TRIUMPH BUITENLAND H. LANDSTICHTING De Leidsche Bioscoop-Programma's MANNEN VAN SMAAK BEVREDIGT UW SMAAK ROOKT -'N TRIOMF VAN SMAAK tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 6 Augustus 1938 VISSCHER IJ-BERICHTEN op WOENSDAG 10 Augustus ELTAX 666 Een Naaimachine C.F. MEERPOEL'j Laatste Berichten DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. afd. Arbeidsbemiddeling, stonden Don derdag j.l. als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 20; Betonvlechters 27; Betonwerkers 53; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 1; Gla- zenwasschers 12: Granietwerkers 7; Grondwer kers 86; Heiers 1; Metselaars 80; Opperlieden 87; Schilders 64; Sloopers 7; Straat makers 3; Hulp-straatmakers 12; Stucadoors, witters 26; Timmerlieden 141; Uitvoerders 8; Voegers 17; Ong. Bouwvakarb. 12. Totaal 668. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 20; Bleekers 17: Vellenblooters 9; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. arb. 107; Zeepfabr. arb. 3; On- gesch. Fabr. arb. 49. Totaal 206. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 64; Rei zigers. Colp. 41; Winkelbedienden 30; Etaleurs 3; Incasseerders 15; Musici 6; Onderwijzers 1; Overheidspersoneel 9; Verplegers 1. Totaal 170. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 5; Kellners 44; Koks 3. Totaal 52. Houtbewerkers Beddenmakers 3; Houtbe werkers 41: Kistenmakers 8; Kuipers 5; Lijstenmakers 4: Meubelstoffeerders 16; Meu belmakers 24: Politoerders 3; Ongesch. Fabr. arb."29. Totaal 133. Kleermakers: Kleermakers 73; Kappers 4; Schoenmakers 15. Totaal 92. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 29. Land arbeiders 36; Tuinlieden 26; Warmoeziers 7; Ongesch. Landarb. 7. Totaal 104. Metaalbewerkers: Bankwerkers 78; Blikbe- werkers 30; Burgersmeden 34; Electriciens 54; Gasfittters 15; Gasmetermakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 3; Isoleer- 5454 (Ingez. Med.) ders 1; Kernmakers 1; Kettingsmeden 16; Klin kers 9: Koperslagers 5; Lab. bedienden 2; Las- schers 8; Loodgieters 42; Machinisten 15; Me- taalboorders 5; Metaaldraaiers 5; Metaalslijpers 1; Modelmakers 2. Monteurs 19 .Pianostem mers 5 Polijsters 1; Ponsers 5; Rijwielherstel lers 15; Rijtuigschilders 2. Scheepstimmerl. 2; Stokers 23: Tegenhouders 9: Hulp Verw. Mon teurs 12; Voorslaanders 6; Voorwarmers 3; Vuurwerkers 10; Wagenmakers 2; IJzerwerkers 47; Zandspuiters 3; Zandvormers 5; Zilversme den 2; Ongesch. arbeiders 40. Totaal 539. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18; Sig. sor teerders 2; Sig. strippers 2. Totaal 22. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 3; Inge nieurs 1; Teekenaars 8; Werkmeesters 13. Totaal 25. Textielarbeiders: Hekelaars 7; Katoendruk kers 22; Kluwers 9; Luikers 14; Plaatsnijders e.a. 17; Schrobbelaars 1; Spinners 49; Spoelers 2; Staaldraaddraaiers 2; Sterkers 3; Strijkers 10; Wevers 30; Wolbewerkers 49; Ongesch. Textielarb. 72. Totaal 347. Transportarbeiders: Emballeurs 4; Chauf feurs 122; Exp. Knechten 26; Koetsiers 10; Loopknechten 39; Magazijnknechten 57; Schip pers 77; Spoor- en Trampers. 18: Wakers 6; Transportarbeiders 62; Losse arbeiders 479. Totaal 900. Typografen: Boekbinders 23; Boekdrukkers 13; Fotografen 4; Hulp-vakarbeiders 3; Letter zetters 30: Steendrukkers 2; Totaal 75. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 84: Mole naars 1; Ovenisten 4; Slagers 73; Suikerwer kers 18: Wijnkoopersknechten 10; Zuivelberei- ders 4; Ongesch. Fabrieksarb. 34. Totaal 228. Vrouwen: Apothekersass. 1; Kapsters 3; Modisten 1; Naaisters <costuum) 6; Winkeljuf frouwen 5; Linnenjuffrouwen 2; Boekhoudsters 1; Kantoorbedienden 22; Leerl. verpleegsters 1; Bedrijfsleidsters 1; Teekenaressen 1; Biologen 1; Onderwijzeressen 3; Ass. en Huishoudsters 10; Dagmeisjes 8: Dienstboden 1: Kinderjuf frouwen 1; Werksters 46; Fabrieksarbeidsters 4; A.V.O. 6. Totaal 124. Alg. totaal 3685. 5 Augustus 1937 3933. 8 Augustus 1936 4158. Ben. 69 Ged. werkloozen. IJ MUIDEN, 6 Augustus. VISCHPRIJZEN. Tarbot 100—88 ct. per KG.; Tong 160—125 ct. per KG.; Griet f.33—13 per 50 KG Groote schol 19—16 idem; Middelschol 19.50—14.50 id.; Zetschol f.15—12.50 idem; Kleinschol f 12—2.50 idem; Schar f.3 idem; Kleinmiddel schelvisch f74.70 idemKleine schelvisch f. 4.803.60 idem; Wijting f. 2.60—2.20 Idem: Makreel f 1.70 1.20 idem. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verminderde spanning in het Japansch- Russische conflict - De gevechten duren voort - Het Sudeten-Duitsche vraag stuk - Nog geen antwoord van Franco inzake het vrijwilligers- vraagstuk. Er heerscht thans voldoening over het Russische antwoord, hetgeen ondanks voortdurende gevechten, toch een gevoel van tijdelijke ontspanning geeft. Er zal thans verder onderhandeld worden; wel licht duurt de strijd slechts voort, om aan een spoedig te bereiken resultaat meer kracht bij te zetten. Het feit echter, dat voor de Russen een versterking hunner positie in Oost-Siberië urgent is, in het bijzonder van Wladiwo- stök, dat gelegen is op de punt van de door Mandsjoekwo ingesloten Russische landstrook aan de Japansche zee. doet ver onderstellen. dat hetgeen thans geschiedt, toch op den langen duur tot ernstige ver wikkelingen aanleiding kan geven. Intusschen hebben vanmorgen, na eeh rustigen nacht de Russische troepen tusschen halfzeven en tien minuten voor zeven opnieuw een aanval ge daan op Tsjangkoefeng en ten noor- (Ingez. Med.) den van Sjat Sao Fing. Zij werden evenwel door de Japansche airtillerie teruggedreven. Een aanval ten zuiden van het Tsjangtsjihmeer werd gedaan door een bataljon infanterie, gesteund door vijf tig vechtwagens, de aanval bij Sjat Sao Ping door anderhalf batalljon in fanterie en zestig vechtwagens. Ondanks het gegroeide optimisme, geeft een en ander over het verder verloop toch wél te denken! Het Japansch-Russische conflict geeft natuurlijk nog steeds aanleiding tot veel commentaar. De positie van Engeland is zeer moeilijk. Eenerzijds is het beducht voor een te ster ke toeneming der Japansche macht en daarom wellicht stelt het thans Japan verantwoordelijk, anderzijds is sinds lange jaren ook het Moskousche imperialisme een zeer belangrijken tegenstander der Britten. Hoe zij cloor die twee opvattingen moeten heen laveeren. blijft vooralsnog een raadsel. Wat Frankrijk betreft: In de ..Epoque" schrijft het rechtsche Kamerlid de Kerillis over het Japansch- Russische conflict dat dit de wereld op nieuw stort in een afgrond van tegenspra ken. Niet gaarne zou schrijver het commu nisme in het Verre Oosten zien zegevieren, doch met nóg grooter ongerustheid zou hij zien, dat het Japansche fascisme zou over winnen. dat ongetwijfeld zijn krachten zou scharen aan de zijde van de as RomeBer lijn. Bovendien zou een overwinning van Japan een geweldigen slag toebrengen aan het prestige van Frankrijk en Engeland. Dit heeft het uiterst rechtsche lid van het Brit- sche Lagerhuis er toe gebracht in het La gerhuis te zeggen, dat Rusland in het Verre Oosten de hoogste belangen van Engeland en dus van het blanke ras verdedigde. In de „Jour" schrijft Pietdi, dat de Sov jets zeer goed voelen, dat zij alleen geen oorlog kunnen maken. Voor Japan, dat al zijn krachten heeft gemobiliseerd tegen China, deinst de Russische reus terug. Pietri is van meening, dat de reden hiervan ligt in den binnenlandschen toestand van de Sovjet Unie. Leroux schrijft in de „Populaire", dat velen de neiging voelen, om de verantwoor delijkheid van den aanval van 31 Juli toe te schrijven aan het initiatief van het plaatselijke Japansche commando. Hij staat hier echter sceptisch tegenover. De besprekingen van Runciman duren voort. Hodza en Krofta bezochten hem gis- Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Britsche zaakgelastigde Sir Robert Hodgson de regeering van Franco doen weten, dat men te Londen veel prijs stelt op een spoe dig antwoord, doch het schijnt, dat zelfs dit voor Burgos geen aanleiding was om spoe dig te antwoorden. ITALIË. MUSSOLINI EN HET RASSEN VRAAGSTUK. Speciale telling der Joden aangekondigd. In een artikel in de „Inform azione Diplo- matica" wordt de officleele opvatting van de fascistische regeering in het rassen vraagstuk uiteengezet. Het artikel, waarin men den stijl van Mussolini zelf herkent, herinnert er aan, dal het fascisme reeds ln 1919 het vraag stuk van de verdediging van het ras aan de orde heeft gesteld Deze kwestie is nog dringender geworden sedert de ontwikke ling van de Italiaansche koloniën en de regeering zal alle aandacht schenken aan het behoud van de zuiverheid van het ras. In het artikel wordt er verder aan herinnerd, dat de regeering reeds haar houding tegenover de Joden heeft uit eengezet en dat zij geen enkel plan tot vervolging op het oog heeft. Daar de Joden echter in Italië één per duizend der bevolking uitmaken, is het niet meer dan billijk, dat deze zelfde ver houding in het geheelc leven van den staat in acht wordt genomen. Het artikel besluit met de opmerking, dat de Joden zich niet kunnen beklagen over het rassisme, waarvan zij zelf een bewonderenswaardig voorbeeld geven. Het is daarom tijd, dat het rassisme in Italië wordt toegepast en alle organen zullen hierop toezien. Tenslotte wordt een spe ciale telling der Joden in Italië aangekon digd. (Ingez. Med.) met onze nieuwe touringcar. Volw. f. 2.75; kinderen tot 15 jaar f.2. Vertrek o. 8 uur Beestenmarkt. flT PLAATSBESPREKEN NOODZAKELIJK 5362 (Ingez. Med.) Aan den afslag 3 trawlers: IJm. 85 f.1100: IJm. 83 f.880; IJm. 87 f.980 en 1 logger: KW. 159 f.850. VLAARDINGEN, 6 Aug. Van de harlngvisscherlj kwamen binnen: VI. 172, met 32 last van 6 schepen; VI. 49. met 25 last eigen vangst; KW 163. met 18 last eigen vangst: KW. 127. met 25 last van 6 schepen. teren, waarna Benesj en zijn echtgenoote bij Lord Runciman lunchten. Gistermiddag hebben de voorzitter van de Sudeten Duitsche sociaal democratische partij Jaksch en zijn medewrkers bespre kingen met Ruciman gevoerd, terwijl ook de Hongaarsohe oppositioneele afgevaar digde Esterhazy ontvangen is. In verband met het feit. dat aan de ver tegenwoordigers der Sudeten Duitsche jeugdgemeenschap is medegedeeld, dat deze organisatie niet in aanmerking komt voor deelneming aan het wereldjeugdcongres in New-York, omdat de Sudeten Duitsche or ganisatie geen lid is van de commissie der Tsechoslowaaksche jeugd, heeft de leiding der Sudeten Duitsche jeugdorganisatie aan den voorzitter dier commissie, dr. Georg Kasparek, een schrijven, gezonden, waarin gezegd wordt, dat lil deze uitschakeling een openlijk bewijs wordt gekien, dat hem niets gelegen is aan een loyale samenwerking. Onder zulke omstandigheden acht de Su deten Duitsche organisatie het duidelijk, dat het onvereenigbaar is met de eed en het aanzien der organisatie, de samenwer king voort te zetten. De Britsche pers merkt met spijt op, dat Burgos nog steeds niet heeft geantwoord op I de Britsche voorstellen tot het terugtrek ken van de vrijwilligers, welke reeds zijn aangenomen door de regeering van Valencia De „Times" merkt op. dat men reeds méér dan een maand wacht op het antwoord van Franco. Deze vertraging is moeilijk te recht vaardigen. Weliswaar werd het rechtsche hoofdkwartter ernstig bezig gehouden met militaire za»en. doch reeds negen maanden geleden werd het Britsche voorstel aan vaard en in beginsel is het niet gewijzigd. Lord Perth heeft de zaak met graaf Ciano besproken en deze verklaarde de vertraging evenzeer te betreuren. (Ingez. Med.) FRANKRIJK. Jouhaux uit de gratie bij de onderwijzers. Tijdens een bijeenkomst van het natio naal congres van onderwijzers, dat op het oogenblik te Nantes wordt gehouden, is Jouhaux, de secretaris-generaal van het Fransche vakverbond, die het woord moest voeren, met gefluit ontvangen. Toen het lawaai niet ophield, stelde de voorzitter voor, de vergadering te schorsen, doch de betoogers weigerden dc zaal te ver laten. Pas na een uur kon Jouhaux spre ken. Hij wees op de noodzakelijkheid van eenheid van actie der arbeidersklasse. Het is. zeide hij. de taak van de C.G.T (het vakverbond) deze actie te coördineeren, opdat alle eischen der arbeiders worden ingewilligd. RUSLAND. De „zuivering". Vier technici en administrateurs van een mijn in het Donbekken zijn ter dood ver oordeeld. Zij werden er van beschuldigd, te behoo- ren tot een Trotzkistisoh-BoecharinLstische organisatie in het Donbekken en op last van den fascistischen spionnagedienst in de mijn brand te hebben gesticht, tenge volge waarvan een mijnwerker gedood en zestien vergiftigd werden. van prima kwaliteit en tóch niet zoo duur! DAN naar: KWALITEITS NAAIMACHINEHANDEL Alléén: BREESTRAAT 171 - TEL. 2657 Uitsluitend le klas merken. Levering uit voorraad van ADLER - LADA PFAFF - DURKOPP - HUSQVARNA. 5502 (Ingez Med.) MEXICO. Petroleum verscheept naar Duitechland? Vijf volgeladen petroleum tanksche pen zijn vandaag vertrokken, drie uit Tampico en twee uit Puerto. Alle sche pen zijn met verzegelde orders op weg naar Europa. Algemeen is men van oordeel, dat zij op weg zijn naar Duitschland. President Cardenas heeft verder de wet onderteekend, waarbij een uitvoerrecht wordt gegeven van twaalf procent op allen export. De mijneigenaars hebben hiertegen ge protesteerd. alsook de arbeiderscoöperaties, welke op het oogenblik een aantal onder- remingen leiden. Zij hebben den presi dent medegedeeld, dat zij niet kunnen be staan, wanneer zij geen subsidie ont vangen. HONGARIJE. Invoering van arbeidsdienst. De Hongaarsche regeering is voornemens geleidelijk een verplichten arbeidsdienst ln te stellen. In 1935 werd in Hongarije reeds een vrijwillige arbeidsdienst inge voerd. (Ingez. Med.) Bij het baden verdronken. Wederom een slachtoffer van de Waal. De vijfde van deze week. De Waal heeft bij Nijmegen deze week het vijfde slachtoffer geëischt. Gistermiddag is de 23-jarige A. Willems, die met een vriend was gaan baden, verdronken. Hij is vermoe delijk plotseling in een diepen kuil geraakt en verdween in de diepte. Nadat men het lichaam opgehaald had, werd gedurende eenigen tijd kunstmatige ademhaling toe gepast, doch dit mocht niet meer baten. Het slachtoffer was ongehuwd. Luxor-Theater. Het is een zeer goede film. welke onder den zltel „Zes uur ver lof" voor de pauze in Luxor draait! Een Engelsch regiment cavalerie is, na een verblijf van vele jaren in het Verre Oos ten, op den terugweg naar het vaderland en bijna zonder uitzondering is ieder op gewonden over het komende weerzien van familieleden en kennissen, wier genegen heid hij zoo lang heeft moeten ontberen In korte, doch interessante flitsen trekt het leven aan ons voorbij van de velen in Engeland, die wachten op den terugkeer der soldaten en tezelfdertijd ziet men ook de mannen op het schip in al hun onge- wonden verlangens, hun nerveuze, goedge luimde gesprekken, hun toekomstverwach tingen. hun plannenmakerijReeds verdringt men zich in de hoop in de verte land te kunnen zien ietwat voorbarig overigens als een telegram van het mi nisterie van oorlog alle optimisme plotse ling den bodem inslaat. Er zijn moeilijk heden ontstaan in het Oosten. Het regi ment moet op staanden voet naar zijn standplaats terug! Zes uur krijgt het om in Southampton te toeven in den kring der verwanten, die per radio opgeroepen wor den en per extra-trein worden vervoerd Zes uur van blij weerzien, van innig geluk, maar ook van diepe teleurstelling en van leed om de hernieuwde scheiding, die aan zoo talloos vele plannen den bodem in slaat. en waarom men per saldo toch niet moppert (op een enkele uitzondering na) omdat het vaderland vóór alles gaat. Van al die menschen, die in deze reeks van scènes uitgebeeld worden, zijn Frora Rob- son en Leslie Banks de hoofdpersonen en zij weten, met medewerking van tal van anderen, aan deze film een in hooge mate spannend karakter te geven. Het spel is ontroerend, doch vrij van overdrijving, en dikwijls zeer geestig. De regisseur, wiens taak bij deze vele tafreelen uiterst belang rijk was, kweet zich prachtig van zijn werk en schiep een goed geheel, dat men met belangstelling volgen zal. De Tobis-maatschappij zorgde voor een „Sterrenparade" met, naar het heet, niet minder dan 54 filmsterren. Of dat aantal klopt, vermogen wij niet te controleeren, maar vast staat dat de meerderheid dier sterren zich slechts heel even op het doek vertoont en dan nog maar enkele woorden zegt. Naast Conradt Veldt zijn het zelfs meerendeels onbekenden, die deze film maakten, een film, welke bestaat uit een aaneenschakeling van cabaret-nummers met prettig liggende muziek en aardige liedjes, Rex-Theater. „Café Metropole" is een geestig en onderhoudend filmblijspel, dat door een talentvollen scenarioschrijver sa mengesteld is. Het is Gregory Ratoff, ln wiens vernuftig brein deze schepping ont staan is. Deze boeiende geschiedenis is van het begin tot het einde een aaneenscha keling van geestige situaties en woordspe lingen, nergens overdadig en luidruchtig, maar met een fijnheid en beschaafdheid, die ons telkens doet glimlachen. Doch ook het verhaal zelf is in hooge mate verras send door zijn onverwachte wendingen, waardoor deze comedie voortdurend blijft boeien. Adolphe Menjou speelt er de hoofd rol in en hij is een volmaakten maitre d'hótel. die echter één zwak heeft Hij heeft den kassier van Café Métropole reeds een mlllioen francs doen verduisteren van wege zijn speelschulden en als hij ze heeft teruggewonnen van een onbekenden Ame rikaan, blijkt deze geen stuiver te bezit ten. Op dezen grondslag, wordt de geschie denis opgebouwd, want Monsieur Victor krijgt een lumineus idee. Hij metamorpho- seert den berooiden Amerikaan tot een Russisch edelman en laat hem zoo los op een Amerikaansche müllonnairsfamilie. Het handigheidje heeft succes, want Laura Ridgeway, de dochter, om wie de mani pulatie begonnen is. wil weldra den edel man trouwen Verwikkeling na verwikke ling, maakt het gansche geval nog ge noeglijker en een goed verzorgde dialoog draagt het hare bij tot dit welgeslaagde fllmblijspel, waarin Adolphe Menjou gese- cundeerd wordt door de charmante Loretta Young en den vlotten Tyrone Power. De tweede hoofdfilm is „De kassier ver gist zich", een luchtige historie met Heinz Rühmann in de hoofdrol Vermakelijk is hij als de kassier, die zich in de gevaar lijkste perikelen stort en wel heel dwaze situaties beleeft. Lido-Theater. De Amerikanen zijn trotsch op hun marine en de marine op haar beurt is trotsch op haar populariteit. Zij laat geen gelegenheid om zich den volke te toonen, ongebruikt voorbij gaan. Zoo is het aan ook mogelijk, dat van tijd tot tijd die geheele machtige Amerikaan sche vloot zich onder de bevelen stelt van de Hollywood-commandanten, die ons - dai zal men ontegenzeggelijk moeten be amen op zeer aangename wijze iets van de vloot laten zien. De film „Marinepronkstukken" speelt zich grootendeels af op en om de Ameri kaansche vloot. We zien hoe de toekom stige marineofficieren worden opgeleid en de wijze waarop dit gebeurt, doet ons al en toe afvragen of men bezig is met de africhting van zeelui of met die van voet ballers De grootste gebeurtenis van het geheele jaar is de match tegen het Leger. Èen dergelijken wedstrijd krijgen wij te j zien. En zooals ln elke filmwedstrijd, is er ook ditmaal een ster Robert Young, die overigens best wat bekendheid en roem kan gebruiken; hij is n.l. niet bij de ma rine gekomen omdat het beroep van zee officier hem zoo aanlokt, doch omdat de uniform tamelijk goede kansen biedt een rijke vrouw te trouwen. Robert's wegen gaan geenszins over rozen, doch tenslotte heeft hij toch niet te klagen. „De onzichtbare troubadour" is een uit stekende muzikale showfilm met tallooze komische verwikkelingen. Dit goede programma wordt nog aan trekkelijker gemaakt door de Internatio nale Metro Goldwyn-prljsvraag waaraan alle Lldo-bezoekers kunnen meedoen. Op het witte doek wordt een vijftal beeld groepen uit verschillende deelen van Frankrijk gebracht. De vraag is nu: waar zijn die beelden opgenomen? De prijswin naars gaan eenige weken naar Frankrijk! Trianon-Theater. „Vorstelijke emi granten" (Tovaritsj) is de zeer geslaagde film over het leven van de Russische emi granten. lieden van vorstelijken bloede, die in Parijs als butler of bordenwasscher of iets dergelijks den kost moeten verdienen. Het is een spel vol fijne trekjes geworden, overal in een lichte sfeer gehouden. De re gie van Anatole Litvak heeft die momen ten, welke het onderwerp van Russische grootheid zoo bij uitstek accentueeren, op knappe wijze aangevoeld en bijgevolg straalt er een glans van distinctie uit dit leven van vroegere Russische aristocratie. De hoofdfiguren zijn de groothertogin Ta- tiana en de prins Mikael, die in betere dagen den czaar met raad en daad bij stonden en nu met een hongerige maag rondloopen, aangezien Mikael de 40 bil- lloen francs, welke de czaar op zijn naam gezet heeft, niet wil opnemen. De honger drijft hen in dienstbetrekking als butler en kamermeisje bij een bankiersfamilie en hoe scherp is dit milieu geteekend! De te genstelling tusschen de parvenue-familie en de vervallen Russische grootheid is treffend uitgebeeld en blijft volkomen aannemelijk door haar logische composi tie. Want het oorspronkelijke tooneelstuk heeft men op den voet gevolgd, en dat is de film zeer ten goede gekomen; zooals trouwens ook indertijd met de Fransche film over hetzelfde thema het geval was Een obscure volkscommissaris ontmoet de beide emigranten in Parijs en weet hun j de 40 blllioen francs toch afhandig te ma- I ken. Dit kleine rolletje van Basil Rathbone past geheel en al bij het zuiver afgestem de spel van de fijn-aanvoelende Claudette Colbert en van den melacholieken Charles Boyer, die hun veeleischende rollen zóó schitterend en gaaf vertolken, dat het spel leeft, ten voeten uit Een komische bankier van Melville Cooper zorgt tenslotte voor menig amusant oogenblik Een in hooge mate enerveerende film is „Het derde alarm", waarin het toppunt van spanning bereikt wordt. Het verhaal speelt zich af ln de brandweer-wereld en de .sensatie culmineert in een geweldigen brand, een kunstwerk van opname tech niek. Door dit onderwerp is een aantrek kelijk scenario gevlochten van twee brand weerlieden, die voortdurend ln een on derlinge vijandschap verkeeren, doch op het eind toch nog de beste vrienden wor den. Dick Foran is de held in dit aantrek kelijke werk, dat knap gefotografeerd is. Casino-Theater. Het werk en de werk wijze van de G-men zijn hier te lande vrij onbekende begrippen. Des te meer popu lair zijn de G-men, die een belangrijke taak bij het achterhalen van de misdaad vervullen, ln Amerika en „Penrod en Sam", is ook ons bij uitstek sympathiek. Niet al leen om het zeer goede streven moet men overigens deze film zien. ook het spel van de medespelenden, over het algemeen jon gens beneden de twaalf jaar, is boven allen lof verheven. Vooral Billy Mauch en Harry Watson vormen een kostelijk duo. Het verhaal zelf brengt in beeld, hoe de aanvankelijke afkeer van Rodney Bitts. den verwenden bankierszoon, overgaat in sympathie, wanneer hij het systeem van de jeugdige G-men gadegeslagen heeft, Rodney is namelijk eerst afgeranseld door een troep schooljongens, van wie Penrod de leider is. Die afranseling was overigens volkomen op haar plaats, want Rodney had een negerjongetje mishandeld. Het verdere verhaal brengt de jongens ln con tact met een bende gangsters, die een bank beroofd heeft en zich in de bosschen ver scholen houdt Op één van hun zwerftoch ten komen de bandieten in ae schuur te recht, waar de jongens hun hoofdkwartier hebben. De gangsters nemen hen gevan gen, om hun schuilplaats geheim te hou den, en ook Rodney valt door een toeval in hun handen. Eén van de jongens slaagt erin de politie te waarschuwen en door een handig opgezette list Ioopen de ban dieten in den val. Rodney is bekeerd en gewonnen voor het sympathieke doel van dr jeugdige G-men. William Mc Gaun kon zijn talent volko men uitleven op dit actueele thema en zijn regie is dan ook voortreffelijk Vooraf speelt en zingt Dick Foran, de zingende cowboy, ln „Het uur der vergel ding." 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2