STADSNIEUWS De Brug der Zuchten MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 No. 24032 Hoe lang nog?? HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS, DER ADVERTENTIES: tnTfctsTJfeT regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen "waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd s(|n! per 3 maanden t. 2.31 per week f.0.1# Francoper post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.r, Foto van Vliet. De beruchte houten luchtbrug nabij den hl nog meerdere mate beruchten over weg aan den Rijnsburgerweg, mocht zich vanmorgen in een ongewoon druk bezoek verheugen. De vreugde kwam overigens van één kant, want de bezoekers en vooral de honderden wielrijdenden onder hen staken hun misnoegen over dezen toestand allerminst onder stoelen of banken. Er werd in alle toonaarden, door jong cn oud, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, zóódanig geklaagd en gefoeterd, dat de directie der Spoorwegen had zij er ook maar één tiende deel van vernomen de doren zouden hebben getuit. Wat was het geval? Zooals de directie der Ned. Spoorwegen per advertentie had aangekondigd, was in den afgeloopen nacht de overweg voor alle njverkeer (behalve rijwielen! afgesloten in verband met de plaatsing van nieuwe kruisstukken spoor- en tramrails. Dc werkzaamheden hadden echter niet een zoodanig vlot verloop als werd gehoopt, zoodat in plaats van hedenmorgen om streeks 7 uur eerst om kwart voor tien de "(jnsburgerweg vanaf de zijde Stationsweg weer toegankelijk werd gesteld voor auto's, kenter kon ook na dat tijdstip slechts één delft van den overweg bereden worden, toodat het verkeer uit beide richtingen af- vlu ^end werd vrijgegeven. Dit had tot gc- dat zich aan weerszijden schier on- «rzienbare files vormden. Was er aan de vene zijde eenige verlichting gekomen en waren de wachtenden aan den overkant a«n de beurt, dan gingen de afsluitboomen '"omlaag. Het was een hopelooze chaos "tegenop de ver'-eerspolirir onder V van inspecteur van der Wal. vol- wjv?1 machteloos stond Het is nu een- al een onmogelijke taak om verkeer te regelen, wanneer er geen verkeer kan plaats vinden! De fietsers waren er nog het ergst aan toe: in de vroege morgenuren werden ze gedwongen óf om te rijden, óf gebruik te maken van de houten luchtbrug, hetgeen lot heel wat zuchten aanleiding gaf. In verband met het stralende zomerweer en de vacanties, waren onder de passanten veie vrouwen en kinderen, die per fiets naar Katwijk trokken. Ook zij waren genood zaakt haar fiets over de barricade te zeu len, hetgeen bij de huidige temperatuur dubbel onaangenaam en voor velen ook on mogelijk was We zagen vanmorgen kinde- ïcn van 610, die tevergeefs probeerden hun fiets naar boven te duwen en tenslotte in huilen uitbarstten, moeders werden ze nuwachtig. kortom het was een zielige vertooning. Ook na kwart voor tien werd de hindernis nog door vele wielrijders, wien het wachten te lang duurde „genomen", doch toen bestond althans voor deze groep van weggebruikers de mogelijkheid om zon der een halsbrekende klauterpartij den overkant te bereiken. Vermoedelijk, zoo werd ons gezegd, zal deze situatie alleen vandaag nog voortdu- ïcn In den komenden nacht van Zondag 7 op Maandag 8 Aug. wordt het tweede kruisstuk geplaatst, zoodat Maandag 8 Aug. de kans bestaat op een rep ise. Het eenige lichtpunt is, dat deze toestand een object voor werkverschaffing inhoudt! Werkloozen, die tegen een vergoeding van enkele centen een fiets naar dc overzijde willen transporteeren, zouden hier nog een aardig duitje kunnen verdienen! De chaos van hedenmorgen, waarvan onze foto slechts een klein fragment in beeld brengt, heeft de urgentie van de op lossing van het overwegvraagstuk opnieuw onderstreept Onlangs heette het, dat deze nabij wasWij zuchten slechts Hoe lang nog „ARBEID VOOR ONS VOLK." Streek bijeen komst van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel. Zaterdagmiddag organiseerde de afd. Leiden van den Bond van R.-K. Overheids personeel „St. Paulus" in „Den Burcht" een streekvergaaering. uitgaande- van het R.-K. Werkliedenverbond In zijn rede ..Arbeid voor ons Volk", gaf de heer H. P. Kuyper, bestuurslid van het R.-K. Werk liedenverbond, een korte uiteenzetting van het adres aan den minister inzake werkloosheidsbestrij ding, Spr. herinnerde er aan hoe de voorstel len van het R.-K. Werkliedenverbond niet alleen de aandacht van de Kamer, doch ook die van den minister hadden. De strevingen van het R.-K. Werkliedenver bond en van het socialistische N.V.V. ver schillen, aldus spr. op het gebied van het oplossen van de werkloosheid in die mate, dat het Werkliedenverbond niet alles wil schuiven op de kaart van openbare wer ken. Spr. vestigde in dit verband de aan dacht op het feit. dat de oorzaak van onze werkloosheid niet binnen onze landsgren zen ligt en ook dus niet alleen daar de oplossing kan worden gevonden. De werk loosheid is een gevolg van structuurwijzi gingen in West Europa. We zien bijvoor beeld hoe het nationaal-socialisme in Duitschland niet slechts politiek nationa listisch is, doch wij zien dat nationalisme in het geheele Duitsche economische le ven doordringen. Spr. wilde de vraag stel len: „Als de Nederlandsche regeering eens overging tot het op heel groote schaal uit voeren van openbare werken? Dan volgt toch na die 2 of 3 jaar, als deze werken voltooid zijn de vraag: „Wat dan?" De uitvoering van openbare werken kan toch de oplossing niet brengen! Wij moeten de werkloosheid in Nederland blijvend aan tasten! Een groot aantal van deze maat regelen wordt ln ons adres aan den minis ter voorgesteld en bepleit Met een en ander nemen we een standpunt in. dat zeer sterk afwijkt van het sociaal demo cratisch standpunt. Wij bepleiten om de werkgelegenheid in Nederland zoo hoog mogelijk op te voeren. Een meer actieve handelspolitiek. Wij zullen maatregelen moeten treffen om hier meer onze eigen artikelen te gaan produceeren. Als tweede maatregel vragen we verleen ing van ex- port-premies en export-crediet-garanties, hetgeen een tegenstrijdigheid lijkt met den eersten maatregel, doch dit in wezen niet is. Hoe dikwijls zien w- ons den export van onze producten niet ontglippen, alleen omdat wij hier het export-premiestelsel missen. De regeering zal voorts als schakel kunnen fungeeren om het geld op onze industriemarkt te brengen, door te leenen en dit geld weer tegen een lage rente uit te zetten. Aan loonsverlaging zal voorts niet meer worden gedacht, terwijl boven dien zal moeten worden gestreefd naar een verlaging van de bedrijfskosten. De werkloosheid moet bestreden worden door het verruimen der werkgelegenheid in ons eigen vrije Nederland. Daarnaast moet de overheid ook overgaan tot het uitvoe ren van openbare werken. Maar wij zet ten niet alles op één kaart, wij zien al leen in de uitvoering van openbare wer ken de ideale oplossing van het branden- dende werkloosheidsvraagstuk. Spr. noemde verder als een middel tot vermindering der werkloosheid het ver- hoogen van den toelatingsleeftijd tot het bedrijfsleven. N.l. voor jongens met één jaar en voor meisjes met twee jaar. In dat jaar zullen onze jongens en meisjes zich beter kunnen voorbereiden op hun intrede in het bedrijfsleven, een betere vakopleiding kunnen volgen In verband hiermede zou het aanbeveling verdienen als de leerplichtige leeftijd eveneens tot, dienzelfden leeftijd zou worden opgevoerd Het Nederlandsch R.K. Werkliedenverbond staat wat het vrouwenarbeidsvraagstuk betreft niet slechts geheel achter het voorstel van den minister, doch wil een arbeidsverbod niet alleen voor de gehuwde vrouwen, doch voor alle vrouwen! (Ap plaus). Vervolgens moet het mogelijk gemaakt worden dat zestig-jarigen of ouderen niet langer behoeven te arbeiden. Verder bepleit het verbond verkorting der arbeidstijden. De arbeidsweek moet tot hoogstens 48 uur worden teruggevoerd, welke maatregel ontegenzeggelijk een spreiding op het arbeidsinkomen met zich zal meebrengen. De toestand, dat drie vierde van onze arbeiders regelmatig werkt en één vierde niet, is onhoudbaar! De uitvoering van deze maatregelen zal offers vragen, natuurlijk! Maar het moet, om te komen tot een zoo groot mogelijke inschakeling van onze werklooze arbeiders in het Nederlandsche bedrijfsleven! Wij gelooven in de democratie, zoo be sloot spr., maar dan zal die democratie ook den moed moeten hebben om offers te brengen om op deze manier te geraken tot een hoogere welvaart, en tot bedui dende vermindering der werkloosheid De heer Aengenent, eveneens hoofdbe stuurslid, sprak hierna nog een dank woord. waarna deze bijeenkomst met het zingen van het bondslied werd gesloten. EXCURSIE VAN DE NED. ANTHROPOLOGISCHE VER. Naar de opgravingen van het Rijksmuseum van Oudheden bij de Holdeurn, onder Berg en Dal. Reeds in den zomer van 1845 verrichtte dr. Janssen, toenmaals conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden alhier, opgra vingen bij de Holdeum. Zijn aandacht was op ddp terrein gevallen door het feit, dat daar zoo'n geweldige massa Romeinsche dakpannen en tegels werd gevonden, waar van vele de stempels droegen van het leger van Neder-Germanië en van het le, het 10e en het 30e legioen. Bij zijn onderzoek vond hij niet alleen groote massa's van dit bak steenmateriaal, maar ook muurwerk, daar van gebouwd- Deze gebouwresten zag hij aan voor hypocausta, Romeinsche heete- lucht verwarmingen, maar met den tegen- woordigen stand van onze kennis kunnen wij uit zijn teekeningen opmaken, dat het steenovens waren, welke hij gevonden heeft. Ovens, die gediend hebben om voor de Romeinsche legioenen in Neder-Germa- nië de dakpannen en tegels te bakken, die zij voor hun militaire gebouwen noodig had den. Een wijaltaartje van een .magister fi- gulorum", een steenbakkersbaas. bij de zelfde gelegenheid door Janssen gevonden en thans nog te Leiden bewaard, is nog een epigraphische getuige van dit pannenbak- kersbedrijf, dat daar sedert het einde van de eerste en gedurende de geheele tweede eeuw en wellicht nog langer, is uitgeoefend. Helaas laat Janssens onduidelijk situatie kaartje niet toe de ligging van zijn ovens te bepalen en nu. na bijna een eeuw, het onderzoek weer ter hand is genomen door dr. Holwerda, directeur en dr. Braat, con servator van het Museum van Oudheden, moest het werk worden aangevangen met het graven van eenige lange sleuven over een gedeelte van het uitgestrekte terrein, om allereerst te zien, wat men zou tegen komen. Daarbij kwamen in de eerste plaats ge weldige massa's pannenpuin voor den dag en voorts, op een enkele plek, een groote hoop scherven van het typische baksteen- kleurige aardewerk, dat speciaal in de Nij- meegsche grafgelden van omstreeks het einde der eerste eeuw zooveel gevonden is. Reeds lang bestond het vermoeden, dat dit aardewerk daar bij de Holdeurn gebakken is. Thans is dit vermoeden tot zekerheid geworden. Verder werden op tal van plaat sen muurfundamenten gevonden, van ge bakken tegels gebouwd, wellicht overblijfse len van loodsen en droogschuren (alleen een voortgezet onderzoek kan daarin klaar heid brengen) en tenslotte tot dusverre wel het mooiste resultaat van deze opgra vingen! een zeer groote en nog vrij goed bewaarde pannenbakkersoven. De Nederlandsche Anthropologische Ver- eeniging, welke voor een gedeelte dit opgra- vingswerk, dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd, bekostigt, heeft Zaterdag jj. haar jaarvergadering te Nijmegen gehouden en deze vergadering gecombineerd met een bezoek aan het opgravingsterrein en aan het geheel gereorganiseerde Rijksmuseum G. M. Kam. Tevens werd een wandeling ge maakt naar den Hunerberg en naar het Kopsche plateau, waar resp. het castellum van het 10e legioen en het Oppidum Bata- vorum gelegen hebben- Dr. Holwerda en dr. Braat gaven hierbij de noodige uitlegging, terwijl tenslotte de gemeente-archivaris de heer Daniels, een van de beste kenners van de ingewikkelde geschiedenis van Nijmegen in den Romeinschen tijd, het gezelschap nog op het Valkhof rondleidde. PLANTSOEN-CONCERT. Woensdag a.s. zal de Muziekvereeniging „6 R.V.A.", directeur de heer M. Bolderdijk het tiende en laatste concert voor dezen zomer verzorgen van den Bond van Leid- sche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Het concert wordt gegeven in het Plant soen (Musis Sacrum) en vangt aan te 8 uur precies. Mocht het concert door slecht weer niet kunnen doorgaan, dan zal dit door middel van de borden op de bekende plaatsen wor den bekend gemaakt. Het programma luidt: 1. In 't Geweer marsch militair. M. J. H. Kessels; 2. Mig- nonnette. ouverture. J. Bauman; 3. Fleurs du Printemps. grande valse, Herman Lure- man; 4 Weberiana. fantasie. Albert Floris; 5- Marsch 6 R.V.A.. M. Bolderdijk; 6. l'Etoile du Bonheur, ouverture. P. L. Labole; 7. En Garnison. fantasie. J. B. Minne: 8. Isobel, polka. M. J. H. Kessels: 9. Daar komen ze aan, marsch-potpourri, Adr. J Maas BINNENLAND. De Karimata baggert op grootere diepte; voorloopig geen goud? (3e Blad). Verhooging monopolieheffing op granen. (Binnenland, 3e Blad). Weer talrijke verdrinkihgsgevallen. (Ge mengd, 3e Blad). Van Vliet algemeen Nederlandsch wieler kampioen. (Sport, 3e Blad). Spannende T.T.-races te Assen. Van Ha- mersveld tweede in de zware klasse. (Sport, 3e Blad). Bartali won de Ronde vaü Frankrijk. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Nieuwe incidenten tusschen Japan en Rus land; de Japanners heroveren de Tsjangkoefeng- en Sjatsaupingheuvels Verliezen aan beide zijden. (Ie en 2e Blad). Bulgarije mag herbewapenen. (Buitenland le Blad). Antwoord van Mussolini aan de Paus over het rassenvraagstuk. (Buitenl., le BI.) Een zegsman van Franco over het vrij willigers vraagstuk. (Buitenl., le Blad), Treinongeluk op Jamaica eischt 60 dooden. (Buitenl. Gem., 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De polaire winden, die reeds af koeling brengen in Noord-Scaai- dinavic, zullen waarschijnlijk naar onze omgeving üoordringeta en de warmte temperen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Juli 19381 ingelegd f. 458.483.08 en terugbetaald f. 514.426.09; 142 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 130 boekjes werden geheel uitbetaald Het te goed der 19055 inleggers, inclu sief 1577 deelnemers aan den Afhaaldienst. bedroeg einde Juli 1938 f. 9394 091.69. In 6432 posten is in dez» maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 18.855.50. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: NV. Bloembollencultuur Maatschappij voorheen W. J. EMering en Zoon. Hoofd straat 329, Sassenheim. Afkomstig uit Haarlem. Opheffing: David le Feber, Oude Rijn 24, Leiden: electro-medische techniek. Wijzigingen Gebroeders Splinter, Rijnkade 7a, Lei den; kleiwarenfabriek. Uittredend eigenaar C. W. Splinter, Lei den. dd. 20 Juni 1938. Aan de nieuwe fir manten is toestemming verleend de zaak te drijven o d naam fa. Gebr. Stouten v/h 1V Splinter. Makelaars- en Assurantiekantoor „Alge een Beheer"', P. de la Courtstraat 73, Leiden. Nieuwe eigenaar A. A. Ober, Leiden. MILITAIRIA. In verband met de verschenen wijziging in de Indeelingsbeschikking zal de lichting 1938 I op 2 Sept. a.s. met groot verlof vertrekken, als gevolg waarvan de lichting 1938 n op 2 September as. overgaat naar de He Bataljons. De kapitein M. Verhoeven van het 10e Regiment Infanterie, toegevoegd aan den Indeelings-Districtscommandant te Haar lem, is met ingang van 16 Augustus a.s. overgeplaatst bij het 4e Régiment Infan terie met bestemming voor het Ie Bataljon, Na herexamen zijn alsnog met ingang van 30 Juli aangesteld tot dienstplichtig ser geant titulair bij het 4e Regiment Infan terie de korporaals A- C. de Joode, P. J. Kaptijn en B. W. Tijssen. De dienstplichtige sergeants W. Wieken - kamp, A. Deijn en A. J. Duk zyn met in gang van 30 Juli aangenomen resp. als fourier en sergeant capitulant bij het 4e Regiment Infanterie. CIRCUS BOUGLIONE. Vanmorgen vroeg is onder toenemende belangstelling, vooral van de zijde der jeugd, op het Schuttersveld een aanvang gamaakt met den opbouw van het Fran- sche circus Bouglione. De bouw vorderde in een tempo, zooals alleen mogelijk is bij een arbeidsgemeen schap, waarin iedereen haarfijn de hem toebedeelde taak kent en ze volgens een vast werkplan ten uitvoer brengt. In en kele uren tijds was het tentzei' gespan nen en het geheele interieur ingericht. Vanavond wordt de eerste uitvoering ge geven. Woensdag de laatste en Donder dagavond wordt hetzelfde programma al weer elders vertoond!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1