LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 30 Juli 1938 YISSCHERIJ-BERICHTEN Groot-Seminarie „Rijsenburg" door brand gedeeltelijk verwoest Zware brand legt hoofdgebouw in de asch WEERBERICHT. Bijgebouwen en kapel gespaard BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK LUCHTVAART AGENDA THIJS IJS E1VDE VREEMDE VULKAIVEIS NIEUWS UIT IJMUIDEN. (.Van onzen correspondent). Weekoverzicht. Het is met aanvoer en handel van versche haring nog lang niet wat het wezen moet. voor al doordat er nog weinig kooplust is voor het buitenland. De beide trawlers, die Maandag te zamen 1200 kisten aanvoerden, konden nog een behoorlijken prijs maken, ondanks dat dc aan gevoerde haring maar matig van kwaliteit was. Dinsdag waren er ruim 1000 kisten aan de markt en toen zakte de prijs tot f. 2.60. Woens dag was de Erin er met 1300 kisten en deze maakte het al niet beter. Dank zij de groote vangst be somde deze trawler toch nog f.4130. wat wel bevredigend is voor een reis van acht dagen. Maar het is nog tamelijk vroeg in hei seizoen en daarom is er geen reden om ongerust te zijn. Veel hangt er van af. wat Duitschland. Tsjecho- Slowakije en Belgie. onze beste versche haring klanten zullen doen. Maar voorloopig is de toe stand nog niet zoo. dat een uitbreiding der ha- ringvisscherij verwacht kan worden. Trouwens, er zijn slechts weinig trawlers van een capaci teit als de Erin noodig om de markt vol te gooien. Het is toch wel vreemd met die groote traw lers. De Vem heeft er nu drie in de vaart, maar van deze reederij is een vijftal flinke booten opgelegd. Met minder volk wordt dus nu even veel of misschien nog meer visch gevangen. Gevolg: meer werkloosheid en meer animo om naar de Duitsche trawlers over te gaan. wat op zichzelf al een vraagstuk dreigt te worden, waarvan de IJmuidensche reeders nog het een en ander kunnen beleven. Vooral omdat het werken op de Nederlandsche groote trawlers met hun te kleine bemanningen zoo zwaar is, dat dit niet lang volgehouden kan worden en hetgeen mede oorzaak is, dat het varen op trawlers hoe langer hoe meer in discrediet wordt, gebracht, Engelsche en Duitsche trawlers van het kaliber van de Haarlem en de Delft hebben een bemanning die van 3050% ster ker is. En al mag op die schepen dan wat min der verdiend worden, toch zullen velen liever met wat minder loon genoegen nemen, omdat het leven aan boord zooveel beter is. Er kwamen deze week binnen 32 trawlers. 35 loggers en 5 kotters. De haringbooten hadden aardige vangsten en ook de besommingen war ren niet kwaad, behalve dan van de Dirkje en de Walrus die Dinsdag een zuinig briefje mee kregen. Het is opvallend, dat hoe de trawlers het ook maken, de kotters steeds mooie besommingen hebben. Het wordt er voor deze scheepjes niet minder om. want de trawlers brengen steeds minder kustvisch aan en trawlloggers zijn er niet zoo veel meer in de vaart. Het kan niet uitblijven op de snurrevaad zal eens een rol spelen in het Nederlandsche visschenjbedrijf. In Juni maakten 30 Nederlandsche snurrevaad- kotters 93 reizen <v. J. 20 kotters met 83 reizen) en werd 151473 K.G. <v. J. 117583 K.G.» visch aangebracht ter waarde van f25694 vorig jaar f.21408». De snurrevaadvisscherij breidt zich langzaam maar zeker uit. DE HARING VISSCHERIJ. In vergelijking met wat we gewend zijn, zou- den wij kunnen spreken van een week van ruime aanvoeren De statistiek wijst echter uit. dat wy nog steeds minder aanbrengen dan in de overeenkomstige weken van het vorig jaar. Thans zijn wij reeds 90.000 kantjes bij 1937 ten achter. Voor de prijzen is het echter een geluk, dat dc aanvoeren niet grooter zijn. Deze heb ben de afgeloopen week een gevoeligen tik ge kregen. Dit was te verwachten en geklaagd be- hoeft er zeker nog niet te worden, want wan neer de visscherij een beetje geeft, kan er voor 1 deze prijzen best gevaren worden De visscherij om de Noord is regelmatig goed; de Zuid geeft echter bijzonder weinig. Voor den binnenlandschen handel is dit jammer, daar deze wel wat goede Zuidvangst zou kunnen gebrui ken voor opslag in de koelhuizen. De export komt langzaam aan op gang. doch de vraag zou wel wat beter kunnen zjjn. Het is echter het gewone verschijnsel van een zak- kende markt, weinig kooplust van den *ant der afnemers De groote aanvoeren treilharing en de lage prijzen, die hiervoor betaald worden, drukken eveneens op de Maatjesmarkt en nog meer op de partijtjes steurharing, die worden aange bracht. DE TREIL VISSCHERIJ. De treilloggers. welke voor de liaringvisscherij i in aanmerking kwamen, hebben thans alle eerst genoemde visscherij beëindigd en zijn op de haring uitgegaan. Van Katwijk zijn het thans neg alleen de schepen van de schipper-reeders en enkele groote mot or loggers, die de treilvis- scherjj uitoefenen. De resultaten blijven bevre digend en het is een verblijdend leeken. dat de exploitatiekosten in den loop van dit jaar niet onbelangrijk zijn teruggeloopen. De olieprijzen I zijn eenige weken geleden opnieuw gedaald; voor de treilloggers is dit van groot bejang. daar de brandstof een van de belangrijkste posten op de exploitatierekening is. Thans is een wetsontwerp ter goedkeuring voorgelegd van het op 23 Maart 1937 gesloten verdrag betreffende het vaststellen van de maaswijdte der vischnetten en de minimum- maat. waaronder sommige vischsoorten niet mogen worden aangevoerd. Tegen deze laatste maatregel is uit visscherskringen nog al ge protesteerd. Men gaat hierbij van de redenee- j ring uit, dat visch. die eenmaal in het treilnet gezeten heeft, dood gaat. Door het aanvoerver- bod van visch beneden een bepaalde lengte, zijn de visschers genoodzaakt, deze kleine visch weer overboord te zetten. Daar de opbrengst van deze visch voor de bemanning is. zijn de protesten begrijpelijk. De Regeering zegt in haar toelichting, dat de eenige maatregel, ter voorkoming van het vis- schen op de broedplaatsen is. een aanvoerverbod op ondermaatsche visch. Een betere oplossing zou zijn een vischverbod op bepaalde broed plaatsen. Hiertegen zijn op de conferentie voor al van Engelsche zijde ernstige bezwaren ge opperd, zoodat men van dezen maatregel ten slotte heeft moeten afzien. Het is jammer dat België en Frankrijk het verdrag niet mede onderteekend hebben. _Q_ Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 768. Hedenmiddag 2 uur; 768. en BQiNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Dilt Hoogste barometerstand 767,6 te Berlijn Dresden. Laagste stand: 747.3 te Seydisfjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Droog, behoudens later in het Westen eenige kans op onweer. Warm. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt Terwijl de toestand van mooi zomerweer op het continent aanhoudt geeft de depressie op den oceaan op de Britsche eilanden betrokken weer met plaatselijk zware regens. Groote hoeveelheden vielen op de Zuidkust van Ier land en om de Ierse he zee. In het uitgestrekte gebied van lagen luchtdruk, dat het geheele Westelijke deel van den oceaan bedekt en dat tot de Azoren reikt, bewegen de minima zich slechts langzaam in Noord-Oostelijke of Noor delijke richting. Het gebied van hoogen lucht druk op het vasteland nam iets in beteekenis toe en verplaatste zich naar Midden-Duitsch land. In Oost-Duitschland werd het iets koeler. De abnormale hitte in het binnenland van Finland en aan de Fransche Middellandsche Zee-kust houdt stand. De atmosfeertemperatu- turen bereiken geleidelijk zeer hooge waarden. Op het Jungfrau-Joch was de temperatuur hedenmorgen plus 2 graden. Daar en boven de Saentis-top was het weer onbewolkt. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs; Z. wind. 19 gr. C., mooi. ged. bew. Londen: Z.Z.W. wind, 16 gr. C., goed. zw. bew. Berlijn: Windst.. 19 gr. C mooi zonnig. Nice: Windst.. 26 gr. C.. fraai zonnig. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 15 gr. C. <59 gr. F.). 12 uur s middags: 22 gr. C. (72 gr. F.). HOOG WATERTIJ DEN YE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 6.12 uur; nam. te 18.48 uur. Voor Maandag. Voorm. te 7.02 uur; nam. te 19.33 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 21% gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur; 21 gr. C. LI (Til OP VOOR FIETSERS ej*. Zaterdag van 9.27 uur n.ra. tot 4.47 v.m. Zondag van 9.25 u. n.m. tot 4.49 u. v.m. MAANS- OP EN ONDERGANG. 30 Juli: op 9.52 uur; onder 21-53 uur. 31 Juli: op 11.10 uur; onder 22.20 uur. VERWACHTE SCHEPEN. Verwachte schepen voor de Maandagmarkt Twee motorspui ten raakten defect. Een zware brand heeft in den afge loopen nacht het groot-seminarie Rij senburg te Driebergen voor een belang rijk deel verwoest. Het trotsche hoofdgebouw, dat in 1857 door den aartsbisschop mgr. Joannes Zwijsen is gesticht, is gedeeltelijk in een ruïne herschapen. De linkerzij- vleugel. de kapel en de bibliotheek zijn behouden gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. De motorspuit uit Driebergen weigerde. Het was in het holst van den nacht, toen een der mwonenden, de bakker, C. de Veen. die in het hoofdgebouw boven de keuken slaapt, ontdekte dat er brand was. Onmid dellijk wekte hij den president prof. G. C. Hartman, die hoewel er vacantle is in het gebouw vertoefde. Per fiets waar schuwde hij de politie en de brandweer van Driebergen De motorspuit was spoedig ter plaatse Helaas kon. door een defect aan den motor, geen water worden gege ven. De vacuumpomp bleek stuk te zijn. Intusschen sloegen de vlammen, die in het oude gebouw snel om zich heen hadden gegrepen, reeds uit de vensters van de tweede en derde verdieping aan de rechterzijde van hbt hoofdgebouw Men was zoo verstandig -geweest om de assls- nieuwen vleugel. Er was voor dezen zwaren brand te weinig materiaal en meter voor meier won ook in het bovenste gedeelte van den rechterzU vleugel het vuur terrein Gelukkig werd het gestuit door een beton nen vloer, zoodat het gelUkstraatsche deel en de eerste en tweede verdieping gespaard bleven. Even leek het er op. dat ook de kapel: die aan de achterzijde het gebouwen, complex afsluit, gevaar zou loopen De kost. baarheden en gewijde voorwerpen waren reeds in veiligheid gebracht. Met vereende krachten wist de brandweer echter hier het vuur tot staan te brengen. Het dak van den zU vleugel stortte in. en ook van het hoofdgebouw was het grootste gedeelte van de kap weggebrand. Ook Utreelitsche motorspuit defect. Tegen zes uur trof de brandweer een nieuw ongeluk. Ook de Utrechtsche motor spuit raakte defect, zoodat de brandweer lieden, die vanaf twee magyrusladders het vuur in het hoofdgebouw bestreden, tot weisloosheid waren gedoemd. Fel laaiden de vlammen, vooral in den rechtervleugel weer op. Een zucht van verademing g.ng door de toeschouwers toen een kwartiertje later het euvel verholpen bleek en sissende watermassa's opnieuw in de vlammen kon den worden geworpen Tegen half zeven was men den brand eindelijk meester Het gevaar voor uitbrei ding was althans geweken en men kon een overzicht krijgen van de verwoesting die In enkele uren was aangericht. In het hoofd gebouw zijn de kamers van de professoren, studenten en personeel volkomen uitge brand; evenals de bovenkamers in den rechter zijvleugel. Vele studenten en professoren, die thans met vacantle elders vertoeven, zullen van hun achtergelaten bezittingen weinig of Ook de brandweer uit Doom bl) °n«eluk- dat "e felle brand d* 200 razend snel om zich heen greep, juist ln de tamtievan deUtreehtsche brindwe^m &FLZS&&* te roepen. was weldra aanwezig Het was Inmiddels ruim drie uur geworden en een uur later verscheen de Utrechtsche brandweer met een motorspuit en een ladderwagen voor rl„ het seminarie. Aan alle kanten sloegen toen m. diversen^ en de vlammen uit het groote frontgebouw Hercules. Urn. 196. vangst 40 m schelvisch met zlJn veertig meter breeden gevel. De voorgevel bestaat uit een hoogen centralen toren, waarboven de hoofdingang is ge legen. Rechts en links verheft zich het oude, drie verdiepingen hooge gebouw. Het rechter gedeelte, waar zich de keukens be vinden en op de verdiepingen de kamers van de professoren zijn stond van boven tot beneden in vlammen. De brand is ont staan op de tweede of derde verdieping i boven de keukens. In de nabijheid hiervan 70 m. braadschelvlsch40 m. radio; 220 m makreel; 120 m gul en kabeljauw; 20 m. plat- visch. Totaal 510 manden. Witte Zee. IJm. 167, vangst: 20 m. groote schol, 45 m. kleine schol. 85 m. schelvisch, 125 m. braadschelvlsch. 160 m. gul. 45 m. wijting. 140 m. gestripte makreel. 60 m. dichte makreel. Totnl 604 manden pl. 360 stuks ijskabeljauw en 470 stuks stijve kabeljauw. Flaihinfio. IJm 25. vangst: 1100 m. haring. 60 m. diversen. 40 kantjes steurharing. HOTJ Kikker. IJm. 4. vangst: 65 m. schelvisch. 90 is pas een lift gemaakt, die gisteren is ra. braadschelvlsch. 100 m gul.60 m. platvisch. gereed gekomen Het is niet uitgesloten, 45 m. wijting, 15 m. radio. 20 m. makreel, dat kortsluiting de oorzaak is. Totaal 395 manden, pl. 500 stuks ijskabeljauw en 130 stuks stijve kabeljauw. Verwacht voor de Dinsdagmarkt: Amstelstroom. IJm. 91 (van de Westkust), vangst 235 m. hake en 65 m. diversen. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. Van de haringvisscherij kwamen heden te Vlaardingen binnen; KW. 48, A. Haze noot, met 34 last van 5 schepen; KW. 8. J. van Duyn. met 25 last van 3 schepen. Vertrokken: VL. 217. KW. 96. KW. 23 en KW. 68 PRAAIROPPORT R MS. „NAUTILUS". Praairapport van H.Ms. ..Nautilus" van 29 Juli. tusschen 57.7—57.38 N.B. 'en 0.13—0.32 OL.: SCH. 104. met 25 kantjes: SCH. 180 met 150; SCH. 95 met 200; SCH. 332 met 370; SCH. 53 met 300; SCH. 9 met 190; SCH. 37 met 250; SCH. 81 met 80. SCH. 365 met 300; SCH. 200 met 268: SCH. 229 met 400, SCH. 14 met 380; SCH. 118 met 90; VL. 199 met 200; VL. 172 met 250; VL. 197 met 350; VL. 190 met 380; VL. 195 met 290: VL. 16 met 200: VL. 86 met 270; VL. 115 met 160; GD. 99 met 130; KW. 16 met 200; KW. 70 met 255 kantjes. IJMUIDEN. 30 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot 96—90 ct. per KG.; Tong f. 1.90—1.14 per KG.: Griet f.28.50—20 per 50 KG.; Klein - schol f. 16—7 idem; Schar f. 6.50—5.20 idem; Poontjes f. 2.50 idem: Kleine gul f.84.90 id.: Wijting f. 7.804.60 idem; Kabeljauw f.33 per 125 KG. Besomming logger; Adjowico. R.O. 9, f.1060. GEBOREN: George z. v. J. Wessel en A. Kwaadgras Hendrik Gerrlt Cornells Jan z. van H. Rol en J. J. Koornhof Pieter z. van K. J. Nagtegaal en C. W. Klever Jan z. van A. v. d. Reijden R. Hartevelt Adrianus z. van A. v. d. Broek en M. H. Teljeur Johanna Cornelia d. van P. v. Diemen en J. M. Castelyn Jozina Janna Johanna d. van K. v. der Melj en J. Brak; Cornells z. van A. L. v .d. Brand en A. M. S. Pasman Wiggert z. van C. Krap en S. v. d. Berge Wilhelmus Bernard us z. van J. H. Bosdam en G. v. Scheppingen Margaretha Elusabeth d. van J. A. v. Abswoude en K. C. van den Berg Susanna Trijntje d. van C. Joren en M. Berghoef. ONDERTROUWD: A. Kettenis jra 29 jaar en G. Immink jd. 23 jaar; H. M. Speekman jm. 27 jaar en H. E. A. Jesty jd. 30 jaar; H. H. B. van Buel wedr. 45 jaar en S. Spoelstra jd. 37 jaar; A. A. J. Gijbeis jm. 29 jaar en B. M. Jaspers jd. 28 j.; J. Batelaan Jm. 26 Jaar en W. J. van Tol jd. 21 jaar. OVERLEDEN: P. J. Wortman z. 15 dagen. J. G. v. H. te L. In Haarlem: Frans Hals-museum. Voor Amsterdam zijn nog toch tjes n. Zaandam i Tsaar Peterhuisje) en Mar ken en Volendam aan te bevelen. Aanvankelijk stond men vrijwel mach teloos tegen de vuurzee en weldra Sloeg het vuur via de eerste en tweede verdieping over naar den middentoren, die in korten tijd in vlammen stond Ook het linker gedeelte van het hoofdgebouw zou niet be houden kunnen blijven. Voet voor voet won het vuur terrein en ook liniks van den toren sloegen weldra de vlammen uit de tweede en derde verdieping. De Driebergsche, de Doornsche en de Utrechtsche brandweer openden gezamen lijk den strijd, maar het zou de brandweer niet meeloopen. De Driebergsche motorspuit bleek niet ter plaatse gerepareerd te kun nen worden, zoodat de plaatselijke brand weer alleen gebruik kon maken van een straal op de waterleiding, die van af den rijksstraatweg moest worden gehaald, een afstand van bijna 200 meter. Ook vanuit een vijver, die eveneens op vrti grooten afstand van het brandende gebouw lag werd water betrokken De rechterzijde verloren. Te ruim vier uur werd met acht stralen een aanval ondernomen. Het was duidelijk, dat de rechterzijde van het gebouw niet te houden was. Behalve uit een deel van de benedenkamers lekten uit alle kamers de vurige tongen waartegen de enkele stralen, die voor de voorzijde van het machtige gebouw konden worden gebruikt, vrijwel machteloos waren. Het was vanaf den rijks, straatweg, waar zich honderden dorpeling gen hadden opgesteld, een fantastisch schouwspel. Hoog laaiden de vlammen uit het massieve torengedeelte De groote klok met koperen cijfers en wijzers, die ruim driekwart eeuw voor professoren en stu denten den tijd had ingedeeld, straalde een groenachtig licht af. versmolten en verbo gen viel de wijzerplaat enkele minuten later op het tfleln. Ook het kruis, dat hoog op den toren stond zakte door het dak naar beneden en kwam op de eerste ver dieping terecht. Kostbaarbeden in veiligheid. De president had inmiddels de kostbaar, heden en gewijde vaten in veiligheid ge bracht Ook kostbare oude schilderijen, groote doeken van kerkvorsten, prelaten en professoren werden naar buiten gedragen. Het seminarie is ruim tien jaar geleden aanmerkelijk vergroot. Toen zijn de beide machtige zijvleugels gebouwd, die aan de achterzijde aansluiten op de kapel. Het geheel is dus om een groote binnenplaats gebouwd. Links van het hoofdgebouw, doch ermee verbonden, staat de bibliotheek, een kostbare en groote verzameling met vele zeldzame handschriften en Incunabe len. Gelukkig ligt dit bibliotheekgebouw aan de zMde waar de brand niet woedde Bovendien is tusschen den linkerzijvleugel en het frontgebouw een ijzeren branddeur, die zooals gewoonlijk gesloten was. Direct heeft de brandweer een straal ge reserveerd om het bibliotheekgebouw met zijn kostbaren inhoud nat te houden en het gelukte bil de bTanddeur het vuur te stuiten Ernstiger zag het er echter met den rechterzij vleugel uit Vanaf het fel bran dende hoofdgebouw was hej vuu overge slagen naar de zolderverdieping van den vacantle uitbrak. Alleen de president, pro fessor Hartman, was achtergebleven van het hoogleerarencorps. Alle 135 studenten waren naar huis. Het personeel, bestaande uit tien personen waarondeT eenige dienst meisjes, kon tijdig het brandende gebouw verlaten, evenals drie Duitsche nonnen, dte tijdelijk op Rljsenburg vertoefden Het gebouw leverde in den prillen och tend een troosteloozen aanblik met zijn geblakerde muren, het ingestorte dak en holle zwarte venstergaten. Het inwendige is een ruïne van ingeval len zolders en plafonds, van verbogen stangen, verkoolde meubelen en zwartge blakerde muren. Boven den hoofdingang is het wapen van den stichter, den aarts bisschop mgr. Zwljsep, onaangetast ge bleven. OP ZOEK NAAR VERDWENEN „HAWAÏ CLIPPER". Oorlogsschepen en marine-vliegtuigen zoeken den Stillen Oceaan af naar de „Hawai Clipper" welke tusschen Guam en Manilla is verdwenen met vijftien personen aan boord. Deskundigen verklaren, dat de benzinevoor raad van de vliegboot gisteravond te tien uur moet zijn opgeraakt. Men is zeer bevreesd, dat het toestel in zee is gestort en vernield, vooral omdat men geen enkel teeken van leven meer heeft gehoord. Het transportschip van de Amerikaansche marine .Neigs" dat zich het dichtst bevond bij de plek. vanwaar het laatste bericht van de ..Hawai Clipper" is opgevangen, heeft te mid dernacht de plaats bereikt, waar de vliegboot vermoedelijk in zee is gestort en heeft de zee met zoeklichten afgezocht, zonder iets te vinden. Officieren van leger en vloot zijn onmiddel lijk in conferentie gegaan met vertegenwoordi- Zondag. Evang. Gem.; Samenkomsten te 10 uur v.m. cn half zeven nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en half zeven nam. Maandag. SchuttersveldCircus Bouglione. 8 1/4 u. n.m. BIOSCOOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.; „De Gentleman-Vagebond". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Tbeater, Breestraat 31: 8 uur nam., Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Een avontuur in Hotel Excelsior". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Ali Baba gaat naar Filmstad". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam,: „De gemaskerde Adelaar". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot II uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl .straal: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Shall we dance?" Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur. Nova-Theater, (Katwijk-aan-Zee), nam. 8 uur: „De gevangene van het Haaien-eiland". De avond-, nacht -en Zondagdlenst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Juli t.m Vrijdag 6 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406; E. B. de Metz. Kamerl. Onneslaan 28. Tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgecstsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse. Van Leeuwen. Simons en Stoffers, Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis, tel. 2030. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid". echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten- vel van Washington zijn alle beschikbare krach ten gaan zoeken. Met uitzondering van enkele onbewoonde ko raaleilanden is het gebied waar het toestel is verdwenen een groot watervlak. EXAMENS M-BREVET LUCHT VERDEDIGINGSFONDS. Veertig gebreveteerden. Gisteren zijn op het vliegveld Ypenburg we derom examenvluchten gehouden voor het be halen van het M-brevet, waarvan de bevoegd heid tot uitreiking in handen is gesteld van het luchtverdedigingsfonds, dat ook de opleiding tot dit brevet bekostigt en regelt. Er zijn twaalf candldaten geëxamineerd, waarvan de volgende elf geslaagd zijn: J. A. Harteveldt, Modjokerto; A. M. ten Her kei, Hilversum; M. Korthuis, Zaandijk; D. J. Klink, Den Haag; P. J. Kousemaker, Arnemui- den; L. A. de Lange, Lelden; E. L. Sanders, Amsterdam; J. B. Straatman. Amsterdam; P. J. Strolenberg (Quadrath. Duitschland); G. H. Verberne, Den Haag; P. J. J. Vogelzang. Gro ningen. De examencommissie was samengesteld uit de heeren majoor A. Steup, tweede luitenant J. van den Bosch en H. M. Schmidt Crans, chef-In structeur van de Nationale Luchtvaart School. De examenvluchten hadden alle, zonder uitzon dering, een vlot verloop. De voorzitter van de examencommissie, majoor Steup. betuigde /IJn groote voldoening aan den chef-instructeur der N.L.S. over de wijze, waarop de candldaten door deze waren voorbereid. Het aantal sportvliegers, in het bezit van een M-brevet, is thans tot 40 gestegen. DE POSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is hedenochtend van het vlieg veld TJilllltan vertrokken met medeneming van 224 K.G. post. 14 K.G. pakketpost en 14 K.G. goederen. Voor de reis Batavia—Amsterdam zijn drie passagiers, voor tusschentrajecten elf passa giers ingeschreven. Aan een passagier moest wegens plaatsgebrek passage worden geweigerd. Vanmorgen om 6 uur is de „Zilverreiger" met gezagvoerder Brinkhuls naar Indië vertrokken. Aan boord zijn zes passagiers, te weten twee voor Karachi, een voor Allahabad, een voor Singapore, een voor Calcutta en een voor Sydney. Onderweg komen -aan boord een passa gier Halle/Leipzig—Bangkok, een Budapest- Sydney, een Bagdad—Basrah, en twee Bang kokSingapore. Meegenomen is 93.340 K.G. vracht, 303.741 gers van de Pan American Airways en op be-K.G. briefpost en 6.230 K jO. pakketpost. 39. Het onderzoellen van de onderaardsche werkplaats was na tuurlijk niet zonder gevaar dat begreep die agent ook wel en daarom riep hij een aantai sterke mannen bij elkaar. ..Wel", zei hij tot Thijs, „nu zullen wij eens in de schuur gaan kijken en dan zal de waarheid van je verhaal ons spoedig blijken; als er zich werkelijk een aantal boeven daar verstoppen, dan neem ik hen gevangen, want ik laat mij niet foppen! Blijf jij hier maar bulten staan, terwijl wij naar beneden gaan." Daarna verdween hij met de and're mannen in de kleine schuur; Thijs bleef geduldig staan en wachtte een half uuren ja. hij zag, toen eindelijk de agent en zijn helpers weer naar bulten kwamen, dat zij de boever allemaal gevank'lijk met zich mee naar boven namen! Ontsnappen konden zij daar in de ondergrondsche werkplaats niet, dus het gevangen-nemen was heel vlug geschied..,. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6