Vrachtauto omgeslagen Uit de Rijnstreek Geachte Medeburgers. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 30 Juli 1938 Uit de Omstreken i 'ALPHEN. Aanbesteding. De architect W. Brouwer heeft aanbe steed het bouwen van een winkel en een woonhuis te Uithoorn ln twee pertfècléh.. De inschrijvingen waren als volgt: Perceel 1: De bouw A. v. Dam Alphsn a. d. Eijn 1.6210; D. Bruines Uithoorn f.6720; v. d. Zee Uithoorn f- 6650; A. J. de Buis Uithoorn f.7102; fa. wed. M. de Kleer Al phen a. d. Rijn f.7200; Koekman en v. Scheppingen Mijdrecht f. 7639C. de Jóng Mijn recht f. 8925. Perceel II: glas-, schilder- en behang- werk: S. Baken Mijdrecht f. 680.75; H. Domburg Mijdrecht f.578; F. Otto Mij drecht f.635; A. v. d Bijl Mijdrecht f.694.90; J. v. Kempen Mijdrecht f.839. Omtrent de plannen om te komen tot oprichting van een Ohr. Coöp. Bouwver- eenlging met als doel de stiohting van eigen woningen in Oudshoorri kunnen wij nader berichten, dat deze oprichting bin nenkort waarschijnlijk verwezenlijkt zal kunnen worden, daar zich reeds een twin tigtal personen voor een eigen woning heb ben aangemeld. BODEGRAVEN. Raadsagenda. De Raad komt Woensdag a.s. des n.m. 2 uur bijeen ter behandeling van: 1 Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een bedrag aan het Oranjecomi té voor de feestviering bij het 40-jarlg regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin. 5. Vaststelling verordening betr. samenstelling en werkkring van de comm. van bijstand voor de gemeentebedrijven. 6. Wijziging gemeentebegrootlng 1938. 7. Vaststelling balans voor het Waterleiding bedrijf. 8. Benoeming van een adviseur -oor idem. 9. Besluit tot het aangaan van een geldleening voor idem. 10. Voorstel tot het aanbrengen van verbeteringen aan Idem. 11. Benoeming van een ambte naar van der*, burgerlijken stand. 12. Me- deleeling Inzake onderhoud van straten en gunning van werk. 13. Benoeming schoonmaker openb. school. 14. Vaststel ling vergoeding ex. art. 101 L. O.-wet voor deVerhoeff-Rollmann en Groen van Prinstererschool over 1935. 15. Vaststelling pensioensgrondslagen. 16. Aanbieding ge- meenterekening en G. E. B. rekening over 1937. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria d. van H. Baelde en A. M. Bouwman: Adrlana Cornelia d. van A. Kor- ïooeven en J. van Dijk; Bemardus Sybrandus t van B. Duin en G. Galema; Maria d. van I Stigter en S. Vereteegt. Ondertrouwd: W. H. M. van Liempt 26 jaar en C J. G. Timp 22 jaar; J. van Dam 32 jaar en F. de Bruin 25 jaar. Getrouwd: I. Broere 34 jaar en G. Boereirjn, 36 jaar. Overleden: S. van Maanen 46 jaar. echtg.e van N. Domburg; H. Edelman 4 weken. Loop der Bevolking. J. B. Uithol. Wilhelmlnastraat 37; C. Mulder echteenoote van J. van Delden, Torenlaan 8. Vertrokken: C. Koning naar Barwoudswaar- tei 135 B: C. Veerman, naar Rotterdam. Oostreedijk 66: B. Baelde naar Reeusvijk, Bree- vaart 1»; H. M. Pljnacker naar Zegveld, Melje 238: H. N. Blond n. Baarn. Utrechtscheweg 62. Het a.s. Feestprogramma. Het programma voor de tweedaagsche feestviering op 31 Augustus en 1 Septem ber as. is tihans als volgt vastgesteld: 31 Aug.: 8 uur: reveille; 9 uur: muzikale Eiarsoh; 10 uur: wijdlngssamenkomst; 2 uur: groote historische optocht; 8 uur; avondfeest. - 1 Sept.; 9 uur: muzikale marsch; 10 uur: Oud-Hollandsche ring- rijderij2 uur: gecostumeerde kinderop tocht; 's avonds: gondel vaart. Ook een uitnemend plan voor een origi- neelen kinderoptocht wordt thans uitge werkt. Uitstapje „Ouden van Dagen". Onder mooi zomerweer hebben onze Ouden van Dagen hun boottocht gemaakt, rug is, zal wegens toeneming van het aan- de mooiste van alle tochten, die zij al on dernomen hebben! De reis ging via Gouw- sluis door de Gouwe naar de nieuwe IJs- selslulzen ln Gouda, waar den IJssel werd opgevaren. Reeds binnen 4 uur was Rotter dam in zicht, terwijl men op 5 uur gere kend had. De tocht door de havens was voor de meeste gasten, die zooiets nog nooit gezien hadden, een openbaring en slechts noode ving men den terugtocht aan. Onderweg had men het, dank zij den goeden zorgen van het comité, best. Wa gens vol etenswaren waren medegevoerd. Aan den heer A. Schuling, secr van het comité, die de taak van hofmeester ver vulde en den hem belangloos ten dienste «taanden helpsters, komt veel lof toe! De binnenkomst ln Bodegraven was een glo- rietocht. Honderden omzwermden de boot en bereidden den oudjes een hartelijke ontvangst! HAZERSWOUDE. De heer H van den Berg alhier slaagde voor het Mulo-diploma B. Hij werd opgeleid aaan de Chr Ulo-school, hoofd de beer B. Offringa alhier. 1 KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob Barend Coenraad, zoon van Cornells Kagenaar en Leentje Hogenes: Jan Hendrik, z. van Jan Oellus en van Geesje Man- oemaker. De kinderen der hoogste klassen van de Ned Herv. School maakten per autobus een uitstapje naar Groenendaal en Bloe- mondaal. Vandaar ging de tocht naar Am sterdam, waar natuurlijk „Artis" niet ver- 8e«sv werd. Vervolgens werd het „Muider- JW en daarna de ..Studio" te Hilversum bezichtigd. Na dit leerzame gedeelte popelden de wno'erharten naar een speeltuin welke "enach dan ook zoo prettig mogelijk ver- vuld werd. Geheel voldaan kwamen zij des avonds thuis. De kinderen der Apostolische Zondags school maakten per autobus een uitstapje naar Valkenveen, waar zij zich den ge- heelen middag naar hartelust konden ver maken. De Chr. zangver. „Koudekerks Ge mengd Koor" hoopt met de muziekver. Kunst na Arbeid" en het kinderkoor der 'zangvereenlging onder leiding van den .heer P. de Rook en v. d. Kaay uit Lei den op Vrijdag 5 Augustus des avonds te 8 uur een openluchtconcert te geven. LEIDERDORP. Verzocht wordt oude rijwielbelasting- püaatjes te deponeeren ln de kist der tol of af te geven bij den groentehandelaar den heer A. Bosman, zulks ten bate der T.B.C.- bestirijdlng. voor welk goed doel ook gaarne oud .ijzer. lood of zilverpapier in ontvangst genomen wordt. LEIMUIDEN. Het Ohr. Gem. Koor ..Excelsior" be haalde op het concours te Zeist, ultge- schrevan door den ring Utrecht van Chr. Zangverecniglngen, met 384 p. een eersten prijs ln de le afdeeling, benevens een extra prijs vonr het hoogste aantal punten be haald in die afdeeling. Een ntool succes voor deze vereenlging en haav directeur den heer Glacomo Aletrino te Haarlem. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Bernardus z. van Ant. de Beer en M. D. Hoogeveen: Petrus z. van P. de Jong en G. Pietersen. Getrouwd: C. A. Lellveld, 33 jaar en Th. M. Vink, 27 Jaar. Te Heemstede slaagde voor het Mulo examen onze plaatsgenoot, leerling van het Pensionaat 8t. Radboud te Medembllk NIEUWVEEN. Alhier werd aanbesteed het bouwen van een dubbeJwoonhuls voor rekening van den heer P. v. Tol. Inschrijvers waren: G. v. Driel, Oude- Weterlng f.8656: P. Hulsbce. Haarlemmer meer f 7995; C v. Dijk en Zn.. Nleuwveen f.7938; wed. Spijker. Nieuwveen f.7918; S Tromp, Alphen a. d. Rijn f. 7875; firma v. d. Breggen en Boeree. Nieuwveen f.7812; Abr. v Zoest, Nieuwveen f. 7733. Het werk is nbg niet gegund, aangezien de offlcieele bouwvergunning niet op tijd is Ingekomen. WADDINXVEEN Voor het M.U.L.O.-diploma A slaagden te Gouda onze plaatsgenooten G. van Hof wegen, L. v. Maaren. Fr. de Vries en S. v. d. Breggen. ZOETERMEER. Ernstige aanrijding. Gistermiddag had in de Dorpsstraat een aanrijding plaats tusschen den motorrijder A. v. d. M. alhier en een autobus van den dienst „Citos". De heer v. d. M. reed op zijn motor, ko mende vanuit de richting Vlamingstraat door de Dorpsstraat toen hij even niet op zijn stuur lette en omkeek. Juist kwam de autobus van „Citos" aangereden. De chauffeur trachtte nog het gevaar, waarin v. d. M. verkeerde af te wenden. Hij gooide zijn stuur om, doch kon niet voor komen dat v. d M. pardoes tegen de voor kant van de autobus opreed. Met een smak werd v. d. M door de voorruit geslingerd en bleef bloedend op den weg liggen. Van verschillende kanten kwam hulp opdagen: de ongelukkige werd op het erf neergelegd van den heer Groenheyde. Dr Steur die inmiddels was gewaar schuwd verleende geneeskundige hulp en verbond hem. waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Voorburg werd ver voerd. De motor werd zwaar beschadigd, terwijl de voorkant van de autobus inge deukt en de rechtervoorruit versplinterd werd. Naar wij vernemen treft den chauf feur geen schuld. Loop der Bevolking. Ingekomen: F. van Wijk van de Bolt (U.); C. J. Havenaar van Voorburg. Vertrokken: B. S. Swank n. Den Haag: P. J. van Elleswijk naar Den Haag. In de week van 1—6 Augustus zal met toestemming van B. en W. alhier een col lecte worden gehouden ten bate van de nationale stichting te Wolfheze „Tehuis voor alleenstaande Blinden". ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Franciscus Gerardus, zoon van Gcr- rit van Galen en van Wendelina Hendrlca Jan sen; Jacoba PetroneUa. dochter van Adrianus Cornells OuwendUk en van Cornelia Maria Mastop Overleden: Arend Verburg. oud 3 maanden. Ondertrouwd: Willem Gernt Adriaan Uithol. 35 jaar en Dirkje van 't Wout, 26 Jaar. te Wou- brugge. Geslaagd te Utrecht voor het Mulo diploma B. onze plaatsgenooten J. Zwa- neveld en D. Linschoten. Alhier is gedurende één nacht een afdeeling huzaren ingekwartierd geweest Manschappen en paarden werden in een groote boerderij ondergebracht. Een speldjesdag, alhier gehouden ten bate van het opvoedingsgesticht „Valken- heide" te Maarsbergen, heeft f. 16 38 opge bracht. Ten overstaan van notaris jhr. G- J. Stooo werden geveild 2 middenstandswo ningen, staande aan de Buitendorpstraat alhier A 154 en A 154a. eigendom van den heer J. J. Koning alhier. Deze Derceelen werden elk on f. 3000 in bod gebracht door de heeren van Dokkum en Visser te Alphen a. d. RUn en daarna gecombineerd oo f 2 afgemijnd door den heer H. Haring te Boskoop, die voor f. 6002 kooper werd. HAARLEMMERMEER. Gerst- en karwij-oogst. Dreigt de gerstoogst dit jaar fiasco te lijden, de karwijbouw daarentegen levert verrassende resultaten op. Geslaagd uitstapje. Het Ver.neper kinderkoor „De Lolstem" paarde aan de deelname aan het concours te Zeist een aangenaam uitstapje. Vele ouderen hadden zich daarbij aangesloten, zoodat er 3 bussen noodlg waren om allen te bergen. Vanaf Zeist wérd naar Hilversum gereden voor bezichtiging van Raadhuis en Studio. Vervoleens naar Valkenveen. Oud' en Jong waren hoogst voldaan. Oranjevereeniging „Beatrix". De nieuwe Oranjever. „Beatrix" te Nieuw- Vennep, mag zich in een warme belangstel ling verheugen. In een zeer korten tijd meldden zich meer dan 500 leden aan. Het bestuur doet dan ook al zijn best de sympa thie aan te wakkeren, door niet alleen 2 da gen (vroeger steeds slechts 1) feest te vie ren, maar ook door een veel rijker pro gram,ma aan te bieden dan andere Jaren geboden werd. Speciaal de kinderfeesten zullen een aangenamer karakter dragen. Dat de festiviteiten op eigen terrein, nl. het Sporterrein aan den Previaireweg gehouden zullen worden, zal zeker een groote verbe tering blijken te zijn. Voor het examen M.U.L.O. slaagden te Amsterdam M. H. Eveleens alhier en W. J. Riepsaame te Badhoevedorp. KATWIJK. Het Nova-Theater kan merken dat het hoogseizoen van het vreemdelingenbezoek nadert, daar vooral ook de badgasten dit theater op prijs blijken te stellen. Deze week draalt „De gevangene van het Haaleneiland" waarbij de vraag wordt op gelost „Wie doodde president Lincoln?" Een zeer spannende film met voor de pauze 's werelds troetelkind Shirley Temple ln „de Kleinste Rebel", een nummer, dat jong en oud zal weten te waardeeren. Van Maan dag af geeft men „Champagne Wals" waarin Gladys Swarthout en Fred Mc Murray de 'bezoekers zullen boeien door hun charmant spel. Voor de pauze een tragisch filmwerk Petertje", met den Jeugdigen Peter Bosse. Een film. die sterk tot het hart spreekt. Naast de gewone voorstellingen geeft het Nova-Theater ook speciale kindei voorstel lingen. Gisterayond is in de omgeving van Hoofduorp op den nieuwen verkeersweg Amster damDen Haag een vrachtauto over de kop geslagen, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor. De drie inzittenden kwamen met den schrik vrij. Hierboven de vrachtwagen in zijn ongewone positie. Met deze bedanken de Katwljksche Vee houders en zelf-ventende boeren met de vier ongeorganiseerde melkhandelaren U voor Uw medewerking aan ons betoond. Zonder Uw volle medewerking zouden wij daartoe nooit ln staat zijn geweest. Daar voor onzen hartelijken dank. 5214 Namens de Veehouders, zelfventende boeren en de vier ongeorganiseerde melkhandelaren. de splijtzwam spoedig. Spr. memoreerde de tegenstellingen tusschen Luther en Calvijn tusschen Luther en Zwingli; de strijd tus schen Gomaristen en Arminianen in ons land met de Synode van Dordrecht. In Engeland de High-church en de Puriteinen. In Ame rika is er een staalkaart van kerken en kerkjes. In Palestina heerscht veel verschei denheid onder de Christenen. Daar wonen 92.003 Christenen onder een mlllioen an dersdenkenden en die hebben 100 vormen van Christendom. In Britsch-Indië is een stad, waar op een afstand van 100 meter 4 kerken bij elkaar staan, waarvan de Chris tenen elkaar bestrijden. Niettegenstaande al die scheuringen zijn er altijd pogingen in het werk gesteld, tot elkander te komen. In de 20ste eeuw ziet men het streven, dit van de Kerken te doen uitgaan. De eer ste wereldconferentie der Kerken had ir. 1925 te Stockholm plaats, 1927 een te Lau- sanne, in 1928 was er een Zenöingsconfe- rentle te Jeruzalem van de Kerken uit I Britsch- en Nederl. Indië. China en Japan I Verder werden nog conferenties gehouden te Edlnburg en Oxford. In elk land zijn afdeelingen gevormd om de Protestandsche Christenheid bij elkaar te brengen. In ons land bestaat de „oecu menische raad" waarbij 7 kerken zijn aan gesloten, w.o. ook de Ned. Herv. Kerk. De R.K. Kerk en de Geref. Kerken houder, zich hierbuiten. De oecumenische beweging is te zienials een poging van zondige menschen om bij elkaar te brengen, wat bij elkaar behoort. Spr. eindigde met de aanhaling van het Hoogepriesterlijk gebed De voorzitter de heer A. Haasnoot dank te namens allen ds. Pras voor dit leerzaam uur. Na beantwoording van vragen werd gezongen Gez. 265 1. waarna ds. Pras ein digde met dankgebed. De afd. Katwijk van „Draagt elkan ders lasten" onderafd van het C.N.V. zal ter bestrijding van de t.b.c. een speljesda» houden op Dinsdag 2 Augustus. KATWIJK AAN ZEE. DE V.V.V. FEESTWEEK. Het programma van 813 Augustus. Het verleden jaar nieuw opgetreden be stuur van W.V.. dat veel energie en ondernemingsgeest ontwikkelt, heeft in 1937 veel sympathie en medewerking ondervon den bij de zoo zeer goed geslaagde feest- week. dat het dit jaar ln hetzelfde spoor wenscht voort te gaan. Het bestuur heeft voor de week van 813 Augustus een programma ontworpen, waarvan hier de voornaamste punten volgen Maandag 8 Augustus: fortenbouw en zandbeeldhouwwerk Dinsdag 9 Augustus: wedloop met hin dernissen op het strand, zakloopen, ring- rijden met strandkarren. Woensdag 10 Augustus: wedstrijd met autopeds op den Zuid-Boulevard, hard- loopen 100 meter; estafetteloop 4 x 80 M.; stoelendans bit de muziektent. Donderdag 11 Augustus: wedstrijd met kano's in de Buiten-Watering; behendig heidswedstrijd met auto's op het parkeer terrein bij de muziektent. Vrijdag 12 Augustus; wielerwedstrijd op den Zuid-Boulevard 2 x 500 meter (dit is hier nog nooit gehouden) alleen met ge wone rijwielen, geen race-karren; des avonds lampion-optocht met versierde voertuigen en fietsen. Eventueel daarna nog vuurwerk. Zaterdag 13 Augustus: zwemwedstrijden ln de Buiten-Watering schoolslag en vrije slag 25 50, 100 en 200 meter. Er zUn voor alle wedstrijden mooie prij zen beschikbaar. Het bestuur van V.V.V. stelt het zeer op prijs indien badgasten of Katwljkers zich aanmelden op het V.V.V.-bureau en zich bereid verklaren als assistent bij de wed strijden op te treden. Ds. P. Pras over: „De oecumenische beweging". Voor de gecombineerde C.J.M.V. en C.J.V. sprak ds P. Pras in de Oranjezaal van het Jeugdhuis over bovengenoemd onderwerp. Spr. gaf eerst een defenitle van het woord „oecumenisch" n.l. „over de bewoonde aarde verspreid". In de eerste eeuwen was er een algemeen Chr. Kerk met Jezus Christus in het middelpunt. De nadruk werd gelegd op het één zijn. Er ontstonden allerlei stroo mingen, richtingen; concilies en synoden werden gehouden. Spr. behandelde dc schei ding tusschen de R.K. Kerk en de Grleksch Orthodoxe Kerk. de groote scheuring door de Kerkhervorming. Daarvóór schudde de R.K. Kerk op haar fundamenten, maar kon nog een poos de eenheid bewaren. Het doei van de oecumenische beweging ls de gan- sche Christenheld te brengen tot besef van „eenheid ln Christus", wil dus de Chr. Ker ken brengen tot nieuw besef eën te zijn in Christus. Dc R.K. Kerk houdt zich bulten deze beweging. Na de Hervorming kwam LISSE. Uitstapje Geref. Jeugd. De Geref. Knapenvereeniging en Jonge- meisjesvereeniging hebben onder leiding van de leiders en leidsters een uitstapje gemaakt. Per autobus ging men naar het bekende Kopje te Bloemendaal. Na hier het schitterende panorama in oogenschouw te hebben genomen werd doorgereden naar IJmuiden, waar een bezoek werd gebracht aan de groote sluiswerken. Vervolgens werd gereden naar de Ford-fabrieken en voorts r.aar Amsterdam en het Gooi, alwaar de middag doorgebracht werd. De terugreis ging over Haarlem weer naar Llsse, waar men in goeden welstand arriveerde. De heer J. C. v. d. Hilst alhier slaagde voor het examen Handelskennis L.O. RIJNSBURG. Herdenkingsdienst ds. L. G. C. Ledeboer. Groote belangstelling. Gisteravond had ln het gebouw der Geref. Gem. onder groote belangstelling de herdenking pjaats van het feit dat 100 Jaar geleden was. dat ds. L. G. C Ledeboer zijn intrede deed als predikant ln deze ge meente. In het kerkgebouw was geen plaats on bezet. Van heinde en ver was men opge komen om dit herdenken by te wonen. Te 8 uur werd deze dienst begonnen met den voorzang Ps. 84 6, oude rijm, en het lezen van Ps. 121. Hierna ging ds. Van Stuivenberg voor in gebed. In zijn voorrede merkte spr. op. dat gezien de groote op komst velen met hem de behoefte hebben gehad een dag als deze niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het ligt niet in de bedoeling hiervan een „Ledeboer-verheerlijking" of „vereering" te maken, want gezien zijn levenswandel zou men hem daarmede onteeren. Als tekst had spr. Ps. 121 gekozen: „Mijn hulp is van den Heere, die hemel en aarde gemaakt heeft". Deze tekst had ook ds Ledeboer bij zijn intrede. In verband hiermee gaf spr. een uitvoerige uiteenzetting van het leven van ds. Ledeboer, waaraan wij het volgende ontleenen: Lambertus Gerardus Cornells Ledeboer werd 30 Sept. 1808 te Rotterdam geboren. Hli was zoon van een rijk koopman, werd te Rotterdam opge voed, en volgde daar het gymnasium. Hierna studeerde hli aan de Universiteit te Leiden, waar hij in 1832 candidaat werd gesteld. In 1833 hield ds. Ledeboer zyn proefred? en promoveerde ln 1834. Na vier jaar by zün ouders te Rotterdam vertoeft te hebben, werd hij ln 1838 in deze ge meente beroepen, waar hu op 29 Juli door zün neef ln den Heiligen Dienst werd be vestigd. en des avonds zün intrede deed. Reeds ln 1839 kwam ds Ledeboer in con- flict met het Classicaal Bestuur, daar hij ouderlingen aanstelde, die hü voor dit ambt waardie achtte. Hiermede bond hü den stryd aan tegen een genootschap welks reglementen hij geteekend had. zonder deze gelezen te hebben. Op 8 November 1840, gedrongen om voor Gods eer op te komen, wierp ds. Ledeboer de gezangen van den kansel, en begroef ze na den dienst in den tuin ach ter zyn woning, terwijl zijn volgelingen Ps. 68 2 zongen. Hierop werd hü op 15 November van den kansel geweerd, en uit de Herv. Kerk geworpen, wat hem veel leed heeft gedaan. De boeten welke hem waren opgelegd betaalde hij niet. Deze waren in totaal tot bijna f2000 gestegen. Hierop werd ds Ledeboer te Leiden ln de gevangenis gezet. Na ontslagen te zijn sprak hy in het geheele land in schuren en op zolders. In Loenen werd hü ziek en nadat ds. Ledeboer naar zijn woning alhier was teruggebracht overleed hij op 21 Octo ber 1863. Na het zingen van Ps. 25 7 (oude rijm) verkreeg ds. Lamain te Rotterdam het woord en koo6 als tekst Hebr. 13 7. Nadat spr. deze tekst uiteen had gezet memo- reerd hij verschillende feiten uit het leven van ds Ledeboer waaruit bleek, dat ds. Ledeboer geen redenaar was, doch wel een man, die Gods woord recht sneed, waarom men dan ook van verre kwam. om het te hoorem. Na het zingen van Ps. 89 7 zette ds. Kersten op duidelijke wijze de verschillen de scheuringen der kerk, te beginnen vanaf 1834, uiteen. Spr. eindigde met de zelfde woorden van ds. Ledeboer: „De Hervormde Kerk is óns, en God zal hem ons vroeg of laat weergeven. Voor beroep bedankt. Ds. A. v. Stuivenberg van de Geref. Gem. alhier heeft bedankt voor de beroepen naar Dirksland en Ierseke. VOORSCHOTEN. De Paardenmarkt. In verband met de jaarlljksche paarden markt kwamen reeds vroeg in den morgen veewagens beladen met paarden deze ge meente binnen en was de Voorstraat vrij spoedig het terrein van handel en vertier. 390 paarden en 42 veulens passeerden de controle. Een andere telling bracht uit, dat ln deze gemeente 37 groote vrachtauto's. 50 auto's, 45 voertuigen en büna 600 rijwielen ston den geparkeerd. Over het algemeen was er niet veel han del en de prijzen waren, naar wy van be voegde zijde vernamen, niet best. Lezing over Curagao. In de geheel gevulde Geref. Kenk, waar behalve leden ook vele andere belangstel lenden waren, zelfs uit verder verwijderde plaatsen, heeft ds. J. C. Houtzagers, Ger. Predikant, alhier, een lezing gehouden over zün reis en verblijf In Curasao, waarheen hü verleden jaar Kerstmis vertrok ter ver vanging, tajdehjk, van den predikant, die wegens ziekteverlof naar Europa vertrok. Met gespannen aandacht werd zijn lezing die aangevuld werd met verschillende films tijdens het verblijf opgenomen, gevolgd. In het bijzonder moeten worden vermeld twee kleurenfilms Oprichting Ver. „Veilig Verkeer". In de raadzaal kwamen gisteravond ver schillende ingezetenen bijeen onder voor zitterschap van burgemeester M. F. Berk hout om te geraken tot oprichting van een vereeniglng voor Veilig Verkeer. Eb' waren reeds een 20-tal leden die ondergebracht waren te Leiden; enkele van hen waren eveneens aanwezig. Burgemeester Berkhout vroeg, of het wel noodlg is hier een vereeniglng op te rich ten en wees op de gevaren die de verkeers veiligheid bedreigen. Verleden jaar ls met medewerking van de onderwijzers op de scholen verkeers- onderwüs gegeven, waarna een examen is afgenomen, zoowel theoretisch als prac- tisch Door den bond van vereenigingen wordt een diploma uitgereikt, wanneer met goed gevolg examen ls gedaan Dit diploma wordt geteekend door de examencommissie en het bestuur der vereenlging. Als goed Voorschotenaar, aldus de voor zitter. voelde ik dat het meer nut zou heb ben wanneer hierop namen van Ingezete nen zouden prijken, inplaats van namen uit Leiden. Dit heeft geleid tot overleg en het plan om ln deze gemeente eveneens een vereeniglng op te richten. Nadat de voorzitter de doelstelling van de vereenlging had voorgelezen werd z. h. st. tot oprichting van een vereeniglng in deze gemeente besloten. Op voorstel van den voorzitter werden tot voorloopig comité benoemd de heeren W. A A J Baron Schlmmelpennlnck v. d. Oye, L. G Stolk. ir. R. Meyer, C. L. de Graaf en mi. F. C. R. Drossaart Bentfort. De vereeniging is opgericht met 50 leden. Tüdens de paardenmarkt ls bij den winkelier L. een overtreding van de drankwet geconstateerd. Hij verkocht bier, waartoe hem geen verlof was ver leend. Proces-verbaal is opgemaakt en een hoeveelheid bier is in beslaggenomen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7