De wapenschouw voor H.M. de Koningin Karimata door het afgepaalde gebied heen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 11 Augustus 1938 GEMENGD NIEUWS CRÈME Waar ligt het achterschip der Lutine? Op 29 Augustus te Den Haag De „Johan Maurits van Nassau" helpt een Britsch schip. Bij aanhouding door gewapenden treiter. Hét Ned. fiottieljevaartulg „Johan Mau rits van Nassau" heeft gisteren in de Straat van Gibraltar het Britsche pas sagiersschip ..Llandaff Castle" geholpen tegen een gewapenden treiler van de vloot van Franco. De „Llandaff Castle" werd aangehouden door den treiler, welke langszij kwam, na een schot voor den boeg te hebben gelost. De treiler hield bet schip ren kwartier vast, waar na dc Nederlandsche oorlogsbodem tus- srhcnbeide kwam. Het Britsche schip kon hierna zijn reis naar Gibraltar voortzetten. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). Nader vernemen wi) nog dat even voor het gebeurde met de Xlandaff Castle" de zelfde gewapende treiler een Nederlandsch vrachtschip had aangehouden, waarvan de naam hier niet bekend is geworden. De „Johan Maurits van Nassau" richtte een waarschuwing tot den treiler, die zich toen verwijderde. Een der passagiers van de „Llandaff Castle" vertelde hierover het volgende: „Ik zag den treiler van Franco, die den naam ..Inasi" droeg, een Nederlandsch vrachtschip aanhouden. Het was toen 17 uur 45. Het Nederlandsche oorlogsschip kwam nabij, streek een sloep en gaf de „Inasi" te kennen, dat zij zich verwijderen moest. De „Inasi" verwijderde zich inder daad van het Nederlandsche vrachtschip doch begon toen om de „Llandaff Castle" heen te varen. Ook dit schip werd door de „Inasl" aangehouden. De „Inasl" bleek ge wapend te zijn met drie stukken geschut, twee op het voorschip en een op het ach terdek. De „Johan Maurits van Nassau" verleende echter assistentie en bleef ge durende vijftien minuten nabij de „Llan daff Castle". Toen voer de „Inasl" weg en kon de Llandaff Castle" naar Gibraltar doorvaren. Hevig onweer boven Rotterdam. Bliksem op eenige plaatsen ingeslagen. Tusschcn vijf en zes uur gisteravond heeft zich boven Rotterdam een hevig: onweer ontlast, dat van eenige zeer zware regenbuien vergezeld ging. De riolen in verschillende deelen van de stad konden de ontzaglijijke water massa's niet aan en op tallooze plaat sen stond het water soms meer dan een decimeter hoog. In den wat ingezonken tunnel onder het viaduct aan de Schiekade. steeg het water seifs tot zestig centimeter, waardoor eenige automobilisten hun wagens onklaar reden. Tengevolge van den hevigen regenval zij£ er in het Noorden van de stad enkele flin ke gaten in de straat geslagen, hoewel over het algemeen toen de bui voorbij was dc normale toestand heel spoedig weer was hersteld, moesten toch in enkele gevallen nog maatregelen worden genomen, omdat de riolen waren verstopt. Nabij de grens van Hillegersberg is de bliksem ingeslagen in de bovenleiding van de Rotterdamsche electrische tram. waardoor het verkeer twintig minuten vertraging heeft onder- vonden. Het personeel van de tram. dat niet een montagewagen was gerequireerd, heeft het euvel hersteld. De brandweer hoeft enkele malen assistentie moeten verkenen, o. m. in de Zomerhofstraat, waar de bliksem een antenne van een dak heeft geslagen en in de Boekhorststraat, waar ccn topgeveltje van een winkel was gesla gen. Verdere ongelukken zijn niet voorge komen. Te Schiebroek is de bliksem tweemaal ingeslagen. eenmaal in een winkel waar de lichtinstallatie onklaar raakte en eenmaal in de keuken van een woning, zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Wel is in de Lindenlaan te Schiebroek een koe door het hemelvuur getroffen en gedood. Blikseminslag te Steenbergen. Dinsdagavond te kwart over elf is tij dens een hevig onweer, dat boven dc ge meente Steenbergen woedde, de bliksem Ingeslagen in een schuur van den land bouwer A. Kooien aan den Overval tus- öchen Steenbergen en Kruisland. Toen de bewoners, die döor den slag wakker schrok ken. bulten kwamen, stond de met riet be dekte schuur reeds ln lichter laaie. Welis waar was spoedig de brandweer ter plaat se, maar aan blusschen viel niet meer te denken. De schuur, welke geheel gevuld was met hooi. erwten, rogge, pootaard- appelen en verschillende landbouwmachi nes, wagens, eggen en ploegen, ging met den geheelen inventaris, in vlammen op. De brandweer wist het woonhuis te behou den. Gistermorgen bleek, dat ook een paard van den landbouwer Kooien in de weide door het hemelvuur was doodgeslagen. De schade wordt door verzekering gedekt. MOTORRIJDER NAM EEN ONVRIJ WILLIG BAD. Gisternacht omstreeks 1 uur wilde een bewoner van Overschie, per motor het via duct aan de Troelstrakade te Den Haag passeeren. Door de hevige regens, welke ln den laten avond gevallen waren, stond er onder het viaduct niet minder dan 75 c.m. water. De motorrijder reed pardoes in den geweldigen pias en kwam er midden in te vallen, evenals zijn vrouw, die op de duo zat. Zoowel hij als zijn vrouw kwamen er met een nat pak af, maar de motor had door den val eenige beschadigingen opge- loopen. Later is de man naar het bureau Prinsestraat gegaan, waar hij zich over den toestand daar ter plaatse beklaagd heeft en verzekerde, dat hij de gemeente wegens nalatigheid in rechte zou aan spreken. TRAGISCH ONGELUK BIJ EENDENJACHT. Gistermiddag waren de hecren van der Kr. uit Utrecht, te weten vader en zoon en W. van V. uit Oudenrijn, op de eendenjacht op de plassen van de ultzanderij van de firma Van Broekhoven te Oudenrijn. Nadat er eenige eenden waren geschoten, begaf de 21-jarige zoon zich ontkleed te water om het wild te halen. Halverwege verdween de Jongeman in de diepte en verdronk. De jagers, die niet konden zwemmen, moesten het ongeluk aanzien zonder te kunnen helpen. ONGELUK BIJ HET RESTAUREEREN VAN EEN MOLEN. De molen De Drie Korenbloemen te Schiedam, eigendom van den heer SJoer, wordt gerestaureerd. Daarvoor waren de wieken gedemonteerd. Gisteren is een be gin gemaakt met de wieken wederom op hun plaats te brengen. Een der wieken viel uit den strop en kwam met een hevi gen slag door den omloop en sloeg daarna een paar meter in den grond. Op den omloop waren eenige arbeiders aanwezig, die behulpzaam zouden zijn om de wieken ln stand te brengen. Een der arbeiders was juist op de plek waar de wiek door den omloop sloeg. Met groote tegenwoordigheid van geest greep de man het hekwerk, daardoor vermijdend te worden meege sleurd. (Vad.) BRAND IN EEN BAKKERIJ TE SCHIEDAM. Gistermorgen is brand uitgebroken in de bakkerij van den heer J H Krenger, aan het Broersveld 112 te Schiedam. De heer K. had den oven aangemaakt en was begonnen met een brooddeeg te ma ken Even verliet hij zijn bakkerij en toen hij terugkeerde, ontdekte hij, dat vermoe delijk door een lekkage van den schoor steen, brand was uitgebroken op den zol der, welke boven de bakkerij is gelegen. Daar was een groote hoeveelheid hout opgeslagen, waarin de vlammen gretig voedsel vonden. Spoedig stond de zolder in lichter laaie en sloegen de vlammen uit het dak. Ook de bakkerij werd door het vuur aangetast. Dadelijk waarschuwde de heer Krenger de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Buren, die inmiddels te hulp waren ge schoten. droegen het huisraad naar buiten. De brandweer tastte het vuur van twee zijden aan, nX van den kant van het Broersveld via een steegje, dat naast de bakkerij loopt en van de Broersvest via een open plaats achter de meubelzaak van de firma Schellevis, welke plaats uitkomt achter de bakkerij. Spoedig had de brandweer het vuur onder de knie. De bakkerij is echter zoo goed als uitgebrand. De belendende per- ceelen kregen eenige waterschade. De waterschade in het huis van den heer Krenger is vrij gering. Ook de boven de bakkerij gelegen slaapkamers zijn uitge brand. De schade bedraagt enkele duizenden guldens die door verzekering worden ge dekt. .AAN GEVOLGEN VAN AUTO-ONGELUK OVERLEDEN. De bijna 73-jarige douairière H. A. A. van Weideren Rengers baronesse van Heemstra uit Veenklooster, die onlangs te Steenwij - kerwold uit een auto viel waarbij haar een been verbrijzeld werd. Is in het Diacones- senhuis te Leeuwarden overleden. VERDRONKEN. Gistermiddag om drie uur is een zesjarig knaapje van den steiger van de veerboot op de linkerzijde van den Rijn te Arnhem bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het water is ter plaatse van het ongeluk zeer diep. Terstond in het werk gestelde reddingspogingen hadden geen succes. Na een half uur dreggen werd het lijkje opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. ITALIAANSCHE BADINRICHTING DOOR WATERHOOS VERNTELD. De badinrichting van een klein plaatsje bi; Genua ls door een waterhoos vernield. Vier baders werden gewond, de overigen hadden tijdig hun cabines kunnen verla ten, toen de hoos uit zee opkwam. De klee- ren van alle baders werden onder de pui- nen van het gebouw bedolven. S TRA TOS FEERBALLON WORDT MET WATERSTOF GEVULD. Uit Warschau wordt gemeld, dat, aan gezien het niet mogelijk is, binnen den nog beschikbaren tijd in de Ver. Staten helium te verkrijgen, besloten is. de ballon, waar mede binnenkort een tocht naar de stra tosfeer zal worden gemaakt, met waterstof te vullen. AARDBEVING IN ECUADOR. In den afgeloopen nacht ls de stad opge schrikt door elf aardschokken. Het dak van het bisschoppelijk paleis is Ingestort. Er wordt geen melding gemaakt van slacht offers. ALLE WEEN SC HE PARKEN VOOR JODEN VERBODEN. Den Joden te Weenen ls thans bij politie, verordening de toegang tot alle Weensche parken en het zitten ,oo openbare banken te Weenen verboden De toegang tot de grootere parken was hun al reeds verboden en tot dusver stond op de meeste openbare banken te Weenen „Alleen voor Ariërs". Het jongste algeheele verbod is. naar men zegt. noodlg gebleken in verband met de „herhaalde incidenten die zich hebben voorgedaan". AARDBEVING IN ITALIË. Gistermiddag heeft een aardbeving de bevolking van Reggio en Calabrlë opge schrikt. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. ONGELUK AAN BOORD VAN NEDERLANDSCH SCHIP IN BELGIË. Aan boord van het Nederlandsche schip „Jacoba" dat ln de KempLsche vaart te Antwerpen gemeerd ligt, heeft de 18-jarige C. Zeeman ten gevolge van terugslag van den motor beide beenen gebroken. Hij is opgenomen in het St. Kamielusziekenhuis. Zijn toestand is bedenkelijk. 5010 (Ingez. Med.) VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Door de Enschedesche politie is een zekere M. aangehouden, verdacht van valschheld in geschrifte, ten nadeele van een ln Amsterdam gevestigde Instelling. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer duizend gulden. M heeft inmiddels bekend De politie heeft voorts een zekeren H. aangehouden, die eveneens verdacht wordt van valschheid in geschrifte. Hij heeft kwitanties geschreven op naam van een in Enschedé gevestigde firma. H. heeft even eens bekend. Nieuwe steekproeven zonder resultaat. Met de pogingen, welke de Karimata nu reeds ruim twee maanden in het werk stelt om het goud, dat zich nog in het wrak van de Lutine moet bevinden, te bergen, gagt het allerminst naar wensch. De oppervlakte van den zeebodem, waarin zich volgens de gegevens uitvoerige en latere tijden het Lutine-wrak moet bevinden en dat destijds werd afgepaald in een omtrek van 100 M. ln het vierkant, alvorens met het werk werd begonnen, blijkt zoo langzamerhand wel wrakresten. maar geen schatten en dus geen goud te bevatten, uitgezonderd dan het een kleine goudstaafje, dat veertien dagen geleden werd opgehaald. Doch dat is dan ook het eenige belangrijke succes ge weest. Nu de Karimata bijna de gren6 van het aigepaalde gebied heeft bereikt en de ver wachte schatten nog steeds niet zijn opge- vischt, spreekt het vanzelf, dat de leiders de koppen bij elkaar hebben gestoken om te overwegen, wat gedaan moet worden wanneer de Karimata door het geheele af- uepaalde gebied heen zal zijn. Moet zoo vroeg men zich af, ln zuid oostelijke richting, dus recht vooruit wor den doorgebaggerd? Is het achterschip van het verongelukte Engelsche fregat ln 1799, na van het middenschip te zijn afgebroken, verder landwaarts terecht gekomen? Het is deze laatste vraag waarop men zoo gaarne antwoord zou willen hebben. In het thans afgewerkte gebied heeft men geen enkel spoor gevonden, hetwelk er op zou wijzen, dat men zich boven het ach terschip bevindt. Maar waar ligt dit ge deelte dan wel? Teneinde te trachten een antwoord ie krijgen, heeft men dezer dagen met ccn puls steekproeven in den bodem genomen. Dezelfde proeven, welke ook rijn gedaan, alvorens de Karimata haar werk begon en welke eveneens op ver schillende plaatsen in Juli zijn geno men. Thans heeft men dc omgeving ten zuiden van het afgewerkte gebied ver kend. De proeven werden gedaan aan boord van den schelpenzuiger „Texel" en stonden onder leiding van den heer Van Capelle, ingenieur bij den Gemeen- sehappelijken Mijnbouwmij. Billiton en Folkert Doeksen van de reederij Doek- sen. Het pulsen heeft echter gcenerlei resultaat opgeleverd. Men heeft niets gevonden. Er is daarna besloten dat dc Karimata in Zuid-Oostelijke richting verder zal baggeren, dus in dezelfde richting, waarin thans gewerkt wordt. Gisteren werden nog enkele voorwerpen opgehaald, o.m. een aantal koperen pla ten en een stuk van een ankerketting. Hieruit blijkt, dat de „Karimata" zich nog steeds boven het wrak bevindt. Zoowel de directie, als de heel Bol, deel den ons mede. dat zij nog steed", een groot vertrouwen hebben in den goeden afloop ran de onderneming. Het gaat er slechts om de Juiste plek tc vinden en dit i» een kwestie van tijd. Een colonne van 10 K.M. lengte. wy hebben onlangs reeds uitvoerig ge meld dat op 29 Augustus door de weer macht te Den Haag zal worden gedefileerd voor H. M. de Koningin. In een gisteren gehouden conferentie zijn nu nog eenige bijzonderheden medegedeeld De wapenschouw staat onder commando van den commandant van het veldleger en wordt gehouden op de Van Alkemadelaan (nieuw gedeelte) aanvangende te 2 uur. De duur zal ongeveer 5 kwartier bedragen. De Koningin zal plaats nemen onder een baldakijn aan de zuidzijde van den weg tusschen den Pompstationsweg en de nieu we kazernes, ongeveer 300 M. van den Pompstationsweg. Naast het defileerpunt zullen eenvoudige tribunes worden opgericht voor militaire en civiele autoriteiten en genoodigden. Voor de niet-ingedeelde officieren en on derofficieren, vereeniglngen enz. zal even als voor de verdere genoodigden het ge deelte van de Van Alkemadelaan worden gereserveerd tusschen de tribunes en den Pompstationsweg. Het publiek zal worden toegelaten op het duinterrein, als het ware een natuurlijk amphitheater vormende aan weerszijden van de van Alkemadelaan en zal voorts langs den geheelen opmarsch- weg en afmarschweg de troepen kunnen gadeslaan. Het defileerpunt ls, evenals de op- en afmarschwegen, zoodanig gekozen, dat dui zenden van nabij den opmarsch, het de- fileeren of den verderen marsch der troepen kunnen zien. Hoewel dit défilé ln de eerste plaats als hulde aan H, M. de Koningin is bedoeld, wil het evenzeer een beeld geven van de weermacht ln haar tegenwoordige ver nieuwde of zich moderniseerende gedaante. Achtereenvolgens deflleeren vier hoofd groepen. Het défilé wordt geopend door de troe pen te voet. De marschformatle hiervan ls in dubbele marschcolonne, zoodat met 6 of 8 man in front wordt gemarcheerd. Hier door wordt verkregen dat meer onderdee- len in den beschikbaren tijd voorbij trek ken. Hoofdgroep I. Deze hoofdgroep bestaat uit: de kolo niale reserve plm. 200 man, onderdeden van de Koninklijke marine, (w.o. adel borsten van het Kon. Instituut der ma rine i plm. 800 man met muziekcorps, troe pen te voet der Kon. landmacht en de vaandels met regimentscommandanten en vaandelwachten der 13 regimenten infan terie waarvan geen verdere onderdeelen aan het défilé deelnemen. Van iedere divisie nemen bataljons, (Ie of Hel van 2 tot 4 regimenten aan het défilé deel. De divisie- en brigadecomman danten deflleeren aan het hoofd van de onderdeelen hunner divisie, resp. brigade. In totaal nemen van de infanterie deel 20 bataljons te voet (bij de gemotoriseer de troepen volgen nog 2 bataljons ln auto's) De sterkte der bataljons Ls beperkt tot 250 man. In deze groep zijn 4 muziek korpsen ingedeeld. Daarop volgen, onder bevel van den gouverneur der Koninklijke militaire aca demie. de maréchaussee en de politle- troepen te voet. de inrichtingen van mili tair onderwijs, (w.o. de cadetten der Ko ninklijke militaire academie) plm. 600 man en het detachement van de kustartillene. Een belangrijk onderdeel ln deze groep wordt gevormd door het regiment genie troepen met muziekkorps en 2 bataljons zoomede een detachement der pontonniers en torpedlsten. Dan volgt het bataljon geneeskundige troepen. Het kaderbataljon uit Laren (plm. 600 man) sluit de hoofdgroep der troepen te voet. Hoofdgroep H. Daarop volgen met een tusschenruimte van een 8-tal minuten de bereden troepen, die ln draf zullen deflleeren. Hierbij rijden, onder bevel van den commandant der lichte brigade achtereen volgens: 2 regimenten huzaren (8 eska drons), in totaal ongeveer 800 ruiters, met muziekkorps aan het hoofd, een rijdende batterij van 7 veld van het korps rijdende artillerie. Vervolgens het regiment wielrijaers met 2 bataljons, beperkt tot te zamen ruim 500 man met het bekende muziekkorps aan het hoofd. Bij deze groep bchooren 50 man maréchaussée te paard en een zelfde aan tal politietroepen te paard. Hoofdgroep HL Deze groep defileert eveneens in draf, onder bevel van den inspecteur der artil lerie en bestaat uit 8 regimenten veld artillerie, ieder leverend 1 batterij van 4 kanonnen met munitie-caissons. De verschillende batterijen geven een beeld van het aangespannen geschut, n.l. 7 veld, 12 houwitser, 15 houwitser 1.17. Zij deflleeren met telkens 2 stukken naast elkaar. Hoofdgroep IV. Na een tusschenruimte van 5 minuten volgt groep IV. bestaande uit gemotoriseerde troepen Zij defileert met een snelheid van 25 K.M. per uur. Deze groep vooral geeft een indruk van de voortgeschreden moder niseering in de Koninklijke landmacht t.a.v. motorlsatie en mechanisatie. Ook hier wordt in dubbele oolonnes ge defileerd. De groep wordt geopend door 2 compagnieën autotreinen van het korps motordienst, vervoerende het He bataljon van het regiment jagers en het Ie bataljon van het 4e regiment infanterie, ieder ter sterkte van 250 man. Dan volgt een bataljon van het nieuwe gemotoriseerde pantserafweergeschut (o.m 36 kanonnen) De zware motorartillerie wordt vertegen- j woordtgd door een motorbatterij van het korps rijdende artillerie van 4 stukken van 7 veld en 4 caissons; een batterij van 15 houwitser 1.15 en een batterij van 10 veld. beide van 4 stukken en 4 caissons. Vervolgens komen van de lichte troepen twee eskadrons pantserwagens tc zamen met een 20-tal van de nieuwste pantser wagens; een eskandron van het le regi ment huzaren en een peleton motor mi trailleurs van het regiment wielrijders. Hierna 2 batterijen luchtdoelartillerie, ieder van: 4 stukken en munitievoertuigen] 2 peletons luchtdoelmitrailleurs en 2 sec tiën zoeklichten van de genietroepen. Het défilé te land wordt besloten door een sectie van 5 rupspantserwagens van het korps rijdende artillerie. Paradcviucht. Aansluitend hieraan volgt de parade- vlucht van de vliegtuigen der Koninklijke marine en Koninklijke landmacht. In to taal zal een 80-tal toestellen waaronder de nieuwste modellen, vliegen, Dc inspecteur der militaire luchtvaart heeft het bevel over deze luchtmacht. De Marine. De Koninklijke Marine defileert zooals gebruikelijk is in groot tenue. Het tenue der deelnemende staven en troepen van de landmacht en de koloniale reserve zal zijn Veldtenue met helm, c.q. kolbak of bam- boehoed. Hier is dus het grijs-groen, behoudens hij de Kon. marechaussee algemeen en passende bij de moderne bewapening welke wordt gedragen. Bij deze bewapening ontbreken even wel b.v. bij de infanterie de lichte en zware mitrailleurs, de. mortieren, de telefoon en verdere verbindingsmidde len, bij de genietroepen b.v. radio- en springmiddelenwagens, bij de ponton niers de pontonauto's met haar pon tons enz. Indien dit alles zou moeten worden uitgebracht, zouden de colon nes, die gezamenlijk reeds ongeveer een lengte van 10 k.m. hebben, nog langer worden en het défilé zou te veel worden gerekt. Door de thans gevolgde indeeling en formatie kunnen zooveel mogelijk on derdeelen van de weermacht aan het défilé in den daarvoor uitgemeten tijd deelnemen. De ruimte bcnoodigd voor het aan vankelijk opstellen van deze groote troepenmassa met bijbehoorend mate rieel, is zeer groot en strekt zich uit over het geheele havengebied, den Strandweg, zoomede de hoofdstraten van Scheveningen. Zoo wordt de dubbele gemotoriseerde colonne (lengte ongeveer 4 k.m.) opgesteld van den 2den Binnenhaven langs den Strandweg tot noordelijk van het Oranje hotel. De infanterie en verdere troepen te voet langs Harstenhoekweg, Zwolschestraat ei Groningschestraat. De cavalerie en rijdende artillerie langs de Stevinstraat. De wielrijders op den Badhuisweg. De veldartillerie op Badhuisstraat, Hl- ringkade en Stevinstraat. Voor de verzameling na aankomst in de residentie en voor de verpleging wordt ge bruik gemaakt van Houtrust, Malieveld, Koekamp, Alexanderveld. straten bij Zorg vliet cn andere straten en pleinen. De troepen worden aangevoerd ln den vroegen ochtend met extra treinen, dan wel langs den weg met de eigen motorvoer tuigen. Alle 34 vaandels en standaarden, die in vredestijd aanwezig zijn, worden mede gevoerd. Politietroepen en de gemeente lijke politie zorgen, te voet en te paard voor de afzetting. Wie het geheele défilé wenscht te zien zoeke een plaats op den Van Alkemadelaan (of boven op een duin achter de laan) tus schen de Stevinstraat en den Waalsdorper- weg. De infanterie marcheert de Van Al kemadelaan af tot den Wassenaarsche- weg en artillerie cn cavalerie tot den Waalsdorperweg. De commandant van de paradevlucht, luitenant-generaal Raaf- makers zal in een vliegtuig de vlucht medemaken en in radiotelefonische ver binding met den commandant van het veldleger staan. ,Kijk uit, meneer, u loopt met uw e. voet op het trottoir en met uw and» in de goot". „O, gelukkig, ik dacht al dat Ik «J. pel was geworden." (Passing s:how

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10