LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 6 Augustus 1938 LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Uit de Rijnstreek Toevalligheden. Het vuurwerk. Het vuurwerk zal op Woensdag 10 Aug. ^.s. te half 10 'savonds definitief doorgaan. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. A. Steenvoorden geb. van den Burg, van Nordwljkerhout, Zeeweg 30 naar Zandv.straat 22 C. Vermeer, kant.bed., van Leiden de Laat de Kanterstr. 10 naar Heeren- ffcg 16 J- M. Kipping, db., van Sassenheim, Iepenlaan 9 naar Lindenplein 4 P. J. van der Ploeg, bloemb.arb., van Nooidwykerhout. Nieuwe Dulnstr. 45 naar Offemweg 74 J. Vos, bloemb.arb., van Lisse, Julianastr. 28 naar Of femweg 65 C. M. J. Tetteroo. huishoudster van Leiden, van 't Hoffstr. 9 naar Tramstecg 27 Vertrokken: F. A. Rusch. van Duinweg 51 naar Vlissingen, Crocuslaan 7 J. M. Heijdens huish., v. Duinweg 51 naar Vlissingen. Crocus laan 7 O. L. Roegies. 1.1. verpleegster, van Langeveld 29. naar den Haag, Kon. Mariastr. 5 - C. de Niet. arb. P.T.T. en fam., van Zout manstraat 33 naar Enschedé, van Diemenstr. 61 S. Blauw, landbouwer (o) van Gooweg 2 a naar Obdam, Wijk C. 11 L. Buitelaar en fam.. arts, van Oranjeweg 22 naar Oegstgeest, RhUngeesterstraatweg 159 J. H M. Horst huls, geb. Verselewel de Witt Hamer. Langeveld 39/21 naar Ned. O. Indië A. G. Rosier, reli gieuze, van Langeveld 29 naar Venray, St. An- palaan 5 M. J. W. Stinkens, 1.1. verpleegster, van Langeveld 29 naar Zeist, Rozenlaan 2. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, d. van P. Lindhout en N. van den Haak. Ondertrouwd: A. Rietvink en N. Kardol. Getrouwd: P. J. van der Ploeg en K. K. Koe- jewijn J. Kool) en C. W. Wijnands. Overleden: Jan Vink, 80 J. wedr. van C. War- menhoven Josefine Derndl. 24 j. Het blocmenfeest. Het. bloemenfeest in „Casino" j.l. Zater dag gehouden ten bate van de armen van Noord wijk heeft een netto opbrengst van plm. f. 700. NOORDWIJK BINNEN. FEEST OP 31 AUGUSTUS EN 6 SEPTEMBER. Het programma. Naar wij vernemen zijn thans de Oranje- leesten definitief vastgesteld op 31 Augus tus en 6 September. Het programma van 8 September is ais volgt vastgesteld: 8 uur v.m.: Xoraalmuziek van den toren; 9 uur: Tobbetje steken voor mannen van 18 jaar en ouder; Spijkerslaan voor vrou wen 18 Jaar en ouder; wedloop met bran dende kaars en verkleedpartij voor meis jes, die de lagere school hebben verlaten tot en met 17 Jaar; wedloop getiteld „Naar den trein" voor jongens van denzelfden leeftijd; 1.30 uur: Estafetteloop. De com missie voor de regeling bestaat uit de hee- ren L. J. v. d.Meer, J. Gravendaal en J. Choufour. De aangifte voor dit nummer dient te geschieden vóór 20 Augustus bij Dorsman's Boekhandel. 2 uur: Optocht met versierde voertul- gen en groepen. Daarna ringsteken op Undents voor paren. Touwtrekken voor ploegen van mannen nrkzaam bij te Noordwijk-Blnnen geves- Ude firma's. Deelname aan al deze spe kt ts vrij voor leden. Nlet-leden betalen aleggeld Bovendien wordt een wedstrijd ln Gevel- tn Straatversiering gehouden. De hoofd- prtjien zijn voor Tobbetje steken een rij mel. Estafetteloop wlsselbeker; Optocht 1.25; Touwtrekken wisselbeker en geld prijzen; Straatversiering geldprijzen. De op 31 Aug. te houden feesten zijn in hoofdzaak voor de jeugd. 'sMorgens aubade, kinderoptocht, kin derspelen op het sportpark, 's Middags poppenkast, 's Avonds filmvoorstelling op het sportpark. Gevonden: witte ceintuur, blauw jas je, polshortoge, badschoen, speelgoed- paardje, bril, bruin kinderjasje, gebloemd kinderjurkje, Yale-sleutel, jongensrijwiel, blauwe tasch met Inhoud, gouden arm band. gele shawl, beenen ring, zeef je (speel goed i, bont schort waarin eenlg geld, blauwe ceintuur, eenige strandscheppen, bruin sandaal, blauwe strandbroek, zon nebril, portemonnaie met inhoud, blauw kinderkousje, handkar, 2 regenpijpen, Lipasleutel No. 2832, sok. Inlichtingen uitsluitend des Woensdags en Zaterdags van 18 tot 19 uur. ten poli- tlebureele te Noordwijk-Blnnen. NOORDWIJK AAN ZEE. De regen als spelbreker. Gisteravond gaf, op ultnoodigine van V.V.V,, de harmonlekapel „Echo der Dui nen" een concert voor „Seinpost". Hiervoor was buitengewoon veel belangstelling. Na dat enkele nummers ten beste waren gege- »en moest het concert ontijdig worden af gebroken. door een regen, en onweersbul. Om deze reden kon ook de lampion- «Dtocht niet doorgaan. OEGSTGEEST. Het Oranjefeest. Met betrekking tot de a.s. feestviering kan nog worden vermeld, dat de Oranje- ''Meenlglng zich de medewerking heeft verzekerd van het tamboer- en pijpercorps iJullana" uit Amersfoort. Dit groote en be kende corps zal op 31 Aug. een groot deel yeti den dag optreden o.m. den optocht op luisteren, die wordt gehouden na afloop van het openluchtspel. Als typisch feestnummer mag worden genoemd een groot vreugdevuur. Bij de boog oplaaiende vreugdevlammen en onder ue vroolijke tonen van een onzer muziek gezelschappen, kunnen vooral de jongeren bun feestvreugde uiten. Voorts kan nog worden vermeld, dat het avondprogramma van den eersten dag zal "orden besloten met een vuurwerk. RIJNSBURG. Teraardebestelling van den heer Rodenburg. Onder groote belangstelling had gisteren oo Ned. Herv. Begraafplaats de ter- debestelling P'aats van wijlen den heer /vodonburg, die als kerkvoogd en als Uderling in de Ned. Herv. Kerk alhier een 'waan sta an de plaats ingenomen heeft, j, aanwezig waren o.m. de voltallige Ker- bJ^en Kerkvoogdij en de voorzitter van "«college van notabelen, dr. H. G. Jonker. j.5, G C van Niftrik stvnk near aanlei- 'bg van I Corinthe 15: 25 en 26. j,~fb schoonzoon, de heer B. Punselle. n»te voor de betoonde belangstelling. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Adrlsnus, zn. van J. P. Floor en M, J. van der Poel. Ondertrouwd: L. W. Berbee. 28 j. en G. A. J. van der Zwel, 23 j Getrouwd: P. Noordermcer, 2*" j. en J. van der Mee, 25 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. M. van der Weyden. Klinken berg 7, van 'c-Hertogenbosch L. l'osselman. Zuiderstraat 76. van Amsterdam J. S. Kap- teijn. Hoofdstraat 308, van Leiden A. Kralt. Boschlaan 12. van Runsburg - A. P. Meers hoek. Iepenlaan 8. van Lisse G. Slootweg, Iepenlaan 8. van Oegstgeest. Vertrokken: J. M. Kipping. Iepenlaan 9. naar Noordwijk M. A Hoogervorst, Zandslootkade 40. naar Siibckarspel C. J. Hoogervorsi Zand slootkade 40. near Sübekarspel HA. Los. Klinkenberg 15, naar Alkemade B. P. Rubin- ga. Gouverneurlaan 42 44. naar Amsterdam J. A. Zomer en gezin, Tijloosstraat 4, naar Hoorn Ma. Los. Klinkenberg 13. naar Alkemade. VOORSCHOTEN. Verlof burgemeester. Niet gedurende de geheele maand Augus tus. zooals we hebben vermeld, maar van 5 tot 27 Augustus is de burgemeester afwezig. Gedurende deze periode is wethouder J. A. Mens loco-burgemeester. Verzoek van de caféhouders. De Ned. bond van hotel-, koffiehuis restauranthouders en slijters heeft verzocht ln verband met het a.s. 40 jarig regeerings- Jublleum van HM. de Koningin de tapver boden, sluitingsuren enz. by deze feestelijk heden niet te laten gelden, terwill verder toestemming gevraagd wordt voor het geven van verschillende vermakelijkheden zonder dat daarvoor vermakelijkheidsbelasting enz. of in ieder geval zoo weinig mogelijk be taald behoeft te worden. B. en W. adviseeren dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Van schommel gevallen. Gisteravond bevond zich in den speeltuin van De Vink een gezelschap uit Utrecht Tijdens het schommelen had mej. T. Baite, uit Utrecht, het ongeluk van de schommel te vallen waardoor zij een lichte hersenschudding opliep. Op advies van dokter C. J. Kerkhof is zij per brancard naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Het aantal personen, ingeschreven bij het agentschap der arbeidsbemiddeling, bedraagt 76. WARMOND. HET REGEERINGSJUBILEUM. De harddraverij. In de vergadering der Oranje-Commissie werd medegedeeld dat de begrooting voor de aanstaande Koninginnefeesten sluitend was. In verband met de herdenking van het Regeeringsj ubileum van H.M. de Koningin werd besloten de eerste prijs voor de harddraverij bedragende f. 200te verhoogen met f. 100.— en dit laatste be drag toe te kennen als jubileum prijs. De volgende prijzen worden uitgeloofd: Eerste prijs f. 200.— benevens f. 100.— als jubileumprijs; 2e prijs f. 100.—, derde prijs f. 60.— en 4e prijs f. 15.Inleggeld bondsbijdrage f. 1,—). Van de prijzen zal 4 worden ingehouden ten bate van de Vereeniging „De Draverssport". Inschrijvingen kunnen plaats vinden bij den heer J. Langelaar, secretaris der Ver eeniging, Heerenweg 72 alhier. Tel. 34 (ge opend tot n.m. 9 uur. De loting zal plaats vinden op Donder dag 8 September v.m. 10 uur ln hotel de Stad Rome. De feesten zullen worden gehouden op 6, 7 en 8 September; de draverij op den laat- sten dag. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Willem van Dongen 22 j. en Neeltje Jansen 22 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Anna Stuivenberg van Nieuw koop Hendrik Bos van Aalsmeer Neeltje Jansen van Leimuiden. Vertrokken: Hendrik C. de Leeuw naar Nieu- wer-Amstel Margaretha J. Th. Holterman naar Zoeterwoude Aaldert Hunneman naar Aalsmeer. ZEVENHOVEN. Tot ouderling ln de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer A. v. d. Vaart. ZEVENHOVEN. Vergadering R.K. Volksbond. In de vergadering van den RK. Volks bond werd de feestavond besproken. De tooneelclub St. Jan is bereid weer op te treden. Een beeld van St. Wlllibrord de patroon van den Bond, zal worden ge plaatst in het bondsgebouw. Over het inslaan van brandstoffen werd nog geen besluit genomen. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL, Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Janvoeeensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no 59 - Oegstgeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. NOORDWIJK AAN ZEE: S. DE ROOS Oude Zeeweg 41. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella Clasina Johanna. D. van Cornells J. v. d. Pijl en Hendrika W. Verhage. Ondertrouwd: Petrus Simon van der Voorn 36 j. en Johanna Adriana van den Ing 21 J. Katharlnus Dekker 26 J. van Montfoort en Geertje van den Dool 21 J. Hendrik Hogenes 25 j. en Alida Bloos 17 J. Gehuwd: Joltes Rijnsburger 27 j. en Cor nelia de Roode 22 j. Johannes Plomp 23 j. van Hillegom en Evertje van Dijk 22 j. Dirk Streefkerk 29 J. en Trijntje Cornelia Drenth 25 J. Dirk Ketel 27 j. en Elizabeth Gruis 26 j. Loop der Bevolking. Ingekomen: Van Boskoop. Arie Groenestein, boomkweeker, Groeneweg 14b Weststelling werf. Anna Th. Roemaat, religieuse, Pr. Hen drikstraat 69. Vertrokken: Naar Hillegom. Van Vlietstr. 52, Evertje van Dijk Naar Papekop No. 29, Ja cobus W. de Bruün Naar 's-Gravenhage. Parklaan 21, Leuntje van der Zwart Naar Oss, Boterstr. 8, Eduard Beem Naar Dor drecht, Weeskinderendijk 53 L. Margarethus J. de Jongh. BODEGRAVEN. HET CONCOURS VAN „ZANGLUST" Belooft een succes te worden. Het concours van de Zangvereen. „Zang- lust"' ter eere van haar 25-jarig bestaan, dat belooft 'n groot succes te worden, aange zien 48 koren en corpsen met te zamen 1800 leden zullen deelnemen, wordt Dinsdag avond te 8 uur officieel geopend door den voorzitter van „Volksonderwijs", den heer A. H. v. d. Most, waarna een concert wordt gegeven op het concoursterrein door de Chr. Muziekvereen. „Soli Deo Gloria". Woens dagsmorgens om 11 uur vangt het eigen lijke concours aan, dat zonder pauze den geheelen dag wordt voortgezet tot 's avonds halfzeven, 's Avonds wordt een avondcon cert gegeven, waaraan behalve „Zanglust" 3 vereenigingen onder directie van den heer K. J. de Beun zullen deelnemen, in totaal 200 zangers. In de pauze voert een Lekker- kerksch kinderkoor in Oud-Hollandsch cos- tuum een klompendans uit. Donderdag wordt het concours om halfelf voortgezet, terwijl het om 7 uur wordt gesloten met een concert van „Crescendo" en vuurwerk. Het concours wordt gehouden op het sportterrein in Oud-Bodegraven, dat daar voor speciaal wordt Ingericht. Een prachtig parkeerterrein heeft men in de onmiddel lijke nabijheid gevonden op het ruime goe derenemplacement der Ned. Spoorwegen. De jury bestaat uit de heeren Ed. Flipse uit Rotterdam. J. H. B. Spaanderman uit Den Haag en K. J. de Beun uit Gouda. Een groot aantal medailles, lauwerkran sen en lauwertakken is beschikbaar gesteld. De eere-voorzitter, de heer J. Beijen schonk twee bekers voor de vereen., die respect, in het Zang- en Muziekconcours de hoogste aantallen punten behalen. Voorts is er een beker voor den winnaar van den marsch- wedstrijd. terwijl er extra prijzen zijn voor de verstkomende vereen, en directeursprij- zen van f. 10.— voor de directeuren wier vereen, het hoogst aantal punten behalen. Tenslotte ontvangt iedere directeur een vol vet Bodegraafsch kaasje. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, d. van G. A. Wü- man en H. W. v. d. Brink Arie Johannes Bastiaan Pieter. z. van A. J. B. P. van Dijk en G. van Dijk. Getrouwd: J. van Leeuwen 23 J. en A. Pouw 21 j. Overleden: J. Kwinkelenberg, 66 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Mulder z.b. van 's-Gravenhage, Meije 26 S. A. Schouten, boerenknecht, van Nieuwkoop, Meije 70. Vertrokken: H. P. Timmer, z.b. naar Zwam- merdam. B 7 A. van Wijngaarden en gezin, kleermaker naar Haarlem. Dutrlchtstraat 10 H. J. Stapper, zb. naar Woerden, Leliestraat 4 C. Groenendijk, z.b. naar Utrecht. Helling 46 I. Broere en echtgenoote, schipper, naar Zwammerdam. C38 J. Doornik, hulp i. d. huish. naar Baarn, Mollerusstraat 12. Gevonden voorwerpen: gedeeltelijk rijwiel<achterlicht, vulpen, 2 portemonnaies met inhoud, 2 vulpotlooden, paar wollen dameshandschoenen. 2 jonge postduiven, heeren-Cresschoen. bril met hoornen mon tuur, 2 paar zwarte regenbeenpijpen, gas- fitterstang, bankbiljet. BOSKOOP. Loop der Bevolking. Gevestigd: K. Haijes en gezin. Munnikenweg 3a; H. J. Slegtenhorst—van der Heide. Hoogit*.- weg 39; L. de Bruin, Hoofdstr. 44; L. Plant en gezin v. d. Valk Boumanweg 22; C. J. Kleywegt en gez. Hoofdstraat 104e; M. Th. Hoogeboom en gezin. Berkenkade 20; D. Kloos en gez.. Zijloordkade 9; A. van Maurik en gez.. Zijldijk 8; J F. Arends, Koningstraat 49; G. J. Proo- per. Groenendijker. 5. Vertrokken: J. A. Smit, n. Noordwijk. Hoofd straat 70. M. Breebaart en gezin naar Hilver sum. Gijsb. v. Amstelstraat 349; T. Gijzenij en gez. naar Lelden. Waard 5: W. Chr. Smits en gez. naar Wormer. N. H. Pastorie; D. van Loon en gez., naar N.O. Indië, Makassar; J. M. RiJs- damKoolmoes naar Alphen a. d. Rijn. Hoorn 236; G. van der Vecht, naar Voorschoten. Hofweg 19; Jhr. W. H. van der Poll naar Schoonhoven. A. BiJlingsingel 34. Burgerlijke Stand. Geboren: Wouter, z. van M. Moraal en M. v. Winkel. Gehuwd: J. de Vries en J. M. Koolmoes. HAZERSWOUDE. Geitenkeuring. Op een terrein bij den heer D. v. d. Voort aan den Rijndijk heeft de jaarlijksche gei tenkeuring voor de leden van de geitenfok- vereeniging: „Ons Doel" plaats gehad. Keurmeester was de heer S. de Jong. as sistent RIJksveeteelt-consulent van 's-Gra venhage. De medaille, beschikbaar gesteld door De Leidsche Courant voor de beste melkgeit werd gewonnen door „Corrie", eigenaar de heer P. Wortman. Hiermede is dit dier an dermaal kampioen der af deeling geworden. De andere prijzen, die bestonden uit kracht voeder en nuttige voorwerpen, werden als volgt toegekend: Klasse I. Eenjarig wit ongehoornd: 1ste prijs, medaille van den Provincialen Bond, Willij van P. Wortman: 2e prijs Willij van A. Rietveld; 3e prijs Ann i van A. v. d. Hei den: 4e prijs Jo. van A de Hollander; 5e prijs Dina, van Joh. Wortman. door X. „Het heele leven is toch een aaneenscha keling van toevalligheden", oreerde Piet Wittewaal, toen er in zijn kringetje gespro ken werd over het toeval, dat zoo vaak een rol in het leven speelt, „laat ik jullie eens één voorbeeld geven uit mijn eigen leven. Zuiver door een toeval nam mijn leven een heel andere wending, dan het had kunnen hebben". Iedereen zette zich tot luisteren, en Piet begon „Wie van jullie kent Innsbruck?" Een paar vrienden waren in dat mooie Tiroolsche stadje geweest, en hun enthou siasme dreigde even de aandacht van Piet Wittewaal's verhaal af te leiden, maar deze coupeerde resoluut alle verdere gepraat met een: „Nou dan, In Innsbruck gebeurde het!" En toen hij ieder's aandacht weer had, ging hij verder. „Ik was nog in mijn dweeperige periode, jullie kent dat wel: zoo verliefd als een H.B.S.'er, boordevol illusies, het meisje waarop ik verliefd was beteekende natuur lijk het heelal, er bestonden geen andere, vooral geen betere en lievere, enfin, ik hoef er niet over uit te weiden. Misschien of laat ik achteraf maar bekennen, dat het wel zéker was, was ik ln mijn dweeperig- heid een klein beetje saai en vervelend, hoe het ook zij, mijn meisje ik zal haar voor het gemak Jolanda noemen maakte het af. Ik zat in zak en asch. Ik smeekte, dreig, de en bezwoer haar ln verwarde brieven, het weer goed te maken, verzekerde haar in vollen ernst, dat het leven voor mij geen waarde meer had. maar Jolanda's hart scheen van marmer en was niet te vermur wen. Holland was nu te klein voor me gewor den. Ik zocht m'n troost in den vreemde, en het was louter toeval, dat lk in Innsbruck terecht kwam, want het had even goed Chamonlx, Capri of Oslo kunnen zijn. Op m'n eentje dwaalde ik door Innsbruck, ik maakte een paar zwerftochten door Tirol maar ik kon Jolanda met geen mogelijk heid vergeten. In mijn borst brandde de eerste, de hevigste liefdessmart, en toen ik op een middag in een hotel op de Patscher- kofel zat, en zoo van een paar duizend me ter hoogte neerkeek ln het dal, werd het mij te erg. Ik greep alweer naar pen en inkt, -en ik schreef Jolanda een brief van zes kantjes. Drie dagen waren voorbijgegaan en ik had niets van haar gehoord. Het was een mooie, stille avond. Ik stond voor het open raam van mijn kamer in hotel „Goldner Adler" en lk hoorde op eenigen afstand de Inn ruischen en bruisen. De romantische sfeer maakte me half ziek. Daar stond ik dan in een historische kamer, waarin in 1809 de Tiroolsche vrijheidsheld Andreas Hof er had geslapen, en ik keek als een wanhopige naar buiten. Ik voelde me nog ellendiger, dan ik Jolanda in mijn brief had geschreven. Ik had haar gezegd, dat de mooie Tiroolsche natuur me onbewogen liet, omdat iedere gedachte voor haar was. Steeds droeg ik haar beeld voor oogen, schreef ik, het murmelen van een beekje klonk me in de ooren als haar stem, die me eens zoete woordjes had toegefluisterd, de hooge, starre besneeuwde bergtoppen leken mij een symbool van haar hart in deze droeve dagen, haar hart, dat niet smelten wilde door de warmte van mijn vurige smeekbeden, evenmin als de koude sneeuw smolt onder de stralen van de zon. Zóó, en nog vèèl pathetischer had ik haar geschre ven, en het ellendige was, dat lk me ook werkelijk precies zoo voelde! Vroolijke muziek klonk plotseling van be neden. Vroolijke, pittige muziek, die me wee maakte, en den lust in me deed opko men, als een klein kind in een hoekje te gaan zitten hullen. Ik beet mijn tanden op elkaar, balde mijn vuisten, en het was. of er iets in mijn hoofd knapte. Een wilde drang, om naar beneden te gaan, en mijn ellende te vergeten, kwam in me op. Werk tuigelijk daalde ik de oude, krakende trap af. en ik ging op het geluid van de muziek af. De Goethe-Stube was vol. Hannes en Seppl, de twee muzikanten, waren geliefd bij de inwoners van Tirol, en er was bijna geen plaatsje onbezet. Ik dacht er al aan terug te keeren, maar met een beetje moei te kon lk toch nog een plaatsje vinden tus- schen een goedronden Tiroler en een op gewekt Tlrolerinnetje. Nou, ik kan jullie verzekeren, dat die Tirolers weten, wat pretmaken is. Hannes en Seppl zongen zich de kelen schor, en het publiek liet zich niet onbetuigd. Wat ik in Holland nog nooit gezien had, zag ik hier: er zaten een paar paters gezellig-weg aan een tafeltje, en een van hen, blijkbaar iemand uit Weenen, zong een potpouri van Weensche liederen uit volle borst mee. In het begin wilde ik alleen maar drin ken. Groote kroezen bier dronk ik in een ware wanhoopsstemming leeg. Toen volgde jenever, en ik kwam in die llchtelijk-me- lancholieke stemming die de tranen zoo erg los doet zitten. Maar toch kwam ik ook wat beter op mijn gemak. Ik kreeg aardigheid in die twee Tiroolsche jongens, die er zoo aar dig de stemming ln hielden en lk had be wondering voor een paar anderen uit het publiek die als ware Schuhplattler een Klasse n. Twee en driejarige wit onge- hoomd: 1ste prijs: Anna, van W. v. d. Hoorn 2e prijs Bertha, van P. Wortman; 3e prijs Corrie, van C. Oolendijk; 4e prijs: Maria, van D. C. Bos; 5e prijs: Marie van C. Ooien- dijk. Klasse III. Vier-jarige en ouder, wit, on gehoornd: 1ste prijs: Corrie, van P. Wort man, 2e prijs: Jo, van J. Wortman. Klasse IV. Een-jarige bont of ongehoornd lste prijs: Corrie van C. van Wetten (me daille van „Ons Doel"); 2e prijs: Jo. van W v. d. Hoven; 3e prijs: Joopje, van A. v. d. Meer. Klasse V. Twee- en drie jarige bonte of gehoornd, lste prijs: Margje, van P. Wort man; 2e prijs: Tiena, van J. Wortman; 3e prijs: Dora, van B. Kraan; 4e prijs: Barra. van D. G. van der Voort; 5e prijs: Bertha, van C. van Wetten. Klasse VI. Vier-jarige en ouder, bont of gehoornd, lste prijs: Anna, van A. v. d. Meer: 2e prijs: Maria, van C. van Wetten; 3e prijs; Liza, van C. van Wetten Klasse VII. Lammeren wit ongehoornd. De prijzen toegekend aan de volgende eigenaars: A. Rietveld. A. v. Klaveren, C. ^oiendijk D. E. Bos en A. van Klaveren. Klasse VIII. Lammeren bont of onge hoornd. dans ten beste gaven. Ik klapte mee op 4» maat, ik betrapte mezelf er op, dat ik m» zong, en dat lk op een gegeven moment arm in arm met het leuke Tlrolerinnetje meedeinde. zooals de anderen ook deden. Ik bekeek het meisje eens nauwkeuriger en ik meende een groote gelijkenis met Jolanda te ontdekken. Op het laatst w a s ze voor mij Jolanda. Ik sprak met haar en ik noemde haar Jolanda. Ze lachte, liever dan lk Jolanda ooit had zien doen, en de dikke, goedronde Tiroler aan mijn andere zijde, had kennelijk schik in het geval. Ten slotte leek de wereld me lang niet zoo naar en onbewoonbaar meer, als een uurtje tevo ren. Tja. wat wil je, jullie kennen allemaal den fatalen invloed van alcohol Piet Wittewaal keek zijn gehoor eens aan en grijnsde. „Toen kwam het!" zei hij, en hij trachtte spanning in zijn stem te leggen. „Werkelijk, dat oogenblik zal ik nooit vergeten!" Hij liet even een kleine pauze ontstaan, en pas toen z'n vrienden hem aanspoorden, verder te gaan, en niet de allures van een feuille ton-schrijver aan te nemen, die op het spannendste moment zijn verhaal afbreekt, zei hij „Jullie moet dan weten, dat ik net het oog had op de deur, die naar den corridor leidde. Omdat het in het lokaaltje warm en rookerig was, stond die open. Ik zag toen op een gegeven moment een knecht met koffers sjouwen van reizigers, die met een laten trein waren aangekomen, en geen seconde later zag ik Jolanda! Maar ditmaal de echte! Achter haar stond haar broer. Logischerwijze wierp ze een blik in het rumoerige lokaal, en op hetzelfde oogenblik ontmoetten onze oogen elkaar! Dat was me een situatie. Ik zag haar blik verstarren en ik voelde mezelf koud wor den. Daar zat ik, gearmd met een Tiroolsch meisje meedeinend op de maat van de mu ziek, en ik deed de ontdekking, dat ik har der schreeuwde, dan alle anderen. Die blik van afgrijzen uit haar oogen ontnuchterde me! Ik stond op, probeerde me tusschen de tafeltjes door te wringen, maar toen ik eindelijk in de gang stond, was Jolanda verdwenen. Ik kreeg haar, ondanks mijn verwoede pogingen, niet te zien. Alleen haar broer kon ik spreken. Van hem hoorde ik, dat ze bewogen was geworden door mijn laatsten hartekreet. en dat ze besloten had, alles weer in orde te maken, en daartoe naar Innsbruck was gekomen. Blijkbaar had de romantische omgeving van Tirol mij woor den doen vinden, die tot haar hart waren doorgedrongen, beter, dan de koude, nuch tere Hollandsche sfeer dat had vermogen te doen. Maar haar broer onderdrukte mijn vreugde onmiddellijk, en zei. dat Jolanda me nooit meer wilde terugzien, dat ze me een gemeene huichelaar vond, een onbe trouwbaar sujet, die laffe, weeë brieven schreef om een arm meisje te begoochelen, maar tegelijkertijd bachanalen hield met een ander! Ik legde hem alles uit, en ik ben er van overtuigd, dat hij me geloofde. Maar het hielp mij niet bij Jolanda. Ik ben dien nacht niet naar bed gegaan. Op Andreas Hofer's kamer heb ik geijs beerd. en ik heb een toespraak ingestu deerd, die zeker niet minder was. dan die. waarmee hij zijn trouwe Tirolers ln 1809 uit het venster van één der hotelkamers heeft toegesproken. Alleen, lk ben er niet toe gekomen, die voor Jolanda uit te spreken. Ik was lucht voor haar. Ze keek dwars door me heen den volgenden morgen. En ze ging met de eer ste gelegenheid naar Holland terug". Piet Wittewaal dronk zijn grocje op en lachte. „Zoo zien jullie, hoe een toeval ingreep in mijn leven. Was ik dien avond netjes naar bed gegaan, wat ik zeker gedaan zou hebben, als ik niet zoo ijselijk wanhopig was geweest, dan zou alles met Jolanda in orde zijn gekomen. En dan zou lk hoogst waarschijnlijk met haar zijn getrouwd. Achteraf ben ik bij, dat het niet zoo is ge- loopen. Want Jolanda is getrouwd met van der Waarden, dien jullie allen kennen, en dieenfin, jullie weten het wel. welkeen „angstig" bestaan van der Waarden aan haar zijde heeft.En ik, wel, ik ben nog altijd vrijgezel en ik kan niet zeggen, dat ik er spijt van heb". (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). „Deze kleine installatie doet het schil derij leven!" Hiervan waren de prijswinnaars als volgt: J. Plateel, J. de Munnik, L. C. v. d. Post en Chr. v. Mil. In totaal werden 70 dieren aangevoerd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Kaasdag op 10 Augustus, Dezer dagen vergaderde de kaasdagcom missie Hazcrswoude-Koudekerk" tot ver dere afwerking en regeling van den „Kaas dag". welke gehouden wordt oo Woensdag 10 Augustus a.s. oo de bovenzaal van café de Bruin alhier. De opening zal plaats hebben des morgens te 10 uur (zomertijdi. NIEUWKOOP. Rietlandverbetering. Het Bestuur van den Polder Nieuwkoop en Noorden zond een circulaire aan alle rietlandeigenaren in onze gemeente, waarin liet mededeelt, dat over eenigen tijd. zoodra de omstandigheden zich hiervoor leenen, weder begonnen zal worden met de verbete ring van rietland in rijkswerkverschaffing. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7