LEIDSCH DAGBLAD Gemeenteraad van Katwijk LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 11 Augustus 1933 Oprichting Chr. Huishoud- en Industrieschool Tumult op de publieke tribune Bouw van arbeiderswonin gen. - Nieuwe voetbalvelden Plaatst Uw advertenties BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN THIJS IJS E\ DE TOO VERSTA \GES Gisteravond vergaderde de gemeente raad van Katwijk. Afwezig de heeren Perk en Van 'tWout. De notulen van de vergadering van 24 Juni werden goedgekeurd, Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den schoolartsendienst. waaruit bleek, dat de andere gemeenten, behoo- rende tot den kring er niet voor voelen om de reisvergoeding voor den schoolarts te verlagen. In bespreking kwam hierna het adres van 129 badgasten, waarin verzocht wordt op het strandgedeelte ten Zuiden van de Watering vrij te laten zwemmen. In verband met het gesprokene in de vergadering van 1 Juni j.l. waarin beslo ten werd het verbod te handhaven en streng toe te passen; eenige Jaren achter een had men het zwemmen oogluikend toegestaan adviseerden B. en W. het adres voor kennisgeving aan te nemen. Van de zijde der badgasten bestond voor de behandeling ran deze kwestie zeer groote belangstelling; de publieke tri bune was zóó vol. dat meerderen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. De heer Van Tongeren, die de discussie opende, vroeg of er geen tusschenvoorstel mogelijk is. Men zou b.v. als proef een strook van 100 meter vrij kunnen geven. Ongetwijfeld zullen de adressanten met 100 meter zeer tevreden zijn. De heer Van Rijs ondersteunde de woor den van den heer Van Tongeren. Het is, aldus spr., beter dat de raad besluit het zwemverbod op te heffen, dan dat ooglui kend wordt toegestaan dat men het ver bod overtreedt. Bovendien zou spr. het vrij te geven strandgedeelte nog willen uit breiden. Naar de meening van den heer Schone- veld is het een kleine moeite om 1000 handteekeningen van badgasten te verza melen. die tegen opheffing van het verbod zijn. Voor de badplaaats zou opheffing stellig geen voordeel beteekenen. Thans wordt het verbod streng toegepast, waar door eenige personen zijn gedupeerd, doch dit is niet de schuld van den raad, doch van degenen, die met de uitvoering van het verbod zijn belast en zich tot voor kort op onvoldoende wijze van hun taak kweten. De heer v. d. Zwan wees er op, dat de omstandigheden, na de besprekingen van Juni niet veranderd zijn, zoodat er geen enkele reden bestaat om het verbod thans op te heffen: bovendien kan men 100 meter verder over de Watering vrij zwemmen. De heer Van Rijs bestreed den heer Schoneveld, waar deze beweerde, dat op heffing in het nadeel van de badplaats zou zijn. Het bezoek is door het vrijgeven van enkele strandgedeelten juist grooter ge worden (instemming op de tribune). De heer Schoneveld merkte vervolgens op, dat vele badgasten Katwijk boven andere badplaatsen verkiezen om haar bij zonder cachet. Wordt Katwijk gelijk aan alle andere badplaatsen, dan zullen vele badgasten hier niet terugkeeren. De con clusie van den heer Van Rijs, dat door op heffing van het verbod het bezoek zal toe nemen. is niet te bewijzen. Spr. heeft ge ïnformeerd naar het standpunt dat V.V.V. in deze kwestie inneemt. Hem is medege deeld. dat V.V.V. principieel tegen ophef fing is. Naar aanleiding van deze opmerking, deelde de voorzitter mede, dat V.V.V. een schrijven aan B. en W. heeft gezonden, waarin geadviseerd wordt het verbod te handhaven. Ook een aantal badgasten heeft schriftelijk een dergelijk advies ge geven. De heer Van Tongeren zeide naar aan leiding van het door den heer v. d. Zwan gesprokene, dat de badgasten, die het adres hebben ingediend, niet ten Noorden van de Watering wenschen te baden, om dat het daar om het zacht te zeggen nu niet zoo netjes toegaat (luide instem ming op de publieke tribune i. Nadat de heer Van Rijs nogmaals Inwil liging van het adres had bepleit, merkte de heer Schoneveld op, dat wanneer het verbod wordt opgeheven, het binnen korten tijd ten Zuiden van de Watering ook niet „netjes" meer zal zijn en dit moet worden voorkomen. Het voorstel van B. en W. het adres voor kennisgeving aan te nemen werd aangenomen met 114 stemmen. Tegen stemden de heeren Kulk, Van Tongeren, Van Rijs en dr. Dodder. Nauwelijks had de voorzitter den uitslag van de stemming bekend gemaakt of er ontstond op de publieke tribune een hevig tumult. Geroepen werd o.m.: ..Nooit meer naar Katwijk!" en enkele minder fraaie dingen, die den demonstranten niet tot eer strekken. Toen het publiek eenigszins was bedaard, verliet het de raadzaal. Ter voorloopige vaststelling werden aan geboden de gemeenterekening. de rekenin gen van de licht- en waterbedrijven, het grondbedrijf en den schoolartsendienst. In de commissies, belast met het nazien dezer rekeningen werden benoemd de hee- ien 'Van Elk, Jl G. Schoneveld en C. van Rijs igemeenterekening); C. van Rijn, J. van Elk en T. Lodder (licht en water); D. F. E. Meerburg, T. Lodder en C. van Ton geren (grondbedrijf en schoolartsendienst). Dc heer .J. H. van Neerbos, adjunct com mie- 2c klasse ter secretarie, werd be noemd tot ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Op haar verzoek werd de gemeente Val kenburg toegelaten tot den Schoolartsen dienst ..Kring Katwijk". Thans is in den kring alleen Rijnsburg nog niet aangeslo ten. Op verzoek van Ged. Staten werden in de schoolgeldverordening voor L. O. en L. O. enkele onbelangrijke wijzigingen aangebracht. Arbeiderswoningen. Hierna kwam in behandeling een voor- s'cl tot aankoop van grond bestemd voor den bouw van arbeiderswoningen. Aan de toelichting, die B. en W. bij dit voorstel geven ontleenen wij het volgende; Om aan de steeds grooter wordende be hoefte aan arbeiderswoningen tegemoet te kunnen komen, is het noodzakelijk, dat de gemeente, teneinde aldaar tevens tot een stelselmatige bebouwing te komen, de be schikking verwerft over het complex gron den. gelegen tusschen de Baron Sweerts de Landas Wyborghstraat en den Vreug- deweg, voor zoover bedoelde gronden al thans nog niet haar eigendom zijn. In dit verband zijn wij met verschillende eigenaars in onderhandeling getreden met het resultaat o.a., dat J. W. en J. Spaan derman zich tenslotte bereid verklaard hebben de hun toebehoorende perceelen te verkoopen voor f. 15000. Met de overige eigenaars zijn wij nog in onderhandeling, doch het is ons tot dusver nog niet mogen gelukken met hen tot overeenstemming te komen. Naar aanleiding van het adres, waarin meerdere Duinoord-bewoners verzoeken de bedoelde gronden met het oog op het uit zicht onbebouwd te laten en te bestem- I men voor plantsoenaanleg, zeggen B en W.Dit verzoek is niet voor inwilliging vatbaar; eenerzijds niet, omdat de onder- werpelijke terreinen, in verband met de steeds voortschrijdende uitbreiding van de gemeente, niet voor bebouwingsdoelelnden kunnen worden gemist, te minder, daar de gemeente daar slechts de beschikking heeft over een zeer beperkte hoeveelheid geschik- ten bouwgrond, terwijl anderzijds het ge ven van een bestemming aan deze terrei nen in den door de adressanten bedoelden zin, de financieele krachten van de ge meente verre te boven zou gaan. Bovendien zij er nog op gewezen dat, mede als gevolg van de omstandigheid dat de achtergelegen gronden voor industrie doeleinden zijn bestemd, reeds sedert ja ren bij uitbreidingsplan de aansluitende terreinen voor woningbouw zijn aange wezen. Dr. Lodder betreurde het ten zeerste, dat het fraaie uitzicht ter plaatse door bebou wing zal verdwijnen. De voorzitter antwoordde dat deze gron den reeds jarenlang in het uitbreidings plan zijn opgenomen. De heer Van der Zwan hoewel betreu rende, dat de gronden bebouwd zullen worden, zag onder de gegeven omstandig heden geen andere mogelijkheid, tenzij een fonds gevormd wordt, waaruit de gronden zouden worden aangekocht met de bedoe ling ze aan de gemeente aan te bieden. I De heer Van Rijs vroeg of er spoedig gebouwd zal worden. Zal de gemeente zelf gaan bouwen of wordt de grond verkaveld. Verder vroeg spr. den grond tegen kost prijs te verkoopen. De voorz. antwoordde dat de bouwver- eeniging reeds een groot terrein heeft aan gevraagd. Over het algemeen wordt de grond beneden kostprijs verkocht. De heer Schoneveld was zeer erkentelijk voor dit voorstel. Spr. drong aan op spoe dig bouwrijp maken der gronden. Verder vroeg hij hoe het staat met de terreinen in Nieuw Zuid. Hierop antwoordde de voor zitter dat de onteigening zeer binnenkort zal plaats vinden. Nijverheidsschool. Zooals bekend voert de Katwijkschc naaischool officieel geheeten „Kat- wijksche School voor huishouden, vrou welijke handwerken en maatschappe lijk werk op Christelijken grondslag" sinds langen tijd een actie tot oprich ting van een huishoudschool. Den laatsten tijd is deze actie weer zeer. krachtig gevoerd, terwijl thans aan den raad wordt verzocht mede werking aan haar plannen tot oprich ting van een huishoudschool te ver- leenen. Aan de toelichting, door B. en W. bij het verzoek der school gevoegd, ontleenen wij het volgende: Naast de naaldvakken, waarin reeds aan de bestaande school onderricht wordt ge geven, zal aan de nieuw op te richten Nijverheidsschool les worden gegeven in de huishoudelijke vakken, als koken, huis houdkunde, waschbehandeling, hygiëne en voedingsleer, terwijl voorts ook algemeen ontwikkelend onderwijs aan de school zal worden ontvangen, waarbij zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden met het praktisch nut, dat daarmede in verband met de gekozen vakken, verkregen kan worden. Bij raadsbesluit van 23 Juni 1932 werd een verzoek van dezelfde vereeniging om haar naaischool om te zetten in een lagere Nijverheidsschool voor naaionderwijs om financieele reden afgewezen. Hoewel ook nu inwilliging van het voorliggend verzoek tot verzwaring van het gemeentelijk bud get zal leiden, zijn de omstandigheden sedert 1932 toch zeer belangrijk gewijzigd. Eerstens voorziet de thans gewenschte school in een veel grootere behoefte dan de in 1932 gevraagde Nijverheidsschool voor naaionderwijs. Immers wordt de eenzijdige opleiding door een meerzijdige vervangen, met welk een opleiding de gemeente Kat wijk met haar groote arbeidende bevolking in hooge mate zal zijn gebaat. Wordt hierbij In de eerste plaats gedacht aan het groote sociale nut dat met de op leiding tot toekomstige huisvrouw en moeder en tot dienstbode wordt bereikt, ook mogen niet over het hoofd worden gezien de voordeelen, die in het bijzonder met een cursus in de huishoudelijke vak- j ken. in verband met het typisch karakter van Katwijk als badplaats, zullen worden verkregen. Vervolgens wordt gewezen op de sedert 1932 nog verslechterde omstandigheden met betrekking tot de hulsvesting der naaischool. Het onderbrengen van de vis- scherijschool zoowel als de naaischool in het gebouw van de voormalige Gerefor meerde School aan de Burgersdijkstraat levert vele bezwaren op. De uitbreiding van het aantal leerlingen aan beide scholen heeft een groot gebrek aan schoolruimte doen ontstaan, terwijl verder moet worden gewezen op de minder gewenschte moreele toestanden, die het samenbrengen van de leerlingen der beide scholen in een gebouw in den winter veroorzaakt. Door dc op richting van een nieuwe huishoud- en industrieschool zal mede voor de vtsscherij- school ten opzichte van de schoolruimte een belangrijke verbetering intreden. Tenslotte is ook financieel de toestand sedert 1932 veranderd. De begrooting van de naaischool kan mede als gevolg van het te hooge schoolgeld de laatste jaren niet meer sluitend worden gemaakt. Was zulks in 1932 nog mogelijk met een raming van een gemeentelijk subsidie ad f. 200, in 1936 en 1937 werd naast het gewone subside van f. 200 een extra subsidie groot resp. f.100 en f. 112.57 door de gemeente ver leend. De slechte huisvesting der school en haar eenzijdige opleiding hadden verder tot gevolg dat steeds meer Katwijksche meisjes een Nijverheidsschool te Lelden bezochten, hetgeen zich in de gemeente lijke vergoeding aan Leiden weersDiegelt. Werd in 1932 aan zoodanige vergoeding als gevolg van het bezoeken door leerlingen uit deze gemeente van de vakschool voor meisjes voor Leiden en Omstreken en van de R.K. vakschool voor meisjes te Leiden, uitgekeerd resp. f. 278.73 en f. 350.67, in 1936 waren deze bedragen gestegen tot f. 424.07 resp. f 411.39, of in totaal met f. 206 06. Bedenken we hierbij dat de ver goeding aan de gemeente Leiden in 1936 verschuldigd was voor een 100-tal Kat- wiiksche cursisten, dan mag hier niet alleen uit blijken, de groote behoefte die in Kat wijk aan uitgebreid huishoudonderwijs be staat. doch dan zal het tevens duidelijk zijn dat door eigen voorziening in dat on derwijs de aan de gemeente Leiden ver schuldigde vergoeding aanmerkelijk zal worden gereduceerd. Uit de memorie van toelichting op de overgelegde begrooting blijkt voorts dat het schoolgeld bij omzet ting der school niet onbelangrijk kan worden verlaagd, zoodat ook uit dien hoofde op een grooter schoolbezoek kan worden gerekend. Gerekend op een aantal leerlingen van 50 in de beide leerjaren, zullen een directrice en 3 leeraressen worden aangesteld, terwijl het totaal der salarissen wordt geraamd op f. 6200 Het gebouw, inclusief kosten van grondaankooD met inventaris, wordt ge schat op f. 35.000. waarvoor de vereeniging een leening denkt te sluiten tegen een rente van 3"i pet., af te lossen in 40 jaren. Volgens de begrooting. die naar onze mee ning niet te grootsch is opgezet, zullen de netto-kosten bedragen f. 8106, waarin de gemeente 30 pet. en het rijk 70 pet. zal hebben bij te dragen. De kosten voor de gemeente kunnen dus worden begroot op 30 pet. van f 8106 f. 2431.80. Hiertegen over staat dat het gemeentelijk subsidie aan de naaischool vervalt en de vergoe ding aan de gemeente Lelden ongetwijfeld lager wordt. De derving van inkomsten wegens huur van een lokaliteit van het gebouw aan de Burgersdijkstraat zal in verband met gebrek aan schoolruimte voor de visscherijschool, kunnen worden opge vangen. Bij de behandeling van dit voorstel ont spon zich een uitvoerige discussie over de vraag of de nieuwe school al dan niet een voortzetting is van de bestaande naai school De heer van Rijs betreurde het ten zeerste, dat B. en W. niet zijn gekomen met een voorstel tot stichting van een neutrale school. Thans worden groote groepen van het onderwijs uitgesloten. De voorzitter zeide, dat het in de lijn der gemeente ligt om een Chr. school te stichten. B. en W. sympathiseeren sterk met een Chr. school. De heer Meerburg onderschreef de woor den van den heer van Rijs. Dr. Hueting vroeg hoe het gemeente bestuur zou staan tegenover de aanvraag voor een R.K. of neutrale school. Indien er een Chr. school was. zouden B. en W. de stichting van dergelijke scholen overbodig achten, aldus de voorzitter. De heer van Rijs meende, dat de burge meester in deze kwestie een onjuist stand punt inneemt, wanneer hij zegt zeer sym pathiek tegenover de oprichting van een Chr. school te staan. Door de oprichting van zoo'n school sluit hij groote groepen uit en vergeet, dat hij de belangen van alle Katwijkers moet dienen. De heeren v. d. Bent en van Tongeren verdedigden het voorstel Wethouder Veltkamp zeide, dat de aan leiding voor deze aanvraag de oprichting voor een Chr. school in Lelden is. De ge- heele kwestie draalt echter om de vraag of zoo'n school noodzakelijk is. Persoonlijk is spr. daarvan overtuigd, omdat het hier een arbeidersbelang geldt. Dr. Hueting zeide er eveneens van over tuigd te zijn dat een Nijverheidsschool noodig is. De heer v. Rijs meende, dat indien B. en W. zoo van de noodzakelijkheid van een nijverheidsschool zijn overtuigd, zij ook de plicht hadden een voorstel tot oprichting in te dienen. Dit hebben zijn niet gedaan en dus zijn zij tekort geschoten, aldus spr. De voorz.: De heer van Rijs kent blijk baar de voorgeschiedenis van deze kwestie r.iet; er is reeds meermalen over gespro ken. De voorzitter deelde mede dat het Chr. principe bij B. en W. niet in debat is ge weest. Wij hebben gemeend, aldus spr., dat de betreffende vereeniging, die jaren lang de oude school heeft geëxploiteerd ook het recht heeft de nieuwe te exploiteeren. Tenslotte werd nogmaals zeer uitvoerig gesproken over de vraag of de vereeniging rechtspersoonlijkheid bezit of niet. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen, onder het voor behoud dat het besluit vervallen is, indien blijkt dat de vereeniging geen rechtsper soonlijkheid bezit. Even later deelde de voorz. mede, dat de vereeniging Koninklijk is goedgekeurd. Sportvelden. Zooals bekend zijn dc voetbalveree- vligingen „Quick Boys" en „Katwijk" door den verkoop van grond aan de Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw, en geesteszieken hun velden kwijtgeraakt. In overleg met dc beide vereenigingen stellen B. en W. thans voor de gronden gelegen tusschen de Duinoordstraat en het voormalige Hooge Mallegat voor sportvelden te bestemmen. De aanleg der velden zal f. 1500 kosten, terwijl de tot dusver betaalde huurprijzen Quick Boys f. 350 en Katwijk f. 180 kunnen worden gehandhaafd. De heer v. d. Marei vroeg of de tegen woordige huren schadeloos worden gesteld. De heer Schoneveld betuigde zijn groote erkentelijkheid voor dit voorstel. Naar aanleiding van een vraag van den heer Grimbergen deelde de voorzitter mede dat dc oplossing van de sportveldenkwestie slechts tijdelijk is; op den duur is het n.l. de bedoeling, dat op de betreffende gron den woningen worden gebouwd. De heer v. d. Marei meende dat, het geld voor aanleg van de velden weggegooid ls. temeer waar de mogelijkheid bestaat dat de terreinen reeds binnen korten tijd wor den bebouwd. Wethouder Dubbeldam wees op de nood zakelijkheid van sportvelden. Met den stem van den heer v. d. Marei tegen werd het voorstel aangenomen. Rcgeeringsjubileum. Besloten werd in verband met de viering van het regeerlngsjubileum een credlet te verleenen van f. 1200. Van dit bedrag zal vrijwel het groot ste deel worden besteed voor den aan koop van jubileum-cahiers, welke aan alle schoolkinderen zullen worden uit gereikt, terwijl van het restant extra subsidies zullen worden verstrekt aan de Oranjevereeniging alhier ten behoe ve van de kinder- en volksfeesten. De heer Schoneveld meende, dat een volksfeest niet door de gemeente gesub sidieerd dient te worden. Spr. zou de f. 1200 uitsluitend willen bestemmen voor de kin derfeesten. De heer van Tongeren zeide van de plannen nog zeer weinig te hebben ge lezen. Bij informatie is hem gebleken, dat de Oranjevereeniging het recht tot publicatie van de berichten betreffende de feesten verkocht heeft aan een plaatselijk weekblad. Spr. achtte dit zeer onjuist en bovendien onbegrijpe lijk. De Oranjevereeniging is een alge- meene organisatie en het is dus logisch en tevens in haar eigen voordeel, dat alle Bladen de berichten ontvangen. De voorzitter antwoordde dat dit een kwestie is, die in dc vergadering van de O.V. thuis hoort en niet in den raad. (Ook ons Blad ontving eenige dagen geleden van de O.V. de mededeeling, dat het geen berichten betreffende de viering van het regeeringsjubileum meer zou ontvangen, daar de ver eeniging alle rechten tot publicatie had verkocht aan een plaatselijk weekblad. Wij betreuren dezen „verkoop" ten zeerste, temeer waar de O.V. zich onge twijfeld zelf door dit besluit de meeste schade berokkent. Wij zullen echter al het mogelijke doen om de berichten betreffende de voorbereiding der fees ten, de plannen en de feestelijkheden zelve zoo volledig mogelijk in ons Blad te plaatsen). Nadat een voorstel van den heer Schone veld om de subsidie uitsluitend beschikbaar te stellen voor kinderfeesten met 3 stem men was verworpen werd de subsidie z.h.st. verleend. Electriciteit. Voorgesteld werd ten behoeve van de kleine krachtstroomverbruikers een nieuw tarief in te voeren, met een maximum van plm. 80 Watt, een vastrecht van f. 0.50 per maand cn een stroomprijs van f. 0.15 per K.W.U. Goedgekeurd. In dc gemeentebegrooting werd een wij ziging aangebracht. Een besluit ex art. 36, 4e lid der Woningwet, voorbereiding uit breidingsplan. werd na enkele inlichtingen genomen, terwijl verder besloten werd de gronden Prinses Julianalaan-Schelpenpad in het grondbedrijf in te brengen. Tenslotte werden in de verordening op de zeebaden en het strand enkele wijzigin gen aangebracht, waardoor de strekking der verordening echter niet werd aangetast. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde dr. Hueting nogmaals de aandacht op den levensge vaarlijken toestand in de Voorstraat te Katwijk Binnen en vroeg waarom het in- haalverbod in genoemde straat nog steeds niet in werking ls; naar aanleiding van een vraag van spr. zeide de voorzitter eenige maanden geleden reeds een derge lijk verbod te zullen afkondigen. De voorzitter antwoordde dat dit op een verzuim berustte, doch dat de betreffende borden zoo snel mogelijk zullen worden ge plaatst. De heer Schoneveld vestigde er de aan dacht op dat iedereen afval stort op het terrein aan de Duinstraat; de toestand wordt daardoor onhoudbaar. De voorzitter zeide een onderzoek toe Nadat nog eenige minder belangrijke vragen waren gesteld, werd de vergadering gesloten. In hst het dagblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze „Kleine Advertenties" GEBOREN: Dirk Johannes z. van P. Schild en R. Ooms Jacobus Hendrik z. van J. W. Jong en A. Cornet Maria Geertruida d. van E. Pot en S. Teyn Josephina Maria d. van Th. Was- j senaar en Chr. Hoogkamer Tys z. van J. Puitrum en B. v. d. Brug Theodora Gertrud Leni d. van F. Sanders en E. H. Schlagwein Dirk Johan z. van A. H. A. Vlasveld en T G. Klever Willem z. van A. Hillebrand en W. C. van Klaveren Willem Burchard Ary Nico- laas z. van W. B. Veenman en A. v. Ees Samuel Willem Johannes z. van P. J. v. d. Wetering en M. C. Bergman Grietje Hen- drika Agatha d. van C. L. Steevens en P. v. d. Veld Wilhelmina Klazina d. van J. Dorre- paal en W. C. Parlevllet. ONDERTROUWD: A H. A. Willing jm. 25 jaar en M. G. Schalkt Jd. 22 Jaar A. v. Dijk jm 32 Jaar en J. t. Dijk jd 33 jaar J. Perestam jm 26 Jaar en A. Borst jd 25 Jaar. GEHUWD: A. W. v. d. Berg jm. en O. v. d. Horst jd. J. v. Houten Jm en A. Stlkkelordm jd P. Ba- rendse Jm en J M. v. Leeuwen jd J. Batelaan jm en W. J. v. Tol Jd D. J. Flaman jm en J. Franken Jd Ph. Th. Honsbeek jm en J. M. Taffijn jd G. Huisman jm en S. H. Knlj- venhoven jd G. Keereweer Jm en J. S. BeiJ Jd G. v. d. Meij jm en A. Brugman jd J. Oudshoorn jm en A. Mulder jd Ph. Pouw jm en E. Petit Jd H. Ramak Jm en H. M. Ver hoeven jd A. Schlagwein jm en E. J. Boot Jd J. P. Tejjn jm en J. M. v. d. Mark Jd F. A. IJzerman jm en A. Pielanen jd. OVERLEDEN: J. M. v. Sommeren d. 30 jaar J. ScHVauwers wed. van J. H. M. Watrin 90 Jaar. 8. De oudste raadsheer was wel zeer verstoord over wat hij nu van Paddekwistje had gehoord; hij riep: „Tegen heks Hatasaka moet Iets worden gedaan en wij zullen nu direct naar den koning gaan hij kent vriend Paddekwist ook wel, dus 't is niet noodig dat lk hem eerst alles al vertel. Volg mij nu maar". Zij liepen nu twee lange gangen door, achter elkaar; twee groote trappen af en toen weer een naar boven dat er zóóveel ruimte was in het kasteel kon Thijs haast niet gelooven! Maar eind'lijk kwamen zij toen in een wonderlijke zaal; die was heel groot en leeg, haast kaal, maar alle muren glinsterden en fonkelden en glansden als kristal. En daar zat de kabouterkoning, onder 'n paddestoel zooals je er geen tweede vinden zal I 43

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12