LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 6 Augustus 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De strijd in het Verre Oosten YISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in Spanje Mooie, charmante, zonnebruining RECHTZAKEN PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 AUGUSTUS. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf, ds G. J- W. den Herder van Franeker. Église Wallonne: pas de service. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Ph. L G. Steenbeek van Zaandam. Geref. Kerk In H.V. (Gerecht 10): Nam. 5 u. de heer A. H. Bakker. Chr. Geref. Kerk Steenschuur)Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. W. F. Laman van Middel- harnis. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Ver. v. Vrijz. Hervormden (Volkshuis): V.m. half elf. ds. J. ten Bruggencate van Den Haag. Hooglandsche Kerk: Voorm. half elf (Jeugd dienst). ds. M. v. d. Voet. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp): Vjn. 10 uur (Bed. H.D.). ds. Alkema; nam. 6 uur. ds. van der Linde. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur. ds. van der Linde; nam. 6 uur. ds. Alkema. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. Tijmes van Nunspeet. Aarlandervecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, leesdienst. Alphen a. d. Ryn Ned. Herv. Kerk (Jull- anastraat)Voorm. 10 uur. ds. Heemskerk van Dordrecht: nam. half zeven. ds. Scheers. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. half zeven, de heer J. Zonneveld. Kinderkerk „Bethel Voorm. 10 uur, de heer Slager. Ned. Herv. Kerk OudshoornschewegV.m. half elf. ds. Nauta van Lelden. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ds. Fokkema van Delft. 'Geref. Kerk (Hooftstraat) Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur. leesdienst. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 u., ds, Mulder; nam. 5 uur, ds. v. Egmond van Ierseke. Geref. Kerk (De Ruiterstraat)Voorm. 10 uur, ds. van Egmond; nam. 5 uur, ds. Mulder. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Mart ha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Eggink van Rotterdam. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien en nam. 6 uur (o. t.ds Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o. t.ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Van Barten van 1 Zevenhoven. Lokaal de Ster: Nam. halfacht, ds. Jonge- breur van Blelswijk. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. de heer W. Kreuzen, cand. to Laren. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van der Meer van Utrecht. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half- seven, leesdienst. Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. 6 3/4 I uur, samenkomst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien 'Bed. H. D.) en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. i Blaauw. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. Isur, ds. Kleisen. km. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Hoen- Kriaal. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, («dienst. Haierswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 Eur, ds. Jac. Treffers van Woerden; nam. 7 uur. cs Lekkerkerker vkn Bennebroek. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. halfacht de heer Verwoerd van Hekendorp. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Krabbe; nam 5 uur. ds. Middelkoop van Mildam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Hoogmadc Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- elf (Voorb. H. A.). ds. Vrielink. De Kaag Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Yobrm. half tien en nam. 6 uur, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, de heer Hordijk, cand. te Leiden. RK Kerk: Voorm. 6 uur stille Mis, pater Verbeek; voorm. half acht. vroegmis, pastoor Houtman; voorm. half tien Hoogmis, pater Berardus; voorm. half twaalf stille Mis en nam. 7 uur Lof. pastoor Hesp. Katwijk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise- RraaD: Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Nieuwe Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Broeyer; nam. 6 uur, ds. Pr as. Oude Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pras: nam. uur. ds. Rutgers. Zaal voor Chr. Belangen: Voorm. 10 uur. ds. C. J. Lambour van Lage Zwaluwe (voor bad- lasten»; nam. 6 uur (Jeugddienst), ds. Lam bour. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. half zeven, ds. Dercksen van Feijenoord; voorm. half elf en nam. half vijf, dr. Bouma van Den Haag. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 ®ir. ds. J. A. Tammens van Parrega (Fr.); sam. halfzeven, de heer F. P. de Haan van Oosterwier urn. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de teer Van Nieuwkoop, cand. te Rijnsburg. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 Jjur. de heer J. de Groot van Leiden; nam. halfzeven, ds. Waardenburg van Streefkerk. Kinderkerk (Kerklaan): Voorm. half elf, de heer A. L. van Dalsen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half een, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. '0 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Uimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half eu. de heer Eveleens van Blijham. Geref. Kerk: Voorm. half elf. leesdienst; ham. half acht, ds. Smllde van Nieuw Vennep. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tichelaar; nam. 5 uur. de heer Siderius van Katwijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien (II.A.) en nam. 4 uur (Dankz.) dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. Pontstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, us- Ligtenberg. .Oud Geref. Gem.: Voorm halftien en nam. iï5ie* leesd*enst. itJ 5* Prot Bond: Voorm. kwart over tien, 05 Carsjens van Oudega. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. A. J. van Wijn gaarden, JS*?. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. "««acht, ds. Mulder van Alphen. Kempnstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. W. an Wijngaarden. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 k. Brink. dienst6*' Kerk: Voorm- 10 en nam- 7 uur' lees~ w^^Belisatle: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de e*r van Scherpenzeel. hnfcw"VenneP Ned- Herv. Kerk:: Voorm ds- De Vries: nam. 7 uur. de heer "enleens van Blijham. 4 Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 1 üyr. leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half- vier. de heer Van der Bos, cand. te Leiden. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. half drie, ds. C. A. van Harten van Zevenhoven. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht, de heer Schouten, cand. te Amster dam. Noordwyk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes. ds. Visser Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Scheers van Alphen: nam. 5 uur; ds. Siddré van Noordwljk-Binnen. Geref. Kerk: Voorm half negen, ds. Bouma; voorm. half elf, ds. Vreugdenhil van Oud- Vossemeer: nam. 5 uur, ds. Bouma. Geref. Kerk in H.V. «Egbert de Grootstraat): V.m. 10 uur, de heer A. H. Bakker van Lelden. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Rutgers van Katwijk aan Zee. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10 1/4 uur, ds. M. H. de Rooij. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. J. Streef land; nam. 5 uur, geen dienst. Ver. van VriJz. Hervormden: geen dienst. Oude Wetering: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Geerllng. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 5 uur, de heer Schalenkamp van Bergen op Zoom. Remonstr. Kerk: Voorm. half elf, ds. Hcyn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. de heer De Bruin van Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur. leesdienst. Rijnsburg Ned Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. van Niftrik; nam. 5 uur, ds. F. C. Willekes van Amerongen. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. Willekes; nam. 5 uur, ds. van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, I ds J. H. Kroeze van Dokkum; nam. 6 uur, ds. van der Loo. Geref. Kerk Voorhouterweg>Voorm. half tien, ds. van der Loo; nam. 6 uur. ds. Kroeze. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. J. L. de Vries van Deventer. Sasscnheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Douwcs van Den Bosch. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. De Bruijne. Gemeente Gods: Voorm. 10 uur, paster Per kins. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht. ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht. leesdienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. Nauta van Amersfoort: nam. half zeven. ds. Klomp van Voorhout. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, as. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. C. van der Waa van 's Heer Arends- kerke. Geref. Kerk' Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. L. Zwaan van Zwammerdam. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. Waddinxvecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Barendrecht van Delft; nam. half zeven (Bed. H.D.), ds. Goverts van Bergschen- hoek. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. de heer Bosscha, cand. te Hardenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur,, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. H. P. Fortgens van Voorschoten. Wassenaar Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur. ds. H. IJsbranda van Ter Hefjde; nam. halfzes, ds. J. Hoekstra van Ternaard. Kievletkerk: Voormiddag 10.05 uur, ds. P. F. van Noort van Oud-Loosdrecht. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van der Endt Braat van Over langbroek. Geref. Kerk (Zaal Swama): Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer C. Stroo van Koudekerk. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. de heer Schou ten, cand. te Amsterdam; nam. halfacht. lees dienst. Chr. Geref. Kerk (Polder)Voorm. halfelf en nam. halfacht, leesdienst. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven; nam. halfzeven, ds. J. C. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, geen opgave. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. half zeven, leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 en nam. 7 14 uur, de heer Vroeg-in- de Weij van Middelharnis. Ver. voor Vriiz. Hervormden: Nam. halfze ven. ds. M. J. W. van Linschooten van Berk hout. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer F. Oberman van Den Haag Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Mulder van Bodegraven; nam. 7 uur. ds. Boer van Scheveningen. Geref. Kerk: Voorm .10 en nam. 7 uur, ds. Dam van Bodegraven. Rem. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Wehe en Zuurdijk, G. J. ten Broek te Warder (N.-H.>, die bedankte voor Blankenham. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rijssen: M. Hofman te Moer- capelle en W. C. Lamain te Rotterdam-Z. De Chineesche guerilla - Kaifeng practisch omsingeld - Verschillende successen der Chineezen. Naar het Chineesche Telegraaf- agentschap meldt is Kaifeng, een be langrijk punt aan den Loenghai spoor weg. ten oosten van Tsjengtsjau, in Honan, thans, als gevolg van het op treden der Chineesche guerilla troepen practisch omsingeld. Toenghsoe. een stad ten zuiden van Kaifeng in Oost Honan, is reeds gezui verd van Japansohe troepen, terwijl de Japanners te Lanfeng, een punt ten oosten van Kaifeng. aan de Loenghai lijn ernstig worden bedreigd. Bij een verrassenden aanval op de Japanners te Langfeng, op 2 Augustus J.I., slaagden de guerillatroepen er in hun zware verliezen aan menschen en inateriaal toe te brengen. Terzelfdertijd werden alle strategische punten aan drie kanten van Kaifeng heroverd en bereiden de guerillatroepen zich thans voor een aanval te doen op de stad. Nieuwe gevechten aan den Jangtse. Naar van Chineesche zijde uit Hankau wordt medegedeeld, zou de strijd aan de oevers van den Jangtse weder opgelaaid zijn. Ten zuiden van Kioekiang zijn de Japanners tot den aanval overgegaan. De strijd duurt nog voort, zonder dat de Ja panners, naar de Chineezen verder melden, vorderingen hebben geboekt. De Japansche opmarsch ten noorden van de Jangtse zou tengevolge van de over strooming van dit gebied die zich over ongeveer duizend vierkante kilometer uit strekt, op groote moeilijkheden stuiten. Zwakke Japansche afdeelin-gen zouden tot op 10 k.m. ten Oosten van Loengping zijn opgerukt. Onder bescherming van zeven Jaoansche oorlogsschepen zouden meer dan honderd buitgemaakte jonken aan den zuidelijken oever van de Jangtse, 30 kjn. stroomop waarts van Kioekiang getracht hebben, troepen aan land te zetten, welke pogingen evenwel mislukt zouden zijn. De Chineesche luchtmacht, die blijkbaar versterking heeft gekregen, zou weder zeer actief zijn. Uit Hankau wordt nader gemeld, dat of schoon cle Japansche opmarsch aan den noordelijken oever van de Jangtse gestuit is door de overstroomingen nabij Hoeang- mei, de Japanners zich in westelijke rich ting blijven voortbewegen naar Joeitsjang, een stad op ongeveer 30 k.m. ten westen van Kioekiang. Hun opmarsch is echter definitief geremd door de Chineesche verdedi gingstroepen ten oosten van Joetsjang, terwijl sterke Chineesche afdeelingen thans een tegenaanval doen op Kioekiang, rond welke stad bloedig strijd geleverd wordt. De sterkte van de Japansche troepen langs de Jangtse in Kiangsi wordt ge raamd op acht divisies, waarvan zich zes op den Noordelijken oever bevinden. De overstroomingen aan den noor delijken. kant van den Jangtse nabij Hoeangmei hebben ernstige afmetin gen aangenomen. Hoeangmei en omgeving is volkomen overstroomd. Ongeveer 2000 man Ja pansche troepen,, die achtergebleven waren in Hoeangmei zijn verdronken en de Japanners hebben ook groote matcrieele verliezen geleden. Men ge looft, dat voorts een tweede Japansch detachement te Hsinkaitsjen, ten wes ten van Ksiautsjikoe op den noorde lijken Jangtee-oever door de overstroo mingen is vernietigd. Gebruik makende van de overstroomingen, hebben de Chineesche troepen in Anhwei hun offensief hervat. Zij maken snel vor deringen. De Chineesche troepen in Sjanji beha len ook successen. Het Chineesche tele graaf-agentschap meldt daaromtrent, dat Llsji, een Japansche sterkte In West SJansi, door de Chineesche troepen heroverd is op 3 Augustus na zware gevechten, die ver scheidene dagen hebben geduurd. De over gebleven Japansche troepen trekken zuid waarts terug in de richting van Tsjoeng- jang, op ongeveer 30 k.m. ten zuiden van Llsji. lil Soeijoean vallen de Chineesche troe pen Liangstjen aan, een strategisch punt op 70 k.m. ten Zuidoosten van Kweisoei. de hoofdstad van Soeijoean Tegelijkertijd wordt Tslngsoeljo ten zuiden van Fengts- jen. en ten noorden van Tatoeng. aan den spoorweg Peiping-Soeijoean, krachtig door de Chineesche troepen aangevallen. In ver band waarmede het verkeer op dien spoor weg stil ligt, terwijl de Japansche verdedi gingstroepen te Kweisoei versterkt worden. Japanners bombardeeren Kwailin. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche luchtstrijdkrachten der marine een bezoek gebracht hebben aan Kwailin, een strategisch belangrijke stad in het Noord westen der provincie Kwangsi, waar zij doeltreffend de militaire inrichtingen bombardeeren. DE SCHOTSCHE HARINGVISSCHERIJ. Aan het bericht betreffende de Schotsche haringvisscherij d.d. 2 Augustus j.l. ontleenen wij het volgende: De goede visscherjj, die duurde van 27 Juni tot 23 Juli, heeft zich in de afgeloopen week niet gehandhaafd. Er werden ingezouten 33.473 vaten, waardoor het totaal kwantum komt op: 364.924 vaten tegen 307.584 in 1937. Verscheept werden: 246.831 vaten tegen 189.915 in 1937. zoodat de voorraad bedraagt: 118.098 vaten tegen 117.669 in 1937 DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent) De visscherman. de vischhandelaar en de ree der zijn geen vriend van de warmte. Yisch is I een artikel, dat in de warmte niet graag ge geten wordt; visch heeft in den trawler, in het ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De jaarlijksche zitting. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, heeft prof dr. Th. L. Haitjema van Groningen rapport uitge bracht over de ontwerp-regeling voor de financieele aangelegenheden ingediend door de predikanten ds. M. v. Empel te Middelburg, ds. H. C. J. v. Deelen te Vaas- sen en ds. D. Boer te Den Haag. bestaande uit ontwerp-wijzigingen en toevoegingen op het Algemeen Reglement, ontwerp- reglement op de financieele aangelegen heden der gemeenten, ontwerp-wijzigingen en toevoegingen op het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht, waarbij de voorstellers zijn uitgegaan van de gedachte dat indien de Synode het reorganisatie voorstel aanneemt moeilijk een betere gele genheid zal te vinden zijn om bedoelde regelingen ter hand te nemen. De rappor teur herinnerde er in zijn rapport aan dat de reorganisatiecommissie van oordeel was de bestuursregeling buiten beschouwing te moeten laten, teneinde de aandacht niet af te leiden van de hoofdvragen, om vervol gens in den breede de historie van deze aangelegenheid tc releveeren. Dc rappor teur komt op grond daarvan tot een tegen overgesteld Tpvoelen dan de voorstellende; predikanten. Moge er in den inhoud der reglementen al veel aantrekkelijks liggen een kerkelijk reglement dat het niet nauw neemt met den rechtsgrond van een nieuw en geen verbranden en vervellen met Amdlda-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. 5430 dngez. Med.) voorgestelde regeling, gelijk het thans aan de orde zijnde ontwerp, ls tot mislukking gedoemd en een bron zijn van allerlei bur gerlijke processen die het ontketenen zou, tenzij blijken zou dat het vrucht was van harmonische samenwerking van al de hier ln aanmerking komende instanties. Daar om concludeert het rapport het ingediende ontwerp niet aan te nemen en den voor stellers mededeeling te doen dat er nu, nog veel meer dan in 1920 aanleiding ls te vol harden bij de eenmaal uitgestippelde ge dragslijn, dat bepaalde voorstellen inzake het beheer uit overeenstemming met de verschillende beheersinstanties moet gebo ren worden De president, dr. P. Smit van Heumen, bracht den rapporteur dank voor zijn rap port. dat in logische argumentatie de historie over een delicate zaak duidelijk aan het woord komen deed. Na breede discussie vereenigde de Synode zich met algemeene stemmen met de con clusies van het rapport, wijl zij van oordeel ls dat de voorstellers geen blijk gaven van de verschillende kwesties voldoende op de hoogte te zijn en moeten beseffen dat het bestuurspro'oleem en het beheersprobleem geen parallel-loopende zaken zijn Aan de commissie van rapport gaf de Synode het advies om de kwestie van de bevoegdheid nog iets breeder in het rapport te willen uitwerken. De commissie za! zich nader op deze zaak beraden. Wegens commissievergaderingen ver daagde de president de zitting tot heden morgen. Ds. H. F. BEKER. Woensdag 10 Aug. a.s. herdenkt ds. H. F. Beker, predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Haarlem den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt In de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Hendrik Ernst Beker werd 9 April 1886 te Steenderen, waar zijn vader notaris was. geboren Hij ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Zutphen en studeerde aan de Utrechtsche universiteit theologie, om in 1912 candidaat te worden in Drenthe. 10 Augustus 1913 bevestigde dr. J. La- merts van Bueren hem te Welsum bij Olst. in zijn eerste gemeente, waaraan de jubilaris zich verbond sprekende over Rom. 1 16. In 1916 vertrok ds. Beker naar Gors- rel om zich 13 Juni 1926 aan zijn tegen woordige gemeente te verbinden met een predicatie over Joh. 10 10. na tevoren door ds. P. Veen van Utrecht te zijn be vestigd. Ds. Beker is te Haarlem vice-voorzitter van het Diaconossenhuis, voorzitter van de bewaarscholen der Ned. Herv Gem. en be stuurslid van de afdeling van de Nat. Chr. ~ch. Onth. Ver, Door verblijf buitenslands hooft dc jubi laris zich aan alle feestbetoon onttrokken.1 HEVIGE GEVECHTEN ROND DE EBRO. Nieuw offensief der regeeringstroepen? De tegenaanvallen van de rechLschen aan het Ebro-front zijn op hardnekkigen tegenstand gestuit- De regeeringstroepen hebben stellingen betrokken in de bergen rond Gandesa en aanvallen van de troe pen van Franco afgeslagen, zoo wordt uit Barcelona gemeld. De stad Oordera. gele gen op twee kilometer afstand van Gan desa is door de luchtmacht van Franco ge bombardeerd, ook de artillerie nam de plaats onder vuur. doch de infanterie slaagde er niet in tót de stad door te drin gen. Ook bij Prat del Compte konden de rechtse hen, gesteund door vechtwagens, de linies van de regeeringstroepen niet door breken. De nationalisten hebben bijna voortdurend een vijftigtal machines in de lucht om bruggen over den Ebro te besto ken. doch de bruggen, welke vernield wor den, worden onmiddellijk weer hersteld. De opmarsch van de regeenngsx-roepen ten Westen van Teruel duurt voort; het dorp Villar de Cobo is ingenomen. De troe pen rukken op door de vallei van de Gua- dalaviar en bedreigen Noguera. Het ministerie van landsverdediging meldt, dat aan het Oostelijk front alle aanvallen van den vijand met zware verliezen zijn afgeslagen. Volgens nog niet bevestigde berichten, welke te La Tour de Carol zijn ontvangen hebben de regeeringstroepen een offensief ontketend tegen Sort en hebben zij een hevig artillerievuur geopend op het bosch tusschen deze stad en Tremp. Tal van mu nitieopslagplaatsen der opstandelingen zou den zijn opgeblazen- Ei* is een brand ont staan, welke het offensief der regeerings troepen heeft belemmerd. De rechtsche troepen hebben met hun luchtmacht het offensief beantwoord. De stad Sort zou verwoest zijn en er zouden tal van slachtoffers zijn. Men verwacht ieder oogenblik een offensief tegen Tremp. Ontploffing eischt 15 dooden. Enkele dagen geleden heeft zich in de Spaansche haven Pollenza een ontploffing voorgedaan, aan boord van den Italiaan- schen kruiser Quarto, als gevolg waarvan zeven leden der bemanning op slag ge dood en acht in het ziekenhuis te Palma de Majorca overleden zijn. Twintig andere leden der bemanning zijn nog onder be handeling in hetzelfde ziekenhuis. vischpakhuis. in den spoortrein of de auto Oft in den winkel van den visch winkelier of qp de kar van den venter veel van de warmte te lijden. Dus is er bij warm weer weinig vraag naar visch en wordt daarvoor weinig geld be taald. Zelfs de grootste vangsten kunnen Inden regel de zaak voor den reeder niet goed maken. Dit bleek deze week, toen er 30 trawlers, bijna alle met groote vangsten er was een record vangst bij van 3000 manden aan de markt waren en de hoogste besomming slechts 3000 gld. was, hetgeen de opbrengst was van de 3000 manden van de „Delft". Onder de dertig booten bevond zich hoog stens een half dozijn kustbooten. maar deson danks kwamen slechts acht trawlers boven de 2000 gulden uit. De gemiddelde vangst der traw lers was deze week 600 manden, de gemiddelde besomming f. 1800. welke cijfers duidelijk aan- toonen, dat de visch heel weinig heeft opge bracht. Tarbot, tong en schol hadden het minst van de warmte te duchten. Maar voor de trawlerharing was het een slechte week. De prijzen liepen zelfs terug tot f0.90 en wie f2 of meer maakte kon de handen dichtknijpen. Voor de loggers en de kotters waren de ge volgen minder ernstig dan voor de trawlers, want deze schepen kwamen met zomervisch. die een stootje verdragen kan. Het is dus thans op de Noordzee niets ge daan en het gevolg daarvan ls geweest: le. dat eenige trawlers, die deze week weer in de vaart zouden gaan, zijn blijven liggen en 2de. dat een aantal trawlers de Westkust van En geland heeft opgezocht, om daar op hake te gaan visschen. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen vlsscherijmedewerker) De visscherij blijft zeer ongelijk; er blijven nog goede schoten uitgaan, doch deze nemen wel af. In het algemeen is er volgens de be richten uit zee de afgeloopen week minder ge vangen dan de voorgaande week. Bij het vorig jaar blijven de aanvoeren nog steeds ten achter, het verschil neemt nog steeds toe en wij zullen spoedig een achterstand van 100.000 kantjes bereiken. Het zal de groote vraag zijn of hiervan in den loop van het verdere seizoen nog wat ingeloopen kan worden; zeer waar schijnlijk is dit niet. daar de vangsten in 1937 gedurende het geheele seizoen zeer ruim zijn geweest. De aanvoeren waren flink de afgeloopen week: meestentijds jagers, doch ook enkele eigen vangers. Enkele schepen hadden in slechts enkele weken een lading kunnen bemachtigen. De kwaliteit van de Maatjes is zeer uiteen loopend en dit komt in de prijzen duidelijk tot uitdrukking. De meeste Maatjes laten wat kwa liteit betreft veel te wenschen over en kunnen onmogelijk dienen voor binnenlandsche con sumptie of voor opslag in de koelhuizen: deze soorten brengen opvan f. 7 tot f.9 per kantje. De fijne vette kwaliteiten brachten in het begin van de week nog van f. 14 tot f. 16 y>p: later in de week liepen deze prijzen wat omlaag. Er bestaat echter een zeer goede vraag naar beste kwaliteit Maatjes voor binnen- iandsch gebruik. Veel wordt er thans gekocht voor opslag in de koelhuizen. De aanvoeren Volleharing nemen steeds toe; de prijzen hier voor zijn flauw, tengevolge van weinig vraag. Met den export gaat het nog niet geheel naar wensch. Het warme weer heeft er ook geen goed aan gedaan; de handelaars zijn uiterst voorzichtig. De teruggeloopen prijzen zullen den export echter wel bevorderen, daar wij thans in staat zijn te concurreeren. Naar wij vernemen zal met ingang van 3 Augustus a.s. het jagen van haring verboden zijn. Officieele kennisgeving is nog niet bij de belanghebbenden binnengekomen, doch deze schijnt wel te verwachten te zijn. Een algeheel verbod om te jagen komt ons ongewenscht voor: wél had eenigszins paal en perk gesteld kunnen worden aan het jagen van alle haring. Het is echter ongewenscht. dat geen groene haring en geen steurharing meer met andere schepen meegegeven mag worden. Deze soorten worden dikwijls afgezet naar gebieden, die geen andere soorten haring wenschen: ze kunnen in dit geval dan ook als extra-afzet beschouwd wor den. Tevens had men dan kunnen bepalen, dat Der jagend schip b.v. maximum slechts 100 kantjes haring van andere schepen zouden mo gen worden meegebracht. Er zal echter wel geen wijziging meer te brengen zijn in de instructie. KANTONGERECHT TE ALPHEN A. D. RIJN. Meer water dan melk. Als eerste zaak stond op de rol een melkver- valsching van niet minder dan met 56 De contr. D.. die de overtreding had bemerkt, ver klaarde dat verdachte tegen hem gezegd had geen melk te hebben. Op het erf vond hij toch een bus melk. waarin, zoo had verdachte ge zegd. karnemelk zat. De controleur geloofde dit niet en wilde het deksel van de bus halen. Op dat moment trachtte verdachte de bus om te gooien, wat echter verhinderd kon worden. Na de assistentie van een collega te hebben inge roepen kon de controleur een monster nemen uit de bus. die ongeveer 40 liter bevatte. Bij het onderzoek was komen vast te staan, dat nog minder dan de helft melk was en de rest water. Verdachte trachtte met een omslachtig verhaal de zaak goed te praten, wat natuurlijk niet door ging. Reeds eerder was verdachte veroordeeld, zoodat de ambtenaar den gebrui- keljjken eisch van f. 10 per vervalscht procent stelde, of wel f. 560. en voor een emmer, welke J3 water bevatte, f. 230. Daar verdachte's omstandigheden echter niet rooskleurig zijn. verlaagde hij den eisch tot f. 300 subs. 2 maan den hechtenis. De waarnemend kantonrechter, uitspraak doende, veroordeelde hem to<i f.200 subs. 2 maanden. Kalverschelsen. Een veehouder en handelaar te Alphen was verbaliseerd wegens het hebben van 10 vaars kalveren en één stier, waarvan geen schetsen bestonden. De ambtenaar vroeg f. 40 subs 40 dagen, waartoe verdachte ook werd veroordeeld. Dronken ysco-venter. Een ijsco-venter te Alphen had een aanrij ding veroorzaakt, doordat hij, volgens de dag vaarding, onder invloed van sterken drank ver keerde. Deswege had H. een civiele vordering gesteld van f. 12.90. Getuige K. had dit vooral gezien, doch niet zooals de politieverklaring luidde, geconstateerd dat v. O onder den in vloed was. Hierop werd gehoord de verbalisant agent v G. Deze verklaarde, dat alle getuigen hadden gezegd, dat v. O. onder den invloed was en hy had dit ook geconstateerd aan het spreken van verdachte. Verdachte bekende dan ook. wèl te hebben gedronken, doch dit was niet de oorzaak van de aanrijding geweest. De ambtenaar, verdachte's omstandigheden in aanmerking nemende, eischte een geldboete van f.5 subs. 5 dagen en toewijzing van de civiele vordering ad f. 12.90 aan H. Uitspraak conform den eisch. Gewasschen karnemelk. Een veehouder en melksliiter te Alphen had zich te verantwoorden voor te veel water in de karnemelk. Verdachte zei, dat de karne melk een dag over had gestaan, waardoor er meer water ingekomen was. Daar de hoeveelheid zeer gering was en de omst- •"<1cu heden niet zeer geschikt voor een hoogr -V*. vroeg de ambtenaar f.20 subs. 10 dagen, ^ic- spraak conform den eisch. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11