BUITENLAND Wapenstilstand tusschen Japan en Rusland DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 No. 24041 r Karimata ontdekt een wrakstuk STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 sie Jaargang FRIGGE prijsverlaging Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Om 12 uur het signaal vuur staken geblazen Litivinof aanvaardt Japansche voorstellen verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D tts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnf per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.t. Nieuwe moed en nieuwe spanning. Nadat de „Karimata" van nacht eenige Spaansche mat ten en een stuk wrakhout had opgevischt, zijn vanmor gen een gouden muntstuk en een horloge opgehaald. De „Karimata" bevindt zich thans op de grens van het afgepaalde gebied. De em mers stootten toen tegen een wrakstuk. Met nieuwen moed en met herleefde spanning wordt thans in zuidoostelijke richting doorgebaggerd. In ieder geval wordt nog vijf entwintig meter doorgegaan. Van de resultaten zal af hangen, of men er dan toe zal overgaan, den molen on geveer zestig meter achteruit te halen, om dan rechts van het thans afgewerkte gebied opnieuw te beginnen naar den kant van Vlieland. EEN GEVAARLIJKE SCHOORSTEEN. Hedenmorgen omstreeks kwart over 9 was de 24-jarige schoorsteenveger W. N. uit Amsterdam op het dak van de firma H. S. F. aan de Hooigracht bezig met het vegen van een schoorsteen. Te dien einde hield hij zich vast aan dien schoorsteen, waarvan tot zijn grooten schrik het bovenstuk plot seling losliet en in de diepte stortte. Een deel ervan bleef in de dakgoot liggen, een ander deel kwam over den rand in de Hooglandsche Kerkkoorsteeg, gelukkig zon der persoonlijke ongevallen te veroorzaken. De hevig geschrokken schoorsteenveger slaagde erin zijn evenwicht te bewaren en bereikte ongedeerd den beganen grond. Personeel van de politiebrandweer heeft den schoorsteen, voorzoover deze gevaar opleverde, gesloopt. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juli 1938 zijn als gevonden voorwerpen aangegeven Een armband, actetasschen, een arm bandhorloge. aanhanger met rood steentje, atlas, aardewerk in doos, boeken, bood- schappentasch. bankbiljet, boordje, bril, badpak en badhanddoek, ceintuur, doosje inh. vischgerei, doek en kinderschortje, dweilen, dekens, directoirs, damestasch, eenden, fototoestel, gouden ring met steentje, handschoenen, halsketting, hon denhalsbanden, hoorn van een claxon, ha rier. jasje, koffer, inh. sportkleeding, kof- lerkist, kousen, kinderschoentjes, kraan- sleutel, knip kaart van de tram, kinderwa gen, kwitantiekaart, kindertaschje, mut sen. muziekstukken, mantels, mes. num merborden, pet, paraplules. portemonnaies, padvindersriem, portefeuille, plank, regen mantel, rugzak, rozenkransen, sleutels, schooltasch, schoenen, statief, vulpenhou der, zakje, inh. geld, zadeldekje. Gevonden in het Postkantoor: twee vul penhouders. Gevonden in het Telegraafkantoor: een damesparapluie. Gevonden in de tram (stadslijn) ln de rcaanden Juni en Juli: een dameshoed, een «sutel, een portemonnaie, handschoenen, «n boekje, paraplules, een pakje inh. een jbrk, een beursje, een vulpenhouder, een ?hl met hoornen montuur, een Christus- Knus, 1 bouwplaat, een keteltje, een tasch met goed Terug te bekomen en inlichtingen te ver jagen iederen werkdag, behalve des Don derdags en 's Vrijdags tusschen 1—3 uur namiddag ten Politiebureele alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wapenstilstand! Optimisme en pessi misme over de zending van Runciman. De Duitsche perscampagne en voor bereidingen De Italiaansche hulp aan Franco Diplo matieke besprekingen. „Het wonder", waarover wij gisteren spraken is gelukkig toch geschied Sjigewitsoe en Litwinoff zijn het eens geworden over de voorwaarden van een wapenstilstand en te Tokio betoont men zich over het verdere verloop optimis tisch gestemd. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat nieuwe incidenten zich op den duur zullen voordoen, dooh dat het signaal „vuur sta ken" geblazen werd, is uitermate verheu gend en beteekent in de gegeven omstan digheden reeds heel wat Voorloopig blijft het dus afwachten, hoe de diplomatieke besprekingen zich verder zullen ontwikkelen en of de thans in te stellen commissie tot een beide partijen be vredigende regeling van de grenzen zal kunnen komen. De besprekingen van Lord Runciman duren onverminderd voort; gisteren is hij door Benesj ontvangen. De „Evening Standard" meldt: „Men meent te weten, dat sedert zijn terugkeer naar Londen Chamberlain van Runciman een rapport heeft ont vangen over diens eerste indrukken van den toestand in Tsjecho-Slowakije. Het rapport geeft te verstaan, dat de beide partijen bereid zouden zijn hun eischen en voornemens te bespreken in een geest van verzoening". Intusschen heeft het hoofdkwartier van de Sudeten-Duitsohe partij een communi qué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de toestand eerder erger dan beter is ge- worend. Dit communiqué is uitgegeven na een bijeenkomst van de leiders der partij. Over het algemeen is men evenwel van oordeel dat dit communiqué overdreven is; het oordeel van de Sudeten wordt door de overige partijen niet gedeeld. Tsjecho-Slowaaksche politieke kringen geven uitdrukking aan hun levendige ver wondering over de steeds heftiger Duitsche propaganda jegens Tsjecho-Slowakije. Terwijl Runciman, aldus zegt men, voort gaat met de hem opgedragen taak, welke moet eindigen met de vreedzame regeling van de nationaliteitenkwesties, verzuimt de Duitsche propaganda geen gelegenheid om de politieke atmosfeer te vertroebelen. De heftigheid dezer aanvallen en de wijze, waarop de feiten stelselmatig worden ver draaid. wekken in gezaghebbende kringen te Praag den indruk, dat men te Berlijn probeert de pogingen van Runciman ver- geefsch te doen zijn, door te Parijs en Lon den wantrouwen jegens Tsjecho-Slowakije te zaaien. Deze handelwijzen verrassen dezelfde kringen temeer, daar de Tsjecho-Slowaak sche regeering, naar zij zeggen, voldoende bewijs heeft geleverd van haar goeden wil op objectieve wijze te beraadslagen over ieder redelijk voorstel, dat de nationalitei tenkwesties zou kunnen oplossen De methoden der Duitsche pers en radio, aldus zeggen bevoegde kringen te Praag, worden geïllustreerd door het jongste inci dent te Hoehal (Glaserwald). Terwijl dit incident zich tusschen Duit- schers afspeelde, zegt de Duitsche propa ganda, dat de dader van den aanslag op den aanhanger van Kenlein een Tsjech was. Zij stelt de feiten voor als een bewijs voor de haat der Tsjechen tegen het Duit sche volk. Deze wijze van vergiftiging der atmos feer, aldus doet men te Praag opmerken, is in volkomen strijd met de woorden van Hitier zélf. die vroeger op zoo'n gestrengen toon heeft gesproken over de verantwoor delijkheid, die op de buitenlandsche jour nalisten in Duitschland rust bij de vor ming der politieke meening. Deze campagne van onjuiste berichten, welke door Berlijn wordt gevoerd, kan ove rigens slechts de Tsjechische meening op- zweepen en de Duitschers in Tsjecho-Slo wakije er toe brengen een onverzoenlijke houding aan te nemen op het oogenblik. dat een uiting van goeden wil hunnerzijds bijzonder noodig zou zijn. Volgens bevoegde Tsjecho-Slowaaksche kringen kan de Duitsche campagne dus slechts ten doel hebben in Frankrijk en Engeland het vertrouwen te vernietigen, dat men er heeft in den goeden wil van Tsjecho-Slowakije en een gewelddadige op lossing voor het nationaliteitenprobleem voorbereiden. Ten aanzien van Tsjecho-Slowakije schrijft de „Times", dat uit dit land goede en slechte berichten komen. Tot nu toe is Lord Runciman erin geslaagd zich de ge negenheid der beide partijen te verzekeren alle 1 pers. Kamers GRONINGEN f 2.50m/uitst. ontbijt. 5536 (Ingez. Med.) en hierover moet men zich verheugen. Men moet evenwel de campagne van de Duitsche pers tegen Tsjecho-Slowakije betreuren. Over het algemeen is men op White Hall optimistisch gestemd ten aanzien van de zending van Runciman. De „Manchester Guardian" maakt melding van de onrustbarende militaire voorbereidingen in Duitschland. Deze voorbereidingen ziet men overal in het Westen, Zuiden en Zuidoosten. Kort geleden zijn tien of twaalf militaire treinen binnen drie dagen over de spoorlijn NeurenbergUlm gepasseerd. De boeren hebben opdracht gekregen hun paarden gereed te houden voor de militaire autori teiten met ingang van 20 Augustus. In som mige gebieden hebben mannen, die te oud zijn om nog te dienen, doch die wel gebruikt kunnen worden in de garnizoenen, opdracht gekregen zich op 22 Augustus te melden bij de autoriteiten voor het maken van oefe ningen, welke zullen duren tot 28 October. De soldaten, die met groot verlof zouden gaan en die een dezer dagen zouden af zwaaien, hebben bericht gekregen, dat zij nog een maand onder de wapenen moeten blijven. Uit Praag wordt gemeld, dat gistermid- dg een Duitsch militair vliegtuig te Ltberec (Noord-Bohemen) gedaald is. Het vliegtuig behoort thuis te Leipzig. Alvorens te dalen, vloog het boven de streek van Turnff. Het werd bestuurd door een leerling-vlieger van Bulgaarsche nationaliteit, die thans in Duitschland in opleiding is. Voorts wordt uit Liberec gemeld, dat een Duitsch militair vliegtuig gisteren op 5000 M. boven het grensgebied van Frydlant iNoordoost-Bohemeni heeft gevlogen. Het blad meldt, dat dit vliegtuig uit Laubau is gekomen en ook boven de gemeenten Hal Habartlce en Cernousy heeft gevlogen. BINNENLAND. De wapenschouw voor EL M. de Koningin op 29 Augustus. (3e Blad). De Karimata heeft de grens van het af gepaalde gebied bijna bereikt. (3e BI.) Jopie Waalberg door Inge Soerensen ge slagen. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Wapenstilstand tusschen Japan en Rus land. Litwinof aanvaardt de Japan- sche voorstellen. Het signaal „vuur staken" geblazen! (Ie Blad). Vliegtuigcatastrophe in Boedapest; twaalf slachtoffers. (Luchtvaart, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In gezaghebbende kringen te Parijs wordt over een onderhoud, dat Bonnet gisteren met den Duitschen ambassadeur heeft ge had, verklaard, dat dit betrekking had op den internationalen toestand, in het bij zonder op het Tsjecho-Slowaaksche vraag stuk en de zending van Runciman. Verder heeft Bonnet de aandacht van den am bassadeur gevestigd op de Fransche tegen spraak van de Italiaansche berichten over LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Geslaagd zijn voor het diploma reddend ^wemmen der L.R.B., diploma A: mej. C. ooiman en de heeren M. v. Hilten en P. M. w' voor ^et diploma B: mej. M. Eikelen- °°m en de heer J. H. de Vink. Op 20 Augustus a.s. zal de speeltuin- jeenigmg „Westerkwartier'' in het Haag- J-gKwartier 6611 speeltuinfeest geven, °Ptochn verk°nd€n e€n £ecostumeerden Aan den strijd tusschen de Japanners en de Russen is plotselfng een einde gekomen, als gevolg van een derde on derhoud tusschen den Japanschen am bassadeur te Moskou Sjigemitsoe en den Russ. minister van Buitenland sche Zaken Litwinof, die over de voor waarden voor een wapenstilstand tot overeenstemming zijn gekomen en waarbij besloten werd, dat hedenmid dag om 12 uur de militaire operaties zouden ophouden en de troepen in de stellingen zouden blijven, die zij op dat oogenblik innamen. Inderdaad heeft op het genoemde uur (plaatselijke tijd), zóó wordt uit Tokio gemeld, het Japansche comman do bij Tsjangkoefeng het signaal ,,vuur staken" doen blazen. Omtrent het sluiten van wapenstil stand meldt Tass nader uit Moskou, dat Sjigemitsoe gisteren opnieuw een bezoek heeft gebracht aan Litwinof. Na een gedachtewisseling deed Sji gemitsoe de volgende voorstellen: le. De Japansche en Sovjet-Russische troepen staken alle militaire actie te twaalf uur in den middag plaatselijken tijd op 11 Augustus. De beide regee ringen zullen onmiddellijk bevel dien aangaande geven. 2e. Zoowel de Sovjet-Russische als de Japansche ^troepen blijven in de stel lingen, welke zij bezet hielden op 10 Augustus te middernacht plaatselijken tijd. 3e. Een gemengde commissie van tyee vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en twee vertegenwoordigers van Japan- Mandsjoekwo, met een scheidsrechter door beide partijen te zamen gekozen uit de burgers van een derden staat, zal worden gevormd tot het regelen van de grens in den omstreden sector. 4e. Deze commissie zal werken op grond van de overeenkomsten en kaar ten, welke de handteekening dragen van de gevolmachtigde vertegenwoor digers van Rusland en China. De beide eerste punten van het Ja pansche voorstel werden door Litwinof zonder meer aangenomen. Hij verwierp in het derde punt evenwel de functie van scheidsrechter. Litwinof zette uit een, dat de aanwezigheid van een niet belanghebbend scheidsrechter in de commissie de beste garantie zou zijn voor een succes van de regeling, doch hij wilde, ten aanzien van de tegen werpingen van den Japanschen ambas sadeur, hier niet op aandringen. Hier mede was dus ook het derde punt ge regeld. Aanvankelijk werd nog geen overeenstemming bereikt ten aanzien hdft vierde punt. Sjigemitsoe had voor- steld ook ander materiaal te gebrui ken, dat tot nu toe nog niet is gezien door de regeering van de Sovjet-Unie en waarvan deze geen kennis heeft. Sjigemitsoe beloofde evenwel, dat hij zijn regeering zou raadplegen en zoo spoedig mogelijk antwoord zou geven. Een nader bericht uit Moskou meldde, dat Litwinof de voorstellen van Sjige mitsoe aanvaard had. Voordat deze berichten bekend wer den, waren de gevechten reeds ver flauwd: hetgeen o.m. bleek uit de me- dedeeling, dat het gisteravond aan de grens rustig was en dat er door de Japanners naar gestreefd werd. het conflict niet te verscherpen. Ook de luchtmacht der Russen was niet meer opgetreden. Voorts werd gemeld, dat maarschalk Blücher zijn hoofdkwartier verplaatst had naar Hausj en dat de strijdkrach ten der beide partijen elkaar tot op zeer korten afstand genaderd waren. De Japanners deelden mede, dat zij al hun stellingen langs de betwiste heuvels bezet houden en dat de toe stand bij Tsjangkoefeng vanmorgen ongewijzigd was. Stijgende beurskoersen. Het bericht over de overeenkomst tusschen Litwinof en Sjigemitsoe werd bij opening van de effectenbeurs te Tokio bekend. Onmiddellijk stegen de koersen van de meeste fondsen met 2 tot 5 °/o, waarna de stijging voort duurde. Het Iaat zich aanzien, dat het warme zomerweer in het Noord oosten van het land nog zal aan houden, behoudens geringe kans op onweer. Overigens wordt vrij zware bewolking verwacht, met eenigen lichten regen of nog kans op plaatselijke onweersbuien, met vrij warm weer. De wind zal zwak en veranderlijk van richting zijn. wapenleveringen aan Spanje. De bespreking tusschen Ciano en Blondel te Rome moet betrekking gehad hebben op specifiek Fransch-Italiaansche kwesties. De diplomatieke medewerker van Reuter verklaart, dat tijdens een onderhoud van den Britschen zaakgelastigde te Rome, Noel Charles, met Ciano. Noel Charles de kwestie te berde bracht van de den laatsten tijd uitgesproken beweringen betreffende ravi tailleering en bijstand van Italië aan Franco in strijd met de niet-inmenglngsovereen- komst. De Britsche zaakgelastigde zou er op ge wezen hebben, dat ter vergemakkelijking van de toepassing van het niet-inmengings- plan ten opzichte van de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers, welks uitvoe ring een voorwaarde vormt voor het in werking treden van de Engelsch-Italiaan- sche overeenkomst, de grens in de Pyre neeën gesloten is door de Fransche regee ring, die deze grens loyaal gesloten heeft gehouden, ondanks een zekere hoeveelheid van binnenlandsche critiek.Beweringen van het type, zooals onlangs in omloop zijn ge weest, aldus zou door Noel Charles uiteen gezet zijn. moeten in dit verband moeilijk heden in 't leven roepen voor de Fransche regeering. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende week abonnt kwartaal wonende «t« .tto •vrrrv(straat). No. wevsrht het ..T,EID5CH DAGBLAD" vanaf Vm. opqezonden te hebben aan onderstaand adres: '"om verqnedinq van henondiade nortnkosten

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1