Werkmeesters 13. Totaal 25. Textielarbeiders: Hekelaars 7: Katoendruk kers 20; Kluwers 9; Luikers 14; Plaatsnijders e.a. 17; Schrobbelaars 1; Spinners 47: Spoelers 2; Staaldraaddraaiers 2; Sterkers 3; Strijkers 7. Wevers 87: Wolbewerkers 47; Ongesch. Text iel - arb. 70. Totaal. Transportarbeiders: Emballeurs 4: Chauf feurs 123; Exp. Knechten 26; Koetsiers 10; Loopknechten 39; Magazijnknechten 57; Schip pers 78; Spoor- en Trampers. 18: Wakers 6: Transportarbeiders 61; Losse Arbeiders 475. Totaal 897. Typografen: Boekbinders 24; Boekdrukkers 13: Fotografen 4: Hulp-Vakarbeiders 3. Letter zetters 31: Steendrukkers 2. Totaal 77. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 84; Molenaars 1; Ovenisten 1: Slagers 73: Suikerwersers 18; Wijnkoopersknechten 2 0: Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabrieksarb. 33. Totaal 224. Vrouwen: Apothekersass. 1; Kapsters 3: Mo- disten 1; Naaisters icostauum) 6; Winkeljuf frouwen 5: Linnenjuffrouwen 2. Boekhoudsters 1; Kantoorbedienden 22: Verpleegsters 1; Be drijfsleidsters 1; Teekcnaressen 1; Biologen 1: Onderwijzeressen 3: Ass. en Huishoudster» 10; Dagmeisjes 5; Dienstboden 2; Kinderjuffrou wen 2 Werksters 47: Fabrieks iraeids er; 4 A.V.O 6 Tc taal 124. Alg totaal 36?0. 12 Augustus 1937 3928. 13 Augustus 1936 4258. Ben. 67 Ged, Werkloozen. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de wind uit het Noordwesten gaan waaien, met zwakke tot matige kracht. Voor morgen wordt meest zware bewolking verwacht, met nog regen of onweersbuien. Het weer zal aanvankelijk nog vrij warm zijn, doch later koeler worden. EXCURSIE SCHOENMAKERS VER. „NIEUW LEVEN". Gisteren maakten de leden der Schoen- makersvereeniging „Nieuw Leven" alhier, een excursie naar de Brabantsche Leder- fabrieken. Zij hebben aldaar een tweetal zoolleerfabrieken en een overleerfabrlek bezocht, waarvan allen zeer veel hebben genoten. Het gezelschap werd door de di recteuren rondgeleid, waarna allen op eeni- ge ververschingen werden onthaald, het geen met dankbaarheid werd aanvaard. Onze stadgenoot, de heer Tom Westen slaagde te Parijs voor het groote diploma van de firma Eugène aldaar als „opérateur spécial". Gistermorgen is de 25-jarige mej. E. L. in haar woning in de van Speykstraat gevallen, waardoor zij net rechterbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Gisteravond is de 44-jarige mej. A. Th. G.ten B. uit Katwijk, die met haar 13-jarige dochter op een tandem langs de Breestraat reed. nabij de Vrouwensteeg, doordat zij schrok, plotseling van haar voertuig gesprongen, ten gevolge waarvan moeder en dochter ten cal kwamen. Belden kneusden den rechterenkel en moesten in het Academisch Ziekenhuis verbonden worden. Daarna konden zij huiswaarts keeren. Ten aanzien van de toekomstige be stemming van het cafe-restaurant „Zomer- lu-t." aan den S'ationsweg wordt ons nader gemeld, dat er geen „cafetaria zal worden gevestigd, doch het bedrijf zal worden heropend als café-restaurant, zij het in anderen vorm dan voorheen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1