STADSNIEUWS Buitenland DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 No. 24039 Officieele Kennisgevingen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FRIGGE prijsverlaging Dit nummer beslaat uit DRIE bladen verwacht Hoving kampioen van Europa LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: WCts^ïfer regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlili: per 3 maanden t. 2.33 per week f.0.18 Franco~~per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten! (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) WET AUTO-ONGELUK TE MAARSSEN. Niet prof. Barge uit Leiden, doch prof. Berger uit Den Haag een der slachtoffers. In ons Blad van gisteren maakten wij melding van een aanrijding tusschen twee auto's te Maarssen, waarbij, zooals ons gistermiddag telefonisch uit Utrecht werd gemeld en zooals ons werd bevestigd bij navraag ten huize van dengene, bij wien de slachtoffers werden binnengedragen, de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. A. J Barge licht zou zijn ge wond. Toen ons in den loop van den avond bleek, dat niet prof. Barge een der slacht offers was. doch prof, dr. H. C. L. E. Berger, directeur van het Veeartsenijkundig Staats toezicht in Den Haag. hebben wij gemeend zulks per bulletin ter kennis van onze stadgenooten te moeten brengen. Bii informatie aan het ziekenhuis te Utrecht vernamen wij, dat prof Berger dén linkerarm en een sleutelbeen heeft gebro ken: van de overige drie inzittenden, de heer en mevrouw Pleters en mej. Derks. allen uit Den Haag. bekwam de heer Pieters ernstige hoofdwonden. Mej. Derks kreeg een gekneusde heup. terwijl mevr. Pieters met den schrik vrii kwam. Ook de chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. NED. HERV. GEMEENTEN. De komst van ds. M. Ottevanger naar Leiden. Met de komst van ds. M, Ottevanger te dezer stede zal er eenige wijziging komen in de wilkindeeling der Ned. Herv. Ge- meente. Ds. J. C. van Apeldoorn, die mo- nenteel nog werkt in wijk IV. zal van be- I fin September af komen te arbeiden in de rijk van wijlen ds. C. Hartwigsen 'wiik II Ds. M Ottevanger. die de vacature van ds» Hartwigsen zal vervullen, zal niet in diens rijk arbeiden, maar zijn arbeidsveld vinden in wrik IV, welke wtik zich uitstrekt van af den Ouden Rijn in de richting Haarlem merstraat. MaTe, Maresingel enz. Naar wij verder vernemen is het thans definitief vastgesteld, dat ds. van Apeldoorn oo 4 September in de morgengodsdienst oefening ds. Ottevanger zal bevestigen, 's Avonds om zes uür hoopt ds. Ottevanger in de Pieterskerk zich aan de Leidsche ge meente te verbinden. In de overige kerk gebouwen zal op dien avond geen dienst worden gehouden. Voorts vernemen wij nog dat ds. Ottevan ger zal komen te wonen ln het voormalige buis van dr. Tjalsma, Fruinlaan 8 SPERWERTOCHT NAAR GROENENDAAL. Met vier extra trams maakten gisteren 450 volwassenen en kinderen een tocht naar het prachtige „Groenendaal". hun gratis aangeboden door de Sperwerwinkeliers te dezer stede. Precies te negen uur vertrokken de trams van de remise en bereikten onder groot gejuich omstreeks tien uur de plaats van bestemming. Na een waarschuwend woord van den algemeenen leider, den heer Laman. om het schitterende wandelbosch voor beschadiging te behoeden, gingen de leidsters en leiders met de hun toevertrouwde groepen een wandeling maken Hiervan teruggekeerd werden de door de boschlucht hongerig geworden magen gevuld, waarna onder het uitreiken van versnaperingen en het spelen van opgewekte gramofoonmuziek werd be gonnen met wedstrijden om fraaie prijzen, waaraan door alle kinderen met zeer veel animo werd deelgenomen. Er is door allen weer volop genoten en veel te gauw naar aller zin werd het sein tot vertrek gegeven. Na een voorspoedigen tocht bereikte men omstreeks 8 uur Leiden waar de reizigers werden opgewacht door het muziekkorps W W. dat hen in optocht door de stad bracht naar de Kaasmarkt Na een woord van dank te hebben ge sproken aan de leidsters en leiders, de politie en de E.H3.0., welke behoudens en kele kleine ongevalletjes gelukkig geen dienst behoefde te doen. ontbond de heer Laman den stoet, waarna ook dit geslaagde uitstapje weer tot het verleden behoorde ZILVEREN JUBILEUM. Bij de N.V. Clos en Leembruggen. Gisteren herdacht de heer J. Koelewijn den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma P. Clos en Leem bruggen, thans N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. Nadat reeds van den vroegen morgen af talrijke bloemstukken en geschenken ten huize van den jubilaris waren bezorgd, vond des middags om half een een druk bezochte receptie plaats in het kantoor der firma. Hierbij werden de jubilaris en jnevr. Koelewijn toegesproken door den directeur mr. C. J. Leembruggen, die zijn hooge waardeering uitsprak voor de wijze, waarop de heer Koelewijn in deze lange reeks van jaren steeds de belangen van Je zaak behartigd had. Daarna sprak de heer j. j. pianjer namens procuratie houders. kantoor- en technisch personeel een pittig woord van hulde en collegialen geiukwensch. Ook aan stoffelijke blijken van waardeering heeft het den jubilaris hiet ontbroken. Zoo overhandigde de direc teur hem een enveloppe met inhoud en een gouden polshorloge, terwijl de collega's een schemerlamp met leestafel, een sigaren- oker en sigaren, en een bloemenmand aanboden. Ook de verschillende vereeni- gingen en clubs van het personeel, waarin h*n?.eer. Koelewijn een werkzaam aandeel sn lieten zich niet onbetuigd. Zoo prak de heer Harteveld namens de Volks- Sereenigin& p c en L hiJ Prces de sroote collegialiteit van den jubilaris en jwoa een rookstander aan. Namens de naakvereeniging „Leithen" overhandigde het. Sr GalJaard bureaulamp,-onder v'mtsPreken van de gelukwenschen der eP9o?m?lng- De voorzitter van het muziek- bpHoi aP P C- en L- complimenteerde den bSf commissaris onder het aan sloft van een fraaion bloemenmand. Ten ziin ?ankte de jubilaris, mede namens huid tgenoote- voor do hem gebrachte Waarn 8n de aangeboden geschenken, na nog een gezellig samenzijn volgde, p q avonds bracht het muziekgezelschap een 6n L zi^n Sodelegeerd commissaris HaaJerenade te zijnen huize aan den 5teiiil?mmerweg. onder overgroote belang- nê van collega's, vrienden en buren. scjjl hinderen van de leden der Leid- ultcaanÜ zenvereenig?n(T is sferen een welk» ag naar Katwijk aangeboden, had Cen zeer geslaagd verloop heeft ge- BRAND IN DEKENFABRIEK. Weinig geschreeuw, maar veel wol Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen werd de politie-brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de dekenfabriek der N.V v.h. R. M. Beuth en Zn. in de Kai- serstraat. Evenals eenige jaren geleden was de brand ontstaan óp de tweede verdieping in een kapokmachine, welke dient om de kapok uit elkaar te pluizen. Door tot dus verre onbekende oorzaak is vermoedelijk een vonk tusschen de losse kapok terecht gekomen. waardoor deze direct vlam vatte. Tengevolge van de warmte-ontwikkeling werd de automatische sprenkelinrichting in werking gesteld, doch dit was vanzelf sprekend niet voldoende om het vuur te blusschen. De brandweer onder leiding van inspec teur Couzy was spoedig ter plaatse en be streed het vuur aanvankelijk met drie slangen op de waterleiding, waarbij gebruik werd gemaakt van de in de fabriek aanwe zige stijgleiding. Reeds leek het gevaar voor uitbreiding geweken, toen plotseling, ver moedelijk als gevolg van de trekking van een luchtkoker, een prop brandende kapok op den kapokzolder terecht kwam en de vlammen ineens uit het dak sloegen. Eén oogenblik scheen het toen alsof de brand ernstige afmetingen zou aannemen, doch toen de luchtzuiging ophield, bedaarden ook onmiddellijk de vlammen. De brandweer koppelde nog drie slangen aan de motorspuit. waarvan twee binnen door werden geleid, terwijl met de derde water werd gegeven vanaf het dak van een belendend perceel. Door de vrij sterke rook ontwikkeling was het brandweerpersoneel genoodzaakt gebruik te maken van rook- maskers. De schade bleef beperkt tot een hoeveel heid kapok, terwijl de dakbekapping ge deeltelijk verbrandde. Verzekering dekt de schade. De wnd. commissaris van politie, hoofd inspecteur Weyers, was op het terrein aan wezig. Gisteravond heeft de Mondaccordeon- vereeniging „V.OP." een serenade gebracht aan het echtpaar J. Piket-Hooidonk, wo nende Meisjespoort in de v. d. Werffstraat. dat zijn 55-jarige huwelijksfeest herdacht. SPEELGELEGENHEII^ GROENESTEEG —KAARSENMAKERSSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van de bewoners van de Groenesteeg en omgeving, dat de speel plaats van de voormalige bewaarschool aan de Groenesteeg met ingang van Woens dagmiddag 10 Augustus e.k. als speelgele- genheid voor de jeugd zal worden open gesteld J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-burgemeester. VAN STRIJEN, secretaris. 5563 AFSLUITING RIJVERKEER DOEZASTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Doezastraat, tusschen de Molensteeg en de Boisotkade. met ingang van 10 Augustus a.s. tot nadere aankondiging voor het ver keer met rij- en voertuigen zal zijn af- gedot*'1 J. SPL'NTFR Czn., Weth. loco-burgemeester. VAN STRIJEN. secretaris. 5564 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Japanscli-Russische conflict Nieuw incident in Tsjecho-SIowakije Menzies over zijn bezoek aan Duitschland Chamberlain naar Londen terug. Van de gevechten, die zich nog steeds afspelen tusschen de Russen en de Japan ners verwijzen wij naar elders. Over het algemeen kan men onmogelijk hoopvol gestemd zijn over een spoedige bijlegging van het conflict, want ook wat de onderhandelingen betreft, is men nog geen stap nader tot elkaar gekomen. Inzake de houding van Duitschland tegenover de incidenten verneemt de „Asalii Sjimboen" uit Berlijn, dat gis teren de Japansche ambassadeur al daar en von Ribbentrop een onderhoud hebben gehad van drie uur in villa Sonnenburg. De „Asahi Sjimboen" bericht, dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken zou hebben beloofd een welwil lende houding ten aanzien van Japan in acht te zullen nemen in alle phases van een eventueel conflict tusschen Japan en Sovjet-Rusland. Het blad is van meening, dat dit niet aleen mo- reele steun beteekent, doch ook steun op een andere wijze, waaromtrent de beide staatslieden tot een. overeen komst zouden zijn geraakt. Ook de „Petit Parisien" betoont zich pessimistisch. Het blad gelooft niet. dat spoedig een oplossing zal worden gevon den, welke zoowel Moskou als Tokio zal voldoen. „L'Oeuvre" schrijft, dat. naar men zegt niet de staatslieden, doch militairen het spel leiden. Het blad vraagt zich af, of de staatslieden dan den vrede in gevaar laten brengen door drie Russische kolonels en vier Japansche generaals. Moskou en Tokio moeten spoedig bewijzen, dat de diplomatie meester is van den toestand. Lord Runciman is in Praag terug gekeerd ter voortzetting van de bestudee ring der hem ter hand gestelde docu menten. Intusschen heeft een nieuw inci dent teleurstelling en verontwaardiging verwekt. Zoo meldt het Tsjecho-Slowaaksche Telegraafagentschap dat zich Zondag in Zuid-Bohemen een betreurenswaardig in cident voorgedaan heeft tusschen Duit- schers van verschillende politieke overtui ging. Volgens het officieele verslag van het gebeurde zou te middernacht twist zijn ons taan tusschen 14 sociaal-democraten en drie aanhangers van Henlein. Een dezer, zekere Bayerle, werd door een sociaal-democraat tegen den grond gesla gen. Kort daarna is de man. die messteken had opgeloopen. bezweken. De politie heeft alle personen die bij het incident betrokken waren gearresteerd. De dood van den Duitscher Bayerle is voor de Duitsche pers aanleiding tot nieuwe felle aanvallen op Tsjecho-Slowa- kije.' De bladen wijden een groot deel van hun eerste pagina's aan deze gebeurtenis, onder het hoofd „weer een slachtoffer van de moordlustige haat der Tsjechen", ..nieuwe golf van terreur in Tsjecho- SIowakije'' De „Berliner Börsen-Zeitung" schrijft, dat de Duitsohe openbare meening met woede van den moord heeft gehoord. Het Duitsche volk wil niet langer dulden, dat Duitsche mannen achtervolgd worden en een prooi worden van losgebroken benden. Ten aanzien van de reis van Lord Run ciman naar Praag schrijft Kerillis in „l'Epoque" dat indien de grendel van Tsjecho-SIowakije onder Duitschen druk sprinit. Midden-Europa een economische en politieke kolonie zal worden van Duitschland. Het gaat er thans om Duitsch land te beletten, meester tc worden over het geheele vasteland van Europa. De Australische Attorney General Men zies heeft met betrekking tot zijn recente bezoek aan Duitschland verklaard: „In de toewijding aan den dienst van jonge Duit- schers en het welzijn van den staat steken heel wat geestelijke kwaliteiten. Wil onze democratie blijven leven en bloeien, dan behoort de bereidwilligheid om de gemeen schap te dienen beschouwd te worden als de normale geestestoestand en niet als een ongevaarlijke dwaasheid. Het herstel van het Duitsche volk en datgene, wat het tot stand gebracht heeft, moeten een diepe eerbied inboezemen. Minister-president Chamberlain is vandaag van zijn vacantie in Schotland naar Lon den teruggekeerd om een neusaandoening te laten behandelen doch men veronder stelt dat hij van ziin verblijf te Londen gek-ui!' zal maken om cp Downlngstreei eenige vraagstukken te bestudeeren. De „Times" is van meening. dat de minister-president zich zonder twijfel op alle 1 pers. Kamers GRONINGEN f 2.50 m/uitst. ontbijt. 5536 (Ingez. Med.) de hoogte zal laten brengen van den bui- tenlandschen toestand door Lord Halifax, die iedere week twee of drie dagen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken doorbrengt. Ook zal hij den toestand ln Palestina bespreken met Mac-Donald, die morgen naar huis terugkeert. De .Daily Herald" schrijft, dat Cham berlain van zijn terugkeer gebruik zal maken om zich met twee geevallen bezig te houden, n.l. Spanje en Palestina. Mac Donald werd door den hooge-commissaris te Jerusalem en den generalen staf aan gespoord krachtiger maatregelen te nemen tegen de Arabische terroristen. De minister president heeft geen strengere maatrege len willen nemen, evenmin trouwens de minister van koloniën, alvorens hij ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld- De plaatselijke autoriteiten houden evenwel voet bij stuk. Wat de reizen van diverse vooraanstaan de persoonlijfcheden betreft zij gemeld, dat de Fransche minister-president Daladier uit Cannes naar Parijs teruggekeerd is. Uit Dantzig wordt gemeld, dat de Brit- sche minister van marine. Duff Cooper, aan boord van de ..Enchantress" te Gdynia aangekomen is voor een niet officieel be zoek, dat twee dagen zal duren en waar hij de gast is der Poolsche minister Beek. Hij zal ook Dantzig bezoeken. Beek heeft in zijn villa te Gdynia een groot diner aangeboden ter eere van Duff Cooper en diens echtgenoote. Eenige Fran sche en Britsche marine-officieren zaten mede aan, evenals de bevelhebber der Poolsche marine en de commissaris-gene raal van Polen in Dantzig. Lord Allan van Hurtwood. oud-vice-pre- sident van de Onafhankelijke Arbeiders partij en thans lid van de Britsche Natio nale Arbeiderspartij, is voor een zuiver particulier bezoek te Berlijn aangekomen. EERSTE BLAD BINNENLAND. Ons land op de wereldtentoonstelling te New-York (3de Blad). Bet Prinselijk Paar op Soestdijk terugge keerd (Binnenland, 2de Blad). Een bekentenis inzake den roofmoord te Echteld (Gemengd, 3de Blad). Het tournooi om de Europeesche zwemkam pioenschappen (Sport, 3de Blad). DUITSCHLAND. De molens moeten twee maanden voorraad hebben. Geen vreemde dansen. De Duitsche molens, die meer dan 750 ton graan vermalen, moeten voortaan voorraden hebben van ten minste een zesde van hun jaarlijksche productie. Deze maatregel beoogt de vorming van graan reserves. Op een vergadering van Duitsche dans- leeraren te Bad Kissingen, heeft gouwlei der Frauenfeld verklaard, dat de dans- leeraren in de eerste plaats moeten ver hinderen, dat de Duitschers weer vreemde dansen gaan na-apen, zooals dat al eerder gebeurd is. Frauenfeld noemde vervolgens de dansen, die als uitheemsch beschouwd moeten worden. BUITENLAND. Over het beëindiging van het Russisch Japansche conflict heerscht nog pessi misme. Maarschalk Blücher naar Novo- kiefsk. De gevechten duren voort. Duit sche steun voor Japan? (1ste Blad). Chineesch offensief aan den Jangtse; Kan ton opnieuw gebombardeerd (le Blad). Zware branden te Manilla; duizenden wo ningen vernield (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET 3DE BLAD). In onze omgeving zal het weer voorloopig nog weinig veranderen. Hij won de finale 100 M. borstcrawl. FRANKRIJK. Protest tegen de staking der havenarbeiders. Roux Treissineng, de senator van Oran, heeft den Franschen minister-president een brief gezonden, waarin wordt gepro testeerd tegen de beslissing van de haven arbeiders van Marseille, niet meer 's nachts en op Zon- en feestdagen te werken. Hij wijst er op, dat hierdoor meer dan lOmil- lioen francs aan bederf onderhevige waren verloren zullen gaan. Het Fransche ministerie van Buitenl. Zaken spreekt met klem tegen, dat oor logsmateriaal is afgestaan aan de regee ring van Barcelona. Bij het tournooi om de Euiopeesche zwemkampioenschappen in de finale 100 M. borstcrawl heeren is deze gister avond door onzen landgenoot Hoving gewonnen in den tijd van 59.8 sec., het geen tevens een nieuw Nederlandsch record beteekende. Het feit. dat de Rotterdamsche zwemmer den Europee- schen titel heeft behaald, heeft te Lon den zoowel insiders als outsiders ten zeerste verrast. Tweede was de En- gelschman Dove in 1 min. 0.6 sec., derde de Hongaar Korosy. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit Blad. ENGELAND. De herfstinanoeuvres - Lord Halifax helpt brand blusschen De werkloosheid. Kort na het einde van de manoeuvres van de luchtmacht zullen de herfstina noeuvres van het Britsche leger worden gehouden, eveneens in het Zuidwesten des lands. Voor het eerst zullen hierbij gemo toriseerde afdeelingen. in het bijzonder vechtwagenafdeelingen. worden beproefd. Morgen zal de minister van oorlog, Hore Belisha, zich naar de Salisbury-vlakte be geven, het hoofdgebied van de oefeningen, welke eenige weken zullen duren. Lord Hallfax, de minister van buiten landsche zaken, heeft geholpen bij het blusschen van een brand, welke was uit gebroken op zijn landgoed bij Garrowby (Yorkshire), die door blikseminslag was ontstaan. Het aantal werkloozen bedroeg op 18 Juli 1.773.116 d.w.z. 29.796 minder dan op 13 Juni. VEREENIGDE STATEN. Mevrouw Chrysler overleden. Mevrouw Wait;.' P. Chrysler, de eclitge- noote van den bekenden automobieliabri- kant, is gisteren overleden tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1