REISPROBLEMEN? ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag It Augustus 193J De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Typen. De sterkte van het Duitsche leger. informeer dan bij De Italiaansche maarschalk Balbo heeft een bezoek gebracht aan Göring's buiten verblijf Karlnhal, waar zij een bespreking van bijna twee uur hadden. Aan een ver volgens gehouden noenmaal zaten nog aan de Italiaansche ambassadeur, de Dultsche staatssecretarissen Körner en Mllch. ver scheidene generaals en andere autoriteiten. Goring zeide in een toespraak, dat Libye thans een sleutelpositie voor Italië is en dat de vriendschap tusschen hem en Balbo steeds hechter is geworden. In zijn ant woord zeide Balbo. dat Duitschland en Italië onoverwinnelijk zullen zijn. wanneer zij. geleid door Mussolini en Hitier. hun ge meenschappelijke politiek voortzetten. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat de Engelsche en Amerikaansche regee ringen tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van de instelling van een régime voor een gemeenschappelijk ge bruik der eilanden Canton en Enderbury, welke eilanden gebruikt zullen worden voor doeleinden in verband met de internatio nale luchtvaart en de verbindingen, waar bij aan elk der beide partijen gelijke facili teiten Bullen toekomen. Officieel wordt medegedeeld, dat prins Olaf en prinses Martha van Noorwegen voornemens zijn volgend jaar een reis naar de Ver. Staten te maken, teneinde een be zoek te brengen aan Roosevelt. Zij zullen dan tevens een bezoek brengen aan de landstreken, welke zijn bewoond door Amerikanen van Noorsche afkomst De prins zal de Noorsche afdeeling van de wereldtentoonstelling te New York openen. BELGIË. UITSPRAAK IN SPIONNAGEPROCES. Ook twee Nederlanders veroordeeld. De vacantiekamer van de correctionecle rechtbank te Brussel heeft vonnis gewezen in de spionnagezaak, waarbij een Belgische, twee Nederlanders en een onderofficier van het 2e luchtvaartregiment betrokken waren. De in 1912 geboren Henriette Steven werd veroordeeld tot 25 maanden gevangenis straf en 3.682 frank boete, de in 1901 te Utrecht geboren H. S. tot twee jaar ge vangenisstraf en 3.500 frank boete, de in 1905 te Utrecht geboren hulpapotheker H. V. E. bij verstek tot vier jaar gevange nisstraf en 7.000 frank boete en de onder officier Joseph Hubeaux, geboren in 1905, tot drie jaar'gevangenisstraf. 3.500 frank boete en degradatie. DUITSCHLAND. Generaal Rochus Schmidt overleden. De voor het najaar aangekondigde manoeuvres, waaraan ook de reserve zal deelnemén, zullen de onmiddellijke beschikbare effectieven van het Duit sche leger van Augustus tot Novem ber aanzienlijk vermeerderen. Indien men rekent, dat Duitschland op het oogenblik een millioen man onder de wapenen heeft, kan gezegd worden, dat dit cijfer voor de maanden Augustus tot November minstens 1.350.000 zal zijn. Het onder de wapenen roepen van deze reservisten en de concentraties, die daar mede verband houden, verdienen volgens Havas de aandacht, nu men in Duitsch land verkondigt, dat de Sudetenduitsche kwestie voor het najaar geregeld moeten worden indien men niet wil, dat de Sude- tenduitschers en Duitschland hun geduld verliezen. Generaal Rochus Schmidt, bekend als ..Duitschlands oudste Oost-Afrikaan", is op 79-jarigen leeftijd overleden. Hij heeft indertijd Dar-Es-Salaam. thans de hoofdstad en voornaamste haven van Tanganyika, gesticht. Gisterochtend is men begonnen met het sloopen van de synagoge van Neurenberg. PALESTINA. Uitzonderingstoestand te Lydda Overval op bank te Nabloes. Met het oog op de talrijke daden van sabotage aan de spoorlijn, is in het gebied van Lydda tot aan de Egyptische grens de uitzonderingstoestand afgekondigd. Een strook van 150 meter breedte aan weers kanten van de spoorlijn mag van acht uur des avonds tot vier uur des morgens niet betreden worden. Acht gewapende bandieten zijn in Nabloes de Barclays Bank binnengedron gen. waar zij onmiddellijk het vuur open den op de beambten. Er ontstond een paniek, waarbij het den bandieten gelukte 5000 pond sterling buit te maken. De bank bedienden en het publiek werden met het geweer in den aanslag in bedwang gehou den De roovers ontkwamen met hun buit in een gereed staande auto. ITALIË. Joodsche burgemeester van Triëst afgetreden. Volgens een officieele hiededeeling uit Rome is de Joodsche burgemeester van Triëst afgetreden. POLEN. Antisemietische maatregelen. In verschillende Poolsche plaatsen zijn antisemietische maatregelen genomen. Zoo is te Chorzow, in Opper-Silezië, een bord met het opschrift „toegang voor Joden verboden" aan den ingang van het stadspark opgehangen. Te Lukow in het district van Lublin is een bord opgehan gen met de woorden: „Alleen Poolsche kin deren worden toegelaten in den school tuin". Joodsche parlementsleden zijn voor nemens binnenkort over deze aangelegen heid stappen te doen bij het ministerie van blnnenlandsche zaken. 9389 (Ingez. Med.) TSJECHO-SLOWAKIJE. Voor de landsverdediging. De geldinzameling „voor de vrijheid" te Praag, heeft 435 millioen kronen opge bracht. d.i. 35 millioen meer dan men had verwacht. RUSLAND. VERGADERING DER OPPERSTE SOVJET-KAMERS. De staatsbcgrooting Teraardebestelling van Stanislawsky. De beide kamers der opperste Sovjets hebben een gemeenschappelijke vergade ring gehouden, daarin was ook Stalin aan wezig. Zwieref, de volkscommissaris van finan ciën. heeft verslag uitgebracht over de staatsbegrooting. De begrooting voor 1938 bedraagt aanzienlijk meer dan die voor 1937. De ontvangsten bedragen 126 milliard roebel, de uitgaven 12.3700 millioen roebel. De voornaamste artikelen van dit hoofd stuk zijn: 1. de financiering van het nationale be drijfsleven ad. 47.200 millioen: 2 de cultureele uitgaven ad. 31 milliard: 3. de nationale verdediging en de oor logsmarine ad. 27 milliard, d.i. 7 milliard meer dan verleden jaar. Dit cijfer omvat echter niet de begroo ting van het volkscommissariaat voor de industrieën der landveraedlging. d wz. de vliegtuigfabrieken. artillerie-inrichtingen en de werven, waarvoor 7.500 millioen is uitgetrokken bestemd voor de uitbreiding van fabrieken die voor de landsverdediging werken, met het doel het tempo der fabrikatie te versnellen. Gistermiddag om zes uur is te Moskou het stoffelijk overschot van den grooten tooneelkunstenaar Stanislawsky op het kerkhof Novovichie ter aarde besteld. Zijn graf is geplaatst naast dat van den be roemden schrijver Tsjechof. Bij de begrafenisplechtigheid heeft pa. de voorzitter van den raad van volkscom missarissen, Boelganin. een redevoering uitgesproken, waarin hij namens de Sovjet- regeering uitdrukking gaf aan diep leed om het verlies van den talentrijken kunste naar. die een der beste vertegenwoordigers was van de „Intelligentla" van de Sovjet. Stanislawsky, aldus Boeganin, stond in nauw contact met het volk. De Sovjetbe volking gevoelde een diepe, oprechte liefde voor hem en waardeerde hem hoogelijk. ZUID-AMERIKA. Vredesverdrag BoliviaParaguay goedgekeurd. De nationale vergadering te La Paz heelt met 102 stemmen tegen 9 het vredesverdrag tusschen Bolivia en Paraguay goedgekeurd. ECUADOR. De regeering afgetreden. Generaal Enriquez is afgetreden als pre sident van de republiek- De nationale ver gadering heeft Manuel Maria Borrero tot voorloopig president gekozen Te zamen met den president is ook het kabinet afgetre den. In het land is alles rustig. MEXICO. Strijd met aanhangers van Cedillo. De bevelhebber van de Mexicaar.sché regeeringstroepen in tien staat San Luis Potosi heeft medegedeeld, dat een afdecllnz regeerings'roepen nabij Ciudad, op 150 K.M afstand van San Luis slaags is ge laakt met het persoonlijk escorte van Cedillo. Na een levendig gevecht werden de opstandelingen verdreven Een intiem vriend van Cedillo. die zijn particulier secretaris was, toen Cedillo minister van Landbouw was, werd gewond en gevangen genomen. BRAZILIË. Agent van de Komintern uitgewezen. Alexander Hiergue, die in de afgeloopen jaren als groot koopman en vertegenwoor diger van het Turksche invoermonopolie van koffie een groote rol heeft gespeeld in het gezelschapsleven van Rio de Janeiro en na den opstand van 11 Mei werd gear resteerd wegens verbindingen met de voor naamste schuldigen. Is bij decreet van den president uitgewezen als schadelijk voor de openbare orde en de belangen van het land. Kierque wordt een agent van de Komintern genoemd. „En, manlief, hoe heeft het eten je vanavond gesmaakt?" „Ja. als de soep zoo warm als de wijn, de wijn zoo oud als de gans, en de gans zoo dik als onze gastvrouw was geweest, dan zou het een voortreffelijke maaltijd zijn geweest!" DE RAAD VOOR DE NATIONALE MOBILISATIE BIJEEN. De gevechten bij Kioekiang. D. N. B. meldt uit Tokio: dat de raad voor de Nationale Mobilisatie is bijeengekomen onder voorzitterschap van Konoje en heeft besloten de artikelen G en 21 van de wet op de Nationale Mobi lisatie onmiddellijk in werking te doen treden. Deze artikelen voorzien in het in dienst stellen der medici en beperking van het aantal academici, die in technische en mijnbouwscholen werkzaam zijn, in het be lang van de mobilisatie. Konoje zeide, dat samenwerking der natie onvoorwaardelijk noodig is om het hoofd te bieden aan den toestand, die op het oogenblik voor Japan buitengewoon ernstig is. Chineesche berichten van het front bij Kioekiang melden, dat de door de Japan ners veroverde stellingen heroverd zijn. Nieuwe dijkdoorbraken stroomopwaarts van den Jangtse hebben overstroomingen veroorzaakt tot voorbij Woesueh. waardoor de Japansche operaties op groote schaal in dit gebied verhinderd zijn. In verband hier mede zouden de Japanners in het gebied van Kioekiang hun offensief met behulp van verscheidene duizenden man ver sterking Ingezet hebben, waarbij hun voor naamste druk in westelijke richting werd uitgeoefend. Het offensief werd voorafge gaan door een geschutvoorbereiding van verscheidene uren, waardoor de Chineesche stellingen volkomen kapot geschoten zou den zijn Twee Chineesche compagnieën zouden geheel vernietigd zijn. De aanval der Japansche infanterie werd nog ge steund door kleine Japansche afdeelingen. De Chineezen zijn toen tot den tegen aanval overgegaan, waarbij zij gebruik maakten van modem uitgeruste verster kingen, die zij van hun rechtervleugel aan het Pojangmeer ontboden hadden. Het ls hun gelukt het grootste deel van verloren gebied te heroveren. Bij het Invallen van dn nacht hebben de Japanners echter een tweeden aanval ondernomen, waarbij de Chineezen weer eenige plaatsjes verloren. Aan beide kanten zouden zware verliezen zijn geleden. Chineezen vernielen Japansche schepen Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt zijn door de Chineesche artillerie drie Japansche schepen, n.l. een torpedobootja- ger, een transportschip en een gewapend koopvaardijschip, tot zinken gebracht nabij Hsiangkau, ten oosten van Kioekiang. Muiterij van liet „Bataljon des Doods" Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in het concentratiekamp het Chineesche „Batal jon des Doods", dat geïnterneerd ls binnen de internationale nederzetting na den hardnekkigen tegenstand tegen de Japan ners, is gaan muiten. De muiters heschen de vlag van de Kwomintang. In allerijl ls een regiment Witrussische vrijwilligers naar het kamp gezonden, wien het gelukt is de orde met den gummistok te her stellen. De Amerikaansche ambassadeur. Nelson T. Johnson, is uit Hankau te Tsjoenking aangekomen aan boord van de „Luzon", vergezeld van den tweeden en derden se cretaris der ambassade. Schadeloosstelling voor vernielde Fransche kathedraal. De Japansche consul-generaal te Hong kong heeft den Franschen autoriteiten een schadeloosstelling van vier millioen francs aangeboden, voor de schade, welke bij het bombardement aan de kathedraal is aan gericht. Neutrale deskundigen zijn van meening, dat de schade zeker twee maal zoovael bedraagt. De Fransche ambassadeur te Tokio, Ar- sène Henry heeft een bezoek gebracht aan generaal Oegaki om te protesteeren tegen het bombardeeren van de Fransche missie te Kanton, pet onderhoud duurde 50 min. Gevangenen bevrijd. De Japansche bladen berichten, dat een honderdtal communisten in den nacht een aanval heeft gedaan op de gevangenis te Tientsin. Zij slaagden erin tweehonderd ge vangenen te bevrijden. Militairen kwamen de bewakers te hulp. Tien aanvallers wer den gedood en tachtig gearresteerd. Nieuw rechts offensief. Na een tijd van stilstand in verband met de afleidingsmanoeuvres der regeerings troepen, aldus meldt Havas uit Madrid, hebben de rechtschen aan het front van Estremadra een nieuwen aanval ingezet, o.i, in de Sierra Serna en op de linksche stellingen te Castuera. het eerste objectief in de richting van Almaden. Dit front is voor de regeeringstroepen van het groot ste belang. Het bergachtige terrein is niet bevorderlijk voor een snellen opmarsch der troepen. De krachtige tegenstand van de iegeeringstroepen komt den vijand op ern stige verliezen te staan en deze rukt met moeite op. De rechtsche troepen treden ook krachtig op in de sectoTen ten Zuiden van Fargon en slaagden er in het front op ver scheidene kilometers door te breken. De bombardementen. Gistermorgen hebben twee escadrilles van vijf driemotorige vliegtuigen de aan de haven van Barcelona grenzende wijk ge bombardeerd. Zij werden door luchtafweer geschut verdreven. Een deel hunner bom men wierpen zij in zee. Slechts één persoon werd gewond. Ook hebben gistermorgen zes rechtsche vliegtuigen, welke van Majorca kwamen, Valencia gebombardeerd. Zij lieten tachtig bommen vallen bij het militair hospitaal. Eén persoon werd gedood en zeven gewond. De materieele schade is niet aanzienlijk. door M ZilRCHER. Nu was het dan toch eindelijk zoover: nu had ze de betrekking, waarnaar ze ver langd had. Wat een geluk had ze gehad met de ééne sollicitatie, waarvan ze na tuurlijk niets had durven verwachten. Want ze was immers geen typiste, al kon ze netjes een brief tikken en al had ze op school een paar uur In de week les gehad In machine-schrijven. Maar het winkel juffrouw-zijn beviel haar nu eenmaal niet. Ja, als je een aardig gezichtje en mool- gepermanent haar had, din was het ver- koopen van heeren-handschoenen in eer. druk warenhuis nog zoo raar niet. maar zij. met haar sproeten en haar hoogen schouder, hoorde niet achter de toonbank thuis. Geen vriendelijk woord kreeg je te hooren; de vrouwelijke chefs snauwden Je af omdat je verlegen en onhandig leek, en de mannelijke keken niet naar je om En dan was er nog iets. Ze had hand- schoenenverkoopen altijd iets prozaïsch gevonden. O. ze verbeeldde zich geen oogen blik iets bijzonders te zijn. Op de M.U.L.O. had ze niet uitgeblonken, haar opstellen waren altijd beneden-pcll geweest en op het eind-examen had ze voor talen maar nét voldoende gehaald. Maar zehield van lezen, 's Avonds in bed als ze d'r kousen gestopt en het waschje van rie week voor Moeder nagekeken had, verdiepte zij zich in Heyermans of Anna van Oogh-Kaulbach en dan was het. of er een wereld voor haar openging. Dan vergat ze de tegenslagen van over dag, het gestook van de meisjes, de pijn ln haar rug en haar lenden, het gemopper van Moeder, die zich altijd te kort gedaan voelde. Een bóék, dat was voor haar troost en bemoediging. En nu zat ze warempel achter de schrijft- machine van een échten kunstenaar. Ze begreep nóg niet, hoe ze er toe gekomen was. te schrijven op die verleidelijke adver tentie. die haar dien avond als gefasci neerd had: „Auteur vraagt geroutineerd typiste voor geheele dagen. Brieven met verlangd salaris onder let ter Ze had geschreven, zonder er moeder iets van te zeggen. Een keurig briefje, dat haar bijna tranen gekost had. Want ze wou slagen! En toen was het ongelooflijke ge beurd! Of ze maar eens aan wou komen. Natuurlijk ging ze. In haar mooiste japon netje, met den antieken bloed-koralen ket ting. dien ze van Tante Stijntje geërfd had, en voorzien van al haar getuigschrif ten. Over die papieren had ze den gehee- len weg loopen tobben. Ze had altijd in een winkel gestaan, eerst bij een doodgewonen banketbakker, die failliet was gegaan, toen in een klein hand- werkzaakje op een van de grachten, ten slotte was ze terechtgekomen in de heeren- afdeeling van het groote magazijn, dat meer dan driehonderd man personeel had en dat ze om duizend reden in haar hart verafschuwde. Haar ideaal was steeds ge weest, typiste te worden. Maar, omdat er geen geld voor lessen was moest ze niet zorgen voor haar half-verlamde, zenuw zieke moeder, die door haar kwaal gedwon gen was, haar onmogelljk-klein weduwen- pensioentje geheel te verdokteren? had ze zich alleen maar. nu en dan. kunnen oefenen op de oude machine van Oom Joost, den makelaar, wiens correspondentie zij voor een appel en een el iederen Maan dag- en Woensdag-avond verzorgde Maar de schrijver had heelemaal niet naar getuigschriften gevraagd. Zonder slag of stoot was de vesting genomen! Ze kon er nog niet over uit. „Komt u dan maar over vijf weken", had hij gezegd, „ik reken den eersten op U". Ans had die vijf weken geleefd als in een droom. Achter de stapels handschoenen peinsde zij over manuscripten en artisten- haren. Zij had nacfhtmerrie's, waarin schrijfmachine-toetsen en tabulatoren een rol speelden. Moeders slechte humeur wie gaf er nu vandaag den dag een vaste betrekking met een behoorlijk salaris aan. om met iets geheel nieuws en onbekends te beginnen? deerde haar niet, de schimpscheuten van de afgunstige colle ga's, voor wie zij haar triomf niet verzwijgen kon, gleden langs haar. Koortsachtig-gejaagd tikte ze. Het viel niet mee er waren zooveel moeilijke woorden telkens sloeg ze mis Maar. ge lukkig. de schrijver bemoeide zich niet met haar. Die zat kauwend op zijn pijp- stompje bij het raam op een papiertje te krabbelen. Fijn. nu kon ze rustig haar gang gaan. Tegen het dicteeren alleen zag ze op. Maar enfin voorioopig was daar nog geen sprake van: ze moest eerst een heele massa copie overnemen. „Gaat het, juffrouw?" vroeg de schrijver, een beetje afwezig kijkend naar haar ner veuze. magere handen. „Zeker, meneer", zei ze bedeesd, maar vol vertrouwen. „Ik maak nog wel eens een foutje maar och. ln het begin „Natuurlijk", wuifde de schrijver haar verklaring weg. ,,U moet er even inkomen. Dat spreekt vanzelf. Gaat u maar rustig uw gang". „Ja, meneer", fluisterde ze dankbaar en ze begon weer te worstelen met de Griek- sche i. die vlak bij de ij lag, en de shift- key, die ze telkens met haok-space-knopje verwarde. Om twaalf uur had ze een rood hoofd en klopten haar slapen van vermoeidheid. Maar in de drie uur, dat ze achter de machine gezeten had, waren er tien vellen volgekomen. „Gaat u nu maar eerst eens uw boter hammetje eten", zei de schrijver goedmoe dig. „mijn huishoudster zal u een kopje koffie geven. Ik ga even een loopje maken Ik ben vandaag.alleen. En weg was hij. In de gang, bij het aan Te Alicante wordt ontkend, dat Gabriel Cailejon, de Britsche consulaire agent aar. de bij het jongste bombardement bekomen verwondingen is overleden. Zijn toestand is integendeel eenigszins verbeterd. Britsch protest. De Britsche regeering heeft bij Franco geprotesteerd tegen twee aanvallen op het Britsche schip „Lake Lugano". In het pro test wordt gezegd, dat de aanvallen wel overwogen waren en de Britsche regeering behoudt zich het recht vopr schadever goeding te eischen. schieten van zijn jas, bedacht hij, dat M wel een knapper toetje had kunnen uit. kiezen; het was geen schoonheid, hoor, en als je daar den heelen dag tegen aan moest kijken.... Enfin, hij was toch vol van zijn nieuwe boek; hij had niet eens tijd om naar aardige meisjes te kijken. Ans. alleen in de rommelige studeer kamer met de verstrooide papieren op de schrijftafel en de sigaretten-stompjes op den schoorsteenmantel, propte de droge ■boterham-reepjes met kaas in haar mond. Zc wilde zich haasten. Eigenlijk was ze vrij tot één uur, maar ze hunkerde er naar weer aan het werk te gaan. Ook wou ze de kamer een beetje opruimen. Het orde nen van al die papieren behoorde stelli» ook tot haar taak. O, ze zou zorgen, dat ze zich onmisbaar maakte Zoo'n schrijver had een vertrouwde hulp noodig. Want, als je verhalen samenstelt, heb je geen tijd, aan de practlsche dingen des levens te denken En wat dat typen aanging ze zou haar uiterste best doen. Het was nog wel niet volmaakt en het ging natuurlijk ook nog veel te langzaammaar alles was ten slotte toch een quaestie van oefening.. Toen de schrijver om drie uur thuis kwam, vond hij zijn typiste Ijverig tikkend Het koud-geworden kopje koffie stond op de boekenkast en de schrijftafel was keurn opgeruimd. „U hebt u in uw vrijen tijd verdienste lijk gemaakt," zie ik." zei hij waardeerend. „Ja. ik ben een vreeselijke siordevos „Och, meneerZe boog het hoofd dieper over de toetsen. „Gunst, wat een aardige man, wat een verschrikkelljk-aardige man! Hij bleek toch niet zoo verstrooid te zijn, als hij eerst leek. Jong was hij niet meer; aan de slapen waren zijn haren al aardig grijs, maar van dichtbij gezien, had zijn gezicht iets sterk-innemends. Zou hij getrouwd zijn' Tot zes uur toe tikte ze, alsof ze er den hemel mee kon verdienen. Toen ze ein delijk opstond, om heen te gaan, meende zc een oogenblik te zullen flauwvallen. Met inspanning van al haar krachten wist ze zich op de been te houden en toen ze eindelijk buiten liep, voelde ze haar dui zeligheid wijken. „Hoe was het?" vroeg Moeder, zittend in haar leunstoel bij het raam, bij voorbaat vast besloten, om niets in de nieuwe be trekking goed te vinden. „Heerlijk", zei Ans en ze lachte „Van het tikken zelf breng ik nog niet veel terecht, maar, ooh, als ik eenmaal gewend ben Ze kreeg geen gelegenheid om te „wen nen". Den volgenden morgen, toen ze prompt om negen uur bij het dubbele bo venhuis in het Museum-kwartier aanbelde, stond er een jonge vrouw met platina blond haar en een ros-zljden pyjama bo ven aan te trap, haar op te wachten. Zij rook naar fijne zeep en duur parfum. „Ik heb de getikte copie van mijn man eens even doorgezien", zei ze uit de hoogte, „daar deugt niets van. Hoe hebt u zich durven aanmelden, als u heelemaal niet typen kunt? U begrijpt: zelfs een maand kunnen wij u niet houden. U bent geen hulp, waar we ook maar iets aan hebben. Hier is éen rijksdaalder; U hebt dan In ieder geval uw dag vergoed". (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) NAGEKOMEN. Rotterdam—Zuld-Amerlka Li)n ALPHACCA, thulsr., 10 Aug. van Rio Janeiro. Holland—Oost-Azië Hjn GAA6TERKERK. 10 Aug. van Hamburg n. R'dam SEROOS- KERK, 9 Aug. van Kobe te Hongkong - MEERKERK, thuisr., 10 Aug. van Port Said GROOTKERK, uttr., 11 Aug. van Suez Holland—Afrika Lijn NIJKERK, ultr., pass. 10 Aug. Gibraltar. Kon. Ned, Stoomb. M(j. AGAMEMNON, 10 Aug. van Algiers naar Lissabon BARNE- VELD. 10 Aug. van Curacao naar Liverpool HELDER, thuisr., pass. 10 Aug. nam. 8 uu: 20 Lydd OBERON. 10 Aug. van Istanboul te Bourgas PYGMALION. 10 Aug. 's nachts 12 uur van Hamburg n. Amst. VULCANUS, 10 Aug. van Triëst naar Flume. Java—New-York Lijn PALEMBANG. Java naar New-York, pass. 11 Aug. voorm. 7 uur Mauritius TABINTA. 8 Aug. van Boston te Quebec SINGKEP. 10 Aug. van Ne*- York te Singapore SIMALOER. 9 Aug. van Penang naar New-York KOTA IN- TEN, 10 Aug. van Java te Boston. HollandAmerika Lijn MAASDAM. 10 Aug. van R'dam te New-York BEEMSTER- DIJK, thuisr.. 10 Aug. te Londen ROT TERDAM. R'dam naar New-York. 10 Aug. nam. van Southampton NIEUW AMSTER DAM, R'dam naar New-York. pass. 10 Aug. Cape Race DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar R'dam. 11 Aug. te Liverpool STA TENDAM, New-York naar R'dam, 12 Aug- nam. 2 uur te Plymouth verwacht. Rott. Lloyd KOTA PINANG. 10 Aug. nam 10 uur van Hamburg naar R'dam KOTA NOPAN, uitr., 11 Aug. voorm. 8 uur v. Port Said KEDOE, 11 Aug. van Hamburg te SCHIEDAM INDRAPOERA. Uttr.. 11 Aug. te Southampton. BUITENZORG, ultr.. 7 Aug. te Blntang. Kon. Holl. Lloyd AMSTELLAND, 10 Aug Amst. te B. Aires WESTLAND. 9 Aug- nam. 7 uur van Amst. te Hamburg. My. Nederland JOHAN DE WITT. uitr.. 10 Aug. van Algiers TARAKAN, 11 Aug. van Amst. te Hamburg JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT, 11 Aug. van Amst. te Batavia. My. Oceaan MELAMPUS, Java n Amst. pass. 10 Aug. Gibraltar PHRONTIS. Am sterdam naar Java, 10 Aug. van Suez. JavaChinaJapan Lyn TJISADANE, 10 Aug. van Macassar TJISAROEA. 9 Aug- van Shanghae te Hongkong TJIBADAK, o Aug. van Batavia te Shanghae. Kon. Pakelv. My. BOISSEVAIN, 9 Aug. va» Konsichang te Lorenzo Marques SIPORS arr. 10 Aug. te Belawan. Halcyon Lyn STAD SCHIEDAM. R'dam Pepel, 10 Aug. den N. Waterweg S'TAU MAASSLUIS, Vlaai-dingen naar Narvik, w Aug. uit den N. Waterweg. Diverse Stoomvaartberichten A LP HAP P Victoria naar Londen. 9 Aug. van Christobai ALGORAB, Kirkenaes n. R'dam, pas>- Aug. Udslre WILLY, 10 Aug. van New castle te Svolvaer LEERSUM. 10 Aug. B Aires Roads te B. Aires W1NSUM- d Aug. van Bremen te Hamburg EMM»* PLEIN. 10 Auc. van R'dam te Narvik - WILLEMSPLEIN, Wabana n R'dam. M» 11 Aug. voorm. 3 uur Prawlepoint O PLEIN, R'dam naar Melilla, pass. 11 *}g' ■R nachts 12 uur Gibraltar WESTPIJ»"' 10 Aug. van R'dam te Oxelosund Ttu» R'dam naar Santa Fé, pass. 9 Aug. Kaap r 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2