BADSEIZOEN 1938 Q. BLEUS ZONEN LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Augustus 1938 Des de Blad No. 24037 BUITENL. WEEKOVERZICHT 79sfe Jaargang Noordeinde 17 - Leiden Telefoon 1078 Diplomatieke onderhandelingen tusschen Rusland en Japan SPREEKCEL DAGBLADRECLAME GEMENGD NIEUWS ZUIVERAARS Kwesties van „loven en bicden". Hoe snel Is in dezen voor velen In letter lijken en figuurlijken zin zonnigen vacan- tietijd, de internationale politieke hemel weer verduisterd! Mochten wij verleden week gewagen van gunstiger winden, die de atmosfeer in goe den zin beïnvloedden, thans is er in kor ten tijd weer het een en ander geschied, dat een voorbode kan zijn voor naderende donkere wolken, ook al behoeven deze al thans voor het moment niet tot ongerust heid te stemmen. Daar is allereerst de betrekkelijk on- wachte sensatie der afgeloopen week, n.l. de hevige toeneming der Japansch-Rus- sische grensincidenten. Wat daaruit voort vloeien kan, valt noch voor de betrokken landen noch voor het meer afgelegen Europa te ovdrzien. Tot juist begrip een korte terugblik: De spanning in het heuvelgebled van Tsjang- koefeng aan de grens van Mandsjoekwo, dat thans in een slagveld herschapen ls, dateert reeds van half Juli. Sovjettroepen bezetten toen den heuvel, waartegen Japan protesteerde, betoogende dat het hier gebied van Mandsjoekwo be trof. Een Japan's voorstel, om door mid del van onderhandelingen tot een rege ling te komen, werd door Lltwinof scherp afgewezen, onder het motief, dat volgens een oude kaart, die echter buiten Rusland nog nimmer gepubliceerd was. het gebied tot Rusland zou behooren. Dat Japan te genover deze bewering sceptisch gestemd was. laat zich begrijpen. Japan drong zonder resultaat op den ouden toestand aan, totdat het overging tot een geweld dadige herovering van den heuvel. Toen waren de poppen eerst recht aan het dansen! Van dat oogenblik duren de gevechten aan de grens welhaast onafgebroken voort, ondanks het verzoek van Japan, de vijan delijkheden te staken en wederom te on derhandelen. Thans wórdt er onderhandeld en dat schijnt perspectieven voor een oplossing te openen, hoewel de Russen blijven aan vallen. Het is, als bij zoovele kwesties, een zaak vkn „loven en bieden" en het is best mo gelijk. dat de Russen den heuvel eerst weer terugveroveren willen, alvorens diplo matiek overleg kans op succes heeft. Doch dan kan men misschien nog lang blijven vechten! Want eenvoudig is de kwestie natuurlijk riet. Betrof het slechts een gewonen heu vel, dan zou er weinig reden tot pessimis me zijn! Maar achter dit alles zit van zelfsprekend veel meer: Gekwetst prestige aan beide zijden, het Tsjangkoefenggebied ls bovendien van groote strategische be- teekenis, mede door de Japansche en Rus sische oorlogshavens in de omgeving. Dan is er voor Stalin weer een motief om door middel van een grootscheepsche pro paganda de bevolking tot de noodige pa triottische eenheid aan te sporen met het cog op een eventueelen oorlog. Tenslotte kan ook de gansche manoeuvre speciaal van Russische zijde georganiseerd zijn om ce Chineezen te steunen en daarmee Japan klein te krijgen, althans 't Kwantoengleger in Mandsjoekwo te beletten naar China te trekken. Ook de krachtige tegenstelling tusschen een communistisch en een fascis tisch land speelt natuurlijk een belangrijke rol! Veronderstellingen over de beweegre denen zijn er overigens als het zand der zee, maar wie kent de juiste? De provocaties mogen intusschen niet te lang meer duren. Want wat de regeerin gen misschien niet wenschen, kunnen de legers, niet meer In toom gehouden, op eigen houtje gaan klaarspelen, n.l. „vech ter," en wel véél harder dan tot nu toe, hetgeen aan alle diplomatiek overleg een einde kan maken, met eventueel ook nood lottige gevolgen voor andere landen. Voor- loopig echter blijve de hoop en het ver trouwen op de hangende besprekingen ge vestigd! Vooral nu het Russische antwoord voldoening wekt en aanvaardbaar wordt geacht, waardoor voorloopig althans het grootste gevaar afgewenteld lijkt. Die andere landen, in het bijzonder Duitsohland en Italië, welke door hun „Anti-Komintern" pact nauw aan Japan verbonden zijn, zullen er zich intusschen zeker voor hoeden, in een wespennest te geraken. Daar heeft men voor nog grooter inter nationale verwikkelingen waarlijk geen tijd. In Italië gaat de aandacht thans vol komen uit naar Mussolini's merkwaardig scherpe actie in zake het rassenvraagstuk, al is dit bij hem nog rustiger georiënteerd, die er op wijst, dat de as Berlijn-Rome ook in ..cultureel" opzicht werkt. Voorts zijn daar actueeler het Spaansche pro bleem Franco schijnt thans weer in her voordeel te zijn en als gevolg daar van, dat tot herstel der betrekkingen met Engeland. In Duitschland heeft men voorloopig genoeg aan het brandende vraagstuk der Sudeten-Duitschers, waarvan Hitier heeft verklaard, dat hij, hoé dan ook, in de herfst een oplossing wenscht. Het was te verwachten, dat het bemid- delingswerk van Lord Runciman met de noodige moeilijkheden gepaard zou gaan. Ook ditmaal is het tenslotte een kwestie van „loven en bieden", hoewel hier het „gevoel" der bevolking sterk meespreekt, hetgeen een verstandelijke en daardoor wellicht toch te kunstmatige oplossing, na tuurlijk belemmert. a Bij „loven en bieden" is het niet onge bruikelijk. wanneer er hard geschreeuwd wordt. Dal zulks echter al zóó spoedig j gebeurt, is een groote tegenvaller. Doch Runcimen is een tè bezadigd en gedurenae 40 jaren in de politiek, tè geroutineerd nian. dan dat hij zich daardoor zal laten intimideeren. Toch is het geenszins bevordelijk voor de goede sfeer der besprekingen, wanneer eenerzijds in dezen precairen tijd weer Tsjechische vliegtuigen onvoorzichtig over Duilsch grondgebied vliegen. Hetgeen dan anderzijds de Duitsche pers gelegenheid bieat algemeen, als op commando. .schan daal" te roepen en heftige beschuldigin gen te uiten, gelijk zulks kort geleden het Seval was bij de berichten over een ver onderstelde Tsjechische mobilisatie. De ge- i (Ingez. Med.) VERDRONKEN. Gistermiddag is in de rivier De Waal on der Oosterhout bij Nijmegen de ongeveer 35-jarige arbeider Vermegen verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De man begaf zich te water en verdween onmiddellijk in de diepte. Aan redden was geen denken. Gistermiddag was de 37-jarige heer H. Termeer, wonende aan de Roerstraat te Nijmegen, met een vriend gaan zwemmen in de Waal beneden de spoorbrug bij Lent, Plotseling zag de vriend, dat de heer Ter meer afdreef en in zinkenden toestand verkeerde. Onmiddellijk zwom hij naar den in nood verkeerenden man om hem hulp te bieden Hij slaagde er inderdaad in hem te grijpen, doch toen hij met hem naar den wal wilde zwemmen, lukte dit niet door den sterken stroom. Ten slotte raakte de man zoo uitgeput, dat hij den heer Termeer moest loslaten. Ofschoon onmiddellijk met dreggen werd begonnen, was men er gisteravond nog niet in ge slaagd het stoffelijk overschot te vinden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Bij het zwemmen in de Maas bij Gassel Ls de heer Jansen uit Cuyk verdronken. De heer Jansen had zich per motorrij wiel van huis begeven met de mededeeling, dat hij tegen den middag zou terugkeeren. Toen hij niet kwam opdagen werd een on- I geluk vermoed. Een onderzoek bracht aan 1 het licht, dat op de Uiterwaarden de klee- ren van een man gevonden waren. De fa milie herkende deze als afkomstig van den heer Jansen. Direct is men daarop begon nen te dreggen, met het resultaat, dat het lijk gistei-middag is opgehaald. Vermoedelijk is de ongelukkige het slachtoffer geworden van den gewijzigden stroom in de rivier, als gevolg van de werkzaamheden, die in verband met de 'Maasverbetering worden uitgevoerd. (Vad.) moederen zijn weer in beroering en men kan zich nog op veel prepareeren! Een en ander kan stellig een vredelie vende stemming bij de Duitsche bevolking niet bevorderen, evenmin als bij de Tsje chische. Voorts is het geenszins bevorde lijk voor de pogingen van Runciman. die nog niet eens goed en wel met zijn taak begonnen is. Op zulk een wijze lijkt het een haast bovenmenschelijke taak, om tot den permanenten vrede te geraken, waar toe hij wederzijdsche concessies noodzake lijk acht. Doch laten wij ons vleien met do gedachte, dat menig bereikt goed doel aanvankelijk groote tegenslagen heeft on dervonden. Intusschen doen ook de berichten om trent de Duitsche versterkingen, spe ciaal in het Rijnland, het oproepen van talrijke werkkrachten daartoe, alsmede het verbod voor buitenlandsche militairen in de grensstreken, niet optimistisch aan. Dat Duitschland in koortsachtig tempo een soort van Maginotlinie zij het dan op geheel andere wijze dan de Fransche tegenover Frankrijk opwerpt, heeft reeds tot veronderstellingen aanleiding gegeven. Duitschland zou dit doen, om een sterke muur tegenover eveentueele Fransche in menging te bezitten, wanneer Hitier toch te ecniger tijd de Sudeten-Duitsche kwestie zelf zou willen regelen. Doch veronderstellingen zijn meer fa- likant uitgekomen. Wellicht is dit slechts een poging tot intimidatie, want in Duitschland weet men zéér wel. dat de band tusschen Frankrijk en Engeland géén fictie meer is. Hitier lijkt ons, ondanks alle imponeerd machtsvertoon, nog niet in staat een strijd te riskeeren. Afgezien van de vraag, of hij dit zelf inderdaad zou wenschen in het belang en voor de toe komst van eigen land en volk. Bovendien zijn o.a. het grondstoffengebrek en dat aan een voldoend kader geschoolde offi cieren daartoe sterk belemmerende fac toren. Het uitbuiten van machtsvertoon is in de afgeloopen jaren echter op zichzelf reeds een voortreffelijk middel gebleken, om wenschen vervuld te zien Waarom zou het dan ook ditmaal niet met hoop op GEVAARLIJK SPEL. Een lezer schrijft ons: In den Nieuwen Rijn liggen ter hoogte van de pas aangebrachte hulpbrug, twee groote houtvlotten, een prachtige speelplaats voor de jeugd, vooral in de vacantiedagen. In de enkele weken, dat die vlotten daar drijven, zijn er reeds niet minder dan acht kinderen te water geraakt, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Streng toezicht is hier absoluut geboden, op dat men de put dempe vóór het ..kalf' ver dronken is. ruggegraat van elk goed reclame-plan succes door Duitschland in practijk ge bracht worden? Het waarschijnlijkste lijkt ons, dat het Sudeten-Duitsche vraagstuk door middel van onderhandelingen op den langen duur toch nog de meest natuurlijk te benaderen oplossing zal vinden en dat men goed doet, in dit opzicht niet te somber te zijn. Dit neemt niet weg, dat Europa, alvorens dit haast onoplosbare probleem een uitweg zal hebben gekregen, nog dikwijls figuur lijk in zak en asch zal zitten. Tenslotte is deze week het belangrijke accoord van Saloniki gesloten. Daarbij is I aan Bulgarije wederom rechtsgelijkheid verleend door de staten der Balkanentente, die dit land op vriendschappelijke wijze onthieven van de vernederende militaire '•eperkingen van het vredesverdrag van ^euilly. De betrekkingen met de Balkan- -,che nabuurstaten zijn er sterk door ver- beterd. een element van veler ontevreden- heid werd er door uit den weg geruimd, hetgeen in dezen omu-iigen tijd tenmin- I ste verheugend stemt! BIJ HET BESTIJGEN VAN DEN MATTER HORN VERONGELUKT. Hagenaar in een afgrond gestort. Naar wij vernemen is de aan het ge meentelijk ziekenhuis te Den Haag werk zame medicus dr. H. van Couwelaar, die met vacantie in Zwitserland vertoefde, gis teren bij het bestijgen van den Matterhorn in een afgrond gestort en omgekomen. Dr. van Couwelaar was vergezeld van zijn vriend, den heer Jolles Jr. uit Amsterdam, die ongedeerd is gebleven. MEISJE BEWUSTELOOS GEVONDEN AAN HET STILLE STRAND. Bijna heeft zich gistermiddag aan het Zar.dvoortsche strand wederom een ver drinkingsongeval voorgedaan. Het elfjarige meisje. Hendrika van Duivenboden. was op hei stille strand ten Zuiden van het Noor- derbad aan het baden, toen zij even later door eenige zwemmers in de omgeving drijvende werd gevonden met schuim op den mond. Zij werd onmiddellijk naar het strand gedragen, waar dr. C. A. van Fraas- sen kunstmatige ademhaling toepaste. Lon gen en maag zaten vol water. Ijlings werd het kind per ziekenauto naar de Maria-Stichting te Haarlem over gebracht, waar het verder is behandeld. Toen wij 's avonds aan het ziekenhuis in formeerden, was de toestand redelijk wel te noemen. Men vermoedt, dat het kind in het water onwel is geworden, doch volgens dr. Fraassen is ait niet als zeker aan te nemen. (Tel.) BESTELWAGEN DOQR EXTRA TREIN VERSPLINTERD. Gistermiddag om half zes begaven zich twee bestellers der posterijen met een wagen pakketpost, bestemd voor het zuiden des lands te Culemborg van hef eerste naar het tweede perron, toen opeens een extra- stoomtrein uit de richting Geldermalsen kwam aandaveren. De bestelwagen werd gegrepen en geheel verbrij zeM. terwijl de postpakketten her en der vlogen. De beide bestellers bleven ongedeerd. Zij waren volkomen verrast, toen de wagen hun als het ware uit handen werd gerukt. 1 Door het gedruisch van de vlak nabij het station gelegen meubelfabriek, die od volle kracht werkte, hadden zij den extra-trein niet hooren aankomen. De machinist hoorde den klap van de botsing en zette toen meteen de remmen aan. Vijfhonderd meter verder stond de trein stil. Met een kwartier vertraging vervolgde de extra-trein de reis. De directeur der posterijen te Culemborg nam terstond de noodige maatregelen, waardoor de verspreide postpakketten wer_ den vergaard en per auto naar het kantoor werden vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO-ONGELUK BIJ BERGEN (L.l. Een dame gewond. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich onder de gemeente Bergen op den rijksweg NijmegenVenlo een autobotsing voorge daan. waarbij een dame ernstig gewond werd. Door niet voldoende uit te halen bij het passeeren zijn twee personenauto's, welke in de richting Nijmegen reden, met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werd de pas- seerende wagen, eigendom van den heer D. Brink uit Apeldoorn, totaal vernield. Een inzittende dame liep zoodanige verwondin_ gen op. dat zij, na ter plaatse behandeld te zijn. door dr. van Bracht op diens advies vervoerd werd naar het ziekenhuis te Nij megen. De andere auto. eigendom van den heer L. Markus te Maastricht werd slechts licht beschadigd. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. Te Overhoven-Sittard is gistermiddag omstreeks vijf uur de 51-jarige los-arbeider M. F. Hagenaar geboortig uit Made (N.B. en wonende te Sittard, bij het oogsten door een zonnesteek getroffen De man voelde zich onwel en ging wat liggen. Een uur later voelde hil zich iefs beter en wilde op zijn fiets huiswaarts :aan. Hij begaf zich op weg. maar honderd meter verder zakte hij ineen Hij werd dood opgenomen. BLIKSEM DOODT VIJF MENSGHEN. In het district Horochow in Wolhynië is de bliksem in een groep van Uen personen geslagen. Vijf werden op slag gedood en vijf zwaar gewond AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Vijf dooden. Op een onbewaakten overweg bij Bray Dunes aan de Fransch-Belgische grens is eer. auto met zes personen door een trein gegrepen en ongeveer 700 meter meege sleurd. De auto werd geheel vernield: vijf inzittenden kwamen om het. leven. De zes de, een jong meisje, dat de auto bestuur de. werd ernstig gewond naar een zieken huis vervoerd. EEN GEHEIMZINNIGE KINDERZIEKTE. In de afgeloopen week heeft een geheim zinnige ziekte den dood van zes kinderen veroorzaakt, terwijl verscheidene andere kinderen worden bedreigd, aldus wordt uit Owosso in Michigan ((Ver. Staten» gemeld. Dr. Gudakunst, commissaris van gezond heid in den staat Michigan, beeft alle ge- neesheeren. die deze ziekte hebben behan deld. bijeengeroepen om de oorzaken vast te stellen. Het schijnt, dat men te doen heeft met een onbekenden bacil welke den dikken darm aantast. De laboratoria, welke belast waren met het instellen van een onderzoek, hebben tot nu toe nog niets kunnen vaststellen. WIJZIGING IN DE GUNSTIGE ATMOSFEER.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9