Waar de Vrouw belang in stelt LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 Augustus 1938 Derde Biad No. 24041 DyROöf Voor echt zomersche dagen Hoe we van oud nieuw maken Van oud maken we nieuw DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 Het rijbewijs Van Wimpie en zijn Vader Warenhuisellende in dollarland Om tc beginnen dit practische overgooiertje. Ideetjes om „van oud nieuw te maken" I zijn altijd welkom; er is onder onze leze- I .'essen dan ook steeds vraag naar. Geleidelijk zullen verschillende van deze ideetjes ln onze rubriek verschijnen. We beginnen met dit practische over- I gooiertje voor Zus. dat heel gemakkelijk uit een japon van Moeder kan worden ge laakt. Het is er nu juist de geschikte tijd I 'oor, want als September eenmaal weer in het land is en de scholen zijn begonnen, bewijst een stevig, bijna onverslijtbaar ichoolrokje uitstekende diensten. Eerst kan (r een zomerblouse onder worden gedragen ie kort geworden jurken kunnen hier- I voor heel goed dienst doen en als de I nerfst vordert een dikker blousje of een 'rui. Practisch nietwaar? Het pasje is recht I '"knipt en heeft een vierkant halsje met 'roede schoudertjes. Ook het rokje kan recht geknipt worden met de noodige «'ijdte voor de plooien, al naar gelang u stol heeft. Een klein lakceintuurtje zal voor wat oudere meisjes heel goed staan. met garneeringen van 5613 (Ing-ez. Med.) oioderne jeugd en jeugdige ouderdom. Als de eenige dochter van een weduw naar zoo langzamerhand boven de twintig I /"'mt of neen: ze is zóó maar opeens vaders stomme verbazing dien mijlpaal ovpassGcrcidan breekt er voor den we- M» aar 'n kwestie een moeilijke tijd aan. ®er dan tevoren gevoelt hij behoefte het cisje voor haar eigen bestwil natuurlijk, mponeeren. Maar om dit te bereiken is j J°n<juds de vaderlijke macht" niet vol- i>pn meer; hij moet bovendien iets kun- i 'ets presteeren h-°ro. Pr°fessor Van Staverden op een die n zomermorgen zijn dochter Willie, tav- n r,= lla' van bon deftig stadshuis „"'hop -en st-nel gepakte koffers zat. ver- I liet voeM°m "en v'jbcwijs te gaan veroveren, hem beklemmend scherp, wat er voor J,«Phot spel stond. En bovendien keek met een guitig knipoogje aan I iep beviel hem heelemaal niet! en „Als Je zakt, Vadertje, dan zijn we in één woord opgelaten! Dan zitten we hier met het heele rommeltje en kunnen met een weer beginnen uit te pakken. En onze mooie nieuwe wagen staat in de garage en weent stedekens voor zich heen. En ik.... ik krijg een aanval van razernij, hoor Dus doe je best!" Vreeselijk, die kameraadschappelijke toon, die zijn dochter tegen hem aansloeg! De professor keek zeer ernstig en man haftig, zoolang Willie erbij was, maar op straat trok zijn gezicht in zeer zorgelijke plooien. Hij had altijd gedacht, voorgoed van alle examenangsten verlost te zijn en nu moest hij als vierenvijftig jarig ge leerde zich nog onderwerpen aan een prac tische èn theoretische examenkwelling! Natuurlijk was hij zeker van zijn zaak: hij had ijverig gevost en bij den autolee- raar uitstekend opgelet. Evenwel: als er eens een onverwachte situatie, een bij de lessen nog nooit vertoonde dwaze toestand, op de proppen kwam Gezakt! Hoe menigmaal hadden in de afgeloopen tien jaren bibberende jongens en meisjes tegenover hem gezeten, wach tend op het vernietigend of bevrijdend von- iris uit zijn mond. Was hij wel altijd hu maan genoeg geweest? „Ik ben dusgezakt?" „En óf!" Nu kwam de terugweg naar huis, de spottende oogen van Willie! Hij wist opeens dat hij het eenvoudig niet vertellen kón. Onmogelijk! Moest hij dit lieve meisje al haar vacantiegenoegens, waar ze zoolang op gevlast had. wreed ontnemen? Moest hij, bovendien, voor zijn dochter met be schaamde kaken staan? Neen, duizendmaal neen! Nog liever.... reed hij zonder rijbewijs weg. Als Je toch maar een beetje voorzichtig was, geen aanleiding gaf tot moeilijkheden met de politie. Hij treuzelde nog wat om niet zoo mal vroeg thuis te komen en Willie daardoor wantrouwend te maken. En toen hij ein delijk tegenover haar stond, deed hij zijn uiterste best om een triomfantelijk gezicht te zetten. „Vooruit maar", zei hij snel, terwijl hij zich meteen weer naar de deur keerde, „alles in orde We kunnen gaan. De wagen staat al voor; hij loopt schitterend!" „Heb je het rijbewijs?" vroeg ze. „Natuurlijk" (over z'n schouder!. „Laat eens kijken!" „Hmmik ben toch geen kleine jon gen. die thuis zijn rapport moet laten ric-n?" mompelde hij en greep een kof fer. Eén moment staarde ze peinzend voor zich uit. Het was een heerlijke, zomersche tocht. Zon. kleine luchtige wolkenrijen, een frisch briesje. En de wagen liep inderdaad uit stekend. In de verte zagen ze torens en daken van een kleine stad. „Hier gaan we lunchen", verklaarde de professor, ,,ik krijg trek in koffie". Het stadje had nauwe, bochtige straatjes, en de professor moest èrg opletten, maar hij bracht het er goed af. Tenslotte zelfs met één hand. n.l. toen hij zijn sigaretten koker voor den dag haalde. Maar die liet hij dan ook vallen waarop Willie zich van de bank liet glijden om het te zoeken. Terwijl ze nog op den grond omkroop, stond de auto stil vlak bij een bordje met een doorgestreepte P op een wit, rood- omrand veld. „Hier gaan we parkeeren", zei hij, „een uitstekend plekje". Ze stapten uit De professor sloot den wagen af en stapje een beetje stijf op het gezellige kleine koffiehuis toe, dat hij al direct een beetje te scherp in het oog had gehad. Willie volgde. Opeens hoorden ze haastige stappen ach ter zich en een stem: „Hallo! Is dat uw auto?" Ze keerden zich om en zagen een agent op zich af komen. „Zeker", antwoordde de professor trotsch. „En mooie wagen. Maar hij mag daar niet staan Het bord met parkeerverbod is toch zeker groot genoeg!" „Een bord?" stamelde de professor. „U kent toch de verkeersteekens wel?" „Ik heb geen bord gezien". „Erg jammer. Mag ik even uw rijbewijs zien?" „Rijbewijs?" „Ja u weet misschien wel, wat een rij bewijs is". De professor deed zijn mond open en weer dicht, maar er kwam geen géluid. „Het rijbewijs is in den wagen", zei toen Willie opeens. „Ochkind"Hij zag haar met een wanhopigen blik aan. „Geef even het sleuteltje, Vader", sprak ze kortaf; „we hebben er u heelemaal niet bij nocdig". Hij bleef haar diep verslagen aanstaren, maar reikte haar mechanisch het sleu teltje. Zij trok met den agent af, terwijl hi.i hulpeloos achter hen aankwam. Willie cpende den wagen, deed een greep in de Zijtasch aan de deur en.... haalde een papier te voorschijn, dat ze den agent overhandigde. „Nog tamelijk nieuw", zei hij, „maar daar zal wel een paai' gulden boete opzitten". Hij noteerde naam en adres.van h a a r. De professor stond er verpletterd bij en keek maar, doch zijn dochter ont week ziin blik. Ze stapten '''eer in. Net of het vanzelf -prak, ring Willie achter het stuur zitten en startte. Een tijdlang zwegen ze. „Heb. heb jij een rijbewijs?" vroeg de professor dan. „Ja, ik dacht, dat het maar beter was, als ik er ook een had". „Willie", bracht hij dan stamelend uit, „1 k heb er geen". Ze lachte. „Dit zag ik al aan je gezicht, '-~n ie thuiskwam." Ik ben gezakt. Ik word oud, kind". Met een ruk stopte de wagen. „Jij oud. Vadertje?" riep ze met stra lende oogen. „Een man, die zoo'n kwajon gensstreek uithaalt en zonder rijbewijs in een auto de wereld In stuiftIs die oud?" VRAGEN EN ANTWOORDEN- SPELLETJE. „Vader", vraagt kleine Wim van zeven jaar oud, „hoe gaat dat nu toch als het onweert?" „Wat zeg je?" ..Nou, Vader, als het onweert, hoe gaat dat dan eigenlijk?" „O, dat zal ik je zeggen. Dat zijn twee zwarte wolken, hè? Nou, die botsen door den wind tegen elkaar, zóó hard, dat de vonken eruitvliegen, dat is de bliksem. Nou en dan rom melt het natuurlijk en dat is de donder. Net als twee auto's, die tegen elkaar botsen!" Wimpie denkt even na en zegt dan: „Maar wolken zijn toch nat, Vader! Hoe kan er dan vuur uitkomen? Dat zou toch direct weer worden uitge doofd?" „Ja, mijn jongen, maar dat begrijp jij nog zoo niet. De wolken zijn alleen maar van binnen nat. maar van buiten zijn ze droog en als die droge schil breekt, dan loopt het water eruit en dan krijgen we een bui". „Maar Vader, als de wolken van bui ten droog zijn, dan komt er toch stof als ze tegen elkaar botsen! En die lichte wolken kunnen toch bij een botsing niet zoo'n lawaai maken!" „O. o, wat zeur je toch! Die droge schil is tóch een beetje hard. Wat droog is, is altijd hard. Een hard ei is immers ook droog?" „Maar, Vader, de wolken zijn toch van buiten droog en van binnen nat, dus dan lijken ze meer op zachte eieren". „Ja, ja. En neem nu maar een biscuit-je en hou eindelijk eens op met vragen „Vader, donderen witte wolken ook?" „Ja, als ze zwart worden". „Dan zijn zwarte wolken dus eigenlijk witte wolken, die bedorven zijn. Hè, Vader?" „Hm", zegt Vader, „stil, jongen, ga maar liever wat buiten spelen. Ik ben geen astroloog, hoor1" „Maar, Vadereen astroloog, wat Is dat?" Nu is Vader's geduld uit. „Naar buiten zeg ik Je". En voor de rest van den avond fungeert moeder ais bliksemafleider. „Ha. ha! Is de jongen mal? Zwarte wolken zijn witte wolken, die zuur geworden zijn! Begrijp jij dien on zin?" Moeder zwijgt. Zij behoudt het con tact met de aarde, zooals het een goeden bliksemafleider betaamt Buitengewoon charmant is deze zomerhoed van zeer fijn zijdestroo in naturel tint, gegarneerd met shantung lint in een beel dige schotsche ruit waarvan de kleuren zijn :oze, grijs en zwart. Voor echt zomersche dagen een volmaakt correct hoofddeksel. De hoed werd ontworpen door de Parijsche modekunstenares Mariette Hardy Teruggeven: een misbruik, dat honderden millioenen per jaar kost. In Amerika is op het oogenblik een felle strijd aan den gang van den winkelstand tegen de kooplustige dames. Dit klinkt ei genaardig, vooral in een staat waar veertig jaar geleden de slagzin werd uitgedacht: ,.De klant heeft altijd gelijk", en waar men tot in het overdrevene toe naar deze zin spreuk heeft gehandeld. De geestelijke vader van dit gevleugelde woord, de warenhuiskoning John Wana- maker, die men om zijn grooten kennis der theologie „vrome John" noemde wilde hier mee zijn personeel doordringen van den eisch, steeds tot in finesses op den persoon lijken smaak van koopers in te gaan, al hun bezwaren geduldig en intelligent aan te hooren en een onuitputtelijke vriende lijkheid aan den dag te leggen. Dit zijn ove rigens regels, welke ook bij ons in iedere goedgeleide zaak toegepast worden. In de Vereenigde Staten is het hierbij echter niet gebleven. De eene zakenman probeerde daar al spoedig den anderen nog te overtroeven in welwillendheid tegenover den klant en hieruit ontstond een slaafsche kruiperig heid welke thans tot de vreeselijk-ste mis bruiken heeft geleid, vooral onder de da mesklanten. De Amerikaansche vrouw wordt in het algemeen toch al bijzonder door de man nen verwend en bewierookt, als klant werd zij langzamerhand een volledige despote. Veel zaken gingen zelfs zoover, den dames kleedingstukken, huishoudelijke benoodigd- heden en andere dingen op te dringen met de bepaling dat zij ze gebruiken en, ingeval ze niet naar wensch waren, eenvoudig mochten teruggeven. En met de gedachte loosheid van verwende kinderen hebben de Amerikaansche vrouwen van deze zaken- methode zulk een schromelijk misbruik ge maakt, dat nu de schade aan den handel toegebracht in de honderden millioenen per jaar loopt. Zaken, die aan de teruggeefmethode mee doen, boeken op honderd „koopen" min stens vijf en twintig „fopkoopen". Kleeren worden eerst rustig een poos gedragen en dan ontdekt mevrouw opeens dat deze haar eigenlijk niet aanstaan. Een paar dagen vóór een groot sportevenement in een sta dion worden vele bontzaken bestormd. Maai de eigenaars maken zich geen illusies: zij weten van te voren, dat ze een paar dagen later alle bontmantels, -kragen, -vossen enz., weer kunnen terughalen. Laconiek worden de pelterijen nagekeken, honderden poederdoosjes, lippenstiften, zakdoeken en entreekaarten komen aan het licht. De ei genaar van een aardewerkzaak krijgt van een „goeden klant" een prachtopdracht voor vijf serviezen Zal het een flinke winst beteekenen? Hij rekent er nog maar niet al, tc vast op. Gelukkig, want na drie dagen komt het heele zaakje terug: de restjes van het groote diner, waarvoor de serviezen „gekocht" zijn zitten nog in de schalen. En ZONDAG: Kalfsnicr met tomatensaus, Aardappelen, Snijboonen, Bessenvla. MAANDAG: Runderrollade, Andijvie, Aardappelen, Bessen en frambozen m. vanillevla. DINSDAG: Kerryschotel met rijst, Sla, Flensjes. WOENSDAG: Tomatensoep. Gehakt, Bloemkool. Aardappelen, Meloen. DONDERDAG: Varkenscarbonaden. Sla- boonen, Aardappelen, Griesmeelpud ding, Gestoofde versche pruimen. VRIJDAG: Gekookte visch. Worteltjes, Aardappelen, Botersaus. Rijst met krenten in boter en suiker. ZATERDAG: Kalfspoulet met macaroni. Witte bouillonsaus, Wentelteefjes met vruchtenmoes, b.v. abrikozen. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Posteleinsoep, Gesmoorde Andijvie, Aardappelen, Bruine boter, Omelet met vruchten. 2. Rijst met gebakken uien, Harde eieren, Tomatensaus. Bessen en frambozen m. vanillevla. 3. Kervelsoep, Omelet met kaas. Kropsla, Aardappelen, Rödgröd van versche vruchten met room. 4. Groentesoep (mager), Eiercroquetten, Gemengde sla, Aardappelen, Karne- melkpudding met vanillesaus. de winst? Die is in verlies omgezet, want de eigenaar der zaak heeft onkosten gemaakt voor het heenbrengen en terughalen van het aardewerk, voor het schoonmaken, op bergen en voor de bergruimte welke alweer voor iets anders gebruikt was. De strijd tegen dit misbruik is uiterst moeilijk, omdat niemand de eerste wil zijn om ermede te breken: men kan immers alle klanten verliezen? En nu lezen de Amerikaansche zakenlui met ontzetting de berekeningen van experts, die bewijzen, dat hun ver doorgevoerde „service" jaarlijks alleen aan arbeidsloon meer dan 50 millioen dollar kost en dat deze hun door de andere onkosten op honderden millioenen komt te staan. Ook de koopers lezen deze cijfers met ontzetting, want ze weten, wie tenslotte de onkosten moeten opbrengen. In den prijs, dien zij voor hun levensbehoeften betalen, moet onherroepelijk dit schadegeld zijn ver rekend! Inmiddels wordt nu een zeer be scheiden en voorzichtig begin gemaakt met de bestrijding van den boven geschetsten wantoestand. Sommige zakenlui stellen voor de terug gave een tijdsverloop vast van drie tot tien dagen; anderen leveren de waren in cello- phaanverpakking en nemen ze slechts dan terug als deze ongeschonden is. Maar ook die strijd heeft zijn gevaren. Toen in een der groote steden een veldtocht tegen het teruggeven werd gevoerd, vermin derde het aantal teruggeefgevallen met 5 °.'o, het aantal aankoopen liep echter met 40 o terug! En dus is de veldtocht ijlings weer ge staakt. Thans is het woord aan don knappn psycholoog, die uitkient, hoe het best een beroep op de ridderlijkheid van de Ameri kaansche vrouw kan worden gedaan, opdat zijzelve haar medewerking verleent aan de bestrijding van het belachelijke teruggeef- stelsel. RECEPTEN. Gesmoorde andijvie (Fransche andijvie). Benoodigdheden <4 personen): 8 st. gele andijvie, 80 gr. boter, pl.m. 2 lepels bloem. Bereiding: De andijvie van de harde groene bladeren ontdoen, de mooie, gele in stukken snijden van een vinger lengte. Ze goed wasschen en uit laten lekken op hetJ vergiet. Het grootste deel van de boter in een wijde pan bruin laten worden, de andijvie bij gedeelten toevoegen en onder nu en dan omroeren, laten slinken. Onder- tusschen zoo noodig nog de rest van de boter er bij doen. Wat zout toevoegen en de andijvie gaarkoken. De bloem met wat water aanmengen en het vocht dat op de andijvie is, hiermee binden. De andijvie nog vijf minuten laten stoven. Andijvie au jus (in vuurvasten schotel) Benoodigdheden (4 personen): 6 a 8 str. gele andijvie, 40 gr. boter of 2 d.L. bruine jus, zout. Bereiding: De andijvie schoonmaken door de harde, groene bladeren en het on derste deel van den stronk te verwijderen. De struiken onder stroomend water was schen tot al het zand er uit is, ze met een touwtje dicht binden en gaar koken in ruim water met zout (drie kwartier). De andijvie uit laten lekken op een vergiet, de touwtjes er af halen en ze in een vuur vasten schotel schikken. De bruin gebak ken boter of de jus er over heen schenken en den schotel bedekken met 'n dun laagje paneermeel. De groente pl.m. vijftien mi nuten in den oven laten stoven. Andijviesla. Benoodigdheden 4 personen4 strui ken gele andijvie of krulandijvie, 2 eet lepels slaolie, 2 eetlepels azijn of citroen sap, 1 ei, mosterd, peper, zout, 1 gesnip perde prei. Bereiding: De andijvie schoonmaken, al leen het zachte, gele gedeelte gebruiken. Ze daarna in dunne reepjes snijden, goed wasschen en in een slamandje uitslaan, of tusschen een schoonen doek drogen. Het ei zes minuten koken, peper, zout, mosterd, olie en gesnipperde prei er bij doen en alles goed vermengen. Daarna azijn toevoegen en de andijvie er door roeren. Naar verkiezing plakjes koude biet er door mengen. EENIGE KOFFIESCHOTELTJES VAN EIEREN. Eierschoteltje met geraspte kaas. Benoodigdheden: 6 eieren, 40 gr. boter, nootmuskaat, peper, zout. 30 gr. geraspte kaas, 50 gr. oud broodkruim. Bereiding: 2 eieren met wat peper, zout en nootmuskaat kloppen, het broodkruim, de gesmolten boter en het grootste deel van de kaas er door roeren en dit mengsel in een ondiepe vuurvasten schotel in den oven licht bruin laten worden. De andere eieren voorzichtig breken op deze onder laag, bestrooien met wat peper en zout en de overgehouden geraspte kaas.. De schotel weer in den oven zetten tot de eieren gestold zijn en warm opdienen. Eierragoüt. Eenoodigdheden: Eieren. 1" lepel bloem, 1 lepel boter. 1' d.L. melk, een paar cham_ pignons (uit blik), 1 eetlepel gehakte peterselie, citroensap, mosterd. Bereiding: De eieren hard koken <10 mi nuten) in koud water onderdompelen, pel len en in vieren snijden. De boter met de bloem verwarmen en langzaam de melk er bij schenken. Het sausje door laten koken en op smaak afmaken met peper, zout, mosterd en citroensap. De gehakte peter selie, de in stukjes gesneden champignons en de eieren er door roeren zóc da' de eieren niet fijngeroerd worden Alles ev n goed verwarmen en op een schotel leggen. Om de ragout een rand van driekantige stukjes brood leggen, die in boter goud bruin gebakken zijn.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9