BINNENLAND Verdrag met Duitschland inzake goederenverkeer. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Augustus 1938 Vierde Blad No 24037 79sie Jaargang Een wetsontwerp ingediend. Maarschalk Bliicher heeft vrij spel Rusland sou zich op grooten oorlog voorbereiden. GEVEILDE PERCEELEN VRAGENRUBRIEK Prettige dag voor de pluimveehouders te Landsmeer. Comité bracht f. 7000.bijeen. Vernielde bedrijven konden weer worden opgebouwd. We gaan in gedachten terug naar een dag in September van het vorige jaar. In Landsmeer zal men het niet licht vergeten: een windhoos joeg over het landelijke dorpje en vernielde alles wat zij op haar weg tegenkwam. Vooral de buurtschap Watergang werd zwaar geteisterd. Geen kippenhok bleef staan; als waren het lucifersdoosjes, zoo wer den zij opgenomen en vele honderden meters verder weer neergegooid. De circa 2500 kippen, die in deze hokken hadden gezeten, wcTden bijna alle ge dood. Van vele honderden heeft men nooit iets teruggevonden Welk een schade deze alles vernietigende na tuurkracht den betreffenden pluimvee houders toebracht, laat zich gemakke lijk begrijpen. Zeven van hen waren in enkele seconden volkomen geruïneerd. Dc totale schade werd geschat op on geveer 10.000 gulden. Landsmeer is een kleine gemeente, dia niet in staat was de slachtoffers finan cieel voldoende te hulp te komen. Maar reeds denzelfden dag vormde zich op ini tiatief van „Avlcorni" een commissie, die onmiddellijk een steunactie organiseerde. Deze commissie bestond uit de heeren P. Korsten, J. Giesbers en E. Ostermann, ter wijl ook de burgemeester van Landsmeer, de heer S. J. van der Sluis, hierin zitting nam. Van vele zijden mocht deze commis- 5.0 reeds direct medewerking ontvangen. Bijeengegaard werd een bedrag van circa 7000 gulden, niet alleen van particulieren, doch ook van het nationaal fonds voor bij zondere nooden. terwijl ook de boerenleen banken in de omstreken van Landsmeer de actie financieel steunden. Dank zij deze actie was men in de gelegenheid de ver nielde bedrijven te restaureeren en weer op te bouwen. Gistermiddag heeft de commissie een en ander aan de betreffende pluimveehou ders overgedragen. Deze plechtigheid ge beurde op het terrein van een der slacht offers en zij droeg een heel eenvoudig ka- De voorzitter van Avicorni, G. J. A. A. baron van Heemstra, zeide in zijn rede, dat deze dag voor de pluimveewereld een zeer bijzondere is. Spreker bracht hulde aan de leden van de commissie, wier belangeloos rerk een zoo prachtig resultaat heeft ge- jeholpen den pluimveehouders te Landsmeer reholpen de pluimveehouders te Landsmeer hun bezittingen terug te geven. De burgemeester van Landsmeer dank te ..Avicorni" voor het initiatief, dat zij destijds heeft genomen. Zonder die steun actie zou het voor het gemeentebestuur on mogelijk zijn geweest den getroffen pluim veehouders terug te geven wat zij in slechts enkele seconden bulten hun schuld verloren. Ook dankte spreker de milde ge vers, in het bijzonder het nationaal fonds oor bijzondere nooden en de boerenleen banken. Een der pluimveehouders, de heer A. Lemke. heeft tenslotte mede namens de anderen op treffende wijze woorden van Cank gesproken. Wijziging begrooting van sociale zaken voor 1937. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende wijziging en verhooging van het twaalfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor bet dienstjaar 1937. Bij de raming van den post wegens bij dragen en overige uitgaven terzake van keuring van voor invoer bestemd vleesch in 1936 vertoonde de invoer van buitenlandsch vleesch een dalende lijn. In verband hier mede werd voor de uitgaven wegens keu ring een lager bedrag uitgetrokken. In den loop van 1837 is de invoer echter weder toegenomen, met het gevolg, dat ook de uitgaven voor de keuring zijn gestegen en een tekort op het artikel is ontstaan, hetwelk op f. 65.000 wordt geraamd. Een verhooging met genoemd bedrag is derhalve noodzakelijk. Tegenover deze grootere uitgaven staat een aanzienlijk hooger bedrag aan ontvang sten ten bate van de middelen. Bii den post voor bijdragen en overige uitgaven ten behoeve van het arbeiden bui ten de woonplaats merkt de minister op: Het is onder de tegenwoordige omstan digheden meer nog dan anders, gewenscht, dat de zich voordoende werkgelegenheid zooveel en zoo vlug mogelijk wordt benut. Door ruime toepassing van de regeling in zake het verleenen van financieele tege moetkomingen bii het aanvaarden van werk buiten de gemeente, is dit zooveel mogelijk bevorderd. De opleving, welke in den loop van 1937 het bedrijfsleven, zoowel in Neder land als in de omringende landen, vertoon de. maakte het mogelijk aan een groot aantal arbeiders werk buiten hun gemeente aan te bieden. Dit had weliswaar een niet te voorziene stijging van de uitgaven op dit artikel tengevolge, maar daar staat tegen over dat vele gezinshoofden in staat kon den worden gesteld weer op normale wiize 'n hun onderhoud te voorzien, hetgeen bovendien tot een beduidende besparing van de uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening heeft geleid. Met toepas- ™ng van bovenbedoelde regeling werden duizenden arbeiders in België en in Daitzchland geplaatst De totale uitgaven op dit artikel worden beraamd op f50 000. zoodat. boven het bij een v( bedra< "ret f. 20.000 noodzakelijk is. DE K.L.M. EN DE ENGEESCHE LUCHTMANOEUVRES. Opheffing formeel uitvoer verbod van gouden munt. Wettelijke basis voor eventueel nieuw verbod door de regeering voorgesteld, weg te maken. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wijziging van de wet van 30 Seotember 1936 inzake het verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal De voorgeschreven „vliegcorridor" zal bij goed weer niet gevolgd worden. In verband met de Engelsche luchtma- noeuvres, die gisteren zijn begonnen en tot Zondag duren, is door Imperial Air ways voor de verkeersvliegtuigen een be paalde route aangewezen, die de vlieg tuigen van de K.L.M. zou noodzaken de I Noordzee te mijden en een grooten om- Overwegende dat het hier een advies betreft en geen verbod, wat boven de vrije zee overigens niet mogelijk zou zijn, heeft de K.L.M. besloten alleen bij slecht weer en slecht zicht, wanneer een ontmoeting 117 T 1 nor, til ümv,ill, waimtCi tt" V" vmw, V»18 P /937 maakte de directie van met de Engelsche vliegeskaders niet uit- de Nederlandsche bank bekend, dat zij,gesloten is, de geadviseerde route te vol- daartoe door de regeering gemachtigd, be- gen Bij mooi. helder weer worden de ex TPin lliao Arirfoi- Ar, rrnnminv. P reid was onder de gegeven omstandigheden onbeperkte ontheffing te verleenen van het verbod van uitvoer van gouden munt en goudmuntmateriaal, vervat ln het Kon. besluit van 26 September 1936, waaraan wettelijke grondslag werd verleend bij de wet van 30 September 1936. Hiermede was practisch het feitelijke gouduitvoerverbod opgeheven en de vrije goudhandel met het buitenland in Neder land hersteld; echter bleef het formeele uitvoerverbod gehandhaafd. Deze handha ving. welke onder de huidige omstandig heden geen practische beteekenis meer bezit, levert echter zoowel voor de douane als voor de Nederlandsche bank en de be zitters van het goud omslag en tijdverlies op. redenen waarom de Nederlandsche bank een verzoek tot de regeering heeft gericht de Intrekking van dit verbod te willen bevorderen. De minister van financiën had tegen de tra-kosten van den omweg langs de kust niet verantwoord geacht en zullen de vliegtuigen van de K.L.M. de gewone route over de Noordzee volgen. Boven Engeland wordt wel de voorgeschreven omweg ge maakt. TENTOONSTELLING NED. LEGER MUSEUM. Nederlandsche zuivelproducten niet meer in voordeelige uit zonderingspositie. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goe derenverkeer met bijlage en bijbehoorend slotprotocol, op 19 Maart 1938 te Keulen esloten. Aan de memorie van toelichting ont- leenen wij het volgende: Nadat bij overeenkomst van 18 Decem ber 1937 de bepalingen van het Neder landsch-Duitsch handelsverdrag van 23 Tegen deze beide punuten voerde de Duitsche delegatie klemmende bezwa ren aan, deels in verband met handels politieke overwegingen, deels berus tend op interne marktregelingen. Waar een overeenkomst, welke een der par tijen. hetzij in handelspolitiek opzicht, betzij uit een oogpunt van binnen- la'idsche politiek, verplichtingen zou opleggen, waarvan uiteindelijk de con sequenties nauwelijks draagbaar zou den zijn. naar de meening van de hier bij betrokken ministers geen basis voor duurzame betrekkingen bieden kan, achtte de regeering het juist aan de Duitsche wenschen in deze in belang rijke mate tegemoet te komen. Zoo zal voortaan het „Unterschiedsbe- trag" voor de Nederlandsche producten gelijk zijn aan alle andere. Het hiermede voor Nederland gepaard gaande verschil is na de aanpassing, welke reeds voorheen Gistermiddag is op kasteel Doorwerth bii Arnhem een tentoonstelling, gewijd aan laijuouii-i/uiifoun nmiuciAvciuiciH van 71 i_ 1 het regeeringsjubileum van H.M. de Konin. December 1936 voor den tijd van 1 Januari «fwliiiW r«iSw gin. welke in een deT zalen van het in het tot 31 Maart 1926 waren verlengd, ter 331 S» wSii kasteel gevestigde Ned. legermuseum is ge- goedkeuring van welke overeenkomst be- - - belasting met meer door de Neder- organiseerd. officieel geopend Tevens is reids een ontwerp van wet werd ingediend, het. 25-iarie bestaan van het lezermuseum was het noodie in den nanvnnc van dit. stlalte worden geïnd, hetgeen op zich zelf het 25-jarig bestaan van het legermuseum was het noodig in den aanvang van dit herdacht. Tot hen die de openingsplechtigheid bij woonden behoorden o.a. de commissaris der Koningin in Gelderland mr. S. baron van inwilliging van dit verzoek op zich zelf Heemstra, de commandant van het veld- geen bezwaar, zoodat hij. overeenkomsti: art. 1 van bovenvermelde wet de intrek king van hel verbod heeft bevorderd. Daarbij merkt dc minister ter toelichting tot het onderhavige wetsontwerp op. dat de intrekking van het verbod de verplich ting van de Nederlandsche bank tot afgifte van goud voor uitvoer tegen vaste prijzen, wanneer de wisselkoersen daartoe aanlei ding geven welke verplichting in Neder land essentieel is voor het bestaan van den gouden standaard niet automatisch doet herleven. Deze verplichting was. gelijk be kend, vervat in de verklaring van de Nederlandsche Bank van 1903. welke in Augustus 1914 werd opgeheven, in April 1925 opnieuw werd afgelegd en in Septem ber 1936 andermaal buiten werking trad Bij artikel 5 van de wet van 30 Septem ber 1936 is bovendien uitdrukkelijk be paald, dat de verplichting van de Neder landsche bank tot betaling van haar bil jetten is opgeschort, totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn beslist. Deze op schorting blijft gehandhaafd, zoodat de intrekking van het gouduitvoerverbod zon der meer geenszins herstel van den gouden standaard meebrengt. Intusschen is de minister van oordeel, dat, nu de intrekking van dit uitvoerver bod heeft plaats gevonden, de noodlge voorziening dient te worden getroffen, op dat in de toekomst besluiten tot het stopzetten van den uitvoer van goud door de regeering. indien dit noodzakelijk mocht blijken, aanstonds zullen kunnen worden genomen op een wettelijken grondslag. Het onderhavige wetsontwerp heeft ten doel zoodanig uitvoerverbod op wettelijken grondslag mogelijk te maken. leger luitenant generaal J. J G baron van Voorst tot Voorst generaal C J. Snijders, res. luitenant-generaal M. Raaymaakers, inspecteur van de militaire luchtvaart, generaal-majoor W. F. Sillevis. comman dant der 2e divisie. Generaal-majoor F. A. Hoefee, directeur van het legermuseum hield een inleidende rede. Vervolgens sprak generaal Snijders de openingsrede uit, waarin hü hulde bracht aan den 88-jarigen generaal Hoefee. den stichter van het museum en nog steeds de ziel ervan. Op voorstel van generaal Hoefee werd aan H.M. de Koningin een telegram van hulde gezonden. KAPITEIN J. J. BUL ONDERSCHEIDEN. Gisteravond had aan boord van het tot vertrekken gereed liggende vlaggeschip van de Holland-Amerika-lijn „Nieuw Am sterdam" een sobere plechtigheid plaats. De kapitein van dit schip, de heer J. J. Bril. werd gehuldigd in verband met het feit. dat het dezer dagen veertig jaar ge leden zal zijn, dat hij in dienst trad van de reederii. Op 9 Augustus 1898 trad de toen 18-jarige stuurmansleerling Bijl in dienst van de Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaart maatschappij. Hij doorliep daar in den loop der jaren alle rangen totdat hij op 1 Mei van dit jaar als commandant van het grootste koopvaardijschip van Nederland ging optreden. In verband met dit feit heeft de direc teur der Holland-Amerika-lijn. de heer J. P. Bouman. hem in de serre van het jaar onderhandelingen met de Duitsche regeering te voeren ten einde tot een rege ling van het goederenverkeer voor lange- ren termijn te geraken. Daartoe vonden in de maanden Fe bruari en Maart 1938 afwisselend te 's-Gra- venhage en te Keulen onderhandelingen plaats tusschen een Nederlandsche en een Duitsche degelatie, welke voor langeren termijn geldende, op 19 Maart 1938 leid den tot het sluiten van het bij het on derhavige wetsontwerp ter goedkeuring aangeboden verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer. Hoewel uiteindelijk, zij het na moeizame onderhandelingen de bij het verdrag van 23 December 1936 overeengekomen rege lingen grootendeels ook bij het onderha vige verdrag in wezen bestendigd konden worden, werd op een belangrijk onderdeel der te regelen belangen een principieel ander systeem overeengekomen. Het bleek namelijk niet langer mogelijk de uitzonde ringspositie, waarin de invoer van Neder landsche zuivelproducten in Duitschland zich nog steeds bevond, en welke welis waar voor Nederland aangenaam en voor- deelig was. te handhaven, in verband met de inmiddels plaats gevonden ontwikke ling. Nog steeds was dit regiem er op in gesteld, dat deze Nederlandsche producten een hoogere opbrengst konden behalen dan aan andere landen werd toegestaan, ter wijl bovendien de administratie dezer con tingenten geheel in Nederlandsche handen berustte. genomen een veel juistere maatregel is. Tenslotte zal voortaan bij de verdeeling van den invoer in Duitschland niet meer de administratie in Nederlandsche doch in Duitsche handen zijn, hetgeen betee- kent. dat de bewijzen voor overneming niet meer door Nederlandsche doch door Duitsche instanties zullen worden afge wikkeld. Hiertegenover staat de verplich ting de bestaande handelsrelaties te hand haven, hetgeen waarborgt, dat g°en ver schuivingen zullen optreden, dan wel, in dien zulks onverhoopt mocht blijken, dat daartegen kan worden opgekomen. Anderzijds is aan den van Duitsche zijde uitgeoefenden sterken druk. bepaalde waar borgen in het verdrag op te nemen ten aanzien van de Nederlandsche tariefpoli tiek. weerstand geboden. Zoo is door de Nederlandsche regeering geen verbintenis aangegaan waardoor zij zich met betrekking tot haar tariefpolitiek sterker gebonden heeft dan voorheen. Slechts werd de procedure, om tot tus- schentijdsche opzegging van het verdrag te geraken in geval ingrijpende wijzigin gen in de economische verhoudingen tus schen beide landen intreden, hetgeen zich mede voordoet, indien één der partijen haar uitvoer ernstig benadeeld acht door maatregelen der wederpartij, welke een afwijking beteekenen van de tot dusverre geldende richtsnoeren harer douanepoli- tiek. eenigszins vereenvoudigd. Ritz—Carlton hartelijk toegesproken en hl korte bewoordingen de loopbaan van dezen kranigen zeeman geschetst. Aan het eind van zijn rede deelde de heer Bouman mede. dat hef Hare Majesteit had behaagd den heer Bijl te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Van onzen Russischen correspondent). Maarschalk Bliicher heeft zich lang en systematisch voorbereid op een in grijpen in het Japansch-Chineesche conflict en meende eigenlijk dat zijn voorbereiding van zoodanigen aard was, dat hij den sabel uit de scheede kon trekken. In Moskou echter had men zijn agressieve plannen steeds verijdeld. Stalin was er op tegen, om dat hij zijn doelbewusten rivaal vrees de. Worosjilov en Litwïnof waren er op tegen met het oog op den verwar den toestand in Centraal-Europa. De entente tusschen Engeland en Frank rijk heeft het oorlogsgevaar in Centraal-Europa echter voorloopig af gewend, waardoor Rusland niet lan ger genoodzaakt is tot een interventie ten gunste van het bedreigde Tsjecho- Slowakije. Daarmede verviel ook liet hoofdbezwaar van Worosjilov en Litwinof tegen een in grijpen in het Verre Oosten, en in den jongs ten krijgsraad in het Kremlin, waar heen Bliicher zich per vliegtuig had ge spoed. werden de plannen van den maar schalk met meer tegemoetkomendheid besproken en werd hem volmacht gegeven die maatregelen te nemen, welke hy ter bscherming van de Russische belangen in het Verre Oosten voor noodzakelijk houdt. In verband daarmede werd zijn titel, welke tot nu toe „Commandant, van het leger in het Verre Oosten" luidde gewijzigd in ..Commandant van het Front in het Verre Oosten." Op 15 Juli, precies een maand na dc vlucht van den G P Oe-chef in het Verre Oosten, generaal Lusjkov, naar Mandsjoek- wo gaf maarschalk Bliicher zijn troepen het bevel de Mandsjoerijsche velden te overschrijden en de stad Tsjang-hoe- Feng met de daaromheen in een straal van 20 k.m. liggende hoogten te bezetten. Den dag daarop hield Blücher in Chaborovsk de volgende scherpe rede: „Ik wijk met mijn troepen geen meter terug. Vaar mijn oldaten staan, is Rusland. Wanneer de imperialisten in Mandsjoerije Japan's protesten werden op 20 Juli met ongehoorde scherpte door Litwinof van de hand gewezen. Tenslotte weigerde de Rus sische Volkscommissaris van buitenland- sche zaken om Sjigemitsoe, Japan's gezant m Moskou, te ontvangen. Maarschalk Blücher was met dit eerste succes niet tevreden. Op 21 Juli openden 3 Russische kanonncerbooten op de Oessueri rivier, de grens tusschen Rusland en Mandsjoekwo. het vuur tegen de Japan- sche versterkingen op den oever, verdreven de Japanners uit hun stellingen en namen eenigen hunner krijgsgevangen. Den vol genden dag bezette een Russisch detache ment van 1500 man het eiland ln de rivier tegenover het dorp Hsin-Hsintoeng, terwijl een ander detachement op den Mandjoe- rijschen oever landde en het genoemde dorp, benevens een dorp dicht in de buurt in brand stak. Toen Japansche troepen ter plaatse kwamen ontspon zich een gevecht, dat drie uur duurde en een aantal dooden en gewonden eischte. Daarna trokken de Russen zich op het eiland terug. Nog had de Japansche regeering geen tijd gehad om tegen deze incidenten te protesteeren. toen op 23 Juli het wapen arsenaal te Moekden door brandbommen tot explosie werd gebracht. Er volgde een reeks explosies, zoodat aan Moekden on noemelijk veel schade berokkend werd. Alleen aan munitie ging voor miliioenen yen verloren. treinen, waarin buitenlanders zitten, krij gen een aparte bewaking, terwijl de ramen afgesloten moeten worden met gordijnen. Tenslotte volgde een tegenzet der Ja panners. In den nacht van 3031 Juli her overden zij de stad Tsjang-hoe-Feng. Er werd een geregeld gevecht geleverd, met artillerie, tanks en bombardementsvlieg tuigen. De Japansche troepen ondernamen om 3 uur 's nachts een stormaanval en veroverden de hoogten, welke het ge vechtsterrein beheerschten. De Russen kregen versterkingen en hielden tot 6 uur stand. Volgens de Japansche berichten zouden 11 Russische tanks, verschillende kanonnen en een groote hoeveelheid oor logsmateriaal buit gemaakt zijn. Russische vliegers lieten een Mandsjoe- rijsch oorlogsdepót in de lucht vliegen en bombardeerden den spoorweg te Kiijo en de stad Kogi op Korea. Verder probeerden Russische troepen tot twee maal toe de door de Japanners bezette hoogten rond Tsjang-hoe-Feng te heroveren, maar zij werden beide malen teruggeslagen. Maar schalk Blücher heeft op de snelst moge lijke wijze 40.000 man infanterie en ma rinesoldaten uit Wladiwostok en Chaba- rovsk naar de Russische stellingen ge zonden. een vorige verhoogingswet reeds toegestane i jacensche van f 10.000 nog een verhooging een grenswijziging willen goedj Wij kun- Dienzelfden 23sten Juli liet maarschalk Blücher door alle Russische zenders in het Verre Oosten een legerorder van den vol genden inhoud bekend maken: 1. Den soldaten van het leger ln het Verre Oosten wordt verboden brieven naar huis te schrijven, om de posities van hun afdeelingen niet te verraden. 2. De soldaten van het leger in het Verre Oosten krijgen twee a viermaal zoo veel soldij als de soldaten in andere deelen van Rusland en tweemaal daags vleesch en wit brood. 3. De vrouwen der soldaten in Wladi wostok en Chabarovsk alsmede de vrouwen met een twijfelachtige reputatie moeten deze vestingsteden verlaten; variété's, ca barets en andere lokalen zijn in de ge noemde steden verboden. 4. Den soldaten mag geen alcohol ver kocht worden en dronkenschap zal streng ITenslotte itan aangezien voorshands geen uitvoering za] worden gegeven aan de clan. |kn inzake kolonisa'ie in Brazilië het be lenende begroctinesartikel met f 20.000 korden verlaagd. Het eindcijfer van den gewonen dienst *Jn geacht worden in totaal te zijn ver- no°gd met f. 424.620. ;,c oestraft worden. In Wladiwostok en in ner ook nog verder oprukken Japan heeft Khabarovsk wordt een algeheel alcohol- niet veel kracht, meer over. China is een p zware kluif geweest. Daarom willen de Japanners een rustpauze in het Verrei Oosten uitlokken teneinde den oorlog Jn j „eri afreizen. erbod afgekondigd 5. Alle buitenlanders in de steden van het Verre Oosten moeten binnen drie da- China in andere banen te leiden Wij zijn 1 6. Dc buitenlanders, die met den Trans- op alles voorbereid enwij zijn niet siberischen trein willen reizen moeten bangWij zullen een eventueelen oorlog j daarvoor verlof vragen aan den generalen winnen." staf van het leger in het Verre Oosten; de Ook andere dingen duiden er op, dat Rusland zich op een grooten oorlog voorbereidt. Op de staatswerven in Moermansk. Leningrad, Nikolajev en Wladiwostok arbeidt men dag en nacht aan superdreadnoughts, kruisers, tor pedobooten. vliegtuig- moederschepen enz. In den loop van het volgend jaar moeten in tot. 250.000 ton bijgebouwd zijn. Rusland zal dan over 4 vloten beschikken: één in de Noordelijke IJs zee. één in de Oostzee, één in de Zwarte Zee en één in het Verre Oosten. Bovendien is men er in Moskou ijverig mede bezig een geregelde luchtlijn met Amerika over den Noordpool tot stand te brengen. De vlieger Joemasjev heeft een vliegtuig „type B" voor een nonstopvlueht van Moskou naar Atlas geconstrueerd. De vlucht zal boven de wolken op een hoogte van 8000 meter geschieden, omdat daar het gevaar van ijsvorming zeer gering is. Eenige dagen geleden maakte Joemasjev met zijn toestel een proefvlucht van 5000 k.m. (MoskouOeralMoskouzonder te landen, waarbij de gemiddelde snelheid 350 k.m. per uur bedragen zou hebben. Na de gelukkige landing in Moskou's lucht haven kwam Stalin het toestel bekijken en daags daarna had in het Kremlin een conferentie Dlaats. waarvoor ook Rusland's beste niloten Joemasjev. Gromov en Dani- lin uitgenoodigd waren. Aan de directe luchtverbinding met Amerika hecht men in Moskou veel waarde, zonder de reden daarvoor ot> te "even Eén din0 is echter wel duidelijk: dat de luchtWn Moskou- Alaska een deel is van de oorlogsvoorberei dingen van Rusland! K. TIANDER. Overdracht van de nationale film. Gisteren heeft in een eenvoudige bijeen komst, welke een intiem karakter droeg, de overdracht plaats gehad van de .Jubi leumfilm 18981938". Deze film werd door den productieleider, den heer Guus Ost- walt, namens de werkcommissie aan het eere-comité overgedragen. De voorzitter van het eere-comité, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. oud-mi nister van waterstaat, hield een korte toe spraak, waarin hij woorden van groote waardeering sprak tot allen die aan het totstandkomen van de film hadden mee gewerkt. In het bijzonder richtte de heer Van Lidth de Jeugde zich tot den regisseur, Greville. tot den productieleider, tot den heer van Staveren en tot den schrijver van het scenario, den heer Van Eijssel- steijn, die zich allen op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor dit nationale werk. De voorzitter aanvaardde gaame de film en beschouwde deze als een symbool van de Nederlandsche eenheid, die onder het regeeringsbeleid van Koningin Wilhelmina herhaaldelijk op zoo treffende wijze tot uiting is gekomen. Spr. was overtuigd, dat het Nederlandsche publiek deze film ook als zoodanig zou aanvaarden. Naar wij vernemen is de film uitstekend geslaagd en is men er in vakkringen van overtuigd, dat het publiek haar met groote belangstelling volgen zal. De vertooning begint (te Leiden in drie theaters) op Vrijdag, 2 September. Ten overstaan van Notaris A. A, van Haaf ten te Leiden. Het huis met erf en tuin te Leiden Utrecht- sche Jaagpad 9 in bod f.4000.kooper de heer M. H. Atteveld q.q. te Leiden voor f. 4.010. Het huis en erf te Leiden Wolsteeg 3 en het huis met afzonderlijke bovenwoning en erf Groen hazengracht 21 21a resp, in bod f. 960.en f. 1950.zyn niet gegund. (Nadruk verboden). D. v. E. te L. - Leiden, Den Haag. Delft, Rotterdam. Spijkenisse, Hellevoetsluis, Middel - harnis. 75 KM. Prijs veer: auto t m. 104 M.2 f.2.50, meer dan 104 t/m. 164- M. 2 f.3.daarboven f. 4.50. Vertrek Middelharnis c 5.00: e 7.17; f8.25: e 9.05: f 10.50; e 10.58: e 12.40; e 15.55; f 17.00; e 18.06; f 19.52; e 20.40: e 23.15. c Alleen op Maandag en Dinsdag en niet op Zondag: f alleen op Zondag. L.. v. T. te Z. - Het adres van den agent van de Oxerysselsche Onderlinge Brandwaar borg Mij. is ons niet bekend. J. S. te L. - Het adres van het hoofdbe stuur van de S.D.A.P. is Tesselschadestraat, Amsterdam. G. de N. te L. - Leiden. Alphen. Bode graven, Gouda. Moordrecht. 36 K.M. L. Z. te K. a. Z. Wy raden U aan nogmaals een briefje te schrijven geadresseerd aan het Kabinet van H.M. de Koningin, 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13