STADSNIEUWS BUITENLAND DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 No. 24033 H.M. de Koningin in ons land terug HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Militair vliegtuig neergestort De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING 79sie Jaargang Russische aanvallen op Tsjankoefeng en Sjatsauping Door Japanners afgeslagen. LUCHTVAART Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: JD'ctsTtter regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10, ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUM per 3 maanden (.2.35 per week f. 0.18 Francoper post-(. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland 0.80 per 3 mnd>( Het circus Bouglione. De openingsvoorstelling goed geslaagd. De romantiek van het circus had gister avond vele honderden naar het circus ge lokt. De advertenties en de groote bonte reclame-biljetten in de stad hadden hun werk gedaan en ondanks het warme weer was de tent van de Fransche circusonder neming, welke gedurende drie dagen op het Schuttersveld gehuisvest is, voor ongeveer driekwart bezet, wat in de huidige omstan digheden niet onbevredigend heeten mag. Als altijd verdrong een groote massa nieuwsgierigen zich op den singel, van waar men den toeloop naar het circus aanschouwen en de muziek van de Bou- glione-kapel beluisteren kon. En vrij snel vulden zich de rangen met een goed geluimd publiek, dat allengs tot de ontdekking kwam dat het binnen heel wat minder warm was dan men zich voorgesteld had. De openingsvoorstelling is begonnen zonder de, naar wij meenen, traditioneele inleiding namens de directie, maar zij was er niet minder verdienstelijk om. Zij heeft geduurd van ongeveer halfnegen tot elf uur met een onderbreking van tien minu ten en zij is in een bijzonder prijzenswaar dig tempo verloopen. Nauwlijks was het éene nummer ten einde of de artisten voor het volgende maakten reeds hun op wachting en onafgebroken heeft men zoo het publiek op prettige wijze bezig gehou den. De leeuwen en tijgers vulden de tent met hun geweldig gebrul, doch de heer Bouglione had ze volkomen in bedwang en het grapje aan het slot, toen de dieren zoo- wnaamd opstandig werden, doch onmiddel- tjk de beenen namen zoodra de temmer mk maar een beweging maakte naar zijn revolver, was welgeslaagd. Fraaie paarden kwamen er vervolgens in de arena: bonte hengsten, zwarte Andalusiërs, enz., die de diehtstbijzittende toeschouwers onder een stofwolk bedolven, maar niettemin de noo- dige aandacht hadden, zoowel als de oli fanten, waarvan er één voortdurend zaag sel met zijn slurf opzoog om het vervol gens in de tent achter zich weg te blazen Zeer veel applaus kreeg de olifant, die op twee pooten (een vóór- en een achterpoot!) door de arena strompelde De clowns hebben het meeste succes ge oogst in hun muzikale nummer, terwijl een zeer belangrijk gedeelte van het pro gramma verder ingenomen wordt door acrobatiek. En dan acrobatiek van voor treffelijk gehalte! Wat een geestdrift brachten al in den aanvang van den avond de tien Timenons, die onder daverend ge schreeuw hun entree maakten, als katten tegen elkaar opklommen en ontzaglijke pyramiden vormden. Zij duikelden en sprongen en dansten totdat de bijval niet meer op te houden scheen en het was soms alsof tien elastieken poppetjes door een mechaniekje in actie werden gebracht en »t de zonderlingste bewegingen werden gevoerd. Er volgden andere acrobaten, die twee jongetjes als speelbal gebruikten, en men zag een troep Ohineezen (de Yiuiian's heetten zij volgens het programmal, die de meest verbijsterende toeren volbrachten. Hun lichamen leken van deeg, dat men meden kon zoo men wilde en zij rolden zlchzelve op zooals een gewoon mensoh het een vloerkleed zou doen Zoowel zij als de twee Romano's met hun haaie handnummers en tenslotte de groote troep trapéze-werkers vonden een enthou siast publiek, dat niet moe werd hen toe te Juichen en al-met-al voldaan huiswaarts gegaan is. ernstig ongeluk in de doelenkazerne. 'Zaterdagmorgen omstreeks elf uur heeft mn in <je Doelenkazerne een emstif on geluk voorgedaan. Tijdens het uitrijden van een vuurmond a L der werkplaatsen geraakte de uienstpllchtige H. J. Boevée uit Hillegers- rrJ'S bekneld tusschen de richtspaak van en houwitser en een houten loods. Nadat ue eerste hulp was verleend door dokter t"m9er- ia hij met ernstige inwendige meuzingen naar het Ac. Ziekenhuis ver- waar ti'J Zondagavond aan de be somen verwondingen is overleden. kinderkoor „ex animo". Bij het baden in verdronken. zee Het slachtoffer kon niet zwemmen. Gisteravond omstreeks 7 uur begaf een dienstplichtig soldaat van het 4de regi ment infanterie alhier, de I9-jarige A. J. Enze uit Leidschendam zich nabij de uit monding van de Watering te Katwijk aan Zee te water. Daar er een sterke stroom stond en de jongeman niet kon zwemmen, ver dween hij bijna onmiddellijk in de diepte en kwam niet meer boven. De Katwijksche Reddingsbrigade heeft in samenwerking met de politie en eenlge particulieren geruimen tijd naar den dren keling gedregd, doch zonder resultaat He denmorgen om half zes ls het stoffelijk overschot op het strand ter hoogte van de Secr. Varkevisserstraat aangespoeld- LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand f. 15.657.18 aan de Rijksont vangers afgedragen, benevens f. 1603.51 aan den Gemeente-Ontvanger. DE DIEFSTAL VAN DE 99 EDELSTEENEN. Waar is het jongmensch in bruin plus fonrs-costuum? In een buitengewoon politieblad vestigt de commissaris van politie alhier in ver band met den diefstal van edelsteenen uit het Rijksmuseum van Geologie en Mine ralogie alhier, de aandacht op een per soon van omstreeks 21 jaar. donkerblond achterovergekamd haar. gele gelaatskleur, gekleed in bruin colbertkostuum met plus fours. De commissaris van politie voornoemd, verzoekt opsporing en inbeslagneming van bovenstaande edelsteenen, benevens op sporing, aanhouding en voorgeleiding van de(ni dader (sK MILITARIA. Aan den sergeant le klasse H. F. Boogert van 4 RI. is met ingang van 12 Augustus as. de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend. De sergeant-titulair kok J, J. D. Snoek, werkzaam bij het Infanterie Schietkamp is met ingang van 19 Augustus a.s. aange steld tot sergeant-kok bli het 6e Regiment Veld Artillerie ter vervanging van den sergeant-kok G. A. Meijers, die met ingang van 1 November a.s. eervol uit den militai ren dienst wordt ontslagen. brandjes. Joariijksch uitstapje. maakte het kinderkoor ..Ex animo' zijn jaarlijksch uitstapje. Wrmri ien v«"al autobussen werd naar ouaenberg gereden waar werd deelgeno- aan een zangconcours. De jury, be- 'sande uit de heeren J. R. van der Glas, v ,var- Reenen en J. S. van der Werf, iw. ,aan het Groote Kinderkoor (kin- n boren 10 jaar) een eersten prijs toe d 338 punten, terwijl het Kleine Kin- 31» r 'hinderen van 6 tot 10 jaar) met Pnnten een eerste prijs werd toege- v..?n' Het laat zich begrijpen, dat het v.,,,rfrt' van den dag voor de kinderen mtengewoon prettig is geweest. Na verblijf van eenige weken in Zwitser land is H.M. de Koningin hedenochtend met den trein van 11.57 uur aan het Hol- landsche spoorstation te Den Haag in ons land teruggekeerd. Zij heeft tot Rotterdam met den gewonen trein uit Bazel gereisd waarna van Rotter dam een speciale trein naar Den Haag was ingelegd. Op het perron waren ter verwel koming aanwezig de gouveur der residentie, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de waarnemend-burgemeester, wethouder J. R. Snoeck Henkemans en de waarnemend hoofd-commissaris van politie, de heer P. Kramer. Op het perron en buiten het station ston den veel belangstellenden om Hare Majes teit bij Haar terugkomst in ons land te be groeten. Precies op tijd stoomde de trein het sta tion binnen. Van het perron af kon men reeds zien, dat de Koningin, die aan het raam van een der coupé's had plaats ge nomen, er zeer goed uit zag. Lichtelijk ver brand door de Alpenzon. Zij droeg een ge ruite reiscape van grijze kleur en een grij zen vilthoed met blauwen band. In de wachtkamer onderhield de Koningin zich eenige oogenblikken met hen. die daar ter begroeting aanwezig waren en begaf zich daarna naar buiten om met Haar hof dame in de gereedstaande auto plaats te nemen. Onder het gejuich van de verzamelde me nigte begaf Hare Majesteit zich naar het landhuis „Den Ruigenhoek" in Scheve- ningen. waar zij eenigen tijd zal vertoeven. Nadat gisteren en vandaag de sovjet- Russische vliegtuigen Tsjangkoefeng en Noord-Korea gebombardeerd hebben, waarbij eenige der vliegtuigen werden neergeschoten men zie elders in dit blad deelt het hoofdkwartier van het Japansche leger in Korea uit Seoel mede, dat vanochtend negen uur een bataljon van het roode leger een aanval heeft gedaan op Tsjangkoefeng. Het bataljon werd voorafgegaan door negen vechtwagens. De aanval werd afgesla gen en de Russen lieten drie vechtwa gens achter. Alvorens de infanterie met de vechtwagens aanviel, hadden twaalf bommenwerpers de Japansche stel lingen onder vuur genomen. De vliegtuigen bombardeerden niet alleen Tsjangkoefeng, doch ook Sjat sauping. Het Japansche hoofdkwartier heeft tenslotte verklaard, dat de Japannee- zen hun geduld bewaren ten aanzien van deze nieuwe uitdaging. de postvluchten. De „Torenvalk" ls vanochtend van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toestel vervoert 296 K.G. post. 18 K.G. pakketpost en 49 K.G. vracht. Voor tusschen- trajecten zijn 19 passagiers geboekt, terwijl 2 passagiers wegens plaatsgebrek moesten wor den geweigerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Japansch-Russische incidenten Bombardementen door Russische vlieg tuigen Hoop op diplomatieke rege ling blijft bestaan Het verdrag van Saloniki Na de conferentie te Evian. De Japansch-Russische grensincidenten, die wederom een onaangenaam vervolg ge vonden hebben in zich herhalende bom bardementen door Sovjet-Russische vlieg tuigen op Tsjangkoefeng en Noord-Korea voor de bijzonderheden waarvan wij naar elders verwijzen houden de gemoe deren meer en meer bezig. Doch de over- Gistermiddas tegen 5 uur ls een begin van brand ontstaan in de huiskamer van het perceel Heerengracht 120. waar het vuur van een theelichtje door den tocht in aanraking kwam met het behang. Twee onbekend gebleven voorbijgangers zagen het vuurtje en bluschten het met eenige em mers water, zoodat de motorspuit, die in middels ook ter plaatse verschenen was. geen dienst behoefde te doen. De schade is gering. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur heeft de politiebrandweer met een slang od de motorspuit op het terrein achter de Coöp. Groentenveiling een brandje ge- bluscht. dat was ontstaan in een hoop afval. bevorderingen bij 4 r. i. Benoemd is met ingang van 1 Aug. j.l. lot majoor bij het 4e regiment infanterie de kapitein D. P. Ravelli. adjudant van dat regiment. De 1ste luitenants E. L. Voorwinden en G. D. v. d. Pol, resp. vgn den staf der in fanterie en het 4de regiment zijn benoemd tot kapitein bij 4 r. I. De eervol ontslagen reserve 1ste luite nants D. J. R. Buisman en H. W. A. E. Speyers zijn benoemd tot tweede-luite nants bij 4 R. I. De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd spreekuur te houden op Woensdag 3 en 10 Augustus a.s. De wethouder van Onderwijs, de heer mr A Tepe is verhinderd morgen spreek uur te houden. Gisteren slaagde te Utrecht voor de acte Fransch L. O. de heer J. van den Berg Jr., opgeleid door den heer j. van Anken, de Laat de Kanterstraat 39, alhier. Onze oud-stadgenoot, de heer G. van Meurs, inspecteur van het Vervoer der Ned. Spoorwegen te Utrecht (vroeger te Amster dam) is met ingang van 5 Augustus door de directie der Ned. Spoorwegen benoemd tot afdeelingschef 1ste klasse in het Hoofdge bouw te Utrecht, met behoud van het recht den persoonlijken titel van hoofdinspecteur te voeren. BINNENLAND. Vrachtauto te Lopik te water; één doode. (Gemengd, 3e Blad). Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hveger. (Sport, 3e Blad). De competitie-indeeling voor de voetbal clubs uit Leiden en omgeving. (Sport, 3e Blad). Vergadering Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap te Leeuwarden. (Kerk en School, 2e Blad). De heer Van Ede van der Pais: een cen traal vliegveld heeft voordeelen boven Schiphol, (le Blad). BUITENLAND. De Japansch-Russische „grensincidenten"; Tsjangkoefeng; meerdere malen door Sovjet-Russische vliegtuigen gebom bardeerd. Hoop op diplomatieke rege ling blijft bestaan. (2e Blad en Tel. le Blad). Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk; be schouwingen over het nationaliteiten statuut. (le Blad). zie voorts laatste berichten eerste blad. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET DERDE BLAD. Hierboven het gebied, waar zich thans de Japansch-Russische grensincidenten afspelen. Een doode en een gewonde. Te ongeveer half twee hedenmiddag is tusschen Rijswijk en Delft, ter plaatse van de kalkovens aan het Jaagpad, een militair vliegtuig, de F. K. 51, uit Soesterberg neergestort. Dc bestuurder, de 2e luitenant J. L. J. Swartjes, werd gedood. De waarnemer, die den heer Swartjes in het toestel vergezelde, werd gewond en is. naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. De luitenant Swartjes was 24 jaar oud. Ilij werd 4 Aug. 1935 tot tweede- luitenant bij de cavalerie aangesteld en i ontving later zijn opleiding tot militair- vlieger. Hij was geplaatst bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. tuiging blijft bestaan, dat men er in zal slagen, tot een minnelijke schikking te komen. Want hoewel natuurlijk door beide par- I tijen de noodige krachttermen en intimi- daties worden gebezigd, zijn er daarnaast toch ook veel aanwijzingen, dat geen van de twee regeeringen het conflict onnoodig wil verscherpen. In de vergadering van den Japan- schen ministerraad van heden hebben j de minister van oorlog, Itagaki, en de minister van buitenlandsche zaken Oegaki, verslag uitgebracht over het j incident van Tsjangkoefeng. In politieke kringen te Tokio ver luidt, dat maatregelen zijn genomen om het incident voor zoover dit aan Japan ligt, niet te verscherpen. Ook de vluchten van Sovjetrussische vliegers boven de plaats van het incident acht men geen reden tot verontrusting. Het incident is geheel plaatselijk. De Japansche pers beperkt zich tot het weergeven van de berichten zonder commentaar en wijst er nogmaals op, dat Japan verwacht, dat het incident langs diplomatieken weg kan worden geregeld. Toch heeft het algemeen aspect, na de bombardementen een ernstiger aanzien verkregen. Men heeft indertijd reeds bij Japan en China kunnen constateeren, hoe gemakke lijk z.g. ..incidenten" zich als een olievlek kunnen uitbreiden. Voorts zal men goed doen de militaire mogelijkheden, zoowel van Rusland als van Japan, niet te onderschatten, ondanks de vele beweringen, dat Japan het risico van een strijd met weer een ander land niet zou aandurven en dat in Rusland voor het voe ren van een „oorlog" teveel binnenlandsche moeilijkheden zouden bestaan. In dit op zicht zijn vergissingen nimmer uitgesloten. Sinds het conflict Japan-China is veel in de vroegere situatie veranderd. Dat Rusland al of niet juist gezien thans het goede oogenblik gekomen acht, Japan „een hak te zetten" of althans moei lijkheden te berokkenen in zijn strijd tegen China, zou evenmin tot de „gewaagde" ver onderstellingen behooren. Men kan dus wellicht nog verdere com plicaties verwachten Met dat al hopen wij natuurlijk vurig, dat gematigdheid en koel bloedigheid in deze zullen zegevieren! Men beschouwt te Boekarest het sluiten van het verdrag van Saloniki als een gun stig precedent voor het verbeteren van de betrekkingen met Hongarije. De betrekkin gen tusschen Romenie en Bulgarije zijn steeds verbeterd sedert het officieele bezoek van Koning Boris aan Koning Carol in 1934. Men prijst zich thans gelukkig, dat Bulgarije is los gemaakt van het blok der revisionistische mogendheden. Het weer heeft thans een stand vastig karakter en zal voorloopig nog warm en zonnig blijven, met matige winden uit het Noord oosten, doch met een belangrijk verschil in maximum temperatu ren tusschen Groningen en Lim burg. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan tot her ziening (aanvulling) van het plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen ten Noord westen van de spoorbaan Amsterdam Rotterdam en ten Zuiden van het voor malige Psychopathenasyl (Pesthuis), van 3 Augustus 1938 tot en met 16 Augustus d a v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie fafd. Alg. Zaken) Rapenburg 12. J. SPLINTER GZN., Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 2 Augustus 1938. 5311 Na de vergadering van de afgevaardig den der mogendheden te Evian inzake de politieke vluchtelingen óal een tweede bij eenkomst worden gehouden in het Mi nisterie van Buiten], Zaken te Londen om de organismen aan te wijzen, welke zorgen moeten voor het uitvoeren van de beslis singen die te Evian genomen zijn. VENEZUELA. De regrering afgetreden. De minister-president heeft het ont slag van het kabinet aan den president der republiek overhandigd, opdat de regeering kan worden gewijzigd overeenkomstig het driejarenplan Een nieuwe regeering werd onmiddellijk gevormd, waarin de vroegere minister van verkeersmiddelen. Pietri, mi nister-president en minister van binnen landsche zaken is. Gil Borges behoudt het ministerie van buitenlandsche zaken en ge neraal Isaias Medina blijft minister va* oorlog en marine Behalve deze dr oude ministers telt het nieuwe minister® zeven nieuwe leden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1